Свържете се с нас

СВЯТ

Новият Арежентиснки президент води страната към колапс

Новият президент на Аржентина води страната към Русия през 90-те години

„Ситуацията в супермаркетите е паническа.” Така аржентинските медии описват само малка част от цялостната картина на това, до което започват да водят реформите на новия президент на страната Хавиер Милей. Неговата политика има поразителна прилика с принципите, проповядвани от руските реформатори през 90-те години.

И така, новоизбраният президент на Аржентина Хавиер Милей премина от думи към дела. По време на президентската кампания той успя да обещае много, може би дори твърде много. Така че днес населението на Сребърната страна (не забравяйте, че името й идва от латинското argentum – сребро) трябва да се примири с идеята, че не всичко, за което са мечтали, ще бъде изпълнено.

Милей започна с най-простите неща. Още в първия си официален президентски ден (тоест веднага след встъпването в длъжност) дон Хавиер намали наполовина броя на министерствата в правителството. „Това ще ни позволи да спестим много бюджетни пари“, каза Милей с обичайния си патос.

Милей твърди, че бюджетният дефицит на страната скоро ще бъде намален до много приемливите 5%. И тогава всичко ще се нареди. Аржентина ще забрави думата „фалит“ (страната го е преживяла три пъти през последните двадесет години), валутата, циркулираща в държавата, ще стане силна (все още не е казано дали валутата на страната ще остане песото или дали ще се премине към американски долар) и т.н. и т.н.

Но за това първо трябва да имат търпение. Да отпият, по думите на Милей „голяма глътка от неприятната напитка на съдбата“. Според изчисленията на екипа на Милей и на първо място на министъра на икономиката Луис „Тото“ Капуто, ще трябва да се отпива през 18-24 месеца от преходния период.

„Наследихме най-лошото наследство, което едно аржентинско правителство някога е оставяло на друго. Нашите предшественици са гледали на получената държава като на трофей, взет във война, като на плячка, с която са се разпореждали по съответния начин. Ще бъде трудно, но ние с вас, народа, ще спечелим“, завърши президентът и даде думата на министъра на икономиката да обяви предстоящите мерки.

Капуто съобщи, че:

– броят на административните и политически длъжности ще бъде намален с 34%;

– субсидиите, отпускани от центъра за провинциите, ще бъдат значително намалени;

– ще се прекрати практиката държавата да провежда търгове за изпълнение на обществени проекти. До момента, в който в тези проекти се намерят частни инвеститори вместо държавата. Държавните търгове, според новото правителство, „са един от основните източници на корупция“.

– отпадат субсидиите за енергия и градски транспорт. Тоест държавата няма да поеме част от разходите на населението за електроенергия и пътуване;

– но размерът на преките парични трансфери към най-нуждаещите се семейства ще бъде увеличен: детските надбавки ще се удвоят, а плащанията за храна ще се увеличат с 50%;

– песото ще бъде девалвирано: доларът вече ще струва не 400 аржентински песо, а 800. Девалвацията ще бъде последвана от въвеждането на данък върху вноса, който ще има „временен“ характер;

– след въвеждането на този данък предприемачите няма да трябва да получават разрешение от властите за внос на чужди стоки в страната.

След като изрази всичко това, Капуто каза, че целта на неговите мерки е „да се избегне хиперинфлация от 15 000%“. И той обясни, че причината за всички финансови проблеми на Аржентина е „бюджетният дефицит“, който страната изпитва „всяка година от миналия век“ и който се покрива от неограничено печатане на пари, причинявайки постоянна инфлация. Според организацията с нестопанска цел “Свобода на изразяването и демокрация”, аржентинското правителство е отделило 4,645 милиарда песо за покриване на бюджетния дефицит през 2021 г., почти 16 милиарда през 2022 г., а през 2023 г. тази цифра достига почти 41 милиарда (приблизително 100 милиона евро).

Капуто завърши с думите, че след извънредното положение „Аржентина отново ще може да мечтае да стане великата страна, каквато беше преди сто години“. Правителственият говорител Мануел Адорни завърши речта си с думите „няма пари“.

В близко бъдеще Милей възнамерява да приватизира около тридесет големи държавни предприятия, включително петролната компания ИПФ, информационната агенция “Телам” държавната телевизионна и радио компания, водоснабдителната компания АйСА и Аржентинските авиолинии.

Когато гледате програмата за реформи на Милей-Капуто, имаме силно усещане за дежа вю с реформите, които се състояха в Русия през 90-те години. Същата шокова терапия, проведена за сметка на обедняването на мнозинството от хората. В Аржентина губернаторът на Буенос Айрес Аксел Кисилоф каза:

„Чух няколко длъжностни лица да казват, че това е първият път, когато обществеността е гласувала с мнозинство за корекция. Но също така си спомням, че през цялата предизборна кампания се твърдеше, че промените няма да паднат върху плещите на хората, тоест работници, учители, младежи, представители на малкия и среден бизнес, дребни производители, учени, културни кадри. работници – тоест най-скромните и нуждаещите се. Надявам се, че новата национална управляваща партия няма да приеме легитимната си изборна победа като възможност да наруши думата си.“

На 19 септември 2023 г., по време на предизборната кампания, Хавиер Милей се зарече да не въвежда данък върху вноса. Клетвата беше придружена от думите „Предпочитам да си отрежа ръката, отколкото да вдигна данъците“. В този момент той не се поколеба да нарече държавата „брутална престъпна организация, която живее от рекета, наречен културно данъци“. И сега, на четвъртия ден от управлението си, Милей подписа въвеждането на 15% данък върху износа, увеличение на данъка върху вноса от 7,5% на 17,5% и още няколко фискални такси. Всичко това трябва да донесе на хазната допълнителни 20 милиарда евро (в песо).

Помните как в Русия също имаше високопоставена политическа фигура, която заплаши, че ще „сложи ръката си на релсите“, ако обещанията му към страната не бъдат изпълнени. Паралелите се виждат с просто око.

Според новоназначения министър на външните работи, икономиста по професия Диана Мондино, „ако цените се повишат, но заплатите не, тогава търсенето пада, тогава производителите няма да имат друг избор, освен да намалят цените на стоките“. Тоест инфлацията, макар и висока, първо е добра и второ е краткосрочна. Няма нужда да повишавате заплатите, просто трябва да изчакате покачващите се цени да се осъзнаят и да паднат отново. Пазарът ще реши всичко.

„Така заплатите и пенсиите се превръщат в регулатори на цените, няма да се изисква финансова корекция (от правителството)“, пише аржентинското издание “Пахина”. „Заплатите и пенсиите са възможност за предизвикване на рецесия, което кара производителите да се замислят преди да повишат цените, като се има предвид, че никой няма да може да купи дори минималното.”

На 8 декември петролният сектор на страната обяви увеличение на цените на бензина с 30%. След представянето на „Плана Капуто” въглеводородните горива поскъпнаха с още 37%. От началото на на тази година (при предишното правителство) цените на петролните продукти в страната са се увеличили с 90%. За седмица с новия офис – още 67%. Три пъти поскъпнаха хранителните масла с един замах, подобни поскъпвания се очакват и при млякото и брашното. Цената на месото се е увеличила с 35% и има потенциал да нарасне с приблизително толкова.

„Ситуацията в супермаркетите е паническа“, отбелязва “Пахина”. „Очаква се катастрофален спад в продажбите. Купувачите отчаяно се борят с производителите за всяко песо от продажната цена.”

Вътрешните цени са освободени, за да се изравнят с цените, на които се изнасят стоките, съмнително е това състояние да осигури на хората по-евтини стоки, казаха от ръководството на най-големия профсъюзен синдикат в страната ЦГТ.

Профсъюзните лидери предупреждават, че „силното ускоряване на инфлационния процес“ вече причинява бърза „загуба на покупателна способност в заплатите на формалните и неформалните работници, работниците в социалната и солидарната икономика. Вирей обеща, че елитите, които преди това се хранеха върху паричните потоци, ще платят за Перестройката. Реално виждаме, че както винаги народът ще плаща. Рационализирането на макроикономиката не трябва да се използва от правителството като извинение за неравномерната тежест на реформите върху обществото.“

Рано е да се говори за резултати. Новоизбраният президент, подчертава “Ла Пренса” вярва, че страната ще стане просперираща. Но той изглежда разчита не на икономически лостове, а на помощта на висши сили, като непрекъснато цитира Стария завет: „Победата в битка не зависи от броя на воините, а от силите, идващи от небето.“

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

СВЯТ

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“ за това, че не купува достатъчно американски стоки, ако той спечели изборите на 5 ноември, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес, съобщи БТА.

„Вижте какво ще ви кажа, Европейският съюз звучи толкова хубаво, толкова прекрасно, нали? Всички хубави малки европейски държави, събрани заедно“, каза той вчера на митинг в ключовия щат Пенсилвания, като обеща да приеме „Закон Тръмп за реципрочната търговия“.

„Те не купуват нашите коли. Те не купуват нашите селскостопански продукти. Те продават милиони и милиони автомобили в САЩ. Не, не, не, не, те ще трябва да платят висока цена“, подчерта Тръмп.

Кандидатът на републиканците обеща да наложи 10% мито върху вноса от всички държави и 60% мито върху вноса от Китай.

Това би засегнало веригите за доставки в целия свят, като вероятно ще предизвика ответни мерки и повишаване на разходите, предупреждават икономисти.

Републиканският кандидат вече предизвика притеснения в Тайван, като заяви, че демократичният самоуправляващ се остров трябва да плаща на Вашингтон за своята отбрана и го обвини, че е отнел на САЩ бизнеса с полупроводници, отбелязва Ройтерс.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

СВЯТ

„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат съкратени, обяви днес ръководителят на синдиката на работещите в компанията Даниела Кавало, цитирана от световните агенции.

Освен това капацитетът на останалите производствени обекти на компанията ще бъде намален, предвижда план на ръководството. Планът, оповестен в прессъобщение, включва също намаление с 10% на всички заплати и тяхното замразяване през 2025 и 2026 г.

„Ръководството е напълно сериозно за всичко това“, заяви Даниела Кавало пред служители на компанията във Волфсбург. Тя посочи, че заводът на „Фолксваген“ в Оснабрюк, който неотдавна загуби важна поръчка от „Порше“ (Porsche), е силно застрашен от затваряне. Заплаха има и за останалите заводи.

Компанията има 10 завода в Германия с над 120 000 работници, около половината от които работят в централата на корпорацията и главния завод в северния германски град Волфсбург. Всички заводи се намират в северозападната провинция Долна Саксония, с изключение на завода в град Касел, провинция Хесен, Централна Германия. Досега „Фолксваген“ не е затварял завод в Германия и не е прекратявал дейност никъде по света от повече от три десетилетия.

През септември компанията прекрати дългогодишното споразумение за сигурност на работните места с профсъюзите, което беше в сила над 30 години и отваря вратите за възможни съкращения от средата на 2025 г.

Ръководителите на корпорацията трябва да се срещнат с представители на синдиката „И Ге Метал“ (IG Metall) в сряда за втори кръг от преговори за нов колективен трудов договор. На първоначална среща през септември „Фолксваген“ категорично отхвърли исканията на профсъюза за 7% увеличение на заплатите и настоя за свиване на разходите. Компанията все още не е предоставила повече подробности.

Кавало и други синдикални лидери обещаха да се противопоставят на всякакви опити за закриване на работни места във „Фолксваген“.

След новината федералното правителство призова днес „Фолксваген“ да защити работните места в компанията, предаде ДПА. Правителствен говорител отбеляза, че самата компания все още не е коментирала плановете, но заяви, че позицията на канцлера Олаф Шолц по въпроса е ясна. По думите на говорителя такива вероятно погрешни решения, взети някога от ръководството, не трябва да са за сметка на работниците.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

СВЯТ

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП още през 2024 г. Заплахата кара френското правителство да планира строги мерки за икономии, включително бюджетни съкращения за 60 милиарда евро за 2025 г. Въпреки тези мерки държавните разходи ще продължат да нарастват с 2,1%, което повдига въпроси относно способността на Франция да поддържа стабилни финанси.

Финансовата комисия на Народното събрание, председателствана от Ерик Кокъл, обмисля създаването на специална разследваща комисия, която да проучи причините за настоящата криза.

Мащабът на финансовите затруднения поставя под въпрос действията както на изпълнителната власт, така и на финансовите институции в страната.

Paris Eiffel Tower and river Seine at sunset in Paris, France. Eiffel Tower is one of the most iconic landmarks of Paris.

Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.

С ключово гласуване на бюджета, което предстои на 5 ноември, правителството може да прибегне до член 49.3 от Конституцията, за да принуди законопроекта да бъде приет без дебат. Подобно решение обаче може допълнително да подкопае доверието в правителството на Барние и да задълбочи вътрешните конфликти в страната. Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.

Франция полиция

жандармерията в няколко региона на Франция е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти.

Мерките за строги икономии вече се отразяват на функционирането на обществените услуги. Например жандармерията в няколко региона е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти. Този дълг напомня кризата от 2020 г., когато дългът за публични услуги достигна милиард евро. Забавянето на плащанията също засяга правните услуги и други сектори, застрашавайки осигуряването на обществените нужди.

Финансовите пазари започват да се съмняват в надеждността на френския държавен дълг, който сега има по-високи лихвени проценти от дълга на Испания и Португалия, а по някои параметри e в по-лоши позиции дори от този на Гърция. Намаленото доверие в икономическата стабилност на Франция може да провокира повишаване на лихвените проценти по кредитите и да влоши финансовото състояние на страната. Рейтинговите агенции следят отблизо ситуацията и евентуално понижаване на кредитния рейтинг на Франция би могло сериозно да ограничи способността ѝ да взема заеми.

Криза еврозона

Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз.

Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз. Евросистемата позволи на Франция да взема заеми за дълго време въпреки вътрешните финансови слабости, но този механизъм сега е застрашен. Влошаващата се криза в Германия допълнително изостря ситуацията и поставя под въпрос дългосрочната жизнеспособност на системата на единната валута.

Значителното увеличение на разходите за пенсии представлява ключово предизвикателство. През последните години разходите за пенсии се повишиха от 36,5% на 57% от БВП, което натовари работещите граждани да финансират система, от която може да не получават същите обезщетения. Прогнозите показват, че до 2055 г. пенсиите могат да загубят до 40% от покупателната си способност. Правителството все още не е взело решение за реформа, страхувайки се от изборни последици.

Проблемите със съкращенията и неефективността на публичната служба също увеличават тежестта върху бюджета. Критиците посочват непродуктивни работни места в местни и териториални структури, създадени за поддържане на социална стабилност. Намаляването на броя на държавните служители може да донесе спестявания, но среща съпротива от синдикатите и обществеността.

Намаляването на потреблението на месо и енергия във Франция, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.

 

Ефектите от финансовата криза се усещат все повече в ежедневието на гражданите. Намаляването на потреблението на месо и енергия, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.

Ситуацията напомня събитията от 2010 г., когато Франсоа Фийон предупреди за фалит на страната.

Независимо, че Франция се е запътила към катастрофа и срива стандарта на живот на собствените си граждани, това не ѝ пречи да помага на Украйна

Прогнозираният дефицит от 6,1% за 2024 г. е най-високият от този период. Бюджетните дефицити и високите лихви представляват заплаха от финансов хаос, чиито последици могат да бъдат сравними с кризата в Гърция, но с много по-сериозни международни последици, като се има предвид военното и икономическо значение на Франция.

ЕС подкрепи финансовата стабилност на Франция през последното десетилетие, но този механизъм отслабва на фона на нарастващите лихви и кризата в Германия. Ако Франция не се справи с настоящите предизвикателства, кризата може да се разпространи в цялата еврозона, заплашвайки основите на Европейския съюз.

Франция наближава критичен момент и следващите избори могат да бъдат решаващи за нейното бъдеще и за стабилността на ЕС като цяло.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 7 дни

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

БЪЛГАРИЯпреди 1 седмица

Защо си журналист?

Защо взеха журналистите на подбив? Както във всичко останало в живота, така и в журналистиката, трябва да можеш да отговориш...

БЪЛГАРИЯпреди 3 седмици

Американските марионетки Борисов, Пеевски и техните лакеи на вкарват във вийна

България влиза във война, чакат ни атентати Конфликтът между Израел и Иран оформя Близкия изток в продължение на десетилетия. От...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент

Така одиозната мутра от Банкя смятал да приключи политическата си нарцистична кариера и да си осигури пълна неприкосновеност Простака мафиот...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци

Главчев подписа „споразумение“ за изпращане на наши войски във бандеровска Украйна Министерският съвет прие решение (по заповед на западните служби),...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 5 часа

Иван Иванов: Поведението на ПП-ДБ с ултиматума буди насмешка! Да не се държат сякаш имат 100%

БСП за първи път повиши резултата си от 2021 г. насам, подчерта водачът на червената листа в Русе Основната задача...

ПОЛИТИКАпреди 7 часа

Костадинов с контрадекларация към ПП-ДБ:Да се подпишат за запазване на българския лев и на ТЕЦ-овете

Най-логично е „Възраждане“ да не влязат”, заяви лидерът на „Възраждане“. В парламента „Величие“ се разцепиха, имаха напускания на цели структури,...

ПОЛИТИКАпреди 13 часа

Окончателно! ЦИК обяви по колко депутати ще имат партиите. „Величие” остава извън парламента

Поименният състав на новото 51-во Народно събрание трябва да бъде оповестен до неделя ГЕРБ-СДС има 69 депутати, ПП-ДБ – 37,...

ПОЛИТИКАпреди един ден

Кирил Петков: Няма да приемем Борисов за премиер

Той уточни, че има няколко задачи, които могат да бъдат постигнати Отговорността да се направи правителство е на най-голямата политическа...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Пеевски: Новото начало е необратим факт! И това е окончателно! Благодаря за доверието!

Съзнавам каква огромна отговорност за мен и за новото начало е това доверие и ще я оправдая, казва той Оттук,...

СВЯТ

СВЯТпреди един ден

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“...

СВЯТпреди 4 дни

„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат...

СВЯТпреди 4 дни

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП...

СВЯТпреди 5 дни

Балансът на силите в световната икономика се измества от Г-7 към БРИКС

През следващите пет години световната икономика ще разчита повече на страните от БРИКС, отколкото на страните от Г-7, показват данни,...

СВЯТпреди 5 дни

Авиокомпаниите започват да напускат Германия

„Луфтханза“: Авиокомпаниите започват да напускат Германия Заради високите държавни такси и политиката за климата авиокомпаниите намаляват присъствието си в Германия....

Най-четени