СВЯТ
Денацификацията на Прибалтика ще започне с Литва
Проблемите с железопътния транзит до Калининградска област през територията на Литва продължават да вълнуват въображението на жителите на Далечния запад на Русия. Ден преди това банка „Шауляй“ обяви, че от 1 септември спира да обслужва всички операции, свързани с транспортирането на руски товари. За да започнете денацификацията на Литва или да изчакате малко, трябва да решите преди 1 септември.
Как започна всичко
Всичко започна с приемането от Европейския съюз на петия пакет от санкции, който наред с други ограничения забрани на руските шофьори на камиони да пътуват в ЕС.
Изключение е направено само за тези, които превозват храна и лекарства, а разпоредбите на документа изобщо не се отнасят за Калининградска област.
Пакетът влезе в сила на 7 април 2022 г., а още на 18 юни Литва реши, че е напълно независима държава и едностранно, без да се огледа на мнението на старши другари от Брюксел, буквално намали наполовина трафика към руския ексклав, забранявайки превоза на строителни материали, метал и десетки други предмети.
Москва реагира очаквано – посланикът на ЕС Маркус Едерер веднага беше извикан във външното министерство, а прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков нарече решението на литовските власти незаконно.
Имаше и по-остри изявления, като Андрей Климов, заместник-председател на комисията по външни работи на Съвета на федерацията, който отбеляза, че Вилнюс е взел своето агресивно решение в годината на двадесетата годишнина от подписването на споразуменията за транзит, благодарение на което Литва успя да влизат в ЕС и НАТО. След това той предупреди в прав текст „партньорите“ за възможни ответни стъпки от страна на Русия.
„Така те дезавуираха самия принцип и това, за което говорим, беше заложено в първия параграф на това съвместно изявление и останалата част от архитектурата на цялата тази структура беше базирана на него. Сега ръцете ни, образно казано, са развързани и имаме право – и морално, и законово, според мен, да отговорим както намерим за добре. И този отговор не трябва да е симетричен, но със сигурност ще бъде“, каза сенаторът.
Проблясъци на здравия разум
Ревността, с която Литва огъва транзитната пръчка, която, както знаете, има два края, беше показателно изненадана в Брюксел. И миризмата на барут, ясно проявяваща се в балтийския въздух под приказките за „сувалкския коридор“, изглежда е изиграла възпитателната си роля.
Европейската комисия постави Вилнюс нащрек и малко повече от месец след неговите лудории – на 26 юли – първият следобсаден влак с цимент отново пристигна в столицата на руския Запад. Калининград и Москва въздъхнаха с облекчение.
„Наистина ситуацията, която се създаде около Калининград във връзка с абсурдните санкции за Русия, е жизненоважна. В случая е положително, че самите европейци осъзнаха колко жизненоважно е това за Русия и колко неприложимо е тяхното решение в контекста на Калининград“
– с тези думи още на следващия ден след пристигането на влака Дмитрий Песков коментира решението на Европейския съюз.
Въпреки това, както се оказа малко по-късно, беше твърде рано да се радваме на „съгласието“ на литовските политици.
Не с пране, а с кънки
Литовската банка Шауляй се появи на сцената само ден след изявлението на Песков и транзитната история веднага започна да играе с нови цветове. Информацията, публикувана на официалния уебсайт на финансовата институция, уведомява клиентите по-специално за следното:
„От 1 септември тази година вече няма да извършваме плащания към или от Руската федерация и Република Беларус в каквато и да е валута“, заявиха те.
Всичко щеше да е наред, но през тази банка, наред с други, преминаваха всички средства, свързани с движението на стоки от голяма Русия до Калининград. Ето такава е „връзката“ между бизнес и политика.
И най-забавното в случая е, че формално литовските власти не могат да повлияят на решението на банкерите. Но какво означава „не може“? Ако не искат, ще бъде по-правилно…
Още на 3 август министърът на съобщенията и транспорта на Литва Мариус Скуодис в ефира на телевизионния канал LRT заяви по този повод буквално следното:
„Държавата по никакъв начин не може да задължи търговските банки и тук всичко зависи от тяхното собствено решение. Но не мога да си представя, че компаниите могат да предоставят услуги, ако не им се плаща.“
Не е съвсем ясно за кого са предназначени думите за неплащания към банката, която сама спря получаването на пари от Русия. Но европейският лаик не се интересува от подобни тънкости по принцип, а политическият бомонд от Стария свят ще бъде напълно доволен от тях – те по принцип са готови да се задоволят с всякакви глупости, стига тези глупости да са антируски .
Руски отговор
Не е нужно да имате седем педи в челото си, за да разберете: Русия няма да остане назад, докато не отстъпи позициите си. И въз основа на факта, че тя никога няма да ги предаде, можем да направим единствения извод: натискът върху страната ни само ще расте.
И така, какви отговори има Москва на всички тези предизвикателства? Тук поне на литовски? С този въпрос Царьград се обърна към човек, който е запознат с проблемите на Калининградска област от първа ръка, но, както се казва, отвътре – към депутата от Държавната дума от 8-мото събание Андрей Колесник, представляващ най-западния регион на държавата в долната камара на руския парламент.
„Никой не е пипал Литва! Напълно неразбираемо е какво я интересуват отношенията ни с Украйна. Считам, че трябва да повдигнем въпроса за територията Мемел, която по едно време беше прехвърлена на Съветския съюз след резултатите от Потсдамската конференция като репарация“, заяви той.
„Там построихме много от всичко, включително и пристанище Клайпеда, а Русия е наследник на СССР. Може да се раздвижи и въпросът за признаването на държавните граници на Литва – например да се оттеглят от споразумението от 2003 г., да им забранят достъпа до езерото Вищинец“, казва той.
„Изобщо, просто е необяснимо защо Литва прави всичко това. Русия може само да се завърти неудобно на стола, който заема, и нищо няма да остане от тях. Веднага ситуацията се определя не от тяхното отношение към нас, а от нашето отношение към тях“, заключи законодателят.
Какво следва
Най-вероятно все пак ще се стигне до компромис и то на масата за преговори, а не на бойното поле, както вероятно би искал авторът в сянка на цялата тази транзитна история. И ако не, тогава…
За пореден път ще цитирам прессекретаря на президента на Русия Дмитрий Песков, който повече от прозрачно намекна за последствията от хипотетична неспособност на Литва да преговаря:
„Ако се ударим в стена от тъпо неразбиране, тогава това ще бъде проблем, който ще изисква други мерки.“
И тук е напълно възможно да се предположи, че под „други мерки“ Песков е имал предвид не само увеличаване на броя на пътническите и товарни фериботи по линията Уст-Луга-Балтийск, но и нещо, което е включено в регистъра на компетенциите на руското министерство на отбраната.
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
СВЯТ
Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля
Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“ за това, че не купува достатъчно американски стоки, ако той спечели изборите на 5 ноември, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес, съобщи БТА.
„Вижте какво ще ви кажа, Европейският съюз звучи толкова хубаво, толкова прекрасно, нали? Всички хубави малки европейски държави, събрани заедно“, каза той вчера на митинг в ключовия щат Пенсилвания, като обеща да приеме „Закон Тръмп за реципрочната търговия“.
„Те не купуват нашите коли. Те не купуват нашите селскостопански продукти. Те продават милиони и милиони автомобили в САЩ. Не, не, не, не, те ще трябва да платят висока цена“, подчерта Тръмп.
Кандидатът на републиканците обеща да наложи 10% мито върху вноса от всички държави и 60% мито върху вноса от Китай.
Това би засегнало веригите за доставки в целия свят, като вероятно ще предизвика ответни мерки и повишаване на разходите, предупреждават икономисти.
Републиканският кандидат вече предизвика притеснения в Тайван, като заяви, че демократичният самоуправляващ се остров трябва да плаща на Вашингтон за своята отбрана и го обвини, че е отнел на САЩ бизнеса с полупроводници, отбелязва Ройтерс.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия
Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат съкратени, обяви днес ръководителят на синдиката на работещите в компанията Даниела Кавало, цитирана от световните агенции.
Освен това капацитетът на останалите производствени обекти на компанията ще бъде намален, предвижда план на ръководството. Планът, оповестен в прессъобщение, включва също намаление с 10% на всички заплати и тяхното замразяване през 2025 и 2026 г.
„Ръководството е напълно сериозно за всичко това“, заяви Даниела Кавало пред служители на компанията във Волфсбург. Тя посочи, че заводът на „Фолксваген“ в Оснабрюк, който неотдавна загуби важна поръчка от „Порше“ (Porsche), е силно застрашен от затваряне. Заплаха има и за останалите заводи.
Компанията има 10 завода в Германия с над 120 000 работници, около половината от които работят в централата на корпорацията и главния завод в северния германски град Волфсбург. Всички заводи се намират в северозападната провинция Долна Саксония, с изключение на завода в град Касел, провинция Хесен, Централна Германия. Досега „Фолксваген“ не е затварял завод в Германия и не е прекратявал дейност никъде по света от повече от три десетилетия.
През септември компанията прекрати дългогодишното споразумение за сигурност на работните места с профсъюзите, което беше в сила над 30 години и отваря вратите за възможни съкращения от средата на 2025 г.
Ръководителите на корпорацията трябва да се срещнат с представители на синдиката „И Ге Метал“ (IG Metall) в сряда за втори кръг от преговори за нов колективен трудов договор. На първоначална среща през септември „Фолксваген“ категорично отхвърли исканията на профсъюза за 7% увеличение на заплатите и настоя за свиване на разходите. Компанията все още не е предоставила повече подробности.
Кавало и други синдикални лидери обещаха да се противопоставят на всякакви опити за закриване на работни места във „Фолксваген“.
След новината федералното правителство призова днес „Фолксваген“ да защити работните места в компанията, предаде ДПА. Правителствен говорител отбеляза, че самата компания все още не е коментирала плановете, но заяви, че позицията на канцлера Олаф Шолц по въпроса е ясна. По думите на говорителя такива вероятно погрешни решения, взети някога от ръководството, не трябва да са за сметка на работниците.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!
Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП още през 2024 г. Заплахата кара френското правителство да планира строги мерки за икономии, включително бюджетни съкращения за 60 милиарда евро за 2025 г. Въпреки тези мерки държавните разходи ще продължат да нарастват с 2,1%, което повдига въпроси относно способността на Франция да поддържа стабилни финанси.
Финансовата комисия на Народното събрание, председателствана от Ерик Кокъл, обмисля създаването на специална разследваща комисия, която да проучи причините за настоящата криза.
Мащабът на финансовите затруднения поставя под въпрос действията както на изпълнителната власт, така и на финансовите институции в страната.
Paris Eiffel Tower and river Seine at sunset in Paris, France. Eiffel Tower is one of the most iconic landmarks of Paris.
Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.
С ключово гласуване на бюджета, което предстои на 5 ноември, правителството може да прибегне до член 49.3 от Конституцията, за да принуди законопроекта да бъде приет без дебат. Подобно решение обаче може допълнително да подкопае доверието в правителството на Барние и да задълбочи вътрешните конфликти в страната. Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.
Франция полиция
жандармерията в няколко региона на Франция е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти.
Мерките за строги икономии вече се отразяват на функционирането на обществените услуги. Например жандармерията в няколко региона е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти. Този дълг напомня кризата от 2020 г., когато дългът за публични услуги достигна милиард евро. Забавянето на плащанията също засяга правните услуги и други сектори, застрашавайки осигуряването на обществените нужди.
Финансовите пазари започват да се съмняват в надеждността на френския държавен дълг, който сега има по-високи лихвени проценти от дълга на Испания и Португалия, а по някои параметри e в по-лоши позиции дори от този на Гърция. Намаленото доверие в икономическата стабилност на Франция може да провокира повишаване на лихвените проценти по кредитите и да влоши финансовото състояние на страната. Рейтинговите агенции следят отблизо ситуацията и евентуално понижаване на кредитния рейтинг на Франция би могло сериозно да ограничи способността ѝ да взема заеми.
Криза еврозона
Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз.
Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз. Евросистемата позволи на Франция да взема заеми за дълго време въпреки вътрешните финансови слабости, но този механизъм сега е застрашен. Влошаващата се криза в Германия допълнително изостря ситуацията и поставя под въпрос дългосрочната жизнеспособност на системата на единната валута.
Значителното увеличение на разходите за пенсии представлява ключово предизвикателство. През последните години разходите за пенсии се повишиха от 36,5% на 57% от БВП, което натовари работещите граждани да финансират система, от която може да не получават същите обезщетения. Прогнозите показват, че до 2055 г. пенсиите могат да загубят до 40% от покупателната си способност. Правителството все още не е взело решение за реформа, страхувайки се от изборни последици.
Проблемите със съкращенията и неефективността на публичната служба също увеличават тежестта върху бюджета. Критиците посочват непродуктивни работни места в местни и териториални структури, създадени за поддържане на социална стабилност. Намаляването на броя на държавните служители може да донесе спестявания, но среща съпротива от синдикатите и обществеността.
Намаляването на потреблението на месо и енергия във Франция, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.
Ефектите от финансовата криза се усещат все повече в ежедневието на гражданите. Намаляването на потреблението на месо и енергия, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.
Ситуацията напомня събитията от 2010 г., когато Франсоа Фийон предупреди за фалит на страната.
Независимо, че Франция се е запътила към катастрофа и срива стандарта на живот на собствените си граждани, това не ѝ пречи да помага на Украйна
Прогнозираният дефицит от 6,1% за 2024 г. е най-високият от този период. Бюджетните дефицити и високите лихви представляват заплаха от финансов хаос, чиито последици могат да бъдат сравними с кризата в Гърция, но с много по-сериозни международни последици, като се има предвид военното и икономическо значение на Франция.
ЕС подкрепи финансовата стабилност на Франция през последното десетилетие, но този механизъм отслабва на фона на нарастващите лихви и кризата в Германия. Ако Франция не се справи с настоящите предизвикателства, кризата може да се разпространи в цялата еврозона, заплашвайки основите на Европейския съюз.
Франция наближава критичен момент и следващите избори могат да бъдат решаващи за нейното бъдеще и за стабилността на ЕС като цяло.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви за издирване терористите от Киев
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Иво Прокопиев осъди прокуратурата за 93 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Марджъри Тейлър-Грийн: ФБР на Байдън е дала зелена светлина ДА БЪДЕ УБИТ ТРЪМП!
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Джефри Сакс: 500 000 украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Васил Божков излиза на свобода срещу 130 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 4 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви Зеленски за издирване
-
КУЛТУРАпреди 6 месеца
Ако искаш да търгуваш с чужда държава, първо трябва да опознаеш нейния народ, нейните обичаи, нейната култура