СВЯТ
От тъп проамерикански инат на ръководството на Молдова, ще остави народа без газ
“Газпром” започна да наказва строго тези в чужбина, които не си плащат
Молдова не изпълни първия краен срок за плащане, 22 ноември, за доставките на газ по новия договор с „Газпром“. Оказа се, че в “Молдовагаз” просто няма пари. Там започнаха да ги търсят едва след категоричен ултиматум от “Газпром.” Все пак да останеш без газ през отоплителния сезон е не само социална катастрофа, но и политическа. Сряда е последният ден за реждане на сметките. Ако това не се случи, доставките на газ за Молдова ще спрат.
И месец не е минал от подписването на новия договор за газ с Молдова, а тя вече не може да плаща за доставения газ. Самата компания обяснява, че е имало дефицит в платежния баланс: през октомври тарифата за молдовските потребители е била 130 долара за 1000 кубически метра, а всъщност Кишинев е трябвало да купува газ по 800 долара за 1000 кубически метра.
„Оправданието на Кишинев, че през октомври цената на газа е била висока, е лошо. Защото това не е проблем на доставчика, а на купувача “, казва Игор Юшков, експерт от Националния фонд за енергийна сигурност и Финансовия университет към правителството на Руската федерация.
През септември изтече предишният договор с “Газпром”, според който Молдова получаваше газ на супер ниска цена от 130-150 долара за хиляда кубически метра благодарение на специална формула за ценообразуване. Кишинев обаче не успя да се договори предварително с “Газпром” за нов договор, така че през октомври беше принуден да купува газ на спотови цени. Без договор цените на газа се определят в съответствие със борсите, тоест Молдова започна да плаща за газ по пазарни цени. И няма значение от кого купува газ – от “Газпром”, Украйна или европейски доставчици. Пробните покупки на газ на търгове убедиха Молдова, че старият приятел е по-добър от двама нови.
Този факт, плюс началото на отоплителния сезон, накара Кишинев да побърза да сключи нов договор с “Газпром”, който започна да действа на 3 ноември 2021 г. “Газпром”, въпреки силната си преговорна сила, направи отстъпки на Молдова и обвърза цената на газа с петрола, а не със спотовия компонент. В резултат на това през ноември руският газ струва 450 долара за 1000 кубически метра, отбеляза “Молдовагаз”. Това, разбира се, е по-скъпо от преди, но много по-евтино, отколкото на спотовия пазар, където цените все още се държат в района на 800-1000 долара за хиляда кубически метра.
„Най-вероятно, дори когато договорът беше подписан, в Молдова подозираха, че може да има проблеми с плащането, но очевидно страната смята, че не е необходимо да плаща за доставените стоки“, казва Игор Юшков. Молдова има дълга история на неплащане за газ. Има дълг от над 700 милиона долара, който обеща да върне след одит до пролетта на 2022 г. Но, както виждате, след като подписа нов договор за газ, Кишинев поде старата песен.
Предвид ниската платежоспособност на страната и нейното нежелание да признае и изплати задълженията за газ, този път Москва зае категорична позиция. „Газпром” е малко вероятно да се съгласи на преструктуриране и отсрочване на дълга. “Газпром” вече направи отстъпки на Молдова при подписването на договор за газ, а Кишинев отговори, че е спечелил победа над Москва благодарение на блестящите си дипломатически таланти. Всъщност това беше само добрата воля на руското ръководство и надеждата за връщане на старите дългове “, казва Юшков.
Като се има предвид негативният минал опит, “Газпром” настоя за ясно изписване на сроковете за плащане и правото на компанията да спре доставките в случай на образуване на дълг в новото споразумение. “Газпром” даде на Молдова 48 часа да изплати дълга, който според молдовската страна е над 70 милиона долара. Крайният срок за плащане е 22 ноември, така че “Молдовагаз” трябва да бъде платено преди изтичането му на 24 ноември.
Любопитно е, че няколко дни преди 22 ноември, когато стана известно, че Молдова няма да плаща за газ, президентът Санду обяви необходимостта от извършване на финансов одит в “Молдовагаз” поради подозрения за злоупотреби. „Молдова очевидно е започнала да подготвя почвата за обвинения срещу “Газпром”. Необходим е одит, за да се докаже в случай на конфликт, че касовата разлика, поради която молдовската страна не може да плаща за газ сега, е възникнала по вина на самия “Газпром”. Тъй като руската компания притежава дял в “Молдовагаз”, не изключва Юшков. Но това е най-лошият сценарий.
За самата Молдова е по-изгодно да намери пари. Може да намери средства в бюджета си или да помоли Европа. „Ако Кишинев имаше възможност, определено щеше да поиска от Европа пари. Вече е имало такъв случай: през октомври, когато се водеха преговори с „Газпром“ за нов договор, Молдова се оплака на Европа от Русия, която я принуждава да купуват газ на пазарни цени, уж заради европейския избор на молдовците. Отнема обаче време, за да се накарат европейците да отделят пари “, казва Юшков.
А Кишинев няма това време – отоплителният сезон вече започна. Затова властите на страната започнаха да се суетят. Ръководителят на компанията “Молдовагаз” Вадим Чебан каза, че се е обърнал към правителството и е поискал заем от 74 милиона долара за изплащане на дълга към “Газпром”. Според него Комисията за извънредни ситуации е отпуснала сумата. Но ето лош късмет – молдовският парламент ще одобри това решение на окончателно четене едва на 25 ноември, четвъртък. Докато срокът на ултиматума на “Газпром” изтича на 24 ноември, сряда.
Изненадващото в тази ситуация е фактът, че Кишинев започна да се суети едва след като “Газпром” заплаши, че ще спре доставките на газ. Какво правеше “Молдовагаз” почти месец преди 22 ноември, като разбра, че няма пари за плащане? Явно нищо. Кишинев наистина се надяваше, че Русия отново ще си затвори очите за неплащането на доставките.
„Газпром” представи позицията си ясно и ако парите не му бъдат върнати в рамките на 48 часа, той ще спре газа. Без руски газ Молдова няма да може да премине отоплителния сезон и ще трябва да изключи консуматорите, ще има истинска извънредна ситуация“, казва Юшков.
Ще даде ли “Газпром” още един ден отсрочка, както в крайна сметка поиска Молдова? Напълно възможно е да направи тази отстъпка, защото отоплителният сезон вече е започнал. „Освен това Молдова има силен аргумент – ако няма газ, тогава Приднестровието и хората, които живеят там с руски паспорти, също няма да го имат. За Русия това е проблем, но има контрааргумент. Приднестровска газова ТЕЦ доставя електроенергия, включително на територии, контролирани от Кишинев “, казва Станислав Митрахович, старши научен сътрудник във Финансовия университет към правителството, експерт във Фонда за национална енергийна сигурност. Следователно в интерес и на двете страни е този въпрос да бъде решен по мирен начин.
СВЯТ
Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля
Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“ за това, че не купува достатъчно американски стоки, ако той спечели изборите на 5 ноември, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес, съобщи БТА.
„Вижте какво ще ви кажа, Европейският съюз звучи толкова хубаво, толкова прекрасно, нали? Всички хубави малки европейски държави, събрани заедно“, каза той вчера на митинг в ключовия щат Пенсилвания, като обеща да приеме „Закон Тръмп за реципрочната търговия“.
„Те не купуват нашите коли. Те не купуват нашите селскостопански продукти. Те продават милиони и милиони автомобили в САЩ. Не, не, не, не, те ще трябва да платят висока цена“, подчерта Тръмп.
Кандидатът на републиканците обеща да наложи 10% мито върху вноса от всички държави и 60% мито върху вноса от Китай.
Това би засегнало веригите за доставки в целия свят, като вероятно ще предизвика ответни мерки и повишаване на разходите, предупреждават икономисти.
Републиканският кандидат вече предизвика притеснения в Тайван, като заяви, че демократичният самоуправляващ се остров трябва да плаща на Вашингтон за своята отбрана и го обвини, че е отнел на САЩ бизнеса с полупроводници, отбелязва Ройтерс.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия
Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат съкратени, обяви днес ръководителят на синдиката на работещите в компанията Даниела Кавало, цитирана от световните агенции.
Освен това капацитетът на останалите производствени обекти на компанията ще бъде намален, предвижда план на ръководството. Планът, оповестен в прессъобщение, включва също намаление с 10% на всички заплати и тяхното замразяване през 2025 и 2026 г.
„Ръководството е напълно сериозно за всичко това“, заяви Даниела Кавало пред служители на компанията във Волфсбург. Тя посочи, че заводът на „Фолксваген“ в Оснабрюк, който неотдавна загуби важна поръчка от „Порше“ (Porsche), е силно застрашен от затваряне. Заплаха има и за останалите заводи.
Компанията има 10 завода в Германия с над 120 000 работници, около половината от които работят в централата на корпорацията и главния завод в северния германски град Волфсбург. Всички заводи се намират в северозападната провинция Долна Саксония, с изключение на завода в град Касел, провинция Хесен, Централна Германия. Досега „Фолксваген“ не е затварял завод в Германия и не е прекратявал дейност никъде по света от повече от три десетилетия.
През септември компанията прекрати дългогодишното споразумение за сигурност на работните места с профсъюзите, което беше в сила над 30 години и отваря вратите за възможни съкращения от средата на 2025 г.
Ръководителите на корпорацията трябва да се срещнат с представители на синдиката „И Ге Метал“ (IG Metall) в сряда за втори кръг от преговори за нов колективен трудов договор. На първоначална среща през септември „Фолксваген“ категорично отхвърли исканията на профсъюза за 7% увеличение на заплатите и настоя за свиване на разходите. Компанията все още не е предоставила повече подробности.
Кавало и други синдикални лидери обещаха да се противопоставят на всякакви опити за закриване на работни места във „Фолксваген“.
След новината федералното правителство призова днес „Фолксваген“ да защити работните места в компанията, предаде ДПА. Правителствен говорител отбеляза, че самата компания все още не е коментирала плановете, но заяви, че позицията на канцлера Олаф Шолц по въпроса е ясна. По думите на говорителя такива вероятно погрешни решения, взети някога от ръководството, не трябва да са за сметка на работниците.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!
Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП още през 2024 г. Заплахата кара френското правителство да планира строги мерки за икономии, включително бюджетни съкращения за 60 милиарда евро за 2025 г. Въпреки тези мерки държавните разходи ще продължат да нарастват с 2,1%, което повдига въпроси относно способността на Франция да поддържа стабилни финанси.
Финансовата комисия на Народното събрание, председателствана от Ерик Кокъл, обмисля създаването на специална разследваща комисия, която да проучи причините за настоящата криза.
Мащабът на финансовите затруднения поставя под въпрос действията както на изпълнителната власт, така и на финансовите институции в страната.
Paris Eiffel Tower and river Seine at sunset in Paris, France. Eiffel Tower is one of the most iconic landmarks of Paris.
Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.
С ключово гласуване на бюджета, което предстои на 5 ноември, правителството може да прибегне до член 49.3 от Конституцията, за да принуди законопроекта да бъде приет без дебат. Подобно решение обаче може допълнително да подкопае доверието в правителството на Барние и да задълбочи вътрешните конфликти в страната. Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.
Франция полиция
жандармерията в няколко региона на Франция е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти.
Мерките за строги икономии вече се отразяват на функционирането на обществените услуги. Например жандармерията в няколко региона е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти. Този дълг напомня кризата от 2020 г., когато дългът за публични услуги достигна милиард евро. Забавянето на плащанията също засяга правните услуги и други сектори, застрашавайки осигуряването на обществените нужди.
Финансовите пазари започват да се съмняват в надеждността на френския държавен дълг, който сега има по-високи лихвени проценти от дълга на Испания и Португалия, а по някои параметри e в по-лоши позиции дори от този на Гърция. Намаленото доверие в икономическата стабилност на Франция може да провокира повишаване на лихвените проценти по кредитите и да влоши финансовото състояние на страната. Рейтинговите агенции следят отблизо ситуацията и евентуално понижаване на кредитния рейтинг на Франция би могло сериозно да ограничи способността ѝ да взема заеми.
Криза еврозона
Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз.
Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз. Евросистемата позволи на Франция да взема заеми за дълго време въпреки вътрешните финансови слабости, но този механизъм сега е застрашен. Влошаващата се криза в Германия допълнително изостря ситуацията и поставя под въпрос дългосрочната жизнеспособност на системата на единната валута.
Значителното увеличение на разходите за пенсии представлява ключово предизвикателство. През последните години разходите за пенсии се повишиха от 36,5% на 57% от БВП, което натовари работещите граждани да финансират система, от която може да не получават същите обезщетения. Прогнозите показват, че до 2055 г. пенсиите могат да загубят до 40% от покупателната си способност. Правителството все още не е взело решение за реформа, страхувайки се от изборни последици.
Проблемите със съкращенията и неефективността на публичната служба също увеличават тежестта върху бюджета. Критиците посочват непродуктивни работни места в местни и териториални структури, създадени за поддържане на социална стабилност. Намаляването на броя на държавните служители може да донесе спестявания, но среща съпротива от синдикатите и обществеността.
Намаляването на потреблението на месо и енергия във Франция, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.
Ефектите от финансовата криза се усещат все повече в ежедневието на гражданите. Намаляването на потреблението на месо и енергия, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.
Ситуацията напомня събитията от 2010 г., когато Франсоа Фийон предупреди за фалит на страната.
Независимо, че Франция се е запътила към катастрофа и срива стандарта на живот на собствените си граждани, това не ѝ пречи да помага на Украйна
Прогнозираният дефицит от 6,1% за 2024 г. е най-високият от този период. Бюджетните дефицити и високите лихви представляват заплаха от финансов хаос, чиито последици могат да бъдат сравними с кризата в Гърция, но с много по-сериозни международни последици, като се има предвид военното и икономическо значение на Франция.
ЕС подкрепи финансовата стабилност на Франция през последното десетилетие, но този механизъм отслабва на фона на нарастващите лихви и кризата в Германия. Ако Франция не се справи с настоящите предизвикателства, кризата може да се разпространи в цялата еврозона, заплашвайки основите на Европейския съюз.
Франция наближава критичен момент и следващите избори могат да бъдат решаващи за нейното бъдеще и за стабилността на ЕС като цяло.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви за издирване терористите от Киев
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Иво Прокопиев осъди прокуратурата за 93 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Марджъри Тейлър-Грийн: ФБР на Байдън е дала зелена светлина ДА БЪДЕ УБИТ ТРЪМП!
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Джефри Сакс: 500 000 украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 4 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Васил Божков излиза на свобода срещу 130 000 лв.
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви Зеленски за издирване
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
Некадърни и бездънно цинични нови комсомолци изпитват класова омраза към хората, живеещи в центъра на София