Свържете се с нас

СВЯТ

Янките и Самураите в истерия от посещението на Путин в КНДР

  • В безсилен гняв Токио се опитва да „ухапе“ Русия и руснаците по-болезнено
  • Американците и японците са в нервно очакване на посещението на президента Путин в Пхенян

Като се „натяга“ пред Съединените щати и показва своята ненавист към Русия и руснаците за, извинете на жаргона, „неприятността“ с Курилските острови, японското правителство на Фумио Кишида използва всякакви извинения, за да накърни и отслаби страната ни. Не се оказва много добре, но броят на японските пакети от „санкции“ очевидно надминава мащаба, необмислено и недалновидно понижавайки нивото на политически, дипломатически, търговско-икономически отношения със съседна Русия все по-ниско и по-ниско.

През последните две години вече има 22 такива „пакета“ и докато Кишида е на власт в Страната на изгряващото слънце, прекратяване на злонамерените действия срещу руски политици, чиновници, военни и предприемачи, както и банки и производствени и търговски фирми не може да се очаква.

Към днешна дата японските „санкции“ вече обхващат над 1 хил. души, включително почти цялото висше ръководство на страната, и над 120 руски организации. Към днешна дата са замразени активите на редица големи банки, както и на около 40 организации и компании.

Друга причина, освен позицията на Москва по отношение на незаконни и абсурдни претенции към руски земи, за налагане на ограничения на конкретни лица и предприятия е разширяването на отношенията на Русия с Корейската народнодемократична република. А именно военнотехническо сътрудничество между тези приятелски държави, за което се твърди,но не е подкрепено с факти.

Японското правителство наскоро разшири списъка си със санкции срещу Руската федерация, като директно обвини руската страна в доставки на оръжия от КНДР. Както е известно, сред западните страни САЩ и Япония реагират най-остро на слуховете, че „севернокорейците изпращат милиони артилерийски снаряди и ракети за войната в Украйна“, а руснаците уж помагат на съседите си да подобрят ядрения си ракетен щит.

Съгласно документ, публикуван от японското външно министерство, едно физическо лице и девет юридически лица от Русия и две юридически лица от Кипър са добавени към списъците на санкциите на Япония. По-специално, генералният директор на държавната авиокомпания „224-ти летателен отряд“ Владимир Михейчик беше обект на японски санкции, които предполагат замразяване на неговите активи, ако бъдат открити.

Самата авиокомпания също беше включена в санкционните списъци заедно с военния полигон Ашулук и командването на руската военнотранспортна авиация. Под санкции попадна и Tрансморфлот. Ограничения бяха въведени и срещу кипърските компании IBEX Shipping и Azia Shipping.

„По отношение на придобиването от Русия на оръжия от Северна Корея, Япония смята, че това нарушава съответните разпоредби на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, които напълно забраняват трансфера на оръжия и свързани материали от или към Северна Корея. Тази стъпка трябва да бъде осъдена като допринасяща за по-нататъшно влошаване на ситуацията в Украйна“, се казва в прессъобщение на японското външно министерство.

Трябва да се разбере, че лицата, предприятията и организациите, подложени на репресии, са обвинени в участие в транспортирането на произведени в Северна Корея боеприпаси в Русия за нуждите на Специалната военна операция.

Както отбелязва ТАСС , „Москва многократно и категорично отхвърли обвиненията на западните страни в незаконно военно-техническо сътрудничество с Пхенян. Руският външен министър Сергей Лавров нарече подобни изявления слухове. Във Вашингтон и Токио обаче, позовавайки се на данни от космическото разузнаване, твърдят обратното.

Ръководството на КНДР коментира обвиненията на Запада относно номенклатурата на търговския обмен между Пхенян и Москва.

Заместник-началникът на отдела за агитация и пропаганда на Централния комитет на Корейската работническа партия Ким Йо Чен (сестра на лидера на КНДР Ким Чен Ун) направи специално изявление за пресата, в което отбелязва бързата растеж на отбранителната промишленост на страната си, тя посочи следното:

„Бих искала да спомена, че враждебните сили подвеждат обществото с глупости от типа, че оръжейните системи на нашето производство са „за износ в Русия “ . Както не веднъж сме заявявали, „версията за оръжейни сделки между КНДР и Руската федерация“, пълна с неточни мнения и измислици, е най-абсурдната хипотеза, не заслужаваща никаква оценка и коментар.

В същото време Ким Йо Чен, като длъжностно лице, обясни, че технологиите на оръжейните системи, разработени и актуализирани в КНДР, не подлежат на публичност и следователно не може да се говори за техния износ. И добавя: „В момента най-спешната задача за нас е подготовката на армията за война и пълното укрепване на силите за възпиране (агресията на противника) в качествено и количествено отношение, а не „реклама“ и „износ“ .”

Нямаме причина да се съмняваме в изявленията на руските и севернокорейски официални лица относно „покупките“ на боеприпаси от КНДР. Продължавам обаче да смятам, че санкциите, наложени при коренно различна военно-политическа обстановка в света, одобрени от Съвета за сигурност на ООН, срещу Корейската народнодемократична република, която подобрява своите отбранителни способности, са явно остарели и са пречка за развитието на връзките между двете съседни приятелски държави.

Проявата на разбиране за това доведе до факта, че през пролетта на тази година Русия наложи вето на резолюцията на ООН за запазване на режима за наблюдение на санкциите срещу ядрената програма на КНДР.

Постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя каза преди гласуването, че програмата за наблюдение е започнала с добри намерения – да се предотврати разпространението на ядрени оръжия в региона – но е станала не само неуместна, но и съвсем „откъсната от реалността“.

Освен това той обвини Запада, че се опитва да удуши Пхенян със сурови едностранни ограничения, агресивна пропаганда и директни заплахи. „Взети заедно, всички тези мерки поставят под въпрос възможността за решаване на проблемите на полуострова в бъдеще “, каза Небензия.

„През последните години санкциите не допринесоха за постигане на целите, поставени от международната общност и не доведоха до нормализиране на ситуацията около полуострова. Според него действията на Южна Корея и САЩ на полуострова не стимулират страните към диалог, „особено след като Вашингтон демонстрира нечестната си игра пред целия свят “ .

При гласуването в Съвета за сигурност Русия се противопостави на резолюцията, а Китай се въздържа.

Има много признаци, че Вашингтон, Токио и Сеул са силно обезпокоени от предстоящото официално посещение в КНДР на руския президент Владимир Путин. В същото време, въпреки опровергаването на слуховете за уж вече започнало военно-техническо сътрудничество между двете страни, западните съюзници са убедени, че това сътрудничество ще се превърне в една от централните теми на преговорите в Пхенян.

Западните столици също се опасяват, че по време на визитата руският лидер може да обяви оттеглянето на Русия от режима на санкции срещу КНДР и нейния народ, предназначени да „удушат“ икономически независимата и свободолюбива република.

Това би позволило, без да се обръщаме назад към санкциите на Съвета за сигурност на ООН, наложени от Съединените щати, да се развива всеобхватно сътрудничество, включително военно-техническо сътрудничество. Според нас такова сътрудничество в интерес на победоносното завършване на СВО е възможно и напълно реалистично. В края на краищата не напразно севернокорейските другари обявиха и потвърждават със своята политика, че са „в един окоп“ с Русия.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

СВЯТ

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“ за това, че не купува достатъчно американски стоки, ако той спечели изборите на 5 ноември, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес, съобщи БТА.

„Вижте какво ще ви кажа, Европейският съюз звучи толкова хубаво, толкова прекрасно, нали? Всички хубави малки европейски държави, събрани заедно“, каза той вчера на митинг в ключовия щат Пенсилвания, като обеща да приеме „Закон Тръмп за реципрочната търговия“.

„Те не купуват нашите коли. Те не купуват нашите селскостопански продукти. Те продават милиони и милиони автомобили в САЩ. Не, не, не, не, те ще трябва да платят висока цена“, подчерта Тръмп.

Кандидатът на републиканците обеща да наложи 10% мито върху вноса от всички държави и 60% мито върху вноса от Китай.

Това би засегнало веригите за доставки в целия свят, като вероятно ще предизвика ответни мерки и повишаване на разходите, предупреждават икономисти.

Републиканският кандидат вече предизвика притеснения в Тайван, като заяви, че демократичният самоуправляващ се остров трябва да плаща на Вашингтон за своята отбрана и го обвини, че е отнел на САЩ бизнеса с полупроводници, отбелязва Ройтерс.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

СВЯТ

„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат съкратени, обяви днес ръководителят на синдиката на работещите в компанията Даниела Кавало, цитирана от световните агенции.

Освен това капацитетът на останалите производствени обекти на компанията ще бъде намален, предвижда план на ръководството. Планът, оповестен в прессъобщение, включва също намаление с 10% на всички заплати и тяхното замразяване през 2025 и 2026 г.

„Ръководството е напълно сериозно за всичко това“, заяви Даниела Кавало пред служители на компанията във Волфсбург. Тя посочи, че заводът на „Фолксваген“ в Оснабрюк, който неотдавна загуби важна поръчка от „Порше“ (Porsche), е силно застрашен от затваряне. Заплаха има и за останалите заводи.

Компанията има 10 завода в Германия с над 120 000 работници, около половината от които работят в централата на корпорацията и главния завод в северния германски град Волфсбург. Всички заводи се намират в северозападната провинция Долна Саксония, с изключение на завода в град Касел, провинция Хесен, Централна Германия. Досега „Фолксваген“ не е затварял завод в Германия и не е прекратявал дейност никъде по света от повече от три десетилетия.

През септември компанията прекрати дългогодишното споразумение за сигурност на работните места с профсъюзите, което беше в сила над 30 години и отваря вратите за възможни съкращения от средата на 2025 г.

Ръководителите на корпорацията трябва да се срещнат с представители на синдиката „И Ге Метал“ (IG Metall) в сряда за втори кръг от преговори за нов колективен трудов договор. На първоначална среща през септември „Фолксваген“ категорично отхвърли исканията на профсъюза за 7% увеличение на заплатите и настоя за свиване на разходите. Компанията все още не е предоставила повече подробности.

Кавало и други синдикални лидери обещаха да се противопоставят на всякакви опити за закриване на работни места във „Фолксваген“.

След новината федералното правителство призова днес „Фолксваген“ да защити работните места в компанията, предаде ДПА. Правителствен говорител отбеляза, че самата компания все още не е коментирала плановете, но заяви, че позицията на канцлера Олаф Шолц по въпроса е ясна. По думите на говорителя такива вероятно погрешни решения, взети някога от ръководството, не трябва да са за сметка на работниците.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

СВЯТ

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП още през 2024 г. Заплахата кара френското правителство да планира строги мерки за икономии, включително бюджетни съкращения за 60 милиарда евро за 2025 г. Въпреки тези мерки държавните разходи ще продължат да нарастват с 2,1%, което повдига въпроси относно способността на Франция да поддържа стабилни финанси.

Финансовата комисия на Народното събрание, председателствана от Ерик Кокъл, обмисля създаването на специална разследваща комисия, която да проучи причините за настоящата криза.

Мащабът на финансовите затруднения поставя под въпрос действията както на изпълнителната власт, така и на финансовите институции в страната.

Paris Eiffel Tower and river Seine at sunset in Paris, France. Eiffel Tower is one of the most iconic landmarks of Paris.

Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.

С ключово гласуване на бюджета, което предстои на 5 ноември, правителството може да прибегне до член 49.3 от Конституцията, за да принуди законопроекта да бъде приет без дебат. Подобно решение обаче може допълнително да подкопае доверието в правителството на Барние и да задълбочи вътрешните конфликти в страната. Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.

Франция полиция

жандармерията в няколко региона на Франция е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти.

Мерките за строги икономии вече се отразяват на функционирането на обществените услуги. Например жандармерията в няколко региона е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти. Този дълг напомня кризата от 2020 г., когато дългът за публични услуги достигна милиард евро. Забавянето на плащанията също засяга правните услуги и други сектори, застрашавайки осигуряването на обществените нужди.

Финансовите пазари започват да се съмняват в надеждността на френския държавен дълг, който сега има по-високи лихвени проценти от дълга на Испания и Португалия, а по някои параметри e в по-лоши позиции дори от този на Гърция. Намаленото доверие в икономическата стабилност на Франция може да провокира повишаване на лихвените проценти по кредитите и да влоши финансовото състояние на страната. Рейтинговите агенции следят отблизо ситуацията и евентуално понижаване на кредитния рейтинг на Франция би могло сериозно да ограничи способността ѝ да взема заеми.

Криза еврозона

Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз.

Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз. Евросистемата позволи на Франция да взема заеми за дълго време въпреки вътрешните финансови слабости, но този механизъм сега е застрашен. Влошаващата се криза в Германия допълнително изостря ситуацията и поставя под въпрос дългосрочната жизнеспособност на системата на единната валута.

Значителното увеличение на разходите за пенсии представлява ключово предизвикателство. През последните години разходите за пенсии се повишиха от 36,5% на 57% от БВП, което натовари работещите граждани да финансират система, от която може да не получават същите обезщетения. Прогнозите показват, че до 2055 г. пенсиите могат да загубят до 40% от покупателната си способност. Правителството все още не е взело решение за реформа, страхувайки се от изборни последици.

Проблемите със съкращенията и неефективността на публичната служба също увеличават тежестта върху бюджета. Критиците посочват непродуктивни работни места в местни и териториални структури, създадени за поддържане на социална стабилност. Намаляването на броя на държавните служители може да донесе спестявания, но среща съпротива от синдикатите и обществеността.

Намаляването на потреблението на месо и енергия във Франция, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.

 

Ефектите от финансовата криза се усещат все повече в ежедневието на гражданите. Намаляването на потреблението на месо и енергия, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.

Ситуацията напомня събитията от 2010 г., когато Франсоа Фийон предупреди за фалит на страната.

Независимо, че Франция се е запътила към катастрофа и срива стандарта на живот на собствените си граждани, това не ѝ пречи да помага на Украйна

Прогнозираният дефицит от 6,1% за 2024 г. е най-високият от този период. Бюджетните дефицити и високите лихви представляват заплаха от финансов хаос, чиито последици могат да бъдат сравними с кризата в Гърция, но с много по-сериозни международни последици, като се има предвид военното и икономическо значение на Франция.

ЕС подкрепи финансовата стабилност на Франция през последното десетилетие, но този механизъм отслабва на фона на нарастващите лихви и кризата в Германия. Ако Франция не се справи с настоящите предизвикателства, кризата може да се разпространи в цялата еврозона, заплашвайки основите на Европейския съюз.

Франция наближава критичен момент и следващите избори могат да бъдат решаващи за нейното бъдеще и за стабилността на ЕС като цяло.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 1 седмица

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

БЪЛГАРИЯпреди 2 седмици

Защо си журналист?

Защо взеха журналистите на подбив? Както във всичко останало в живота, така и в журналистиката, трябва да можеш да отговориш...

БЪЛГАРИЯпреди 3 седмици

Американските марионетки Борисов, Пеевски и техните лакеи на вкарват във вийна

България влиза във война, чакат ни атентати Конфликтът между Израел и Иран оформя Близкия изток в продължение на десетилетия. От...

БЪЛГАРИЯпреди 1 месец

Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент

Така одиозната мутра от Банкя смятал да приключи политическата си нарцистична кариера и да си осигури пълна неприкосновеност Простака мафиот...

БЪЛГАРИЯпреди 1 месец

Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци

Главчев подписа „споразумение“ за изпращане на наши войски във бандеровска Украйна Министерският съвет прие решение (по заповед на западните служби),...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 2 дни

Пеевски свиква национална конференция, за да изключи Доган и привържениците му

Тя ще се състои на 22 декември в зала 3 на НДК Лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски заяви в...

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Иван Иванов: Поведението на ПП-ДБ с ултиматума буди насмешка! Да не се държат сякаш имат 100%

БСП за първи път повиши резултата си от 2021 г. насам, подчерта водачът на червената листа в Русе Основната задача...

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Костадинов с контрадекларация към ПП-ДБ:Да се подпишат за запазване на българския лев и на ТЕЦ-овете

Най-логично е „Възраждане“ да не влязат”, заяви лидерът на „Възраждане“. В парламента „Величие“ се разцепиха, имаха напускания на цели структури,...

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Окончателно! ЦИК обяви по колко депутати ще имат партиите. „Величие” остава извън парламента

Поименният състав на новото 51-во Народно събрание трябва да бъде оповестен до неделя ГЕРБ-СДС има 69 депутати, ПП-ДБ – 37,...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Кирил Петков: Няма да приемем Борисов за премиер

Той уточни, че има няколко задачи, които могат да бъдат постигнати Отговорността да се направи правителство е на най-голямата политическа...

СВЯТ

СВЯТпреди 4 дни

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“...

СВЯТпреди 6 дни

„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат...

СВЯТпреди 7 дни

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП...

СВЯТпреди 1 седмица

Балансът на силите в световната икономика се измества от Г-7 към БРИКС

През следващите пет години световната икономика ще разчита повече на страните от БРИКС, отколкото на страните от Г-7, показват данни,...

СВЯТпреди 1 седмица

Авиокомпаниите започват да напускат Германия

„Луфтханза“: Авиокомпаниите започват да напускат Германия Заради високите държавни такси и политиката за климата авиокомпаниите намаляват присъствието си в Германия....

Най-четени