СВЯТ
Китай затегна смъртоносна примка около Тайван и Щатите
《Китай затяга пясъчна примка около врата на Тайван》
От 3 август е строго забранено да се доставя пясък на Тайван, което е по-лош удар от военна инвазия
Предстои срив на пазара за чипове
През последните дни като че ли нямаше други новини по света, освен посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ в Тайван.
Самолетът на Нанси Пелоси засенчи с крилата си, както боевете в Украйна, така и световната финансова и енергийна криза. В резултат на това представител на американския висши кръгове наистина посети острова, а Китай се ограничи с поредица от изключително резки политически изявления. Този факт породи лавина от тревожни изказвания на различни експерти, разгласящи стратегическото поражение на КНР.
Акцентът беше поставен изключително върху военния аспект, а фактът, че става дума за азиатска държава, тоест за държава с различен манталитет, система на власт, политически сценарии и подходи, напълно изпадна от поглед.
Докато всички наблюдаваха маневрите и ученията на Военно-морските сили на Народно-освободителната армия на Китай (НОАК), Пекин нанесе незабележим, но перфектно калибриран и съкрушителен удар.
От 3 август е строго забранено да се доставя пясък в Тайван. За Тайван това е много по-лошо от пряка военна инвазия и десант на амфибия.
Нека започнем с най-простото и очевидно. Въпреки че живеем в 21 век, когато космическите телескопи правят висококачествени изображения на галактики на 500 милиона светлинни години от нас, изграждането дори на най-простата къща, както преди стотици години, е невъзможно без използването на пясък. Добавя се към строителни смеси, смесва се с цимент и чакъл и се правят материали за мазилка. Може би за някого подобна забрана изглежда като шега и фарс, но не и за жителите на Тайван, Хонконг и Макао. Китайското посолство в Съединените щати публикува официална търговска статистика, която показва, че 90 процента от целия пясък, консумиран в тези региони, идва от континенталната част на Китай.
Само в Тайван строителният пазар беше оценен на 82,1 милиарда долара през 2021 г.
Но сухите числа не отразяват добре цялостната картина, тук трябва да разберете няколко основни факта. Тайван е островна държава с площ от само 36 000 квадратни километра, колкото руската област Ярославъл. В същото време в руския регион живеят 1,2 милиона души, а в Тайван – 23 милиона. Естествено, при такова многонаселено място и недостиг на земя, строителният вектор е насочен нагоре, тоест – все повече и повече високи сгради са построени на мястото за дълго време и без алтернативи. Подобно строителство е невъзможни без модерни бетонови марки.
Към началото на тази година структурата на строителния пазар на острова беше следната: около 55% от строителството беше жилищно, а останалата част беше разпределена помежду си в приблизително равни части от секторите на бизнес имотите, както и всички видове инфраструктура и съоръжения на горивно-енергийния комплекс.
Въвеждането на „пясъчното“ ембарго, ако не срине изцяло местното строителство, то ще го постави на ръба на оцеляването. Логичното продължение на тези санкции ще бъдат рекордните цени на недвижимите имоти, докато колко и колко бързо ще скочат разходите, вече никоя международна агенция няма да се ангажира да прогнозира.
Разбира се, възможно е да се установят доставки на гранулиран силициев диоксид, както се нарича обикновеният пясък от гледна точка на химията. Истинската безсърдечна логистика веднага влиза в действие, която превръща обикновения пясък с всяка допълнителна морска миля доставка все повече и повече в златен пясък. Освен това, както показа тазгодишната енергийна криза, дори продуктът, който търсите, да е на пазара, това изобщо не означава, че той може бързо да бъде купен и доставен. Други държави също могат да кандидатстват за това или просто да не е възможно да се намерят необходимия брой съдове от подходящ тип. Любознателните и раздразнителни читатели могат например самостоятелно да потърсят колко пъти са се увеличили разходите за наемане на кораби за транспорт на LNG след налагането на санкциите.
Това обаче е само върхът на айсберга. Наложените ограничения имат много по-голяма разрушителна сила и са в състояние да нокаутират икономиката на непокорния остров в най-кратки срокове.
Пясъкът, който в света (заедно с чакъл) се добиват годишно около 40 милиарда тона на обща стойност над 70 милиарда долара, е в основата на цялата съвременна електроника и сложни устройства. Разбира се, не се използва просто пясък от плажа, а неговият кварцов вариант, именно от него се правят чипове, микросхеми, компютри, оптични кабели и хиляди други устройства, които обичайно изпълват комфортното ни ежедневие.
Пясъкът се подлага на специално почистване, след което се поставя в електрическа пещ, загрята до температура от няколко хиляди градуса по Целзий, в резултат на тази процедура след отделянето на кислорода остава 99 процента чист силиций. Той е формован в микроскопични цилиндри, които са нарязани на плочи, 60 000 пъти по-тънки от човешки косъм. Именно от тази суровина в крайна сметка се създават транзистори (електронни ключове, които контролират потока на електричество) и полупроводници (елементи от силиций и германий, които провеждат електричество при определени температури и го блокират при други).
През 1959 г. американският учен Робърт Нойс измисля как да постави няколко транзистора върху плоча от чист силиций с размерите на нокът на човешки пръст. Това беше началото на ерата на електрониката, а самите чипове и микросхеми бързо намаляваха по размер.
Специално си позволихме да изнесем кратка лекция за ролята на пясъка в електронната индустрия, тъй като Тайван е световен лидер в производството на микрочипове за електроника. В края на миналата година тайванските производители заемаха 66% от световния основен пазар и очевидно нямаше да спрат дотук. Само за сравнение : Южна Корея може да се похвали само със 17 процента, докато Китай, задоволява само скромните осем процента от пазара на полупроводници.
За да разберем, че не сме сбъркали, нека се обърнем към списъка с най-големите профилни компании.
На трето място е тайванската United Microelectronics Corporation с печалба за миналата година от 7,7 млрд. долара. Втората е южнокорейската Samsung Electronics, чиито фабрики са разположени в 74 страни по света. И Тайванската компания за производство на полупроводници държи първото място с голяма разлика. Тя предлага повече от единадесет хиляди продукта на своите клиенти и е спечелила 45,5 милиарда долара от това през 2020 г.
Прекъсването на веригите за доставки на строителен и кварцов пясък има потенциала да нокаутира не само тайванската икономика, но и цялата глобална електронна индустрия, от игрови конзоли до „мозъците“ на съвременните ракети и изтребители.
Гледането на маневрите на авиационни части и групи бойни кораби край бреговете на Тайван е изключително вълнуващо. В същото време всеки, който чете произведенията на Сун Дзъ разбира, че това е просто красив фон и ако седите дълго време на пясъчния си бряг, един ден цял остров ще отплава към него.
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ФАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
СВЯТ
Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля
Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“ за това, че не купува достатъчно американски стоки, ако той спечели изборите на 5 ноември, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес, съобщи БТА.
„Вижте какво ще ви кажа, Европейският съюз звучи толкова хубаво, толкова прекрасно, нали? Всички хубави малки европейски държави, събрани заедно“, каза той вчера на митинг в ключовия щат Пенсилвания, като обеща да приеме „Закон Тръмп за реципрочната търговия“.
„Те не купуват нашите коли. Те не купуват нашите селскостопански продукти. Те продават милиони и милиони автомобили в САЩ. Не, не, не, не, те ще трябва да платят висока цена“, подчерта Тръмп.
Кандидатът на републиканците обеща да наложи 10% мито върху вноса от всички държави и 60% мито върху вноса от Китай.
Това би засегнало веригите за доставки в целия свят, като вероятно ще предизвика ответни мерки и повишаване на разходите, предупреждават икономисти.
Републиканският кандидат вече предизвика притеснения в Тайван, като заяви, че демократичният самоуправляващ се остров трябва да плаща на Вашингтон за своята отбрана и го обвини, че е отнел на САЩ бизнеса с полупроводници, отбелязва Ройтерс.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия
Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат съкратени, обяви днес ръководителят на синдиката на работещите в компанията Даниела Кавало, цитирана от световните агенции.
Освен това капацитетът на останалите производствени обекти на компанията ще бъде намален, предвижда план на ръководството. Планът, оповестен в прессъобщение, включва също намаление с 10% на всички заплати и тяхното замразяване през 2025 и 2026 г.
„Ръководството е напълно сериозно за всичко това“, заяви Даниела Кавало пред служители на компанията във Волфсбург. Тя посочи, че заводът на „Фолксваген“ в Оснабрюк, който неотдавна загуби важна поръчка от „Порше“ (Porsche), е силно застрашен от затваряне. Заплаха има и за останалите заводи.
Компанията има 10 завода в Германия с над 120 000 работници, около половината от които работят в централата на корпорацията и главния завод в северния германски град Волфсбург. Всички заводи се намират в северозападната провинция Долна Саксония, с изключение на завода в град Касел, провинция Хесен, Централна Германия. Досега „Фолксваген“ не е затварял завод в Германия и не е прекратявал дейност никъде по света от повече от три десетилетия.
През септември компанията прекрати дългогодишното споразумение за сигурност на работните места с профсъюзите, което беше в сила над 30 години и отваря вратите за възможни съкращения от средата на 2025 г.
Ръководителите на корпорацията трябва да се срещнат с представители на синдиката „И Ге Метал“ (IG Metall) в сряда за втори кръг от преговори за нов колективен трудов договор. На първоначална среща през септември „Фолксваген“ категорично отхвърли исканията на профсъюза за 7% увеличение на заплатите и настоя за свиване на разходите. Компанията все още не е предоставила повече подробности.
Кавало и други синдикални лидери обещаха да се противопоставят на всякакви опити за закриване на работни места във „Фолксваген“.
След новината федералното правителство призова днес „Фолксваген“ да защити работните места в компанията, предаде ДПА. Правителствен говорител отбеляза, че самата компания все още не е коментирала плановете, но заяви, че позицията на канцлера Олаф Шолц по въпроса е ясна. По думите на говорителя такива вероятно погрешни решения, взети някога от ръководството, не трябва да са за сметка на работниците.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!
Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП още през 2024 г. Заплахата кара френското правителство да планира строги мерки за икономии, включително бюджетни съкращения за 60 милиарда евро за 2025 г. Въпреки тези мерки държавните разходи ще продължат да нарастват с 2,1%, което повдига въпроси относно способността на Франция да поддържа стабилни финанси.
Финансовата комисия на Народното събрание, председателствана от Ерик Кокъл, обмисля създаването на специална разследваща комисия, която да проучи причините за настоящата криза.
Мащабът на финансовите затруднения поставя под въпрос действията както на изпълнителната власт, така и на финансовите институции в страната.
Paris Eiffel Tower and river Seine at sunset in Paris, France. Eiffel Tower is one of the most iconic landmarks of Paris.
Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.
С ключово гласуване на бюджета, което предстои на 5 ноември, правителството може да прибегне до член 49.3 от Конституцията, за да принуди законопроекта да бъде приет без дебат. Подобно решение обаче може допълнително да подкопае доверието в правителството на Барние и да задълбочи вътрешните конфликти в страната. Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.
Франция полиция
жандармерията в няколко региона на Франция е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти.
Мерките за строги икономии вече се отразяват на функционирането на обществените услуги. Например жандармерията в няколко региона е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти. Този дълг напомня кризата от 2020 г., когато дългът за публични услуги достигна милиард евро. Забавянето на плащанията също засяга правните услуги и други сектори, застрашавайки осигуряването на обществените нужди.
Финансовите пазари започват да се съмняват в надеждността на френския държавен дълг, който сега има по-високи лихвени проценти от дълга на Испания и Португалия, а по някои параметри e в по-лоши позиции дори от този на Гърция. Намаленото доверие в икономическата стабилност на Франция може да провокира повишаване на лихвените проценти по кредитите и да влоши финансовото състояние на страната. Рейтинговите агенции следят отблизо ситуацията и евентуално понижаване на кредитния рейтинг на Франция би могло сериозно да ограничи способността ѝ да взема заеми.
Криза еврозона
Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз.
Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз. Евросистемата позволи на Франция да взема заеми за дълго време въпреки вътрешните финансови слабости, но този механизъм сега е застрашен. Влошаващата се криза в Германия допълнително изостря ситуацията и поставя под въпрос дългосрочната жизнеспособност на системата на единната валута.
Значителното увеличение на разходите за пенсии представлява ключово предизвикателство. През последните години разходите за пенсии се повишиха от 36,5% на 57% от БВП, което натовари работещите граждани да финансират система, от която може да не получават същите обезщетения. Прогнозите показват, че до 2055 г. пенсиите могат да загубят до 40% от покупателната си способност. Правителството все още не е взело решение за реформа, страхувайки се от изборни последици.
Проблемите със съкращенията и неефективността на публичната служба също увеличават тежестта върху бюджета. Критиците посочват непродуктивни работни места в местни и териториални структури, създадени за поддържане на социална стабилност. Намаляването на броя на държавните служители може да донесе спестявания, но среща съпротива от синдикатите и обществеността.
Намаляването на потреблението на месо и енергия във Франция, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.
Ефектите от финансовата криза се усещат все повече в ежедневието на гражданите. Намаляването на потреблението на месо и енергия, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.
Ситуацията напомня събитията от 2010 г., когато Франсоа Фийон предупреди за фалит на страната.
Независимо, че Франция се е запътила към катастрофа и срива стандарта на живот на собствените си граждани, това не ѝ пречи да помага на Украйна
Прогнозираният дефицит от 6,1% за 2024 г. е най-високият от този период. Бюджетните дефицити и високите лихви представляват заплаха от финансов хаос, чиито последици могат да бъдат сравними с кризата в Гърция, но с много по-сериозни международни последици, като се има предвид военното и икономическо значение на Франция.
ЕС подкрепи финансовата стабилност на Франция през последното десетилетие, но този механизъм отслабва на фона на нарастващите лихви и кризата в Германия. Ако Франция не се справи с настоящите предизвикателства, кризата може да се разпространи в цялата еврозона, заплашвайки основите на Европейския съюз.
Франция наближава критичен момент и следващите избори могат да бъдат решаващи за нейното бъдеще и за стабилността на ЕС като цяло.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви за издирване терористите от Киев
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Иво Прокопиев осъди прокуратурата за 93 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Марджъри Тейлър-Грийн: ФБР на Байдън е дала зелена светлина ДА БЪДЕ УБИТ ТРЪМП!
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Джефри Сакс: 500 000 украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Васил Божков излиза на свобода срещу 130 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 4 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви Зеленски за издирване
-
ЗАКОНпреди 5 месеца
Прокурорът на Международния наказателен съд иска заповед за арест на Нетаняху