ТЕМА
Какво причинява екстремен студ и свирепи зимни бури като тази в САЩ
Поне 37 души са вече жертвите на мощната арктическа буря, която връхлетя САЩ и Канада за Коледа. Виелици, обилен снеговалеж, рязко спадане на температурите и силни ветрове доведоха до хиляди отменени полети, стотици хиляди останаха без ток по празниците, хора бяха затрупани от снега в колите си, който на места натрупа до над 1 метър.
Арктическият циклон се разпростря от Канада до южната граница на САЩ с Мексико, засягайки по-голяма част от щатите на Америка и над половината ѝ население.
Как обаче е възможно зимна буря да обхване толкова голяма територия, и то толкова бързо и мощно? Как подобно време стига от Арктика до Рио Гранде и има ли връзка с климатичните промени?
Обяснението е в действието на т.нар. полярен вихър над арктическите райони на Северното полукълбо. Именно той, слизайки дълбоко на юг, причинява подобно екстремно време.
Полярният вихър представлява огромна маса студен въздух, който се върти обратно на часовниковата стрелка над Северния полюс, високо в стратосферата. През зимата той се усилва и става по-студен заради липсата на слънчева светлина в тази част на планетата.
Вихърът е заобиколен от силна въздушна струя – т.нар. полярно струйно течение, което задържа студения въздух в Арктика.
Понякога обаче течението може да отслабне или да се изкриви, и да се извие по-на юг, като прониква по-надолу в тропосферата, донасяйки необичайно студено време и сняг в по-ниските ширини.
Свързаните с проникващия дълбоко на юг леден въздух от Арктика застудявания и бури не са нещо необичайно в САЩ – само през зимата на 2021 г. ледената маса стигна до щата Тексас, доведе до рязко застудяване и температури, по-ниски с 20 градуса от обичайното, което отне живота на 250 души.
Това е често срещо през зимата, но учените търсят отговор на въпроса доколко климатичните промени биха могли да са фактор и да правят полярния вихър по-нестабилен, на което да се дължи и слизането на студените въздушни маси толкова на юг.
А също така и дали подобни резки застудявания ще стават все по-чести и свирепи с покачването на глобалните температури.
Засега категоричен отговор на този въпрос няма.
Вихърът се върти постоянно около Северния полюс. През летните месеци в Северното полукълбо краят на тази въздушна маса е на по-висока географска ширина, а през зимата се разпростира по на юг.
В края на вихъра е полярният фронт, или полярното струйно течение, което се движи от запад на изток. Посоката му обяснява и защо североизточната част на Северна Америка обикновено е по-силно удряна от подобни застудявания.
Самите течения са тласкани от температурните разлики, и от движението на Земята. При по-големи температурни амплитуди се получават по-бързо движещи се течения.
Струйните потоци се намират на същата височина в атмосферата, на която летят и самолетите – на около 9 км над земята и пилотите често се възползват от тях, за да летят по-бързо и да пестят гориво.
Теченията могат също така да водят и до промени във времето – да носят студени фронтове или горещи вълни.
Ако има силно полярно течение на същата географска ширина като тази на полярния вихър, това прави вихъра по-стабилен и задържа студения въздух на високо, в полярния кръг. Понякога обаче струйните течения отслабват и позволяват на по-топъл въздух от юг да проникне на север, а арктическите студени маси да се насочат на юг.
Самият вихър също може да се разцепи и от него да се отделят фрагменти, които да се насочат на юг. Понякога пък се разтяга, какъвто се смята, че е случаят с настоящата буря в САЩ.
Ако това става достатъчно бързо, местата, където нахлува студеният въздух, се охлаждат изключително рязко – за часове, и могат да останат с екстремно ниски температури за дни, докато вихърът се стабилизира в областта на Северния полюс.
Затова и учените изследват как и дали по-високите температури на Земята могат да влияят на този климатичен модел и доколко са свързани със свирепите зимни бури. „Ще ми се да имах ясен отговор“, казва пред „Ню Йорк Таймс“ Стив Вавръс, климатолог в университета на Уисконсин.
Въпреки че застудяванията се случват, като цяло сезонът с най-бързо покачващи се температури е именно зимата. И точно това още проучват специалистите – доколко по-високите температури влияят на полярните течения и ги правят по-нестабилни. Още повече, че Земята се затопля най-бързо при двата си полюса, т.е. температурните разлики, които движат теченията, намаляват.
Според някои учени именно затоплянето на Арктика води до нарушенията при полярния вихър, тъй като се променят и отслабват заобикалящите го полярни течения.
Според други това се причинява регулярно от естествени фактори и не следва да се форсира от промените в температурите – подобни застудявания е имало и преди.
По-топлото време създава по-големи и силни атмосферни вълни, които влияят на теченията – те са с повече пикове и спадове и повече „огъвания“, което се отразява и на циркулацията на масата във вихъра, смята Юда Коен, климатолог и автор на изследване, което свързва застудяването от 2021 г. в Тексас със затоплянето на Арктика.
Той смята, че точно по-високите температури водят до „вълни“ в теченията, т.е. до излизане на ледения въздух от обичайните му територии.
Цялата страна е обхваната от виелици, студ и сняг
Други не мислят така. Според изследване на двама британски учени от университета в Ексетър, публикувано в сп. Nature Climate Change, макар затоплянето на Арктика и топенето на ледовете да продължава, тенденцията за екстремно ниски температури и промени в полярните течения не се променя в последното десетилетие, т.е. остава на нивата от края на миналия и началото на този век.
Според други пък не затоплянето, а други компоненти на климата играят роля – например температурата на повърхността в тропическите части на Тихия океан, която също може да доведе до промени във въздушните маси в Арктика и нарушаване на теченията и вихрите.
Рано или късно науката ще даде по-ясен отговор. Проблемът е, че това няма как да спре екстремното време.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Путин затваря кранчето на ядреното гориво за щатите
Путин извади коз срещу САЩ: Русия нанесе основния уранов удар
Руският президент Владимир Путин извади коз срещу Америка: Русия нанесе основния уранов удар на Съединените щати и сега въвежда временни ограничения върху износа на обогатен уран за Щатите. Необходимият документ вече е подписан.
Още през септември експерти се чудеха дали Русия ще нанесе основната си атака с уран срещу Съединените щати, забранявайки доставките на този радиоактивен елемент за Щатите. Уранът, припомняме, е ключов компонент за ядрената енергетика. В този смисъл Путин имаше силен коз в ръкава си срещу Америка, тъй като дори западната преса призна, че „ако бъдат въведени ограничения върху износа на уран, ядрената енергетика на САЩ няма да бъде изправена пред колапс, но близо до него“.
Ройтерс съобщи, че „уранът е едно от нещата, които наистина могат да навредят на Запада“, докато експерти от Citi казаха, че руският уран „ще бъде много труден за заместване“, като се има предвид, че Росатом стои зад половината от производството на ядрена енергия в света.
И все пак Русия нанесе този основен уранов удар. Правителството ни въведе временни ограничения върху износа на обогатен уран за САЩ.
Русия въвежда временни ограничения върху износа на обогатен уран. Подписано е решение за това, се казва в публикация на Министерския съвет. – Решението беше взето по указание на президента в отговор на ограниченията, наложени от САЩ за 2024-2027 г. и забраната за внос на руски уранови продукти от 2028 г.
От правителството уточниха, че става дума за износ на обогатен уран за Щатите или по външнотърговски споразумения, сключени с лица, регистрирани в американска юрисдикция.
Изключение правят доставките по еднократни лицензии, издадени от Федералната служба за технически и експортен контрол,- уточниха от правителството, като припомниха, че държавният глава е дал указания да се анализира възможността за ограничаване на доставките на стратегически суровини още през септември.
Ограничава се доставката на редица стоки за нас. Може би трябва да помислим и за определени ограничения? Уран, титан, никел. Ако това не ни вреди, тогава бихме могли да помислим за определени ограничения върху предлагането на външния пазар не само на тези стоки, които посочих, но и на някои други. Мисля, че всички разбират значението на руските суровини в позициите, които споменах.
ТЕМА
Жега в София! Не стойте на открито, идва и прах от Сахара
Завишени нива на фини прахови частици са отчетени на 4 от 5-те градски станции за контрол на въздуха
Заради жегата и нахлулата прах от Сахара Столична община призова при възможност жителите на града да стоят по-малко на открито.
“Във връзка с навлизащи в България горещи въздушни маси, наситени с високи количества прах от Сахара, Столична община предупреждава, че има завишение на фините прахови частици -ФПЧ10. Това се отчита в четири от измервателните станции в столицата. Над нормалната средноденонощна норма на ФПЧ10 от 50 µg/m3 са отчетени в Надежда, Хиподрума, Павлово, Младост. По прогнози на Националния институт по метеорология и хидрология утре в
София температурите се очаква да стигнат до 33 градуса”, се казва в съобщението на общината.
“Имайки предвид тези данни за повишаване на нивата на фини прахови частици във въздуха, Столична община призовава гражданите да ограничат дейностите на открито. Това би ги предпазило и от жегата в най-горещите часове на денонощието”, съветват от “Московска” 33.
…
Турбо жега
Жълт код за опасна жега в цялата страна, но идват дъжд и гръмотевици
Жълт код за опасна жега е обявен в цялата страна.
След обяд над планините и планинските райони ще се развива купеста облачност, но само на изолирани места там ще има краткотрайни валежи. Ще духа слаб югозападен вятър. Концентрацията на сахарски прах от север ще намалява.
Максималните температури ще са между 34° и 39°, малко по-ниски по Черноморието, в
София – около 33°. Атмосферното налягане е по-ниско от средното за месеца и ще остане без съществена промяна.
По Черноморието ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Максималните температури ще са между 27° и 32°. Температурата на морската вода е 22°-24°. Вълнението на морето ще бъде 1-2 бала.
В планините ще бъде предимно слънчево, след обяд ще се развива купеста облачност и на изолирани места ще превали. Ще духа слаб, по високите и открити части – умерен югозападен вятър. Максималната температура на 1200 метра ще е около 27°, на 2000 метра – около 19°.
В сряда вятърът временно ще се ориентира от запад-северозапад. След обяд ще се развие купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, повече в Северна България и планините, към вечерта и в югоизточните райони, ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. Има повишена вероятност на места явленията да са интензивни, а валежите – значителни, ще има и условия за градушки. В северозападната част от страната дневните температури ще са с 4-5 градуса по-ниски, а в южните и източните райони ще се задържат без промяна.
В четвъртък също на много места из страната ще превали и прегърми, а на отделни места, главно в източната половина, са възможни интензивни валежи. Температурите ще се понижат с още 2-3 градуса.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ТЕМА
Без въглеродни емисии би настъпил ледников период, защо ни лъжат?
България е страната в ЕС, която е намалила най-много парниковите емисии през второто тримесечие на 2023 г. Това стана ясно от доклад на Евростат, изнесен в края на миналата година. Данните показват, че България отчита 23.7% спад на изхвърления въглероден двуокис.
Да постигнем нетни нулеви въглеродни емисии до 2050 г. – реалистична ли е тази цел?
България генерира около 50 млн. тона въглеродни емисии или около 0,1-2% от глобалния дял. Количеството не е толкова значително в сравнение с останалите европейски страни, коментира в новото издание на Бизнес Видео Подкаст енергийният анализатор и преподавател в УНСС Петко Трухчев.
„Повечето от нас смятат, че въглеродните емисии са нещо лошо, но това не е вярно. Ако ги няма, би настъпил ледников период. Те поддържат енергийния баланс на земята“, обяснява експертът.
Проблемът, с който се сблъсква светът през последния век, е че има едно допустимо ново, в което въглеродните емисии могат да насищат атмосферата, съответно не бива да го превишаваме. С бума на индустриалната революция обаче и засилване на производството се задълбочава и проблемът, тъй като консумацията на енергия е водеща за производството и потреблението.
При производството на енергия се отделят повече въглеродни емисии, които се задържат в атмосферата и тя не може да поеме всички, така се нарушава климатичното равновесие, което води и до глобалното затопляне.
„През 90-те години този проблем е признат и на политическо ниво, като се изразява в поетия ангажимент – да ограничим покачването на средната годишна глобална температура до градус и половина, за да не се превърне земята образно казано във „фурна“, пояснява анализаторът.
Когато говорим за въглеродна неутралност, имаме предвид да ограничим емисиите и така да уравновесим климата на земята. В качеството си на член на ЕС България също е ангажирана с целите на глобалните и европейските климатични политики, въпреки забавянето по прилагането им у нас, което е налице. Като междинна цел до 2030 г. ЕС се стреми към намаляването на парниковите емисии с 55%.
Когато говорим и за България, включваме трансформацията в енергийния сектор с нарастващия дял на възобновяемите енергийни източници, които също ни спестяват голямо количество въглеродни емисии.
„Недостатък на възобновяемите източници е, че те не могат да гарантират непрекъснато производство на електроенергия и това крие рискове за сигурността и устойчивостта на електроенергийната система“, казва Трухчев.
Стои въпросът как да изградим нашия енергиен микс. Въглищата, например, са местно производство и в това отношение сме обезпечени като ресурс – от една страна те могат да гарантират стабилност, но също така са лидер в генерирането на въглеродни емисии.
Енергийният анализатор и преподавател в УНСС Петко Трухчев
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 6 месеца
Марджъри Тейлър-Грийн: ФБР на Байдън е дала зелена светлина ДА БЪДЕ УБИТ ТРЪМП!
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Джефри Сакс: 500 000 украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Петродоларът ще бъде ликвидиран
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Дългите ръце на ЦРУ! Следите на много политически убийства водят към САЩ
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев са зле, продават си банката
-
БЪЛГАРИЯпреди 4 месеца
Изкривеният Джо Байдън не е бил годен да служи вече
-
СВЯТпреди 6 месеца
Съдят истеричната вещица от Брюксел