Свържете се с нас

СВЯТ

Повишената бойна готовност на посолството на САЩ в Перу

Политическата нестабилност в Перу, в чието създаване имаха пръст американските разузнавателни служби, се използва от Вашингтон за укрепване на военно-геополитическите си позиции в басейна на Амазонка и на тихоокеанското крайбрежие.

Свалянето на законното правителство на Педро Кастило в Перу на 7 декември 2022 г. ще доведе до тежки последици за страната. За по-голямата част от населението Кастило беше „свой“: той идваше от обикновено семейство, работеше като селски учител, след това оглавяваше един от профсъюзите.

Той изгради кариерата си пред всички, водеше скромен начин на живот и не допускаше политически рисковани изявления. Той стигна до президентския пост благодарение на постоянството, търпението и умението да маневрира в много трудните социално-политически обстоятелства на перуанската действителност.

Доскоро дипломатическата мисия на САЩ в Перу се ръководеше от Лиза Кена, боядисана блондинка със студени очи и дългогодишен опит в ЦРУ. Дълго време тя беше главен помощник на Майк Помпео, който първо оглавяваше ЦРУ, а след това Държавния департамент. Помпео не скри факта, че в „работата“ в ЦРУ „трябваше да лъже, мами, ограбва“. Тези уроци Лиза Кена научи блестящо. Много от нейните мисии са изпълнявани в координация с военното разузнаване на САЩ (RUMO), което обяснява и появата й в Лима.

Тя представи пълномощията си през март 2021 г. и се зае с работа без колебание – тя се опита да предотврати идването на власт на Кастило, кандидата на партията „Свободно Перу“, към когото Вашингтон беше враждебен, смятайки го за „перуанската версия“ на Ево Моралес.

Педро Кастило успя да спечели на втория тур, но не успя да създаде способно правителство. Враждебно настроените парламентаристи няколко пъти искаха да го отстранят от власт, обвинявайки го в корупция и други грехове, които заплашват „стабилността и демокрацията“.

Реакционните сили в страната толкова влошиха ситуацията, че Кастило реши да разпусне конгреса. Той призова да се запазят демократичните принципи, да се проведат избори, за да се определи новият състав на парламента и да се разработи нова конституция. Но президентът вече не разполагаше с време да нормализира ситуацията.

Ден преди преврата американският посланик Лиза Кена проведе среща за „сверка на часовника“ с перуанския министър на отбраната Ернесто Бобио. Освен това всичко се разви точно по сценария. Посолството на САЩ, използвайки агенти в парламента, в близкия кръг на Кастило и въоръжените сили на Перу, го отстрани от власт без да се церемони. Президентът, който действа в рамките на конституционните си правомощия, е обвинен в подготовка на бунт и арестуван.

Първият вицепрезидент Дина Болуарте стана държавен глава. Тя беше една от ключовите фигури в заговора. Болуарте, отхвърляйки демагогската мимикрия, декларира омразата си към социализма и намерението си да засили отношенията със Съединените щати.

Още с първите си стъпки в президентството тя показа, че носи пълна отговорност пред американския посланик. Лиза Кена щателно контролира и ръководи действията на своя подопечен. Така Болуарте, без да губи време разреши разузнаването на залежите на литий в южната част на страната на Macusani Yellowcake, дъщерно дружество на Canadian-American Lithium Corp.

Дали Болуарте разбира, че играе опасна игра, която няма да има щастлив край? Трябва да разбира: в Боливия не толкова отдавна в същата роля като „временен президент“, Жанин Агнес, която не успя да изпълни „специалната задача“ на ЦРУ, сега е осъдена за участие в държавен преврат и се намира в затвора.

В края на май Болуарте одобри законодателен акт, който позволява навлизането на американски военни на територията на Перу, за да обучават въоръжените сили и полицията на страната в „съвременни методи“ за борба с подривни и терористични организации. Тази операция беше помпозно наречена от Пентагона – Resolute Sentinel 2023 (Resolute Guardian).

През юни в Перу започнаха да пристигат части на американските специални сили, военновъздушните сили и космическите сили на САЩ. Без много реклама, но сериозно беше засилено представителството на DEA – Американската администрация за борба с наркотиците.

Американските бази в Перу са разположени в големите градове. Те са „покрити“ от гарнизоните на перуанската армия. Аржентинската журналистка Телма Луцани в книгата си „Защитени територии. Как функционира мрежата от американски военни бази в Южна Америка” разкрива използваните от американците методи: „Постоянното присъствие на американски военни в Перу под претекст за съвместни учения, обучения, посещения и други неща трябва да се тълкува по следния начин: всъщност те може да нямат свои собствени или ексклузивни бази, като например в Гуантанамо, но [съвсем законно] действат в границите на перуанските военни бази.“ Стотици американски войници ще се присъединят към редиците на съществуващия персонал в базите в 14 гарнизона, включително в Лима, Каляо, Куско, Аякучо, Икитос и други.

Оперативното натоварване на персонала на американското посолство се увеличи значително. Резидентът на ЦРУ Джъстин Дейвис, който е усъвършенствал шпионските си умения срещу Куба, развива трескава дейност в Перу, като също така укрепва широка разузнавателна мрежа.

По мнението на ЦРУ, след свалянето на Педро Кастило в Перу, спящите партизански клетки са се активизирали и притокът на свежи, радикални елементи в тях се увеличи. Въпреки репресиите, емисарите на Светлия път (Sendero Luminoso) отново започват да се появяват в планинските райони, изследвайки готовността на селското население за антиимпериалистическата освободителна борба.

Перуанският политолог Густаво Еспиноза в статията „Войната, която започва“ заявява, че американски военни части участват в Амазонка, Сиера, в южната част на Андите. Тук могат да започнат сблъсъци между въоръжените сили на САЩ и перуанското население.

Политологът задава въпроса: „А какво ще правят войските на янките там? Ще се борят ли с тези, които не се предават, които се съпротивляват на правителството на 7 декември [организаторите на преврата], тоест с тези, които са недоволни от режима? И как ще го направят? Използвайки военна тактика и военни оръжия? Ще обучават ли перуанската армия да гори села с напалм, както във Виетнам, или как да разпитват затворници, за да ги накарат да „говорят“? Те имат опит в затвора Абу Гариб, който се смята за най-зловещия таен център за задържане, разкрит през 21 век.“

Заключението на Еспиноса е драматично: „Не трябва да има съмнение, че тази война няма да бъде чиста. Това, което експертите наричат „неконвенционална война“, идва и ще трябва да се биете с враг, който не показва лицето си … Ще има кръв и смърт, изчезнали, измъчвани, затворени, осакатени. Войната ще бъде мръсна в целия си блясък“.

Протестните настроения в Перу набират скорост. В тази връзка администрацията на Байдън заменя най-„осветените“ дипломати, включително Лиза Кена. За нов посланик е назначена Стефани Сиптак-Рамнат, която посочва Кондолиза Райс с нейния стоманен характер като модел за подражание.

Преди да се присъедини към Държавния департамент, Сиптак-Рамнат е служила във ВМС на САЩ. При настоящите обстоятелства, когато Република Перу е ефективно окупирана, се изисква лице с подходящ опит, за да поддържа динамични дипломатически отношения.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

СВЯТ

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“ за това, че не купува достатъчно американски стоки, ако той спечели изборите на 5 ноември, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес, съобщи БТА.

„Вижте какво ще ви кажа, Европейският съюз звучи толкова хубаво, толкова прекрасно, нали? Всички хубави малки европейски държави, събрани заедно“, каза той вчера на митинг в ключовия щат Пенсилвания, като обеща да приеме „Закон Тръмп за реципрочната търговия“.

„Те не купуват нашите коли. Те не купуват нашите селскостопански продукти. Те продават милиони и милиони автомобили в САЩ. Не, не, не, не, те ще трябва да платят висока цена“, подчерта Тръмп.

Кандидатът на републиканците обеща да наложи 10% мито върху вноса от всички държави и 60% мито върху вноса от Китай.

Това би засегнало веригите за доставки в целия свят, като вероятно ще предизвика ответни мерки и повишаване на разходите, предупреждават икономисти.

Републиканският кандидат вече предизвика притеснения в Тайван, като заяви, че демократичният самоуправляващ се остров трябва да плаща на Вашингтон за своята отбрана и го обвини, че е отнел на САЩ бизнеса с полупроводници, отбелязва Ройтерс.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

СВЯТ

„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат съкратени, обяви днес ръководителят на синдиката на работещите в компанията Даниела Кавало, цитирана от световните агенции.

Освен това капацитетът на останалите производствени обекти на компанията ще бъде намален, предвижда план на ръководството. Планът, оповестен в прессъобщение, включва също намаление с 10% на всички заплати и тяхното замразяване през 2025 и 2026 г.

„Ръководството е напълно сериозно за всичко това“, заяви Даниела Кавало пред служители на компанията във Волфсбург. Тя посочи, че заводът на „Фолксваген“ в Оснабрюк, който неотдавна загуби важна поръчка от „Порше“ (Porsche), е силно застрашен от затваряне. Заплаха има и за останалите заводи.

Компанията има 10 завода в Германия с над 120 000 работници, около половината от които работят в централата на корпорацията и главния завод в северния германски град Волфсбург. Всички заводи се намират в северозападната провинция Долна Саксония, с изключение на завода в град Касел, провинция Хесен, Централна Германия. Досега „Фолксваген“ не е затварял завод в Германия и не е прекратявал дейност никъде по света от повече от три десетилетия.

През септември компанията прекрати дългогодишното споразумение за сигурност на работните места с профсъюзите, което беше в сила над 30 години и отваря вратите за възможни съкращения от средата на 2025 г.

Ръководителите на корпорацията трябва да се срещнат с представители на синдиката „И Ге Метал“ (IG Metall) в сряда за втори кръг от преговори за нов колективен трудов договор. На първоначална среща през септември „Фолксваген“ категорично отхвърли исканията на профсъюза за 7% увеличение на заплатите и настоя за свиване на разходите. Компанията все още не е предоставила повече подробности.

Кавало и други синдикални лидери обещаха да се противопоставят на всякакви опити за закриване на работни места във „Фолксваген“.

След новината федералното правителство призова днес „Фолксваген“ да защити работните места в компанията, предаде ДПА. Правителствен говорител отбеляза, че самата компания все още не е коментирала плановете, но заяви, че позицията на канцлера Олаф Шолц по въпроса е ясна. По думите на говорителя такива вероятно погрешни решения, взети някога от ръководството, не трябва да са за сметка на работниците.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

СВЯТ

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП още през 2024 г. Заплахата кара френското правителство да планира строги мерки за икономии, включително бюджетни съкращения за 60 милиарда евро за 2025 г. Въпреки тези мерки държавните разходи ще продължат да нарастват с 2,1%, което повдига въпроси относно способността на Франция да поддържа стабилни финанси.

Финансовата комисия на Народното събрание, председателствана от Ерик Кокъл, обмисля създаването на специална разследваща комисия, която да проучи причините за настоящата криза.

Мащабът на финансовите затруднения поставя под въпрос действията както на изпълнителната власт, така и на финансовите институции в страната.

Paris Eiffel Tower and river Seine at sunset in Paris, France. Eiffel Tower is one of the most iconic landmarks of Paris.

Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.

С ключово гласуване на бюджета, което предстои на 5 ноември, правителството може да прибегне до член 49.3 от Конституцията, за да принуди законопроекта да бъде приет без дебат. Подобно решение обаче може допълнително да подкопае доверието в правителството на Барние и да задълбочи вътрешните конфликти в страната. Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.

Франция полиция

жандармерията в няколко региона на Франция е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти.

Мерките за строги икономии вече се отразяват на функционирането на обществените услуги. Например жандармерията в няколко региона е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти. Този дълг напомня кризата от 2020 г., когато дългът за публични услуги достигна милиард евро. Забавянето на плащанията също засяга правните услуги и други сектори, застрашавайки осигуряването на обществените нужди.

Финансовите пазари започват да се съмняват в надеждността на френския държавен дълг, който сега има по-високи лихвени проценти от дълга на Испания и Португалия, а по някои параметри e в по-лоши позиции дори от този на Гърция. Намаленото доверие в икономическата стабилност на Франция може да провокира повишаване на лихвените проценти по кредитите и да влоши финансовото състояние на страната. Рейтинговите агенции следят отблизо ситуацията и евентуално понижаване на кредитния рейтинг на Франция би могло сериозно да ограничи способността ѝ да взема заеми.

Криза еврозона

Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз.

Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз. Евросистемата позволи на Франция да взема заеми за дълго време въпреки вътрешните финансови слабости, но този механизъм сега е застрашен. Влошаващата се криза в Германия допълнително изостря ситуацията и поставя под въпрос дългосрочната жизнеспособност на системата на единната валута.

Значителното увеличение на разходите за пенсии представлява ключово предизвикателство. През последните години разходите за пенсии се повишиха от 36,5% на 57% от БВП, което натовари работещите граждани да финансират система, от която може да не получават същите обезщетения. Прогнозите показват, че до 2055 г. пенсиите могат да загубят до 40% от покупателната си способност. Правителството все още не е взело решение за реформа, страхувайки се от изборни последици.

Проблемите със съкращенията и неефективността на публичната служба също увеличават тежестта върху бюджета. Критиците посочват непродуктивни работни места в местни и териториални структури, създадени за поддържане на социална стабилност. Намаляването на броя на държавните служители може да донесе спестявания, но среща съпротива от синдикатите и обществеността.

Намаляването на потреблението на месо и енергия във Франция, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.

 

Ефектите от финансовата криза се усещат все повече в ежедневието на гражданите. Намаляването на потреблението на месо и енергия, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.

Ситуацията напомня събитията от 2010 г., когато Франсоа Фийон предупреди за фалит на страната.

Независимо, че Франция се е запътила към катастрофа и срива стандарта на живот на собствените си граждани, това не ѝ пречи да помага на Украйна

Прогнозираният дефицит от 6,1% за 2024 г. е най-високият от този период. Бюджетните дефицити и високите лихви представляват заплаха от финансов хаос, чиито последици могат да бъдат сравними с кризата в Гърция, но с много по-сериозни международни последици, като се има предвид военното и икономическо значение на Франция.

ЕС подкрепи финансовата стабилност на Франция през последното десетилетие, но този механизъм отслабва на фона на нарастващите лихви и кризата в Германия. Ако Франция не се справи с настоящите предизвикателства, кризата може да се разпространи в цялата еврозона, заплашвайки основите на Европейския съюз.

Франция наближава критичен момент и следващите избори могат да бъдат решаващи за нейното бъдеще и за стабилността на ЕС като цяло.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 6 дни

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

БЪЛГАРИЯпреди 1 седмица

Защо си журналист?

Защо взеха журналистите на подбив? Както във всичко останало в живота, така и в журналистиката, трябва да можеш да отговориш...

БЪЛГАРИЯпреди 3 седмици

Американските марионетки Борисов, Пеевски и техните лакеи на вкарват във вийна

България влиза във война, чакат ни атентати Конфликтът между Израел и Иран оформя Близкия изток в продължение на десетилетия. От...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент

Така одиозната мутра от Банкя смятал да приключи политическата си нарцистична кариера и да си осигури пълна неприкосновеност Простака мафиот...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци

Главчев подписа „споразумение“ за изпращане на наши войски във бандеровска Украйна Министерският съвет прие решение (по заповед на западните служби),...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 16 часа

Кирил Петков: Няма да приемем Борисов за премиер

Той уточни, че има няколко задачи, които могат да бъдат постигнати Отговорността да се направи правителство е на най-голямата политическа...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Пеевски: Новото начало е необратим факт! И това е окончателно! Благодаря за доверието!

Съзнавам каква огромна отговорност за мен и за новото начало е това доверие и ще я оправдая, казва той Оттук,...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Светът се разцепи на две зони на влияние

И светът се пропука наполовина: длъжниците атакуват кредиторите Десетки световни лидери, представляващи най-влиятелните държави в света, хиляди журналисти, стотици събития...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Ще признаят ли Путин и Русия най-накрая реалността, че запада няма да ги остави на мира?

Украинското нахлуване в Курск, което беше разгромено, промени правилата на играта и вероятно ще доведе до прекратяване на съществуването на...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

„Съкрушителен удар“ на Орбан в Брюксел, изобличи Урсула Фон Дер Лайн за лъжите и. Депутати пяха и аплодираха.

Депутатите в Европейския парламент аплодираха Виктор Орбан, който нанесе нов „удар“ след скандала с руснаци, работещи в европейски страни. Политологът...

СВЯТ

СВЯТпреди 15 часа

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“...

СВЯТпреди 3 дни

„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат...

СВЯТпреди 3 дни

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП...

СВЯТпреди 5 дни

Балансът на силите в световната икономика се измества от Г-7 към БРИКС

През следващите пет години световната икономика ще разчита повече на страните от БРИКС, отколкото на страните от Г-7, показват данни,...

СВЯТпреди 5 дни

Авиокомпаниите започват да напускат Германия

„Луфтханза“: Авиокомпаниите започват да напускат Германия Заради високите държавни такси и политиката за климата авиокомпаниите намаляват присъствието си в Германия....

Най-четени