ЗДРАВЕ
Д-р Панчо Панайотов: Как спокойно да минем през К-19
Известният действащ лекар и екскмет на Дупница Панчо Панайотов написа:
„Пиша този текст, с една цел- да бъде полезен на читателите и особено на тези, които са наплашени, наплашени, както никой до сега не ги е плашил. По тази причина, няма да се съобразявам с обема му. Всяка дума е искрена и вярвам вярна. Всеки коментар, очевидно на тролове, на калинки( включително и мъжки), на лузъри, от рода на- “ ти пък много знаеш“, “ ти пък кой си“, коментари, обиди без нито атом аргумент ги блокирам и трия 2 секунди след като ги прочета. Нищо лично, тази страница не е за толкова умни.
Душици наплашени
Този китайски вирус, не е по- опасен от другите ( аерозолни) вируси- грипни, парагрипни, от които боледуваме всяка година. Това твърдят единствените лекари специалисти, които имат знанието и правото да посочат истинската причина за смъртта, които единствените пост-мортем изследват органите, тъканите включително и на клетъчно и субклетъчно ниво, а това са лекарите патолози. НИКОЙ ДРУГ НЯМА ЗНАНИЕТО ЗА ПРИЧИНАТА ЗА ОБЯВЕНАТА СМЪРТ ОСВЕН ПАТОЛОЗИТЕ. НИКОЙ ДРУГ! И най- добрите лекари, от най- добрата клиника в света, нямат знанието, а следователно и правото само въз основа на клиничната диагноза да посочват, да обявяват причината за смъртта.
Следователно, това което всеки ден обявяват( починали от корона вирус), е лъжа, медицински недостоверно, неетично. Това е недопустимо. Това е официализирана, масова ятрогения( когато лекаря със своите непремерени думи, жестове, когато с неадекватно лечение уврежда психо СОМАТИЧНОТО здраве на пациента).
Две жени на еднаква възраст- на 75 години. двете с пневмония. Едната с тежка дихателна недостатъчност, за жалост почива. Другата, другата в задоволително общо състояние ( ходи сама, включително и по двора). Разликата. Първата е с тежко подлежащо заболяване- тежка анемия, която сама по себе си ( под определени стойности е несъвместима с живота). Другата е с добро количество еритроцити и понася Ковид пневмонията( доказана) много по- леко.
Добрата медицинска практика при първата пациентка изисква: преглед от личния лекар. Настаняване в болница и най- важното освен кислород терапията( важно е!. Вчера при посещение на пациент у дома – също лекуван по телефона измерих кислородното насищане- 90- ниско настанихме го в линейката за болница, сложихме го на кислород и 30- 40 минути по-късно късно, когато пристигнахме, отново измерих кислорода в кръвта беше-94. А и пациентката каза- докторе по- спокойно дишам. ). Та при тази пациентка другото най- важно е да се внесе еритроцити, които тя няма и което може да се направи само в болница.
Не е извършен преглед; не е приета в болница. За какво говорим.
ПРЕДПАЗВАНЕТО ОТ ВИРУСА.
Темата е аерозолните вируси. Темата не е другите семейства вируси, които се предават от човек на човек чрез наранена кожа, наранена лигавица, чрез други телесни течности. Темата е онези вируси, които засягат дихателната система, всяка година страдаме от тях и се предават основно чрез аерозола, който се отделя от нас при всяко издишване, кашлица, кихане.
Аерозола представлява газ, в случая въздух, в който има миниатюрни капчици течност( в случая, телесна течност- трансудат и/ или ексудат.).
В издишания въздух се съдържат милиони капчици телесна течност. В тези капчици се намират милиони клетки. В заразоносителите ( за разлика от здравите, чистите) в всяка клетка се намират вируси.
Аерозола, който издишваме се състои от различно фракции( различна големина на капчиците телесна течност).
При кашляне и кихане всеки е виждал капчиците, които хвърчат. Това е най- едрата фракция на аерозола. Освен тази едра фракция, има и няколко други с много малки капчици. Те не се виждат, защото са много малки, микроскопични.
Какво е значението на тези различни фракции капчици за заразяването.
Основно, много по- голямо значение за заразяването имат, невидимите за окото капчици. Защото.
Съдбата, живота на тези различни капчици е различен.
Едрите капки( основно при кашляне и кихане), бързо се утаяват- изчезват от въздуха и падат.( Те като по- големи, с по- голямо тегло по- бързо преодоляват съпротивлението, плътността на въздуха и в рамките на секунди се утаяват-, няма ги във въздуха).
Другите фракции, с много малък обем и тегло, невидими за окото могат и остават във въздуха часове, дни. Жизнеспособността на тези заразени клетки, плуващи във въздуха е в зависимост от температурата и влажността му. По- високата температура и по- ниска влажност по- бързо „убиват“ клетките и вируса в тях. ( Клетките се дехидратират, мумифицират, а заедно с тях загиват и вирусите). Обратно, при по хладно и по- висока влажност на въздуха , клетките се запазват повече време, а в тях и вируса.
Следователно. Непрекъснато, в градовете, селата, там където има хора, въздуха около нас съдържа аерозол отделян при човешкото издишване. НАВСЯКЪДЕ!!.
Цял живот ние вдишваме въздух, а с него и аерозол, издишан от други. Цял живот. Част от този чужд аерозол, може да е “ заразен“ в него да има капчици, със заразени клетки.
МАСКИТЕ ПРЕДПАЗВАТ ЛИ
Значението на маските е минимално. Те предпазват само от най- едрите фракции- при кашляне и кихане( когато на половин ,един метър от теб буквално те наплюят. Тогава маската ще задържи тези едри, заразени, капки.
Маските не могат да ви предпазят от дребните фракции, които се отделят при дишане. Прашинките, които виждате в стаята огрята от слънчев лъч и които свободно се реят в въздуха са хиляди пъти по- големи от опасните частички от аерозола , които свободно преминават ( като по магистрала),покрай и през маската.
Можем ли да се предпазим така, че нито един вирус да не ни „хване“. Почти е невъзможно.
Това означава ли, че всяко прикосновение,всяко вдишване на заразен аерозол, ще ни разболее.
Не. Не означава.
Дали ще се разболеете, основно зависи от експонацията( количеството вируси, които ще ви “ нападнат“. Ако ви нападнат хиляда вируса( числата са случайни за преглед ост), няма да се разболеете. Вашата имунна защита ще идентифицира( разпознае) чуждия белтък, ще се организира и ще го унищожи. Ако ви нападнат един милион вируси, имунната система ще направи същото, но докато ги убие може да развиете леки симптоми на заболяването.
Ако вирусите са един милиард- защитата се пропуква, вирусите са много и развивате сериозно заболяване.
То излиза, че ако се заразиш с малко вируси, хем не се разболяваш, хем ще си изградиш имунитет. Да. Точно така.
От всичко казано да тук. Най- голямо значение за заразяването имат:
1. Концентрацията на заразен аерозол в въздуха около вас( който вдишвате).
2.Времето на експонация( колко време сте, колко време дишате в “ заразения“ въздух. Ако сте там 3_4_5 минути е едно, ако сте 15_30 минути е друго.
От казаното до тук следва, друг правилен извод:
Най- опасни са закритите помещения, в които има/ или е имало и други хора. В тези помещения, въздуха дълго време е един и същ. И ако там е имало заразоносители , часове след като те са напуснали във въздуха “ плуват“ милиарди заразени клетки, които вие ще вдишвате часове ако сте там.( Дори и да няма вече друг в стаята, залата).
Откритите места, са почти безопасни. Там концентрацията на заразен аерозол, е много, много ниска. Особено при вятър, особено паркове, гори, но също улици, площади.
От това следва ли, че по- важно от маската е проветряването на стаите, залите, магазините. Да. Точно така.
Хиляди хора се разразяват и им минава без да усетят; хиляди хора се заразяват и преминават много леко; други хиляди се разболяват по- сериозно. Най- тежко се засягат хората с сериозни хронични подлежащи заболявания.
Сърдечно съдови заболявания. Най- много са. ИБС, най- често с ритъмни нарушения; сърдечна недостатъчност; хипертония.
Не се паникъосвайте. Епидемията от вас изисква, повече внимание и отговорност за основното си заболяване-
Следете си ритъма( ако се налага и провеждате лечение за контрол ( в повечето случаи с хронично предсърдно мъждене). Най добрия ритъм 60-90 / Мин. Ако падне много или се повиши много , особено се яви пулсов дефицит- лекуващ лекар да прецизира терапията.
Приемайте си терапията за сърдечна недостатъчност. Обикновено са няколко медикамента. Неправилното приемане( небрежност, безхаберие) само на един ще създаде проблеми. Контролирайте си кръвното. Така както не е добре да бъде неприемливо високо, така не е добре да бъде и неприемливо ниско.
Диабет. По внимателен и отговорен контрол на кръвната захар. А това значи по стриктно приемаме на медикаментите ) таблетки или инсулин).по стриктен двигателен и хранителен режим. Самонаблюдение- чувството на жажда, количеството урина, остри моментни прималявания, треперене. Препоръчително – и за тези, които са на лечение с „хапчета“ да си купят глюкомер. Просто е изследването и може да се прави у дома( тези на инсулин си имат апаратчета).
Анемиите- особено неблагоприятни подлежащи заболявания. Много пряка е връзката между това подлежащо заболяване и евентуално остро заболяване на белия дроб
Измервайте си хемоглобина и еритроцитите. Трябва да са в норма или близо. При вас много тежко ще протече евентуално остро белодробно възпаление, ако еритроцитите са малко
Спирам стана много обемно.
Написаното ми отне часове труд.
Приемам коментари. Критики. Но с аргументи. Писаници на тролове, калинки и мисирки ще блокирам и трия. Не съм си разрешил да отида на чужда страница и да хуля, да обиждам. Уважавам чуждата свобода, но и собствената. Ако написаното е било полезно и на петима и на двама дори, е пак добре“.
ЗДРАВЕ
Зловещата хватка на следродилната депресия: „Трябва да … и да отърва децата от мъките“
„Искам да разбера. Да намеря отговори. Искам нещо да направя, за да помогна на други хора“, казва Мартин Венев, съпругът на Биляна, която отне живота си
Преди две седмици 31-годишната Биляна Петрова, майка на две малки момиченца, се самоуби със скок от висок етаж на жилищна кооперация в центъра на София, след като месеци наред се борила със следродилна депресия. Преди фаталния скок младата жена е избягала от Центъра за психично здраве „Проф. Н. Шипковенски“. В него близките искали да я настанят, тя отишла с тях доброволно, защото осъзнала, че има нужда от помощ. По време на приема обаче младата майка получава криза и хуква в неизвестна посока. Съдбата й развълнува цяла България и накара хиляди да се молят за нея. Биляна бе обявена за издирване, а очакванията за щастлива развръзка обаче бяха попарени от страшната новина за смъртта й.
Съпругът й – футболният съдия Мартин Венев, се съгласи да говори пред „24 часа“ за битката със следродилната депресия, за да може да помогне на други жени в подобна ситуация.
Запознава се с Биляна през 2016 г.: „Биби беше с прекрасно чувство за хумор, много интелигентна. Качества, които всеки мъж би искал в жената до себе си. Заживяхме заедно почти веднага“.
4 години по-късно решават да имат дете
„След първото ни детенце, което се казва Хриси, всичко беше окей. При всяка жена е нормално след тези промени с тялото да има притеснения. Тревогите бяха в граница. Още в началото дори с нея си говорихме, че няма да имаме само едно детенце, а повече. До последно си обещавахме, че може и трички да бъдат. Биби беше най-грижовната майка на света. Стриктна във всяко отношение. Имахме план и стъпки в отглеждането на Хриси. Всяка вечер – първо баня, после масаж на малката, след това чистим нослето и четем книжки. Всичко беше по конец“, разказва Мартин Венев.
Младият мъж признава, че съпругата му е била перфекционист до степен, която дори надхвърля обичайното.
„Бях изумен от нея. Питах се с какво съм заслужил такава жена. В крайна сметка реши, че децата ни трябва да имат поне 3 години разлика. Четеше много книги за майчинството, както и статии в интернет, консултираше се с хора. Стигна до извода, че толкова време е нужно, за да се възстанови организмът на жената – поне 2-3 години. Когато минаха тези три години, тя още се колебаеше. Беше се върнала и на работа като счетоводителка в международна фирма, позиционирана в България. Чакаше повишение и ми каза: „Ако разберат, че съм бременна, може и да не ми го дадат“. Просто беше стриктна. Затова и отлагаше. Накрая забременя с второто ни момиченце. Кръстихме го Белослава. И двете деца ги роди естествено. Беше много щастлива.“
В началото всичко е добре. Изпадна в депресия в последния месец.
„Тогава започна да се тревожи дали се справя като майка. Повтаряше, че трябва да направим режим на детето. Още преди Белослава да се роди, аз й казах: „Поемам на 90% грижите за Хриси – ще си я къпя, храня, ще я водя на детска градина, ако е болничка, ще я вземам с мен дори на работа“. Исках Биби да се съсредоточи върху бебето, без да се натоварва излишно. Двамата се тревожехме Хриси да не започне да ревнува, затова все пак гледахме да обръщаме внимание. Предупреждаваха ни да внимаваме, но ние се справихме блестящо. Госпожата в детската градина каза: „Не знам какво сте направили, но Хриси не ревнува от бебето изобщо, даже се хвали, че има сестричка“. Гушка си я. Сутринта сложих Бела на леглото, а Хриси дойде да й каже: „Здрасти, Беличка“. Носи й водичка и играчки, ако плаче“, продължава разказа си Мартин Венев.
По думите му депресията на Биляна се развива в много кратък период.
„Тревожеше се, че не се справя с децата и че е трудно чистенето. Купихме робот, но тя държеше да чисти сама. Искаше да контролира всичко. Дори не даваше много децата на бабите, защото не искаше да изпуска нито един техен момент. Държеше всичко да минава през нея – да не пропусне някоя думичка, която Хриси казва. Повтарях й, че трябва да има баланс. Никой никога не е поставял под съмнение майчинските й способности. Чудехме се всички как може да се съмнява в себе си, след като изгледа първото дете перфектно. Хриси я кърми до 2 г. и 2 месеца. Кърмеше и Бела до последно. Никога не сме стигали до адаптираните млека. Всичко беше със специален режим. Моята майка веднъж ми каза: „Биби е родена да бъде майка, родена е за деца“. Когато Хриси порасна, тя доста си я глезеше. Аз затова й обясних, че възпитанието ще го поема, защото толкова обичаше децата, че малко им позволяваше да я манипулират. Трябва поне единият от нас да бъде по-строг. Но нея я тревожеше как ще направи режим на бебето – кога точно да го храни, да заспива и т.н.“, добавя вдовецът.
Забелязва обаче нещо, което го отчита като нейна грешка – „непрекъснато четеше в интернет за режимите на детето“: „Казах й да спре, но не съм се бъркал, защото тя е майката и знаеше най-добре какво прави. Справяше се страхотно, нямах забележки. Последните ни разговори бяха следните – „Ей, населението е 9 млрд. и всеки един е отгледан по различен начин. Няма универсален начин, ти си майка и имаш интуиция“.
Започва да променя и навиците си
„Тя искаше да готви всичко, а не да ядем готова храна. В един момент каза: „Много ми идва, не мога повече да готвя“. Аз отвърнах: „Никой не те кара да готвиш, веднага поръчваме“. Аз започнах да поръчвам, за да не се притеснява. За останалите неща като супи правех заготовките, защото тя не спря напълно с готвенето. Все пак имаше нужда и от повече храна, защото кърмеше. За чистенето също отмятах повечето неща. Следващият етап от следродилната депресия бяха мислите, че всичко е хаос. Оглеждаше се в дома ни и се тревожеше, че е разхвърляно.
Твърдеше, че сме много хаотични хора. Успокоявах я, че е нормално. Имаме малки деца, едното е бебе. Искаше да е винаги подредено. Казах й да не пипа чиниите, защото аз ще ги мия. Тревожността обаче се усилваше. Започнахме да звъним да педиатърката и на други приятелки, които имат деца, за съвет. Всички казваха да се успокои – не е нужно под точен час да яде детето. Биби обаче се съмняваше в думите им. Все пак имаше момент, в който беше спокойна – на едно листче направихме режим кога да яде Бела. Отбелязваше си всичко за децата в тефтер. Това пак не помогна, отново я обзеха съмнения. В този момент категорично осъзнахме, че има следродилна депресия“
Първите й самоубийствени мисли звучат като израз, а не намерение. „Казваше: „Ох, омръзна ми, иде ми да се самоубия, толкова ми е объркано“. Тогава обаче дори тонът не беше сериозен. Всичко ескалира в последните дни“, споделя Венев.
Първата голяма криза е три дни преди самоубийството
„Тогава видях как в един момент тя сякаш „заби“. Тръгва да прави нещо, но спира и казва: „Абе искам да направя… обаче какво трябва да направя, къде да отида“. Аз й казвам: „Спокойно, сега трябва да накърмиш бебчето“. Изглеждаше дезориентирана. Вечерта също не спа, дори не се беше хранила. Приготвях й храната, за да не спира да яде, но тя нямаше желание. В този момент реших, че е време да се допитаме до специалист. Тя също го осъзна. Повтаряше, че са зле нещата и трябва да отидем на психиатър. Моята приятелка Виктория, на която съм кръстник, ми препоръча човек“.
Запазват час ден преди самоубийството в 12 ч.
„Аз обаче се притесних, защото видях, че не се чувства добре. Лекарят беше дежурен и в неделя, затова промених часа. Отидохме при него, бебето беше с нас. Разговорът, който тя проведе с лекаря, беше доста адекватен. Сподели си всичко. Говореше адекватно и спокойно. Той я разпитваше. Докторът не постави категорична диагноза, но заключи, че тревожността е на по-висока степен. Препоръча хапчета“.
Като чува, че от хапчета ще спре кърмата, Биби иска по-леки и й предписват за месец-два на билкова основа.
„Веднага след това излязохме, но тя отново не вярваше и на лекаря, защото според нея не й казал нищо по-различно. Но аз отвърнах: „Успокой се, той е професионалист“. Прибрахме се и тя изпи две хапчета от билковите. Заспа спокойно, а следващият ден беше страхотен. Закуси хубаво, беше се наспала, излезе на разходка с бебето в парка, ходи до педиатърката. Помоли ме в понеделник да не ходя на работа и аз го направих, за да остана с нея. Нямаше никакви тревожни мисли. Биби сама се изненада от себе си колко добре се чувства. До вечерта всичко беше перфектно, но към 3,30 ч през нощта се събуди. Събуди и мен, за да ми каже, че нещата са много зле. Сякаш всичко се върна. Пак не знаеше накъде да тръгне. Тогава каза: „Аз трябва да се самоубия, не гледам добре децата“. Седна и се сви на земята. „Перфектна си, искаш ли да изпиеш едно хапче“, отвърнах аз, на което тя ме сряза: „Не, лекарят каза сутрин, обед и вечер“. Все пак изпи хапче, но продължи да бъде тревожна.
Уплаших се най-много, когато чух: „Трябва да се самоубия и да отърва децата от мъките“. Потресох се. Разбрах, че това не е тя, защото е най-перфектната майка. В този момент кърмеше бебето. Звъннах на майка ми, за да се качи. Дойде и Вики. Казах на двете да стоят при нея и да й дадат от хапчетата, предписани ни от доктора. Трябваше да замина служебно след 2 часа“, разказва Мартин Венев.
Когато тръгва Биляна е добре:
„Отново беше себе си, съвземаше се. Беше някъде към 6,30 – 7 ч. сутринта. Сякаш беше на епизоди, кризи. Майка ми разказваше за нейните трудности, как ме е гледала сама, защото баща ми умира след тежка болест, когато съм на 14 г. Докато пътувах, ми звънна Вики. Каза, че нещата ескалират и докторът трябва да изпише по-тежките хапчета, а рецептата да прати електронно. Обадих му се. След 5-6 минути той ми звъна, за да ми каже: „Съпругата ти ми се обади, няма да пишем никакви лекарства, каза ми, че е въпрос на живот и смърт“. После Вики е звъннала на нашия приятел Стилиян, който да отиде при нея. Доколкото знам, близките ми в този момент са викнали линейка на тел. 112 с идеята да й дадат успокоително. Вместо това идват седем полицаи. Такава е процедурата. Говорили са с нея един час в двора. Била е по пижама. Пред тях е споделила за самоубийството. Един от полицаите дори й казал: „Щом искаш да се самоубиеш, ето ти пистолета“. Това се оказало тест. Той не е бил зареден, но го правят с цел да видят дали е способна на действия. Не е реагирала в този момент. Полицаят е казал, че не е посегнала и засега това са само думи. Все пак са викнали линейка. Първо не е искала да се качи, после с моя приятел е склонила. Вики й е дала якето, но не нейното, а на майка ми. В бързината телефонът остава в нея, а в Биби само портмоне с документи. Щом е имала пари и документи, е можела да отседне някъде“.
Кагото стигат в Центъра за психично здраве тя не е била агресивна. В линейката са я питали дали да й дадат успокоителни, но е отказала. Докторът от центъра препоръча да остане в Центъра, защото често думите се превръщали в дела и Венев се съгласява. Тогава обаче нещата се объркват.
„Според законовата процедура, ако тя не се подпише, не може да остане. Прави се от гледна точка на злоупотреба, която може да бъде извършена с някого. При нас това беше пагубното. Тя се стряска. Седи с доктори около нея, може да е чувала и писъци от пациенти. В този момент моят приятел говори с едната докторка, тя с друга и изведнъж хуква. Биляна си беше атлетична и вероятно е тичала бързо. Аз не искам да обвинявам никого. Ние я закарахме в болницата и направихме всичко, което зависи от нас. Предполагам, че е имало по-добър начин да я задържат“, смята съпругът.
Страшна новина за смъртта на жена му получава от полицията.
„Отидох и на мястото. Когато я видях да лежи, мислех, че спи. Че се е изморила от бягането. Беше спокойна, все толкова красива. Якето й стоеше така, сякаш се е завила. Беше там. Моята любов, майката на децата ми просто спеше. Още не вярвам. Как за един ден нещо се случва с човешката психика? Искам да разбера. Да намеря отговори. Искам с моите приятели и семейство нещо да направя, за да помогна на други хора“, категоричен е Мартин Венев.
ЗДРАВЕ
Микроинфарктът често протича без никакви симптоми
Според много кардиолози най-опасният рисков фактор е… преяждането
Много хора не приемат сериозно тази диагноза, но това е наистина опасно състояние, което изисква сериозна консултация със специалист.
Всъщност, става дума за разновидност на исхемичната болест на сърцето, при която в отделните части от мускулната тъкан на миокарда се развива некроза. То се диагностицира трудно, тъй като в началото не се проявява с почти никакви симптоми.
Особено, ако човек страда от стенокардия, той въобще не би обърнал внимание на едва доловимите болки в сърцето. Специалистите посочват характерните признаци на това състояние:
1. Различна по интензивност болка. Внезапните остри болки са характерни за същинския инфаркт, но могат да се проявят и при микроинфаркт.
Типичната болка е пареща, стягаща, нетърпима. Тя се локализира между лопатките и преминава към гърдите, като се спуска и към корема. Може да ирадиира и към шията и ръката, а някои пациенти се оплакват от болки в долната челюст.
Атипичните варианти на микроинфаркта протичат с липса на болкови усещания. В такива случаи само ЕКГ може да открие микроинфаркта.
2. Нитроглицеринът не помага, което означава наличие на некроза на миокардната тъкан.
3. Слабост и студена пот по цялото тяло.
4. Страх и тревога. Типичен признак и за паническа атака, но ако не преминава 20-30 минути, вече става дума за микроинфаркт.
Много често признаците на микроинфаркта са подобни на тези на инфаркта, но когато само определени малки области от сърдечния мускул са подложени на некроза, всички тези симптоми се проявяват в по-малка степен.
Има няколко форми на микроинфаркта, които се проявяват с определени, характерни за тях черти:
1. Астматичната. Среща се обикновено при възрастни хора и такива, които страдат от хипертония или исхемична болест.
Обикновено, няма болка, а лек задух, чувство за недостиг на въздух. Когато задухът е ключов симптом на някакво състояние, трудно е да се мисли за увреждане на миокарда.
2. Абдоминална. Възниква при т.нар. диафрагмален инфаркт, при който болките се появяват в епигастралната област, като наред с това възниква и метеоризъм. Всичко това насочва специалистите към патологии, свързани със стомашно-чревния тракт.
3. Аритмична. При нея е възможна умерена болка, а може и въобще да няма такава. След изследване се установява нарушение на сърдечния ритъм и лекарите обикновено поставят диагнозата аритмия.
4. Церебрална. Симптоматиката напомня проявите на преходно мозъчно кръвообращение. Могат да се появят и двигателни нарушения, както и главозамайване.
Атипичните варианти на микроинфаркта се характеризират с наличие на болки на нетипични места, като например дясната ръка и десния крак, областта на гърба също.
Микроинфарктът се среща по-често при мъжете.
Причините за възникване на микроинфаркта съвпадат с тези, провокиращи същинския инфаркт.
Най-характерните, позволяващи да се разпознае болестта, са: увеличаване нивото на холестерола; промяна в някои места на стените на кръвоносните съдове; увеличаване агрегацията на тромбоцити; физически и емоционални претоварвания; тютюнопушене; спазми на коронарните съдове, провокирани по различни причини.
Микроинфарктът се среща по-често при мъжете. Жените, особено в по-млада възраст, са защитени от половите си хормони, но за съжаление, навлизайки в менопаузата, тази защита отпада.
Може и да не ви се вярва, но според много кардиолози преяждането може би е най-опасният рисков фактор, способен да провокира микроинфаркт.
Пушените и консервираните храни, както и солените ястия, затрудняват сърдечната дейност. Не злоупотребявайте и с животинските мазнини. За вас най-полезни са зеленчуците и задушената риба, но и тях трябва да употребявате умерено, за да не допуснете преяждане, защото това натоварва миокарда.
Симптомите за мъжете и жените може да се различават. Мъжете страдат по-често, освен това при тях в повечето случаи болестта протича с усложнения.
Но при жените няма ясни симптоми или ако се появят, се приемат за болести на стомашно-чревния тракт, затова при тях диагнозата се поставя много рядко, а това неминуемо влияе на прогнозата.
Не пренебрегвайте неблагоприятните симптоми, особено през първите дни, дори и часове. Именно тогава могат да се случат необратими последствия.
Ето в какво се изразява първата помощ:
1. Заемете хоризонтално положение и си осигурете достъп до свеж въздух (не се притеснявайте да поискате помощ от близките у дома или от други хора, ако се случи на улицата).
2. Сдъвчете таблетка аспирин и сложете под езика си нитроглицерин, но преди това измерете кръвното си налягане: запомнете: при ниско кръвно налягане никакъв нитроглицерин! Ако нямате под ръка апарат за измерване на кръвното, сложете под езика си не повече от 1 таблетка.
3. Позвънете на “Бърза помощ” и обяснете подробно състоянието си.
Ако се сблъскате с това състояние, докато сте съвсем сам, не се паникьосвайте. Направете следното:
1. Вдишайте дълбоко, за да проникне кислород във всички клетки и тъкани.
2. Започнете да кашляте колкото може по-силно, сякаш се опитвате да изплюете храчка. Това може да спаси живота ви. Опитайте да изпреварите всеки напън за кашлица с дълбоко вдишване. Изкашляйте се на издишване, така се нормализира кръвотокът. Повтаряйте през 2 секунди дълбоко вдишване и кашляне на издишване, без да спирате.
Правете това, докато дойде “Бърза помощ”. Специалистите препоръчват тази техника като най-добра в днешно време. Освен това, се постарайте да имате в аптечката си нитроглицерин, най-добре във вид на спрей. Той действа по-бързо. Запасете се и с аспирин, който в случай на непредвидени обстоятелства трябва да сдъвчете.
Микроинфарктът се лекува на същия принцип, както и инфарктът. Специалистът е този, който ще ви определи схемата на лечение. Обикновено препоръчват антикоагуланти за хората, които вече са преживели подобно състояние. Може да ви изпишат статини, антиаритмични лекарствени средства, хипотензивни препарати и допълнителни лекарства, в зависимост от симптомите.
Препоръки за възстановителния период:
1. Спазвайте режим на сън и почивка, като ги редувате с периоди на отпускане с посилни за вас физически упражнения. Не допускайте преумора, не носете тежки предмети.
Първите леки упражнения можете да започнете няколко дни след изписването от болницата. Полезни са кратките разходки, ходете пеша на свеж въздух в сутрешните и вечерни часове.
2. Избягвайте стреса. През възстановителния период са ви нужни положителни емоции, но без да прекалявате, защото понякога и те могат да навредят на сърцето.
3. Хранете се правилно, балансирано, без пушено, мазно и солено. Използвайте неутрални продукти, особено полезни за миокарда са сушените плодове.
Микроинфарктът в повечето случаи е заради небалансиран начин на живот и редовен стрес.
Често хора над 55 години получават микроинфаркт, затова е добре да ограничат употребата на мазна храна, да се откажат от алкохола и цигарите, за да избегнат неблагоприятните последствия. И не на последно място, никакво самолечение, просто спазвайте препоръките на специалистите.
Яна Бояджиева
ЗДРАВЕ
Регистрирани случаи на денга и вирусен менингоенцефалит в София
- Регистрирани случаи на денга и вирусен менингоенцефалит в София
- РЗИ-София потвърди инфекции от денга вирус и менингоенцефалит за периода 21-27 октомври 2024 г.
Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в София регистрира случай на треска, причинена от вируса денга, както и един случай на вирусен менингоенцефалит. Денга вирусът, известен още като „трошаща костите“ треска, се пренася чрез ухапване от комари и може да предизвика силна болка в ставите и мускулите, обрив, висока температура и главоболие. При по-тежки случаи инфекцията може да бъде животозастрашаваща.
Вирусният менингоенцефалит също представлява сериозен риск за здравето, като засяга централната нервна система. Регистрацията на тези случаи подчертава важността на превенция и осведоменост за трансмисивните инфекции, особено по време на пътувания в региони с повишен риск от такива заболявания.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 6 месеца
Марджъри Тейлър-Грийн: ФБР на Байдън е дала зелена светлина ДА БЪДЕ УБИТ ТРЪМП!
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Джефри Сакс: 500 000 украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск
-
ВАКАНЦИЯпреди 6 месеца
Дивото къмпингуване остава и това лято заради хаос в закона
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Петродоларът ще бъде ликвидиран
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Дългите ръце на ЦРУ! Следите на много политически убийства водят към САЩ
-
БЪЛГАРИЯпреди 4 месеца
Изкривеният Джо Байдън не е бил годен да служи вече
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев са зле, продават си банката