СВЯТ
Властите на Русия и САЩ май намериха точка на съприкосновение
„Линията на поведение на Съединените щати спрямо Русия, може да се каже, стана по-малко противоречива. Срещата в Женева между Путин и Байдън направи възможно консолидирането на тази тенденция. Риториката на Москва също стана по -спокойна. Това е добро начало“, казва Тимъти Колтън, американски експерт по Русия и бившия СССР в кулоарите на срещата на Валдайския клуб. Какво е бъдещето, което според експерта, очаква отношенията между Русия и САЩ?
Тази седмица Сочи е домакин на XVIII годишна среща на международния Валдайски дискусионен клуб. Основната тема е „Глобална промяна – XXI: хора, ценности, държава”. Политици и експерти от 45 държави по света обсъждат най-належащите въпроси от глобалния дневен ред, включително отношенията между обществото и държавата в ерата на коронавируса.
Кметът на Москва Сергей Собянин беше гост на форума. На закрито заседание кметът на столицата говори за разбиранията си за съвременната градска политика и за нейното отношение към положението на човека. Беше засегната и темата за борбата с разпространението на коронавируса.
Известният американски политолог, професор и декан на катедрата по публична администрация в Харвардския университет Тимъти Колтън взе активно участие в дискусиите на платформата.
Основната област на научния интерес на експерта е политиката и публичната администрация в Русия и постсъветските страни. Преди това Колтън е бил директор на Центъра за руски и евразийски изследвания „Дейвис“. Той е автор на книги, монографии и множество статии, автор на биографията на първия руски президент Борис Елцин от 2008 г. Политологът е един от ръководителите на Работната група за бъдещето на руско-американските отношения.
Колтън разказа в кулоарите на форума във Валдай как вижда развитието на руско-американските отношения.
Г -н Колтън, възможно ли е според вас да се подобрят отношенията между Русия и САЩ след срещата на Путин и Байдън в Женева? Нашите програми станаха ли малко по-идентични?
Тонът на връзката се подобри. И мисля, че това се случи още преди Женева, до голяма степен благодарение на решението на администрацията на Байдън да комуникира по -спокойно с Русия и да направи промени в своята политика. Линията на поведение, може да се каже, стана по-малко противоречива. Женева обаче направи възможно консолидирането на тази тенденция. Реториката на руската страна също стана по-спокойна. Това е добро начало.
Според мен днес има някои проблеми, които биха могли да бъдат разрешени бързо, но никой просто не се е намесил в това и дори не е помислил за тях. На първо място, говоря за невероятното отслабване на туристическите контакти между страните. Пътуванията, визите, посолствата са сериозно засегнати през последните години. Много от нас очакваха този въпрос да бъде приоритет за Путин и Байдън, но не. Ситуацията не само не се е подобрила, но има и сигнали, че нещата само ще се влошат.
Говорейки за по-фундаментални въпроси, отбелязвам, че нашите страни сега обсъждат контрола върху въоръженията. Текат консултации по киберсигурността. Все още не виждаме споразумения, но страните поне обсъждат. Говори се и за стратегическа стабилност.
Освен това нашите власти откриха една обща точка: започнаха малко да се съгласяват по въпросите на изменението на климата. Може би това е най-важната промяна за Русия. Ако за администрацията на Байдън климатът от самото начало беше важен, приоритетен въпрос, сега вашият президент също ясно показва, че Русия трябва да подходи към този проблем по-сериозно, отколкото преди две или три години.
Тук наистина има какво да се говори: Русия е четвъртата в света по емисии на въглероден диоксид, САЩ са втори след Китай. В този случай сътрудничеството би било плюс. Освен това е сравнително нов проблем. Няма такъв товар от натрупани проблеми, както по въпросите на Украйна или ракетите в Европа – въпроси, които са на дневен ред от много години, така че тук е възможен творчески подход.
Кой мислите, че ще бъде следващият президент на САЩ и защо?
: Джоузеф Байдън е най -старият президент в историята на САЩ. В същото време той обяви готовността си да се кандидатира отново през 2024 г. Ето защо тук бих поставил въпроса кой ще бъде президент до 2028 г., а той все още е много далеч. Не мисля, че можем да предвидим кой ще представлява демократите в бъдеще. Вероятно някой е много непоследователен в политиката си.
Нека ви напомня, че Доналд Тръмп също каза, че сериозно планира да отиде на изборите през 2024 г., за да си върне Белия дом. От обкръжението съобщиха, че ако здравето на Тръмп е наред, той ще се кандидатира. В този случай ще се върнем през 2020 г. и около тази битка ще се разгърне истинска драма.
Трябва да се отбележи, че до 2024 г. ще имаме и така наречените междинни избори – за Конгреса. Те са насрочени за есента на 2022 г. и се очаква да бъдат място на голяма политическа битка. Републиканците се подготвят за тях, искат да си възвърнат част от загубените сили. Ако това се случи, ние отново ще имаме разделено правителство. В Конгреса има мнозинство от една партия, президентът се подкрепя от други хора. Този период често е много труден период от гледна точка на политиката в Съединените щати.
Може ли щурмът на Капитолия на 6 януари да се нарече заграбване? В крайна сметка, по същество тези, които атакуваха, не узурпираха властта?
Разбира се, това беше атака и срещу Конгреса, и вероятно дори срещу страната. Не съм сигурен кой термин би паснал тук, но знаем, че много хора бяха обвинени в различни престъпления, включително убийство, след случилото се. Беше ужасно. Конгресът в момента разследва това. Те ще си направят изводи, но това, разбира се, е просто срамота.
Как виждате Евразия след 30 години? Каква роля ще играят Съединените щати в бъдещото развитие на континента? Ще стане ли Евразия по-независима от Запада?
Евразия е сложно, сложно понятие. По принцип трябва да говорим за бившите постсъветски републики, които претърпяха сериозна трансформация в близкото минало и тръгнаха по своя собствен път в различни посоки. И този процес е малко вероятно да приключи в близко бъдеще.
Самата Русия върви по труден път: тя много бързо премина през социокултурна модернизация, отчасти западняшка, като изостави някои аспекти на западния начин на живот. Настоящите власти във вашата страна са страстно против опитите за упражняване на влияние отвън.
Впечатлението е, че страните от бившия Съветски съюз ще продължат да следват различни пътища и връзките между тези страни ще стават все по-слаби с течение на времето. Връзките няма да изчезнат, но ще отслабнат.
В разбирането на самия Запад западното влияние не е толкова голямо в онези региони на Евразия, които са физически и географски отдалечени от Запада. Например в Централна Азия ролята на Китай е много по-голяма от тази на Съединените щати. От запад на бившия Съветски съюз – държави, свързани с Европа по различни начини, в частност балтийските страни, които вече са част от Европейския съюз.
Постсъветските страни, според мен, балансират между желанието за поддържане на прагматични отношения с Русия, от една страна, и, от друга страна, за получаване на достъп до западните пазари, включително западния пазар на труда.
Виждам доста неравномерно бъдеще. Но всякакви прогнози ще бъдат неточни, тъй като често се случват събития, които драматично предефинират ситуацията.
Може би един елемент, който бих могъл да подчертая, е, че напоследък геополитически играчи, в допълнение към ЕС, САЩ и Китай, започват да се опитват да включат постсъветските страни, включително Русия, в своите амбициозни планове.
Една такава страна със сигурност ще бъде Турция, която беше дълбоко въвлечена във войната в Карабах миналата година и която сега изгради близки съюзнически отношения с Азербайджан и консолидира присъствието си в Каспийско море, което не е имала преди. Мисля, че ще видим повече действия в периферията на бившата империя.
Какво влияние смятате, че пандемията е оказала върху световното общество?
Сега според мен е много трудно да се оцени ефекта от пандемията, тъй като тя все още остава при нас. През последните година -две, когато вече беше възможно да се направят някои заключения за ситуацията, всичко се промени много.
Това беше шок за почти всички страни, включително моята и вашата. Не можехме да предвидим това. На теория разбирахме, че подобно развитие на събитията е възможно, но тези абстрактни предположения бяха всичко, което имахме в крайна сметка. И това не беше достатъчно.
Мисля, че трябва да преосмислим този въпрос на различно ниво и това ще отнеме време. Да, нашите правителства, нашите държави отвърнаха на удара, но това е много дълга битка и все още не е приключила.
СВЯТ
Путин затваря кранчето на ядреното гориво за щатите
Путин извади коз срещу САЩ: Русия нанесе основния уранов удар
Руският президент Владимир Путин извади коз срещу Америка: Русия нанесе основния уранов удар на Съединените щати и сега въвежда временни ограничения върху износа на обогатен уран за Щатите. Необходимият документ вече е подписан.
Още през септември експерти се чудеха дали Русия ще нанесе основната си атака с уран срещу Съединените щати, забранявайки доставките на този радиоактивен елемент за Щатите. Уранът, припомняме, е ключов компонент за ядрената енергетика. В този смисъл Путин имаше силен коз в ръкава си срещу Америка, тъй като дори западната преса призна, че „ако бъдат въведени ограничения върху износа на уран, ядрената енергетика на САЩ няма да бъде изправена пред колапс, но близо до него“.
Ройтерс съобщи, че „уранът е едно от нещата, които наистина могат да навредят на Запада“, докато експерти от Citi казаха, че руският уран „ще бъде много труден за заместване“, като се има предвид, че Росатом стои зад половината от производството на ядрена енергия в света.
И все пак Русия нанесе този основен уранов удар. Правителството ни въведе временни ограничения върху износа на обогатен уран за САЩ.
Русия въвежда временни ограничения върху износа на обогатен уран. Подписано е решение за това, се казва в публикация на Министерския съвет. – Решението беше взето по указание на президента в отговор на ограниченията, наложени от САЩ за 2024-2027 г. и забраната за внос на руски уранови продукти от 2028 г.
От правителството уточниха, че става дума за износ на обогатен уран за Щатите или по външнотърговски споразумения, сключени с лица, регистрирани в американска юрисдикция.
Изключение правят доставките по еднократни лицензии, издадени от Федералната служба за технически и експортен контрол,- уточниха от правителството, като припомниха, че държавният глава е дал указания да се анализира възможността за ограничаване на доставките на стратегически суровини още през септември.
Ограничава се доставката на редица стоки за нас. Може би трябва да помислим и за определени ограничения? Уран, титан, никел. Ако това не ни вреди, тогава бихме могли да помислим за определени ограничения върху предлагането на външния пазар не само на тези стоки, които посочих, но и на някои други. Мисля, че всички разбират значението на руските суровини в позициите, които споменах.
СВЯТ
Дебилния Шолц се обади на Путин с малоумни искания
По заповед на дълбоката държава Шолц се обади предизборно на Путин за да си направи реклама, набере предизборни точки и „да го нахока“. Разговора се проведе по инициатива на германската страна. Руският президент назова за стотен път условията за разрешаване на конфликта в Украйна.
Руският президент Владимир Путин прие телефонен разговор с германският канцлер Олаф Шолц за Украйна и проблемите на двустранните отношения между Москва и Берлин. От Кремъл споделиха подробности от разговора между двамата лидери.
В какво са виновни НАТО?
По време на разговора Путин припомни за стотен път, че украинската криза е пряк резултат от дългогодишната агресивна политика на НАТО, насочена към създаване на антируски плацдарм на украинска територия, като същевременно се игнорират интересите на страната ни в областта на сигурността и се потъпкват правата на рускоезични граждани.
Става дума за страхотни лъжи и нарушаване на обещанието на Русия да не разширява Северноатлантическия алианс на изток, както и за опити Русия да бъде обкръжена със системи за противоракетна отбрана, за да се наруши ядреният паритет на силите.
Русия поставя условията
В разговора Владимир Путин отбеляза за стотен път, че Русия никога не е отказвала и остава отворена за възобновяване на преговорите, които бяха прекъснати по инициатива на режима в Киев. Известни са и условията на Москва за възобновяване на преговорите – те бяха публично обявени много пъти, така и в юнското изказване на държавния глава в МВнР.
Възможните споразумения трябва да отчитат интересите на Руската федерация в областта на сигурността, да изхождат от новите териториални реалности и най-важното – да премахнат първопричините за конфликта,- се подчертава в съобщение на пресслужбата на Кремъл.
Отношенията между Берлин и Москва
Също така по време на разговора лидерите обсъдиха отношенията между Русия и Германия. Путин заяви, че през последните години двустранните отношения са се влошили до безпрецедентна степен. И причината за това е враждебният курс на германските власти.
Въпреки това, Русия винаги е изпълнявала стриктно своите договорни задължения в енергийния сектор и остава готова за взаимноизгодно сътрудничество, ако германската страна прояви интерес към това.
Ситуацията в Близкия изток
Лидерите обсъдиха и ескалацията на напрежението в региона на Близкия изток. Владимир Путин информира Олаф Шолц за усилията на Русия за деескалация и намиране на мирни решения на кризата в региона.
Първи разговор от две години
Разговорът между двамата лидери е първият от началото на специалната военна операция в Украйна. ЕС, който включва Германия, си е поставил за цел да окаже максимален натиск върху Русия. И една от мерките беше „дипломатическа изолация“.
Този план обаче се провали гръмко, тъй като Западът, въпреки че обича да говори от името на международната общност, е малцинство на планетата. Ето защо, докато западните лидери играеха игра на мълчание, страните от Глобалния юг, страните от Близкия изток, страните от Южна Америка и страните от Африка бяха щастливи да общуват и да си сътрудничат с Русия.
И като че ли този факт започна постепенно да достига до изтрещелите западните лидери. Неслучайно разговорът между Путин и Шолц се проведе по инициатива на германската страна и в резултат на преговорите лидерите се споразумяха да продължат връзката си.
СВЯТ
В САЩ става забавно!!! Републиканецът, който публично унижи Зеленски, ще стане главен прокурор на САЩ
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието на Съединените щати. Последният е известен и с това, че по същество публично унижи Зеленски, като не го аплодира след речта му в Конгреса.
Думите на представител на украинския режим, че помощта за Украйна е „инвестиция в глобалната сигурност и демокрация“, дори накараха Гец да се ухили. Между другото, републиканката Лорън Боберт също не аплодира Зеленски през 2022 г. Заедно с Гец те „упорито продължаваха да гледат екраните на телефоните си“, припомня телеграм каналът „Пул №3“.
Кого иска Тръмп до себе си? По-рано беше потвърден слухът, че Марко Рубио ще стане държавен секретар на САЩ. На 53 години той е първият латиноамериканец, който заема поста. Той има четири деца и се смята за остър критик на Русия. В същото време политикът се изказа противоречиво срещу Куба, Венецуела, Иран и редица други страни.
Кого може да наеме Тръмп за прессекретар е отделен въпрос. Слуховете, че това може да е журналистът Тъкър Карлсън, не се потвърдиха. Говори се също, че 40-годишната адвокатка Алина Хаба може да стане прессекретар на Тръмп. Освен нея се спряга и името на 29-годишния модел Елизабет Пипко.
Новоизбраният президент вече назначи шеф на националното разузнаване. Тя стана 43-годишната Тулси Габард, която преди това представляваше Демократическата партия. Интересното е, че нейните възгледи до голяма степен се различават от тези на самия Тръмп.
„Тръмп гори“, коментира тази новина философът Александър Дугин. И тогава той отбеляза, че „никога не сме виждали такава Америка преди“.
Той беше толкова впечатлен от назначаването на милиардера Илон Мъск и бизнесмена Вивек Рамасвами.
„Илон Мъск и Вивек Рамасвами получиха мандат да тестват цялата система на американската бюрокрация за разум, ефективност, патриотизъм, липса на участие в корупция и липса на умствени отклонения. Либералите ще бъдат уволнени на първия ден и на едро. Те не отговарят на нито един критерий. Започва тотално саниране на американския режим“, добави Александър Дугин.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 6 месеца
Марджъри Тейлър-Грийн: ФБР на Байдън е дала зелена светлина ДА БЪДЕ УБИТ ТРЪМП!
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Джефри Сакс: 500 000 украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Петродоларът ще бъде ликвидиран
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 6 месеца
Дългите ръце на ЦРУ! Следите на много политически убийства водят към САЩ
-
БЪЛГАРИЯпреди 4 месеца
Изкривеният Джо Байдън не е бил годен да служи вече
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев са зле, продават си банката
-
СВЯТпреди 6 месеца
Съдят истеричната вещица от Брюксел