ПОЛИТИКА
Нинова срещу „старите муцуни”: нокаут в първия рунд
Конгресът свърши преди да е започнал. Така обобщи случващото се в зала 1 на НДК червен анализатор, присъстващ на форума на БСП. Корнелия Нинова се отказа от намерението да депозира оставката си пред конгреса с думите: „Аз създадох този хаос и аз ще подредя нещата”. И въпреки имиджовите щети, които ще претърпи. Последваха бурни аплодисменти, като преди това няколко местни структури я призоваха да оттегли оставката си.
Така, на практика т. нар. вътрешнопартийна опозиция на лидерката беше нокаутирана. А според мненията на някои делегати „петата колона” на Бойко Борисов в БСП е претърпяла провал с гръм и трясък. Според други – „мишоците” на Станишев и Гергов са били смачкани и са се изпокрили.
Първа точка на форума беше представянето и обсъждането на политически доклад за резултатите на БСП на неотдавнашните избори за членове на Европейски парламент. Но преди това беше дадена възможност за предложения от залата по предварителния дневен ред. Тогава именно се чуха призивите Нинова да оттегли оставката си, както и настоявания от представители на вътрешната опозиция, в лицето на Димитър Дъбов и Чавдар Георгиев, да се гласува и промяна в устава, която да върне стария ред за избиране на председател – на конгрес, а не пряко от партията.
След няколко изказвания в едната и другата посока се стигна и до лични нападки между Георги Свиленски и Димитър Дъбов. Последва предложение за край на дебата. Но преди то да бъде подложено на гласуване от водещата заседанието Деница Златева, думата взе Корнелия Нинова и предупреди, че няма да спази регламента от 5 минути за изказване.
Тя направи кратко резюме на постигнатото след избирането й за лидер през 2016 г. Обясни, че е постигнала подмладяване и промяна на БСП, но добави, че процесът е само в началото. „Преди три години ме избрахте за председател на БСП с програма. В нея има ясно разписани ангажименти – 3 точки за партията и 2 за България” заяви Корнелия Нинова пред 49-тия Конгрес на партията. Тя посочи, че всички тези ангажименти са изпълнени. По думите ѝ е бил спасен вестник „Дума“. Въпреки трудните изпитания имаме Българска свободна телевизия.
„През 2016 г., когато ме избрахте заявих, че правителството на Бойко Борисов е вредно за България и я води към катастрофа. Това смятам и в момента. БСП се превърна в единствена опозиция, отказвайки се от договорки и лъжи. Идеите в програмата са мои, но вие активът на БСП направихте тези идеи реални. Дори Господ да е лидер, без активът на БСП е нищо. Заедно свършихме много работа“, подчерта Нинова. Тя призна, че е сгрешила, като е заявила, че подава оставка. И обясни: „Но моята представа за морал и достойнство в политиката, за личен пример как се носи отговорност, за модерен европейски политик, не ми позволи това – да се крия зад колективна отговорност, т.е. безотговорно“.
Нинова обаче призна, че не е предполагала какво ще се случи и че ще отвори „кутията на Пандора”. Според нея се засилил натискът партията да се върне към това, което е било преди три години. Последвала вълна от лъжи и фалшиви новини към структурите. Низостта стигнала дотам, да обявят, че парите от партийната субсидия били откраднати.
„Различни политически и икономически лобита задвижиха интересите си за овладяване на БСП и поставяне начело на друг председател. Твърдя го отговорно и информирано. На тези бизнесмени, които отвън се опитват да се бъркат в партийните ни работи, искам да кажа оттук, от това място, защото не ходя в кабинетите им: Наиграхте се последната една седмица, затворете си портфейлите, уважаеми господа!”, заяви Корнелия Нинова. След силни аплодисменти тя продължи: „Казвам ви го смело – БСП не се продава! БСП не е стока. БСП е кауза. Ако можете да купите 10, 20, 30 търговци в храма, то зад каузата стоим стотици хиляди, които не се търгуваме! По-скоро търговците ще напуснат храма, отколкото да ви дадем да го превземете отвътре!”
Е, тук стана ясно, че мачът е приключил и то не в полза на Бойко Борисов и неговите пипала в БСП. Получи се нещо като нокаут в първия рунд. „Старите муцуни”, омръзнали и на съпартийците си, бяха принудени да се оттеглят от ринга безславно с увесени носове, тъй като явно си бяха направили криви сметки, а и много бяха подценили противника си. Бяха си повярвали, че лесно ще катурнат Нинова и доволно потриваха ръце, предвкусвайки бъдещи облаги от споделената с ГЕРБ власт.
48 часа по-рано варненският депутат Красимир Янков, който впрочем е вечен кандидат за председател на БСП, самоиздигна кандидатурата си за мястото на Нинова и дори вече се виждаше на нейния стол. Той дори сподели пред медии „бъдещите си творчески планове” кои партийни медии ще закрие и как ще преразпредели кабинетите на „Позитано”.
Всъщност планът на хората около Станишев и Гергов е бил, след оставката на Корнелия Нинова, да докарат нещата до там, че да се избере някой, който да довърши мандата й. И този някой е бил бившият заместник-председател на парламента Валери Жаблянов, който предварително е дал съгласието си за това. Нинова обаче безцеремонно попари нетърпеливите мераци на тези хора, като не пропусна да посочи, че същият този човек само преди две седмици, на европейските избори, е получил 1400 преференции от близо 400 000 гласували за БСП.
„Другари, които тези дни се събирате по ресторанти, кабинети, бизнес офиси и се сговаряхте, карахте как да разделите наследството след Корнелия Нинова, да ви кажа – още не съм умряла и наследството не е открито. Чакайте, не бързайте, ще имате възможност, но не сега, не веднага и не тук на този конгрес“, заяви Нинова. Последвалите аплодисменти бяха красноречиви.
Очакваното разцепление в БСП не се случи на този конгрес. Той не беше „кървав”, не беше бурен. След силните думи на Нинава, опозицията дори не посмя да отговори, за да не бъде освиркана. Единствено Антон Кутев плахо се опита да поиска думата, но от залата му се развикаха да си сяда. След това форумът протече спокойно и делово.
Делегатите възложиха на Националния съвет да изготви платформа за местния вот в срок до 31 юли 2019 г. Също така пленумът в срок до три месеца трябва да приеме реда и условията за провеждане на пряк вътрешнопартиен избор на председател на БСП, който да съвпада с отчетно-изборния цикъл в партията, т.е. след местните избори тази есен. Това означава разширеното ръководство на партията да приеме правила за избор на нов лидер, които да се отнасят до процедурата, след като изтече мандатът на Корнелия Нинова начело на БСП. Делегатите възложиха на парламентарната група на „БСП за България“ да внесе промени в Изборния кодекс, свързани с местната власт.
ПОЛИТИКА
Иван Иванов: Поведението на ПП-ДБ с ултиматума буди насмешка! Да не се държат сякаш имат 100%
БСП за първи път повиши резултата си от 2021 г. насам, подчерта водачът на червената листа в Русе
Основната задача на БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА е да върне държавността в управлението на страната, твърди социалистът
„След 2021 г. това е първия положителен тренд, с който повишаваме своя резултат и увеличаваме парламентарната си група. След очакванията и турбуленциите в лявото пространство, обединението в ляво донесе подема, от който имаме нужда.“
Това заяви Иван Иванов от „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ в студиото на „Тази сутрин“ по БТВ.
По думите му процесът на консолидиране на левицата не е еднократен само за тези избори и тази формация има бъдеще. „Мисля, че лявото обединение ще достигне висините на левицата във Франция, във Великобритания, в Испания, защото виждате какъв е резултатът в една държава без силна лява формация“, добави Иванов.
„На тези избори „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ се яви с ясни програма и послания към българските граждани за възстановяване на държавността. Това, че ние ще бъдем диалогични в следващия парламент, не означава коалиция с определени партии“, подчерта социалистът и заяви, че с кого левицата ще преговаря, ако получи покана за това, зависи от решенията на нейните колективни партийни и коалиционни органи.
„Десните партии, които в момента са първа и втора политическа сила, имат ангажимента да направят първите крачки“, смята Иван Иванов. Той коментира още, че поведението на ГЕРБ и ПП-ДБ в момента обаче е все едно са спечелили 100% от изборите, очевидно не разбрали, че очакванията на хората след седем пъти предсрочни избори не са за караници и деструктивно поведение, а за действия, което да подобрят начина им на живот.
По неговите думи основната задача на „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ е да върне държавността в управлението, защото разпадът на институциите и отсъствието на държавата от всеки един елемент на обществено-политическия живот е фатален в тази криза, в която се намираме в момента.
Според него поведението на ПП-ДБ да поставят ултиматуми буди насмешка. „Къде бяха тези господа, когато БСП десет години се бори с модела на ГЕРБ и Борисов и с какви очи в момента поставят условия, след като седяха в скута на Пеевски и бяха в коалиция с него?“, попита Иванов.
Социалистът смята, че е нужно да се направи комисия, която да разследва изборните нарушения, защото по думите му тези избори са били апотеоза на цялата сага по купен вот и нещо, което досега не сме виждали. „За съжаление, МВР проспа тези избори“, констатира той.
Иван Иванов обърна внимание, че в момента действа антикорупционно законодателство, прието от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, ефектът от което е нулев. „Нашата формула е различна – румънският модел, който наистина да доведе до ефективни и дълги присъди на политици“, подчерта Иванов.
ПОЛИТИКА
Костадинов с контрадекларация към ПП-ДБ:Да се подпишат за запазване на българския лев и на ТЕЦ-овете
Най-логично е „Възраждане“ да не влязат”, заяви лидерът на „Възраждане“.
В парламента „Величие“ се разцепиха, имаха напускания на цели структури, излязоха сведения за огромни престъпления. И накрая очакваме да вляза „Възраждане” ще изпрати деклрация с 2 решения на ПП-ДБ, които от коалицията да подпишат в парламента?
„Възраждане” ще изпрати деклрация с 2 решения на ПП-ДБ, които от коалицията да подпишат.
Това заяви лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов. Тези предложения са в отговор на искания от ПП-ДБ „санитарен кордон” около Пеевски.
„Когато ги призовахме преди 1 година, те управляваха с него тогава. През март, когато им изтече 9-месечната ротация, те се молеха и на Борисов, и на Пеевски да продължат да управляват заедно. За да сме сигурни, че ПП-ДБ няма да направят същото, ние ще им изпратим 2 решения, които те да подпишат”, каза Костадинов.
„Днес ще им пратим предложение да се подпишат за референдум за запазване на българския лев”, каза Костадинов. „Второто – решение за запазване на ТЕЦ-овете и въглищната индустрия”, каза Костадинов.
ПП-ДБ поиска „санитарен кордон” около „ДПС-Ново начало”
В предаването „Здравей, България” той каза, че „Възраждане” ще има своя кандидатура за председател на НС.
„Стабилно управление може да има само и единствено с участието на „Възраждане”, каза още Костадинов.
Предо това той коментира изборните резултати и заяви, че не вярва в честността на вота. Не смята също, че „Величие”, на които засега не им достигат 29 гласа, за да влязат в парламента, са ощетени.
„Когато имаш 4,6% изборите не са фалшифицирани. Те имаха 4,6% преди няколко месеца. В парламента се разцепиха, имаха напускания на цели структури, излязоха сведения за огромни престъпления. И накрая очакваме да влязат в парламента? Най-логично е да не влязат”, заяви Костадинов.
ПОЛИТИКА
Окончателно! ЦИК обяви по колко депутати ще имат партиите. „Величие” остава извън парламента
Поименният състав на новото 51-во Народно събрание трябва да бъде оповестен до неделя
ГЕРБ-СДС има 69 депутати, ПП-ДБ – 37, „Възраждане – 35. „ДПС-Ново начало” е с 30 народни представители, „БСП – Обединена левица” – с 20 депутати. „Алианс за права и свободи” ще има 19 места в новия парламент, ИТН -18, МЕЧ – 12
Централната избирателна комисия обяви окончателните резултати от предсрочните парламентарни избори на 27-и октомври. Поименният състав на новия парламент трябва да бъде оповестен от ЦИК до неделя.
Изненади при окончателните резултати няма. Осем партии прекрачват прага на 51-вия парламент.
Първи с най-много народни представители са ГЕРБ-СДС с 69 места.
След тях се подрежда „Продължаваме Промяната- Демократична България” с 37 народни представители.
На трето място е партия „Възраждане”, която изпраща 35 депутати.
„ДПС-Ново начало” е следващата политическа сила с 30 народни представители.
„БСП – Обединена левица” е на пето място с 20 депутати.
Коалицията „Алианс за права и свободи” ще разполага с 19 места в новия парламент.
Седмата политическа сила е „Има такъв народ”, която ще се представлява от 18 депутати.
Най-малката партия в 51-вото Народно събрание е МЕЧ, която ще има 12 народни представители.
И след повторната проверка на протоколите партия „Величие” остава извън парламента.
Действителните бюлетини са били 2 570 690, от тях хартиени – 1 599 279. Недействителните, които са само хартиени, са 51 223.
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви за издирване терористите от Киев
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Иво Прокопиев осъди прокуратурата за 93 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Марджъри Тейлър-Грийн: ФБР на Байдън е дала зелена светлина ДА БЪДЕ УБИТ ТРЪМП!
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Джефри Сакс: 500 000 украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Васил Божков излиза на свобода срещу 130 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 4 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви Зеленски за издирване
-
ЗАКОНпреди 5 месеца
Прокурорът на Международния наказателен съд иска заповед за арест на Нетаняху