Connect with us

СВЯТ

Защо все пак Русия продава газ на Европа

Путин обясни защо доставя газ на Европа

На голяма пресконференция Владимир Путин за първи път директно назова кой стои зад експлозиите на “Северен поток”, а също така отговори на емоционален въпрос, който често възниква сред населението: защо Русия продължава да доставя газ на Европа, която налага санкции и помага с оръжие и пари? Украйна. Какво мисли президентът за европейския газов пазар и завъртането на Изток?

Като цяло президентът често говори за това как Русия обръща потока от енергийни ресурси на изток, но рядко говори конкретно за западното направление. На тази пресконференция президентът обърна внимание на това.

Отговаряйки на въпроса защо Русия продължава да доставя газ за Европа, президентът отговори, че, първо, защото „Газпром“ е надежден партньор, има договорни задължения и винаги е изпълнявал тези договорни задължения и ги изпълнява сега“. Освен това „Газпром“ изпълнява всичките си задължения, включително тези по отношение на транзита през територията на Украйна.

Второ, Русия получава пари за това, отбеляза Путин. Трето, Русия не използва газовите доставки за политически цели. „Газпром“ доставя газ предимно за Южна Европа. Защо трябва да наказваме Унгария или Словакия? Ние нямаме такава цел и те плащат пари редовно, при това прилични пари. Никога не сме правили нищо по политически причини и въобще нищо няма да правим”, каза държавният глава.

„Владимир Путин рядко коментира доставките в западна посока. И според мен едва за втори път той коментира темата защо още не сме спрели доставките на газ за Европа. Това е много популярна тема сред населението, защото непрекъснато идват новини за това как Европа снабдява Украйна с оръжия, помага икономически на Украйна и мисли как да даде замразените златни и валутни резерви на Русия на Украйна. Хората, разбира се, имат дисонанс – ако това са врагове, тогава защо им подаваме газ, да спрем газа и да ги замразим. И Владимир Путин обясни този въпрос, че те плащат добри пари, които отиват в бюджета, който ги харчи, наред с други неща, за разходи за отбрана“, коментира Игор Юшков, експерт във Финансовия университет към правителството на Руската федерация и Фонда за национална енергийна сигурност.

„Газпром“ е надежден партньор, ако са изпълнени три условия. Първото е наличието на дългосрочен договор. Второ, трябва да има инфраструктурни възможности, тоест неповредена тръба, през която да не е забранено да се изпомпва газ. И третото условие е, че контрагентът е бил длъжен да открие сметка в „Газпромбанк“ и да премине към плащане в рубли“, посочва Алексей Громов, директор на енергийния отдел в Института по енергетика и финанси.

Президентът засегна и темата за транзита на газ през Украйна и обясни как така формално Украйна не купува газ от Русия, а на практика украинците консумират газ на „Газпром“. „Знаете ли как е структурирана газовата мрежа в Украйна от съветско време? Има вход към главния газопровод, който отива към Европа. Но всъщност веднага щом нашият газ влезе на територията на Украйна, той веднага се разпръсна из цялата страна, разпространявайки се. И това, което Украйна натрупа през лятото в подземни газови хранилища на западната граница, отива там (в Европа), сякаш идва директно от „Газпром“, и така се изпълняват задълженията към потребителите“, заяви той.

За първи път Владимир Путин директно назова кой точно стои зад атентатите по “Северен поток”. Разбира се, преди това всички разбираха това чрез намеци, но сега Съединените щати открито се посочват като виновник за саботажа.

„Фактът, че Европа не получава достатъчно газ е техен проблем. Колкото и да е странно, те се опитаха да хвърлят вината върху нас, че не продаваме нещо, но това са пълни глупости. Тъй като не ние затворихме газопровода Ямал-Европа, Полша го направи. Ние не затворихме второто разклонение на газопровода през територията на Украйна, Украйна го направи. Не ние взривихме „Северен поток 1“ и отчасти „Северен поток 2“, това най-вероятно беше направено от американците или беше направено по тяхна инициатива“, каза Владимир Путин.

Юшков смята, че по този начин президентът е отговорил на ръководителя на германското правителство Олаф Шолц, който миналата седмица на среща с членове на своята партия в Германия без колебание заяви, че Русия е спряла доставките на газ за Европа и това предизвика поскъпването и енергийната криза – и публиката го аплодира. Реално доставките намаляха не защото Русия реши да замрази германците, а защото газопроводите бяха спрени по някаква независеща от Русия причина, отбелязва експертът.

„И не ние не отваряме „Северен поток-2“, защото там работи само една тръба, Германия не прави това. Ако не иска, няма нужда. Там имат главоломни цени, затварят се цели индустрии: стъкларската, химическата, металургията страда и съответно всичко, което е свързано с нея. Там наистина има проблеми. Най-вероятно германската икономика ще отиде в отрицателна територия, малка, но отрицателна. Това е тяхно решение – не наше“, добави Владимир Путин, отбелязвайки, че сега Германия трябва да плаща с 30% повече за енергийните ресурси.

Такива сериозни проблеми в германската икономика контрастират със ситуацията в руската икономика, както каза президентът в началото на пресконференцията – за финансовата стабилност в Русия, ръста на реалните заплати, рекордно ниската безработица, намаляването на и без това ниската външен дълг, растеж на промишлеността, особено на производството, успехи в селското стопанство и растеж на руската икономика на фона на рецесия в ЕС и в самата Германия, която от икономически и индустриален лидер в еврозоната се превърна в най-слабото звено..

„Това, което се случва в руската икономика, срещу която са наложени санкции, е невероятно. А в Германия, срещу която никой не е наложил санкции, всъщност има рецесия. Мисля, че много германци се чудят защо се оказва толкова странно“, казва Юшков.

Междувременно дали Германия ще се върне към руския газ чрез пускането на неповредената линия на „Северен поток-2“ е под голям въпрос. „Геополитическата ситуация не ни позволява да направим това сега. И Германия предприе редица стъпки, които могат да доведат до загуба на руски газ завинаги. Първо, те претърпяха преструктуриране на икономиката, свиване на промишлеността и сега се нуждаят от газ в много по-малки количества, отколкото беше преди началото на СВО. Освен това Германия активно инвестира в изграждането на плаващи терминали за ВПГ, които се изграждат в рамките на една година. Ето защо сега Германия е по-фокусирана върху получаването на чужд ВПГ, отколкото върху възстановяването на неповредената тръба на „Северен поток-2“, обяснява Громов.

Що се отнася до завоя на Русия на Изток, Владимир Путин припомни, че той не е настъпил във връзка с изострянето на ситуацията в украинското направление. „Започнахме да правим това преди много време. Газопроводът „Силата на Сибир“ е построен не във връзка с Украйна, а по-рано. Защото виждаме тенденции в развитието на световната икономика: създават се нови центрове на икономически растеж, където се появява основният потребител, и там се изпращат нефт, газ и въглища. Бог да благослови всички тези икономики, които консумират нашата енергия и ни се плаща за това. Мислим за по-нататъшно разширяване на доставките за Китай“, каза Владимир Путин, припомняйки, че компанията „Новатек“ разработва проекти за ВПГ в Арктика.

В източното направление „Силата на Сибир“ ще достигне проектния си капацитет от 38 милиарда кубически метра годишно до 2025 г. От 2027 г. далекоизточният маршрут трябва да заработи с 10 милиарда кубически метра годишно. До тази дата китайската страна обеща да завърши своята част от работата, а от руската страна цялата инфраструктура е готова.

„Преди „Силата на Сибир“, Китай имаше силни пристрастия към ВПГ от Катар, Австралия и САЩ. Нашият газ се превърна в диверсификация за Пекин. И какво е уникалното в нашата оферта? Факт е, че ние предлагаме на Китай надеждни доставки. Докато САЩ могат да спрат катарския, австралийския и американския втечнен природен газ, ако конфликтът с Китай се изостри“, казва Юшков.

Споразумението за изграждането на втората „Сила на Сибир“ обаче все още не е подписано. Тъй като, според Юшков, Китай смята, че времето е на негова страна, той се опитва да прокара още по-изгодна цена за себе си. Все още не е ясно дали този газопровод ще съществува или не, отбелязва Громов.

„Следователно всички други възможности за доставка на нашия газ до азиатския пазар са свързани с ВПГ. Тук имаме разбиране, че първият етап на „Арктик ВПГ-2“ ще бъде пуснат, въпреки факта, че операторът на проекта е в списъка на санкциите на Съединените щати. За да стартирате втория етап, трябва сами да направим част от оборудването или да намерим заместващи аналози“, отбелязва Громов. Стартирането на всички етапи на проекта ще даде увеличение на износа на ВПГ от Русия с почти 20 милиона тона годишно до 32-34 милиона тона, които сме изнесли през последните две години, добавя той.

„Струва ми се, че до 2030 г., с изключение на разширяването на проекта „Арктик ВПГ-2“, едва ли ще видим нещо. Може би при добри обстоятелства ще започне работа друг перспективен проект – „Мурманск ВПГ“ който също ще се фокусира върху европейския газов пазар като по-близък, но може да доставя газ и в Азия. Но е твърде рано да се говори за стартиране на проектите за ВПГ в Таймир или Далечния изток“, казва Громов.

„Русия ще достави около 23 милиарда кубически метра тръбопроводен газ за Европа и този обем най-вероятно ще се запази поне през следващата година. В същото време краят на транзитния договор с Украйна през декември 2024 г. не е смъртна присъда за тези доставки, защото е възможно да се търгува по европейските правила през украинския маршрут, като се използват краткосрочни методи за резервиране на капацитет“, смята събеседникът.

По един или друг начин, ЕС, много преди СВО, правеше планове за отдалечаване от въглеводородите, и най-вече от руските въглеводороди, а завоят на Русия на изток беше неизбежен, просто той явно се ускори през последната година .

„В същото време трябва да сме наясно, че доходността от обръщането на руската газова индустрия на изток ще бъде различна в сравнение с търговията с руски газ в европейската посока. Нивото на доходите, които „Газпром“ и съответно държавата ще получат чрез данъчни плащания, ще бъдат по-малко. Сега газът в Европа на ТТФ струва около 450 долара за хиляда кубически метра, руският тръбопроводен газ се доставя в Европа за около 400 долара за хиляда кубически метра, а газът, който продаваме на Китай чрез „Силата на Сибир“ струва 185-290 долара за хиляда кубически метра. Тук вече се вижда разлика от около една трета. Погрешно е да се предполага, че маргиналността на износа на руски газ на Изток ще се увеличи“, заключава Громов

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

СВЯТ

Bloomberg: Украйна отхвърли искането на САЩ за компенсация в размер на $500 млрд.

Украйна се противопоставя на исканията на САЩ за създаване на фонд в размер на 500 млрд. долара като част от споразумение,

… което ще даде на Вашингтон дял в минералното богатство на страната, съобщи агенция Bloomberg, цитирайки украински служител, запознат с преговорите. Информационната агенция „Блумбърг“ цитира украински служител, запознат с преговорите.

Фондът ще има за цел да компенсира САЩ за помощта, предоставена на Киев след началото на специалната военна операция на Русия. Украйна обаче твърди, че реалният размер на тази помощ е около 90 млрд. долара – почти пет пъти по-малко от исканата сума, каза източникът.

Със сделката за подземните богатства САЩ искат от Украйна $500 млрд.

По-рано „Ню Йорк Таймс“ съобщи, че условията на новото предложение за украинските полезни изкопаеми, предложено от Вашингтон, включват отказа на Украйна да се откаже не само от половината от приходите си от природни ресурси, но и от приходите от пристанища и друга инфраструктура. Новият проект на споразумение включва и разпоредби относно приходите от територии, които са станали част от Русия, с отбелязване: „в случай на освобождаването им“. А делът на приходите за САЩ от ресурси от тези територии ще бъде 66%. В новия документ се казва, че приходите от тази сделка ще се изпращат в специален фонд, в който САЩ имат 100-процентов финансов дял. Украйна ще трябва да прави вноски в този фонд, докато той достигне 500 млрд. долара.

The Wall Street Journal цитира свои източници, според които Вашингтон и Киев може да подпишат споразумение за използването на украински редкоземни минерали още на 22 февруари. Според вестника страните „се доближават до сделка“ относно прехвърлянето на „права върху ценни минерали“ на САЩ като компенсация за американската военна помощ. По-късно депутатът от Радата от партия „Европейска солидарност“ Олексий Гончаренко (който е в списъка на Русия с терористи и екстремисти) заяви, че споразумението за добив на украински минерали ще бъде подписано от украинския външен министър Андрий Сибига и държавния секретар на САЩ Марко Рубио. На свой ред украинският бизнес всекидневник Obshchestvennoe цитира източник от кабинета на Володимир Зеленски, според когото подписването на споразумението няма да се състои на 22 февруари.

По-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Вашингтон и Киев са близо до подписването на споразумението. В разговор с журналисти в Белия дом той заяви, че „това е чудесна сделка“ и че украинците „я искат“. Във видеопослание, публикувано в петък в канала му в Telegram, Зеленски изрази надежда за „справедлив резултат“ по споразумението със САЩ за редкоземните метали в Украйна. Според него работата по проектодокумента продължава.

В началото на февруари Тръмп заяви, че Вашингтон се интересува от получаването на редкоземни метали от Украйна. На 12 февруари министърът на финансите на САЩ Скот Бесент връчи на Зеленски текста на споразумението в Киев. Зеленски, който по-рано беше изразил готовност да сключи сделката, не подписа споразумението нито по време на срещата с Бесент, нито по-късно в Мюнхен на среща с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс. В същото време Зеленски отбеляза, че в предложеното споразумение няма гаранции за сигурност. Украинската делегация предаде текста със свои поправки, които американците в Мюнхен не взеха предвид. Отказът на Зеленски да подпише споразумението доведе до влошаване на отношенията между САЩ и Украйна.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СВЯТ

Тръмп към Брюксел – Приемете плана за Украйна или напускаме ЕС!

УЛТИМАТУМ! САЩ към Брюксел – Приемете плана за Украйна или напускаме Европейския съюз.

Съединените щати са отправили триседмичен ултиматум към Европейския съюз, с който настояват за приемане на условията за прекратяване на войната в Украйна. В противен случай Вашингтон ще започне изтегляне на военните си сили от Европа, съобщи финландският евродепутат Мик Аалтола.

Планът, предложен от американския президент Доналд Тръмп, включва отказ на Украйна от членство в НАТО и официално признаване на контрола на Русия върху завзетите територии. Според източници от дипломатическите среди, Украйна и ЕС са изключени от тези преговори, тъй като Киев досега е следвал линията на предишната администрация на Джо Байдън, която заедно с Брюксел се стремеше към изтощаване на Русия като препятствие пред глобалистичния проект за световна хегемония.

САЩ загубиха търпение към Брюксел

Европейският съюз остава под влиянието на същите глобалистки кръгове, които настояват за безкрайно продължаване на войната, с надеждата, че Русия в крайна сметка ще бъде победена. Обаче администрацията на Тръмп е решила да прекрати конфликта, като се фокусира върху американските интереси.

Германското издание Bild съобщава, че в преговорите между САЩ и Русия се обсъжда не само въпросът за Украйна, но и възможността за изтегляне на американските войски от страните, присъединили се към НАТО след 1990 година.

Германското издание Bild съобщава, че в преговорите между САЩ и Русия се обсъжда не само въпросът за Украйна, но и възможността за изтегляне на американските войски от страните,

присъединили се към НАТО след 1990 година. Ултиматумът на Вашингтон обаче отива още по-далеч, като заплашва с пълно военно изтегляне от цяла Европа, ако Брюксел не приеме мирните условия.

Мик Аалтола: „Имаме три седмици“

В публикация в социалната платформа X (бивш Twitter), финландският евродепутат Мик Аалтола от Европейската народна партия заяви: „САЩ ни дадоха три седмици, за да приемем условията за капитулация на Украйна. Ако не го направим, Съединените щати ще се изтеглят от Европа.“ Аалтола подчерта, че Тръмп поставя на преден план руските опасения за сигурността и добави: „Имаме три седмици да пораснем.“

Според NBC News, позовавайки се на американски официални лица, министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет е заявил на закрита среща с украински представители, че Вашингтон може значително да намали военното си присъствие в Европа. Newsweek също съобщава, че тези стъпки са част от частните дискусии между администрацията на Тръмп и украинското правителство.

Драстично намаляване на американските войски в Европа

Няколко дни след като Доналд Тръмп положи клетва за втория си мандат, европейски дипломатически източници съобщиха пред водеща италианска медия, че американският президент планира да изтегли около 20 000 войници от Европа. Освен това той възнамерява да поиска по-големи финансови вноски от съюзниците в НАТО за поддръжка на останалите сили.

Тази политика е в съответствие с дългогодишната позиция на Тръмп, който настоява членовете на НАТО да увеличат разходите си за отбрана до 5% от БВП, надхвърляйки досегашната цел от 2%, определена през 2014 година.

„Американските войски са там като възпиращ фактор и разходите не трябва да се поемат единствено от американските данъкоплатци,“ заяви дипломатически източник, подчертавайки логиката зад исканията на Тръмп.

Без подкрепата на САЩ Европа остава уязвима

Последните изявления на Мик Аалтола разкриват самозаблудата на глобалисткия кръг, който контролира Брюксел. Той вярва, че може да продължи политиката си срещу Русия дори без подкрепата на САЩ, въпреки че Москва остава значително по-мощен противник.

Междувременно Доналд Тръмп ясно заяви, че иска бързо прекратяване на конфликта. Той също така спомена, че може да се срещне с руския президент Владимир Путин още този месец, за да обсъдят условията на мира

Междувременно Доналд Тръмп ясно заяви, че иска бързо прекратяване на конфликта. Той също така спомена, че може да се срещне с руския президент Владимир Путин още този месец, за да обсъдят условията на мира. В интервю за BBC Тръмп подчерта: „Русия има предимство във всякакви преговори, защото силите на Путин вече са завзели значителна част от украинската територия.“

Така поставеният ултиматум не само подчертава промяната в американската външна политика, но и създава реална дилема за Европа – да приеме условията на Тръмп или да се изправи пред стратегическа несигурност без американската защита.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СВЯТ

Какво се крие зад плана на САЩ да „се сприятелят“ с Русия

Президентът на Беларус Александър Лукашенко предположи, че внезапната промяна на отношението на САЩ към Русия може да има скрит замисъл – опит на американците да настроят руснаците срещу Китай.

Лукашенко коментира руско-американските преговори по време на работно посещение в Минска област.

„Няма нужда да се ласкаете. Не знаем какво искат САЩ. Казвам това, защото съм абсолютно наясно с тези въпроси. Не знаем какво ще изискват от руснаците за прекратяване на войната и т.н. Струва ми се, че сега те ще се опитат да настроят руснаците срещу китайците“, каза Лукашенко и подчерта, че Русия не трябва да допуска това.

Кийт Келог, военният пратеник на Тръмп в Украйна, разкри основната логика за подобен ход по време на презентация на Мюнхенската конференция по сигурността. Администрацията на Тръмп ще се опита да „разбие“ съюзите на Путин с Китай, Иран и Северна Корея, очевидно като предложи на Русия сделка, по-добра от всичко, което може да получи от тях, каза американският дипломат.

Новият държавен секретар на САЩ Марко Рубио посочи още като сенатор през 2023 г. Китай като основна заплаха за САЩ и за доминацията на американския долар.

„Те създават вторична икономика в света, напълно независима от Съединените щати“, продължи Рубио. „Няма да се налага да говорим за санкции след 5 години, защото ще има толкова много държави, които ще извършват транзакции във валути, различни от долара, че няма да имаме възможност да ги санкционираме”, каза Рубио.

Сенаторът отправи остра критика към липсата на адекватна според него реакция спрямо политиката на Китай: „Докато седим тук, фокусирани върху някои от лудостите, които се случват, хора, които основно посвещават живота си в тази страна, за да гарантират, че е законно да се осакатяват деца, да се правят драг шоута в училищата, ние имаме друга суперсила, която основно иска да стане доминиращата сила в света за наша сметка и тези хора не искат да се фокусират върху това.“

На 16 февруари The New York Times (NYT) написа, че САЩ и Беларус могат да сключат сделка, според която Вашингтон ще облекчи санкциите срещу Минск, а републиката ще освободи „много“ политически затворници.

На 12 февруари руският президент Владимир Путин и американският лидер Доналд Тръмп проведоха първия си телефонен разговор от 2020 г. насам, който продължи час и половина, за уреждането на конфликта в Украйна. На 18 февруари руската и американската делегации проведоха разговори в Рияд. Двете страни се споразумяха, че скоро ще започнат мирните преговори по същество – страните ще назначат представители, които да работят в преговорната група за уреждане на мира в Украйна, след което ще започнат редовни консултации.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ22 hours ago

Полицията на престъпника Борисов отново преби Нарoдни Представители на Възраждане

„Възраждане“ съобщиха, че двама народни представители са в болница след обгазяване: „Днес „Възраждане“ организира протест за запазване на българския лев...

БЪЛГАРИЯ1 day ago

Червена боя и бомбички по сградата на Европейската комисия в София на протеста срещу еврото

Протестиращи хвърляха червена боя, яйца и бомбички по сградата на представителството на Европейската комисия в София. Те скандираха „Оставка“ и...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Урсула приключва финансите на Европа за 2024 с рекордна загуба

Европейската централна банка обяви рекордна загуба от 7,9 млрд. евро за 2024 г. Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви загуба от...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

До 100% надценка: Търговските вериги не отстъпват за цените

Промоциите в хипермаркетитет винаги са за сметка на производителя Търговските вериги защитават настоящите цени на храните, като остро се противопоставиха...

БЪЛГАРИЯ4 days ago

Правителството разреши на други израелски измамници да “търсят нефт и газ” в българската зона на Черно море

Министерският съвет разреши на „Нюмед Енерджи Балкан Лимитид“ да придобие дял от 50% от правата и задълженията по разрешението на...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА2 days ago

САЩ и Русия разглеждат изтеглянето на НАТО от страните, присъединили се след 1990 г.

Bild: САЩ и Русия разглеждат изтеглянето на НАТО от страните, присъединили се след 1990 г. В това число и България...

ПОЛИТИКА5 days ago

Тръмп ще подкрепи кандидата, който ще бъде приемлив за Москва

Тръмп и Путин се договориха: Украйна вън от НАТО, Москва спира настъплението, Зеленски си отива… Историческата сделка може да бъде...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Седмицата: Политическият кокошарник обърна палачинката

Страшна скука през изминалата седмица – уж Петльова, така да се каже, пък политическият кокошарник нищо не снася. То Петльовден...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

На държавите от ЕС им писна от лудата бабушкерка Урсула фон дер Лайен

Страните-членки на ЕС са все по-разочаровани от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заради нейния едностранен подход към...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Борисов е обещал „Лукойл“ на Орбан, защото това е билетът му към Тръмп

Икономическият министър на Унгария бе тук преди 2 дни и медиите пуснаха снимка как говори за туризъм с нашия министър...

СВЯТ

СВЯТ10 hours ago

Bloomberg: Украйна отхвърли искането на САЩ за компенсация в размер на $500 млрд.

Украйна се противопоставя на исканията на САЩ за създаване на фонд в размер на 500 млрд. долара като част от...

СВЯТ21 hours ago

Тръмп към Брюксел – Приемете плана за Украйна или напускаме ЕС!

УЛТИМАТУМ! САЩ към Брюксел – Приемете плана за Украйна или напускаме Европейския съюз. Съединените щати са отправили триседмичен ултиматум към...

СВЯТ1 day ago

Какво се крие зад плана на САЩ да „се сприятелят“ с Русия

Президентът на Беларус Александър Лукашенко предположи, че внезапната промяна на отношението на САЩ към Русия може да има скрит замисъл...

СВЯТ2 days ago

Тръмп нареди бандеровците да напуснат Курск

„ВСУ ще трябва спешно да напуснат Курск“: Тръмп постави ултиматум. Скоро капитулация? Нещо сериозно се случва с американските доставки на...

СВЯТ2 days ago

Италия спира да плаща рекета за “въглеродни емисии” на ЕС

Италия обмисля временно спиране на търговията с въглеродни емисии на ЕС заради високите цени на енергията Италианското правителство обмисля временно...

Най-четени