Свържете се с нас

ТЕХНОЛОГИИ

Добре дошли в е-джунглата!

Докато в едни системи избуяха е-точки и портали, други отказват да излязат от Средновековието

Трябва да сме осъществили квантов скок в електронното управление, щом тези дни в „Туитър“ не си актуален, ако не се похвалиш с е-глоба от КАТ – онлайн връчена и онлайн платена. Естествено, системата е малко (или много – според гледната точка) непохватна, често своенравна и изчезва в непланирани почивки, но като цяло дава основание да се чудим как успяхме да саботираме електронните услуги толкова успешно няколко петилетки, та самото споменаване на е-управлението караше публиката да се разбяга, сякаш чумата е дошла.

Днес човек може да си извади куп документи, да получи 300 лв. за първокласника, даже да кандидатства за обществени поръчки и още много неща, без да излезе от вкъщи и по-важното – без да види очите на чиновник. Но повечето електронни услуги остават твърде сложни – и оттам недостъпни, за средностатистическия потребител, а цели системи се държат сякаш не 20, а 200 г. няма да им стигнат да излязат от Средновековието. В тях клетият гражданин си остава не човек, а жертва, и едното гише – този блян от памтивека на Иван Костов – е нещо неприлично, защото на мода още са мокри печати, пощенски клейма, оригинали, заверки и въобще – тормозът.

Честита е-глоба!

На фона на отчайващата събираемост на глобите за нарушения по пътищата, въвеждането на възможност за бързо връчване и бързо плащане на електронен фиш онлайн е, образно казано, като да постигнеш меко кацане на Луната. От 1 163 985 електронни фиша през 2022 г. например, 421 395 са останали невръчени, а 536 577 са с неплатена глоба. Откакто действат новите възможности за известяване с есемес, по вайбър или електронна поща, за няколко седмици са изпратени 205 000 известия за невръчени глоби по телефона (есемес и вайбър) и над 88 000 по имейл. Именно те родиха феномена да си честитиш фиша, както навремето се казваше „Честита баня!“.

Възможностите, малко объркващо, са две. В края на октомври м.г. стана възможно МВР да ни известява с есемес, по вайбър и имейл за електронни фишове през системата за сигурно електронно връчване, а от края на януари шофьорите могат да проверят и платят онлайн дори невръчени фишове само срещу ЕГН и номер на шофьорска книжка в портала на МВР за е-услуги. Който успя да преодолее обичайните бъгове е много доволен (един потребител е писал на Божидар Божанов: „Почувствах се в 22-ри век“), но има и много недоволни, и объркани. Най-честите оплаквания са за сривове, проблеми с плащането, начисляване на такси от посредници, невъзможност да се въведат служебни и лизингови автомобили.

Може би най-сериозният проблем е, че човек невинаги може да види за какво нарушение е глобен и трудно се ориентира откога започват да текат сроковете за плащане и обжалване, защото не е непосредствено ясно от кой момент фишът се счита за връчен (не, не е от отварянето на съобщението във „Вайбър“ – „връчването“ е отварянето на линка към системата за сигурно е-връчване). С други думи, системата е ласкава към желаещите веднага да платят, но не толкова прозрачна за тези, които биха обжалвали. На по-заден план – в тези системи, като много други от същия тип, винаги остава нещо репресивно и мнозина са получили стари глоби в нечовешки ранен час. Както пише една жена във „Фейсбук“ – „2 години чакахте, не можахте ли да изчакате още 2 часа“.

Сбогом на удостоверенията, но друг път

Връчването на е-фишове по телефон и електронна поща е едно от няколко революционни нововъведения, приети миналата година. Голяма част от тези промени разчитат на служебния обмен на информация и прехвърлянето на всички регистри в електронен формат, за да не се превръщат гражданите, по думите на главния е-кръстоносец Божидар Божанов, в куриери на администрацията.

Служебният обмен на информация обаче е класически пример за протакане. Той е задължителен от 13 юни 2008 г., но едва ли сте разбрали това – вероятно оттогава до днес сте пренесли един вагон хартии от едно гише на друго, при това сте си платили за това.

Миналата година подходът бе сменен – вместо да се променят десетките закони, искащи какви ли не удостоверения от граждани и фирми, с един текст в закона за електронното управление служебното събиране на информация бе приравнено с предоставяне на удостоверение от заявителя. За целта в него се дописва, че „задължението за представяне или доказване на данни от страна на заявител на административна услуга се смята за спазено, когато доставчикът на административната услуга събира данните“.

Този текст е в сила от 19 септември 2023 г., но ако не знаете това, проблемът не е у вас. В София например, а вероятно в още много други общини, все още е необходимо да извадите от една общинска структура удостоверение за наследници и да го занесете в друга общинска структура – „Топлофикация“. Таксата е между 5 и 10 лв. В същото време в далеч по-крупната поръчка за ремонт на вагони на БДЖ, обявена по същото време, специално е упоменато, че възложителят няма право да изисква документи, до които има достъп по служебен път или чрез публичен регистър, или които могат да бъдат осигурени чрез пряк и безплатен достъп до националните бази данни на държавите членки.

В сила от миналата есен е и текстът, че заявление за административна услуга от физическо лице, подадено след като заявителят е идентифициран с едно от допустимите средства за електронна идентификация, се смята за подписано. Това бе рекламирано като отпадане на е-подписа за всякакви административни услуги, но, както може би сте установили и сами, слуховете за неговата смърт са преждевременни. Дали ще се изисква той, зависи от нивото на осигуреност на съответната услуга и много администрации все така го намират за незаменим. Е-подписът например е единственият възможен достъп до иначе доста напредналата национална здравноинформационна система. Въпреки че вече има и безплатни варианти, той си остава отблъскващ за много хора и това се признава и от управляващите.

Къде са ни трудовите книжки

Някои облекчения ни бяха продадени на зелено – тепърва ще се пишат подзаконовите им нормативни актове, ще се градят регистри, ще се обменят данни и т.н., а няма нищо по-лесно от това да се отложи нещо, отлагано 20 години. Това е причината да се питате защо пак ви трябва стикер за годишния технически преглед например. Той трябва да отпадне до 31 март по силата на нов текст, с който се въвежда забрана за въвеждане с подзаконов акт (например наредба) на стикери и други физически носители на данни за обекти, които са вписани в регистър.

Още една задача, за чието изпълнение остават два месеца – всички регистри да преминат в електронен формат. Преди две седмици например депутати от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС внесоха промени в закона за насърчаване на заетостта, с които редица услуги и регистри стават електронни. Това обаче е единственият законопроект с такава тематика, внесен в Народното събрание от началото на годината, установи проверка на „Сега“.

По-далечен срок се отпусна и за една от най-недолюбваните отживелици от годините преди Прехода – трудовата книжка. Хартиената й версия ще бъде заменена от 1 юни 2025 г. с електронен вариант, наречен единен електронен трудов запис. През това време трябва да бъде свършена огромна работа, а още при дебатите стана ясно, че нито една институция не я припознава за своя и протакането е в кърпа вързано. Добрата новина – социалната комисия тогава даде заявка, че няма да си остави магарето в калта и не е забравила това. Председателят Деница Сачева (ГЕРБ) е задала тези дни въпрос до социалния министър Иванка Шалапатова докъде е стигнала работата по най-належащата задача – до юни да е готова наредба на МТСП, НАП и НСИ, с която да се уреди вписването в нов регистър на заетостта. И още една изненада – министърът уверява, че работата е в ход и ще приключи в срок.

„Стига с тия 3 месеца, бе! Ще чакате“

Докато обществени поръчки за милиони могат да се разпределят изцяло онлайн, за дребните суми в ТЕЛК и НЕЛК човек все още няма избор, освен да ходи от гише на гише, да чака за мокри печати и да дипли документи. Досущ като олющените коридори, където обикновено са заточени тези кабинети, ТЕЛК и НЕЛК си остават друг свят, въпреки всякакви опити да бъдат издърпани от Средновековието и вкарани в 21-ви век.

Миналата година депутатите задължиха регионалните здравни инспекции да уведомяват хората за изтекли експертни решения 4 месеца предварително, а ТЕЛК – да се произнесе до 3 месеца. Една година по-късно, групите за взаимопомощ отново са пълни с пациенти, които се чудят защо не получават пенсия и питат къде им е писмото (в тази система получателят търси писмото, а не обратното). От едно гише миналия четвъртък се троснали на една жена: „Стига с тия 3 месеца, бе! Ще чакате“. И дано другите гишета не са чули това, защото от 31 март всяка администрация вече ще е длъжна да ни уведомява поне един месец предварително за изтичащи срокове на права и задължения.

Неоспоримо предимство на електронното управление е, че е-порталът никога няма да ви изръмжи „Стига с тия 3 месеца, бе!“. Но това не му пречи за много хора да е също толкова сприхав и недостъпен. Всъщност е-услугите у нас така избуяха (за някои от тях вече имаме по два портала – например НИС и ПИС), че малко започват да приличат на електронна джунгла, населена от враждебни абревиатури. За да се ориентирате в нея, трябва да разпознавате ССЕВ, ПЕАУ, ЕПДЕАУ, ЕПЕП, ЕПЗЕУ, да боравите с визуализации, автентикации, идентификатори и т.н. Трябва да знаете кога ви трябва КЕП и каква е разликата между КЕП и електронна идентичност. В ПЕАУ трябва да имате номер на СУМПС, за да платите невръчен е-фиш, СП или НП. Да, веднъж разгадани, тези е-точки и е-портали със сигурност спестяват време и наистина работят. Но това не им позволява да приличат на все същата стара бюрокрация, само че нагиздена с едно „е“ отпред.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

ТЕХНОЛОГИИ

Как да започнете да копаете криптовалута: Ръководство за начинаещи

Добивът на криптовалута се превърна в популярен начин за хората да правят пари онлайн чрез потвърждаване на транзакции в блокчейн мрежи. В замяна на изпълнение на сложни математически предизвикателства, миньорите се възнаграждават с новоизсечена валута.

Консенсусният метод на доказателство за работа (PoW) се използва при копаене на криптовалута, което изисква миньорите да решават предизвикателни математически пъзели, което затруднява злонамерените участници и запазва целостта на мрежата.

Това изчерпателно ръководство ще ви обясни как да започнете да копаете различни криптовалути, като тикери на Bitcoin BTC надолу с $67 538, тикери на Litecoin LTC надолу с $0,1225, тикери на Ether ETH надолу с 2630,66 $, тикери на Zcash ZEC надолу с 35,82 $ и тикери на Monero XMR със 156,5 $ 9 .

Как се копае биткойн

Процесът на създаване на нови биткойни и добавяне на транзакции към блокчейна е известен като копаене на биткойни. В замяна на използване на изчислителна мощност за разбиване на сложни математически пъзели, копачите получават новосъздадени BTC и такси за транзакции.

За да копаете биткойн, първата важна стъпка е придобиването на подходящия хардуер. Използването на специфични за приложението интегрални схеми (ASIC) е най-популярният и ефективен метод за копаене на биткойни. Това са специализирани устройства, създадени само за копаене на биткойни. Те са по-мощни от CPU или GPU с общо предназначение.

Биткойн миньорите имат две основни опции за копаене на криптовалута: соло копаене и копаене в басейн. Самостоятелният копаене е акт на копаене сам и извършване на автономен опит за разбиване на блокове. Въпреки че успешният копач може да получи наградата за целия блок с тази стратегия, това стана по-трудно поради огромната процесорна мощност, необходима за конкуриране в текущата среда за копаене.

Копаенето в пула обаче е най-популярната и практична опция за повечето копачи. При копаене в пула индивидите се присъединяват към колективна група, в която се използва техният комбиниран капацитет за обработка. Блоковете се решават от пула за копаене като цяло, а наградите се разпределят въз основа на изчислителната мощност на отделните членове на пула. Въпреки че стимулите са по-малки от соло копаене, копаене в пула намалява променливостта на печалбите и го прави по-надеждна опция за получаване на награди за миньорите.

Миньорите трябва да изтеглят и настроят софтуер за копаене, подходящ за техния хардуер и предпочитан пул за копаене, след като решат стратегията за копаене, която работи най-добре за тях. CGMiner, BFGMiner и BitMinter са няколко примера за софтуер за копаене. Веднъж настроени, миньорите могат да наблюдават ефективността и приходите от своята копаене операция, като гарантират, че техният хардуер е адекватно захранван и обезвъздушен.

Освен това миньорите трябва внимателно да анализират разходите за копаене на биткойн, включително разходите за електроенергия и хардуер, в допълнение към познаването на техническите аспекти на копаене. Тъй като околната среда се развива, оставането в течение на модификациите на оборудването за копаене, портфейлите, софтуера и биткойн мрежата е от решаващо значение. И накрая, за да се гарантира съответствие, миньорите трябва винаги да спазват местните закони и правила относно копаене на криптовалута.

Стъпки за копаене на биткойн (BTC)

Как да копаете Litecoin

Добивът на Litecoin включва проверка на транзакции в блокчейна на Litecoin, като същевременно печелите награди под формата на новогенерирани Litecoin и такси за транзакции. Копачите трябва първо да закупят специализиран хардуер, като ASIC копачи, които са направени за базирани на Scrypt криптовалути като Litecoin, за да започнат копаене.

След това изберете подходящ пул за копаене, тъй като самостоятелното копаене може да бъде много сложно. Пулове за копаене на Litecoin като LTC.top, F2Pool и Antpool позволяват на миньорите да обединят изчислителната си мощност и да увеличат шансовете си за спечелване на награди.

Следващата стъпка е миньорите да изтеглят и настройват софтуер за копаене, като CGMiner и BFGMiner, който е съвместим с избрания от тях хардуер и пул. След като всичко е настроено, миньорите започват да работят и добавят към комбинираната изчислителна мощност. Когато пулът успешно копае блок, се печелят награди.

След това тези награди се разделят между участниците според приноса на всеки миньор. От съществено значение е безопасно да съхранявате спечелените LTC в надежден портфейл, да следите дейността по копаене и да сте в течение за промените в мрежата и напредъка в екосистемата Litecoin.

Стъпки за копаене на Litecoin (LTC)

Как да копаете Dogecoin

Копаенето на Dogecoin валидира транзакциите в блокчейна Dogecoin, като миньорите получават компенсация с нови доджкойни и такси за транзакции. Копачите трябва да закупят специализирано базирано на Scrypt ASIC майнинг оборудване, направено за Dogecoin, преди да изберат между пул и соло копаене.

Следващата стъпка е да настроите подходящ софтуер за копаене и да се присъедините към пул за копаене на Dogecoin. Въведете подробности за пула и идентификационни данни на работника в софтуера. Worker е отделен копаен екземпляр със собствени идентификационни данни.

Могат ли тикери на Shiba Inu SHIB надолу с $0,00001797 да се копаят като DOGE? Важно е да се отбележи, че традиционното копаене не е възможно с SHIB. Това е токен, базиран на Ethereum, а не PoW криптовалута, която може да се копае. Човек може да използва борси или децентрализирани платформи, за да купува, продава или участва в децентрализирано финансово отглеждане на доходи, за да получи SHIB.

Как да копаете Ethereum

Ethereum премина от процес на консенсус на PoW към механизъм за доказателство за дял (PoS). Операциите по копаене са преустановени съгласно тази нова договореност и валидаторите допринасят за сигурността на Ethereum, като залагат своите притежания на Ether.

Със сливането Ethereum Classic стана най-голямата платформа за интелигентни договори на PoW. Тъй като и двата използват един и същ алгоритъм на ETHash, той наследява копачи от Ethereum, което прави преминаването към пулове за копаене ETC лесно. Тъй като Ethereum Classic ETC намалява с $19,05, все още е доказателство за работа, копачите могат да допринесат с хешираща мощност и да спечелят ETC в замяна.

Как да копаете Zcash

Копаенето на Zcash включва използване на изчислителна мощност за решаване на предизвикателни математически пъзели в блокчейн мрежата Zcash. Благодарение на използването на краткия неинтерактивен аргумент на знанието с нулево знание или zk-SNARK, криптографска технология, която позволява анонимни транзакции, ZEC е известен с акцента си върху поверителността.

Физическо лице се нуждае от подходящ хардуер и софтуер за копаене на Zcash. ASIC миньорите често са най-ефективният хардуер за копаене за ZEC, тъй като те ефективно извършват изчислителните процеси, необходими за копаене на Zcash.

Копачът трябва да реши дали да копае сам или в подходящ пул за копаене, като Flypool, Nanopool или Slushpool. Много копачи предпочитат пулове за копаене, защото те осигуряват по-стабилен поток от приходи. Подобно на копаенето на други криптовалути, миньорите трябва да изтеглят и настроят софтуер за копаене, съвместим с техния хардуер, и да решат пул за копаене.

Адресът на пула и идентификационните данни на индивидуалния работник на миньорите трябва да бъдат въведени в софтуера за копаене, за да започне копаене веднага щом настройката приключи. Новосъздадените ZEC и таксите за транзакции са награди за успешно копаене на Zcash блок. Тези стимули се разделят между членовете на пула въз основа на предоставения им изчислителен капацитет. За да държат ZEC, миньорите се нуждаят от защитен Zcash портфейл.

Как се копае Monero

За да копаят Monero, миньорите трябва да използват капацитета на компютъра за обработка, за да решават предизвикателни математически пъзели, добавяйки защита и поверителност към транзакциите на Monero. През 2014 г. Monero прие алгоритъма за доказателство за работа CryptoNight. С течение на времето Monero направи умишлени промени в алгоритъма, за да наруши целенасочено съвместимостта със съществуващите ASIC. В резултат на това се появиха три различни варианта — CryptoNightv1, CryptoNightv2 и Cryptonight-R.

Важно е да се отбележи, че Monero впоследствие се отдалечи от CryptoNight и неговите варианти. Monero направи огромна актуализация през ноември 2019 г., като превключи своя алгоритъм за копаене към RandomX. CryptoNight дава приоритет на устойчивостта на ASIC, докато RandomX се фокусира върху ефективността на процесора, което го прави по-малко податлив на специализиран хардуер за копаене.

Индивидите се нуждаят от хардуерни и софтуерни инструменти като lXMRig и CSminer, за да започнат копаене на XMR. Копаенето на Monero поддържа набор от конфигурации, което позволява ефективно участие, използвайки както CPU, така и GPU копачи. Постоянната възвръщаемост е по-вероятна, когато миньорите обединяват ресурсите си в пулове за копаене. Въпреки това, според проекта Monero, самостоятелното копаене със софтуер Monero помага за укрепване на мрежата.

Освен това миньорите могат да използват P2Pool, който предлага авангарден метод за копаене на XMR, който позволява на миньорите да се възползват от честите награди, като същевременно запазват децентрализацията. Тъй като функционира като peer-to-peer пул за копаене, миньорите имат пълен контрол върху своите Monero възли и операции за копаене. Превъзходните блокови шаблони от P2Pool се добавят към неговата блокова верига и действат като „споделяне“ за копачи.

След като изберат пул за копаене, потребителите изтеглят и настройват софтуер за копаене, специфичен за техния хардуер и посочения пул. Опциите за копаене на пула, налични за копаене на XMR, включват nanopool.org и supportxmr.com, между другото. По време на конфигурацията миньорите предоставят местоположението на пула и идентификационните данни на работниците.

За да допринесат с мощност за обработка на съвместните усилия на пула за валидиране на транзакции на Monero, миньорите активират своя софтуер за копаене. Успешните копачи получават като компенсация XMR, който се разпределя според това колко са допринесли в пула. След копаене на XMR е от решаващо значение безопасното съхраняване на спечелените XMR в надежден портфейл.

Основни рискове, свързани с крипто копаене и как да се справим с тях

Добивът на криптовалута включва рискове, които миньорите и организациите трябва да са наясно и да управляват успешно. Първо, тъй като страните по света разработват законодателство за криптовалута, регулаторната несигурност представлява проблем. За да намалят това, миньорите трябва да са наясно с местните закони, да плащат данъци и да обмислят копаене в райони с установено крипто законодателство.

Друг важен проблем е нестабилността на цените на криптовалутите. Екстремните колебания в цените на криптовалутите може да повлияят на доходността. Копачите могат да се справят с това, като инвестират част от печалбите си в сигурни активи, за да намалят излагането си на нестабилност на пазара.

Сигурността също е проблем, тъй като хакерите се насочват към миньорите, за да крадат криптовалути. Сигурността може да бъде подобрена чрез установяване на строг контрол за сигурност, използване на надеждни услуги за майнинг пул и поддържане на резервни копия извън сайта.

Освен това по-специално цените на електроенергията могат да намалят приходите. Миньорите трябва да оценят рентабилността на своята настройка, да разгледат възобновяемите енергийни източници и да изберат ефективен хардуер, за да намалят този риск.

Не на последно място, минното дело е силно конкурентна индустрия. Печалбите се влияят от постепенното увеличаване на трудността при копаене. За да бъдете печеливши и конкурентоспособни, е от решаващо значение да се присъедините към майнинг пулове, да сте в течение на хардуерните разработки и да оптимизирате стратегии от време на време.

Продължи да четеш

ТЕХНОЛОГИИ

Стар или нов автомобил да си купим?

При проверки на газ анализатори и всички други компоненти – си личи, че старите автомобили са по-надеждни от другите, твърди автомонтьор

Докато ремонтите на пътищата след лятото продължават, през тази седмица в рамките на проекта „Енергетика и климат“ отново се заговори за забрана на вноса на автомобили по-стари от 20 години у нас.

Според официални данни най-масовият автомобил, който кара българинът, е 10-годишен, внесен от Германия или Италия. И докато едни не влагат средства в поддръжката на по-старите си автомобили и го карат докато могат. Други се стремят да обслужват колата си, по възможно най-добрият начин.

Близо 300 000 коли втора употреба са регистрирани у нас през последната календарна година.

При новите броят е значително по-малък – около 55 000.

За Димитър, който е автомонтьор от 30 години, не винаги по-новият автомобил е в по-качествено техническо състояние.

„Има над 20 години автомобили, които собствениците не искат да се разделят с тях, могат да стигнат от точка А до точка Б без проблеми. Примерно на 10-годишен автомобил с ремонт на двигателя и купето, но ще започне да се разпада, от същата марка имам автомобил на 20 години, който е в пъти по-добро състояние, няма петънце ръжда. Така че е много относително кой автомобил на колко години е, къде е стоял, дали покрай влажния Дунав дали на софийските улици“, обясни Димитър Димитров, автомонтьор.

На този фон китайските електрически автомобили стават все по-купувани в Европа, въпреки опитите за регулация. Причината – значително по-ниските им цени. Но и тук вносителите на амтомобили са категорични:

„Внасяме автомобили от 22 години. Ако мислите, че не искате да си купят нови автомобили, просто се заблуждавате. При проверки на газ анализатори и всички други компоненти – си личи, че старите автомобили са по-надеждни от другите, а и едва ли точно това би спасило екологията, в момента със засилените мерки мисля, че е постигнато това, което трябва“, казва Димитър.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

ПАРИ

Антидоларов туризъм: Русия отваря хотели за „копачи“ на криптовалута

„Копаенете“ на криптовалута се превръща в пълноценна част от руската икономика. На 8 август Владимир Путин подписа закон, регулиращ движението на криптовалути в страната. В същото време експерименталните сетълменти в криптовалути за външнотърговски транзакции бяха легитимирани.

Сега руското законодателство утвърждава понятията „копаене“, „пул за копаене“, „организация на обращението на цифрова валута“ и определя правата и задълженията на участниците в пазара за „копаене“ на криптовалута.

Русия се нарежда на второ място в света по „копаене“ на криптовалути след САЩ, по данни на BitRiver, най-големият оператор на центрове за данни за „копаене“ и вносител на оборудване за „копаене“ на криптовалута в Русия

Според BitRiver страната разполага с енергийни ресурси за тази област и интереса на партньори от Азия и Близкия Изток да инвестират в този сектор.

“Второто място на Русия в света по копаене на криптовалути се улеснява от евтиното електричество, климата и квалифицираният персонал, коментира Сергей Безделов, директор на Асоциацията за индустриално копаене, цитиран от Svpressa. „С приемането на законодателна регулация зa „копаенето“ на криптовалути интересът към индустрията се увеличи сред широк кръг хора, включително големи инвеститори. Регистрираме и голям интерес сред чуждестранни клиенти. Граждани и организации от Китай и страните от Персийския залив стават потребители на нашите съоръжения“, каза Безделов.

Според анализатора използването на инфраструктурната база или инвестицията във вече утвърдена индустрия ще има положително въздействие върху по-нататъшното й развитие.

Според изчисленията на BitRiver в близко бъдеще тя може да попълни бюджета на страната с 50 милиарда рубли (почти 500 милиона евро) годишно от данъци. Според прогнозите нетната ликвидност на криптовалутата за външнотърговски сетълменти се очаква да възлиза на около 300 милиарда в рублов еквивалент.

„Копаенето на криптовалута има потенциала да разклати доминиращата позиция на долара. След 5-10 години делът на сетълментите в криптовалута в света вероятно ще премине границата от 50%. Когато успеем да преминем към по-надеждна цифрова финансова система, ролята на санкциите ще отслабне и смисълът на тяхното прилагане всъщност ще бъде сведен до нула“, прогнозира BitRiver.

Какво е „копаене“ на криптовалута

„Копаенето“ на криптовалута гарантира сигурността и децентрализацията на криптовалути като биткойн, които се основават на консенсусния механизъм за доказателство за работа (PoW). Това е процесът, чрез който трансакциите на потребителите се проверяват и добавят към публичния регистър на блокчейна. Като такова, копаенето е критичен елемент, който позволява на биткойн да функционира без необходимост от централен орган.

Операциите по копаене също са отговорни за добавянето на монети към съществуващото предлагане. Копаенето на криптовалута обаче следва набор от твърдо кодирани правила, които управляват процеса на копаене и не позволяват на всеки произволно да създава нови монети. Тези правила са вградени в основните протоколи за криптовалута и се прилагат от цялата мрежа от хиляди възли.

За да създадат нови единици криптовалута, копачите използват изчислителната си мощ за решаване на сложни криптографски пъзели. Първият копач, който реши пъзела, има право да добави нов блок от трансакции към блокчейна и да го излъчи в мрежата.

Как работи копаенето на криптовалута?

Когато се правят нови блокчейн трансакции, те се изпращат в пул, наречен пул с памет. Работата на копача е да провери валидността на тези чакащи трансакции и да ги организира в блокове.

Блокът е като страница от блокчейн регистъра, в който са записани няколко трансакции (заедно с други данни). По-конкретно, възелът за копаене е отговорен за събирането на непотвърдени трансакции от пула с памет и сглобяването им в блок кандидат.

След това копачът се опитва да преобразува този кандидат-блок във валиден, потвърден блок. За да направи това, копачът трябва да реши сложен математически проблем, който изисква много изчислителни ресурси. Въпреки това, за всеки успешно изкопан блок, копачът получава блок награда, състояща се от новосъздадени криптовалути плюс такси за трансакции.

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 6 дни

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

БЪЛГАРИЯпреди 1 седмица

Защо си журналист?

Защо взеха журналистите на подбив? Както във всичко останало в живота, така и в журналистиката, трябва да можеш да отговориш...

БЪЛГАРИЯпреди 3 седмици

Американските марионетки Борисов, Пеевски и техните лакеи на вкарват във вийна

България влиза във война, чакат ни атентати Конфликтът между Израел и Иран оформя Близкия изток в продължение на десетилетия. От...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент

Така одиозната мутра от Банкя смятал да приключи политическата си нарцистична кариера и да си осигури пълна неприкосновеност Простака мафиот...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци

Главчев подписа „споразумение“ за изпращане на наши войски във бандеровска Украйна Министерският съвет прие решение (по заповед на западните служби),...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 11 часа

Кирил Петков: Няма да приемем Борисов за премиер

Той уточни, че има няколко задачи, които могат да бъдат постигнати Отговорността да се направи правителство е на най-голямата политическа...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Пеевски: Новото начало е необратим факт! И това е окончателно! Благодаря за доверието!

Съзнавам каква огромна отговорност за мен и за новото начало е това доверие и ще я оправдая, казва той Оттук,...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Светът се разцепи на две зони на влияние

И светът се пропука наполовина: длъжниците атакуват кредиторите Десетки световни лидери, представляващи най-влиятелните държави в света, хиляди журналисти, стотици събития...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Ще признаят ли Путин и Русия най-накрая реалността, че запада няма да ги остави на мира?

Украинското нахлуване в Курск, което беше разгромено, промени правилата на играта и вероятно ще доведе до прекратяване на съществуването на...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

„Съкрушителен удар“ на Орбан в Брюксел, изобличи Урсула Фон Дер Лайн за лъжите и. Депутати пяха и аплодираха.

Депутатите в Европейския парламент аплодираха Виктор Орбан, който нанесе нов „удар“ след скандала с руснаци, работещи в европейски страни. Политологът...

СВЯТ

СВЯТпреди 10 часа

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“...

СВЯТпреди 3 дни

„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат...

СВЯТпреди 3 дни

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП...

СВЯТпреди 4 дни

Балансът на силите в световната икономика се измества от Г-7 към БРИКС

През следващите пет години световната икономика ще разчита повече на страните от БРИКС, отколкото на страните от Г-7, показват данни,...

СВЯТпреди 4 дни

Авиокомпаниите започват да напускат Германия

„Луфтханза“: Авиокомпаниите започват да напускат Германия Заради високите държавни такси и политиката за климата авиокомпаниите намаляват присъствието си в Германия....

Най-четени