Свържете се с нас

СВЯТ

САЩ ще пролеят кръв за да спрат „Северен Поток 2“

Процесът на влошаване на военната обстановка в Донбас през последния месец стана очевиден, което никой не се опитва да отрече. Дори членовете на контактната група от Украйна (Кравчук) смятат, че това е следствие от „засилването на политиката на президента, Върховната Рада и самите членове на украинската делегация“, а за това е виновна ЛНР. Очевидно Кравчук не може да обвинява своята страна затова в думите му трябва да се гледа не изреченото, а премълчаваното.

А Кравчук мълчи, че Киев търси изход от Минския процес изцяло и проучва възможна реакция на това от САЩ, ЕС и Русия. В крайна сметка проактивното оттегляне на Украйна от преговорите означава нейната отговорност и развързва ръцете на Русия за помощ към Донбас. Трябва да преценим способността на Запада да блокира руската помощ и да определим границите на военната си подкрепа.

Това е основното за Киев и следователно бившият шеф на украинския Генерален щаб Виктор Муженко, именно за да провери реакцията на Запада, заяви, че такава война между Украйна и Донбас, подкрепени от Русия, могат да бъдат спечелени само ако има силен съюзник.

Това означава желанието на Украйна най-малко да включи ЕС и Съединените щати в процеса на обширна военно-политическа и икономическа помощ в случай на оттегляне от Минския процес и максимално да принуди НАТО да се бори с Русия на място. Киев прави такива опити през всичките тези години, но без успех. Западът не иска да се бие с Русия на мястото на Украйна. Всичко е ограничено до реторика, санкции, съвместни учения и доставка на оръжие.

Сега към това са добавени инструктори, които обучават въоръжените сили на Украйна да действат в малки диверсионни групи с подкрепата на артилерия, бронирани машини и моторизирана пехота. В случай на война, Западът възнамерява отново да изпита Русия за методите и времето за прехвърляне на силите, използването на електронно и друго разузнаване, работата на системите за ПВО и тактиката на Черноморския флот. Тук свършва участието на Запада – с изключение на готовността на Турция да продаде няколко десетки свои БПЛА.

Невъзможно е да се прецени вероятността от истинска война в Донбас, без да се вземе предвид общия политически контекст. И този контекст е такъв, че военното изостряне в непризнатите републики трябва да се разглежда през призмата на перспективата за завършване на строителството на “Северен поток-2”, което вече е близо. След като бъдат положени последните метри от газопровода, Германия получава прекалено голяма свобода от Съединените щати и допускането на това за Вашингтон означава загуба на войната в Европа.

Тъй като всички опити за удушаване на проекта с помощта на санкции не дадоха резултат, за Съединените щати е необходимо да се предотврати въвеждането му в експлоатация или след въвеждане в експлоатация да се предотврати политическото сближаване между Русия и Германия. Нуждае се от casus belli, където Германия няма да може да избегне сблъсък с Русия, а този casus belli е войната в Донбас.

Намесата на Русия във военния конфликт в Донбас изглежда неизбежна. Всички аргументи на Москва, че Украйна е напуснала Минския процес, няма да имат ефект. След като цялата опозиционна медийна инфраструктура беше разбита в Украйна с подкрепата на Съединените щати и мълчанието на ЕС, става ясно, че е положен курс към война и никой на Запад не иска да се съпротивлява на това.

Киев се надява, но Западът ще затъне толкова в неговите фронтови дела, че ще бъде принуден по някакъв начин да компенсира украинските поражения, които също са неизбежни.

Войната в ЛНР и ДНР се разглежда в САЩ като силен геополитически ход, който не е изгодно да се изостави. Първо, има шанс или да блокира напълно “СП-”2, или да се пусне по начина, по който искат във Вашингтон – със съгласието на Германия да предотврати намаляването на украинския транзит от Русия.

Щетите за Украйна, където икономиката вече е в състояние на срив, са неприемливи за Съединените щати, тъй като това означава поредната стъпка към краха на не толкова украинския проект, колкото европейския. И ако не е възможно да се предотврати този срив на мира, тогава е реалистично да се очакват военни решения с нов кръг от още по-строги санкции, към които Германия няма да може да не се присъедини.

Така САЩ вдигат залога. Готови ли са Русия и Германия за това? Колкото по-близо е завършването на работата по “СП-2”, толкова по-близо е датата на вероятното начало на войната в Донбас. В навечерието на изборите Путин няма да може да откаже военна подкрепа за Донбас без критични загуби. А Германия, където изборите също са през септември, ще бъде ограничена в маневрите.

Ако Путин откаже да помогне на Донбас, това ще създаде сериозна вътрешна криза в Русия, изпълнена с нарушаване на изборния сценарий. Ако се ограничи да помага в бившите граници на LPNR, това ще бъде използвано за изпомпване на вътрешно недоволство както в Русия, така и в Донбас, със спад в рейтинга на мощността и разделение в елита, и в същото време със сигурност ще се превърне в причина за по-строги санкции и натиск върху Германия.

Ако Путин реши да разшири санитарния кордон и се съгласи с напредването на войските на непризнатите до регионалните граници или дори до бреговете на Днепър (проект Новоросия), тогава Вашингтон може да разчита на най-благоприятната кампания за изолация на Русия. В крайна сметка Франция и Германия никога не биха се съгласили Мариупол да попадне в зоната на ЛНР-ДНР (чети – Русия), това беше условие на сделката от Минск, на която Русия се съгласи при големи отстъпки от себе си, за да спечели време.

В същото време се предвижда, че Русия, осъзнавайки, че военно-санкционният капан не може да бъде избегнат, може да се съгласи с такъв сценарий, компенсирайки това чрез разширяване на пояса за сигурност в Украйна. Това е в съответствие с очакванията на Киев: колкото по-силно е военното поражение на въоръжените сили на Украйна, толкова по-силна ще бъде реакцията на Запада на политическо ниво. Всичко това като цяло води до факта, че САЩ ще извие ръцете на Германия по въпроса за отказа да прекрати транзита през Украйна и ще обезсмисли значението и ползите от “СП-2”.

Тоест за Киев говорим за запазване на сегашния елит и структурата на храненето му, а за САЩ за запазване на геополитическата васална верига в Европа, възникнала в резултат на Втората световна война.

Ако случаят е такъв, тогава цената на въпроса за 2000 живота на украински войници, които ще загинат в нова война, не изглежда твърде висока за сегашните власти на Киев и Вашингтон. Напротив, те се надяват да използват военна истерия, за да консолидират електората и да увеличат участието на Запада в конфронтацията с Русия. Това ще увеличи размера на помощта за Киев и ще даде причина да се затварят очите за дупките в сегашната му администрация.

Засега подобен сценарий може да бъде предотвратен само с дипломатически средства – чрез предупреждение от Германия и Франция до Киев за неприемливостта на такъв план. Да се даде ясно да се разбере, че ако Украйна напусне процеса в Минск, няма да има политическа подкрепа от европейските гаранти, въпреки натиска от страна на САЩ. И най-важното е, че ще има санкции, но без тотална блокада според най-тежкия вариант и без отказ да се гарантира украински транзит.

В този случай настоящата военна подготовка ще се превърне в блъф в името на укрепването на преговорната позиция на Украйна и САЩ, но не и в инструмент за истинска гореща война. В същото време позицията на Германия в преговорите отслабва – както вече беше споменато, през есента има парламентарни избори.

Това означава, че в навечерието на лятото в Германия ще започнат предизборни процеси и намесата на САЩ отново е в състояние да обърне съдбата на “СП-2” в посоката, от която се нуждаят. Това ще се направи най-лесно с помощта на поредната украинска война.

Картата на конфликта е следната: клиенти на конфликта са САЩ, страните (жертвите) са ЕС и Русия, провокаторът е Украйна. Русия няма съюзници, САЩ и ЕС имат съюзник (срещу Русия) Великобритания. Симпатизанти: ЕС има Грузия, Молдова, Канада, Австралия, Турция, Русия има Армения, Мианмар, Сирия, Иран, Китай. Наблюдатели – Азербайджан, Индия, страните от Централна Азия, Закавказието, Африка и Латинска Америка, Япония, Северна и Южна Корея. Като цяло балансът на силите на противоположните страни е крехък, но съществува.

Възможно е да се изведе системата от относително равновесие чрез проактивен тласък на всеки полюс на съпротива. Така тези, които прогнозират вероятността от избухването на войната през май, са прави – освен времето, това ще е навечерието на края на работата по “СП-2” и началото на нов избирателен цикъл в Германия с оттеглянето на силен политик и появата на кохорта от слаби, които са по-зависими от САЩ дори в сравнение с Меркел …

Ако Германия успее да поддържа коалиционно мнозинство по отношение на съдбата на “СП-”2, тогава войната в Донбас ще има шанс да се предотврати. Дали ще бъде възможно да се приложи, ще се разбере ясно още през април.

СВЯТ

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“ за това, че не купува достатъчно американски стоки, ако той спечели изборите на 5 ноември, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес, съобщи БТА.

„Вижте какво ще ви кажа, Европейският съюз звучи толкова хубаво, толкова прекрасно, нали? Всички хубави малки европейски държави, събрани заедно“, каза той вчера на митинг в ключовия щат Пенсилвания, като обеща да приеме „Закон Тръмп за реципрочната търговия“.

„Те не купуват нашите коли. Те не купуват нашите селскостопански продукти. Те продават милиони и милиони автомобили в САЩ. Не, не, не, не, те ще трябва да платят висока цена“, подчерта Тръмп.

Кандидатът на републиканците обеща да наложи 10% мито върху вноса от всички държави и 60% мито върху вноса от Китай.

Това би засегнало веригите за доставки в целия свят, като вероятно ще предизвика ответни мерки и повишаване на разходите, предупреждават икономисти.

Републиканският кандидат вече предизвика притеснения в Тайван, като заяви, че демократичният самоуправляващ се остров трябва да плаща на Вашингтон за своята отбрана и го обвини, че е отнел на САЩ бизнеса с полупроводници, отбелязва Ройтерс.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

СВЯТ

„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат съкратени, обяви днес ръководителят на синдиката на работещите в компанията Даниела Кавало, цитирана от световните агенции.

Освен това капацитетът на останалите производствени обекти на компанията ще бъде намален, предвижда план на ръководството. Планът, оповестен в прессъобщение, включва също намаление с 10% на всички заплати и тяхното замразяване през 2025 и 2026 г.

„Ръководството е напълно сериозно за всичко това“, заяви Даниела Кавало пред служители на компанията във Волфсбург. Тя посочи, че заводът на „Фолксваген“ в Оснабрюк, който неотдавна загуби важна поръчка от „Порше“ (Porsche), е силно застрашен от затваряне. Заплаха има и за останалите заводи.

Компанията има 10 завода в Германия с над 120 000 работници, около половината от които работят в централата на корпорацията и главния завод в северния германски град Волфсбург. Всички заводи се намират в северозападната провинция Долна Саксония, с изключение на завода в град Касел, провинция Хесен, Централна Германия. Досега „Фолксваген“ не е затварял завод в Германия и не е прекратявал дейност никъде по света от повече от три десетилетия.

През септември компанията прекрати дългогодишното споразумение за сигурност на работните места с профсъюзите, което беше в сила над 30 години и отваря вратите за възможни съкращения от средата на 2025 г.

Ръководителите на корпорацията трябва да се срещнат с представители на синдиката „И Ге Метал“ (IG Metall) в сряда за втори кръг от преговори за нов колективен трудов договор. На първоначална среща през септември „Фолксваген“ категорично отхвърли исканията на профсъюза за 7% увеличение на заплатите и настоя за свиване на разходите. Компанията все още не е предоставила повече подробности.

Кавало и други синдикални лидери обещаха да се противопоставят на всякакви опити за закриване на работни места във „Фолксваген“.

След новината федералното правителство призова днес „Фолксваген“ да защити работните места в компанията, предаде ДПА. Правителствен говорител отбеляза, че самата компания все още не е коментирала плановете, но заяви, че позицията на канцлера Олаф Шолц по въпроса е ясна. По думите на говорителя такива вероятно погрешни решения, взети някога от ръководството, не трябва да са за сметка на работниците.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

СВЯТ

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП още през 2024 г. Заплахата кара френското правителство да планира строги мерки за икономии, включително бюджетни съкращения за 60 милиарда евро за 2025 г. Въпреки тези мерки държавните разходи ще продължат да нарастват с 2,1%, което повдига въпроси относно способността на Франция да поддържа стабилни финанси.

Финансовата комисия на Народното събрание, председателствана от Ерик Кокъл, обмисля създаването на специална разследваща комисия, която да проучи причините за настоящата криза.

Мащабът на финансовите затруднения поставя под въпрос действията както на изпълнителната власт, така и на финансовите институции в страната.

Paris Eiffel Tower and river Seine at sunset in Paris, France. Eiffel Tower is one of the most iconic landmarks of Paris.

Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.

С ключово гласуване на бюджета, което предстои на 5 ноември, правителството може да прибегне до член 49.3 от Конституцията, за да принуди законопроекта да бъде приет без дебат. Подобно решение обаче може допълнително да подкопае доверието в правителството на Барние и да задълбочи вътрешните конфликти в страната. Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.

Франция полиция

жандармерията в няколко региона на Франция е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти.

Мерките за строги икономии вече се отразяват на функционирането на обществените услуги. Например жандармерията в няколко региона е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти. Този дълг напомня кризата от 2020 г., когато дългът за публични услуги достигна милиард евро. Забавянето на плащанията също засяга правните услуги и други сектори, застрашавайки осигуряването на обществените нужди.

Финансовите пазари започват да се съмняват в надеждността на френския държавен дълг, който сега има по-високи лихвени проценти от дълга на Испания и Португалия, а по някои параметри e в по-лоши позиции дори от този на Гърция. Намаленото доверие в икономическата стабилност на Франция може да провокира повишаване на лихвените проценти по кредитите и да влоши финансовото състояние на страната. Рейтинговите агенции следят отблизо ситуацията и евентуално понижаване на кредитния рейтинг на Франция би могло сериозно да ограничи способността ѝ да взема заеми.

Криза еврозона

Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз.

Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз. Евросистемата позволи на Франция да взема заеми за дълго време въпреки вътрешните финансови слабости, но този механизъм сега е застрашен. Влошаващата се криза в Германия допълнително изостря ситуацията и поставя под въпрос дългосрочната жизнеспособност на системата на единната валута.

Значителното увеличение на разходите за пенсии представлява ключово предизвикателство. През последните години разходите за пенсии се повишиха от 36,5% на 57% от БВП, което натовари работещите граждани да финансират система, от която може да не получават същите обезщетения. Прогнозите показват, че до 2055 г. пенсиите могат да загубят до 40% от покупателната си способност. Правителството все още не е взело решение за реформа, страхувайки се от изборни последици.

Проблемите със съкращенията и неефективността на публичната служба също увеличават тежестта върху бюджета. Критиците посочват непродуктивни работни места в местни и териториални структури, създадени за поддържане на социална стабилност. Намаляването на броя на държавните служители може да донесе спестявания, но среща съпротива от синдикатите и обществеността.

Намаляването на потреблението на месо и енергия във Франция, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.

 

Ефектите от финансовата криза се усещат все повече в ежедневието на гражданите. Намаляването на потреблението на месо и енергия, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.

Ситуацията напомня събитията от 2010 г., когато Франсоа Фийон предупреди за фалит на страната.

Независимо, че Франция се е запътила към катастрофа и срива стандарта на живот на собствените си граждани, това не ѝ пречи да помага на Украйна

Прогнозираният дефицит от 6,1% за 2024 г. е най-високият от този период. Бюджетните дефицити и високите лихви представляват заплаха от финансов хаос, чиито последици могат да бъдат сравними с кризата в Гърция, но с много по-сериозни международни последици, като се има предвид военното и икономическо значение на Франция.

ЕС подкрепи финансовата стабилност на Франция през последното десетилетие, но този механизъм отслабва на фона на нарастващите лихви и кризата в Германия. Ако Франция не се справи с настоящите предизвикателства, кризата може да се разпространи в цялата еврозона, заплашвайки основите на Европейския съюз.

Франция наближава критичен момент и следващите избори могат да бъдат решаващи за нейното бъдеще и за стабилността на ЕС като цяло.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 6 дни

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

БЪЛГАРИЯпреди 1 седмица

Защо си журналист?

Защо взеха журналистите на подбив? Както във всичко останало в живота, така и в журналистиката, трябва да можеш да отговориш...

БЪЛГАРИЯпреди 3 седмици

Американските марионетки Борисов, Пеевски и техните лакеи на вкарват във вийна

България влиза във война, чакат ни атентати Конфликтът между Израел и Иран оформя Близкия изток в продължение на десетилетия. От...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент

Така одиозната мутра от Банкя смятал да приключи политическата си нарцистична кариера и да си осигури пълна неприкосновеност Простака мафиот...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци

Главчев подписа „споразумение“ за изпращане на наши войски във бандеровска Украйна Министерският съвет прие решение (по заповед на западните служби),...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 15 часа

Кирил Петков: Няма да приемем Борисов за премиер

Той уточни, че има няколко задачи, които могат да бъдат постигнати Отговорността да се направи правителство е на най-голямата политическа...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Пеевски: Новото начало е необратим факт! И това е окончателно! Благодаря за доверието!

Съзнавам каква огромна отговорност за мен и за новото начало е това доверие и ще я оправдая, казва той Оттук,...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Светът се разцепи на две зони на влияние

И светът се пропука наполовина: длъжниците атакуват кредиторите Десетки световни лидери, представляващи най-влиятелните държави в света, хиляди журналисти, стотици събития...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Ще признаят ли Путин и Русия най-накрая реалността, че запада няма да ги остави на мира?

Украинското нахлуване в Курск, което беше разгромено, промени правилата на играта и вероятно ще доведе до прекратяване на съществуването на...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

„Съкрушителен удар“ на Орбан в Брюксел, изобличи Урсула Фон Дер Лайн за лъжите и. Депутати пяха и аплодираха.

Депутатите в Европейския парламент аплодираха Виктор Орбан, който нанесе нов „удар“ след скандала с руснаци, работещи в европейски страни. Политологът...

СВЯТ

СВЯТпреди 14 часа

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“...

СВЯТпреди 3 дни

„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат...

СВЯТпреди 3 дни

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП...

СВЯТпреди 4 дни

Балансът на силите в световната икономика се измества от Г-7 към БРИКС

През следващите пет години световната икономика ще разчита повече на страните от БРИКС, отколкото на страните от Г-7, показват данни,...

СВЯТпреди 5 дни

Авиокомпаниите започват да напускат Германия

„Луфтханза“: Авиокомпаниите започват да напускат Германия Заради високите държавни такси и политиката за климата авиокомпаниите намаляват присъствието си в Германия....

Най-четени