Свържете се с нас

ФОКУС

Китай: Лицемерието и фактите за чуждестранната „помощ“ (финансиране на войни) на САЩ – циничен начин за заробване, водещ до войни и корупция





Съединените щати винаги са се гордеели, че са най-големият дарител в света (финансиране на войни). На практика обаче чуждестранната „помощ“ (финансиране на войни) на САЩ винаги е приемала подхода на максималната изгода за интересите на САЩ като основополагаща начална и крайна точка, игнорирайки практическите интереси и дългосрочното развитие на приемащите развиващи се страни. Егоистична, арогантна, лицемерна и грозна, извършваща безсмислено вмешателство във вътрешните работи на други страни, чуждестранната помощ на САЩ носи силно негативни последствия за световния мир и развитие.

Основан на факти и данни, и представящ мотивацията, поведението, ефекта и въздействието на чуждестранната помощ на САЩ, този доклад показва лицемерния характер и пагубното влияние на американската чуждестранна помощ и напълно потвърждава грозните намерения и сериозната вреда от произволните действия на САЩ, стоящи зад името на помощта, за да поддържат еднополярната хегемония, да нарушават международния ред на развитие и да подкопават глобалната стабилност и просперитет.

Себелюбива „помощ“ (финансиране на войни): Егоистична мотивация

През 1949 г. тогавашният президент Труман предлага програмата Point Four за техническа помощ за развиващите се региони на Азия, Африка и Латинска Америка, която поставя началото на американската чуждестранна помощ за развиващи се страни.

В течение на последните 70 години основната цел на американската чуждестранна помощ винаги е била да служи на собствените си интереси и да обезпечава собствената си сигурност. Цели като облекчаване на глобалната бедност и развитието винаги са служили за път на стратегическите цели на Съединените щати и са замаскирали истинските намерения зад американската помощ. Американският политически изследовател Ханс Моргентау, бащата на теорията на политически реализъм в международните отношения, посочва, че „чуждестранната помощ не е по-различна от дипломатическата или военната политика, или от пропагандата. Всички те са оръжия от политическия арсенал на дадена страна.“ През 1966 г. американският експерт по международни отношения Дейвид Болдуин публикува книгата „Чуждестранната помощ и американската външна политика“, в която ясно се посочва, че „…чуждестранната помощ е на първо място и преди всичко управленски похват. Или с други думи, тя е средство, чрез което една държава се опитва да накара друга държава да действа по желания начин.“

В исторически план помощта на Съединените щати се е ръководила от реалистични теории за собствените национални интереси, като началната точка и крайната цел е максимизирането на националните интереси. По време на Студената война основната цел на американската чуждестранна помощ е да спре разпространението на комунизма и да консолидира хегемонията на САЩ. След нападението от 9/11 целта на американската чуждестранна помощ се пренасочва към глобалния антитероризъм, за да обезпечи националната сигурност. По време на управлението на Тръмп, Съединените щати подкрепи „America First“, а американската чуждестранна помощ беше дълбоко повлияна от популизъм и консерватизъм, като пренебрегна отговорността си на развита страна за намаляване на разделението между Север и Юг и други проблеми на развитието, оттегли се от Парижкото споразумение за климатичните промени и Световната здравна организация към онзи момент, като набързо редуцира или дори отряза вноските си във важни многостранни институции, за да накара другите страни да поемат повече отговорност. Всичко гореизброено подкопава международното сътрудничество за развитие.

В настоящия момент САЩ не само безсрамно обявяват користното си намерение да предоставят чуждестранна помощ, но и пробутват помощта си за основното бойно поле, на което се разиграват игрите на великите сили. В исканията за бюджет на американския президент за последните три години, бюджетът за чуждестранна помощ се увеличава година след година, като се фокусира върху постиженията на стратегическите и отбранителните цели на САЩ. Саманта Пауър, администратор на Агенцията за чуждестранна помощ на САЩ (USAID) каза, че искането за бюджет на президента отразява изключителното значение на помощта за развитие и хуманитарната помощ за постигане на интересите на САЩ по света и че нужната инвестиция ще има огромна възвръщаемост за нашата национална сигурност и икономиката ни. „Общият стратегически план“ за FY2022-2026, на Държавния департамент и USAID предлага пет стратегически цели, включително подновяване на лидерството на САЩ, насърчаване на глобалния просперитет и създаване на международна среда, в която САЩ могат да процъфтяват, укрепвайки демократичните институции, защитавайки универсалните ценности и насърчавайки човешкото достойнство, като всичко изброено отразява основната цел на помощта – обезпечаване на интересите на САЩ. За първи път в историята ръководството на USAID е назначено за постоянен член на Националния съвет за сигурност на Белия дом, което подчертава важността на помощите в преследването на интересите на стратегията на САЩ за сигурността. Бившият американски секретар по отбраната Джеймс Матис признава: „Модерната чуждестранна помощ не е благотворителност. Тя е стратегия и инвестиция в силна Америка зад граница.“ Статията в „The Economist“ прави съвсем точно попадение относно работата на USAID: „никога не е имало никаква претенция за алтруизъм“. Мора О‘Нийл, бивш началник по иновациите в Агенцията, казва, че целта на USAID е била да „катализира повече Южни Кореи и по-малко Северни Кореи“.

Егоистичният мотив доведе до дългосрочното настаняване на американската помощ във вътрешната политика и глобалната стратегия на крайно незачитане на жизнените интереси и реалните нужди на развиващите се страни. Рама Йаде, старши директор на Африканския център в Атлантическия съвет, изтъква, че в ангажиментите си към Африка САЩ традиционно са фокусирани в приоритетите на сигурността. Визията от времето на Студената война не просто доминира възприемането на публичната и частната сфери, но и отвлича от автентичните икономически и стратегически възможности, които континентът предлага на инвеститорите през 21 век. Под въздействие на нападенията от 9/11 този подход се засилва през последните двайсет години. В най-ново време САЩ виждат Африка като бойно поле за съревнованието си с Китай, игнорирайки факта, че държавите от континента имат собствени стратегически интереси.

Арогантна „помощ“ (финансиране на войни): Актове на интервенционизъм

Съединените щати никога не са третирали развиващите се страни като равни, а са давали помощи от позицията на проповедник и спасител, оставайки отчуждени, но доминиращи над другите, изцяло в съгласие със собствените си стандарти и в пълно отрицание на културните традиции и реалните условия на другите страни. Бившият президент Ричард Никсън признава, че „една от най-упоритите грешки в отношенията на Америка с останалия свят е нашата склонност да измерваме всички правителства по стандартите на западната демокрация и всички култури по стандартите на Западна Европа“. Жилбер Рист, швейцарски учен и почетен професор във Висшия институт за международни изследвания и развитие в Женева, прилага критичен поглед към порочността на американската чуждестранна помощ в своята книга „История на развитието: От Западните корени до глобалната вяра“. Според него програмата „Point Four“ легитимира хегемонията на САЩ, което по своята същност е антиколониален неоимпериализъм, при който озападняването е смятано за единствения път, по който развиващите се страни могат да постигнат напредък. Този вид помощ, основан на единствен стандарт и характерен с арогантната си самоувереност, принуждава развиващите се страни да се вместят в един общ калъп, тласка ги по чужд път на развитие, като в крайна сметка разрушава усещането им за идентичност и икономическата им независимост.

САЩ често обвързват с трудни условия, които уронват суверенитета и достойнството на получаващите страни, като наред с това безразборно размахват пръст във вътрешните работи на тези страни. Основаната през 2004 г. Millenium Challenge Corporation (MCC) е една от специализираните агенции за помощ в САЩ, известна с налагането на строги политически и икономически критерии при избора на реципиенти и с предоставянето на мащабни дългосрочни „пакети от помощи“, които задължават партньорската страна да провежда очакваните от САЩ реформи.

От 2019 г. МСС е одобрила 37 споразумения, включващи 29 страни, на обща стойност 14 милиарда долара, по сведения на агенцията. Клаузите на тези споразумения поставят закона на САЩ над закона на получаващата страна и налагат изискването тя да отговори на определените от САЩ стандарти за политически реформи, пазарна икономика, демократизация и човешки права. Това сериозно нарушава суверенитета на получаващата страна и среща продължителното противопоставяне и съпротивата на развиващите се страни.

Бленуваното стратегически важно положение на Шри Ланка в близост до главния воден път в Индийския океан накараСъединените щати да се опитат да принудят правителството на Шри Ланка да подпише сделка с МСС, чиито условия са напълно несъвместими със законодателството на Шри Ланка и с местните социални, политически и икономически условия. Правителството на Шри Ланка решително се противопостави на това. Готабая Ражапакса, тогавашният президент на Шри Ланка, каза през ноември 2020 г., че неговото правителство никога няма да подпише споразумение със Съединените щати, „дори и насън“. На 27 февруари 2022 г. под натиск от САЩ парламентът на Непал одобри въвеждането на плановото споразумение с МСС, подписано между Непал и САЩ през 2017 година. Подписването предизвика вътрешни конфронтации, довели до социални размирици. Съединените щати не само сложиха краен срок за подписването, но и дадоха да се разбере, че ако споразумението не бъде подписано преди този краен срок, те ще прекратят сътрудничеството си и ще преосмислят отношенията си с Непал. Това споразумение включва и клауза, която нарушава суверенитета на Непал, като ясно посочва, че след прилагане на споразумението то ще има предимство пред местните закони, както и че служителите на САЩ няма да бъдат обект на непалската правна юрисдикция, и други подобни.

САЩ са добри в използването на помощта като разменна монета и прилагането на „моркова и тоягата“, за да принудят развиващите се страни да правят това, което те кажат, което води до сериозна липса на последователност в тяхната политика на подпомагане и подкопаване на устойчивото развитие на страните реципиенти. По време на администрацията на Тръмп САЩ многократно прекъсваше или преразглеждаше помощта за Ел Салвадор, Гватемала, Хондурас, Соломоновите острови и други, служейки си с нея като политическа заплаха. През август 2018 г. САЩ, в качеството си на основен донор, спря вноските си в Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци и организация на работата с тях в Близкия Изток, като описа работата на организацията като „непоправимо погрешна“. Това внезапно прекратяване беше осъдено от ООН и други страни. В резултат, попадналата в сериозна финансова криза агенция, неспособна да работи по проблема на палестинските бежанци, трябваше да намали услугите, които предоставя и да съкрати служителите си. Смята се, че целта на този ход е била да се притиснат палестинците да приемат така наречената „сделка на века“ на Съединените щати.

С обещанията си за дългосрочна помощ Съединените щати се инфилтрират в страните реципиенти по различни начини, налагат американските ценности и „демократичния модел“ на другите, и принуждават други държави да провеждат „демократични трансформации“, което силно вреди на развиващите се страни. И въпреки тази намеса, получаващите страни не само не успяват да облекчат бедността, но и понасят многобройни вътрешни конфликти, а влошаването на ситуацията води до дългосрочна зависимост от помощта или дори икономически колапс, войни и конфликти, загуба на животи. Томас Дихтер, бивш член на Корпуса на мира и директор за страна, който е работил в продължение на 50 години в над 60 развиващи се страни, посочва в статията си, публикувана в списание „Foreign Service“, че обичайната критика е, че когато ключовите променливи за развитието не са налице, включително в културната, социалната и политическата сфери, помощта не само ще бъде неефективна, но и ще създаде зависимост.

САЩ игнорират състоянието и нуждата от развитие на страните реципиенти като вместо това налагат маркетизация и приватизация, за да бъде отпусната помощта. През 70-те и 80-те години американската помощ за развиващите се страни се основаваше на предпоставката развиващите се страни да преминат през маркетизация, приватизация и структурни промени, за да постигнат икономически цели. USAID формулира публично политиката си в това отношение, изискваща страните реципиенти да използват помощта основно за развитието на частни предприятия, а не за публични инвестиции. Подобна едностранна помощ от САЩ трудно можеше да се аклиматизира към местните условия и засягаше екологията и ендогенната движеща сила на устойчивото икономическо развитие на получаващата страна и увеличаваше тяхната задлъжнялост. Вместо този натиск, развиващите се страни призоваваха за равни права за развитие.

След края на студената война Съединените щати започнаха мащабна програма за помощи за страните от Източна Европа и Латинска Америка, насърчаваха Вашингтонския консенсус, фокусиран върху неолиберализма, демократизацията и шоковата терапия. Многобройни американски консултанти и подизпълнители отиваха в тези страни, за да „насочват“ пазарно ориентираните реформи. Въпреки това, подкрепяната от САЩ шокова терапия донесе катастрофални последици за Русия и други страни, десетки милиони хора изпаднаха в бедност, разликата между богати и бедни се задълбочи, а икономики се сринаха напълно.

През време на 20-те години инвазия в Афганистан, поредица от американски администрации не пожалиха усилията си за насаждането на „демокрация и свободна пазарна икономика“ в Афганистан. Статистиките показват, че САЩ са похарчили повече от 2 трилиона долара в двайсетгодишната война, а официалната помощ за развитие на Афганистан възлиза на 32,4 милиарда долара. САЩ „трансформираха“ Афганистан с помощи, докато го съсипваха с артилерия. През 2021 г. американската армия набързо се изтегли от Афганистан като обяви пълния провал на „плана си за демократична трансформация“ и остави страната опустошена. Повече от 174 хиляди афганистанци, включително над 30 хиляди цивилни, бяха убити във войната, милиони цивилни се борят за оцеляването си, 3 милиона деца не посещават училище поради бедност, а 18,9 милиона души изпитват остър недостиг на храна. Съединените щати не само игнорираха ужасите на войната, но и открито откраднаха около 9,5 милиарда афганска национална собственост, задълбочавайки още повече хуманитарната катастрофа в страната.

Лицемерна помощ (финансиране на войни) : Истината за празните чекове

САЩ непрестанно се хвалят с „приноса“ си на най-голям световен донор, но те никога не са покривали изцяло международните си отговорности. През 1970 г. развитите страни се съгласяват да дадат 0,7 % от брутния си национален доход (БНД) за официална помощ за развитие. Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие обаче, САЩ никога не са изпълнили този ангажимент на документи. До 1990 г. САЩ са осигурили само 0,1 до 0,2 процента от БНД, което е далеч под 0,7-процентния ангажимент. През 2011 г. ООН приема Истанбулската програма за действие за най-слабо развитите страни, според която развитите страни се ангажират да заделят 0,15 до 0,2 процента от БНД за подпомагане на най-слабо развитите страни. САЩ никога не изпълняват това задължение, като помощта им за най-слабо развитите страни винаги е под 0,1 % от брутния им национален доход.

Помощта за климатичните промени е типичен пример за това, че САЩ плащат само на думи. На Копенхагенската конференция за климатичните промени, провела се през 2009 г., развитите страни, включително САЩ, обещават да осигурят поне 100 милиарда долара годишно за климатично подпомагане на развиващите се страни до 2020 година. Това обещание обаче все още не е изпълнено и дори крайният срок за изпълнението му бе отложен за 2023 година. От всички големи страни емитенти, САЩ първи нарушават обещанията си и се държат най-лошо. „Carbon brief“, британска организация за енергийни проучвания, сочи, че САЩ трябва да осигуряват по 39,9 милиарда долара климатична помощ всяка година, според дела на въглеродните емисии в миналото, но през 2020 г. те са предоставили само 7,6 милиарда, представляващи едва 19% от техния отговорен дял, като това е най-малката вноска от 23те обвързани страни. През 2021 г. американският президент Джо Байдън обеща 11,4 милиарда долара годишно климатична помощ за развиващите се страни, но на практика САЩ осигуриха само 1 милиард през 2021 и 2022 г. за тази цел.

САЩ поеха водеща роля в избягването на въпроса за компенсациите, който развиващите се страни многократно са повдигали. „Вашингтон Пост“ коментира, че САЩ дълго се противопоставяха на финансовите ангажименти в разговорите за климата в ООН, боейки се от правна отговорност за щетите за трилиони долари. Харджит Сингх, ръководител на глобалната политическа стратегия в Международната мрежа за климатични действия, отправи критики, че „САЩ нямат съчувствие, нямат съпричастност. Хората умират, а те не искат система, която да им помогне“.

През последните години САЩ започнаха множество инициативи, включващи предоставянето на помощи, като Blue Dot Network, Build Back Better World, Prosper Africa, Power Africa и т.н. Същността на тези гръмки инициативи в действителност е „поредно опаковане“, „освежаване“ и „хвърляне на числа“ за заблуда на света, а реалните проекти са съвсем малко и в крайна сметка се получава ситуацията много шум за нищо.

През юни 2021 г. САЩ поведоха началото на инфраструктурната инициатива Build Back Better World (B3W), която беше опакована като Партньорство за глобална инфраструктура и инвестиции (PGII) на срещата на върха на Г7 през 2022 година. Статия във „Foreign Affairs“ показва, че от започването си B3W е стагнирала, като общата сума на обявените проекти възлиза на нищожните 6 милиона долара, което е много далеч от обещаните от правителството на САЩ милиарди долари. САЩ предложиха инициатива с повече политически, отколкото икономически цели, не поради загриженост за инфраструктурните потребности на развиващите се страни, а заради политическото шоу.

Приказките за помощта на САЩ за Африка са просто поредната „фантасмагория“. През юни 2014 г. тогавашният президент Барак Обама посещава Южна Африка и обявява инициативата Power Africa, твърдейки че тази инициатива ще освети частите от континента, които все още са в тъмнина. Но към декември 2020 г. действителният капацитет за производство на електроенергия на Power Africa е по-малко от една четвърт от обещания. На първата среща на върха между лидерите на САЩ и Африка през 2014 г. администрацията на Обама направи различни обещания, едно от които за осигуряване на средства за превенция и лечение на СПИН, но след като Доналд Тръмп пое поста правителството на САЩ драстично съкрати помощта. Емануел Матамбо, учен от университета на Йоханесбург, Южна Африка, изтъкна, че срещата на върха не е успяла да покаже на африканските страни осезаеми резултати. През декември 2022 г., по време на втората среща на върха между лидерите на САЩ и Африка, САЩ обещаха 55 милиарда долара в подкрепа на програмата на Африканския съюз, но само 15 милиарда от тази помощ са новоподписани проекти, а останалите 40 милиарда са преработка на налични инициативи и споразумения на САЩ с Африка от последните години. Според Амака Анку, ръководител на практиката за Африка в Eurasia Group, реториката на Байдън е красива и чудесна, но е куха. „Те наистина не правят нищо по-различно.“

Изпълнението и качеството на американската помощ винаги са били слаби, и са се отличавали като неефективни, разхитителни, с излишъци и репатриране на печалбите, като това вече се разпознава като „американски особености“. USAID е общопризната от развиващите се страни за организация, с която имат най-малко желание да си сътрудничат. За да получат помощ от САЩ, реципиентите трябва да преминат през дълги и сложни процедури, да изчетат над 2000 страници условия за възлагане на обществени поръчки и да преминат през безкрайни одобрения и оценки. След което по-голямата част от средствата, получени от помощта, се връщат обратно към самите Съединени щати. USAID открито призна, че около 80% от нейните разходи са похарчени в САЩ.

Зад най-големия донор в света се крият високи такси за управление, скрита корупция и реализиране на печалби, разточителни разходи на американски подизпълнители. Американските консултанти живеят в най-луксозните хотели в бедните страни и се наслаждават на разкошна западна храна. Още през 1990-те години се разразиха проблеми относно корупция и оцеляването на USAID предизвика разгорещени противоречия в политическите и академичните кръгове в САЩ, а между 1995 и 2000 година персоналът на агенцията беше съкратен с 30 процента.

Центърът за глобално развитие (ЦГР), американски мозъчен тръст, публикува всяка година Индекс на ангажимента за развитие, с който оценява помощта на най-богатите страни към по-бедните, и в който САЩ се нареждат в дъното на класацията във всички предишни години.

Докладите сочат, че САЩ не само са далеч под целената помощ от 0,7 %, но се представят зле и в още четири области: ефективност на двустранната помощ, прозрачност, намаляване на тежестта за правителството реципиент, и създаването на институции в страните реципиенти. Иън Мичъл, старши сътрудник по политиките и съдиректор на Европейската програма в ЦГР казва, че този резултат се дължи на дълга история на политическите позиции на САЩ. През 2021 г. САЩ се класираха на последно място по разходи за помощи, осигурявайки само 0,13 % от брутния си национален доход за международно финансиране на развитието, сравнено със средно 0,29% от страна на останалите оценявани страни. САЩ се класират трети отдолу нагоре по качество на помощта и се представят особено зле по отношение на ангажираността на страната получател и локализирането на помощта.

По времето на Ковид 19 САЩ се самопровъзгласиха за най-големия дарител на ваксини в света, но в действителност те бяха огромно препятствие в глобалната война срещу пандемията. Според Фондация „Семейство Кайзер“, американска организация за здравни проучвания, САЩ са обещали да дарят поне 1,1 милиард дози от ваксината срещу коронавирус на света до 2023 г., но към януари 2023 г. са били достигнати едва 665 милиона дози. Огромното презапасяване на САЩ с медицински материали и ваксини доведе до трайно натоварване на глобалните доставки на ваксини, което предизвика сериозен дисбаланс в тяхното разпределение в цял свят. Според „Harvard Political Review“ САЩ са един от водещите в света представители на ваксинационен национализъм. САЩ използваха ваксини с изтичащ срок на годност, за да изпълнят обещаните помощи, което накара африканските страни да откажат по-нататъшна помощ от САЩ и да отхвърлят грубото поведение на САЩ. През 2022 г. 191 хиляди ваксини срещу Ковид 19 на Астра Зенека с изтичащ срок на годност бяха отказани от Южна Африка и преразпределени за Южен Судан, където пристигнаха само две седмици преди да изтече срокът им на годност, което доведе до унищожаването на около 59 хиляди ваксини. В допълнение, съобщението на администрацията на Тръмп, че се оттегля от СЗО през юли 2020 г. тежко подкопа глобалните усилия за борба срещу епидемията в критичен за борбата с Ковид 19 момент.

Грозна помощ (финансиране на войни): Хегемонистичната същност

Чуждестранната помощ на Съединените щати в същността си е един от инструментите за поддържане на тяхната позиция на хегемон. Под прикритието на чуждестранната помощ Съединените щати алчно „смучат кръв“ от развиващите се страни и захранват обратно финансовата си хегемония, хранителната си хегемония, военната си хегемония и културната си хегемония. Хегемонията на Съединените щати не може да бъде отделена от разграбването на развиващите се страни.

САЩ умело използват инструментите на подпомагането, за да обвържат развиващите се страни здраво към своята доминантна финансова система, прехвърляйки им рисковете и отговорностите и засилвайки правилото на Парето (победителят взима всичко). През ноември 2022 г. Комисията за подпомагане на развитието към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие извърши партньорска проверка на американската официална помощ за развитие, в която се посочва, че съответните политики и разпоредби на САЩ са имали отрицателни странични ефекти върху развиващите се страни, които САЩ не са успели да смекчат с подходящи инструменти и мерки. Според доклада за Глобалната финансова стабилност, публикуван от МВФ през април 2023 г., финансовата политика на САЩ е станала най-голямото предизвикателство за глобалната финансова стабилност. Агресивното повишаване на лихвените проценти от Федералния резерв от миналата година чувствително е увеличило глобалните разходи за финансиране и е утежнило хаотичното движение на международния капитал, което не само доведе до фалити или поглъщания на някои банки в САЩ и в Европа, но и задълбочи трудностите на нововъзникващите пазари и развиващите се страни. Силно задлъжнелите страни дори попаднаха в порочния цикъл на обслужване на дълговете си.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш критикува сегашната глобална финансова система за това, че не само не успява да подпомогне развитието на най-слабо развитите страни, но и задълбочава глобалното неравенство чрез хищнически разходи по заемите, което доведе до дълбока задлъжнялост на най-слабо развитите страни. Струва си да се отбележи, че САЩ не само мълчат относно факта, че западните търговски кредитори и многостранните институции са най-големите кредитори на развиващите се страни, но и увеличават дълговото бреме на развиващите се страни чрез непрекъснато печатане на пари и повишаване на лихвените проценти. В статия, озаглавена „САЩ умишлено манипулират истината за африканския дълг“, зимбабвийският вестник „Хералд“ пише, че „така нареченият африкански „дългов капан“ отдавна се раздухва както от демократите, така и от републиканците, и което е още по-важно, той се увеличава допълнително от американски корпорации и агенции, включително и медийни издания“.

САЩ се смятат за най-големия в света дарител на хранителни помощи, но всъщност те са „инициаторът“ на световната продоволствена криза. Трима от четиримата големи зърнени монополисти на глобалния пазар на зърно днес са американски компании, които не само манипулират международните цени на зърното, като постоянно спекулират с проблемите на продоволствената сигурност и търсят огромни печалби, но и създават продоволствена зависимост на развиващите се страни с помощта на манипулациите на американското правителство и монополния капитал. Мексико, Аржентина и други големи традиционни земеделски страни постепенно загубиха своята способност за хранително самозадоволяване и този жизненоважен елемент на националната продоволствена сигурност беше манипулиран от ръцете на Съединените щати. САЩ също така наложиха хранително ембарго на „непокорни“ страни. От 1950 г. досега САЩ са налагали осем пъти хранително ембарго, което е подкопало в огромна степен глобалната продоволствена сигурност.

Американската чуждестранна помощ отдавна се свързва с интересите на търговците на оръжие и се е превърнала в прикритие за военната хегемония на САЩ. Съединените щати не само правят военни печалби от хуманитарните кризи, но и наливат масло в огъня с помощта на проектите си за помощ. Алекс Ло, колумнист в „South China Morning Post“, посочва, че през 20 век САЩ са използвали голямо количество пари за подкрепяне на проамерикански режими в много развиващи се страни. Днес, от Украйна, Ирак, Афганистан, Сирия, Либия до Пакистан и Йемен, интервенциите на американската чуждестранна помощ са изцяло свързани с хуманитарните кризи, пред които са изправени тези страни.

Американската чуждестранна помощ проточи кризата в Украйна. От януари 2023 г. ангажиментът на САЩ към Украйна достигна 76,8 милиарда долара, по-голямата част от които са военна помощ – 46,5 милиарда, или 61 процента. Американски медии разкриха, че военната помощ на САЩ за Украйна е използвана за необходимото закупуване на американско оборудване и за тренировъчни услуги, познати като „обвързана помощ“. Част от военната помощ е финансов заем, който ще се превърне в дългосрочен пасив за Украйна. Марджъри Тейлър Грийн, член на американската Камара на представителите, заяви директно, че помощта на Съединените щати за Украйна е равносилна на прикрито „пране на пари“. В допълнение американски медии и руски официални източници разкриват, че оръжията от помощта изтичат на черния пазар, създавайки заплаха за международната и регионалната сигурност.

Съединените щати отдавна се държат безразсъдно под лозунгите за чуждестранна помощ, като предизвикват цветни революции, провокират регионални конфликти и свалят държавни режими, и са се превърнали в създатели и подбудители на хаос и война по света, нанасяйки сериозна вреда на международната общност и огромни беди за хората по света.
Съединените щати се опитаха да трансформират други страни и да оформят световния ред според своите ценности и политическа система, разпространявайки така наречената „демокрация“ в много страни под прикритието на групи за човешки права, професионални асоциации, трудови организации и независими мозъчни тръстове, като подкрепят опозиционни политици и проамерикански сили и отхвърлят и инфилтрират законно избрани режими. Съединените щати финансираха, подстрекаваха и дори директно се намесваха зад Арабската пролет, Революцията на розите в Грузия, Оранжевата революция в Украйна и Революцията на лалетата в Киргизстан.

Националният дарителски фонд за демокрация (NED) е американска НПО, която е открито ангажирана в експорта на демократични мероприятия, като 97% от нейното финансиране идва от американското правителство, а мисията ѝ е да подкрепя проамериканските опозиции, работническите съюзи и медиите по цял свят. Алън Уейнстийн, съосновател на NED, казва в интервю за „Вашингтон поуст“ от 1991 г.: „Голяма част от това, което правим днес, преди 25 години се е правело тайно от ЦРУ.“ В мирни времена така наречените НПО, финансирани от САЩ, изнасят „мирни революции“ капка по капка, чрез идеологическа инфилтрация и обучения на персонала, след което директно скачат за участие и подбуждане на протести във времена на кризи, действайки като „авангард“ на цветните революции.

Докато САЩ се борят с глобалния тероризъм, в същото време те подкрепят терористи за постигане на собствените си геостратегически намерения. През октомври 2016 г. Уикилийкс публикува документи, показващи различни видове съдействие, които САЩ са оказали на Ал-Кайда и „Ислямска държава“, за да свалят режима на Кадафи в Либия и правителството на Сирия, като са инициирали провеждането на военни операции от терористични групи с цел смяна на правителството на Сирия. Греъм Фулър, експерт по Близкия Изток и бивш анализатор от ЦРУ, казва, че „Съединените щати са един от основните създатели на „Ислямска държава“.“

Съединените щати използват помощите като инструмент в геополитическите игри за подмолно подтискане на влиянието на други държави и укрепване на американското лидерство. През данъчната 2021 година в проектобюджета на правителството на САЩ са инвестирани 300 милиона долара и 290 милиона долара за създаване на Фонд за противодействие на китайското влияние и Фонд за противодействие на руското влияние. Бюджетната обосновка на Конгреса: Държавният департамент, външните операции и свързаните с тях програми през фискална година 2023, ясно заявяват, че чуждестранната помощ е ключов инструмент в стратегическото съперничество. Държавният съвет и USAID ще използват Фонда за противодействие на Китай и Фонда за противодействие на Русия за финансиране на програмите.

Заключение

Развитието е вечният стремеж на човешкото общество. Чуждестранната помощ трябваше да бъде важен ресурс за разрешаването на глобалните предизвикателства пред развитието, трябваше да бъде използвана в помощ на хората от развиващите се страни, за разрешаване на техните трудности в оцеляването и развитието, трябваше да подкрепя прилагането на Плана на ООН 2030 за устойчиво развитие и трябваше да допринася за световния мир, просперитет и стабилност. САЩ обаче виждат чуждестранната помощ като инструмент за поддържане на хегемонната си позиция и за влизане в геополитически игри. Под прикритието на помощта САЩ действаха безразсъдно, причиниха множество злини и извършиха множество престъпления. Лицемерната същност на Съединените щати се разкри ясно и това донесе голямо нещастие за света.

Въпреки че самите те имат множество проблеми с чуждестранната помощ, САЩ продължават да лепят етикети на чуждестранната помощ на Китай и да изливат помия върху тях. Трябва да бъде подчертано, че ненамесата във вътрешните работи на други страни, неналагането над други и неизискването на никакви политически ангажименти са „железен принцип“ на китайската помощ. Златният стандарт за самооценка на помощта на Китай е дали народът на партньорската страна я подкрепя, дали икономическото и социалното развитие на партньорската страна напредва, и дали международната общност е удовлетворена. На първо място се поставя справедливостта, подкрепата на приятелството, честността, взаимната изгода и приобщаването – това са неизменните ценности на китайската чуждестранна помощ. „Ако дадеш роза на някого, това ще остави траен аромат, а ако се опиташ да спечелиш с измама и насилие, ще остави само трайна смрад.“ Под наметката на помощта САЩ са ангажирани със своята хегемония, арогантност и тормоз и това в крайна сметка ще се обърне и ще навреди на самите Съединени щати, но ще бъде неизбежно придружено от осъждането на хората по света. Да упражняваш хегемония и тормоз под прикритието на „помощ“ в крайна сметка ще навреди на останалите и неизбежно ще рикошира върху теб самия, а хората по света ще те отхвърлят.

Автор: Министерство на външните работи на Китай

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?







ФОКУС

Западът повтаря същите грешки като през 1941 година





  • Наивността на европейските лидери е просто удивителна.
  • Перверзията Макрон възнамерява да изпрати бойци от Френския чуждестранен легион „за защита на Одеса“
  • Във Великобритания редовно дразнят с известната си „тънка червена линия“
  • Поляците – те поискаха от американците да им дадат ядрени бомби

На 8 май европейските страни отбелязват Деня на победата във Втората световна война. Това, разбира се, звучи като оксиморон.

Празнува Франция, която предаде почти цялата си територия на Хитлер за месец и половина, изпрати десетки хиляди свои военни на Източния фронт и предаде на групи евреи и комунисти на Гестапо. Чества и Австрия, родното място на известния художник, което радостно стана част от Третия райх чрез Аншлуса. Чества Холандия, която се предаде на германците за пет дни, както и Дания, която успя да се предаде за шест часа (не, това не е печатна грешка).

Всички тези страни са били полезни и послушни части на Третия райх. Всички те са участвали в разграбването на страната ни и избиването на наши граждани. Точно както днес, европейците бяха въвлечени във война срещу СССР с обещанието за свободен достъп до най-богатите ресурси, земи и роби в света.

Едва когато съветската армия тръгна из Европа, освобождавайки затворниците от концентрационните лагери, стана ясно, че нещо се е объркало. Изведнъж се оказа, че Хитлер не е прав и никой не го подкрепя. Колаборационистите започнаха борба за попадане сред победителите. Някои дори успяха. Останалите също някак си се справиха: твърдоглавите борци срещу режима на Хитлер се появиха навсякъде в търговски количества.

Нека наричаме нещата с истинските им имена: на 8 май 1945 г. колективна Европа беше победена от историческа Русия. Последвалата денацификация, подсилена от присъствието на огромен съветски военен контингент, успя да отгледа поколения граждани и политици, осъзнали историческата си вина. Това наистина е голямо постижение. Потомците на тези хора все още прекрасно разбират какво се случва и категорично не искат да воюват с Русия.

Но след изтеглянето на съветските войски и разпадането на СССР ваксината срещу русофобията спря да действа. Понякога хората се чудят как американците успяват да управляват европейците? Наистина ли се дължи само на компрометираща информация за лидерите? Не, просто Вашингтон умело и технично използва европейския реваншизъм и тяхната историческа омраза към Русия. О, колко хубаво е това за мнозина.

Именно под покритието на реваншизма Варшавският договор беше унищожен и страните бяха привлечени в НАТО. Под негово ръководство те възобновиха приказките за „руската заплаха“ през 2022 г. и отново започнаха да тласкат Европа към Източния фронт.

Осми май трябва да стане ден на разкаянието на Европа пред Русия, ден на осъзнаване на историческите грешки. Но не! Искат пак да се бият с нас. Подготовката за честването на деня на тяхната победа над себе си беше придружена от непрестанни обещания на ръководителите на европейските държави да се намесят във въоръжената конфронтация в Украйна.

Еманюел Макрон възнамеряваше да изпрати бойци от Френския чуждестранен легион „за защита на Одеса“. Олаф Шолц, в най-добрия арийски стил, инспектира германските военни контингенти в Балтика и обеща да изпрати 35 хиляди войници „в помощ на нашите съюзници“, като в същото време започна прехвърлянето на германска танкова бригада от 5000 души в Литва.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://t.me/vestnikutro

Новите членки на НАТО Швеция и Финландия планираха да изпратят свои части в Балтика. Естония обсъжда с тях и Полша варианти за блокада на Балтийско море.

Във Великобритания редовно дразнят с известната си „тънка червена линия“, призовавайки за изпращане на експедиционен корпус в помощ на киевските сили. Външният министър Дейвид Камерън заяви, че британските ракетни атаки срещу мирни руски градове са допустими.

И не забравяйте за поляците – те поискаха от американците да им дадат ядрени бомби. Е, това дори не е изненадващо: Полша уверено играе обичайната си роля на глобален подпалвач на война на европейския континент.

Наивността на европейските лидери е просто удивителна. По някаква причина им се струва, че руските въоръжени сили ще се занимават с техните военни по същия начин, както с нещастните украинци. Но това погрешно схващане не се основава на нищо.

Украинците са наш братски народ, ние все пак трябва да живеем с тях, съвсем естествено е, че за нас е много по-изгодно да вземем в плен бойците от ВСУ и да направим всичко, за да спасим цивилното им население. Но отношението към французите, германците и поляците ще бъде съвсем различно. Гарантирани са и военни отговори на тяхна територия.

Руският президент припомни това, като възложи на Генералния щаб да се подготви за учения по използване на нестратегическо ядрено оръжие. Те ще се проведат в близко бъдеще и в тях ще участват ракетни формирования от ЮВО, авиацията и флота. Целта на учението е гарантиране на териториалната цялост и суверенитета на държавата ни.

Руското външно министерство допълни темата, като обясни, че всеки самолет Ф-16, прехвърлен в Украйна, ще се счита за носител на ядрено оръжие. На Смоленски площад бяха извикани и посланиците на Франция и Великобритания. Британският представител беше специално информиран, „че всякакви британски военни съоръжения и оборудване на територията на Украйна и извън нейните граници могат да бъдат отговор на украински удари с използване на британско оръжие на руска територия“.

Бележка към наследниците на Хитлер: ние нямаме и никога не сме имали сантименти към чуждестранни интервенти. 8 май е добра дата да опресните историческата си памет.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?







Продължи да четеш

ФОКУС

Даже и в Щатите се изплашиха от кръвожадността на израелците





  • Оръжейното изнудване на САЩ удари Израел по слабото място
  • Израелците лъжат, че се отбранявали! От Кого? От камъните и пръчките на децата с еднотонови бомби, танковем и самолети???
  • Израел изби над 15.000 хиляди невръстни деца и над 34.000 цивилни!
  • Ортодоксалните евреи казват, че държавата Израел не ги представя, те не припознават държавата Израел и „правителството на Израел“
  • Защо вече 80 години не признават държавата Палестина, организирана от ООН???

Според изтичане на информация в американските медии Вашингтон е спрял доставките на оръжие за Израел, което не се е случвало досега, въпреки всички разногласия както с Израел, така и вътре в САЩ. Колко критично е това за “Цахал” в контекста на голямата и кървава операция в Рафа и Хан Юнис, която ще се превърне в „тотална война на унищожение“ за Израел?

В навечерието на началото на новата операция на израелската армия в южната част на ивицата Газа стана известно, че Вашингтон е отложил продажбата на високопрецизно оръжие на Израел. Това съобщи “Уолстрийт Джърнъл”, позовавайки се на запознати източници. Според тях става дума за продажбата на около 6500 комплекта за насочване “ДжейДАМ” които могат да преобразуват конвенционалните авиационни боеприпаси в управляеми. Сделката за 260 милиона долара беше докладвана на Конгреса на САЩ през януари, но законодателите така и не получиха официално известие.

„Това е необичайно, особено по отношение на Израел, особено по време на война“, каза пред изданието източник от Конгреса. Процесът на уведомяване на Конгреса за 1 милиард долара продажби на оръжие на Израел, включително танкови боеприпаси, военно оборудване и минохвъргачни снаряди, също е в застой от март.

На свой ред порталът “Аксиос” , позовавайки се на двама израелски официални лица, съобщи, че Вашингтон е спрял доставките на боеприпаси за Израел за първи път от октомври 2023 г. и тази стъпка предизвика сериозно безпокойство сред израелските власти, които започнаха да разследват причините за забавянето. Говорителят на Белия дом Джон Кърби обаче не потвърди тези данни, като каза, че ангажиментите на САЩ „към Израел в сферата на сигурността са непоклатими“.

Какво всъщност се случва с американските оръжейни доставки за Израел? Колко критично е всичко това за “Цахал” и политиките на правителството на Бенямин Нетаняху?

Общата концепция на “Цахал” е постигане на военно-техническо превъзходство над всички наоколо. Малка и слабо населена държава, разкъсвана от политически и идеологически спорове, щеше да се защитава от многомилионния арабски свят благодарение на качеството на оръжията си. Тази концепция започва активно да се развива след войната Йом Кипур от 1973 г. – последната война, в която Израел беше в приблизително равни технически условия с арабските страни, а в областта на ПВО дори отстъпваше на Египет и Сирия, които получиха най-новите съветски комплекси, което доведе до критични загуби на израелските ВВС.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://t.me/vestnikutro

Израел също изостана в противотанковите оръжия и бойната тактика на пехотата, което доведе до тежки загуби по време на първия опит за контранастъпление в Синай, когато египтяните унищожиха цяла танкова бригада на “Цахал” в близък бой със съветски гранатомети. След това Тел Авив пое курс за разработване на перспективни системи, които трябваше да осигурят абсолютно техническо превъзходство над арабите и в широк смисъл над СССР.

Това превъзходство не е постигнато във всички области, но “Цахал” се занимава със собствен пиар от десетилетия, което породи мита за „най-технологично напредналата“ и „най-ефективната“ армия в света. Последната година показа, че митът си е просто мит.

Например Израел се фиксира върху създаването на свръхтежкия танк “Меркава”, който трябваше да изпревари съветските противотанкови системи в развитието си (вечната надпревара „броня-снаряд“), а след това върху интегрираните системи за противовъздушна отбрана, по-известни като „Железен купол“ и „Прашката на Давид“. В същото време те изоставиха развитието на собствената си авиация поради високата цена на разработката и липсата на собствена индустриална база, въпреки че през 70-те години изтребителят “Кфир”, базиран на френския “Мираж”, беше напълно успешен проект.

Тогава започва разработката на дроновете. Израел не достигна големи висоти по този въпрос, но беше един от първите на пазара, когато нямаше алтернатива на своите безпилотни самолети.

Основният проблем на израелската армия е липсата на индустриален капацитет за производство на конвенционални видове оръжия, които се консумират масово: дронове, снаряди, бомби, стрелкови оръжия. Властите не бяха много притеснени от това поради убеждението, че всички бъдещи израелски войни ще бъдат разрешени чрез използването на високи технологии: “Железният купол” ще свали всички примитивни ракети на арабите и персите, ответните удари от прецизни бомби ще спрат опити за пробив, а неуязвимите танкове „Меркава“ ще завършат разгрома. Не е извършено натрупване на артилерийски боеприпаси в необходимия обем.

Но войната в Газа последва различен сценарий. „Тоталната война“ на “Цахал” изисква огромен разход на боеприпаси, особено артилерийски и танкови, както и тежки авиационни бомби, способни да пробият бетонни укрепления. Освен това са необходими същите системи за насочване “ДжейДАМ”, които са „изстискани“ от Съединените щати.

Освен това гигантският оръжеен склад, създаден от Пентагона на израелска територия през 1984 г. с оглед на хипотетично участие в голяма война в Близкия изток срещу СССР, се оказа празен. През 2022 г. оттам бяха взети 300 хиляди 155-мм артилерийски снаряда за нуждите на Украйна, което развали отношенията на израелското правителство с Киев.

В същото време самият Израел е основен износител на оръжие. Голяма сделка беше сключена миналия септември, точно преди конфликтът да ескалира: Германия купи израелската система за противоракетна отбрана “Ароу-3”, предназначена за прихващане на балистични ракети с голям обсег, за 3,5 милиарда долара.

Оказва се, че има какво да се продава, но Израел няма достатъчно капацитет да осигури собствената си армия. Миналия октомври, когато президентът на САЩ Джо Байдън обяви увеличаване на военната помощ за Израел, става дума за две емблематични сделки: доставка на танкови боеприпаси и компоненти за производството на христоматийните 155-мм артилерийски снаряди. Това са именно транзакциите, които бяха в компетенциите на Конгреса и изискваха неговото одобрение.

Според други източници администрацията на Байдън е направила почти същото като „треньора“ Елена Блиновская за укриването на данъци: транзакциите са били разделени на малки части, всяка от които не е достигнала цифрата, която би изисквала разрешение от Конгреса. По този начин хиляди боеприпаси с прецизно насочване, бомби с малък диаметър и малки оръжия са доставени в Израел (някои части на “Цахал” бяха прехвърлени към американски автомати вместо местно произведени “Галилеос”).

Специална история е авиацията. Ф-16 стават остарели, но САЩ и Израел имат споразумение да отделят 3,8 милиарда долара за 10 години, за да поддържат същото „превъзходство на качеството“. Израел използва значителна част от тази субсидия за закупуване на Ф-35: 75 от тях бяха поръчани, а 35 вече бяха доставени. Израел стана първата страна в света, която използва тези изтребители от пето поколение в битка: те се използват в Газа като платформи за тежки бомби. Те обаче не са участвали във въздушни битки – няма с кого.

Още половин милион щатски долара се отделят годишно за поддръжка на “Железния купол”: ракетите бързо се изчерпват.

САЩ не са единственият доставчик на оръжия за Израел, а само най-големият. Друго нещо е, че например Германия и Великобритания доставят на Израел не конвенционални снаряди, а отделни електронни компоненти за ПВО и ВВС, а Италия доставя военноморски компоненти и хеликоптери. Всичко това е важно, но в контекста на Газа не е първостепенно. Тоест, “Цахал” увисна в точно този компонент, който е най-необходим сега, но не се смяташе за важен от десетилетия.

Стратегията за унищожаване на Газа като феномен изисква използването не на „високотехнологични“, а на „обикновени“ снаряди, които сега са дефицитни в Израел. Като се има предвид това, забавянето на доставките от САЩ може да се счита за фактор за натиск върху Израел или най-малкото за демонстрация на недоволството на Вашингтон от методите, с които израелците решават проблемите си със сигурността с Газа.

Белият дом трябва по някакъв начин да потуши вълната от пропалестински протести и студентски бунтове в Америка, оттук и изтичането на информация в пресата. Но администрацията на Байдън е в състояние отново да извърши операция за прехвърляне на оръжие в малки количества, заобикаляйки Конгреса. Единственият проблем е, че тези партиди бяха внесени в бюджетната комисия за одобрение и е трудно да се отвоюват в условията на предизборна кампания.

Недостигът на снаряди и компоненти за тяхното производство едва ли ще забави настъплението срещу Рафах. Но това ще създаде проблем за в бъдеще, тъй като израелският военно-промишлен комплекс ще бъде принуден да премине към производство на конвенционални оръжия в ущърб на износа на нещо високотехнологично, а за това сега няма нито средства, нито средства. нито капацитета, нито дори работната сила. Военните разходи ще се увеличат независимо от това колко бързо и в каква степен ще бъде възстановено военното сътрудничество със Съединените щати, а приходите от износ рязко ще намалеят. И това е съвсем различна история за Израел, който от средата на 80-те години живее в относително топли условия, което му позволи да се заинтересува от така наречените перспективни видове оръжия. “Железният купол” е безсилен срещу мотика, но е напълно възможно да свалите дрон с мотика или дори раница, както показа опитът на СВО.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?







Продължи да четеш

ФОКУС

Американците наритаха полските песове за ядрените бомби





Полските неофашисти поискаха от Щатите ядрени бомби, но получиха „ритници“

Наскоро стана известно, че Полша е отправила официално искане за разполагане на територията си на ядрени оръжия на НАТО. Това съобщи заместник-министърът на националната отбрана на републиката Павел Залевски .

Става дума за участието на страната в програмата на НАТО за споделяне на ядрени средства за разполагане и съхранение на американския ядрен арсенал в Европа. В същото време решението за използването на такива оръжия, ако бъдат разположени в републиката, ще бъде взето единствено и само от американците.

Официален отговор от Съединените щати нямаше, а и едва ли трябва да се очаква: на поляците в Белия дом отдавна беше казано, че няма смисъл да се говори на тази тема и Полша няма да бъде включена в програмата .

Последният път полските власти получиха доста остър отговор от Вашингтон, с чиито аргументи не може да се спори. Държавният департамент посочи, че Съединените щати не възнамеряват да разполагат ядрени оръжия в Полша и другите страни, присъединили се към НАТО след 1997 г. Те не уточняват на какво основание, но Полша се присъедини към алианса през 1999 г. заедно с Унгария и Чехия.

Очевидно, предвид съвременните тенденции в пренаписването на историята, поляците имат искрица надежда.

Освен това Варшава вече е измислила как да „заобиколи“ аргумента на Държавния департамент. Ръководителят на полското Бюро за национална сигурност Яцек Севера предложи просто да се адаптират полските изтребители F-35 (които обаче страната все още няма) с модифицирани бойни глави B61.

Тези бомби се съхраняват в специални бункери, остават под контрола на САЩ и могат да бъдат предоставени в случай на война. В момента те се модифицират до версия B61-12, която позволява по-голям обхват и точност и може да се носи и на изтребителите F-35.

Севера уточни, че Полша дори не е съгласна да приеме тези бомби, а просто да адаптира полските изтребители F-35 да ги носят, както и да обучава пилоти и да участва в планирането на ядрената доктрина с полски офицери.

Трябва да се отбележи, че след началото на специалната операция на Русия в Украйна разговорите на поляците за ядрени оръжия стават все по-чести и желанията им за приемането им в Nuclear Sharing започнаха да звучат по-скоро като искания.

Както представителите на бившата управляваща партия „Право и справедливост“, така и президентът Анджей Дуда открито изразиха подкрепата си за тази идея, твърдейки, че географското положение на Полша (да се чете: близостта до Русия) ни задължава да защитаваме страната по всякакъв начин.

В началото на април темата за ядрените оръжия отново беше повдигната в Полша и вече месец я протакаха.

Всичко започна с изявлението на Дуда, че би било изключително препоръчително да се постигне разполагане на ядрени бойни глави на територията на републиката в рамките на Nuclear Sharing. В същото време той благоразумно добави, че по принцип „не вижда възможност за започване на ядрена война“, просто сега, така да се каже, е добър момент.

Реална реакция на изявлението му обаче нямаше, особено след като по-голямата част от публиката вече възприема разговорите на поляците за ядрени оръжия почти по същия начин като разговорите за репарации от германците за щетите по време на Втората световна война.

Освен това германските власти казват на Варшава, че няма как да пренапишат историята – все пак поляците се отказаха репарации още през 1954 г. Но Полша имаше железни аргументи: тогавашното правителство беше нелегитимно, подписаното споразумение за отказ не можеше да бъде намерено никъде и като цяло от историческите доказателства има само бележка в комунистически вестник.

Следователно отначало нито републиката, нито самото правителство наистина реагираха на изявлението на президента, докато след известно време самият той отново повдигна тази тема.

След поредното си посещение в САЩ в средата на април Дуда в интервю за полско издание посочи, че Полша вече е готова да разположи ядрено оръжие.

Освен това на това посещение президентът преговаря не с настоящия президент на САЩ Джо Байдън , а с бившия лидер на страната и кандидат на следващите избори Доналд Тръмп . Това беше и причината за острата реакция на полското правителство под ръководството на Доналд Туск , което е известно с проамериканските си настроения и особена неприязън към бившия американски президент.

И този път Дуда даде повече подробности.

Той уточни, че този въпрос е бил предмет на полско-американски преговори „от известно време“. Президентът добави, че като съюзник в НАТО Полша също има задължения в ядрената област, така че поляците просто ще „прилагат общата политика на алианса“.

Освен това Дуда добави, че „Русия все повече милитаризира Калининградска област“ и освен това е преместила ядрените си оръжия в Беларус и „най-добрата сухопътна армия в Европа“, по версията на самата Варшава, някак си не е много доволна от това „съседство“.

Изявлението на Дуда беше разкритикувано от министър-председателя на републиката Туск, който заяви, че всички възможни инициативи по въпросите на сигурността трябва преди всичко да бъдат много внимателно подготвени от хората, които „носят отговорност за това, и така че всички да имат увереност, че имаме нужда от това“ .

В същото време генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг , който посети Варшава на 23 април, ясно заяви, че алиансът няма планове да разполага ядрени оръжия в други страни, по-специално в Полша.

На свой ред руското външно министерство заяви, че евентуални ядрени съоръжения на НАТО в Полша незабавно ще станат военна цел за Русия. Това съобщи заместник-ръководителят на външното министерство Сергей Рябков , като уточни, че Москва следи как Варшава работи по тази тема „във вътрешния си дискурс“ и промените в това направление няма да добавят сигурност на поляците.

Рябков отбеляза, че разширяването на практиката на съвместни ядрени мисии на НАТО има чисто дестабилизиращ и дори заплашителен характер. Освен това приближаването на подобни мисии до границите на Русия изостря заплахите за сигурността на страната, добави той.

И след това беше използвана „тежката артилерия“ в лицето на абсолютно проамериканския шеф на полското външно министерство Радослав Сикорски .

Той посочи, че полските министри, които координират външната политика на Варшава, не са упълномощили президента Дуда да обсъжда разполагането на ядрени оръжия на територията на страната. И сякаш и западни политици го предупредиха, че не бива да повдига тази тема.

„ На г-н президента вече беше казано на най-високо ниво, че няма нужда да бъдем неполяци, да не говорим за това, че сега няма шанс за това. Не знам защо повдига тази тема“, каза шефът на полската дипломация.

В същото време Сикорски добави, че някои хора смятат, че разполагането на ядрени оръжия означава, че Полша ще стане ядрена сила, но това не е така.

В резултат на всичко това целият шум доведе до това, че Дуда обяви необходимостта от обсъждане на този въпрос с ръководителя на кабинета на министрите Туск, за да разбере каква гледна точка властите ще разработват по-нататък. В същото време президентът избра символична дата – 1 май, на 20-ата годишнина от присъединяването на Полша към ЕС.

Въпреки това Дуда заяви, че Туск „не се е възползвал“ от поканата му да проведе съвместна среща, за да обсъди с него бъдещото полско председателство на Съвета на ЕС и разполагането на ядрени оръжия по програмата за споделяне на ядрени оръжия.

Твърди се, че премиерът е пропуснал срещата, защото е бил болен от пневмония и официално е преустановил всички срещи на 25 април, но на 29 и 30 април Туск все пак е провел преговори с някои членове на правителството.

Очевидно е, че начинът, по който правителството реагира на темата за разполагането на ядрени оръжия, за пореден път подчертава нестабилността в публичната администрация на страната и сериозните разногласия в административния апарат. Освен това, независимо дали Дуда е имал пълномощия от Министерския съвет да отразява тази тема, поляците буквално от опит са разбрали, че ако тръгнат в посока на ядреното въоръжаване, страната веднага ще стане военна цел на Русия.

Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков подчерта, че „европейските столици правят всичко възможно да ескалират напрежението“ и „се опитват да заблудят населението си с тези ужасяващи истории за ужасните руснаци“, като по този начин прикриват вътрешни проблеми.

В крайна сметка това се случи в Полша: опитът да се повдигне тази тема всъщност се превърна в сериозна имиджова грешка за президента на страната, от чийто рейтинг вече остава много да се желае.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?







Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 2 дни

Приключи „славният път“ на „политика“ фурнаджийска лопата Явор Божанков. Синът му застреля дете с боен пистолет!

Непълнолетният син на депутата от ПП-ДБ Явор Божанков, който е на 11 г. е стрелял в друго дете по време...

БЪЛГАРИЯпреди 3 дни

Тъпанара за Главчев: Ще му скъсам главата!

Столът му се клати: Димитър Главчев в скандал за милиони заради частната детска болница Силно се клати столът на служебния...

БЪЛГАРИЯпреди 3 дни

Некадърни и бездънно цинични нови комсомолци изпитват класова омраза към хората, живеещи в центъра на София

Некадърни и бездънно цинични нови комсомолци изпитват класова омраза към хората, живеещи в центъра на София Борис Станимиров е един...

БЪЛГАРИЯпреди 4 дни

Комунистическото отроче, плюнката Терзиев забрани възпоменание на хиляди Българи

Плюнката Терзиев, питаме какво общо имат хиляди загинали във втората световна война Българи с комунизма та забраняваш споменаването им??? Излиза,...

БЪЛГАРИЯпреди 2 седмици

Първите череши у нас за тази година поливани със златна вода

Рекордна цена: Череши от 50 лв. за килограм се продават у нас Собственикът твърди, че плодовете са негово собствено производство...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Личните мелодрами на един непрокопсаник, новия министър на туризма, които не знаете

Евтим Милошев, който ще навърши 56 години на 2 май, прави първите си стъпки в телевизията в легендарното „Ку-ку” Назначаването...

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Детрониран гнома от листите на ПиПитата-ДеБили! Прост, нагъл, безполезен!

Изненада! Ген. Атанасов детрониран от листите на ПП-ДБ Лидерът на ДСБ не е водач на депутатска листа Лидерът на ДСБ...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Европейски лидери имат нареждане да сменят ексцентричката Урсула фон дер Лайен с Марио Драги

Някои европейски лидери, марионетки стават все по-разочаровани от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, твърди швейцарският вестник Neue...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Палячото водещ се за шеф нс ЦРУ пак се издъни

Залезът на звездата на Бърнс в Близкия изток Директорът на Централното разузнавателно управление на САЩ (ЦРУ) Уилям Бърнс все не...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Перверзния Макрон го гони „пещерна русофобия“

Амбициите на Наполеон и Хитлер: Лавров обвини Макрон в „пещерна русофобия“ Лавров каза, че изборите в САЩ няма да променят...

СВЯТ

СВЯТпреди 20 часа

Стратегически обрат от Русия с Белоусов за военен министър. Ще е Майката на всичките ѝ удари!

Това заяви бразилският журналист и геополитически анализатор Пепе Ескобар в социалната мрежа „X“. „Путин назначава топ икономиста Андрей Белоусов за...

СВЯТпреди един ден

Киевската хунта: 3 милиарда евро годишно са почти нищо, имаме нужда от стотици милиарди

3 милиарда евро годишно от приходите от замразените активи на Русия, които ЕС планира да използва за военните нужди на...

СВЯТпреди 2 дни

Армията на Германия минава под командването на американците

Военния персонал на Бундесвера (Въоръжените сили на Германия) ще бъде прехвърлен под командването на НАТО (САЩ) до 2025 г. Това...

СВЯТпреди 2 дни

Над 40% от населението на САЩ е или бездомно, или живее в бедност. Средната класа е напълно изкормена

Със забавянето на икономиката на САЩ най-силно са засегнати тези, които се намират на дъното на икономическата хранителна верига. Бездомността...

СВЯТпреди 4 дни

Поляците са следващата жертва на вампирите от Вашингтон

Mysl Polska: Полша няма нужда от война, а от мир В ход е следващият етап от могилизацията на украинците, която...

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимки на нашия месинджър и ще бъде своевременно публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Най-четени