Свържете се с нас

СВЯТ

Преводната рубла – подсказване за това как да се провежда дедоларизацията

Прецедент за успешно функциониране на наднационална валута в СССР

В предишна статия писах за Московската международна икономическа конференция през 1952 г., на която се обсъждаше създаването на специална валута. Валута, която ще позволи на Съветския съюз, другите социалистически страни и развиващите се държави да се отърват от диктата на щатския долар.

Въпросът започна да се обсъжда след войната. В И. Сталин дори постави задачата да въведе нова валута за разплащания между СССР и приятелските страни до 1957 г., четиридесетата годишнина от Октомврийската революция. Въпреки това, след смъртта на И.В. Сталин на 5 март 1953 г. тази инициатива постепенно се провали.

Независимо от това, необходимостта от такава международна валута не е изчезнала. През 50-те години на миналия век сетълментите в търговията между страните-членки на СИВ се извършват основно с помощта на двустранни клиринги, а като клирингови валути се използват щатски долари, британски лири стерлинги и други западни валути. И още една специална клирингова рубла.

Другите страни-членки на СИВ имаха подобни специални клирингови валути. Те се наричаха по същия начин като националните парични единици, но имаха специален статут, използваха се само за външни плащания и сетълменти. С развитието и задълбочаването на икономическата интеграция в рамките на СИВ вече нямаше достатъчно двустранни клирингове, появиха се тристранни. Стана необходим многостранен клиринг с участието на всички страни членки на СИВ.

Между другото, през 1957 г. във Варшава по време на осмата сесия на СИВ е подписано споразумение за организиране на многостранен валутен клиринг. Клиринговите операции бяха поверени на Клирингова къща, в която оторизираните банки на участващите страни откриха свои клирингови сметки. Лимитът на възможния дълг на всяка банка към Клиринговата къща е определен на 3% от общия износ на стоки по двустранни търговски споразумения. Като част от клиринговите разплащания на СССР с други социалистически страни се използва клиринговата рубла.

През 1964 г. се появява нова валута, наречена „преводна рубла“. Очевидно Й. Сталин е имал предвид това, именно нея е искал да пусне в обращение за 40-годишнината от Октомврийската революция. Стартирането се състоя седем години по-късно от планираното. Преводната рубла замени клиринговата рубла. И двете валути имат прилики.

Преводната рубла всъщност също беше клиринг, но вече беше инструмент за многостранен клиринг, в който участваха всички страни членки на СИВ. И двете парични единици имаха едно и също количество злато – 0,987412 гр. чист метал (естествено, нито клирингът, нито преводната рубла бяха разменяни за злато). Ако сетълментите в клирингови рубли се извършват само чрез национални банки, тогава сетълментите в преводни рубли се извършват чрез единен център – Международната банка за икономическо сътрудничество (IBEC), създадена през 1963 г.

Клиринговата рубла не изчезна напълно, тя продължи да се използва при разплащания с КНДР. Освен това през 70-те години на ХХ в имаше двустранен валутен клиринг на СССР – Финландия.Търгувахме с капиталистическа страна, без да използваме американския долар и други свободно конвертируеми валути.

Ако клиринговата рубла все още можеше да се нарече национална валута, то преводната рубла вече беше колективна, наднационална валута. Подобно на клиринговата рубла, преводната рубла не можеше да се използва във вътрешното обръщение на СССР. IBEC определя обменния курс на прехвърляемата рубла спрямо щатския долар и други свободно конвертируеми валути, както и някои други валути със статут на затворени (турската лира, египетската лира, индийската рупия и др.).

Идеята за наднационална валута отдавна витае във въздуха. Още през 1944 г., на международна конференция в Бретън Уудс, ръководителят на британската делегация Джон Кейнс предлага изграждането на следвоенна парична и финансова система, базирана на наднационална (глобална) валута, която той нарича „банкор“. То трябва да бъде издадено от наднационалната институция International Clearing House.

По това време предложението на Кейнс не мина, беше подкрепена американската версия за установяване на златно-доларов стандарт. Т.е., следвоенната парична и финансова система трябваше да се основава на щатския долар и може да се каже, че преводната рубла е изпреварила времето си.

След него прототипът на наднационалната валута се появява пет години след раждането на преводната рубла. Говорим за конкретна парична единица, наречена SDR (Special Drawing Rights, Специални права за тираж, СПТ). Емитентът на тази нова валута е Международният валутен фонд (МВФ). От 1969 г. насам обаче има няколко проблема със СПТ.

Това е много специфична валута, която се разпределя само между страните-членки на МВФ пропорционално на техния дял в капитала на фонда. Използва се само за изплащане на дълга на държава-членка към Фонда и по споразумение между страните-членки една страна може да конвертира СПТ в своята сметка в МВФ в щатски долари или друга резервна валута на друга държава.

Десет години по-късно в Европа се появява наднационалната единица ECU, а през 1992 г. в рамките на Европейския съюз се ражда наднационалната валута евро (споразуменията от Маастрихт). Първоначално ECU беше предназначен само за международни безкасови плащания. През 1999 г. обаче се появява еврозоната – съвкупност от държави, в които валутата на еврото започва да циркулира в безналична форма. Днес 19 европейски държави, които съставляват еврозоната, използват еврото както за международни разплащания, така и за вътрешно обръщение.

От 1 март 2002 г. европейските валути като германската марка, френския франк, холандския гулден, италианската лира и много други парични единици с дълга история най-накрая отидоха в забвение. Ако сравните еврото с преводната рубла, трябва да обърнете внимание че последното не изключва или по никакъв начин не ограничава използването на националните пари от страните членки на СИВ. Нямаше посегателство върху националните суверенитети на страните, участващи в асоциацията.

Преводната рубла продължи съществуването си 27 години – до 1990 г. Мащабът на използването му по това време беше грандиозен. Общият обем на транзакциите и операциите с новия вид валута за посочения период възлиза на 4,5 трилиона преводни рубли, което се равнява на 6,25 трилиона долара. Мащабът на използването на колективната валута се увеличи. Ако през първите пет години от съществуването на преводната рубла (1964-1969) общият обем на транзакциите възлизаше на 220 милиарда единици, то през последните пет години (1985-1990) той вече беше 2100 милиарда единици (еквивалент на почти 3 трилиона долара) По този начин средният годишен оборот на колективната валута на СИВ нарасна почти с порядък.

В периода 1985-1990г. средният годишен оборот на световната международна търговия е около 6 трилиона. долара. А средният годишен обем на външната търговия на страните от СИВ, използващи преводната рубла, е 310 милиарда долара. Оказва се, че над 5% от международната търговия в света през последните пет години от съществуването на СИВ е била осигурена с помощта на преводната рубла.

Преводната рубла продължи живота си до 31 декември 1990 г. В края на 80-те години на миналия век вече се появи голямо напрежение в рамките на СИВ между отделните страни членки. Причините за прекратяването на използването на преводната рубла не са в това, че тя е загубила способността си ефективно да играе ролята на инструмент за международни сетълменти, а в кризата на СИВ. И корените на последната бяха не толкова в икономическата сфера, колкото в политическата.

Ще цитирам нашия добре познат специалист в областта на валутните проблеми С.М. Борисов: „ В хода на реформите беше извършена зле замислена и напълно авантюристична акция за премахване на преводната рубла и преминаване към свободно конвертируеми валути при разплащания с бившите партньори от СИВ“ (С.М. Борисов. Рублата е валутата на Русия. – М.: Консултбанкир, 2004, стр. 142).

Буквално веднага настъпи срив във взаимната търговия, тъй като страните не разполагаха с необходимите обеми свободно конвертируема валута. Ето само част от последствията от подобен авантюризъм за СССР: ако през 1985 г. износът на страната ни възлизаше на 40,1 млрд. валутни рубли, то през 1991 г. той се равняваше на едва 9,4 млрд. (намаление от 4,3 пъти). Вносът на СССР за същия период е спаднал от 37,6 милиарда рубли в чуждестранна валута на 9,9 милиарда (намаление с 3,8 пъти).

В същото време стоковата и географската структура на външната търговия на СССР започва да се променя. По-специално, делът на машините и оборудването в износа намалява, докато делът на енергийните носители се увеличава.

Започна бързо преориентиране на износа и вноса в полза на Запада поради свиването на външната търговия с вчерашните партньори от СИВ. Що се отнася до Международната банка за икономическо сътрудничество (IBEC), за кратък период от време тя преструктурира работата си и се превърна в организация, подобна на обикновена търговска банка.

Въпреки че няма преводна рубла повече от три десетилетия, ролята на тази валута трудно може да бъде надценена. И въпросът не е само в това, че с негова помощ икономиката на СССР и другите страни членки на СИВ се изгражда повече от четвърт век.

Преводната рубла е прецедент за създаването и успешното функциониране на наднационална валута . От време на време научаваме, че в тази или онази част на света има проекти за създаване на колективни, наднационални, регионални валути. Може да се предположи, че подобни проекти срещат силна съпротива от колективния Запад.

И така, през 2004 г. в Латинска Америка, по инициатива на Уго Чавес и Фидел Кастро , е създаден Боливарският алианс за народите на нашата Америка (Alianza Bolivariana para los Pueblos de Nuestra América , ALBA ) . Включва: Боливия, Венецуела, Куба, Еквадор, Никарагуа, Доминика, Антигуа и Барбуда, Сейнт Винсент и Гренадини. Целта на АЛБА е да насърчава търговията и сътрудничеството между своите членове.

Страните-членки на алианса подписаха през 2009 г. споразумение за въвеждане на колективна наднационална валута сукре (SUCRE). Това е името на конституционната столица на Боливия. Също така името на валутата на Еквадор от 1884 до 2000 г. И накрая, това е съкращение от испанската фраза Sistema Único de Compensación Regional ( Единна регионална система за взаимни разплащания ).

От 1 януари 2010 г. тази парична единица се използва във взаимните разплащания на страните от АЛБА. Мащабът на употреба на сукре обаче е много скромен. Което за пореден път доказва, че политическата солидарност на всички страни, участващи в проекта, както и достатъчно високото ниво на икономическа интеграция са важни за успеха при реализирането на проекта за колективна валута. Нито едното, нито другото всъщност не са налице в АЛБА.

Друга наднационална валута се роди през 2006 г. в Азия като част от споразумение между Китай, Япония, Южна Корея и 10 държави от Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия (АСЕАН). Колективната валута се нарича аку (ACU), нейният курс се изчислява на базата на кошница от валути на всички 13 участващи страни. Емитира се от Азиатската банка за развитие (ADB).

Все по-често чуваме, че страните от постсъветското пространство искат да възродят икономическата интеграция на принципите, на които е създадено СИВ. И постепенно се придвижват към създаването на колективна валута за взаимни разплащания. Особено в рамките на Евразийския икономически съюз (Русия, Беларус, Казахстан, Армения и Киргизстан).

Разговорите за създаване на колективна валута за ЕАЕС се водят от доста време. И така, през май 2012 г. тогавашният председател на Националната банка на Казахстан Григорий Марченко изрази мнението, че въвеждането на единна валута е възможно след 10-12 години, тоест през 2022-2024 г., „ако започнем да приемаме правилните стъпки за това точно сега.“ Днес е 2022 г. в календара и няма признаци за създаване на единна валута в рамките на ЕАЕС.

Смятам, че днес няма достатъчно условия за практическото въвеждане на валута като прехвърлима рубла в постсъветското пространство. Това предполага доста тясна и доверителна комуникация между страните, преориентиране на по-голямата част от техния износ и внос към взаимна търговия и по-близък инвестиционен обмен.

Санкционната война на колективния Запад срещу Русия обаче може да провокира тектонични процеси в световната политика и икономика, които или ще предизвикат най-дълбоко разцепление в нестабилната интеграция на ЕАЭС, или, обратно, ще активират евразийската интеграция.

Искам да се надявам, че историята ще тръгне по втория път. В този случай страните от постсъветското пространство ще трябва да се споразумеят за създаването на единна междудържавна институция, която да се занимава с емисията на наднационалната валута и да провежда централизирани разчети в тази валута.

ВАЖНО!!! Фейсбук ни ограничава заради позициите ни! Споделяйте в профилите си, в групите и в страниците и по този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще достигат до алтернативната гледна точка за събитията!?

Подходяща музика за любителите на йога.

СВЯТ

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“ за това, че не купува достатъчно американски стоки, ако той спечели изборите на 5 ноември, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес, съобщи БТА.

„Вижте какво ще ви кажа, Европейският съюз звучи толкова хубаво, толкова прекрасно, нали? Всички хубави малки европейски държави, събрани заедно“, каза той вчера на митинг в ключовия щат Пенсилвания, като обеща да приеме „Закон Тръмп за реципрочната търговия“.

„Те не купуват нашите коли. Те не купуват нашите селскостопански продукти. Те продават милиони и милиони автомобили в САЩ. Не, не, не, не, те ще трябва да платят висока цена“, подчерта Тръмп.

Кандидатът на републиканците обеща да наложи 10% мито върху вноса от всички държави и 60% мито върху вноса от Китай.

Това би засегнало веригите за доставки в целия свят, като вероятно ще предизвика ответни мерки и повишаване на разходите, предупреждават икономисти.

Републиканският кандидат вече предизвика притеснения в Тайван, като заяви, че демократичният самоуправляващ се остров трябва да плаща на Вашингтон за своята отбрана и го обвини, че е отнел на САЩ бизнеса с полупроводници, отбелязва Ройтерс.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

СВЯТ

„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат съкратени, обяви днес ръководителят на синдиката на работещите в компанията Даниела Кавало, цитирана от световните агенции.

Освен това капацитетът на останалите производствени обекти на компанията ще бъде намален, предвижда план на ръководството. Планът, оповестен в прессъобщение, включва също намаление с 10% на всички заплати и тяхното замразяване през 2025 и 2026 г.

„Ръководството е напълно сериозно за всичко това“, заяви Даниела Кавало пред служители на компанията във Волфсбург. Тя посочи, че заводът на „Фолксваген“ в Оснабрюк, който неотдавна загуби важна поръчка от „Порше“ (Porsche), е силно застрашен от затваряне. Заплаха има и за останалите заводи.

Компанията има 10 завода в Германия с над 120 000 работници, около половината от които работят в централата на корпорацията и главния завод в северния германски град Волфсбург. Всички заводи се намират в северозападната провинция Долна Саксония, с изключение на завода в град Касел, провинция Хесен, Централна Германия. Досега „Фолксваген“ не е затварял завод в Германия и не е прекратявал дейност никъде по света от повече от три десетилетия.

През септември компанията прекрати дългогодишното споразумение за сигурност на работните места с профсъюзите, което беше в сила над 30 години и отваря вратите за възможни съкращения от средата на 2025 г.

Ръководителите на корпорацията трябва да се срещнат с представители на синдиката „И Ге Метал“ (IG Metall) в сряда за втори кръг от преговори за нов колективен трудов договор. На първоначална среща през септември „Фолксваген“ категорично отхвърли исканията на профсъюза за 7% увеличение на заплатите и настоя за свиване на разходите. Компанията все още не е предоставила повече подробности.

Кавало и други синдикални лидери обещаха да се противопоставят на всякакви опити за закриване на работни места във „Фолксваген“.

След новината федералното правителство призова днес „Фолксваген“ да защити работните места в компанията, предаде ДПА. Правителствен говорител отбеляза, че самата компания все още не е коментирала плановете, но заяви, че позицията на канцлера Олаф Шолц по въпроса е ясна. По думите на говорителя такива вероятно погрешни решения, взети някога от ръководството, не трябва да са за сметка на работниците.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

СВЯТ

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП още през 2024 г. Заплахата кара френското правителство да планира строги мерки за икономии, включително бюджетни съкращения за 60 милиарда евро за 2025 г. Въпреки тези мерки държавните разходи ще продължат да нарастват с 2,1%, което повдига въпроси относно способността на Франция да поддържа стабилни финанси.

Финансовата комисия на Народното събрание, председателствана от Ерик Кокъл, обмисля създаването на специална разследваща комисия, която да проучи причините за настоящата криза.

Мащабът на финансовите затруднения поставя под въпрос действията както на изпълнителната власт, така и на финансовите институции в страната.

Paris Eiffel Tower and river Seine at sunset in Paris, France. Eiffel Tower is one of the most iconic landmarks of Paris.

Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.

С ключово гласуване на бюджета, което предстои на 5 ноември, правителството може да прибегне до член 49.3 от Конституцията, за да принуди законопроекта да бъде приет без дебат. Подобно решение обаче може допълнително да подкопае доверието в правителството на Барние и да задълбочи вътрешните конфликти в страната. Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.

Франция полиция

жандармерията в няколко региона на Франция е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти.

Мерките за строги икономии вече се отразяват на функционирането на обществените услуги. Например жандармерията в няколко региона е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти. Този дълг напомня кризата от 2020 г., когато дългът за публични услуги достигна милиард евро. Забавянето на плащанията също засяга правните услуги и други сектори, застрашавайки осигуряването на обществените нужди.

Финансовите пазари започват да се съмняват в надеждността на френския държавен дълг, който сега има по-високи лихвени проценти от дълга на Испания и Португалия, а по някои параметри e в по-лоши позиции дори от този на Гърция. Намаленото доверие в икономическата стабилност на Франция може да провокира повишаване на лихвените проценти по кредитите и да влоши финансовото състояние на страната. Рейтинговите агенции следят отблизо ситуацията и евентуално понижаване на кредитния рейтинг на Франция би могло сериозно да ограничи способността ѝ да взема заеми.

Криза еврозона

Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз.

Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз. Евросистемата позволи на Франция да взема заеми за дълго време въпреки вътрешните финансови слабости, но този механизъм сега е застрашен. Влошаващата се криза в Германия допълнително изостря ситуацията и поставя под въпрос дългосрочната жизнеспособност на системата на единната валута.

Значителното увеличение на разходите за пенсии представлява ключово предизвикателство. През последните години разходите за пенсии се повишиха от 36,5% на 57% от БВП, което натовари работещите граждани да финансират система, от която може да не получават същите обезщетения. Прогнозите показват, че до 2055 г. пенсиите могат да загубят до 40% от покупателната си способност. Правителството все още не е взело решение за реформа, страхувайки се от изборни последици.

Проблемите със съкращенията и неефективността на публичната служба също увеличават тежестта върху бюджета. Критиците посочват непродуктивни работни места в местни и териториални структури, създадени за поддържане на социална стабилност. Намаляването на броя на държавните служители може да донесе спестявания, но среща съпротива от синдикатите и обществеността.

Намаляването на потреблението на месо и енергия във Франция, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.

 

Ефектите от финансовата криза се усещат все повече в ежедневието на гражданите. Намаляването на потреблението на месо и енергия, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.

Ситуацията напомня събитията от 2010 г., когато Франсоа Фийон предупреди за фалит на страната.

Независимо, че Франция се е запътила към катастрофа и срива стандарта на живот на собствените си граждани, това не ѝ пречи да помага на Украйна

Прогнозираният дефицит от 6,1% за 2024 г. е най-високият от този период. Бюджетните дефицити и високите лихви представляват заплаха от финансов хаос, чиито последици могат да бъдат сравними с кризата в Гърция, но с много по-сериозни международни последици, като се има предвид военното и икономическо значение на Франция.

ЕС подкрепи финансовата стабилност на Франция през последното десетилетие, но този механизъм отслабва на фона на нарастващите лихви и кризата в Германия. Ако Франция не се справи с настоящите предизвикателства, кризата може да се разпространи в цялата еврозона, заплашвайки основите на Европейския съюз.

Франция наближава критичен момент и следващите избори могат да бъдат решаващи за нейното бъдеще и за стабилността на ЕС като цяло.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 6 дни

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

БЪЛГАРИЯпреди 1 седмица

Защо си журналист?

Защо взеха журналистите на подбив? Както във всичко останало в живота, така и в журналистиката, трябва да можеш да отговориш...

БЪЛГАРИЯпреди 3 седмици

Американските марионетки Борисов, Пеевски и техните лакеи на вкарват във вийна

България влиза във война, чакат ни атентати Конфликтът между Израел и Иран оформя Близкия изток в продължение на десетилетия. От...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент

Така одиозната мутра от Банкя смятал да приключи политическата си нарцистична кариера и да си осигури пълна неприкосновеност Простака мафиот...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци

Главчев подписа „споразумение“ за изпращане на наши войски във бандеровска Украйна Министерският съвет прие решение (по заповед на западните служби),...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 16 часа

Кирил Петков: Няма да приемем Борисов за премиер

Той уточни, че има няколко задачи, които могат да бъдат постигнати Отговорността да се направи правителство е на най-голямата политическа...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Пеевски: Новото начало е необратим факт! И това е окончателно! Благодаря за доверието!

Съзнавам каква огромна отговорност за мен и за новото начало е това доверие и ще я оправдая, казва той Оттук,...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Светът се разцепи на две зони на влияние

И светът се пропука наполовина: длъжниците атакуват кредиторите Десетки световни лидери, представляващи най-влиятелните държави в света, хиляди журналисти, стотици събития...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Ще признаят ли Путин и Русия най-накрая реалността, че запада няма да ги остави на мира?

Украинското нахлуване в Курск, което беше разгромено, промени правилата на играта и вероятно ще доведе до прекратяване на съществуването на...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

„Съкрушителен удар“ на Орбан в Брюксел, изобличи Урсула Фон Дер Лайн за лъжите и. Депутати пяха и аплодираха.

Депутатите в Европейския парламент аплодираха Виктор Орбан, който нанесе нов „удар“ след скандала с руснаци, работещи в европейски страни. Политологът...

СВЯТ

СВЯТпреди 15 часа

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“...

СВЯТпреди 3 дни

„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат...

СВЯТпреди 3 дни

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП...

СВЯТпреди 5 дни

Балансът на силите в световната икономика се измества от Г-7 към БРИКС

През следващите пет години световната икономика ще разчита повече на страните от БРИКС, отколкото на страните от Г-7, показват данни,...

СВЯТпреди 5 дни

Авиокомпаниите започват да напускат Германия

„Луфтханза“: Авиокомпаниите започват да напускат Германия Заради високите държавни такси и политиката за климата авиокомпаниите намаляват присъствието си в Германия....

Най-четени