СВЯТ
Стоварете цялата вина за простотията си на проклетите руснаци
Минаваме с Филип през неговите владения на границата на Белгия и Франция. Оглеждам се и се чудя. Всички полета са засети, всичко расте, само картофените кълнове са много малки: според мен те вече трябваше да са израснали и вероятно да са цъфнали. Наистина, картофите си имат проблеми тези дни, казва ми фермерът. Небето е ниско, сиво, но дъжд изобщо няма и той не ги полива, защото ще струва цяло състояние. И самият картоф едва е пробил – което означава, че реколтата ще бъде малка. Но Филип не се тревожи: житото му цъфти, а слънчогледът е засаден.
Тази година това ще са най-популярните култури. Освен това за пшеницата бяха намерени всички необходими торове – те бяха заредени още преди всички събития в извън сезона миналата година. Въпросът е какво да се прави в бъдеще. Цените са скочили до небето, ще трябва да се плати много и на различни доставчици, които доставят на малки партиди. И всичко това ще се отрази на бъдещата реколта. Още не знае колко ще трябва да плати накрая и не иска да мисли за това.
Той казва, че всичко се променя толкова много в света, че изобщо не е ясно къде ще бъдем всички и какво ще правим. Засега той продължава традициите на дядо си – дори тракторът му “Ламборджини” е все още в хангара, работи изправно и редовно се появява за жътва на нивата. Дизелът поскъпна много, Филип още помни времената, когато литърът струваше 0,95 цента, а сега е около 2 евро. В разгара на работата машините изискват по 8000 литра дизел. Но разходите за гориво ще бъдат частично покрити от високата цена на прибраното зърно. Сегашната реколта е с два-три процента по-ниска от миналата година. Моделът е подобен в цяла Франция.
Що се отнася до зърното за производство на хляб, страната е напълно самодостатъчна: всеки е готов да работи в името на свещената франзела. Но стойността ѝ продължава да расте. Това се случва поради други фактори. Основният е цената на електроенергията. Опаковките също са поскъпнали, транспортните фирми взимат по-скъпо за превоз на суровини. Яйцата и маслото също са поскъпнали. Но крайният потребител все още не усеща много тези промени (в момента говорим за хляб), защото пекарите разпръскват допълнителните разходи върху всички произведени хлебни изделия и в резултат на това се оказва, че трябва да бъдат добавени само няколко цента към предишната цена. Поне в северна Франция е така.
Въпреки всичко, през цялата пролет и началото на лятото хората бяха активно плашени с хранителна катастрофа – дори президентът Макрон говори за предстоящата криза. Всъщност той беше първият, който използва този термин и призова всички да се подготвят. Вдигнаха истерия. Защо френските медии направиха това? Всичко е много просто. За всичко бяха обвинени руснаците, което много добре се вписа в тъканта на съвременния западен наратив. Глад ще има, защото руснаците влязоха в Украйна, защото руснаците палят нивите там, защото руснаците не позволяват да се изнесе зърно… Въпреки че обемите му в пристанищата са изключително малки, за да се стабилизира ситуацията на пазара. Самите европейци го изнасят с вагони за себе си, но не говорят за това. А че местните ще останат без нищо? Руснаците ще са виновни.
Защо бензинът поскъпва? Защото руснаците използват Северен поток като оръжие. Няма значение, че през него тече газ, а бензинът се прави от петрол. Все пак са виновни. Турбината счупена ли е? Това руснаците го измислиха, за да ни дразнят. И ние, напук, ще откажем петрола, но те пак ще бъдат виновни за краха на икономиката. И ако някой започне да се чуди, да се замисля защо икономическите проблеми не възникват в държавата, срещу която са наложени санкциите, а в тази, която сама ги е подписала, тогава веднага се пишат предатели.
Орбан и неговите министри се смятат за черни овце и предатели на европейските ценности. Дори не искам да пиша какви са тези ценности, това е тема за отделно есе.
Следващи по ред са италианците – те се смятат за ахилесовата пета на Европа: там подкрепата за военна намеса в украинския конфликт и санкционният натиск върху Русия е една от най-ниските в Европа. Между другото, руснаците също са виновни за това – или по-скоро някои близки връзки между политиците и Кремъл. И нищо друго, защото да мислиш със собствената си глава в Европа вече не е прието в средите на политическия мейнстрийм. Честно казано се натрупва силна умора от всички тези шизофренични твърдения, решения и логика като цяло. Всички грешни планове, неумело управление, инфлация удобно се приписват на нас. Какво общо имаме? Това правят руснаците – трябва да се мразят, а не да се искат компетентни решения от европейските политици. Да отговорим още повече със санкции, за да се чувстват те (и всъщност ние) по-зле.
Що за лудост. Да се откажат от евтиния газ, за да купуват скъпия американски ВПГ. Или същия руски, но скъпо донесен от чужбина – претърпял, така да се каже, демократично пречистване. Плашат европейците с глад, плашат ги с ядрена война, с ужасни, брутални руснаци, които са по-лоши от “Ислямска държава”. Някой вярва, без да знае нищо за нас. Някои не го правят, но се страхуват да кажат открито: ще ги клеймят своите, ще ги преследват. Ако се окажете на „грешната“ страна на историята, според местните медии няма да можете да се защитите нито пред съда, нито пред обществото. Това е сравнимо с отлъчването от църквата в предишни времена. Тук не става дума за свобода. Въпреки че говорят толкова много за нея.
Но това, за което те не говорят, са онези теми, които наистина тревожат французите. Те не са изчезнали, напротив, още повече се изострят преди Олимпиадата, която трябва да се проведе във Франция през 2024 г. Всеки ден има новини, че някой е застрелял някого, някой е пребит до смърт за една чанта, някой е намушкан до смърт. Ще речете: битови проблеми. Но не. Спомнете синеотдавнашния финал на Шампионската лига на “Стад дьо Франс”, той беше преместен там от Санкт Петербург. Какъв провал в организацията, какви щети бяха нанесени на имиджа на страната, когато феновете бяха обгазени, бити с палки, имаше блъсканица, фалшиви билети, неработещи турникети. Освен това бандитите от предградията нападаха чужденци. Французите не харесват британците по принцип, което е съвсем разбираемо. И тогава пристигна тълпа от футболни фенове. И така френските бандити грабеха вещи, чанти, билети, просто налитаха с юмруци, биеха и бягаха.
Имаше и битки. В предградията и наистина в много градски квартали все още цари беззаконие. Проблемът не е изчезнал след коронавируса, след две години ще стане още по-зле. Отговорниците за провеждането на Игрите възнамеряваха този път да ги направят незабравими, но заради инфлацията и други проблеми се налага да им спрат парите. Те обещават да не пестят от безопасността, уверяват, че всичко ще мине добре, за това ще блокират целия Париж, оставяйки само обществения транспорт, който ще трябва да държи на едно място местните жители и феновете.
Според моите усещания парижани ще напуснат града за времето на Игрите, а посетителите ще станат отлична плячка за джебчии и всякакви психопати, които от време на време ще вкарват случайни хора на оня свят. Но преди това пак ще има зима, пак ще има ръст и пик на инфлацията, а половината атомни централи все пак ще трябва да се ремонтират. Като цяло френските власти ги очакват доста главоболия. И ако нещо не се получи, тогава знаем на кого ще се опитат да припишат всички провали.
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ФАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
СВЯТ
Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля
Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“ за това, че не купува достатъчно американски стоки, ако той спечели изборите на 5 ноември, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес, съобщи БТА.
„Вижте какво ще ви кажа, Европейският съюз звучи толкова хубаво, толкова прекрасно, нали? Всички хубави малки европейски държави, събрани заедно“, каза той вчера на митинг в ключовия щат Пенсилвания, като обеща да приеме „Закон Тръмп за реципрочната търговия“.
„Те не купуват нашите коли. Те не купуват нашите селскостопански продукти. Те продават милиони и милиони автомобили в САЩ. Не, не, не, не, те ще трябва да платят висока цена“, подчерта Тръмп.
Кандидатът на републиканците обеща да наложи 10% мито върху вноса от всички държави и 60% мито върху вноса от Китай.
Това би засегнало веригите за доставки в целия свят, като вероятно ще предизвика ответни мерки и повишаване на разходите, предупреждават икономисти.
Републиканският кандидат вече предизвика притеснения в Тайван, като заяви, че демократичният самоуправляващ се остров трябва да плаща на Вашингтон за своята отбрана и го обвини, че е отнел на САЩ бизнеса с полупроводници, отбелязва Ройтерс.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия
Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат съкратени, обяви днес ръководителят на синдиката на работещите в компанията Даниела Кавало, цитирана от световните агенции.
Освен това капацитетът на останалите производствени обекти на компанията ще бъде намален, предвижда план на ръководството. Планът, оповестен в прессъобщение, включва също намаление с 10% на всички заплати и тяхното замразяване през 2025 и 2026 г.
„Ръководството е напълно сериозно за всичко това“, заяви Даниела Кавало пред служители на компанията във Волфсбург. Тя посочи, че заводът на „Фолксваген“ в Оснабрюк, който неотдавна загуби важна поръчка от „Порше“ (Porsche), е силно застрашен от затваряне. Заплаха има и за останалите заводи.
Компанията има 10 завода в Германия с над 120 000 работници, около половината от които работят в централата на корпорацията и главния завод в северния германски град Волфсбург. Всички заводи се намират в северозападната провинция Долна Саксония, с изключение на завода в град Касел, провинция Хесен, Централна Германия. Досега „Фолксваген“ не е затварял завод в Германия и не е прекратявал дейност никъде по света от повече от три десетилетия.
През септември компанията прекрати дългогодишното споразумение за сигурност на работните места с профсъюзите, което беше в сила над 30 години и отваря вратите за възможни съкращения от средата на 2025 г.
Ръководителите на корпорацията трябва да се срещнат с представители на синдиката „И Ге Метал“ (IG Metall) в сряда за втори кръг от преговори за нов колективен трудов договор. На първоначална среща през септември „Фолксваген“ категорично отхвърли исканията на профсъюза за 7% увеличение на заплатите и настоя за свиване на разходите. Компанията все още не е предоставила повече подробности.
Кавало и други синдикални лидери обещаха да се противопоставят на всякакви опити за закриване на работни места във „Фолксваген“.
След новината федералното правителство призова днес „Фолксваген“ да защити работните места в компанията, предаде ДПА. Правителствен говорител отбеляза, че самата компания все още не е коментирала плановете, но заяви, че позицията на канцлера Олаф Шолц по въпроса е ясна. По думите на говорителя такива вероятно погрешни решения, взети някога от ръководството, не трябва да са за сметка на работниците.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!
Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП още през 2024 г. Заплахата кара френското правителство да планира строги мерки за икономии, включително бюджетни съкращения за 60 милиарда евро за 2025 г. Въпреки тези мерки държавните разходи ще продължат да нарастват с 2,1%, което повдига въпроси относно способността на Франция да поддържа стабилни финанси.
Финансовата комисия на Народното събрание, председателствана от Ерик Кокъл, обмисля създаването на специална разследваща комисия, която да проучи причините за настоящата криза.
Мащабът на финансовите затруднения поставя под въпрос действията както на изпълнителната власт, така и на финансовите институции в страната.
Paris Eiffel Tower and river Seine at sunset in Paris, France. Eiffel Tower is one of the most iconic landmarks of Paris.
Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.
С ключово гласуване на бюджета, което предстои на 5 ноември, правителството може да прибегне до член 49.3 от Конституцията, за да принуди законопроекта да бъде приет без дебат. Подобно решение обаче може допълнително да подкопае доверието в правителството на Барние и да задълбочи вътрешните конфликти в страната. Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.
Франция полиция
жандармерията в няколко региона на Франция е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти.
Мерките за строги икономии вече се отразяват на функционирането на обществените услуги. Например жандармерията в няколко региона е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти. Този дълг напомня кризата от 2020 г., когато дългът за публични услуги достигна милиард евро. Забавянето на плащанията също засяга правните услуги и други сектори, застрашавайки осигуряването на обществените нужди.
Финансовите пазари започват да се съмняват в надеждността на френския държавен дълг, който сега има по-високи лихвени проценти от дълга на Испания и Португалия, а по някои параметри e в по-лоши позиции дори от този на Гърция. Намаленото доверие в икономическата стабилност на Франция може да провокира повишаване на лихвените проценти по кредитите и да влоши финансовото състояние на страната. Рейтинговите агенции следят отблизо ситуацията и евентуално понижаване на кредитния рейтинг на Франция би могло сериозно да ограничи способността ѝ да взема заеми.
Криза еврозона
Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз.
Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз. Евросистемата позволи на Франция да взема заеми за дълго време въпреки вътрешните финансови слабости, но този механизъм сега е застрашен. Влошаващата се криза в Германия допълнително изостря ситуацията и поставя под въпрос дългосрочната жизнеспособност на системата на единната валута.
Значителното увеличение на разходите за пенсии представлява ключово предизвикателство. През последните години разходите за пенсии се повишиха от 36,5% на 57% от БВП, което натовари работещите граждани да финансират система, от която може да не получават същите обезщетения. Прогнозите показват, че до 2055 г. пенсиите могат да загубят до 40% от покупателната си способност. Правителството все още не е взело решение за реформа, страхувайки се от изборни последици.
Проблемите със съкращенията и неефективността на публичната служба също увеличават тежестта върху бюджета. Критиците посочват непродуктивни работни места в местни и териториални структури, създадени за поддържане на социална стабилност. Намаляването на броя на държавните служители може да донесе спестявания, но среща съпротива от синдикатите и обществеността.
Намаляването на потреблението на месо и енергия във Франция, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.
Ефектите от финансовата криза се усещат все повече в ежедневието на гражданите. Намаляването на потреблението на месо и енергия, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.
Ситуацията напомня събитията от 2010 г., когато Франсоа Фийон предупреди за фалит на страната.
Независимо, че Франция се е запътила към катастрофа и срива стандарта на живот на собствените си граждани, това не ѝ пречи да помага на Украйна
Прогнозираният дефицит от 6,1% за 2024 г. е най-високият от този период. Бюджетните дефицити и високите лихви представляват заплаха от финансов хаос, чиито последици могат да бъдат сравними с кризата в Гърция, но с много по-сериозни международни последици, като се има предвид военното и икономическо значение на Франция.
ЕС подкрепи финансовата стабилност на Франция през последното десетилетие, но този механизъм отслабва на фона на нарастващите лихви и кризата в Германия. Ако Франция не се справи с настоящите предизвикателства, кризата може да се разпространи в цялата еврозона, заплашвайки основите на Европейския съюз.
Франция наближава критичен момент и следващите избори могат да бъдат решаващи за нейното бъдеще и за стабилността на ЕС като цяло.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви за издирване терористите от Киев
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Иво Прокопиев осъди прокуратурата за 93 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Марджъри Тейлър-Грийн: ФБР на Байдън е дала зелена светлина ДА БЪДЕ УБИТ ТРЪМП!
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Джефри Сакс: 500 000 украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Васил Божков излиза на свобода срещу 130 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 4 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви Зеленски за издирване
-
ЗАКОНпреди 5 месеца
Прокурорът на Международния наказателен съд иска заповед за арест на Нетаняху