ТЕМА
Климатичната катастрофа на Европа
Най-катастрофалната суша „от 500 години“ – така западните медии описват климатичните сътресения, които преживява сега Европа. Коритата на реките наистина са пресъхнали и на пръв поглед това е невиждана природна аномалия. Всъщност причините за него са отдавна обяснени, това важи и за Русия.
“Блумбърг”, цитирайки учени, казва, че настоящата суша в Европа „изглежда най-лошата от 500 години“. Проблемът е, че нито преди 500, нито 400 години в Европа – и никъде другаде по света – не е имало не само измерване на валежите, но дори и прост термометър: те просто още не са били изобретени. Някакво редовно измерване на валежите започва във Великобритания едва през 1860 г. – така че когато видите изявления като „безпрецедентна от векове суша“, трябва, образно казано, да опипате джобовете си: най-вероятно сте мамени.
И все пак нещо се случва в Европа, нали? Европейската комисия твърди, че 47% от територията на ЕС е в състояние на „предупреждение“, а 17% в състояние на „тревога“ за суша. Публикуваната от ЕК карта показва, че сушата наистина е сериозна. Властите прогнозират 16% спад на добивите от зърно. Би било хубаво да разберем какво наистина се е случило там – и кой е виновен. Освен това само преди 12 години у нас се случи много подобна история.
Кой е виновен
Обикновено, когато някой говори за суша – понякога дори казват „глобалната тенденция към опустиняване“ – той има предвид глобалното затопляне. Тази логика изглежда проста: по-горещо е, по-сухо е, значи има суша.
Физиката на нашата планета обаче работи по точно обратния начин. С глобалното затопляне количеството на валежите неизбежно се увеличава – например през ХХ век то се е увеличило с 2% на планетата като цяло.
По принцип ще се досетите, ако разгледате учебника по естествена история за пети клас. Оказва се, че две трети от Земята е покрита с вода. Ако влезете в плувен басейн, където две трети от пода е пълен с вода, и започнете да увеличавате отоплението, колкото по-горещо става, толкова повече водни пари ще има във въздуха.
Нека си представим, че сме влезли в басейн, чийто таван е на десет километра, а водата се нагрява от мощна лампа (ситуацията е приблизително същата в тропосферата на Земята). Разбира се, на върха ще бъде по-студено, отколкото близо до самата вода. Изпарената вода ще започне да се кондензира в облаци и ще вали дъжд. Какво се случва, ако температурата в сградата се повиши? Точно така: дъждът ще започне да вали по-често.
Нещо такова се случва на Земята. На 28 февруари 2022 г. беше поставен необичаен рекорд в обикновено суха Австралия: в един от нейните градове паднаха 467 милиметра дъжд за ден. Почти половин метър вода, разбира се, причини масови наводнения.
Вярно е, че е трудно да се нарекат такива наводнения напълно катастрофални. Както се казва в същия учебник по естествена история, с повишаване на температурите се увеличава и изпарението. Следователно това, което е паднало на едно място, бързо започва отново да се превръща във водна пара. Именно поради това статия в научното списание “Саянтифик Репорт” заключава, че „всъщност записите от наблюденията е по-вероятно да показват намаляване на годишните максимални нива на наводнения, въпреки добре документираното увеличение на нивата на валежите“. Друга научна работа отбелязва, че въпреки нарастването на световното население, броят на хората, умиращи от наводнения всяка година, също намалява.
Според научни статии честотата на сушите като глобално затопляне изобщо не се променя. Нито в света, нито в Европа. Последният документ за Европа заключава: „От дългосрочна перспектива 1851-2018 г. няма последователни тенденции в сушите в Западна Европа.“ Авторите на статията, отбелязвайки, че броят на сушите не се увеличава и по света добавят: „Средно по-топъл свят е по-влажен свят“.
Истинският виновник е „Момиченцето“
Годишните графики на сушите, публикувани в научни списания, показват, че сушите имат резки пикове. Много често – в случая с Европа – те съответстват на такова явление като „Ла Ниня“ („момиченце“ на испански). Така се нарича ситуацията, когато водата близо до екватора в Тихия океан изведнъж стане по-студена.
Това се случва веднъж на около десетина години (понякога по-често), когато водата от дълбините на Тихия океан се издига на повърхността. Тук той абсорбира топлина от атмосферата и след това потъва надолу, отнасяйки топлината със себе си. Топлинният капацитет на най-големия океан е огромен и през годините на “Ла Ниня” средните температури на планетата падат.
В други години – когато цари „Ел Ниньо“, „момченцето“ – малко студена вода се издига от дълбините, а всичко се случва обратното с климата. Например, най-топлата година в писаната история на планетата и Русия – 2020 г. – беше точно тази, в началото на която действаше “Ел Ниньо”.
Както може би се досещате, през по-топлите години на планетата има малко повече валежи. А в по-студено – малко по-малко. Освен това, което е важно, тяхното разпределение се променя. Например над Австралия по време на “Ла Ниня” падат повече. Но над Западна Евразия – като правило, по-малко. Следователно всеки от нас може лесно да си спомни случая със силна “Ла Ниня”. Това е 2010 г. в Русия – годината на много дълъг антициклон, когато в Москва (и не само) нямаше дъжд с месеци.
2022 г. е – както може би се досещате – годината на доста силна “Ла Ниня”. Освен това е продължителна: продължава от есента на 2020 г. Струва си да припомним: “Ла Ниня” също означава, че температурите на студената част от годината в нашата област могат да бъдат по-ниски от обичайните. И не само студени – рекордно хладният май 2022 г. в Русия също е дело на нейните ръце.
Как се оказва, че и жегата през лятото, и студът през останалите месеци могат да бъдат причинени от едно явление? Колкото и да е странно, да: климатът е подреден по такъв начин, че недостатъчната средна температура на планетата може да доведе до студ през зимата (всичко е ясно, няма нужда да се обяснява) и до жега през лятото.
Отново, всичко е въпрос на физика. Повърхността на земята се охлажда, когато от нея се изпарява вода, паднала там с дъждове. И ако в света се е изпарила по-малко вода, по-малко от обикновено може да стигне някъде. Това означава, че дъждовете през лятото също няма да могат да охладят това „някъде“. Точно както силните зимни циклони, които „пропуснати“ през годините на “Ла Ниня”, няма да могат да стоплят земите на Европа и Русия.
Това означава ли, че идващата зима ще е студена? “Ла Ниня” не е много предсказуема (обаче и “Ел Ниньо” не е по-добър). Това е много променливо явление и може да изчезне преди зимата. Но ако не, определено зимата може да е студена. Постепенните прекъсвания на тока в Тексас през 2011 и 2021 г. (със студове, необичайни за тези места) се случиха точно в годините на “Ла Ниня”, както вече писахме. Между другото, зимата на 2010 г. в Русия също беше много по-студена от нормалното.
И ако “Ла Ниня” не отслабне, политически и икономически, Западна Европа може да пострада дори повече тази зима, отколкото това лято.
Защо да не съжалявате твърде много за Европа?
В същото време не може да не се отбележи един важен факт. Да, тази година европейската суша засегна сериозно посевите и дори логистиката – има малко язовири по Рейн, така че сухата година драстично намалява максималното възможно газене на баржите, които плават там.
Но като цяло жителите на Русия нямат причина да смятат, че Европа е някак особено нещастна. Сухите цифри говорят, че ситуацията е по-скоро обратната. В света протича процес, за който няма да чуете в медиите, но вероятно няма нищо по-важно от него на планетата днес: глобалното озеленяване. Според сателитни снимки в Русия през 2000-2017 г. площта на горите се е увеличила с 6,62%.Зеленото покритие е станало повече с 0,7 милиона квадратни метра. километра – няколко пъти Германия.
В Европа този процес също тече – и което е характерно по-бързо, отколкото у нас. За 2000-2017 г. сателитните изображения показват увеличение на горската площ за ЕС (тогава включително Великобритания) със 7,78%. Защо?
Защото глобалното озеленяване, както отбелязват учените, въпреки че се развива по целия свят, то е най-бързо в страни, където валежите са 500 милиметра годишно или повече. Първият поглед върху картата на валежите на Евразия показва, че основната част на Русия е твърде студена, за да има толкова много валежи, така че имаме такъв режим в по-малка част от страната. И обратното: основната част от ЕС се намира в зона, където валежите са над 500 милиметра.
“Ла Ниня” идват и си отиват, но глобалното озеленяване остава. И това не са просто „повече листа“: плевелите също имат листа. Това на първо място означава повече храна. Според това американско проучване 26% във всяко парче пшеничен хляб в съвременните САЩ съществуват именно благодарение на глобалното озеленяване и без него просто нямаше да расте (подобно е положението и в света като цяло). По-точно, тези 26% са резултат от глобалното озеленяване, плод на антропогенните емисии на въглероден диоксид, които предизвикаха целия този процес.
Механизмът на озеленяване е прост: растенията изграждат тъканите си предимно от молекули CO2, които са тяхната храна, точно както ние основно изграждаме тъканите си от съединения, получени от тези растения. Колкото повече CO2 във въздуха, толкова по-голям е добивът. Защо всъщност в индустриалните оранжерии въглеродният диоксид се добавя към въздуха до стойности 2-3 пъти по-високи от атмосферните.
Фактът, че глобалното озеленяване става по-силно в Европа, отколкото в Русия, означава, че досега ЕС може да спечели повече в ключов биологичен процес, протичащ на Земята, отколкото ние. И докато количеството на валежите в Русия не се увеличи (което е изключително вероятно през следващите десетилетия), няма да имаме много причини да жалим европейците.
А и след това едва ли. В крайна сметка никой в света не се бори срещу антропогенните емисии на CO2 по-силно от европейците. Тоест в дългосрочен план действията на техните държави (макар и от незнание, а не нарочно) са насочени към изтръгване на 26% от всяко парче хляб от всяка уста на тази планета. Включително и нашите, разбира се.
СВЯТ
Путин затваря кранчето на ядреното гориво за щатите
Путин извади коз срещу САЩ: Русия нанесе основния уранов удар
Руският президент Владимир Путин извади коз срещу Америка: Русия нанесе основния уранов удар на Съединените щати и сега въвежда временни ограничения върху износа на обогатен уран за Щатите. Необходимият документ вече е подписан.
Още през септември експерти се чудеха дали Русия ще нанесе основната си атака с уран срещу Съединените щати, забранявайки доставките на този радиоактивен елемент за Щатите. Уранът, припомняме, е ключов компонент за ядрената енергетика. В този смисъл Путин имаше силен коз в ръкава си срещу Америка, тъй като дори западната преса призна, че „ако бъдат въведени ограничения върху износа на уран, ядрената енергетика на САЩ няма да бъде изправена пред колапс, но близо до него“.
Ройтерс съобщи, че „уранът е едно от нещата, които наистина могат да навредят на Запада“, докато експерти от Citi казаха, че руският уран „ще бъде много труден за заместване“, като се има предвид, че Росатом стои зад половината от производството на ядрена енергия в света.
И все пак Русия нанесе този основен уранов удар. Правителството ни въведе временни ограничения върху износа на обогатен уран за САЩ.
Русия въвежда временни ограничения върху износа на обогатен уран. Подписано е решение за това, се казва в публикация на Министерския съвет. – Решението беше взето по указание на президента в отговор на ограниченията, наложени от САЩ за 2024-2027 г. и забраната за внос на руски уранови продукти от 2028 г.
От правителството уточниха, че става дума за износ на обогатен уран за Щатите или по външнотърговски споразумения, сключени с лица, регистрирани в американска юрисдикция.
Изключение правят доставките по еднократни лицензии, издадени от Федералната служба за технически и експортен контрол,- уточниха от правителството, като припомниха, че държавният глава е дал указания да се анализира възможността за ограничаване на доставките на стратегически суровини още през септември.
Ограничава се доставката на редица стоки за нас. Може би трябва да помислим и за определени ограничения? Уран, титан, никел. Ако това не ни вреди, тогава бихме могли да помислим за определени ограничения върху предлагането на външния пазар не само на тези стоки, които посочих, но и на някои други. Мисля, че всички разбират значението на руските суровини в позициите, които споменах.
ТЕМА
Жега в София! Не стойте на открито, идва и прах от Сахара
Завишени нива на фини прахови частици са отчетени на 4 от 5-те градски станции за контрол на въздуха
Заради жегата и нахлулата прах от Сахара Столична община призова при възможност жителите на града да стоят по-малко на открито.
“Във връзка с навлизащи в България горещи въздушни маси, наситени с високи количества прах от Сахара, Столична община предупреждава, че има завишение на фините прахови частици -ФПЧ10. Това се отчита в четири от измервателните станции в столицата. Над нормалната средноденонощна норма на ФПЧ10 от 50 µg/m3 са отчетени в Надежда, Хиподрума, Павлово, Младост. По прогнози на Националния институт по метеорология и хидрология утре в
София температурите се очаква да стигнат до 33 градуса”, се казва в съобщението на общината.
“Имайки предвид тези данни за повишаване на нивата на фини прахови частици във въздуха, Столична община призовава гражданите да ограничат дейностите на открито. Това би ги предпазило и от жегата в най-горещите часове на денонощието”, съветват от “Московска” 33.
…
Турбо жега
Жълт код за опасна жега в цялата страна, но идват дъжд и гръмотевици
Жълт код за опасна жега е обявен в цялата страна.
След обяд над планините и планинските райони ще се развива купеста облачност, но само на изолирани места там ще има краткотрайни валежи. Ще духа слаб югозападен вятър. Концентрацията на сахарски прах от север ще намалява.
Максималните температури ще са между 34° и 39°, малко по-ниски по Черноморието, в
София – около 33°. Атмосферното налягане е по-ниско от средното за месеца и ще остане без съществена промяна.
По Черноморието ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Максималните температури ще са между 27° и 32°. Температурата на морската вода е 22°-24°. Вълнението на морето ще бъде 1-2 бала.
В планините ще бъде предимно слънчево, след обяд ще се развива купеста облачност и на изолирани места ще превали. Ще духа слаб, по високите и открити части – умерен югозападен вятър. Максималната температура на 1200 метра ще е около 27°, на 2000 метра – около 19°.
В сряда вятърът временно ще се ориентира от запад-северозапад. След обяд ще се развие купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, повече в Северна България и планините, към вечерта и в югоизточните райони, ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. Има повишена вероятност на места явленията да са интензивни, а валежите – значителни, ще има и условия за градушки. В северозападната част от страната дневните температури ще са с 4-5 градуса по-ниски, а в южните и източните райони ще се задържат без промяна.
В четвъртък също на много места из страната ще превали и прегърми, а на отделни места, главно в източната половина, са възможни интензивни валежи. Температурите ще се понижат с още 2-3 градуса.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ТЕМА
Без въглеродни емисии би настъпил ледников период, защо ни лъжат?
България е страната в ЕС, която е намалила най-много парниковите емисии през второто тримесечие на 2023 г. Това стана ясно от доклад на Евростат, изнесен в края на миналата година. Данните показват, че България отчита 23.7% спад на изхвърления въглероден двуокис.
Да постигнем нетни нулеви въглеродни емисии до 2050 г. – реалистична ли е тази цел?
България генерира около 50 млн. тона въглеродни емисии или около 0,1-2% от глобалния дял. Количеството не е толкова значително в сравнение с останалите европейски страни, коментира в новото издание на Бизнес Видео Подкаст енергийният анализатор и преподавател в УНСС Петко Трухчев.
„Повечето от нас смятат, че въглеродните емисии са нещо лошо, но това не е вярно. Ако ги няма, би настъпил ледников период. Те поддържат енергийния баланс на земята“, обяснява експертът.
Проблемът, с който се сблъсква светът през последния век, е че има едно допустимо ново, в което въглеродните емисии могат да насищат атмосферата, съответно не бива да го превишаваме. С бума на индустриалната революция обаче и засилване на производството се задълбочава и проблемът, тъй като консумацията на енергия е водеща за производството и потреблението.
При производството на енергия се отделят повече въглеродни емисии, които се задържат в атмосферата и тя не може да поеме всички, така се нарушава климатичното равновесие, което води и до глобалното затопляне.
„През 90-те години този проблем е признат и на политическо ниво, като се изразява в поетия ангажимент – да ограничим покачването на средната годишна глобална температура до градус и половина, за да не се превърне земята образно казано във „фурна“, пояснява анализаторът.
Когато говорим за въглеродна неутралност, имаме предвид да ограничим емисиите и така да уравновесим климата на земята. В качеството си на член на ЕС България също е ангажирана с целите на глобалните и европейските климатични политики, въпреки забавянето по прилагането им у нас, което е налице. Като междинна цел до 2030 г. ЕС се стреми към намаляването на парниковите емисии с 55%.
Когато говорим и за България, включваме трансформацията в енергийния сектор с нарастващия дял на възобновяемите енергийни източници, които също ни спестяват голямо количество въглеродни емисии.
„Недостатък на възобновяемите източници е, че те не могат да гарантират непрекъснато производство на електроенергия и това крие рискове за сигурността и устойчивостта на електроенергийната система“, казва Трухчев.
Стои въпросът как да изградим нашия енергиен микс. Въглищата, например, са местно производство и в това отношение сме обезпечени като ресурс – от една страна те могат да гарантират стабилност, но също така са лидер в генерирането на въглеродни емисии.
Енергийният анализатор и преподавател в УНСС Петко Трухчев
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 6 месеца
Марджъри Тейлър-Грийн: ФБР на Байдън е дала зелена светлина ДА БЪДЕ УБИТ ТРЪМП!
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Джефри Сакс: 500 000 украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Петродоларът ще бъде ликвидиран
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Дългите ръце на ЦРУ! Следите на много политически убийства водят към САЩ
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев са зле, продават си банката
-
БЪЛГАРИЯпреди 4 месеца
Изкривеният Джо Байдън не е бил годен да служи вече
-
СВЯТпреди 6 месеца
Съдят истеричната вещица от Брюксел