Connect with us

ФОКУС

Новия световен ред в действие

Онзи ден една американска приятелка ми изпрати бележка с жлъчни аргументи за това как западните компании печелят от така наречените управленски услуги.

„Финансите, счетоводството, техническата поддръжка и дори човешките ресурси сега се възлагат на изпълнители в Индия и Филипините“, написа тя.

„Западът им плаща стотинки и препродава „услуги“ на клиенти, като краде лъвския дял за посредничество и се преструва, че сам върши работата”, добави американката.

“Журналистически офшор”

Засмях се и си помислих, че знам по-лош пример. Преди десетилетие и половина предприемчив американец създаде „журналистическа офшорка“ в същите Филипини, за да… отразява местните новини в родното си Чикаго, а след това и в други американски градове.

Неговите т. нар. фрийлансери преглеждаха публично достъпна информация в интернет – от сделки с недвижими имоти, полицейски доклади и съдебни протоколи до репортажи за училищни състезания – и създаваха “заготовки” за бележки, които след това бяха редактирани и комбинирани в информационни пакети от служителите на фирмата в САЩ.

Услугата беше търсена: водещи вестници в Чикаго се абонираха за нея, а след това и големи издателски вериги, включително Hearst Corporation, чийто необичайно аутсорсинг им позволи да намалят разходите.

Отначало обаче не мина без малък скандал, тъй като чуждестранни автори се представиха под измислени англицирани имена, но на фона на последвалото разгулване на „фалшиви новини“ в Съединените щати, подобни дреболии бързо престанаха да вълнуват някога. Компанията работи и до днес и има “фрийлансъри” не само в Азия, но и в Африка и Източна Европа.

Върхове и корени

Когато за първи път се сблъсках с това, си спомням, че си помислих, че това е една от истинските маски на глобализацията. Което, от една страна, помага на бедните страни да се развиват и превръща например Китай първо в световна работилница, а след това и във водещата икономика на планетата.

И от друга страна, засилва „традиционното“ разделение на труда, което всъщност принуждава почти целия свят да служи на „златния милиард“ от населението на колективния Запад. Одобрява световния ред, основан на променливи хитри правила – като в руска приказка за върхове и корени.

Какво наистина струват тези правила, всички ние наскоро ясно видяхме с примера на безсрамната кражба на руски държавни резерви от западни дами и господа, а в същото време и частна собственост на богати руснаци. И като цяло „войната до последния украинец“, която сега се води срещу Русия от САЩ и НАТО, разбира се, също е за това.

Но също така потвърждава, че Западът изчерпва политическите и икономическите си средства, за да поддържа господството си, и му се налага да използва военна сила все по-често – от бивша Югославия до Либия и от Ирак до Афганистан.

To Win the 21st Century

Вероятно затова агитпропът на трансатлантическите съюзници представя настоящата конфронтация с Русия едва ли не като своя последна и решаваща битка. Президентът на САЩ Джо Байдън в неотдавнашна реч в завода на Lockheed Martin каза, че „този вид повратна точка в историята се случва веднъж на всеки шест до осем поколения“.

Като цяло, според американския лидер, “битката за 21-ви век” ще бъде между силите на “автокрацията и демокрацията”. Сред първите той визира предимно Китай; според него, той е обсъждал тази тема надълго и нашироко с китайския президент Си Дзинпин, който „откровено” му е казал, че в този век „демокрацията не може да устои” (не може да бъде устойчива), защото „тя изисква консенсус” и в условия на бърза промяна „ не може да се справи с автокрацията – властта на един човек”.

Доколко човек може да се довери на този преразказ, разбира се, е открит въпрос. Байдън се похвали, че е имал „над 78 часа лични и телефонни разговори с президента Си – повече от всеки друг световен лидер“. Последното твърдение изглежда меко казано съмнително, макар и само поради редовния близък контакт между руския президент Владимир Путин и неговия китайски колега и приятел.

Очевидно фразата просто ще трябва да остане на съвестта на 79-годишния собственик на Белия дом, както и изобщо всичко, което му е на ума и на езика.

Тигри и маймуни

Но с всичко това светът несъмнено се променя. Пресата е пълна с дискусии за прехода от глобализация към суверенизация, неонационализъм. Всички се интересуват какъв ще бъде новият ред, кой ще го установи, кой в крайна сметка ще спечели или загуби.

Ще се промени ли ролята на традиционните центрове на сила, включително САЩ и Западна Европа, и ще се появят ли нови – в Азия, Африка, Латинска Америка? Например, наскоро мои колеги ме попитаха дали виждам перспектива за триполюсен свят с върхове в Русия, Китай и Америка.

Нямам ярко огледало от руските приказки, нито кристална топка от западните, така че не знам истинските отговори на тези въпроси. Но мога да си спомня това, за което вече писах повече от веднъж – на първо място, дългогодишен диалог на същата тема между Путин и Байдън, по това време все още вицепрезидент на Съединените щати.

Както е известно от думите на вече бившия първи вицепремиер на Руската федерация Игор Шувалов, тогава американецът отбелязва, че Русия просто е твърде слаба, за да претендира за глобално лидерство. И в отговор той е помолен да помисли върху факта, че това може и да е вярно, но Русия е достатъчно силна, за да определи кой ще бъде утрешният лидер.

Макар че, честно казано, фразата на Путин на Международния икономически форум в Санкт Петербург преди три години не ми излиза от главата. Спомнете си, след това той каза, че „китайците имат добра поговорка: когато тигри се бият в долината, умната маймуна седи и гледа как ще завърши това“. Както се казва, във всяка шега има дял от шега…

“Завой към Азия”

Американците, разбира се, нямат нужда от нови полюси. Те смятат, че в началото на този век историята трябва да се пише точно по същия начин по тяхна диктовка, както в края на предишния.

Ето защо, както потвърждават в един глас наблюдатели от двете страни на Атлантика, Вашингтон всъщност разтяга украинската криза с всички сили, макар че на думи уж се стреми да я разреши. Всъщност той открито и официално изразява желание да изолира и „отслаби“ Русия колкото е възможно повече и да й се противопостави, да обедини, укрепи и допълнително разшири Северноатлантическия алианс.

Белият дом е напълно доволен от факта, че в същото време собствените му „приятели и партньори“ са лишени от последните остатъци от независимост, а вниманието на американските избиратели е отклонено от множество вътрешни проблеми и тревоги, предимно икономически. Байдън и неговите съпартийци наскоро нарекоха дори увеличението на цените на бензина в Съединените щати „путинско“.

Въпреки всичко, насочвайки стрелите си към Москва, Вашингтон не забравя за „главния враг“ в лицето на Пекин. Стратегията „завой към Азия“, която по същество е насочена към ограничаване на Китай, беше провъзгласена от Съединените щати при демократа Барак Обама; през октомври 2011 г. неговият държавен секретар Хилари Клинтън публикува публикация „Тихоокеанският век на Америка“ в списание Foreign Policy.

При републиканеца Доналд Тръмп същият подход само се засили и сега продължава и при Байдън. Това само по себе си показва, че той е подкрепен от силен двупартиен консенсус във Вашингтон.

“Месечник” на ударния труд

За да се напълни стратегията с реално съдържание, буквално тази седмица в САЩ започва своеобразен „месец“ на повишена активност в азиатска посока. Програмата му включва специална среща на върха между САЩ и АСЕАН (Асоциация на нациите от Югоизточна Азия; 12-13 май във Вашингтон), пътуването на Байдън до Южна Корея и Япония (20-24 май) и първата среща лице в лице на лидерите от страните, участващи в новия четиристранен диалог за сигурност (Quadrilateral Security Dialogue, Quad), който включва Япония, Австралия, Индия и САЩ (24 май в Токио).

Навсякъде американците възнамеряват да изведат Украйна за обсъждане; други формати и теми, които са важни за тях, включват новия блок AUKUS (Австралия, Обединеното кралство и САЩ) и дори противопоставянето на сближаването на Китай с… малките Соломонови острови.

Очаквано контактите на най-високо ниво бяха предшествани от подготвителната работа на министрите и помощниците на държавните глави. Например в Ню Делхи през април индийско-американската среща на министрите на външните работи и на отбраната се проведе във формат „две плюс две”. А министърът на отбраната на Япония наскоро посети САЩ.

В интервю за Washington Post преди посещението той подчерта по-специално, че отговорът на Запада на украинската криза също е важен за ограничаване на Китай.

Първоначално откриването на “месеца” трябваше да бъде реч на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен с преглед на американската стратегия спрямо Китай. Но шефът на дипломацията във Вашингтон се зарази с новия коронавирус и речта, насрочена за 5 май, трябваше да бъде отложена.

Експерти, запознати предварително с текста, обаче твърдят, че речта не съдържа нищо принципно ново. Един от тях каза за Politico, че новата стратегия на САЩ за Китай е „много като kd Тръмп плюс с изтънченост и разчитане на партньори и съюзници“.

Главният призив

От своя страна изданието припомня, че администрацията на Байдън натрупва „нарастващо портфолио“ от документи за противопоставяне на Пекин.

Още през февруари беше разкрита така наречената „Индо-Тихоокеанска стратегия“, според която САЩ се стремят „не да променят КНР, а да създадат стратегическа среда“ около Китай, включително „такъв баланс на влияние в свят, който е най-благоприятен за Съединените щати, [техните] съюзници и партньори и интересите и ценностите, споделяни от [тях]“.

Сега се очаква представянето и на „Индо-тихоокеанския икономически план“ (рамка), в рамките на който администрацията възнамерява да „отвърне на Китай чрез търговия, укрепване на веригите за доставки и други мерки“. Между другото, определянето на региона като Индо-Тихоокеански (ИТР) е умишлено заместване на по-познатото му и стабилно име като Азиатско-Тихоокеански (АТ).

Самата антикитайска стратегия, която Блинкен трябваше да обяви, не трябва да бъде публикувана. Но същността всъщност е ясна и без това.

Миналия петък първият заместник-началник на Пентагона Катлийн Хикс, представяйки проектобюджета за 2023 фискална година в института Рейгън в столицата, подчерта, че според стратегията за национална отбрана на САЩ дори на фона на украинските събития:

“Китай остава най-значимото стратегическо предизвикателство и предизвикателство за нашата армия.”

По отношение на “възпирането на агресията” и “готовността за победа” в конфликти, “приоритет се дава на предизвикателството от КНР в Индо-Тихоокеанския регион, а след това следва руското предизвикателство в Европа”, каза служителят.

Малко по-късно тя обясни, че САЩ очакват да създадат такъв военен потенциал в ИТР, който да не позволи на Китай да „нахлуе“ в Тайван. Макар и буквално в същия ден, говорителят на Пентагона Джон Кърби заяви на брифинг за пресата, че Съединените щати не са забелязали никакви признаци на подготовка за подобна инвазия.

На същите гребла?

Пекин, разбира се, е наясно с всичко това и плаща на Вашингтон със същата монета. Отново в същия ден китайският заместник-министър на външните работи Ли Юченг коментира подробно действията и плановете на САЩ на международен онлайн форум за мир и развитие.

По негово мнение, докато популяризират своята т. нар. стратегия за инженерство, САЩ „говорят за това, че ако е невъзможно да се промени редът в Китай, е необходимо да се изгради отново стратегическата среда по неговите граници“.

„Това не е ли азиатско-тихоокеанският вариант на разширяването на НАТО на изток? Ако това продължи, то в крайна сметка може да потопи Азиатско-тихоокеанския регион в огнена бездна“, предупреди китайският дипломат.

“Разговорите, чути във Вашингтон за готовността за победи на два театра на военни действия – в Европа и Азия – са опит – да се открие втори фронт и да се пренесе огънят на войната в Азиатско-тихоокеанския регион “, аргументира се той.

Ли също така подчерта, че в Украйна „определени големи сили“, тоест колективният Запад, „не са загрижени за мирните преговори или прекратяване на огъня, нито за живота и безопасността на населението“.

„Те искат да използват Украйна само като пушечно месо, за да отслабят Русия и да пожертват украинците, за да задоволят своите хегемонични амбиции и геополитически цели“, каза дипломатът.

Той също така заяви, че „непрекъснатото напредване на НАТО на изток… потвърди краха на концепциите за сигурност на САЩ и НАТО“. Според него плановете за по-нататъшно разширяване на НАТО са изпълнени само с повторение на същите грешки. На руски това се нарича стъпване на едно и също гребло.

В същото време обаче си струва да уточним, че неофициалната китайска позиция не е толкова еднозначна. Известният международен учен Ян Сюетонг наскоро публикува есе в престижното издание на American Foreign Affairs за това защо украинската криза изисква от Пекин да има сложно „балансиране“.

„От една страна, конфликтът подкопава китайската търговия за милиарди долари, засилва напрежението в Източна Азия и задълбочава политическата поляризация в самия Китай, разделяйки хората на про- и антируски лагери“, пише експертът.

„От друга страна, Китай обвинява САЩ, че провокират Русия с подкрепата си за разширяването на НАТО и се опасява, че Вашингтон ще се опита да удължи конфликта в Украйна, за да скове Русия”, казва той.

Като цяло Ян изхожда от факта, че страната му иска да играе ключова роля в оформянето на глобалния икономически ред, но изобщо не претендира за „лидерство по въпросите на глобалната сигурност, особено във военните дела, поради огромното военно несъответствие между нея и Съединените щати“.

Известно е, че в китайската банкова система вече се провеждат „стрес тестове“, за да се провери готовността за евентуални американски санкции.

Морков и тояга

Други страни от Азиатско-Тихоокеанския регион сега са заети със свои собствени сложни политически и икономически изчисления. Индия например е принудена от колективния Запад да направи избор по принципа “с нас или срещу нас”, като й се обещава като “морков” едва ли не да се присъедини към най-елитния клуб – “Голямата седморка”.

Руският външен министър Сергей Лавров многократно е изтъквал явната безсрамност на подобно поведение по отношение на една от най-старите цивилизации в света. И си спомням например онова време при Барак Обама, когато индийски журналисти тревожно попитаха на брифинги в Белия дом дали изобщо са готови да приемат националиста Нарендра Моди, който идваше тогава на власт…

Сега индийците, както предложи Лавров, стоят на позицията, че не се нуждаят от инструкции от чичо Сам или някой друг. На неотдавнашния международен форум Raisina Dialogue в Ню Делхи един от европейците си позволи да каже, че уж Индия трябва да си вземе поуки от събитията в Украйна заедно с целия свят.

В отговор, според други участници, шефът на индийското външно министерство препоръча на самите европейци да се научат – поне че геополитиката може да бъде всеразрушителна не само в Азия, но и в Европа.

Ясно е обаче, че неканените съветници все още няма да се успокоят и понякога могат да използват не само меденки, но и камшик. През същата година Индия беше тайно заплашена в Съединените щати със санкции за военно-техническо сътрудничество (ВТС) с Русия.

Сега Индонезия се опитва да извие ръцете си, така че да не покани Путин на срещата на върха на Г-20 през ноември на световните сили.

Напоследък заплахата от американски санкции надвисна и над Виетнам, въпреки че във Вашингтон той се смята за един от ключовите потенциални партньори в конфронтацията с Китай. В неговия случай причина за наказателни мерки може да бъде не само традиционното военно-техническо сътрудничество с Русия, но и наскоро обявените планове за съвместни военни учения.

Птица-тройка?

Изтокът е деликатен въпрос и какво следва от всичко това за интересите на страната ни, честно казано, не си позволявам да съдя сам. И от това, което прочетох и чух по тази тема през последните седмици, в паметта ми се настаниха преди всичко два епизода.

Първо, предупреждение от Григорий Явлински за голямото значение, което сега придобиват за нас търговските и икономически връзки с традиционни приятели и партньори. Говорейки на конгреса на своята партия “Яблоко”, политикът и икономистът посочи сред ключовите рискови фактори:

“Ако Китай и Индия блокират търговията с нас”. Защото пътят към Запада ни е блокиран сега. Да, и с Изтока търговията вече се извършва с голяма отстъпка.

И второ, историята на Леонид Крутаков, политолог и икономист от Финансовия университет към правителството на Руската федерация, за това как той „разговарял с няколко китайски другари“ и разбрал, че в тяхната страна дълго време остават съмнения относно дали е възможно да се преговаря сериозно с Москва.

„Те не ни повярваха, не тръгнаха към стратегически съюз, защото се страхуваха, че ние ще играем, не ние, а нашият елит ще се върне отново към американския проект“, обясни специалистът.

Сега, поради обстоятелствата, практически няма причини за подобни съмнения. И Крутаков смята, че ако в света се създаде „нова валута или зона за сетълмент“, тогава Русия „в съюз и с Китай, и с Индия“ ще бъде начело на този процес.

Ето как, според мнението на Москва, се вижда триумвиратът. В крайна сметка имаме такъв формат, нарича се РИК. Той вече работи успешно и по време на неотдавнашно работно турне в Китай и Индия Лавров обсъди с колеги от тези страни перспективите за по-активното му използване.

Да припомня, че Путин е пътувал и до Ню Делхи през декември миналата година, а през февруари тази година – до Пекин. Ехото от суматохата, предизвикана на Запад от последното пътуване, се чуват и до днес.

Миналия уикенд патриархът на американската геостратегия Хенри Кисинджър отново напомни, че САЩ ще се възползват от подхода „разделяй и владей“ спрямо Китай и Руската федерация и в същото време призова поне за възобновяване на диалога за използването на най-новите оръжия.

Или чиста нула?

Но американските политолози не вярват във възможността за световен ред, разделен „на три“ с участието на Съединените щати. Попитах за това моя стар приятел Иън Бремер, основател и ръководител на нюйоркската компания Eurasia Group, която се занимава с политически прогнози.

Иън, по негово признание, е много депресиран от сегашната ситуация, която вижда като “чудовищна грешка” от страна на Москва. В резултат на неговото развитие не може да се развие нищо, дори малко подобно на триполюсен свят, смята той. И той обяснява:

„Това е по-скоро нова студена война между НАТО и Русия, в която развиващият се свят е оставен встрани. И Китай, който споделя мирогледа на Русия, също е до голяма степен встрани.”

Помните ли, между другото, поговорката за маймуната?

Според Бремер всичко това само подсилва любимата му концепция – опасността от „Нулевата група“ (G-Zero), тоест свят без ничие общопризнато лидерство. Може да се каже без кормило и платна.

Изобщо според мен на сегашния преходен етап от световната история всякакви оценки и прогнози все още се пишат с вила във водата. Всеки коментатор защитава само мнението си, въпреки че се преструва, че разчита на факти.

Това вече се е случило, макар че понякога ни се струва, че едва ли не първи попаднахме в „света на пост-истината“. Написах за себе си от стара книга цитат от британския политик от периода на Наполеоновите войни Джордж Канинг, който по това време все още казва: „Няма нищо по-измамно от фактите, освен цифрите“.

ФОКУС

Има ли мирна инициатива, дошла от пощръклялата бабичка Урсула?

Трябва ли Европа и Украйна да присъстват на преговорите за мирното споразумение? Евродепутатът Петър Волгин даде следния отговор на този ключов въпрос в ефира на Нова телевизия:

„Първо, да си дадем сметка какво представлява Европа в момента. Европа е просто придатък не към САЩ, а към една определена властова група, една част от властовия елит на САЩ. Този властови елит, символизиран от Джо Байдън, Камала Харис и части от Демократическата партия бяха взели Европа под аренда. Европа просто изпълняваше техните нареждания. Този елит вече не е на власт в САЩ, как искате тогава Европа да е на масата на преговорите?! На масата на преговорите могат да са хора с лица. Хора, които има собствена позиция. Извинете, но какво прави Европа три години?! Вие спомняте ли си за някоя мирна инициатива на Европа? Инициатива, която да е дошла от Урсула фон дер Лайен? Или от някои от онези велики европейски шефове? Те стояха и изпълняваха това, което им кажат. Какво ще търсят те сега на масата на преговорите, като нямат позиция?!“

Видеото може да гледате тука: https://www.vbox7.com/play:2e157b9400

Петър Волгин също така посочи, че в българското общество съществува страх, че е възможно български военни части да бъдат въвлечени във войната в Украйна. Той поясни, че този страх не е неоснователен, не е изкуствено създаден и не е вкаран отвън. „Този страх съществува просто като гледаш действията на българските управляващи. Не само тази коалиция, но и тези, които бяха преди. Българското общество знае, че каквото и да бъде поискано от нас, ние ще кажем „да“. Нашите управляващи са го доказали това с действията си. Дали става дума за пари, за оръжия или хора, ние винаги и на всичко казваме „да“. Е, как при това положение да си спокоен?!“

На уточняващ въпрос на водещата Марина Цекова, че става дума за мироопазващи войски като част от мирно споразумение и че именно „Възраждане“ преобразува това в страх от специална военна операция, Волгин поясни: „Този страх съществува, защото формулировките словесните могат да са всякакви. Можеш да облечеш в много красиви думи нещо, което после на терен ще стане съвсем друго, много кърваво и страшно. Така че аз наистина разбирам притесненията на хората и че те не са сигурни в добрите намерения на своите управляващи.“ Волгин каза също, че в третото изречение на декларацията, която партия „Възраждане“ не е подписала, се казва, че се съобразяваме с нашите ангажименти в НАТО. „И ти си казваш – обърна внимание Волгин, – да, в декларацията пише, че няма да пращаме военен контингент, обаче „съобразявайки се нашите ангажименти в НАТО еди-какво си“... Ами, представете си, че утре се реши да бъдат изпратени натовски войски в Украйна. И тогава ние какво ще правим, след като се съобразяваме с нашите ангажименти в НАТО?!“

Той защити позицията на „Възраждане“ с това, че ние още не знаем какво точно ще се случи в Украйна, не знаем дали там ще има сделка, мирно споразумение или просто ще има някакво прекратяване на огъня, което скоро може да отиде по дяволите и военните действия да се възобновят. „И представете си, че там има български войски, тогава какво ще се случи с тях?! – зададе риторичен въпрос Волгин. – Именно затова е нашето притеснение. Че българските управляващи винаги се снишават и действат според указанията, които им дават отвън. Хубаво е, че се промени властта във Вашингтон, защото ако беше Камала Харис нашите щяха да действат по съвсем различен начин.“

Относно доклада на датското разузнаване, който сочи, че Русия може да нападне страна – членка на НАТО, между 3 и 5 години от днешна дата, Волгин заяви, че подхожда скептично към подобни доклади на датското, естонското или литовското разузнаване и други подобни. „Тезата е, че Русия нападна Украйна, значи утре ще нападне Полша, това е начинът на разсъждение, нали?! Но бойните действия в Украйна се водят, защото тази държава беше превръщана в продължение на над 30 години в един антируски проект. И последният акорд беше това, че тя трябва да стане член на НАТО, трябва там да бъдат разположени натовски бази. Как си представяте, че Русия ще харесва това?! Представете си САЩ да харесват в Мексико да бъдат разположени руски части по някакъв техен договор за взаимно сътрудничество?!“

Заслужаваха ли си целта всички тези жертви, заради този страх на Русия, пита водещата Марина Цекова. „Тези жертви можеха да не бъдат дадени, ако се беше сключило споразумение през март 2022 г. в Истанбул. Това беше напълно възможно. Както разбрахме това споразумение е било готово, включително и украинските власти са били готови да го подпишат. Но тогава колективният запад, Борис Джонсън, Джо Байдън казаха „не“, войната ще продължи. Отидоха при Зеленски и му казаха, ти си велик, ти ще ги разбиеш…“

Евродепутатът обясни още, че ако Украйна е искала да запази територията си такава, каквато е съществувала преди, тя е трябвало да направи нещо много просто. Да изпълни Минските споразумения, които бяха сключени със съдействието на европейските лидери. В тези Мински споразумения се казваше, че Донбас трябва да получи широка степен на автономия, а нищо такова не беше направено.

В края на интервюто по НОВА телевизия, на въпрос дали Зеленски е диктатор, както твърди Доналд Тръмп, Петър Волгин с усмивка отговори по следния начин: „Какъв диктатор може да бъде Зеленски?! Зеленски е една най-банална марионетка на Демократическата партия на САЩ. Той е един човек, който изпълнява поръчки. Той няма никаква възможност нито да бъде диктатор, нито лидер, нито каквото и да било подобно. Съгласен обаче с опитите на Доналд Тръмп да преформатира американската държава, защото тя има нужда от това.“

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

ФОКУС

“Америка е с нас”? Пет отговора, които днес изменят света в преговорите Русия-САЩ

Русия и САЩ започват цикъл от преговори за нормализиране на отношенията и за Украйна, които имат много добри перспективи.

Москва и Вашингтон имат много други цели освен да изтощят силите си във взаимна враждебност. Няколко пъти в миналото успяхме да си помогнем един на друг. Трябва да проработи и този път: има взаимно желание за това.

Когато има желание всичко става бързо. Президентите на Русия и САЩ Владимир Путин и Доналд Тръмп разговаряха по телефона преди няколко дни, като решиха да постигнат споразумение , и то не само за Украйна, която разбуни целия свят .

Тогава ръководителите на външните министерства на двете страни Сергей Лавров и Марко Рубио общуваха по същия начин. И сега високопоставени представители на двете велики сили се срещат в саудитската столица Рияд.

Няма да им се мотаят под краката джуджетата – европейци и украинци. Саудитците, които бяха много критикувани в САЩ и Запада като цяло, са много доволни: те играят почетната роля на посредник за мир в Европа, която призна собственото си безсилие.

Три плюс три

Както съобщи прессекретарят на президента Дмитрий Песков в Москва в понеделник, Путин изпрати Сергей Лавров и неговия помощник Юрий Ушаков в Рияд, а във вторник те „ще проведат среща с американските си колеги, която ще бъде посветена преди всичко на възстановяването на целия комплекс от руско-американски отношения“.

Изглежда, че тези думи са нещо като прикритие – защита срещу критиките, които сега се отправят към Москва и Вашингтон, защо съдбата на Украйна ще се обсъжда без Украйна. Защото светът не се върти около нея, а Русия и САЩ имат много неща, които могат и трябва да бъдат обсъдени в допълнение към това .

Това неопровержимо се посочва от присъствието в Рияд на трети високопоставен преговарящ от Русия – ръководителят на Руския фонд за преки инвестиции (РФПИ) Кирил Дмитриев, който, както съобщи на Интерфакс информиран източник от саудитската столица, също ще се срещне във вторник, 18 февруари, с представители на американската делегация, за да обсъди въпроси за укрепване на двустранното икономическо сътрудничество.

Американската делегация се ръководи от държавния секретар Марко Рубио и включва още двама души, които се ползват с абсолютното доверие на Тръмп. Това включва специалния пратеник на президента на САЩ за Близкия изток, милиардерът Стивън Виткоф, и съветника на президента по националната сигурност, Майкъл Уолц, който наскоро направи успешно разбиващо леда посещение в Москва.

По думите на Fox News, Виткоф изрази надежда, че в тази и следващите срещи “ще постигнем сериозен напредък по отношение на Русия и Украйна”. На въпрос дали Киев ще трябва да се откаже от част от територията си в името на мира с Русия, Виткоф каза:

Това са подробности. Не пренебрегвам детайлите, те са важни, но основата е изграждането на доверие. Необходимо е всички да разберат, че тази война не трябва да продължава , че тя трябва да свърши. Президентът ни инструктира да направим точно това – да договорим подходящ край на тази война.

Нека отбележим най-важното: основният въпрос сега не са детайлите, а изграждането на доверие, а това е много чувствителна тема, ако си спомним колко пъти в миналото и в голям мащаб с какъв смъртоносен ефект Западът, начело със САЩ, измами Русия, при което не можеше тя да не си направи правилните изводи от това.

„Просто от любопитство“

Киев, естествено, е изключително заинтересован какво ще се обсъжда в Рияд и как конкретно то ще се отрази на него. Съвсем наскоро режимът на Володимир Зеленски нагло обсъждаше война и мир с Русия без Русия в Швейцария, надявайки се да диктува условията за капитулация на Москва, която не участваше в това събиране.

Но изведнъж всичко се промени. На пресконференция в ОАЕ действащият президент на Украйна (той иска да бъде по-близо до мястото на събитията), според Ukrinform каза:

Украйна не участва. Украйна не знаеше нищо за това. Украйна счита всякакви преговори за Украйна без Украйна като безрезултатни. Не можем да признаем никакви споразумения за нас без нас. И ние няма да признаем такива споразумения.

  • Зеленски заяви, че посещението му в Саудитска Арабия, което ще се състои в следващите дни, “няма връзка” с руско-американската среща на 18 февруари. И след това каза истината:
  • Със сигурност ще попитам Негово Височество принц Мохамед бин Салман, когато съм в Саудитска Арабия, какво знае за това. Просто от любопитство.

Очевидно е интересно и за ръководителя на ОП на Зеленски Андрий Йермак, който отлетя за Рияд в понеделник, вероятно за да застане на пост на вратата на залата за преговори и да се мъчи да пресрещне някой от участниците в тоалетната. Той също така беше заявил, че няма да отиде в Саудитска Арабия, докато не бъдат изпълнени условията на Киев…

Нека направим някои изводи

Анализът на разпространената информация за преговорите във вторник ни позволява да стигнем до следните изводи.

Първо, няма да бъдат обсъждани подробности. Ще бъдат очертани общите контури на това как да се регулират отношенията между САЩ и Русия, които абсолютно не се нуждаят от конфронтация. Особено там, където тя може да се избегне. Подробностите ще започнат да излизат наяве в следващите срещи и преговори.

Ясно е, че в Украйна няма да се обявява прекратяване на огъня във връзка с преговорния процес – Русия вече не е толкова наивна . Най-важните новини ще изчакат до срещата на върха, чиято успешна подготовка е основна задача на преговарящите.

Второ, вече е ясно, че украинският конфликт ще подлежи на уреждане в контекста на целия комплекс от руско-американски отношения, с което, разбира се, не може да се угоди на местните киевски фигури с тяхната мегаломания.

Трето, присъствието на Дмитриев в Рияд в самото начало на преговорния процес свидетелства за огромната роля на икономическите съображения в украинското уреждане.

Говорейки на Future Minerals Forum в Рияд в средата на януари, Дмитриев каза:

Ние вярваме, че Русия и Съединените щати могат да имат нормални отношения, но за това се нуждаем от хора, които ще бъдат фокусирани върху решаването на проблемите. Които ще анализират какви стъпки могат да бъдат предприети за обединяване на усилията в една или друга област, било то борба с тероризма или дори икономическо сътрудничество, включително съвместни инициативи в областта на енергетиката…

Както виждаме, Вашингтон чу тези думи и нещата тръгнаха напред.

Четвърто, Русия и САЩ очакват първо да постигнат споразумение помежду си, а след това да информират Украйна и Европа за това решение, което те ще считат за унизително, въпреки че тук говорим преди всичко за здрав разум. Докато всичко е крехко, саботьорите и вредителите трябва да се държат далеч.

Пето, изборът на участници в преговорите в Рияд от американска страна показва искреното желание на Тръмп да постигне споразумение. Москва се стреми към това от самото начало на СВО.

Последната точка се нуждае от пояснение, което е важно за разбирането на проблема.

Много важен детайл

Факт е, че в обкръжението на Тръмп е разкрит саботьор , който иска да провали и обрече на провал преговорите за Украйна между САЩ и Русия. Това е официалният специален представител на САЩ за Украйна и Русия Кийт Келог, разобличен от Царград като протеже на „Дълбоката държава“, и неговият екип.

Изразявайки пълна лоялност към Тръмп на думи, ласкаейки президента на САЩ и представяйки се за негов верен последовател, Келог следва линия на удължаване на войната (тя ще приключи след по-малко от… година – това е максималното време, за което Украйна е способна да се бие) и предявява напълно неприемливи изисквания към Москва за разрешаване на конфликта: Русия трябва да направи… “териториални отстъпки”, да намали армията си, да се откаже от използването на сила в бъдеще, да се оттегли от съюзническите отношения с Китай, Северна Корея и Иран .

Ако Тръмп иска бързо да разреши украинския проблем директно с Москва, Келог (чиято дъщеря е завършила Уест Пойнт и ръководи фондация, която работи в името на Киев) настоява „съюзниците да работят заедно“ за постигането на тази цел, което е напълно нежелано и несподелено, това означава, че те ще протакат времето, ще саботират и ще насърчават Киев, защото поражението на Украйна означава политическа смърт на лидерите на повечето европейски държави.

Заместникът на Келог, Джон Коул, повтори това мнение, като каза пред Ройтерс, че членството на Украйна в НАТО е „все още на масата“, въпреки че Тръмп със сигурност не мисли така.

Съединените щати не изключват възможността Украйна да се присъедини към НАТО или да се върне чрез преговори към границите, съществували преди 2014 г., казва заместникът на Келог Джон Коул. Това противоречи на коментарите, направени от министъра на отбраната на САЩ в навечерието на евентуални мирни преговори за Украйна.

Москва, разбира се, схваща тези мръсни игри и не желае да общува с Келог, така че той така и не стигна до Русия. Сега Тръмп разбира това, след като изпрати другия си специален представител за Близкия изток, Виткоф, в Москва, за да постигне пробив, превръщайки го неофициално и в специален представител за Русия.

Целта, която Keлог, Коул и Ко всъщност преследват, е да направят невъзможно Русия да сложи край на украинската война чрез преговори, след това да обвинят Москва и да я подложат на сурови американски санкции, като по този начин не само нарушат разбирателството между Тръмп и Путин, но и въвличат САЩ по-дълбоко в украинския конфликт.

Това е необходимо, за да се отвлече вниманието на Тръмп и неговите „опричници“ от голямата чистка в САЩ и да се възстановят разклатените отношения в НАТО, особено след Мюнхен, на базата на пресилената руска заплаха.

Точно затова Келог, чието назначение за специален представител до голяма степен е свързано с вътрешнополитическите игри на Тръмп, не е в Рияд. И това също е една от причините, поради които преговорите се водят в Близкия изток – защото това е “феодалното владение” на Виткоф.

Какво от това?

Има дълбока символика в това, че руско-американските преговори в Рияд на практика съвпаднаха със събирането на най-бесните европейски страни в Париж, които възнамеряват да продължат украинската война без американците, ужасно обидени на Вашингтон за нелицеприятната истина за себе си, обявена в Мюнхен от вицепрезидента на САЩ Дж. Д. Ванс. Тази решимост обаче ще продължи не повече от шест месеца .

В историята на отношенията между Русия и Съединените щати през 18-20 век и двете страни са си помагали на няколко пъти, действайки в полза на собствените си интереси . Изглежда, че е дошло времето да добавим 21 век към тази „златна колекция“: нито САЩ, нито Русия се нуждаят от взаимна враждебност.

Москва е напълно способна да помогне на Вашингтон да се справи с Европейския съюз, който е пропит от мания за величие и се превръща в либерална деспотия. И САЩ, след като натикаха Киев на европейците и им пожелаха проблеми, лесно могат да не се намесват, когато Русия вземе от Украйна това, от което се нуждаем. Украйна вече не е част от американската империя . Толкова за “Америка е с нас”.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

ФОКУС

Щетите, които чудовищата от грантовите медии на “Америка за България” нанесоха върху България, ще се преодоляват с десетилетия

По време на цялата антируска кампания, налагана от нашите западни партньори, които сега изведнъж се събудиха и прозряха, че войната не може да се спечели от друг, освен от Русия, в България се наблюдаваше още по-яростно насъскване на българското обществено мнение срещу всичко руско.

Ролята на изпълнител падна върху медиите, които получават грантове от фондация „Америка за България“. Също така върху правителствената германска агенция „Дойче веле“, както и върху „Свободна Европа“, която е на правителството на САЩ. В грантоядни медии, чиито издатели са достатъчно цинични да прибират парите от грантове, но да не инвестират в изграждането на собствен коментаторски и аналитичен капацитет – една трета от коментарите са препечатки от „Дойче веле“, „Свободна Европа“, група соросоидни неправителствени организации.

Направете си труда да проследите в известен период от време каква част от коментарите и анализите в „Дневник“ са препубликувани от мрежата присъдружни – американски, германски медии и соросоидни НПО и ще стигнете до същите резултати.

Дори да приемем, че всички те се борят за демокрация, човешки права и върховенство на закона, защо границата не се тегли след темите кой е корумпиран и как да се противостои на злините, които ги задушават. Видя се, че отношението на самите донори може рязко да се промени и към ценностите, които грантовете защитават, и към дефиницита какво представляват тези ценности.

Вместо това същите медии подравняват редакционните си политики и по теми като външна политика, отношение към един или друг конфликт, международни икономически отношения (последното го видяхме, когато цяла Европа настръхна какви са измеренията на подготвяното двустранно търговско споразумение със САЩ, но само грантовите медии у нас не видяха проблем). Отдавна тези медии козируват и приемат безпрекословно насоките на спонсорите си. Дори развиват придобити рефлекси да подразбират позициите на спонсорите и да намекват за тях в своето съдържание.

Най-жалко беше, че когато администрацията на Доналд Тръмп затвори американската агенция за оказване на помощ зад граница – USAID и показа какви суми са хвърляни за придобиването на така нареченото „меко влияние“, у нас реагираха по най-инкриминиращ начин. Не казаха, че с грантовете се запълват дефицити на демокрацията. Просто заеха позиции, че и други медии взимат пари, но разпределяни от официалната власт.

„Ние взимаме пари, но и вие взимате пари“. Ами чудесно. И ако тези, другите, които взимат пари, по подразбиране са продали съвестта си, признават ли грантоядите, че и те продават собствената си съвест?

Украинският конфликт показа по безспорен начин, че една от най-големите исторически грешки, които държава може да извърши, е да се постави в позицията на маша и да върши работата на друга държава – велика сила. Времето минава, колелото на политическия цикъл се завърта и във великата сила на власт идват управляващи, които не споделят вижданията на предшествениците си. От опора за държавата-маша, великата сила се превръща в неин рекетьор с претенции да ѝ се плати за оказаната подкрепа. “Давах ти помощи, сега си искам парите обратно, ако ги нямаш, имаш природни ресурси. И ако искаш да те пазим занапред, пак трябва да се отплатиш с природни ресурси”.

Вече дори и украинският президент Зеленски не твърди, че Украйна е последно препятствие на Русия в похода ѝ към Европа. Освен, че ще трябва да преглътне териториалните загуби, ще наблюдава как подземните богатства на страната му се изнасят, най-вероятно не в честни сделки при най-добри цени, а по план за уреждане на задължения.

Колективният Запад нямаше куража да изпрати войски в Украйна през 2014 за да начертае линии, които не може да се пресичат след отделянето на Крим. След като залогът се покачи многократно, през 2022 година, също не беше склонен да подкрепи реално Украйна истински. Само пращаше продоволствия и техника. Този запад никога не се ангажира истински, и ако сега го направи, няма да е в името на сигурността, а в сделка, която включва ресурсите на Украйна.

Общото между руско-украинската война и грантовете за медиите е, че политическата линия в страните донори може да се промени. Грантовете може да спрат или да се отпускат в съответствие с нови разбирания за правилно и грешно. Държавата, която е допуснала да се подведе по чужд акъл обаче, накрая ще се изправи пред осъзнаването на тежки реалности.

Загиналите и ранените никой не може да ги върне. Загубилите домовете си и разселените може с десетилетия да не възстановят качеството си на живот от преди войната. За донорите на грантове, това е просто губеща кампания, от която могат да се оттеглят лековато, просто преглъщайки похарчените пари, но без други загуби.

Точно затова чуждестранните влияния върху медиите, като модератор на обществени дебати и неформален орган формиращ общественото мнение в една държава трябва да са осветени. Не трябва да се постъпва рязко и крайно като законопроекта на „Възраждане“ за чуждестранните агенти, защото шепа издатели, отдавана продали съвестта си ще се скрият зад глупостите на Манол Пейков, които ще вдигнат врява, че така се посяга на демокрацията и в крайна сметка добрите намерения ще се провалят.

Далеч по-удачно е просто да се поддържа база данни с това които медии получават чуждестранно финансиране, което не почива на търговски договорености. Тази база данни трябва да е леснодостъпна през интернет, през приложение, и всеки човек да има достъп за проверка. Защо не и медиите да публикуват банер с линк към базата данни.

Лицемерно е банер с фондацията донор да стои на дъното на сайт, чийто собственик се финансира с грантове и това да се приема за достатъчна проява на публичност и прозрачност. Наличието на банер или дисклеймър, който упоменава какъв процент от годишното финансиране на организацията е осигурен от чуждестранни донори и той да се поставя под заглавието на всяка статия преди да започне самото ѝ съдържание, е честната доза публичност и прозрачност. Не е нужно такива медии да се жигосват като „агенти на чуждестранно влияние“ или нещо подобно. Достатъчно е само да се знае, че всеки път, когато публикуват статии, формиращи общественото мнение по важни въпроси, ще се знае, че тяхното мнение, ако не формирано, то поне е подпомогнато в изразяването му от чуждестранни донори. Пък нека обществото да реши в каква степен да се довери на такава медия. Дали й се помага да оцелее, или се мотивира да заема позиция.

Чуждестранното влияние на САЩ има няколко разклонения. USAID спря да работи в България преди години, защото се прие, че сме достигнали ниво на развитие, от което не следва тя да ни подкрепя. Остана обаче фондация „Америка за България“, която е наследник на парите на Българо-американския инвестиционен фонд, който встъпи в страната ни в през 1991 година, инвестира в редица стратегически области, накрая продаде дяловете си и остави печалбата на фондацията да работи за „сърцата и умовете на българите“.

И тук не става дума само за медийно влияние. Сърца и умове се купуват с пари за концерти, образователни програми, намеса в училищното образование. Същата фондация спонсорираше и гей-парадите. Последното нямаше да има кой знае какво значение, ако не показваше, че се нарушава вторият принцип, с който фондацията се асоциира – непартийността. След като подкрепиха LGTB движението при администрацията на Обама и Демократическата партия, а сега се оказа, че на власт идва Доналд Тръмп и той, както и неговата администрация заемат различна позиция по въпроса с политическото отношение към нетрадиционните сексуални ориентации, „Америка за България“, побърза да разплати грантове за четири години напред. С надеждата, че получателите ще оцелеят до идването на нов президент, който ще възстанови стария мироглед.

Това обаче си е партийно позициониране на фондацията и каквото и да се говори, поставя получателите на помощта в положение да разчитат и да се надяват на една политическа партия в САЩ, и на нейните лидери.

За грантоядите е достатъчно да посочат на банер от 10 квадратни сантиметра в уеб сайта си, достъпен само от компютърен браузър, и то ако човек превърти чак до неговото дъно, че получават пари от чужбина. Това е половинчато и е чисто отбиване на номера като се има предвид мощната им фиксация да откриват крайни собственици на медии. Не, че последното не е важно, но не може да се приоретизира един тип публичност, за сметка на друг. А точно такава медийна среда опитват да моделират медиите на чуждестранна ясла.

Така че, нека не забравяме, че интересите на управляващите в страните донори са нещо променливо. Няма по-голяма глупост от това държавата ни да се отдаде до край на чужди интереси, тотално забравяйки за своите. Няма по-голяма вътрешна опасност за националната сигурност от медиите, които имат влияние върху обществения дебат и новинарското съдържание, но посвещават редакционната си политика на своите задгранични спонсори. Не за друго, но Украйна показа, че и позицията на съюзниците ѝ се променя. И великите сили се помиряват, но щетите, които може да се нанесат върху националното образование, националната сигурност и народа, може да не се излекуват и след десетилетия.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ18 hours ago

Полицията на престъпника Борисов отново преби Нарoдни Представители на Възраждане

„Възраждане“ съобщиха, че двама народни представители са в болница след обгазяване: „Днес „Възраждане“ организира протест за запазване на българския лев...

БЪЛГАРИЯ1 day ago

Червена боя и бомбички по сградата на Европейската комисия в София на протеста срещу еврото

Протестиращи хвърляха червена боя, яйца и бомбички по сградата на представителството на Европейската комисия в София. Те скандираха „Оставка“ и...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Урсула приключва финансите на Европа за 2024 с рекордна загуба

Европейската централна банка обяви рекордна загуба от 7,9 млрд. евро за 2024 г. Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви загуба от...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

До 100% надценка: Търговските вериги не отстъпват за цените

Промоциите в хипермаркетитет винаги са за сметка на производителя Търговските вериги защитават настоящите цени на храните, като остро се противопоставиха...

БЪЛГАРИЯ4 days ago

Правителството разреши на други израелски измамници да “търсят нефт и газ” в българската зона на Черно море

Министерският съвет разреши на „Нюмед Енерджи Балкан Лимитид“ да придобие дял от 50% от правата и задълженията по разрешението на...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА2 days ago

САЩ и Русия разглеждат изтеглянето на НАТО от страните, присъединили се след 1990 г.

Bild: САЩ и Русия разглеждат изтеглянето на НАТО от страните, присъединили се след 1990 г. В това число и България...

ПОЛИТИКА5 days ago

Тръмп ще подкрепи кандидата, който ще бъде приемлив за Москва

Тръмп и Путин се договориха: Украйна вън от НАТО, Москва спира настъплението, Зеленски си отива… Историческата сделка може да бъде...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Седмицата: Политическият кокошарник обърна палачинката

Страшна скука през изминалата седмица – уж Петльова, така да се каже, пък политическият кокошарник нищо не снася. То Петльовден...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

На държавите от ЕС им писна от лудата бабушкерка Урсула фон дер Лайен

Страните-членки на ЕС са все по-разочаровани от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заради нейния едностранен подход към...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Борисов е обещал „Лукойл“ на Орбан, защото това е билетът му към Тръмп

Икономическият министър на Унгария бе тук преди 2 дни и медиите пуснаха снимка как говори за туризъм с нашия министър...

СВЯТ

СВЯТ5 hours ago

Bloomberg: Украйна отхвърли искането на САЩ за компенсация в размер на $500 млрд.

Украйна се противопоставя на исканията на САЩ за създаване на фонд в размер на 500 млрд. долара като част от...

СВЯТ17 hours ago

Тръмп към Брюксел – Приемете плана за Украйна или напускаме ЕС!

УЛТИМАТУМ! САЩ към Брюксел – Приемете плана за Украйна или напускаме Европейския съюз. Съединените щати са отправили триседмичен ултиматум към...

СВЯТ1 day ago

Какво се крие зад плана на САЩ да „се сприятелят“ с Русия

Президентът на Беларус Александър Лукашенко предположи, че внезапната промяна на отношението на САЩ към Русия може да има скрит замисъл...

СВЯТ2 days ago

Тръмп нареди бандеровците да напуснат Курск

„ВСУ ще трябва спешно да напуснат Курск“: Тръмп постави ултиматум. Скоро капитулация? Нещо сериозно се случва с американските доставки на...

СВЯТ2 days ago

Италия спира да плаща рекета за “въглеродни емисии” на ЕС

Италия обмисля временно спиране на търговията с въглеродни емисии на ЕС заради високите цени на енергията Италианското правителство обмисля временно...

Най-четени