СВЯТ
Брюксел не признава енергийните си терор
Европейската комисия представи своите препоръки за това как Европа да се справи с енергийната криза. От изказването на европейския комисар по енергетика Кадри Симсон става ясно, че Брюксел не е допуснал нито една грешка, довела до настоящата криза. Каква е рецептата за спасението на Европа?
Европейският комисар по енергетиката Кадри Симсон разказа за ускорения преход към вятър и слънце. Второ, Брюксел не обмисля ролята на „Северен поток 2“, но ще помисли за това едва след като Германия вземе решение да издаде разрешение за въвеждане в експлоатация. Всичко това може да се проточи до следващата година.
Третият момент е, че скоро представители на ЕК ще посетят страните от Персийския залив, за да обсъди доставките на газ за Европейския съюз.
Четвърто, ЕК ще проучи възможността за оптимизиране на запасите от газ в ЕС и възможността за съвместни покупки на газ от страните от ЕС.
Пето, Европейската комисия посочва глобалния растеж на търсенето като причина за скока в цените на газа. Те не обвиниха директно „Газпром“. Симсон обаче обеща да проучи ситуацията с неконкурентно или спекулативно поведение на газовия пазар.
Така предписанието на ЕК за справяне с кризата всъщност се свежда главно до дългосрочни решения, които няма да могат да повлияят по никакъв начин на ситуацията тази зима. Единственото решение, обявено от ЕК, което може да се приложи тук и сега, е социалното подпомагане на населението. Но отговорността за това е в самите европейски страни.
Брюксел смята, че страните от ЕС могат да харчат субсидии и обезщетения за европейците с ниски приходи за нарастващите цени на въглеродните кредити. През 2021 г. европейските държави успяха да спечелят допълнителни 10,8 милиарда евро от квотите. Но поскъпването на тези квоти се превърна в друга причина за поскъпването на газа.
Според Европейската комисия сметките за електроенергия за гражданите на много страни от ЕС са нараснали с 400-500 евро годишно, растежът и нестабилността на цените на енергията обещава общо увеличение на цените на храните, а в бъдеще и на другите стоки.
Европейската комисия обаче не призна собствените си грешки, които доведоха ЕС до всичко това. Като има предвид, че точно ЕК настоява да се избягват дългосрочните договори за доставка на газ и създаването на борсова търговия с газ. В същото време във вече съществуващите газови договори (в по -голямата си част) европейците са постигнали подмяната на връзката със петрола за спот. В резултат на това, вместо по-предвидими цени на газа, Европейският съюз получи неконтролирани и нестабилни колебания в цените на своите газови борси. Европейският комисар не каза нито дума по този въпрос. Тя каза, че ЕК проучва всякакви ситуации с неконкурентно или спекулативно поведение на пазара на газ, както и на пазара на въглеродни емисии.
ЕК не обвинява директно „Газпром“. Недоволството от него обаче се чува в отговора на въпроса за обвиненията на Полша срещу „Газпром“. Симсон признава, че „Газпром“ изпълнява изцяло дългосрочните си договори за доставки на газ за ЕС „, но веднага постави катран в меда: „Но на практика не доставя допълнителни обеми газ на европейския пазар или ги доставя в минимален обем . “
„В същото време ЕК благодари на Норвегия за увеличаването на доставките, но Норвегия само леко ги увеличи, докато Русия, в сравнение с миналата година, увеличи доставките с почти 20%. И това е по въпроса кой задържа газа и кой не“, казва Станислав Митрахович, водещ експерт от Националния фонд за енергийна сигурност, изследовател от Финансовия университет при правителството на Руската федерация.
Защо Брюксел не похвали „Газпром“? Възможно е в бъдеще в резултат на следващото разследване да се разкрие виновен.
ЕК все пак внимава с „Газпром“: очевидно не е моментът да се карат с доставчика на газ. Разследването срещу „Газпром“ обаче може да започне.
„Това не е нулев сценарий. Но какво точно може да бъде предявено на „Газпром“? В крайна сметка договорите се изпълняват. ЕК разбира, че ще бъде трудно да се докаже предполагаемата манипулация от „Газпром“. Но аз виждам техния потенциал, те могат да се опитат ”, казва експертът.
Друга грешка е приемането от Европейската комисия на Директивата за газа, според която Брюксел забранява на руските газопроводи да изпомпват газ с пълен капацитет дори при липса на алтернативен доставчик на газ. Тоест Брюксел е създал правила, които изкуствено ограничават доставките на газ от Русия. В резултат на това газопроводът „Опал“ може да работи само с половината от капацитета си, което намалява възможността за изпомпване през „Северен поток-1“. За да ограничи „Северен поток-2“, ЕК трябваше отново да промени правилата на играта по време на изпълнението на проекта. Сега този газопровод ще може да работи само с половин капацитет.
Друга грешка, в която Европейската комисия никога няма да го признае, е твърде бързият изкуствен преход към производство на вятърна и слънчева енергия, като същевременно се изоставят резервните мощности, предимно въглищата и ядрената енергия. Те искат да затворят работещите ядрени реактори преди края на експлоатационния им живот. Ярък пример за това е Германия, която иска да ги изтегли до 2022 г. Въглищните електроцентрали се затваряха много по-бързо, защото ЕК повишаваше таксите за парникови емисии, правейки въглищните централи неизгодни за използване.
Симсон не само не призна тези грешки, а напротив, както се очакваше, се застъпи за още по-ускорен преход към вятърна и слънчева генерация. „Логиката е следната: ако лекарството не работи добре, нека да вземем повече лекарства. Вярвам, че това е грешка. Трябва да преминем през еволюционен, а не революционен път“, казва Митрахович.
„Струва ми се, че напротив, Европа трябва да обсъжда не ускоряване, а забавяне на усилията за преход на енергия, за да не се сблъска с катастрофа. ЕС трябва да си вземе почивка и да проучи как глобалното затопляне влияе върху възобновяемата енергия. Защото ако случилото се в Северно море (когато вятърните турбини спряха за две седмици поради спокойно време) не е еднократно явление, а ще се превърне в постоянно явление в бъдеще, тогава е опасно “, предупреждава заместник-ръководителят на Икономическия отдел на Института по енергетика и финанси Сергей Кондратиев.
В този случай не само огромните инвестиции във вятърни турбини и слънчеви панели ще останат непотребно. „Страшно е, ако европейците, затворили традиционните електроцентрали на въглища и газ, останат сами срещу безветрието, защото тогава никой не може да им помогне. Спирането на електричеството означава на практика пълно спиране на икономиката “, предупреждава източникът.
Според Кондратиев, освен да забави енергийния преход, ЕС трябва да намали натиска върху производството на въглища и газ, както и да се откаже от спиране на ядрените електроцентрали преди датата на изтичане на техния ресурс, а след това да удължи ресурсите си, както например Русия и САЩ го правят. Дори Япония, където имаше авария на АЕЦ, не е готова да се откаже от ядрената енергетика. Освен това Източна Европа увеличава междусистемните връзки с руската енергийна система БРЕЛ, защото Русия има достатъчно големи обеми свободни мощности, които може да се дозаредят. И в случая не са нужни много големи инвестиции. Но Европа, както се вижда, поема по напълно противоположен път.
Показателно е, че Европейската комисия не каза почти нищо за истинската рецепта за спасяване на Европа от кризата тук и сега – не за отлагане, а за стартиране на „Северен поток-2“ възможно най -скоро. Това всъщност е единственото нещо, което Европа може бързо да направи за борба с кризата.
Второто е надеждата за топла зима, за да се преодолеят тежките прекъсвания на електричеството и отоплението, както и спирането на промишлеността, за да се осигури на населението енергия.
Но ЕК обеща да посети страните от Персийския залив в рамките на няколко седмици, за да договори доставките на газ. Но последното няма да е от голяма полза. „Капацитетът на доставките на тръбопроводи от Близкия изток е ограничен, възраждането на проекта за газопровода „Набуко“ от пепелта все още е абстракция. Можете да си купите втечнен природен газ, но той е скъп. Или Европа е готова да плати повече за нея от Азия?“, пита Митрахович.
В края на септември дори британският министър на икономиката, енергетиката и промишлената стратегия Квази Картенг се изказа в подкрепа на „Северен поток 2“, въпреки че Лондон е по-малко зависим от доставките на руски газ от други европейски страни. Той обясни, че подкрепя диверсификацията на маршрутите за доставка на газ. Но Европейската комисия положи толкова усилия да „убие“ „Северен поток-2“, че сега не може да го стартира дори в условията на енергийна криза. Показателно е, че Европейската комисия не каза почти нищо за истинската рецепта за спасение
Що се отнася до идеята на ЕК за създаване на съвместни покупки на газ, ще бъде изключително трудно да се осъществи. Ясно е, че колкото по -голямо е количеството гориво, което потребителят купува, толкова по -силна е неговата позиция при договаряне с продавача и толкова по -голяма отстъпка и по -добри условия може да получи. „Имаше предложение за закупуване на газ преди десет години. Идеята беше да се създаде енергиен съюз, който да купува газ през Брюксел. Но тя се провали. Тъй като страните са твърде различни, потреблението е различно, съществуващите договори за доставка на газ са различни “, казва Митрахович.
Идеята за създаване на стратегически резерв на газ в ЕС е по -разумна, но отново не е бърза за изпълнение. Повишеното търсене тази година се формира, наред с други неща, защото зимата на 2020-2021 г. се оказа мразовита и дълга, а подземните складови бази бяха рекордно празни. И до новия отоплителен сезон ЕС успя да изпомпва по -малко газ в хранилищата си от обикновено. Ако всички бяха пълни с газ, ситуацията с цените на газа тази година щеше да бъде очевидно по-лесна. В някои страни изобщо няма хранилища. Но ще успее ли ЕС да ги принуди да инвестират, а след това също да изпомпва газ в тях за резерви. Изграждането на инфраструктура и съхранението на газ струва пари. „Не всички бедни страни ще поискат това: ако зимата е топла, тогава защо да съхраняват допълнителен газ. Съхраняването на газ не е безплатно удоволствие “, казва Митрахович.
СВЯТ
Путин затваря кранчето на ядреното гориво за щатите
Путин извади коз срещу САЩ: Русия нанесе основния уранов удар
Руският президент Владимир Путин извади коз срещу Америка: Русия нанесе основния уранов удар на Съединените щати и сега въвежда временни ограничения върху износа на обогатен уран за Щатите. Необходимият документ вече е подписан.
Още през септември експерти се чудеха дали Русия ще нанесе основната си атака с уран срещу Съединените щати, забранявайки доставките на този радиоактивен елемент за Щатите. Уранът, припомняме, е ключов компонент за ядрената енергетика. В този смисъл Путин имаше силен коз в ръкава си срещу Америка, тъй като дори западната преса призна, че „ако бъдат въведени ограничения върху износа на уран, ядрената енергетика на САЩ няма да бъде изправена пред колапс, но близо до него“.
Ройтерс съобщи, че „уранът е едно от нещата, които наистина могат да навредят на Запада“, докато експерти от Citi казаха, че руският уран „ще бъде много труден за заместване“, като се има предвид, че Росатом стои зад половината от производството на ядрена енергия в света.
И все пак Русия нанесе този основен уранов удар. Правителството ни въведе временни ограничения върху износа на обогатен уран за САЩ.
Русия въвежда временни ограничения върху износа на обогатен уран. Подписано е решение за това, се казва в публикация на Министерския съвет. – Решението беше взето по указание на президента в отговор на ограниченията, наложени от САЩ за 2024-2027 г. и забраната за внос на руски уранови продукти от 2028 г.
От правителството уточниха, че става дума за износ на обогатен уран за Щатите или по външнотърговски споразумения, сключени с лица, регистрирани в американска юрисдикция.
Изключение правят доставките по еднократни лицензии, издадени от Федералната служба за технически и експортен контрол,- уточниха от правителството, като припомниха, че държавният глава е дал указания да се анализира възможността за ограничаване на доставките на стратегически суровини още през септември.
Ограничава се доставката на редица стоки за нас. Може би трябва да помислим и за определени ограничения? Уран, титан, никел. Ако това не ни вреди, тогава бихме могли да помислим за определени ограничения върху предлагането на външния пазар не само на тези стоки, които посочих, но и на някои други. Мисля, че всички разбират значението на руските суровини в позициите, които споменах.
СВЯТ
Дебилния Шолц се обади на Путин с малоумни искания
По заповед на дълбоката държава Шолц се обади предизборно на Путин за да си направи реклама, набере предизборни точки и „да го нахока“. Разговора се проведе по инициатива на германската страна. Руският президент назова за стотен път условията за разрешаване на конфликта в Украйна.
Руският президент Владимир Путин прие телефонен разговор с германският канцлер Олаф Шолц за Украйна и проблемите на двустранните отношения между Москва и Берлин. От Кремъл споделиха подробности от разговора между двамата лидери.
В какво са виновни НАТО?
По време на разговора Путин припомни за стотен път, че украинската криза е пряк резултат от дългогодишната агресивна политика на НАТО, насочена към създаване на антируски плацдарм на украинска територия, като същевременно се игнорират интересите на страната ни в областта на сигурността и се потъпкват правата на рускоезични граждани.
Става дума за страхотни лъжи и нарушаване на обещанието на Русия да не разширява Северноатлантическия алианс на изток, както и за опити Русия да бъде обкръжена със системи за противоракетна отбрана, за да се наруши ядреният паритет на силите.
Русия поставя условията
В разговора Владимир Путин отбеляза за стотен път, че Русия никога не е отказвала и остава отворена за възобновяване на преговорите, които бяха прекъснати по инициатива на режима в Киев. Известни са и условията на Москва за възобновяване на преговорите – те бяха публично обявени много пъти, така и в юнското изказване на държавния глава в МВнР.
Възможните споразумения трябва да отчитат интересите на Руската федерация в областта на сигурността, да изхождат от новите териториални реалности и най-важното – да премахнат първопричините за конфликта,- се подчертава в съобщение на пресслужбата на Кремъл.
Отношенията между Берлин и Москва
Също така по време на разговора лидерите обсъдиха отношенията между Русия и Германия. Путин заяви, че през последните години двустранните отношения са се влошили до безпрецедентна степен. И причината за това е враждебният курс на германските власти.
Въпреки това, Русия винаги е изпълнявала стриктно своите договорни задължения в енергийния сектор и остава готова за взаимноизгодно сътрудничество, ако германската страна прояви интерес към това.
Ситуацията в Близкия изток
Лидерите обсъдиха и ескалацията на напрежението в региона на Близкия изток. Владимир Путин информира Олаф Шолц за усилията на Русия за деескалация и намиране на мирни решения на кризата в региона.
Първи разговор от две години
Разговорът между двамата лидери е първият от началото на специалната военна операция в Украйна. ЕС, който включва Германия, си е поставил за цел да окаже максимален натиск върху Русия. И една от мерките беше „дипломатическа изолация“.
Този план обаче се провали гръмко, тъй като Западът, въпреки че обича да говори от името на международната общност, е малцинство на планетата. Ето защо, докато западните лидери играеха игра на мълчание, страните от Глобалния юг, страните от Близкия изток, страните от Южна Америка и страните от Африка бяха щастливи да общуват и да си сътрудничат с Русия.
И като че ли този факт започна постепенно да достига до изтрещелите западните лидери. Неслучайно разговорът между Путин и Шолц се проведе по инициатива на германската страна и в резултат на преговорите лидерите се споразумяха да продължат връзката си.
СВЯТ
В САЩ става забавно!!! Републиканецът, който публично унижи Зеленски, ще стане главен прокурор на САЩ
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието на Съединените щати. Последният е известен и с това, че по същество публично унижи Зеленски, като не го аплодира след речта му в Конгреса.
Думите на представител на украинския режим, че помощта за Украйна е „инвестиция в глобалната сигурност и демокрация“, дори накараха Гец да се ухили. Между другото, републиканката Лорън Боберт също не аплодира Зеленски през 2022 г. Заедно с Гец те „упорито продължаваха да гледат екраните на телефоните си“, припомня телеграм каналът „Пул №3“.
Кого иска Тръмп до себе си? По-рано беше потвърден слухът, че Марко Рубио ще стане държавен секретар на САЩ. На 53 години той е първият латиноамериканец, който заема поста. Той има четири деца и се смята за остър критик на Русия. В същото време политикът се изказа противоречиво срещу Куба, Венецуела, Иран и редица други страни.
Кого може да наеме Тръмп за прессекретар е отделен въпрос. Слуховете, че това може да е журналистът Тъкър Карлсън, не се потвърдиха. Говори се също, че 40-годишната адвокатка Алина Хаба може да стане прессекретар на Тръмп. Освен нея се спряга и името на 29-годишния модел Елизабет Пипко.
Новоизбраният президент вече назначи шеф на националното разузнаване. Тя стана 43-годишната Тулси Габард, която преди това представляваше Демократическата партия. Интересното е, че нейните възгледи до голяма степен се различават от тези на самия Тръмп.
„Тръмп гори“, коментира тази новина философът Александър Дугин. И тогава той отбеляза, че „никога не сме виждали такава Америка преди“.
Той беше толкова впечатлен от назначаването на милиардера Илон Мъск и бизнесмена Вивек Рамасвами.
„Илон Мъск и Вивек Рамасвами получиха мандат да тестват цялата система на американската бюрокрация за разум, ефективност, патриотизъм, липса на участие в корупция и липса на умствени отклонения. Либералите ще бъдат уволнени на първия ден и на едро. Те не отговарят на нито един критерий. Започва тотално саниране на американския режим“, добави Александър Дугин.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 6 месеца
Марджъри Тейлър-Грийн: ФБР на Байдън е дала зелена светлина ДА БЪДЕ УБИТ ТРЪМП!
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Джефри Сакс: 500 000 украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Петродоларът ще бъде ликвидиран
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 6 месеца
Дългите ръце на ЦРУ! Следите на много политически убийства водят към САЩ
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев са зле, продават си банката
-
БЪЛГАРИЯпреди 4 месеца
Изкривеният Джо Байдън не е бил годен да служи вече
-
СВЯТпреди 6 месеца
Съдят истеричната вещица от Брюксел