ПОЛИТИКА
Ококореното кречетало си изгражда „държава в държавата“
Асен Василев заграбва огромна власт, МФ става „държава в държавата“
Олчния и безпардонен Асен Василев не е нито премиер, нито вицепремиер, но си гради по-голяма реална власт и от двамата. Финансовият министър в конструкцията на българските правителства поначало е премиер в сянка, но в последните седмици Василев надмина размаха на предшествениците си на поста.
Както се бе зарекъл на партийна сбирка още преди да влезе в управлението, министърът прокара куп промени в устройствения правилник на ведомството си, с които не просто размести и „разчисти“ чиновниците, но взе под крилото си цели структури и създаде няколко нови.
Истинската административна иновация, която прокарана от Василев почти незабелязано, е създаването на чисто новата дирекция „Контрол върху капиталовите инвестиции“.
От управленската програма на правителството се разбра, че идеята зад това е у нас най-сетне да се въведе капиталовото бюджетиране и приемане на многогодишна капиталова програма на база на анализ „разходи-ползи“. Това означава държавата да планира за години напред инфраструктурните си мегапроекти, а Министерството на финансите да координира процеса.
Новата дирекция, за която Василев е предвидил 11 души на щат, ще участва в разработването на стратегическите и програмните документи за публични капиталови инвестиции с национално финансиране, ще прави текущ мониторинг на проектите, а впоследствие ще оценява ефективността им. Всичко това звучи повече от логично и разумно, защото е крайно несериозно държавата да продължава да инвестира „на парче“, да изсипва милиарди в края на всяка година по проекти с неясен подбор и да няма осмислена национална капиталова програма.
В същото време идеята на Василев е твърде амбициозна за изпълнение предвид особеностите на българската администрация и важният политически въпрос в случая е как ще се гарантира, че няма да има злоупотреби.
Новата „капиталова“ дирекция в МФ е част от поредица от промени за засилване на властта на институцията, които постепенно я превръщат в „държава в държавата“.
Както е известно, настоящото правителство няма вицепремиер за еврофондовете. Всички функции и цялата администрация, свързана с ръководството на системата за координация при управлението на средствата от ЕС (включително Националния план за възстановяване и устойчивост), бе прехвърлена от Министерския съвет на директно подчинение на Василев.
Към МФ бе прехвърлено водещото звено в процеса – „Централното координационно звено“ (47 щата). Министърът на финансите ще отговаря и за комуникационната стратегия във връзка с еврофондовете.
Съществена промяна към засилване правомощията на министъра са и предложените промени в Закона за обществените поръчки, с които той ще има допълнителни лостове за координация на контрола върху търговете.
В момента надзорът се осъществява от Агенцията за обществените поръчки (която от няколко години насам се води самостоятелно звено към МФ). Тя избира на лотариен принцип кои поръчки да провери. Обикновено се падат предимно търгове с по-ниска стойност, като за разкош тук там има по някоя за поръчка за милиони левове. Контролни правомощия има и подчинената на Василев Агенция за държавна финансова инспекция, която обаче работи по-скоро като подизпълнител на прокуратурата.
С приетите от правителството промени в ЗОП сега се предлага създаването на експертен консултативен съвет към министъра на финансите. Той ще действа като съвещателен орган по въпросите, свързани с контролната дейност при обществените поръчки. Целта на промените в ЗОП е ограничаване на корупцията и затягането на контрола. Промените се правят във връзка с поети ангажименти на страната ни по Националния план за възстановяване и устойчивост, членството ни в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и в изпълнение на европейски директиви.
Сред новите структури, създадени от Асен Василев с промените в устройствения правилник, е Институтът за стратегически анализи и прогнози (какъвто съществуваше в миналото). Идеята е да се подсили аналитичният капацитет на администрацията по изготвянето на стратегически микро- и макроикономически анализи по различни теми – фискална политика, стопанска конюнктура, пазар на труда, здравеопазване и др.
Това обаче отваря широко вратата и за намеса на МФ в бъдещия преглед на пенсионната система, например, който трябва да се случи през 2024 г. и евентуално да доведе до реформа (отново според записаното в управленската програма).
Доколкото пенсиите от първия стълб у нас вече наполовина се финансират от данъци, МФ има важна дума за случващото се в сектора, но балансът на ролите със социалното министерство и НОИ също е важен.
Министърът на финансите има амбиции да задейства и правомощията си, свързани с финансите на общините. В графата на управленската програма за „Бюджет 2024“ е предвидено да се направи мащабна проверка и финансова инспекция на заемите на общините, изтеглени през последните 5 години, които според МФ в повечето случаи са необезпечени и няма яснота как ще бъдат върнати.
Целта е „оптимизиране на финансовия контрол върху общините и проверка на текущата финансова стабилност“. По принцип идването на новата местна власт след изборите наистина е подходящ момент, за да започне разплитането на десетките проблеми около финансите на общините – от липсата на собствени приходи, през лошата идея за изваждането на събирането на местните данъци и такси от НАП до фаворизирането на определени кметове и мачкането на други през държавния бюджет.
В същото време това е силно политически чувствителен терен и практиката е показала, че до момента централната власт не е успяла да се отърве от фаворитизма си към определени общини за сметка на други.
На пръв прочит повечето от идеите на Василев за административни трансформации изглеждат обосновани – особено тази за въвеждането на капиталово бюджетиране.Истинският въпрос обаче е какво реално ще свърши министърът с цялата допълнителна власт, която си осигури, при положение че и без това има огромни правомощия да се разпорежда с държавния бюджет и агенциите, които събират данъците в страната.
Защото понякога зад логично звучащи и на пръв поглед безобидни промени, предложени от министъра – например преместването на дирекцията „Съдебна защита“ (за международните арбитражи срещу държавата) в Министерството на правосъдието, се оказа, че стоят бизнес интереси на определени лобита за стотици милиони и дори милиарди левове.
От историята и практиката се знае, че всяка прекомерна концентрация на власт не води до нищо добро. За да не се стигне до момент, в който Асен Василев да бъде обвинен, че „преяжда“ с власт, парламентът спешно трябва да помисли за реципрочни гаранции за прозрачност и контрол върху финансовия министър.
КАДРИ ОТ ИЗТОЧНИЯ ФРОНТ!
***
ТЕ СЕ ОПИТВАХА ДА НИ ГО КАЖАТ ОЩЕ ПРЕДИ 40 ГОДИНИ!
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПОЛИТИКА
Иван Иванов: Поведението на ПП-ДБ с ултиматума буди насмешка! Да не се държат сякаш имат 100%
БСП за първи път повиши резултата си от 2021 г. насам, подчерта водачът на червената листа в Русе
Основната задача на БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА е да върне държавността в управлението на страната, твърди социалистът
„След 2021 г. това е първия положителен тренд, с който повишаваме своя резултат и увеличаваме парламентарната си група. След очакванията и турбуленциите в лявото пространство, обединението в ляво донесе подема, от който имаме нужда.“
Това заяви Иван Иванов от „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ в студиото на „Тази сутрин“ по БТВ.
По думите му процесът на консолидиране на левицата не е еднократен само за тези избори и тази формация има бъдеще. „Мисля, че лявото обединение ще достигне висините на левицата във Франция, във Великобритания, в Испания, защото виждате какъв е резултатът в една държава без силна лява формация“, добави Иванов.
„На тези избори „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ се яви с ясни програма и послания към българските граждани за възстановяване на държавността. Това, че ние ще бъдем диалогични в следващия парламент, не означава коалиция с определени партии“, подчерта социалистът и заяви, че с кого левицата ще преговаря, ако получи покана за това, зависи от решенията на нейните колективни партийни и коалиционни органи.
„Десните партии, които в момента са първа и втора политическа сила, имат ангажимента да направят първите крачки“, смята Иван Иванов. Той коментира още, че поведението на ГЕРБ и ПП-ДБ в момента обаче е все едно са спечелили 100% от изборите, очевидно не разбрали, че очакванията на хората след седем пъти предсрочни избори не са за караници и деструктивно поведение, а за действия, което да подобрят начина им на живот.
По неговите думи основната задача на „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ е да върне държавността в управлението, защото разпадът на институциите и отсъствието на държавата от всеки един елемент на обществено-политическия живот е фатален в тази криза, в която се намираме в момента.
Според него поведението на ПП-ДБ да поставят ултиматуми буди насмешка. „Къде бяха тези господа, когато БСП десет години се бори с модела на ГЕРБ и Борисов и с какви очи в момента поставят условия, след като седяха в скута на Пеевски и бяха в коалиция с него?“, попита Иванов.
Социалистът смята, че е нужно да се направи комисия, която да разследва изборните нарушения, защото по думите му тези избори са били апотеоза на цялата сага по купен вот и нещо, което досега не сме виждали. „За съжаление, МВР проспа тези избори“, констатира той.
Иван Иванов обърна внимание, че в момента действа антикорупционно законодателство, прието от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, ефектът от което е нулев. „Нашата формула е различна – румънският модел, който наистина да доведе до ефективни и дълги присъди на политици“, подчерта Иванов.
ПОЛИТИКА
Костадинов с контрадекларация към ПП-ДБ:Да се подпишат за запазване на българския лев и на ТЕЦ-овете
Най-логично е „Възраждане“ да не влязат”, заяви лидерът на „Възраждане“.
В парламента „Величие“ се разцепиха, имаха напускания на цели структури, излязоха сведения за огромни престъпления. И накрая очакваме да вляза „Възраждане” ще изпрати деклрация с 2 решения на ПП-ДБ, които от коалицията да подпишат в парламента?
„Възраждане” ще изпрати деклрация с 2 решения на ПП-ДБ, които от коалицията да подпишат.
Това заяви лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов. Тези предложения са в отговор на искания от ПП-ДБ „санитарен кордон” около Пеевски.
„Когато ги призовахме преди 1 година, те управляваха с него тогава. През март, когато им изтече 9-месечната ротация, те се молеха и на Борисов, и на Пеевски да продължат да управляват заедно. За да сме сигурни, че ПП-ДБ няма да направят същото, ние ще им изпратим 2 решения, които те да подпишат”, каза Костадинов.
„Днес ще им пратим предложение да се подпишат за референдум за запазване на българския лев”, каза Костадинов. „Второто – решение за запазване на ТЕЦ-овете и въглищната индустрия”, каза Костадинов.
ПП-ДБ поиска „санитарен кордон” около „ДПС-Ново начало”
В предаването „Здравей, България” той каза, че „Възраждане” ще има своя кандидатура за председател на НС.
„Стабилно управление може да има само и единствено с участието на „Възраждане”, каза още Костадинов.
Предо това той коментира изборните резултати и заяви, че не вярва в честността на вота. Не смята също, че „Величие”, на които засега не им достигат 29 гласа, за да влязат в парламента, са ощетени.
„Когато имаш 4,6% изборите не са фалшифицирани. Те имаха 4,6% преди няколко месеца. В парламента се разцепиха, имаха напускания на цели структури, излязоха сведения за огромни престъпления. И накрая очакваме да влязат в парламента? Най-логично е да не влязат”, заяви Костадинов.
ПОЛИТИКА
Окончателно! ЦИК обяви по колко депутати ще имат партиите. „Величие” остава извън парламента
Поименният състав на новото 51-во Народно събрание трябва да бъде оповестен до неделя
ГЕРБ-СДС има 69 депутати, ПП-ДБ – 37, „Възраждане – 35. „ДПС-Ново начало” е с 30 народни представители, „БСП – Обединена левица” – с 20 депутати. „Алианс за права и свободи” ще има 19 места в новия парламент, ИТН -18, МЕЧ – 12
Централната избирателна комисия обяви окончателните резултати от предсрочните парламентарни избори на 27-и октомври. Поименният състав на новия парламент трябва да бъде оповестен от ЦИК до неделя.
Изненади при окончателните резултати няма. Осем партии прекрачват прага на 51-вия парламент.
Първи с най-много народни представители са ГЕРБ-СДС с 69 места.
След тях се подрежда „Продължаваме Промяната- Демократична България” с 37 народни представители.
На трето място е партия „Възраждане”, която изпраща 35 депутати.
„ДПС-Ново начало” е следващата политическа сила с 30 народни представители.
„БСП – Обединена левица” е на пето място с 20 депутати.
Коалицията „Алианс за права и свободи” ще разполага с 19 места в новия парламент.
Седмата политическа сила е „Има такъв народ”, която ще се представлява от 18 депутати.
Най-малката партия в 51-вото Народно събрание е МЕЧ, която ще има 12 народни представители.
И след повторната проверка на протоколите партия „Величие” остава извън парламента.
Действителните бюлетини са били 2 570 690, от тях хартиени – 1 599 279. Недействителните, които са само хартиени, са 51 223.
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви за издирване терористите от Киев
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Иво Прокопиев осъди прокуратурата за 93 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Марджъри Тейлър-Грийн: ФБР на Байдън е дала зелена светлина ДА БЪДЕ УБИТ ТРЪМП!
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Джефри Сакс: 500 000 украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Васил Божков излиза на свобода срещу 130 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 4 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви Зеленски за издирване
-
ЗАКОНпреди 5 месеца
Прокурорът на Международния наказателен съд иска заповед за арест на Нетаняху