Свържете се с нас

АНАЛИЗ

Америка съсипа Европейския съюз, а сега му се подиграва

Владимир Прохватилов: В Америка съсипаха Европейския съюз, а сега се подиграва

Армиите на европейските членки на НАТО са безполезни потьомкински села, пишат анализатори на Bloomberg в статия, озаглавена „Защо Европа не е готова да се защитава сама“.

Голяма част от европейската военна общност няма опит в планирането или командването на широкомащабни съвместни операции с участието на много държави. Тя се състои от отделни национални армии, които разчитат на Америка

„Голяма част от европейската военна общност няма опит в планирането или командването на широкомащабни съвместни операции с участието на много държави. Тя се състои от отделни национални армии, които разчитат на Америка за ръководство и координация за целите на Организацията на Северноатлантическия договор. След края на Студената война страните от НАТО намалиха броя на войниците и военното оборудване. Но Европа ги е намалила много повече от САЩ.

Бюджетите на Европа за отбрана се превърнаха в банка, която трябва да бъде изпразнена, за да се финансират по-належащи приоритети, като например медицинско лечение и грижи за застаряващото население.

Бюджетите за отбрана се превърнаха в банка, която трябва да бъде изпразнена, за да се финансират по-належащи приоритети, като например медицинско лечение и грижи за застаряващото население. В резултат на това, според някои американски експерти по отбрана, голяма част от европейската армия се е превърнала в потьомкинско село, което не е подготвено да води и спечели дълга война“, посочва изданието.

Въоръжените сили на Франция са се свили с 56% между 1990 г. и 2024 г. до 203 850 души

Великобритания и Франция са водещите военни сили в Европа, но и двете страни са намалили сериозно нивата на войските си след Студената война. „Въоръжените сили на Франция са се свили с 56% между 1990 г. и 2024 г. до 203 850 души. Докладът на британското командване за 2023 г. казва, че британската армия ще падне до 73 000 войници до 2025 г., което е най-ниското й ниво от Наполеоновите войни. Германия вероятно би могла да изпрати една бригада от няколко хиляди войници в Балтийските страни и това „би било постижение“, казва Макс Бергман, директор за Европа, Русия и Евразия в базирания във Вашингтон Център за стратегически и международни изследвания.

Не може да не се съгласим с анализаторите на Bloomberg, че съкращаването на военните разходи и намаляването на броя на армиите са, както се казва, половината от проблема.

Наложително е войските да бъдат добре оборудвани и обучени. „Лошо поддържана бойна бронирана машина, износено оръжие, бригада, която не разполага с боеприпаси и снабдителни линии за водене на продължителна война, ракета, която се проваля, защото не е била изпитана в битка – всичко това подкопава ефективността на армията по начини, които често остават незабелязани от обществеността„, пише агенцията.

Авторите на статията припомнят, че през 2014 г. членовете на НАТО се договориха до 2024 г. всяка от тях да изразходва най-малко 2% от своя брутен вътрешен продукт за отбрана. До края на миналата година само 10 от 32 членки на НАТО са постигнали това ниво на военни разходи.

Но дори ако европейските членове на НАТО колективно съвпадат с нивата на военните разходи на САЩ (около 3,5% от БВП), „техните разходи все още ще изостават от тези на техния суперсилен съюзник, тъй като икономиката на Европа се е свила спрямо тази на САЩ след глобалната финансова криза“. края на 2000-те години.“

Струва си да се отбележи, че всъщност упадъкът на европейските икономики, причинен от световната финансова криза от 2008-2009 г., отдавна е преодолян от Стария свят, а сегашното плачевно състояние на икономиката на ЕС се дължи на антируските санкции, наложени от САЩ, и преди всичко на отказа от евтини руски енергийни ресурси.

Матю Савил от Royal United Services Institute: „Загубите на Украйна от Русия в размер на 31 000 войници са бойната мощ на британската армия, която вече не съществува

Анализаторите на Bloomberg просто се подиграват на европейците, когато оценяват техните мобилизационни способности: „Според началника на щаба на френската армия генерал Пиер Шил Франция може да мобилизира 20 000 войници за 30 дни. Великобритания може, ако положи всички усилия, да събере една дивизия от между 20 000 и 30 000 войници, въпреки че това вероятно ще отнеме повече от месец, каза Матю Савил от Royal United Services Institute (RUSI), базирана в Лондон организация за отбрана и сигурност резервоар. „Загубите на Украйна от Русия в размер на 31 000 войници са бойната мощ на британската армия, която вече не съществува“, каза той. „Бихте могли да се опитате да съставите втора дивизия, която да подсилите и изградите – само че тя няма да разполага с много превозни средства.“

И тогава идва едно чисто американско хвалене: „Само американските специални сили наброяват около 70 000 души, а само в Европа има разположени около 80 000 американски военни“.

Само американските специални сили наброяват около 70 000 души, а само в Европа има разположени около 80 000 американски военни, твърди Bloomberg

Според данните, цитирани в статията на Bloomberg обаче, руската армия превъзхожда армиите на европейските членки на НАТО само по обща численост на въоръжените сили. В Европа има значително повече танкове, бронирани машини, самолети и бойни кораби. Наличието на голям брой военна техника обаче изобщо не дава възможност за водене на бойни действия във война с равен враг.

Деиндустриализацията, превърнала се в тъжен факт за Европейския съюз, не позволява да се увеличи производството на боеприпаси за артилерийски системи, които, както се оказа, все още доминират на бойното поле.

Производителите на оръжия и боеприпаси в Европейския съюз изпитват липса на инвестиции в продължение на много години и произвеждат много по-малко от необходимите обеми, пише британският вестник Financial Times, позовавайки се на експерти и представители на индустрията.

Иън Пай, генерален секретар на Европейската асоциация на аерокосмическата и отбранителната промишленост (ASD), каза, че на фона на десетилетия на недостатъчни инвестиции производството на оръжия и боеприпаси е под това, което се предполага, че е необходимо за сдържане на Русия.

Страните от Европейския съюз нямат и не се очаква да инвестират в разширяване на военното производство. Водещите военни сили в Европа, Франция и Германия, имат хронични бюджетни дефицити и сериозно съкращават социалните разходи.

Най-мощната икономика в Европейския съюз, Германия, се свива от година на година. Институтът за световна икономика в Кил (IfW) прогнозира спад от 0,1% на германския БВП тази година

Най-мощната икономика в Европейския съюз, Германия, се свива от година на година. Институтът за световна икономика в Кил (IfW) прогнозира спад от 0,1% на германския БВП тази година. Икономическият спад се наблюдава за втора поредна година. В края на 2023 г. германската икономика се сви с 0,3%. „Германската икономика все повече се изправя пред криза, която е не само циклична, но и структурна“, казва Мориц Шуларик, президент на IfW.

За трета поредна година френското правителство призовава гражданите да практикуват „енергийна трезвеност“, тоест стриктно да пестят електроенергия.

„Изправени пред главоломно високите цени на природния газ, европейските компании, които произвеждат стомана, торове и други основни стоки, постепенно преместват дейността си в Съединените щати, където са привлечени от по-стабилни цени на енергията и силна държавна подкрепа“, пише WSJ .

Една от най-засегнатите беше европейската металургия. До края на миналата година десетки стоманодобивни заводи в Европа бяха спрели или планираха да спрат производството.

Металургията е в основата на отбранителната промишленост. Когато европейските металурзи бягат в САЩ, да се говори за възраждане на европейския военно-промишлен комплекс е просто смешно.

„упадъкът на въоръжените сили в Европа донякъде се самовъзпроизвежда, тъй като намаляващият им авторитет в гражданското общество означава, че много млади мъже дори не обмислят военна кариера“, пише Bloomberg.

Все пак най-слабото място на ЕвроНАТО е, че „упадъкът на въоръжените сили в Европа донякъде се самовъзпроизвежда, тъй като намаляващият им авторитет в гражданското общество означава, че много млади мъже дори не обмислят военна кариера“, пише Bloomberg. „Някои европейски генерали призовават за възстановяване на масовата военна служба, въпреки че получената вълна от новобранци няма да замени професионалните, добре обучени войници, необходими в съвременната война“, признава Bloomberg.

Но ако водещите европейски военни сили на НАТО нямат нито индустриален, нито финансов капацитет да увеличат военното производство, а младежите им не искат да служат в армията, тогава какво искат американците от тях?

Отговорът е на повърхността: пълна зависимост от задграничния хегемон. Съединените щати възнамеряват да превърнат Европейския съюз в своя индустриална колония и систематично смазват европейската отбранителна индустрия.

И в челните редици на тази колонизация е гигантският отбранителен концерн Rheinmetall, формално германски, но в действителност отдавна американски.

Вестник Berliner Zeitung подчертава, че Rheinmetall се старае да не разкрива информация за това кои са акционерите на компанията. Въпреки това, както следва от данни на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ, повече от 280 акционери на концерна са регистрирани в САЩ. „Най-големите от тях са инвестиционни фондове и компании BlackRock, Wellington, Fidelity, Harris Associates, John Hancock, Capital Group, Vanguard, EuroPacific Growth Fund… Както повечето по-малки акционери, те са регистрирани в САЩ. Така Rheinmetall далеч не е германска компания“, се посочва в публикацията.

Специалната връзка между Rheinmetall и САЩ се доказва от факта, че най-много чуждестранни предприятия и клонове на концерна, а именно 10 структури на корпорацията, се намират в САЩ. Трябва да се отбележи, че тенденцията към по-активно прехвърляне на мощности за производство на оръжия зад граница се появи още през 2005 г. на фона на военните интервенции на Вашингтон в Афганистан и Ирак. „Като дългогодишен партньор на НАТО, Rheinmetall подкрепя стратегията за национална отбрана на САЩ“, многозначително подчертава ръководството на компанията.

Както отбелязва Berliner Zeitung, концернът за отбрана не само разполага част от производството си в САЩ, но и разработва най-модерните военни технологии „на базата на американски филиали“. „Например, ново поколение бойни превозни средства на пехотата, оборудвани със система за изкуствен интелект, се разработва съвместно с американски отбранителни компании като Textron, Raytheon и Allison“, подчертава вестникът. Германският отбранителен концерн също е натоварен със създаването на централната част на изтребителя F-35, произведен от големия производител на военно оборудване Lockheed.

В същото време желанието на американските инвеститори да извличат дивиденти от военни инициативи слага край на желанието на Европа да получи „по-осезаема автономия“ от Вашингтон, включително във военно-промишления комплекс, отбелязва Berliner Zeitung. „Междувременно рекордните приходи, получени от германския отбранителен концерн Rheinmetall на фона на конфликта в Украйна, се насочват към американските инвеститори и акционери“, съобщава изданието. „Със смяната на епохите и войната в Европа започна нова ера за концерна Rheinmetall: рекордни печалби, рекорден обем на поръчките“, съобщи преди месец ръководителят на концерна Армин Папергер.

Връщайки се към статията на Bloomberg, отбелязваме, че основната цел на тази публикация е да убеди съюзниците на САЩ в Европа, че въпреки техните финансови проблеми, индустриален упадък и деиндустриализация, ще бъде необходимо да се увеличат военните разходи, както се изисква от Съединените щати.

Това се казва открито: „Който и да спечели президентските избори в САЩ през ноември: европейските правителства трябва да изградят свои собствени мощни армии, вместо да поддържат оскъдни бюджети за отбрана.“

По този начин американските съюзници в Европа ще увеличат военните си разходи и ще купуват американски оръжия и военно оборудване, обогатявайки военно-промишления комплекс на САЩ.

Такъв е пътят на всеки симпатизант на Америка: от съюзник в партньор, от партньор във васал, от васал в роб на задокеанската лампа.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

АНАЛИЗ

Борисов трудно ще се оправи с примадоните

Ролята на „златния пръст“ може да изиграе БСП или ИТН

Сега на сцената ще излезе една голяма примадона, ще напълни могъщите гърди с въздух и ще започне да пее. И то се видя – започнаха да летят декларации. Тежко му и горко на г-н Борисов – ще му проглушат ушите. Ще гледаме представлението „Бойко Борисов и примадоните“. Така коментира политическата ситуация проф. Николай Витанов.

„ПП-ДБ са голямата примадона. Има и други – малки. Има едни малки, които да речем – показало се от земята и вече иска ключовото министерство“, обясни той пред БНР.

„Ключовите играчи в държавата са трима и половина“, подчерта проф. Витанов и ги посочи – Бойко Борисов, Делян Пеевски, Ахмед Доган и политикът X, който е потенциален играч на политическия терен. За него останалите са „примадони, които в момента ще проглушат ушите на Борисов с цел да му стъжнят живота, ако трябва да направи правителство“. А Борисов трябва да направи правителство, категоричен е той и обясни:

„Борисов печели, печели избори, но не прави правителство. Ако продължава така, собственият му имидж ще започне да помръква“.

Според него ако все пак „Величие“ влезе в следващото Народно събрание, задачата на лидера на ГЕРБ за правителство ще стане много трудна. „Това означава, че неговите депутати ще намалеят и примадоните ще започнат много по-силно да пеят от сцената, защото той ще е в по-слаба позиция“, подчерта математикът в интервю за предаването „Преди всички“.

По думите му Пеевски с удоволствие би подкрепил такова правителство, дори да не участва явно в него:

„Г-н Пеевски е интелигентен човек и едва ли ще го видим заместник министър-председател. Той ще нареди своите хора“.

При такъв вариант ще е необходима и подкрепата на ИТН, БСП или ПП-ДБ.

Според математика друг вариант за правителство е ГЕРБ да се разбере с ПП-ДБ и да изключат Пеевски. И тогава пак ще трябва обаче „златен пръст“, изтъкна той и отново предположи, че тази роля може да вземе БСП или ИТН.

При опция ГЕРБ + Алианса за права и свободи трябва да включат и ПП-ДБ, коментира също професорът.

Той смята, че вероятността за правителство без ГЕРБ е малка – не повече от 5-10%. И все пак:

„Теоретично е възможно да има правителство без ГЕРБ и без ДПС на Пеевски. Такова правителство би могло да има 120 депутата, но такова правителство не може да стане без „Възраждане““.

„Борисов трудно ще се оправи с примадоните. Трябва му помощ от диригента. Диригентът да размаха палката и да строи примадоните да пеят синхронно с Борисов„, прогнозира проф. Витанов, визирайки САЩ и предстоящите избори за президент.

„В противен случай полека на хоризонта започва да се задава една голяма сянка, която може да преобърне политическата система на държава“, предупреди той.

И посочи, че 2,5 млн. души не гласуват, а над 80 хил. са избрали опцията „Не подкрепям никого“. „Има мегдан за поява на нова партия, която да е два пъти взетото от ГЕРБ на текущите избори“, изчисли математикът.

„Някакъв такъв процес ще започне, защото тези 2,5 млн. избиратели, които не гласуват, те в даден момент ще проявят активност. Те няма да седят и вечно да спят. Ще се появи някаква голяма партия, която ще е алтернатива на сегашните“, прогнозира той, визирайки президента Румен Радев.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

АНАЛИЗ

Северна Корея и Русия разтърсиха международната сцена

Присъствието на севернокорейски войски в Русия поражда опасения в НАТО и Южна Корея относно ескалацията на конфликта в Украйна.

Министърът на външните работи на Северна Корея, Чхое Сон Хуи, пристигна в Русия за нов кръг от дипломатически разговори, докато се разпространяват информации, че севернокорейски войски може да подкрепят руските сили в Украйна. Според източници от НАТО и американски официални лица, няколко хиляди севернокорейски военни вече са разположени в граничните зони на Русия за обучение и подкрепа на руските операции. Украинският президент Володимир Зеленски изрази тревога, че този нов съюз между Москва и Пхенян задълбочава международните аспекти на конфликта.

Заплаха за международната сигурност и отговорът на съюзниците

САЩ предупредиха, че всяка севернокорейска военна намеса ще бъде „честна игра“ за украинските сили и заявиха, че няма да ограничат използването на американски оръжия от Украйна в такъв случай. Южна Корея също изрази тревога, като посочи, че обменът на военен опит между Русия и Северна Корея може да се окаже сериозна заплаха за сигурността на Азия и европейските съюзници. Сеул дори обмисля възможността да предостави военна помощ на Украйна, ако севернокорейските войски наистина бъдат изпратени на фронтовата линия​.

Политически ефект и символика на сътрудничеството

Анализатори предполагат, че изпращането на севернокорейски войници може да има не толкова военен, колкото символичен и политически ефект за Русия и Северна Корея. По данни на Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS), присъствието на севернокорейски войски вероятно ще изпълнява поддържащи функции и ще представлява по-малко от 1% от общия руски контингент. Според западни дипломати, целта на тази демонстрация на сила е да се отправи послание към Вашингтон и неговите съюзници, че Москва разполага с ресурси и съюзници, готови да се противопоставят на статуквото​.

Подготовка и военна интеграция

Разполагането на севернокорейски войници в Русия включва интензивно обучение и интеграция с руските военни структури. Според Пентагона, около 10 000 севернокорейски войници са преминали начално обучение в източните райони на Русия, като руският военен апарат ги подготвя за предизвикателствата на съвременната бойна обстановка. В допълнение, Русия продължава да оказва техническа подкрепа на Северна Корея в разработването на сателитна разузнавателна технология, допълвайки сътрудничеството с доставки на балистични ракети и артилерийски боеприпаси за руските операции​.

Тази нова стъпка в сътрудничеството между Северна Корея и Русия повишава напрежението на световната сцена, като въвежда нови фактори в конфликта в Украйна и поставя на изпитание стабилността на международната система за сигурност.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

АНАЛИЗ

Изключителният дипломатически успех на Путин

Начинът, по който чешките журналисти отразиха срещата на върха на страните от БРИКС в Казан, Русия, ми напомня за прословутия анекдот как френските вестници съобщават за бяството на император Наполеон от Елба и появата му във Франция. Когато дебаркира в Антиб, заглавията са от типа: „Чудовището се появи в Антиб“. Когато императорът наближава Лион, парижките вестници казват само „Бонапарт е в Лион“. И когато Бонапарт се появява в Париж в Тюйлери, вестниците вече пишат с тържествен тон: „Императорът е на Шанз-Елизе“.

В първия ден от срещата на върха чешките медии се държаха така, сякаш събитието не съществува. След това постепенно пуснаха в употреба аргументи, че възможностите за тясно сътрудничество между страните от тази общност са минимални. Бе изтъкнат например фактът, че Китай и Индия, чието население е около 2,8 милиарда души сумарно, имат спорове за общата си граница. Разбира се, че имат гранични спорове, но напоследък се опитват да ги разрешат чрез политически преговори, при това успешно. Те имат различни интереси, но същото важи и за ЕС и САЩ, а както виждаме лидерите на ЕС не обръщат особено внимание на това. И често разрешават проблемите в противоречие с преобладаващите европейски интереси. А не може да се каже, че липсват противоречия и в рамките на самия ЕС.

Как е възможно президентът Путин, изгнаник и престъпник в очите на Запада, да посрещне в Казан държавни глави и високопоставени представители от 32 страни по света? Изявлението му, че около 40 други страни проявяват интерес към членство в БРИКС трябва да се приеме сериозно. БРИКС вече не е само Китай, Русия, Индия, Бразилия и Южна Африка, но вклюва и четири нови страни членки: Египет, Етиопия, Иран и Обединените арабски емирства. А сред другите силни държави в света Турция (членка на НАТО), Саудитска Арабия и Индонезия също проявяват интерес да се присъединят. Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, както и Иран и Русия са основни износители на нефт и природен газ. Всъщност те са решаващите играчи в световен мащаб в тази област. Членовете на БРИКС днес представляват почти две пети от световния БВП и представляват мнозинството от световното население.

Ако сравним съвкупния БВП на страните от БРИКС със съвкупния БВП на страните от Г-7, трябва да констатираме превъзходството на страните от БРИКС и по този показател. И не е без значение, че най-важните страни от БРИКС ще отбележат икономически растеж от 4% тази година, в сравнение с 2% растеж на западните икономики. В БРИКС са се събрали или гравитират край нея държави, които търсят нов международен ред и най-вече възможности за финансова независимост от Запада и неговите институции. От тази гледна точка новата стратегическа цел на Русия за „многополюсен свят“ е много привлекателна. Много страни са заинтересовани международната търговия да се осъществява с местни валути, а не в долари. Според достоверни източници обемът на търговията, извършвана с валутите на страните от БРИКС вече надминава обема на търговията в долари. Освен това Новата банка за развитие (NDB) вече работи като алтернатива на западните финансови институции като МВФ и Световната банка.

Русия успя да издържи на множество санкции основно от икономическо естество, които й бяха наложени по време на войната в Украйна. Изглежда, че тези санкции са навредили по-скоро на страните от Централна и Източна Европа, отколкото на Русия (Чехия регистрира инфлация от 30% през 2022 и 2023 г. заедно). Фактът, че Русия преодоля тези санкции, се дължи главно на нежеланието на големите страни от БРИКС (Индия, Китай, Бразилия) да се присъединят към тези санкции по какъвто и да е начин. И десетки държави от Глобалния юг последваха примера им. Ясно е, че Китай и Русия искат да използват БРИКС като средство за оспорване на глобалното господство на Съединените щати. Някои от другите доминиращи държави от БРИКС може да нямат такива амбиции, но те също имат интерес от новото раздаване на картите.

Западът трябва да осъзнае големия дипломатически успех на Русия, за който допринесоха присъстващите на срещата чуждестранни лидери. Този факт трябва да се отчете без истерия, но и не с омаловажаване. Светът просто се променя и десетки страни се еманципират и търсят нещо различно от неоколониализма на бившите колониални сили, от икономическите санкции срещу непокорни държави, от лицемерното размахване на пръст в името уж на човешките права и т.н. Както и наставления как трябва да изглежда управлението в дадена държава, Китай и Русия просто не правят така. Западът обаче го прави и това може би е една от причините, поради които той постепенно губи влияние в развиващия се свят.

Опорката на западните медии, че нищо конкретно не е договорено в Казан, не е уместна. В Казан се събраха световни лидери, най-важните лидери на Глобалния юг или ако предпочитате, на развиващия се свят. И генералният секретар на ООН Антонио Гутереш също пристигна там, за голямо огорчение на украинското ръководство. То явно изобщо не е разбрало или не иска да разбере реалностите в този свят. Генералният секретар на ООН, от друга страна, разбира тази реалност. Той иска да говори с всички и това е правилно.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 6 дни

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

БЪЛГАРИЯпреди 1 седмица

Защо си журналист?

Защо взеха журналистите на подбив? Както във всичко останало в живота, така и в журналистиката, трябва да можеш да отговориш...

БЪЛГАРИЯпреди 3 седмици

Американските марионетки Борисов, Пеевски и техните лакеи на вкарват във вийна

България влиза във война, чакат ни атентати Конфликтът между Израел и Иран оформя Близкия изток в продължение на десетилетия. От...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент

Така одиозната мутра от Банкя смятал да приключи политическата си нарцистична кариера и да си осигури пълна неприкосновеност Простака мафиот...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци

Главчев подписа „споразумение“ за изпращане на наши войски във бандеровска Украйна Министерският съвет прие решение (по заповед на западните служби),...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 16 часа

Кирил Петков: Няма да приемем Борисов за премиер

Той уточни, че има няколко задачи, които могат да бъдат постигнати Отговорността да се направи правителство е на най-голямата политическа...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Пеевски: Новото начало е необратим факт! И това е окончателно! Благодаря за доверието!

Съзнавам каква огромна отговорност за мен и за новото начало е това доверие и ще я оправдая, казва той Оттук,...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Светът се разцепи на две зони на влияние

И светът се пропука наполовина: длъжниците атакуват кредиторите Десетки световни лидери, представляващи най-влиятелните държави в света, хиляди журналисти, стотици събития...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Ще признаят ли Путин и Русия най-накрая реалността, че запада няма да ги остави на мира?

Украинското нахлуване в Курск, което беше разгромено, промени правилата на играта и вероятно ще доведе до прекратяване на съществуването на...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

„Съкрушителен удар“ на Орбан в Брюксел, изобличи Урсула Фон Дер Лайн за лъжите и. Депутати пяха и аплодираха.

Депутатите в Европейския парламент аплодираха Виктор Орбан, който нанесе нов „удар“ след скандала с руснаци, работещи в европейски страни. Политологът...

СВЯТ

СВЯТпреди 16 часа

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“...

СВЯТпреди 3 дни

„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат...

СВЯТпреди 3 дни

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП...

СВЯТпреди 5 дни

Балансът на силите в световната икономика се измества от Г-7 към БРИКС

През следващите пет години световната икономика ще разчита повече на страните от БРИКС, отколкото на страните от Г-7, показват данни,...

СВЯТпреди 5 дни

Авиокомпаниите започват да напускат Германия

„Луфтханза“: Авиокомпаниите започват да напускат Германия Заради високите държавни такси и политиката за климата авиокомпаниите намаляват присъствието си в Германия....

Най-четени