Connect with us

БЪЛГАРИЯ

Увеличават се населените места на воден режим в страната

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за Черноморието. Институциите посочват много причини за намаляващата вода у нас – по-малко валежи, намален дебит, повишена сезонна консумация, високи температури, липса на резервни водоизточници и остаряла ВиК инфраструктура. Като решения се приоритизират резервните водоизточници и стратегическите язовири, които тепърва трябва да се построят или да се поправят.

“Погледнато на многогодишна база – вода има. Проблемът обаче е в нейното разпределение през годината и в климата, който в последните години става все по-колеблив. Това е проблемът – ние да уловим по-рационално тази вода, която пада в моментите с валеж, които стават все по-кратки, но някои са по-изразени като количество”, отбелязва за БНР проф. Емил Гачев от секция ” Води” в Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН.

На многогодишна база водният ресурс е достатъчен, но не и ако се вглеждаме в отделните сезони, категоричен бе специалистът и напомни дългата суша през лятото и последващите малко валежи. Според него властите се надяват, че валежите ще свършат работата на тези, които не са се погрижили да има адекватно съхраняване и разпределение на водата. Ако не я свършат обаче, хората остават без вода, отбеляза със съжаление той.

Проф. Петър Калинков, заместник-председател на Българската асоциация по водите коментира пред БНР проблемите с водата в Плевен. По думите му по време на обсъжданията на регионалните прединвестиционни проекти той е отговарял за частта “Осигуряване на вода”.

“Проблемът с необходимостта от изграждане на яз. Черни осъм ни беше изобщо забранен да го споменаваме”, подчерта проф. Калинков и обясни, че забраната е била от МРРБ. Проектът е започнал от 2021 г. и е завършил през 2023 г. Според него това е била най-добрата възможност за инвестиции и осигуряване на вода за Плевен.

От своя страна местните власти и институции предупреждават, че се увеличават населените места на воден режим в страната, а все повече язовири са на под 50% от обемите си.

“Вода от язовир “Тича” ще се подава приоритетно за питейно-битово водоснабдяване”, увери вчера служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров на среща с кмета на община Шумен и областния управител Бейнур Ахмед, съобщиха от общинската администрация. По данни на Басейнова дирекция “Черноморски район” наличният обем в яз. “Тича” е 45% от общия му обем 311,8 млн. кубични метра.

В редица населени места от област Шумен има въведен режим на водата.

Близо 60 хиляди души са засегнати към момента от проблема с водоподаването в Ловешко. Липсата на валежи, на язовир и големите загуби по вътрешната водопреносна мрежа са причините за режима на водата.

Ловеч, Тетевен, Ябланица и няколко населени места в областта са на воден режим заради пресъхване на водоизточниците и намален дебит, а в част от селата имат вода само по два-три часа на пет дни, други като село Дъбрава от няколко месеца са без водоподаване и ползват вода от водоноски.

Областният управител на Ловеч Дора Стоянова смята, че в краткосрочен план е наложителна подмяна на вътрешните водопроводни мрежи в населените места – публична общинска собственост, при които загубите на питейна вода са най-големи и достигат над 50 процента. За проектирането и изпълнението на тези реконструкции от общините е необходимо да се поиска с постановления на Министерски съвет допълнително държавно финансиране.

Според областния управител на Ловеч в средносрочен план е наложително чрез осигуряване на бюджетни средства да се извършат предпроектни проучвания за ново трасе, изготвяне на идеен проект и на работен проект с всички нормативни и съгласувателни процедури за изграждане на нов главен гравитачен водопровод, паралелно на магистрален водопровод “Черни Осъм” – публична държавна собственост.

Кризисен щаб по повод водната криза, засегнала общината, е свикал кметът на Кочериново Станислав Горов, съобщиха от общината. Членовете на кризисния щаб са се обединили около искането водният оператор на територията на община Кочериново – “Кюстендилска вода” да подготви и изпрати мотивирано искане до Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за увеличаване на водните обеми.

Заради липса на такова обосновано искане към предишната изпратена заявка, проблемът не е бил решен, добавиха от общината. От там припомниха, че в подадена заявка до ресорното министерство дружеството “Кюстендилска вода” е поискало да бъде разрешено увеличаване на ползването на водни обеми от язовирите “Калин” и “Карагьол” с още 100 хил. куб. м за ноември, което ще позволи нормалното снабдяване с вода за питейно-битови нужди на населението в община Кочериново.

Силно намален е дебитът на питейните водоизточници и в област Ямбол заради засушаването. В региона няма язовири за битово-питейно водоснабдяване, разчита се изцяло на сондажи. Заради хронично безводие община Стралджа в Ямболско отново е пред обявяване на частично бедствено положение. Заради проблеми с водоподаването частично бедствено положение бе в сила повече от два месеца в 20 от общо 22-те населени места в общината – от средата на юли до началото на октомври т.г.

БЪЛГАРИЯ

Червена боя и бомбички по сградата на Европейската комисия в София на протеста срещу еврото

Протестиращи хвърляха червена боя, яйца и бомбички по сградата на представителството на Европейската комисия в София. Те скандираха „Оставка“ и „Не на еврото“.

Протестът беше организиран от партия „Възраждане“ и започна пред сградата на Българската народна банка (БНБ). „Искаме референдум. Ние сме в кампания за запазване на българския лев, ако няма референдум, ще блокираме работата на Народното събрание“, коментира лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.

След това демонстрантите се отправиха към сградата на Европейската комисия в столицата, където напрежението ескалира и се стигна до сблъсъци с полицията и задържани протестиращи.

Депутатите от „Възраждане” съобщиха преди дни, че парламентарната им група е получила информация от своите партньори в Брюксел, че в България се провежда тайно посещение на представители на Международния валутен фонд (МВФ), за да участват в опит за фалшифициране на данните за бюджетния дефицит. От партията призоваха гражданите да подкрепят протеста за запазване на българския лев, организиран в София.

Народните представители от „Възраждане“ заявиха, че „данните са били изпратени от Кристалина Георгиева, председател на МВФ, и целите им са две – манипулиране на дефицита на начислена основа за четвъртото тримесечие на 2024 г. и подготовка на проектобюджета за 2025 г. с изкуствено подобрени параметри, целящи „гръцко“ покриване на Маастрихтския критерий за дефицит”.

Костадин Костадинов и народните представители от партията посетиха Българската народна банка (БНБ) с искане да се срещнат с делегацията на МВФ, но им беше отказана среща.

Лидерът на „Възраждане” заяви, че са поискали срещата с представителите на МВФ, „за да им кажем, че правителството фалшифицира данните за инфлацията и дефицита”. И запита защо пристигането им „е скрито от нас, народните представители”.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

Урсула приключва финансите на Европа за 2024 с рекордна загуба

Европейската централна банка обяви рекордна загуба от 7,9 млрд. евро за 2024 г.

Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви загуба от 7,9 милиарда евро през 2024 г. и предупреди, че може да претърпи и финансови загуби през следващите години. Миналата година банката също отчете загуба за първи път от две десетилетия.

Ръководството на ЕЦБ потвърди, че 2024 г. е втората поредна година, в която е регистрирана загуба, и в същото време подчерта, че може да продължи да отчита загуби, макар и по-малки, през следващите години. Според финансовия отчет на ЕЦБ, публикувани тази седмица, загубите през 2024 г. и 2023 г. са резултат от политически мерки, предприети от ЕС, и са необходими за изпълнение на мандата за поддържане на ценова стабилност.

Подобна политика изискваше увеличаване на баланса на ЕЦБ чрез закупуване на финансови активи, главно с фиксирани лихвени проценти и дълги падежи, което беше придружено от съответно увеличение на пасивите, върху които ЕЦБ плаща лихви при плаващи лихвени проценти.

Повишаването на основните лихвени проценти от страна на ЕЦБ през 2022 г. и 2023 г., насочено към справяне с високата инфлация в еврозоната, доведе до незабавно увеличение на разходите за лихви по тези задължения, докато приходите от лихви по активите на ЕЦБ не се увеличиха в същата степен.

През 2024 г. ЕЦБ отчита загуба в размер на 7,944 милиарда евро в сравнение със 7,886 милиарда евро, отчетени като загуба през 2023 г.

„Загубата за 2024 г. ще остане в баланса на ЕЦБ и ще бъде компенсирана от бъдещи печалби. В резултат на загубата разпределението на печалбите между националните централни банки в еврозоната за 2024 г. няма да се осъществи“, заявиха от банката.

„ЕЦБ може да продължи да търпи загуби през следващите години. В този случай се очаква финансовите загуби да бъдат по-ниски от отчетените през 2023 г. и 2024 г. Впоследствие се очаква ЕЦБ да се върне към печалбите. Във всеки случай ЕЦБ може да функционира ефективно и да изпълнява основната си задача да поддържа ценова стабилност, независимо от потенциалните загуби“, се казва в изявлението.

За разлика от търговските банки, централните банки могат да претърпят загуби или да имат отрицателна капиталова позиция и това не се отразява на способността им да работят ефективно. Тези загуби обаче често предизвикват опасения относно тяхната надеждност и лишават правителствата от дивиденти, които преди това са били източник на бюджетни приходи.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

До 100% надценка: Търговските вериги не отстъпват за цените

Промоциите в хипермаркетитет винаги са за сметка на производителя

Търговските вериги защитават настоящите цени на храните, като остро се противопоставиха на предложенията за налагане на таван на надценките. Стигна се до задочен сблъсък на мнения “за” и “против” регулиране на надценките на търговците.

Слагането на таван на надценките е непродуктивна мярка, показва опитът на други държави, заяви Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия (СМТ), членове на което са търговски вериги. “Няма как да се фиксира надценка върху който е да било продукт, защото бизнес моделът на всички търговци е различен, разходите, които те имат по реализация на дадена стока са различни. Ако се фиксира при дадена стока нормата на разход, това означава най-вероятно нарастване при други стоки, тоест няма как да сработи”, заяви Николай Вълканов.

Приблизително по същото време председателят на ПГ на БСП-ОЛ Драгомир Стойнев защити внесения от партията в парламента законопроект за поставяне на таван на надценките на определени храни.

“Проблемът с надценките вече не е само български, а и европейски. Не случайно имаше тази инициатива преди няколко дни (за бойкот на търговските вериги – бел. ред.), защото наистина има недоволство сред хората. За нас е важно да се регламентират тези надценки, които слагат, защото се получава изкривяване на пазара и с доминиращата си роля търговецът от последна инстанция оказва влияние върху цените и голямата печалба отива при него. За нас е важно тази печалба да бъде разпределена във веригата така, че да има справедливост”, заяви Драгомир Стойнев. Предложението на БСП-ОЛ е Министерският съвет да определи списък с основни храни, за които да има таван на надценката от 10 на сто. Но този таван да не важи за всички продукти от тези групи стоки. А всяка търговска верига да бъде задължена да продава поне един продукт от съответната група с надценка до 10%, като този продукт трябва да е от най-евтините, предлагани в магазина.

“Не виждаме как такъв тип решения може да работят, надценка означава разход за реализация на дадена стока, това не означава печалба”, коментира Николай Вълканов, изпълнителен директор на СМТ. “Надяваме се да няма популистки мерки от страна на правителството”, допълни той. Според Николай Вълканов заявката на премиера от събота е била в тази посока. Тогава премиерът Росен Желязков заяви, че правителството няма да се увлече по популизъм, но ще направи необходимото за нормалното функциониране на пазара.

“Цените са функции на пазара и в това няма съмнение. Ние няма да предприемем административни мерки, които да изкривяват пазара”, заяви Росен Желязков. По-късно министърът на земеделието Георги Тахов заяви, че във Франция, Испания и Австрия прилагат таван на надценките от 30% на някои храни и тази норма би могла да бъде приложена и у нас. “Не искаме да защитаваме никой от операторите по агрохранителната верига, искаме само да защитим правата на доставчиците, на нашите земеделски производители”, каза Георги Тахов. Но според Николай Вълканов, целта на законодателството във Франция е повишаване на доходите надолу по веригата, към доставчиците, което води до повишаване на цените за потребителите.

Позитивната заявка от думите на премиера беше, че ще се търсят пазарни решения, а не директна намеса в цени или надценки, което винаги, доказано от опита на други държави, е контрапродуктивно, каза още Николай Вълканов. Да се търсят пазарни мерки означава да се направи анализ по цялата верига на доставки, допълни той. Според нето е добре да бъдат осветени проблемите при различни стокови групи, да се види дали има проблеми или всичко, които се случва са нормални пазарни обстоятелства, да се видят отношенията в цялата верига между производители, прекупвачи, преработватели и търговци на дребно. Според Николай Вълканов е напълно нормално, ако се правят промоции и акции, разходите за тях да бъдат споделени между търговеца и доставчика.

Проф. д-р Надя Миронова, декан на факултета “Управление и администрация” в УНСС, също се включи в дискусията. “30 години по-късно ние отново сме на нивото на първичния механизъм за регулация на пазара, изразен в крилатата фраза “За Бога, братя, не купувайте. 30 години не ни бяха достатъчни, за да погледнем на продоволствената сигурност и сега инфлацията отново ни доведе до този първичен механизъм”, заяви тя. “Усъвършенстването на пазара преминава през премахването на монополите, през включване на контролните механизми на държавата и на различните комисии, както и директния достъп на производителите до пазарите”, подчерта проф. д-р Надя Миронова.

Земеделци поискаха контрол и на пазарите по градовете
Промоциите винаги са за сметка на производителя

До 100 процента надценка

Вносни домати често се продават по пазарите като български, предупредиха от Българската аграрна камара.

Промоциите винаги са за сметка на производителя, никога не са за сметка на търговеца и това трябва да бъде отбелязано в законопроекта за агрохранителната верига, а на пазарите също продават с огромни надценки, понякога и до 60 на сто, обявиха от Българската аграрна камара (БАК) по време на събитието “Мястото на българския производител на българския пазар”. БАК е единствената браншова камара в сектор “Селско стопанство” в България, обединяваща интересите на над 13 000 стопанства.
“Пазарите също са язва, която трябва да бъде контролирана, защото сега показват зеленото картонче, че са производители, но реално продават стотици килограми чужда, вносна продукция”, обявиха земеделските производители. И дадоха пример, че чрез подмяната на български с вносни плодове или зеленчуци се “смачква българският производител”.

“В момента няма български домати, но всички виждаме табелки с надпис “български домати”. Тази стока минава през борсите и тържищата и отива до малките магазинчета и пазарите, а големите търговски вериги си правят директен внос”, дадоха пример с подмяната на произхода на зеленчуците участниците в дискусията от БАК.

“Малките магазинчета издават касови бележки, но на пазарите тези домати се търгуват уж като български, а не са. Нашата стока се предлага по пазарите с до 100 процента надценка, обявиха още земеделски производители.

Мобилизацията на правителство, синдикати, браншови организации и парламент от няколко дни ни вдъхва надежда, че ще успеем да създадем една по-добра среда на българските граждани, подчертаха от Българската аграрна камара (БАК).

  • Парите за прехрана се увеличават повече от заплатите
    Разходите за храна нараснаха с 30 лв. на човек на месец

Харчим повече пари за свободното си време

За храна българите дават близо 30% от всичките си разходи.

Поскъпването на храните води до нарастване на разходите за прехрана на домакинствата. Разходите за храна на българите в рамките на година са нараснали с средно 30 лв. на човек за месец, или 11,3%, обявиха от Националния статистически институт. Разходите за храна за месец са в размер средно по близо 300 лв. на човек. Разбира се това е средна сума, хората, които ядат по-скъпи хранителни продукти, като кашкавал и луканка, дават доста повече пари, а тези, които си позволяват само кисело мляко, боб и леща може да изкарат и с по-малка сума.

Разходите на българите за храна нарастват по-бързо от увеличението на заплатите, показват данни на НСИ. Разходите за храна на българите през декември миналата година са били с 83% по-високи спрямо последния месец на 2020 г. За същия период от време увеличението на средната заплата е с близо 1000 лв., или с малко над 67 на сто. Освен това заплатите не растат еднакво за всички работещи хора. Това създава усещането сред голяма част от населението, че обедняват на фона на поскъпващите хранителни продукти.

Храната има най-голям дял в общите разходи на домакинствата. За храна отиват 29,3% от всички разходи на българите, показват данните на НСИ. На второ място по значимост са разходите за наеми, ток, вода и отопление на дома. Тези разходи имат дял от 10,6% от всички разходи на домакинствата. Разходите за дома са нараснали с 9,4% в рамките на година.

Най-голямо увеличение има на разходите на българите за свободно време, културен отдих и образование, показват данните на НСИ. В рамките на година увеличението на тези разходи е с 36 на сто. Причината за това е голямата разлика между доходите на хората с високи и с ниски доходи. При увеличение на доходите на хората с големи финансови възможности те харчат значително по-големи суми за свободното си време, а хората с ниски доходи не харчат почти нищо за забавление.

  • Хапваме повече плодове и месо
    Ядем по-малко хляб и зеленчуци

Цените са решаващи за потреблението

Цените имат съществено значение за предпочитанията на потребителите при пазаруване.

Българите ограничават потреблението на хляб и зеленчуци, но ядат повече плодове и месо, показват данни на Националния статистически институт. Влияние върху потреблението окачват не само промени във вкусовите предпочитания на населението и стремежът към по-здравословен начин на живот, а и цените на различните храни.

През четвъртото тримесечие на миналата година най-голямо намаление на потреблението спрямо същия период на предходната година е отчетено при хляба и тестени изделия – от 18,2 кг на 17,4 кг на човек, и при зеленчуци – от 17,6 кг на 17,2 килограма. Същевременно най-голямо увеличение на потреблението има при плодовете – от 13,6 кг на 14,4 кг на човек, и месото – от 10,1 кг на 10,6 килограма.

Хлябът и зърнените храни са сред храните с най-голямо покачване на цените – със 7,5% за година, показват данни на НСИ. А поскъпването на месото и месните продукти е съвсем малко – само с 0,6% за година. Потреблението на хляб намалява, а на месо расте.

Поскъпването на зеленчуците за година е с 5,2% и е по-голямо от ръста на цените на плодовете – средно с 4,1%. Потреблението на зеленчуци намалява, а на плодове расте.

Земеделският министър Георги Тахов: На 20 февруари аз и моето семейство няма да пазаруваме

Земеделският министър Георги Тахов подкрепи втория национален бойкот срещу високите цени на търговските вериги.

Земеделският министър Георги Тахов подкрепи втория национален бойкот срещу високите цени на хранителните продукти в големите търговски вериги, който е насрочен за този четвъртък. “Подкрепям всички инициативи на гражданското общество. Аз съм част от това гражданско общество. Аз и моето семейство също сме потребители, също имаме необходимост да пазаруваме, така че на 20 февруари аз и моето семейство няма да пазаруваме”, каза министър Тахов в Пловдив, където откри 10-ия форум за агробизнес, вино, храни и оборудване. Той припомни, че от няколко дни в земеделското министерство е сформирана работна група, която заедно с представители на министерството на финансите, КЗП, КЗК и др. ще подготви проект на Закон за агрохранителната верига. Чрез текстовете ще поставим нашите земеделски производители и всички фермери, които са и доставчици на вериги, да бъдат в една по-изгодна позиция при преговорите, които водят, като по този начин защитим техните права, което неминуемо ще окаже отражение върху всички нас, като потребители”, каза земеделският министър.

“Опитали сме се да обхванем всички т. нар. порочни практики, които са в сектор “Земеделие”, а чрез защита на правата на производителите, които в случая се явяват и доставчици, да гарантираме редукция на цените, което ще се усети от всички нас като потребители”, посочи още Тахов.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ4 hours ago

Червена боя и бомбички по сградата на Европейската комисия в София на протеста срещу еврото

Протестиращи хвърляха червена боя, яйца и бомбички по сградата на представителството на Европейската комисия в София. Те скандираха „Оставка“ и...

БЪЛГАРИЯ18 hours ago

Урсула приключва финансите на Европа за 2024 с рекордна загуба

Европейската централна банка обяви рекордна загуба от 7,9 млрд. евро за 2024 г. Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви загуба от...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

До 100% надценка: Търговските вериги не отстъпват за цените

Промоциите в хипермаркетитет винаги са за сметка на производителя Търговските вериги защитават настоящите цени на храните, като остро се противопоставиха...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

Правителството разреши на други израелски измамници да “търсят нефт и газ” в българската зона на Черно море

Министерският съвет разреши на „Нюмед Енерджи Балкан Лимитид“ да придобие дял от 50% от правата и задълженията по разрешението на...

БЪЛГАРИЯ1 week ago

Ден преди бойкота дебилите от КЗК се събудиха и обявиха, че започват проверки на търговците на храни

Страх тресе кочината на Мечо и Шиши: Комисията на Юлия Ненкова се разбърза заради социалната значимост – “ще проучи отново”...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА1 day ago

САЩ и Русия разглеждат изтеглянето на НАТО от страните, присъединили се след 1990 г.

Bild: САЩ и Русия разглеждат изтеглянето на НАТО от страните, присъединили се след 1990 г. В това число и България...

ПОЛИТИКА4 days ago

Тръмп ще подкрепи кандидата, който ще бъде приемлив за Москва

Тръмп и Путин се договориха: Украйна вън от НАТО, Москва спира настъплението, Зеленски си отива… Историческата сделка може да бъде...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Седмицата: Политическият кокошарник обърна палачинката

Страшна скука през изминалата седмица – уж Петльова, така да се каже, пък политическият кокошарник нищо не снася. То Петльовден...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

На държавите от ЕС им писна от лудата бабушкерка Урсула фон дер Лайен

Страните-членки на ЕС са все по-разочаровани от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заради нейния едностранен подход към...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Борисов е обещал „Лукойл“ на Орбан, защото това е билетът му към Тръмп

Икономическият министър на Унгария бе тук преди 2 дни и медиите пуснаха снимка как говори за туризъм с нашия министър...

СВЯТ

СВЯТ5 hours ago

Какво се крие зад плана на САЩ да „се сприятелят“ с Русия

Президентът на Беларус Александър Лукашенко предположи, че внезапната промяна на отношението на САЩ към Русия може да има скрит замисъл...

СВЯТ18 hours ago

Тръмп нареди бандеровците да напуснат Курск

„ВСУ ще трябва спешно да напуснат Курск“: Тръмп постави ултиматум. Скоро капитулация? Нещо сериозно се случва с американските доставки на...

СВЯТ19 hours ago

Италия спира да плаща рекета за “въглеродни емисии” на ЕС

Италия обмисля временно спиране на търговията с въглеродни емисии на ЕС заради високите цени на енергията Италианското правителство обмисля временно...

СВЯТ1 day ago

Политически трилър разтърсва Германия

Политически трилър разтърсва Германия. Страната е в екстремна ситуация. Политическите стени, които се считаха до скоро за непреодолими, започват да...

СВЯТ1 day ago

Министърът на отбраната на САЩ Хегсет готви масови уволнения

Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет планира значителни промени във висшето военно ръководство на страната, като възнамерява да освободи...

Най-четени