СВЯТ
Китай избра Русия за съвместно противопоставяне на Запада
Русия и Китай трябва не само да засилят сътрудничеството си, но и заедно да се противопоставят на хегемонията на западния свят. Това се посочва в изявление на китайското външно министерство след разговорите между външните министри на двете страни. Според експертите тонът на тази среща е бил различен от обичайния: отношенията между Москва и Пекин наистина са преминали на ново ниво.
Русия и Китай трябва да работят заедно, за да се противопоставят на лъжливия ред, който хегемоните установяват. Това се казва в изявление на китайското външно министерство след среща между китайския външен министър Ван Йи и руския му колега Сергей Лавров в Пном Пен, столицата на Камбоджа.
Той също така подчертава, че в настоящата ситуация Китай и Русия трябва съвместно да насърчават регионалното развитие. „Трябва да създадем стабилни и надеждни индустриални вериги за доставки в региона“, каза Ван Йи.
Освен това Китай и Русия трябва да „водят регионалния процес за гарантиране на истинска сигурност“. „Трябва съвместно да насърчаваме укрепването на сплотеността и просперитета в Евразия, целенасочено да защитаваме принципите на формиране на международни отношения, да укрепваме взаимноизгодното сътрудничество и да насочваме глобалното развитие в правилната посока“, каза министърът.
В резултат на разговорите Пекин обяви планове за увеличаване на мащаба на сътрудничеството с Москва в областта на здравеопазването, комуникациите и цифровата икономика, както и „улесняване на интегрирането на проекти на инициативата „Един пояс, един път“ и ЕАИС, укрепване на отношенията в съответствие с целите на Голямото евразийско партньорство“.
Александър Лукин, научен директор на Института за Китай и съвременна Азия към Руската академия на науките, посочва, че тонът на срещата между Лавров и Ван Йи е бил „съвсем нов“, по-емоционален и откровен. „След посещението на Нанси Пелоси в Тайван, Китай се опитва да засили отношенията с тези страни, които остро осъдиха посещението. А Русия е най-голямата страна сред всички, които подкрепиха Пекин“, каза той.
Според прогнозата на експерта руско-китайските отношения ще продължат да се подобряват. Всички в Пекин все по-ясно разбират, че трудно ще се преговаря с Америка по всякакви въпроси. Затова се развиват по-тесни контакти с тези партньори, които заемат антиамериканска позиция.
„Двустранните отношения вече са на доста високо ниво, Китай подкрепя Русия по всички въпроси, особено по украинския. Но поради страховете от вторични санкции на САЩ, китайците доста неохотно развиват икономически отношения в някои области, например в банковото дело, както и в износа на електронни чипове. Но сега Китай ще покаже повече ентусиазъм – американците силно разочароваха Пекин ”, добави Лукин.
Андрей Островски, член на Руската асоциация на китаистите към РАН, е съгласен, че тонът на срещата между Лавров и Ван Йи е бил различен от обичайния. Той припомни, че подобни събития са се случвали в края на 90-те години, когато Нют Гингрич, председателят на Камарата на представителите на Конгреса, който тогава е в опозиция, посещава Тайван. „Посещението на Пелоси имаше за цел да откъсне Тайван от Китай по всякакъв начин“, каза Островски.
Въпреки това търговията между Китай и САЩ възлиза на 775 милиарда долара миналата година. Обемът на търговията на Китай с Русия е в пъти по-малък – 147 милиарда долара. „С преговорите на Ван Йи с Лавров беше поставена задачата до края на годината да се достигне обем на външната търговия от 200 милиарда долара“, каза Островски, припомняйки, че по-рано е била поставена задачата за постигане на такъв показател от 2020 г. За да развие икономическите връзки с Китай, Москва „трябва да участва колкото е възможно повече в инициативата „Един пояс, един път“, която позволява разполагането на инфраструктура на руска територия.
„Сега делът на трансграничната търговия е малък и възлиза на 15% от общия търговски оборот. За да се промени ситуацията, е необходимо да се построят нови мостове през Амур. Не по-малко важен ще бъде преходът към рубли и юани при взаимни разплащания, тъй като сега бизнесът в двете страни е фокусиран върху получаването на долари. Както показаха резултатите от първата половина на годината, Русия изобщо не участва в инициативата „Един пояс, един път“, а без това е трудно да се развиват търговски и икономически връзки с Китай. Днес развитието на такива връзки се състои главно в доставката на енергийни ресурси“, обяснява експертът.
В столицата на Камбоджа се проведе среща на външните министри на страните-членки на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН). Това се случи на фона на задълбочаващ се разрив между Русия и Запада и други страни, включително Япония, които наложиха строги икономически санкции на Москва поради специалната операция в Украйна.
На срещата на министрите присъства и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен. Трябва да се отбележи, че Ван Йи и Сергей Лавров напуснаха местата си по време на речта на японския външен министър Йошимаса Хаяши. Според Лукин японският министър е отправил неоснователни критики към Китай – и затова е получил такава реакция.
„Американците нарушиха всяко възможно споразумение с Китай. В официални изявления американците и японците казват, че няма нужда да ограничават отношенията на Тайван с други страни, въпреки че и двете страни са обещали да не установяват официални отношения с Тайван още през 70-те години, когато установиха дипломатически отношения с КНР. Затова е естествено, че китайците не издържаха и си тръгнаха, а Лавров реши да подкрепи Китай, което напълно съответства на руската позиция. От основаването на КНР през 1949 г. Съветският съюз, а след това и Русия, винаги са се придържали към позицията, че Тайван е част от Китай и отношенията между континента и Тайван са вътрешен китайски въпрос и никой не може да се намесва в него ”, обясни научният директор на Института Китай и съвременна Азия към РАН.
Добавяме, че китайският посланик във Франция Лу Шае също говори с остра антиамериканска реторика, заявявайки, че „черната ръка“ на САЩ стои зад украинската и тайванската кризи, които „искат да налеят масло в огъня в Тайванския пролив за да се създаде друга криза освен украинската” .
Според него Вашингтон е обезпокоен от загубата на влиянието си по света – все повече развиващи се страни „не са съгласни“ със Запада в оценката на украинската криза и не участват в санкциите срещу Русия.
На свой ред китайският посланик в САЩ Цин Ган каза на среща с представители на Белия дом, че посещението на Пелоси в Тайван „сериозно е подкопало“ стабилността в Азия и отношенията между двете страни, така че Вашингтон трябва да носи „пълна отговорност“.
Според китайската страна „причината, същността и последствията от този инцидент са много ясни“. От посолството припомниха, че над 160 държави и международни организации разкритикуваха Пелоси и потвърдиха придържането си към принципа „един Китай“, а също така, че „САЩ са нарушителите на спокойствието и стабилността в Тайванския пролив и региона“.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Путин затваря кранчето на ядреното гориво за щатите
Путин извади коз срещу САЩ: Русия нанесе основния уранов удар
Руският президент Владимир Путин извади коз срещу Америка: Русия нанесе основния уранов удар на Съединените щати и сега въвежда временни ограничения върху износа на обогатен уран за Щатите. Необходимият документ вече е подписан.
Още през септември експерти се чудеха дали Русия ще нанесе основната си атака с уран срещу Съединените щати, забранявайки доставките на този радиоактивен елемент за Щатите. Уранът, припомняме, е ключов компонент за ядрената енергетика. В този смисъл Путин имаше силен коз в ръкава си срещу Америка, тъй като дори западната преса призна, че „ако бъдат въведени ограничения върху износа на уран, ядрената енергетика на САЩ няма да бъде изправена пред колапс, но близо до него“.
Ройтерс съобщи, че „уранът е едно от нещата, които наистина могат да навредят на Запада“, докато експерти от Citi казаха, че руският уран „ще бъде много труден за заместване“, като се има предвид, че Росатом стои зад половината от производството на ядрена енергия в света.
И все пак Русия нанесе този основен уранов удар. Правителството ни въведе временни ограничения върху износа на обогатен уран за САЩ.
Русия въвежда временни ограничения върху износа на обогатен уран. Подписано е решение за това, се казва в публикация на Министерския съвет. – Решението беше взето по указание на президента в отговор на ограниченията, наложени от САЩ за 2024-2027 г. и забраната за внос на руски уранови продукти от 2028 г.
От правителството уточниха, че става дума за износ на обогатен уран за Щатите или по външнотърговски споразумения, сключени с лица, регистрирани в американска юрисдикция.
Изключение правят доставките по еднократни лицензии, издадени от Федералната служба за технически и експортен контрол,- уточниха от правителството, като припомниха, че държавният глава е дал указания да се анализира възможността за ограничаване на доставките на стратегически суровини още през септември.
Ограничава се доставката на редица стоки за нас. Може би трябва да помислим и за определени ограничения? Уран, титан, никел. Ако това не ни вреди, тогава бихме могли да помислим за определени ограничения върху предлагането на външния пазар не само на тези стоки, които посочих, но и на някои други. Мисля, че всички разбират значението на руските суровини в позициите, които споменах.
СВЯТ
Дебилния Шолц се обади на Путин с малоумни искания
По заповед на дълбоката държава Шолц се обади предизборно на Путин за да си направи реклама, набере предизборни точки и „да го нахока“. Разговора се проведе по инициатива на германската страна. Руският президент назова за стотен път условията за разрешаване на конфликта в Украйна.
Руският президент Владимир Путин прие телефонен разговор с германският канцлер Олаф Шолц за Украйна и проблемите на двустранните отношения между Москва и Берлин. От Кремъл споделиха подробности от разговора между двамата лидери.
В какво са виновни НАТО?
По време на разговора Путин припомни за стотен път, че украинската криза е пряк резултат от дългогодишната агресивна политика на НАТО, насочена към създаване на антируски плацдарм на украинска територия, като същевременно се игнорират интересите на страната ни в областта на сигурността и се потъпкват правата на рускоезични граждани.
Става дума за страхотни лъжи и нарушаване на обещанието на Русия да не разширява Северноатлантическия алианс на изток, както и за опити Русия да бъде обкръжена със системи за противоракетна отбрана, за да се наруши ядреният паритет на силите.
Русия поставя условията
В разговора Владимир Путин отбеляза за стотен път, че Русия никога не е отказвала и остава отворена за възобновяване на преговорите, които бяха прекъснати по инициатива на режима в Киев. Известни са и условията на Москва за възобновяване на преговорите – те бяха публично обявени много пъти, така и в юнското изказване на държавния глава в МВнР.
Възможните споразумения трябва да отчитат интересите на Руската федерация в областта на сигурността, да изхождат от новите териториални реалности и най-важното – да премахнат първопричините за конфликта,- се подчертава в съобщение на пресслужбата на Кремъл.
Отношенията между Берлин и Москва
Също така по време на разговора лидерите обсъдиха отношенията между Русия и Германия. Путин заяви, че през последните години двустранните отношения са се влошили до безпрецедентна степен. И причината за това е враждебният курс на германските власти.
Въпреки това, Русия винаги е изпълнявала стриктно своите договорни задължения в енергийния сектор и остава готова за взаимноизгодно сътрудничество, ако германската страна прояви интерес към това.
Ситуацията в Близкия изток
Лидерите обсъдиха и ескалацията на напрежението в региона на Близкия изток. Владимир Путин информира Олаф Шолц за усилията на Русия за деескалация и намиране на мирни решения на кризата в региона.
Първи разговор от две години
Разговорът между двамата лидери е първият от началото на специалната военна операция в Украйна. ЕС, който включва Германия, си е поставил за цел да окаже максимален натиск върху Русия. И една от мерките беше „дипломатическа изолация“.
Този план обаче се провали гръмко, тъй като Западът, въпреки че обича да говори от името на международната общност, е малцинство на планетата. Ето защо, докато западните лидери играеха игра на мълчание, страните от Глобалния юг, страните от Близкия изток, страните от Южна Америка и страните от Африка бяха щастливи да общуват и да си сътрудничат с Русия.
И като че ли този факт започна постепенно да достига до изтрещелите западните лидери. Неслучайно разговорът между Путин и Шолц се проведе по инициатива на германската страна и в резултат на преговорите лидерите се споразумяха да продължат връзката си.
СВЯТ
В САЩ става забавно!!! Републиканецът, който публично унижи Зеленски, ще стане главен прокурор на САЩ
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието на Съединените щати. Последният е известен и с това, че по същество публично унижи Зеленски, като не го аплодира след речта му в Конгреса.
Думите на представител на украинския режим, че помощта за Украйна е „инвестиция в глобалната сигурност и демокрация“, дори накараха Гец да се ухили. Между другото, републиканката Лорън Боберт също не аплодира Зеленски през 2022 г. Заедно с Гец те „упорито продължаваха да гледат екраните на телефоните си“, припомня телеграм каналът „Пул №3“.
Кого иска Тръмп до себе си? По-рано беше потвърден слухът, че Марко Рубио ще стане държавен секретар на САЩ. На 53 години той е първият латиноамериканец, който заема поста. Той има четири деца и се смята за остър критик на Русия. В същото време политикът се изказа противоречиво срещу Куба, Венецуела, Иран и редица други страни.
Кого може да наеме Тръмп за прессекретар е отделен въпрос. Слуховете, че това може да е журналистът Тъкър Карлсън, не се потвърдиха. Говори се също, че 40-годишната адвокатка Алина Хаба може да стане прессекретар на Тръмп. Освен нея се спряга и името на 29-годишния модел Елизабет Пипко.
Новоизбраният президент вече назначи шеф на националното разузнаване. Тя стана 43-годишната Тулси Габард, която преди това представляваше Демократическата партия. Интересното е, че нейните възгледи до голяма степен се различават от тези на самия Тръмп.
„Тръмп гори“, коментира тази новина философът Александър Дугин. И тогава той отбеляза, че „никога не сме виждали такава Америка преди“.
Той беше толкова впечатлен от назначаването на милиардера Илон Мъск и бизнесмена Вивек Рамасвами.
„Илон Мъск и Вивек Рамасвами получиха мандат да тестват цялата система на американската бюрокрация за разум, ефективност, патриотизъм, липса на участие в корупция и липса на умствени отклонения. Либералите ще бъдат уволнени на първия ден и на едро. Те не отговарят на нито един критерий. Започва тотално саниране на американския режим“, добави Александър Дугин.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 6 месеца
Марджъри Тейлър-Грийн: ФБР на Байдън е дала зелена светлина ДА БЪДЕ УБИТ ТРЪМП!
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Джефри Сакс: 500 000 украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Петродоларът ще бъде ликвидиран
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 6 месеца
Дългите ръце на ЦРУ! Следите на много политически убийства водят към САЩ
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев са зле, продават си банката
-
БЪЛГАРИЯпреди 4 месеца
Изкривеният Джо Байдън не е бил годен да служи вече
-
СВЯТпреди 6 месеца
Съдят истеричната вещица от Брюксел