Свържете се с нас

ПАРИ

Идва ли Видовден за любимите фирми на властта?

Изнесените от служебния финансов министър огромни загуби за хазната не са новина, но са съществена стъпка за повече прозрачност в работата на НАП.

Ще излезе ли заек от шапката на служебния финансов министър Асен Василев и ще видим ли ново отношение на данъчни, митници, контролни органи към любимите фирми на властта? Ще помогне ли с нещо осветяването на огромните несъбираеми задължения към хазната, ще секне ли поддържането на огромни фиктивни касови наличности от част от българския бизнес?

Тези въпроси звучат почти риторично, защото засягат системни проблеми в работата на НАП и митниците. Много от обявените от Асен Василев практики всъщност не са новина. Това обаче не е оправдание за бездействието досега. Служебното правителство направи силна заявка, че системата ще бъде извадена от инерцията. Краткият мандат няма да стигне за генерална промяна, но пък може да наложи максимална прозрачност, от която следващите кабинети ще е трудно да отстъпят. Какво разбрахме досега?

Отписването на стари задължения се е превърнало в спорт

Само за 3 години – от 2017 до 2020 г., НАП е отписала по давност задължения в размер на 10 млрд. лв. Ежегодно данъчните отписват задължения в размер на 2-3 млрд. лв., които не са успели да съберат в максимално позволения от закона срок от 10 г. Извън отписаните суми към НАП са натрупани други 10 млрд. лв. просрочени задължения, които на свой ред са трудосъбираеми, обяви служебният министър Василев.

В розовия свят на ГЕРБ, в който има пари за раздаване, защото митниците и данъчните работят безотказно, тези суми звучат втрещяващо. Огромният размер на погасяваните по давност задължения обаче не е новина. Още през 2019 г. се разбра, че отписваните по давност задължения са достигнали космически нива. Одит на Сметната палата за събираемостта на данъците и осигуровките в НАП за периода 2013-2016 г. показа, че само в рамките на 1 година – 2016, са отписани общо 10,3 млрд. лв. (тогава влезе в сила промяна в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, която даде възможност на данъчните да отписват задълженията с изтекла абсолютна давност по служебен път, без да се чака волеизявление на длъжника). Просрочените задължения към края на 2016 г. достигаха рекордните 30 млрд. лв., а данъчните бяха определили като несъбираеми 85% от тях.

Това, което впечатлява в действията на служебния министър, е не толкова самите данни, колкото готовността те да бъдат обявени. Данъчните не обичат да признават провалите си и медиите трябваше да водят съдебни дела, за да се сдобият с тази обществено значима информация. Публикуването на данните и стандартизирането им в отделна секция на сайта на НАП ще е значим напредък по линия на прозрачността в работата на данъчната администрация.

Показателен е и

отказът на Василев да приеме тези високи нива

на несъбираемост като нещо нормално. Неговото поведение изпъква на фона на доста наглите оправдания на бившата шефка на НАП Галя Димитрова. В опит за защити данъчните тя обясни, че отписваните през 2017-2020 г. задължения са трупани преди периода 2006-2009 г., т.е. отдавна, и данъчните са били безсилни да ги съберат в максималния срок от 10 г. заради многото схеми за заобикаляне на закона. Това на практика е признание за дългогодишния отказ/провал на държавата реално да издирва и наказва некоректните длъжници. Само за сравнение – отписваните с лека ръка 3 млрд. лв. годишно надхвърлят годишния приход от корпоративен данък. Наистина, тази битка е дълга и наказването на длъжниците на фиска не зависи само от НАП, но не може изначално да бъде обявявана за безсмислена. А и ГЕРБ управлява 12 години. Защо партията не е намерила сили или воля да промени закона, за да не може той да бъде заобиколен, е въпрос, но който нито Галя Димитрова, нито останалите яростно защитаващи „успехите“ на Борисов желаят да отговорят.

Призракът на други неработещи институции наднича и зад темата с касовите наличности, корупцията и купуването на гласове за избори, повдигната от служебния министър Василев. Поддържането на огромни касови наличности също не е новина. През 2017 г. НАП изнесе данни за огромни касови наличности, поддържани от част от българския бизнес. На база на подадените от самите компании декларации за 2016 г. данъчните установиха, че 1289 фирми държат в каса наличности от над 1 млн. лв. Или общо 13 млрд. лв. Данъчните предупредиха, че започват проверки и дадоха възможност на фирмите сами да коригират декларациите си. Проверките потвърдиха основната причина за декларирането на фиктивни касови наличности – отклоняването на средства на фирмите за лични нужди на собствениците и свързани с тях лица, или така нареченото скрито разпределение на печалба. По закон то се санкционира с глоба, а сумата на неоткритата касова наличност се третира като дивидент и се облага с данък. В резултат от кампанията през лятото на 2018 г. НАП отчете, че касовите наличности в анализираните фирми са намалели с близо 5 млрд. лв. към края на 2017 г.

Сега картината обаче е по-интересна, защото фокусът на проверките не са фирмените пари, отклонявани за лични луксозни покупки, а използването на сумите за купуването на вот и корупция. Тук по никакъв начин не може да се очаква резултат от самата НАП – освен самото установяване на фиктивни касови наличности, и темата ще трябва да получи продължение от други органи като МВР и прокуратура.

Най-интересен е фокусът на НАП върху

фирмите, получаващи най-големия пай от публичното финансиране

под формата на обществени поръчки и изпълнение на европроекти. Разпространените данни за най-големите получатели на обществен ресурс направо звучат революционно, дори и без конкретика за самите компании, каквато няма как да очакваме от НАП. Служебният министър Василев обаче даде ясно да се разбере, че имената на компаниите ще бъдат обявени след получаването на съгласие от съответните ресорни министри, възложители на поръчки.

Направо не е за вярване, че след години затваряне на очите институциите не само ще признаят явната концентрация на обществен ресурс в шепа фирми, но тези компании ще бъдат щателно проверени. Темата за концентрацията също не е нова. През 2016 г. бившият финансов министър Симеон Дянков скандализира строителния сектор със сходно твърдение – че големите поръчки в бранша отиват в 5 фирми, и дори се стигна до писане на опровержение от страна на Камарата на строителите, че в бранша няма картел. (Междудругого – по същото това време премиерът Бойко Борисов отмени търговете за строителство на магистрала „Хемус“ по подозрение, че ще се строят от свързвани с Делян Пеевски и Валентин Златев фирми, а сега същата тази магистрала се строи съвсем натъмно от незнайно кого).

Сегашните данни на данъчни и МФ за концентрация при получателите на обществени ресурси са повече от показателни. 7 компании през 2020 г. или 0,007% от всички получатели на публични средства (96 150 фирми) са взели договори за 3,4 млрд. лв., което е 22% от общия разпределен обществен ресурс (15,818 млрд.лв.). Огласяването на самите компании надали ще е толкова голяма изненада – повечето процедури за възлагане на договори са публични, но голямата новина тук е, че най-после ще бъде направена и проверка на тези компании и поне временно комфортът за любимите фирми на досегашната власт свърши. Неслучайно данните за концентрация бяха засечени с друг списък – този за получателите на кредити от Българската банка за развитие. Предстои да видим дали всички тези действия на служебния кабинет ще доведат до устойчиви решения и по-конкурентна икономика, без фаворизирани фирми.

ПАРИ

МЕЧ иска кабинет на анти-Борисов и анти-Пеевски мнозинство

Радостин Василев, чиято партия МЕЧ ще е най-новата формация в бъдещия парламент, предлага сформиране на анти-ГЕРБ-ДПС мнозинство с втория мандат за съставяне на правителство, но с условието, че получи mинистерството на вътрешните работи.

Според обработени 99.71% протоколи, МЕЧ влиза в 51-вото Народно събрание с 4,59% – 111 615 гласа.

Василев призова за анти-ГЕРБ мнозинство и анти-ДПС мнозинство в 51-вото Народно събрание, което да излъчи правителство с ясно разписано коалиционно споразумение.

„Истината трябва да се чува. Последователността в политиката, която аз отстоявам и ми е довела много страдание през годините, ще продължи. Още днес използвам възможността да поставя на масата с това да има антиГЕРБ мнозинство и антиДПС. Такова мнозинство ще има. То ще бъде между 140 и 150 народни представители и отговорност на ПП-ДБ е те да поканят всички останали, за да се формира мнозинство срещу Борисов, Пеевски и Доган. Това е битката, която трябва да бъде извървяна в България преди всички други реформи“, каза той на брифинг пред столичния храм-паметник „Св. Александър Невски“.

Лидерът на МЕЧ допълни, че това мнозинство ще се окомплектова с антикорупционно законодателство, с отстраняване на Борислав Сарафов, изпълняващ длъжността главен прокурор и с абсолютна атака към Висшия съдебен съвет. „Ние предлагаме това мнозинство. Всички останали без ГЕРБ и ДПС могат да формират такова мнозинство“, коментира Василев.

По думите му единственото условие на МЕЧ е да получи Министерството на вътрешните работи.

„Имаме едно единствено изискване и то е Министерство на вътрешните работи да бъде в МЕЧ, за да мога да въдворя обещанията, които съм дал в предизборната кампания – да бъде на колене моделът на Борисов и Пеевски, добави Василев и обясни, че когато МЕЧ управлява, ще има Министерство на справедливостта и то ще управлява всички силови структури – Главна дирекция „Борба с организирана“, Държавна агенция „Национална сигурност“.

На въпрос дали се вижда като бъдещ вътрешен министър, отговорът беше утвърдителен: „Нямам нищо против да поема тази отговорност“ .

Сред първите предложения, които МЕЧ ще направи като самостоятелна парламентарна сила, ще бъде премахване на депутатския имунитет, както и предложение за одържавяване на „Лукойл“, чиято печалба по думите му е в размер на 7 милиарда лева.

„Ето ви един План за възстановяване и устойчивост директно от българската държава“, каза Василев.

Относно войната в Украйна Радостин Василев посочи, че МЕЧ е за запазване от страна на България на абсолютен неутралитет.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

ПАРИ

12 компании са напълнили газохранилището в Чирен „до козирката“

Подземното газово хранилище “Чирен” вече е запълнено на 100% от техническия си капацитет, отчете операторът „Булгартрансгаз“. Това означава, че България е преизпълнила задачата за запасяване, поставена с еврорегламент (към 1 ноември всяка държава от ЕС трябва да е запълнила поне на 90 процента своите газови резерви).

В „Чирен“ е нагнетен природен газ от общо 12 компании – 7 български и 5 международни, посочва в съобщение до БТА „Булгартрансгаз“.

Единственото българско газово хранилище е от значение за енергийната сигурност не само на България, но и на цяла Югоизточна Европа. Постигнатото ниво на запълване допринася за гарантиране на сигурността на доставките на природен газ за предстоящия отоплителен сезон.

Бизнесът се оплака от нов административен тормоз

Отчитане на материалните запаси пред НАП на всеки три месеца ще натовари фирмите с прекомерни разходи

Работодателските организации остро възразяват срещу предложението на финансовото министерство от догодина фирмите на всеки три месеца да декларират дълготрайните си материални активи и материалните си запаси. Това представлява нова административна тежест за компаниите у нас, която ще доведе до допълнителни счетоводни и инвентарни разходи, обявиха представителите на бизнеса в становища до Министерството на финансите.

Тази нова мярка е включена в пакета данъчни изменения за 2025 г., като все още тече периодът на обществено обсъждане.

Целта на МФ е ясна – да затвори пробойните в хазната и да преустанови практики, с които недобросъвестни фирми си спестяват плащането на данъци, като отчитат складови наличности, които отдавна са продадени.

От Българска стопанска камара (БСК) обаче предлагат МФ да прилага новата мярка само за сектори, за които е известно, че създават подобни проблеми, вместо да бъдат тормозени всички останали редовни данъкоплатци.

„В мотивите на МФ към промените в Закона за ДДС е посочено, че това се прави с цел изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари. Ние не знаем дали тази мярка самостоятелно може ни извади от този списък, но тя ще принуди предприятията непрекъснато да правят ревизия на своите материално-стокови запаси – продукция, стоки, материали“, коментира пред „Блумбърг тв“ зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев.

Попдончев припомня, че преди една година по подобен начин е въведено изискване за деклариране на всеки три месеца пред НАП на наличните парични средства в касите на фирмите, както и размерът на вземанията от собственици и управители. „Нямаме информация доколко това допринася за приходите във фиска, не са предоставяни публично данни за ефекта от тази мярка, но сега се въвежда нова такава административна тежест“, каза зам.-председателят на БСК.

Според БСК трябва да се прецизира за кои предприятия да се отнася новото изискване, като се постави фокусът върху сектори, за които има данни, че прикриват продажби чрез отчитане на дълготрайно материални активи.

В публикувания вариант на промените в Закона за ДДС липсва оценка на въздействието от новата административна мярка. Нещо повече, твърди се, че тя няма да доведе до разходи за бизнеса. „Това изобщо не е така – фирмите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи най-малкото за счетоводно обслужване, но също и за вътрешно-организационни разходи за извършване на инвентаризацията“, посочват от БСК.

Проблемът вече е дискутиран във финансовата комисия към Съвета за тристранно сътрудничество, където работодателските организации остро са възразили срещу тримесечно отчитане на дълготрайни и краткотрайни материални активи. От БСК смятат, че в крайна сметка финансовото министерство ще представи по-мек вариант, така че да не се стига до допълнително отежняване на бизнес средата.

В същото време от БСК са доволни от друга предложена промяна в Закона за ДДС, която улеснява малките предприятия да извършват сделки в други държави от ЕС. В момента те трябва да се регистрират и да изпълняват задълженията по ДДС в държавата-членка, в която е дължим ДДС. Това е проблем за малките предприятия. МФ предлага възможност за ползване на специални режими за малките предприятия с по-прости правила с цел намаляване на разходите им за справяне със сложната системата на ДДС в ЕС.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

ПАРИ

Бизнесът се оплака от нов административен тормоз

Отчитане на материалните запаси пред НАП на всеки три месеца ще натовари фирмите с прекомерни разходи

Работодателските организации остро възразяват срещу предложението на финансовото министерство от догодина фирмите на всеки три месеца да декларират дълготрайните си материални активи и материалните си запаси. Това представлява нова административна тежест за компаниите у нас, която ще доведе до допълнителни счетоводни и инвентарни разходи, обявиха представителите на бизнеса в становища до Министерството на финансите.

Тази нова мярка е включена в пакета данъчни изменения за 2025 г., като все още тече периодът на обществено обсъждане.

Целта на МФ е ясна – да затвори пробойните в хазната и да преустанови практики, с които недобросъвестни фирми си спестяват плащането на данъци, като отчитат складови наличности, които отдавна са продадени.

От Българска стопанска камара (БСК) обаче предлагат МФ да прилага новата мярка само за сектори, за които е известно, че създават подобни проблеми, вместо да бъдат тормозени всички останали редовни данъкоплатци.

„В мотивите на МФ към промените в Закона за ДДС е посочено, че това се прави с цел изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари. Ние не знаем дали тази мярка самостоятелно може ни извади от този списък, но тя ще принуди предприятията непрекъснато да правят ревизия на своите материално-стокови запаси – продукция, стоки, материали“, коментира пред „Блумбърг тв“ зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев.

Попдончев припомня, че преди една година по подобен начин е въведено изискване за деклариране на всеки три месеца пред НАП на наличните парични средства в касите на фирмите, както и размерът на вземанията от собственици и управители. „Нямаме информация доколко това допринася за приходите във фиска, не са предоставяни публично данни за ефекта от тази мярка, но сега се въвежда нова такава административна тежест“, каза зам.-председателят на БСК.

Според БСК трябва да се прецизира за кои предприятия да се отнася новото изискване, като се постави фокусът върху сектори, за които има данни, че прикриват продажби чрез отчитане на дълготрайно материални активи.

В публикувания вариант на промените в Закона за ДДС липсва оценка на въздействието от новата административна мярка. Нещо повече, твърди се, че тя няма да доведе до разходи за бизнеса. „Това изобщо не е така – фирмите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи най-малкото за счетоводно обслужване, но също и за вътрешно-организационни разходи за извършване на инвентаризацията“, посочват от БСК.

Проблемът вече е дискутиран във финансовата комисия към Съвета за тристранно сътрудничество, където работодателските организации остро са възразили срещу тримесечно отчитане на дълготрайни и краткотрайни материални активи. От БСК смятат, че в крайна сметка финансовото министерство ще представи по-мек вариант, така че да не се стига до допълнително отежняване на бизнес средата.

В същото време от БСК са доволни от друга предложена промяна в Закона за ДДС, която улеснява малките предприятия да извършват сделки в други държави от ЕС. В момента те трябва да се регистрират и да изпълняват задълженията по ДДС в държавата-членка, в която е дължим ДДС. Това е проблем за малките предприятия. МФ предлага възможност за ползване на специални режими за малките предприятия с по-прости правила с цел намаляване на разходите им за справяне със сложната системата на ДДС в ЕС.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 6 дни

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

БЪЛГАРИЯпреди 1 седмица

Защо си журналист?

Защо взеха журналистите на подбив? Както във всичко останало в живота, така и в журналистиката, трябва да можеш да отговориш...

БЪЛГАРИЯпреди 3 седмици

Американските марионетки Борисов, Пеевски и техните лакеи на вкарват във вийна

България влиза във война, чакат ни атентати Конфликтът между Израел и Иран оформя Близкия изток в продължение на десетилетия. От...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент

Така одиозната мутра от Банкя смятал да приключи политическата си нарцистична кариера и да си осигури пълна неприкосновеност Простака мафиот...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци

Главчев подписа „споразумение“ за изпращане на наши войски във бандеровска Украйна Министерският съвет прие решение (по заповед на западните служби),...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 15 часа

Кирил Петков: Няма да приемем Борисов за премиер

Той уточни, че има няколко задачи, които могат да бъдат постигнати Отговорността да се направи правителство е на най-голямата политическа...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Пеевски: Новото начало е необратим факт! И това е окончателно! Благодаря за доверието!

Съзнавам каква огромна отговорност за мен и за новото начало е това доверие и ще я оправдая, казва той Оттук,...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Светът се разцепи на две зони на влияние

И светът се пропука наполовина: длъжниците атакуват кредиторите Десетки световни лидери, представляващи най-влиятелните държави в света, хиляди журналисти, стотици събития...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Ще признаят ли Путин и Русия най-накрая реалността, че запада няма да ги остави на мира?

Украинското нахлуване в Курск, което беше разгромено, промени правилата на играта и вероятно ще доведе до прекратяване на съществуването на...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

„Съкрушителен удар“ на Орбан в Брюксел, изобличи Урсула Фон Дер Лайн за лъжите и. Депутати пяха и аплодираха.

Депутатите в Европейския парламент аплодираха Виктор Орбан, който нанесе нов „удар“ след скандала с руснаци, работещи в европейски страни. Политологът...

СВЯТ

СВЯТпреди 14 часа

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“...

СВЯТпреди 3 дни

„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат...

СВЯТпреди 3 дни

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП...

СВЯТпреди 4 дни

Балансът на силите в световната икономика се измества от Г-7 към БРИКС

През следващите пет години световната икономика ще разчита повече на страните от БРИКС, отколкото на страните от Г-7, показват данни,...

СВЯТпреди 5 дни

Авиокомпаниите започват да напускат Германия

„Луфтханза“: Авиокомпаниите започват да напускат Германия Заради високите държавни такси и политиката за климата авиокомпаниите намаляват присъствието си в Германия....

Най-четени