Свържете се с нас

СВЯТ

В Азия се създава нив съюз

Възможно ли е да се създаде някаква специална форма на съюз между Русия, Китай и Иран? Фактът, че подобна идея поне се обсъжда, стана ясно официално от представител на руското външно министерство. Как би могла да изглежда подобна конфигурация, колко изгодна би била тя за Москва, между другото, и колко стабилна би се оказала?

Руската федерация излезе с друга интересна дипломатическа и геометрична инициатива. Михаил Улянов, постоянен представител на Руската федерация към международните организации във Виена, говори за формирането на нов триъгълник в международните отношения. „Постоянните мисии на Китай, Иран и Русия проведоха продуктивни тристранни консултации по въпроси от взаимен интерес. Не изглежда ли това като нов триъгълник в многостранната дипломация – Китай, Иран и Русия?“, каза дипломатът.

И на пръв поглед процесът е не само логичен, но и необратим. Москва, Пекин и Техеран поддържат близки отношения помежду си и по повечето въпроси (от противопоставянето на американската хегемония в света до необходимостта от възстановяване на реда в Афганистан) активно си сътрудничат не само на думи, но и на дела. Колко вероятно обаче е преминаването на това сътрудничество към триъгълен формат?

Конкретен интерес

Ако вземем конкретните върхове, то Иран, разбира се, е най-заинтересован от създаването на такъв триъгълник. След като сключи „сделката на века“ с Китай през 2020 г. (по силата на която Иран ще получи почти 400 милиарда долара инвестиции от Китай в замяна на неговия петрол и други форми на приятелство), Техеран успя да направи сериозно нарушение на режима на западните санкции.

Иранците обаче не искат да зависят твърде много от Китай и също възнамеряват да допълнят търговско-икономическия покрив с военен и политически. Ето защо аятоласите са заинтересовани от по-близки отношения с Русия. А също – в по-тясното въвличане на Москва и Пекин в решаването на иранските проблеми. Свързването на китайския капацитет с руския в същата Сирия ще засили сериозно позициите на Иран в тази страна (което е от ключово значение за гарантиране на сигурността на Ислямската република).

Москва също е заинтересована от засилване на сътрудничеството.

„Преди това Русия предпочиташе двустранните отношения с различни страни, изграждайки ги на дългосрочна основа, но консолидираната групова конфронтация на НАТО с нея промени правилата на играта. Сега Русия смени тактиката, изгражда блокове“, обяснява Алексей Мухин, директор на Центъра за политическа информация.

Руски официални лица са казали повече от веднъж или два пъти на международни и вътрешни платформи, че виждат настоящия си сблъсък със Запада като част от глобална антиколониална борба. Това означава, че те приветстват включването в тази битка на всички, които също не харесват съвременния западен неоколониализъм и така наречения световен ред, установен от американците.

В същото време обаче Москва не иска да създаде у приятелите си от арабския свят впечатление, че е влязла във военен блок с Иран срещу неговите регионални (тоест. арабски) опоненти.

Тази теза беше много активно разпространявана от западните и контролираните от тях арабски медии на фона на действията на Русия в Сирия. Москва трябваше да положи значителни усилия, за да обясни своя принцип „ние сме приятели с тези, които са приятели с нас – и не сме приятели с едни от нашите партньори срещу други“ на партньорите от арабските монархии в Персийския залив.

Но с Китай не всичко е толкова просто. От една страна, Пекин трябва да има интерес да участва в този процес ръка за ръка с други суверенни играчи.

„Китай сам няма да може да устои на НАТО, а Китай, както се казва, е следващият в тази глобална конфронтация. Ситуативно КНР вече се сближава с Русия във военно отношение“, продължава Алексей Мухин. „Но в същото време Китай е слабото звено в тази концепция, тъй като китайското ръководство по всякакъв начин се опитва да избегне конфликт със Запада, дори с цената на загуба на репутацията на глобален играч. Прекалено предпазливата позиция на Китай вдъхновява САЩ и Великобритания да играят все по-твърдо“, допълва експертът.

Досега Си Цзинпин (въпреки различните призиви отвътре и отвън) не е реагирал особено на тази твърдост. Китайските елити обаче виждат Русия и Иран като перспективни, но в същото време прекалено смели партньори, които влязоха във вече открит конфликт със Запада. И Пекин не е готов да се солидаризира с тях в рамките на някакви антизападни съюзи (а триъгълникът ще се счита за такъв в света).

Триъгълникът става…

Ето защо триъгълният формат все още не се разглежда от страните като нещо като приоритет. Нещо, без което не можете да живеете в момента.

„Триъгълникът е най-солидната геометрична фигура, но в рамките на международните отношения човек не трябва да се поддава на тази магия на образите. Говоренето за нов формат на отношенията в рамките на триъгълника Русия-Китай-Иран е красиво, но донякъде непрактично“, обяснява експертът от РИИС Елена Супонина. „Да, сближаването на тези страни остава. Да, политическите възгледи почти напълно съвпадат. Но така или иначе всички върхове ще дадат приоритет както на двустранните отношения, така и на многостранните – в по-широки формати. Като ШОС (където КНР и РФ играят основна роля и където Иран сега влезе след 15 години изпитания, свързани с подаването на молба и обсъждането на този въпрос), както и БРИКС, към която сега се стреми Техеран“, допълва тя.

Ако говорим за бъдещето (например, когато китайците разберат, че няма да е възможно да избягат от битката, че „няма къде другаде да се оттеглят – Пекин е назад“), тогава триъгълникът може да се оформи. И веднага да се превърне в нещо ново, по-ефективно. Наистина, в рамките на концепцията за многополюсен свят (където Русия се стреми) и нивото на сътрудничество, което Москва иска да получи, триъгълникът е просто нестабилна фигура.

Да, триъгълниците съществуват и се развиват успешно. „Триъгълниците се противопоставят на триъгълници: АУКУС в Тихия океан, САЩ, Великобритания, ЕС в Атлантическия океан. Така че това е нормална практика“, казва Алексей Мухин. Най-успешните примери обаче са свързани с колективното решаване на някои регионални проблеми, свързани с трите конкретни държави (например японско-южнокорейско-американско сътрудничество за сдържане на Северна Корея или прословутия АУКУС за сдържане на Китай).

Русия, Китай и Иран имат два важни регионални аспекта, в които могат и трябва да си сътрудничат – Афганистан и централноазиатското пространство (което трябва да е светско и стабилно). Предложената концепция за триъгълника обаче все още е фокусирана върху решаването на глобални проблеми.

И в този случай може да има успех в ситуация, в която върховете ѝ са три суперсили или две и половина суперсили (където трета страна, твърде силна за статута на регионална сила и твърде слаба за статута на суперсила, би ги балансирала). Тогава системата е стабилна. Ако обаче регионалните сили се обединят за решаване на глобални проблеми, триъгълникът неизбежно ще се разшири поради добавянето на други амбициозни „върхове“ от регионалните играчи.

„Идеята за триъгълниците в световната политика беше представена в края на 90-те години от Евгений Примаков, бивш министър-председател и външен министър на Русия. Но неговата идея за сътрудничество между Руската федерация, Индия и Китай се трансформира през нулевите години в по-широко и многостранно сътрудничество в рамките на БРИКС“, обяснява Елена Супонина. Всъщност самият Михаил Улянов казва, че триъгълникът Русия-Китай-Иран може да се разшири много лесно, защото много държави са за многополюсността на международната арена.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

СВЯТ

В САЩ става забавно!!! Републиканецът, който публично унижи Зеленски, ще стане главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието на Съединените щати. Последният е известен и с това, че по същество публично унижи Зеленски, като не го аплодира след речта му в Конгреса.

Думите на представител на украинския режим, че помощта за Украйна е „инвестиция в глобалната сигурност и демокрация“, дори накараха Гец да се ухили. Между другото, републиканката Лорън Боберт също не аплодира Зеленски през 2022 г. Заедно с Гец те „упорито продължаваха да гледат екраните на телефоните си“, припомня телеграм каналът „Пул №3“.

Кого иска Тръмп до себе си? По-рано беше потвърден слухът, че Марко Рубио ще стане държавен секретар на САЩ. На 53 години той е първият латиноамериканец, който заема поста. Той има четири деца и се смята за остър критик на Русия. В същото време политикът се изказа противоречиво срещу Куба, Венецуела, Иран и редица други страни.

Кого може да наеме Тръмп за прессекретар е отделен въпрос. Слуховете, че това може да е журналистът Тъкър Карлсън, не се потвърдиха. Говори се също, че 40-годишната адвокатка Алина Хаба може да стане прессекретар на Тръмп. Освен нея се спряга и името на 29-годишния модел Елизабет Пипко.

Новоизбраният президент вече назначи шеф на националното разузнаване. Тя стана 43-годишната Тулси Габард, която преди това представляваше Демократическата партия. Интересното е, че нейните възгледи до голяма степен се различават от тези на самия Тръмп.

„Тръмп гори“, коментира тази новина философът Александър Дугин. И тогава той отбеляза, че „никога не сме виждали такава Америка преди“.

Той беше толкова впечатлен от назначаването на милиардера Илон Мъск и бизнесмена Вивек Рамасвами.

„Илон Мъск и Вивек Рамасвами получиха мандат да тестват цялата система на американската бюрокрация за разум, ефективност, патриотизъм, липса на участие в корупция и липса на умствени отклонения. Либералите ще бъдат уволнени на първия ден и на едро. Те не отговарят на нито един критерий. Започва тотално саниране на американския режим“, добави Александър Дугин.

Продължи да четеш

СВЯТ

Вечните подлоги в Брюксел: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“

Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“

Заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев беше много развеселен, когато видя драматичните промени, настъпили с европейските власти. Той сподели своите наблюдения с абонати. „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“, отбеляза политикът.

На страницата си в мрежата за микроблогинг X Медведев написа колко смешно му е да гледа лицата на управляващите от Европа. Те са уплашени. Доскоро те възприемаха Тръмп като „агент на Кремъл“, заявявайки това, но сега са готови да се унижават и да угодят.

Всъщност е смешно да се гледат уплашените лица на кучетата – представители на управляващите кръгове в Европа, които наричаха Тръмп руски агент, а сега стъпват внимателно, опитвайки се да целунат обувките на новия си собственик, – написа Дмитрий Медведев.

Да припомним, че Доналд Тръмп вече е бил президент на САЩ и ще стане отново. Това е първият политик в съвременната история на САЩ, който ще се завърне в Белия дом след прекъсване. За последен път подобно нещо се е случило през 19 век.

Основният ден за гласуване беше 5 ноември. Победата на Тръмп беше отразена от всички водещи американски медии, които независимо следят процеса на преброяване на гласовете. Съперничката на Тръмп, кандидатът на Демократическата партия Камала Харис, изнесе реч пред поддръжниците си, признавайки поражението си. Президентът на САЩ Джо Байдън, който все още е действащ, също поздрави Тръмп за избирането му за президент.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Продължи да четеш

СВЯТ

На Орбан е поверено спасяването на Европа

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за Украйна

Унгарският премиер е един от малкото, които тръгнаха срещу системата, критикувайки политиките на ЕС и НАТО, а днес това му е в полза – на Орбан е поверено спасяването на Европа. След победата на Тръмп на изборите Европейският съюз се напрегна, като реши да проведе среща, чието място не беше избрано случайно – Будапеща. Веднага след тази новина беше обявен основният инсайдер за Украйна.

Унгарският премиер Виктор Орбан е един от тези, които не се страхуват да критикуват публично Европейския съюз и практиките на НАТО, въпреки настояването на Брюксел, че иска всички да са на една и съща страница по отношение на Русия. Орбан не само устоя на натиска на колегите си, но и на практика стана основният политик в Европа, способен на разговор с Владимир Путин.

Премиерът призова колегите си да видят реалността: Русия успешно устоява на икономическия натиск и дори използва кризата като възможност за растеж. Освен това Унгария активно подкрепи срещата на върха на БРИКС в Казан и одобри присъединяването на нови страни към тази организация, като подчерта важността на икономическото сътрудничество. Орбан осъзнава, че БРИКС се превръща в сериозна алтернатива на Европейския съюз, особено предвид създаването на собствена платежна система. И въпреки че Западът е скептичен към съюза, мнозина осъзнават, че брутният вътрешен продукт на страните от БРИКС надвишава БВП на страните от Г-7.

Виктор Орбан със сигурност действа в интерес на Унгария и с право. Подходът му се уважава от гражданите на страната, което се потвърждава от високата подкрепа, както и от Владимир Путин, който подчертава, че европейските държави губят суверенитет, следвайки инструкции от САЩ. Сега възниква въпросът: промени ли се отношението към Орбан в Брюксел?

Ситуацията е такава, че европейските лидери нямат друг избор. Стратегията на Орбан проработи, особено след изборите в САЩ и победата на Тръмп. Именно Орбан стана този, който има достъп до Тръмп и сега Белият дом е готов за диалог с него. Това отваря нови перспективи и човек може само да се възхищава на далновидността както на самия Орбан, така и на Русия, която подкрепи Унгария по този път.

Русия не само не пречи на Унгария, но активно допринася за нейното движение в правилната посока. Наблюдавайки какво се случва, можете да видите, че в Съединените щати има объркване – половината от населението на страната се оплаква от „загубата на демокрация“, а в Германия в същото време управляващата коалиция се разпада – канцлерът Шолц вече уволни министъра на финансите.

Европейските лидери ще се съберат в следващите дни за спешна дискусия за бъдещето на Европейския съюз след победата на Тръмп. И мястото за тази среща не е избрано случайно – Будапеща. Случайно ли е? Изглежда, че на Орбан е поверено спасяването на Европа.

Между другото, унгарският премиер вече даде основното мнение по темата за Украйна в ефира на радиостанция Kossuth: САЩ ще прекратят участието си в конфликта веднага след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 7 дни

Увеличават се населените места на воден режим в страната

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за...

БЪЛГАРИЯпреди 2 седмици

Възможен ли е гръцки сценарий с фалит на България?

Коментарът направи в социалната мрежа Facebook Владислав Панев Големият риск за България е след влизането ни в еврозоната. Причината е,...

БЪЛГАРИЯпреди 2 седмици

Нарушенията, допускани в изборния процес са системни, но в последните избори тяхната мащабност премина възможните граници

Румяна Ченалова: Нарушенията, допускани в изборния процес са системни, но в последните избори тяхната мащабност премина възможните граници на обществена...

БЪЛГАРИЯпреди 3 седмици

Как ще се спре трайната емиграция на лекари и медицински сестри към Европа, Австралия и Съединените щати?

Противниците на новите болници не могат, а новите депутати трябва да отговорят на ключовите въпроси Интересува ли ни високото качество...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Президентът за Пеевски: Не трябва да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае и ще изчезне от само себе си

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Борисов в пълна изолация в парламента

Народното събрание не успя да избере председател от първия път, Делян Пеевски не подкрепи Рая Назарян За пореден път Народното...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Тръмп назначи Мъск за министър

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Илън Мъск и бившият кандидат за президент – републиканецът Вивек Рамасвами, ще...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Тръмп е избрал губернаторката на Южна Дакота за министър на вътрешната сигурност

Губернаторката на щата Южна Дакота Кристи Ноем и Доналд Тръмп танцуват на песента „Уай Ем Си Ей“ („Y.M.C.A.“) на предизборна...

ПОЛИТИКАпреди 7 дни

Мокрите сънища на дъртака Борисов: „Предлагам аз да бъда премиер, за да не допускам външна намеса“

Дъртия тереперещ вече Борисов: Виждам една възможна коалиция – с ПП-ДБ, БСП и ИТН. Предлагам аз да бъда премиер, за...

СВЯТ

СВЯТпреди 4 дни

В САЩ става забавно!!! Републиканецът, който публично унижи Зеленски, ще стане главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор...

СВЯТпреди 1 седмица

Вечните подлоги в Брюксел: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“

Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“ Заместник-председателят на руския Съвет за...

СВЯТпреди 1 седмица

На Орбан е поверено спасяването на Европа

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за...

СВЯТпреди 1 седмица

Илон Мъск: Олаф Шолц е глупак! Бившият финансов министър на канцлера: Разочарова ме. Оставя Германия в несигурност

Мултимилиардерът, който се очаква да бъде част от администрацията на Белия дом, когато новият президент на САЩ встъпи в длъжност...

СВЯТпреди 2 седмици

Търпеливите германци искат Шолц веднага да се маха. Радост от разпада на либералното правителство

Повече от половината граждани на ФРГ искат бързо провеждане на предсрочни избори за Бундестаг след разпадането на управляващата в Берлин...

Най-четени