ПАРИ
Ръстът на заплатите в министерства през 2025 г. се оказа чудовищен.
Ръстът на заплатите в министерства през 2025 г. се оказа чудовищен. Рекордът е в ДАТО – 75% увеличение, следвана от Комисията срещу корупцията и ДАНС
Според отлично информирани източници, безумните предложения в бюджет 2025 г. са направени под натиск на Делян Пеевски и Йордан Цонев от ДПС-Ново начало. Целта е прозрачна – още по-голямо купуване на гласове на предстоящите предсрочни избори през пролетта.
Финансовото министерство и част от ресорните министерства с голям ръст на разходите за персонал са подали неточни оценки за готвените увеличения. Затова сметките нямат нищо общо със залегналото в проектобюджет 2025, който се оказа с рекорден ръст на разходите за персонал. Парите за заплати в публичния сектор по консолидираната фискална програма достигат невероятните 23 милиарда лева. Само за 3 години – от края на 2022 г. досега, това перо в бюджета е нараснало с 57%.
Това показва прегледът на заложените нива в проектобюджет 2025 и изготвяните становища от МФ и ресорни министри по бюджетите, по които има най-голям ръст на заплатите.
В мотивите към проектобюджет 2025 финансовото министерство твърди, че политиката по доходите догодина предвижда вдигане на заплатите с 10% извън секторите, при които има по-голям ръст заради нов модел на определяне на заплатите и връзването им със средна работна заплата.
Проверка показа, че това не е вярно. Разходите за персонал (в това перо попадат и осигуровките) повсеместно по министерствата се вдигат с около 20%. В Министерски съвет например за персонал ще отидат с 30.4% повече спрямо 2024 г. – бюджетът скача от 79.5 млн. на 103.683 млн. лв. В МФ увеличението е 19% – от 530 на 630 млн. лв. В МРРБ средствата за персонал се увеличават с 21% – от 115.805 млн. на 140.795 млн. лв. В Министерството на земеделието и храните – с 24% – от 215.012 млн. на 267.184 млн. лв. С 21% има ръст за администрацията на президенството – от 8.134 млн. лв. на 9.837 млн. лв.
Истинските рекорди обаче са в секторите, в които бе сменен моделът на заплащане и заплатите бяха вързани със средната работна заплата – МВР и МО. Тук ръстът е много над предварително обявения. При внасянето на новите нива на заплащане в закона за МВР се твърдеше, че с тях ще се постигне 13% средно увеличение на възнагражденията на държавните служители и 38 на сто – за тези на трудово правоотношение, и затова са необходими общо 339 млн. лв. През септември общата сума, необходима за увеличението, скочи на 1 млрд. и 70 млн., като нивото на ръстовете се запази – 14% за държавни служители и 31 на 100 за тези на трудово правоотношение. Тези числа показват, че е имало неверни сметки.
Сега се оказва, че разходите за персонал в МВР скачат от 2.536 млрд. лв. за тази година на 3.828 млрд. догодина, или с 51% – много над обсъжданите 13% и 31% увеличение на възнагражденията. Сумата надхвърля не само сметките на МВР, но и цитираното като ефект от самото финансово министерство. През април 2024 г. в силно закъсняло становище МФ посочи, че за гласуваните промени за системата на МВР ще са необходими 900 млн. лв. допълнително на година – с 400 млн. лв. под предложеното в момента.
МФ е дало неточна информация и за ръста на заплатите в системата на отбраната. Ведомството посочи, че гласуваното през април 2024 г. обвързване на възнагражденията ще струва 510 млн. лв., като се говореше за 30% ръст на възнагражденията. Увеличението реално в проектобюджет 2025 е от 1.68 на 2.47 млрд. лв. или 790 млн. лв. – ръст на разходите за персонал в размер на 47%. Възможно е разликите да се дължат на разходи за осигуровки, но не е ясно защо те са били изключвани при изчисляване на ефекта на промените. За това увеличение на заплатите в сектор „Отбрана“ в становището на МФ се изтъква, че заплатите в МО не са били замразени в последните години и искането на висок ръст не е оправдано. През 2022 г. в системата на МВР, считано от юни, е осигурено увеличение на възнагражденията на персонала с 15%, през 2023 г. – с 10% от август, през 2024 г. – с нови 10%, пише в това становище.
При някои структури увеличенията са рекордни като дял, като това вероятно се обяснява и със съществували дотогава разлики в заплащането. За тях сигнализира бившият финансов министър Асен Василев (който обаче като министър на свой ред допусна безпринципни ръстове). Рекордьор по този показател е Държавна агенция „Технически операции“ (ДАТО) с ръст на разходите за персонал от 75%. Там средствата за заплати се увеличават от 81.3 млн. на 142 млн. лв. 73% ръст има Комисията за противодействие на корупцията – от 8.956 млн. лв. за 2024 г. на 15.522 млн. лв. В същото време другата комисия, която се появи след разделянето на голямото КПКОНПИ – Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, получава през 2025 г. 13.497 млн. лв. средства за персонал, което е със 17% повече от 2024 г. Това вероятно се обяснява с по-високи стартови заплати на тези служители. В ДАНС ръстът е 61% на издръжката на персонала – от 162.538 млн. лв. през тази година до 262.349 млн. за 2025 г.
С 48% ще скочи издръжката на персонала в Националната служба охрана /НСО/ – от 59.312 млн. на 88.245 млн. С близо 50% скачат и средствата за персонал в правосъдното министерство – от 389.478 млн. на 582.981 млн. лв.
Защо са допуснати тези големи увеличения на фона на огромен недостиг на средства и въвеждане на екзотични данъци не е ясно. Сравнението в перо персонал по Консолидираната фискална програма на 2025 спрямо плана за 2024 г. показва невиждан ръст за последните години в размер на 5 млрд. лв. Тук попадат разходите на персонал на всички съставни бюджети – не само министерства и държавен бюджет, но и общини, вузове, осигурителна система.
Трик
Огромните суми за увеличенията на заплатите в МВР, което повлече първо крак в новата мода за обвързване със средна работна заплата, са постигнати по много любопитен начин. Новият модел за изчисляване на възнагражденията е предложен заради неадекватно ниски лимити за най-ниските заплати във ведомството. Така е изчислено, че за най-ниската заплата за лице със средно образование на трудово правоотношение лимитът на заплатата трябва да се увеличи от 819 лв. на 1076 лв. или 31%. На базата на тези лимити за минималните заплати е преценено, че абсолютно всички възнаграждения трябва да скочат с 31%, за да не се разваля структурата на диференциация на възнагражденията. Това е довело до много високо увеличение на общите разходи.
Автори: Таня Петрова и Мила Кисьова
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Предколедното десетки хиляди българи са съкратени
Koлeдa нaближaвa и вceĸи дeн пoчти вcяĸa oт фиpмитe y нac opгaнизиpa ĸъдe пo-гoлeми, ĸъдe пo-мaлĸи ĸoлeдни пapтитa, дeмoнcтpиpaйĸи cтил, ycпex и ycпeшнo изпpaщaнe нa гoдинaтa.
Ha тoзи фoн oбaчe излeзe нoвинaтa, чe peдицa ĸoмпaнии в Бългapия пpaвят мacoви cъĸpaщeния, пoтвъpдиxa oт Aгeнциятa пo зaeтocттa.
Bcъщнocт, пpoцecът нe e caмo пpeдĸoлeдeн, нитo внeзaпeн, дaннитe ca зa пocлeднитe двe гoдини, ĸaтo зa тoзи пepиoд cъĸpaтeнитe и yвoлнeнитe ca oĸoлo 10 000 и тeндeнциятa нe cпиpa.
„Ocнoвнaтa пpичинa зa мacoвитe cъĸpaщeния e oтливът нa чyждecтpaнни ĸoмпaнии oт бългapcĸия пaзap и тoвa ce cлyчвa ĸaĸтo в Coфия, тaĸa и в мнoгo дpyги бългapcĸи гpaдoвe“, ĸoмeнтиpaт oт Aгeнциятa пo зaeтocттa.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
За хиляди българи осигурителната тежест вече само ще расте
Увеличението на максималния осигурителен доход е най-лесният начин да се пълни бюджетът без усилия срещу пробойните
За служебните министри в последните дни беше особено важно да повтарят, че няма да има увеличение на осигуровки в бюджет 2025 г. Вярната информация в това изречение се оказа само годината, защото увеличение на осигуровки е заложено, и то драстично, само че през 2026-2027 г. За хиляди българи и техните работодатели обаче в уверението няма нищо вярно – за тях осигурителната тежест нараства още догодина през максималния осигурителен доход, който трябва да се увеличи с 10% през 2025 г. и да стане 4130 лв. Само по тази линия те ще налеят 300,9 млн. лв. повече в хазната.
Социалният министър Ивайло Иванов намира 10% увеличение на тавана за осигуряване за нормално, тъй като минималната заплата расте с 15%, а средният осигурителен доход – с близо 13,3%. Ръстът на доходите в сектора, който най-често свързваме с високи доходи – информационните технологии, на годишна база е 9,8%, по данни на НСИ за третото тримесечие на 2024 г. Средната работна заплата, в която обаче голямо влияние има изпуснатият от контрол ръст на минималната, е с 13,8% нагоре. В частния сектор ръстът е като никога по-голям – 14,3%, но и тук „виновна“ в голяма степен е минималната заплата, а тя е плод на сбъркана формула. На този фон изглежда закономерно максималният осигурителен доход също да се увеличи и щеше наистина да е така, ако не бяха няколко смущаващи проблема, които ред правителства отказват да решат.
В България все още има сериозен проблем с
неплащането на осигуровки
и недеклариран труд – работа без договор, работа на фиктивно непълно работно време, работа на хонорар и т.н. Секторите, в които тези практики са характерни, не са тайна. Според едно изследване на Асоциацията на индустриалния капитал от тази година, публичните финанси на България губят 3 милиарда лева годишно заради недекларирана заетост, като най-високо е нивото й в селското стопанство, туризма и строителството. Да се увеличава сметката на добросъвестните сектори, преди да се вземат мерки за минимизиране на тези загуби, е особено цинично, като се има предвид, че най-сивите сектори са и най-големите галеници на бюджета – и по субсидии, и по облекчения, и по гарантирани обществени поръчки.
В България има и задълбочаващ се проблем с издръжката на публичния сектор. Държавните служители в няколко министерства работят от години на принципа
„Протестирай и ще ти се даде“
В политиката по доходите в държавната администрация отдавна е изгубена всякаква справедливост – всичко е въпрос на мускули, нищо – въпрос на качество. Освен заплатите обаче, данъкоплатците плащат и осигуровките на държавните служители. Всяка година се води дискусия на тази привилегия да бъде сложен край, но никое управление не смее да гневи такава огромна електорална маса. В същото време централната администрация също е сред високодоходните сектори, които ще бъдат засегнати от увеличението на максималния осигурителен доход. И тяхната сметка също ще се плати от частния сектор, без някой да смята за необходимо да аргументира това решение.
Гражданите ще платят по-високите осигуровки и на друг сектор с голям дял нереформирано публично финансиране – здравеопазването. Няма нищо по-естествено лекарите да са в горния доходен сегмент на работещите, но България има сериозен проблем с доплащането от джоба за здравеопазване (най-висок дял в ЕС), небалансираното разпределение на публичния ресурс и
непрозрачното формиране на доходите
в системата. Години наред нито едно правителство не успява да реализира заложените в колективния трудов договор нива на заплащане, защото болничните директори предпочитат да разпределят парите през допълнително материално стимулиране по свое усмотрение и далеч от публичното внимание. И тук всяка година здравният бюджет автоматично расте, без здравният статус на нацията видимо да се подобрява.
Максималният осигурителен доход е тясно свързан с максималния размер на пенсията. А той няма да расте с него догодина. Големият въпрос обаче е
защо въобще продължаваме да имаме таван на пенсиите
Години наред хиляди пенсионери бяха ощетявани заради неколцина, осигурявали се на огромни суми в мътните години от началото на прехода, които трябваше да получават по 30-40 хил. лв. пенсия. Таванът трябваше да падне преди години поне за новите пенсии, но като финансов министър Владислав Горанов зачеркна това без много обяснения (то беше само едно, но пък крилато – „отпада темата с отпадането на тавана“). Днес около 2000 пенсионери остават ограничени от максималния размер на пенсията. И въпреки това за отмяната му се споменава само по експертните анализи, а поне до края на 2028 г. не се предвижда увеличение от сегашното ниво, което е 3400 лв. – лош сигнал към тези, които ще внасят повече в системата, а няма да бъдат убедени, че има смисъл от това. Същото се отнася и за замразените обезщетения.
Години наред се говори и за обективен и предсказуем механизъм за увеличение на минималните и максималните осигурителни доходи. Но нито едно правителство не успява да предложи такъв. Сега за пореден път липсата на предсказуемост се усложнява от хаоса в управлението и закъснението с бюджетните закони. Въпреки че парламентът вече може да заработи, няма никаква яснота кога ще имаме бюджет, какъв ще бъде той и кога ще влезе в сила. Затова, каквото и да се реши в следващите дни, то няма да промени факта, че бизнесът ще бъде поставен за пореден път в шах с разходите си за персонал.
Без решения на тези проблеми, увеличението на максималния осигурителен доход изглежда просто като лесен начин да се докарат още приходи в бюджета (миналата година ръстът от 3400 на 3750 лв. донесе 380 млн. лв. допълнително в ДОО, а за 2025 г. допълнителните приходи се очаква да бъдат 300,9 млн. лв.). Лесен, защото точно тези недоволни нямат навика да протестират. И защото не изисква никакви реципрочни усилия от страна на администрацията – в бюджета на държавното обществено осигуряване има заложена само една мярка срещу измами, за втората година на майчинството.
Благодарение на увеличената осигурителна тежест догодина държавното обществено осигуряване ще е „по-леко“ за хазната. 39% от разходите ще се покриват от републиканския бюджет, като досега делът им достигаше 45%, каза министър Ивайло Иванов. Тази по-голяма самостоятелност на пенсионния бюджет обаче е измамно добра новина – тя няма да бъде платена от длъжниците и криещите осигуровки, нито ще е резултат от оптимизиране на разходите. Ще я платят същите хора, които и сега добросъвестно плащат недостига, само че през данъците си. Те, уви, знаят отдавна, че у нас държавата обича да наказва изрядните, защото е безсилна пред другите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
От 1 януари голяма промяна в заплатите и командировъчните
От 1 януари голяма промяна в заплатите и командировъчните
Актуализиране на възнагражденията на вещите лица, облекчаване на процедурите по вписване и осъвременяване на списъците на вещи лица, намаляване на административната тежест за кандидатите и др. – това предвиждат промени в Наредба № Н-1 от 2023 г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица, обнародвани днес в „Държавен вестник“.
Наредбата се издава от министъра на правосъдието след съгласуване с Висшия съдебен съвет. Пленумът на ВСС я съгласува през ноември т.г., след решението на Конституционния съд по последните изменения в основния закон.
Промените в наредбата се правят след задълбочен преглед и обсъждания от работна група на постъпилите многобройни и съществени предложения за усъвършенстване на уредбата и при проведени обществени консултации през 2024 г.
Една от новостите е почасовото възнаграждение на вещите лица да стане 3,5 % от установената минимална работна заплата за страната към датата на възлагане на експертизата. От 1 януари 2024 г. минималната месечна работна заплата за страната е 933 лв. и предложеното увеличение на възнаграждението отговаря на общите принципи за пропорционалност, разумност и предвидимост. За осигуряване на адекватност при заплащането на вещите лица, както и за гарантиране на възможността за покриване на направените от тях разходи, се предлага и увеличаване на разходите за нощувка от 50 на 150 лв.
За гарантиране на своевременното заплащане на възнагражденията и разходите на вещите лица се дава и конкретен срок за изплащане на пътни, дневни и квартирни пари за всяко явяване на вещото лице пред органа, назначил експертизата, или пред органа, който го е призовал. Допълнително се намалява срокът за изплащане на възнаграждението на вещото лице за извършената експертиза, както и направените разходи за използваните материали, консумативи, пособия, технически средства, машинно и компютърно време и други необходими разходи.
Облекчават се процедурите по вписване на вещи лица, като се предвижда служебно установяване на съдебния статус на кандидатите – български граждани, придобита след 1 януари 2012 г. образователно-квалификационна степен „бакалавър“ и „магистър“ и др. Едновременно с това се въвежда и работещ механизъм за навременно отписване на починалите вещи лица.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 6 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
EXPRESS TVпреди 6 месеца
Петродоларът ще бъде ликвидиран
-
БЪЛГАРИЯпреди 5 месеца
Изкривеният Джо Байдън не е бил годен да служи вече
-
LIFEпреди 5 месеца
Жега: Палома би шута на Жоро Инса, касичката на Бойко отпраши в Монако да дави любовната мъка
-
БЪЛГАРИЯпреди 5 месеца
Цената: 10 милиона за нова партия, бомбата пред колата на Гешев е заложена от Христо Ковачки!
-
БЪЛГАРИЯпреди 5 месеца
С избора на Даниил за патриарх върнаха надеждата и вярата в Бога на унижения ни и изстрадал народ
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 6 месеца
16 компании за фотоволтаици обявиха фалит
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
Лукойл“ свали Валентин Златев от шефското място на компанията у нас, назначен е нов управител