ПАРИ
Румъния иска компенсация от ЕС заради три пъти по-високите цени на тока в Източна Европа
Букурещ смята за непосилно да продължава да снабдява Молдова и Украйна с електричество заради високите цени на тока, които са до три пъти по-високи от тези в Западна Европа. Това заяви министърът на енергетиката на Румъния Себастиан Бурдуя.
Според него Европейският съюз трябва да поеме част от тези разходи. Румънският министър напомни на Брюксел, че идеята за европейския енергиен пазар е солидарност, така че всички да се възползват.
„Когато енергията е по-евтина в една част на Европа, тя е по-евтина в друга част на Европа, така че можем да плащаме същите цени. Това е въпрос на стандарта на живот на гражданите на ЕС, но също така е въпрос на конкурентоспособност на икономическата среда. Когато цените в Източна Европа са три пъти по-високи от тези в Западна Европа, това със сигурност не е интегриран, единен пазар и не е справедлива конкурентна икономическа среда. Особено в сегашните условия, когато трябва да подкрепим и търсенето на енергия от Украйна“, подчерта Бурдуджа.
„Много сме притеснени от това, което се случва на енергийния пазар. От няколко месеца, за съжаление, цените в нашия регион са значително по-високи от тези в Западна Европа. Това се дължи на няколко фактора. Разбира се, говорим за суха година, по-ниско производство от водни централи, говорим за проблеми в областта на междусистемните връзки, поддръжка на определени линии в Унгария, говорим за намален капацитет в Австрия, пренос/износ на по-евтина електроенергия от Западна Европа към Източна Европа. Говорим и за подкрепа, която много се радваме да предоставим на Молдова, а също и на Украйна, но това създава натиск върху цените в Румъния, нещо, което отбелязваме, но не можем да приемем безкрайно. Ако все още сме в единен европейски енергиен пазар, не може само някои хора да плащат сметката и не можем безкрайно да толерираме цени, които са два или три пъти по-високи, отколкото в останалата част на Европа, така че ще поставя тази тема на вниманието на Съвета на министрите на европейско ниво заедно с Гърция, България и всички други заинтересовани страни. Ще трябва да изработим някои бързи решения, чрез които да бъдем компенсирани за тези ценови разлики. Това ми се струва правилно и нормално“, заяви румънският министър.
Същите данни изнесе през юли и Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) и изпрати отворено писмо до служебния премиер Димитър Главчев и председателя на парламента Рая Назарян с призив за спешни мерки заради високите цени на електроенергията у нас. Като една от причините те посочиха износа за Украйна.
Българските платени видиотизирани фактчекъри (ЧеКисти) веднага маркираха всяка информация, свързващи тази ситуация с Украйна, като фалшива новина независимо от географската близост на посочените държави до Украйна, чиято енергийна инфраструктура е разрушена от руските бомбардировки.
Румъния ще поиска компенсация – например, Букурещ може да приеме допълнителни еврофондове за инвестиции, да удължи затварянето на въглищни електроцентрали, както и да удължи валидността на ценовите ограничения за сметките на крайните потребители, заяви румънският енергиен министър.
„Искаме справедливо, принципно отношение от Брюксел, за да можем всички да допринесем за тези допълнителни усилия. Не е нормално да носим това бреме сами, особено в контекста на войната в Украйна. Трябва да седнем на масата за преговори на Съвета на министрите на ЕС и да наречем нещата с истинските им имена: подкрепяме Украйна с максимална солидарност, да не говорим за Република Молдова, но в същото време не можем да понесем тези разходи сами, това е несправедливо“, подчерта Себастиан Бурдуджа.
През 2022 г. Молдова се синхронизира с Европейската мрежа на операторите за пренос на електроенергия (ENTSO-E), но не директно, а чрез Украйна, чиято енергийна система в момента е в криза. Кишинев изпълнява проект за директно свързване на Молдова с румънската енергийна система, който планира да завърши през следващата година. Водят се и преговори за продажбата на две енергийни компании (RED Nord и FEE Nord) в северната част на Молдова на Румъния.
От своя страна молдовските власти обявиха готовността си да инсталират производствени централи на своя територия, за да осигурят на Украйна електричество. Планира се генераторите да работят на украински газ.
88% от нуждите на Молдова от електроенергия в момента се осигуряват от MoldGRES (предприятие на Интер РАО), разположено в Приднестровието, договорът с което беше подписан до края на годината на фиксирана цена от 66 долара за MWh. Киев обаче предупреди, че от нова година ще блокира транзита на руски газ, с който оперира това предприятие.
Молдовското правителство не крие, че в тези условия, от прагматична гледна точка, то е заинтересовано Русия да продължи да доставя газ за Приднестровието. Кишинев дори поиска от „Газпром“ да разработи алтернативни маршрути към региона, например през „Турски поток“.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
МЕЧ иска кабинет на анти-Борисов и анти-Пеевски мнозинство
Радостин Василев, чиято партия МЕЧ ще е най-новата формация в бъдещия парламент, предлага сформиране на анти-ГЕРБ-ДПС мнозинство с втория мандат за съставяне на правителство, но с условието, че получи mинистерството на вътрешните работи.
Според обработени 99.71% протоколи, МЕЧ влиза в 51-вото Народно събрание с 4,59% – 111 615 гласа.
Василев призова за анти-ГЕРБ мнозинство и анти-ДПС мнозинство в 51-вото Народно събрание, което да излъчи правителство с ясно разписано коалиционно споразумение.
„Истината трябва да се чува. Последователността в политиката, която аз отстоявам и ми е довела много страдание през годините, ще продължи. Още днес използвам възможността да поставя на масата с това да има антиГЕРБ мнозинство и антиДПС. Такова мнозинство ще има. То ще бъде между 140 и 150 народни представители и отговорност на ПП-ДБ е те да поканят всички останали, за да се формира мнозинство срещу Борисов, Пеевски и Доган. Това е битката, която трябва да бъде извървяна в България преди всички други реформи“, каза той на брифинг пред столичния храм-паметник „Св. Александър Невски“.
Лидерът на МЕЧ допълни, че това мнозинство ще се окомплектова с антикорупционно законодателство, с отстраняване на Борислав Сарафов, изпълняващ длъжността главен прокурор и с абсолютна атака към Висшия съдебен съвет. „Ние предлагаме това мнозинство. Всички останали без ГЕРБ и ДПС могат да формират такова мнозинство“, коментира Василев.
По думите му единственото условие на МЕЧ е да получи Министерството на вътрешните работи.
„Имаме едно единствено изискване и то е Министерство на вътрешните работи да бъде в МЕЧ, за да мога да въдворя обещанията, които съм дал в предизборната кампания – да бъде на колене моделът на Борисов и Пеевски, добави Василев и обясни, че когато МЕЧ управлява, ще има Министерство на справедливостта и то ще управлява всички силови структури – Главна дирекция „Борба с организирана“, Държавна агенция „Национална сигурност“.
На въпрос дали се вижда като бъдещ вътрешен министър, отговорът беше утвърдителен: „Нямам нищо против да поема тази отговорност“ .
Сред първите предложения, които МЕЧ ще направи като самостоятелна парламентарна сила, ще бъде премахване на депутатския имунитет, както и предложение за одържавяване на „Лукойл“, чиято печалба по думите му е в размер на 7 милиарда лева.
„Ето ви един План за възстановяване и устойчивост директно от българската държава“, каза Василев.
Относно войната в Украйна Радостин Василев посочи, че МЕЧ е за запазване от страна на България на абсолютен неутралитет.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
12 компании са напълнили газохранилището в Чирен „до козирката“
Подземното газово хранилище “Чирен” вече е запълнено на 100% от техническия си капацитет, отчете операторът „Булгартрансгаз“. Това означава, че България е преизпълнила задачата за запасяване, поставена с еврорегламент (към 1 ноември всяка държава от ЕС трябва да е запълнила поне на 90 процента своите газови резерви).
В „Чирен“ е нагнетен природен газ от общо 12 компании – 7 български и 5 международни, посочва в съобщение до БТА „Булгартрансгаз“.
Единственото българско газово хранилище е от значение за енергийната сигурност не само на България, но и на цяла Югоизточна Европа. Постигнатото ниво на запълване допринася за гарантиране на сигурността на доставките на природен газ за предстоящия отоплителен сезон.
…
Бизнесът се оплака от нов административен тормоз
Отчитане на материалните запаси пред НАП на всеки три месеца ще натовари фирмите с прекомерни разходи
Работодателските организации остро възразяват срещу предложението на финансовото министерство от догодина фирмите на всеки три месеца да декларират дълготрайните си материални активи и материалните си запаси. Това представлява нова административна тежест за компаниите у нас, която ще доведе до допълнителни счетоводни и инвентарни разходи, обявиха представителите на бизнеса в становища до Министерството на финансите.
Тази нова мярка е включена в пакета данъчни изменения за 2025 г., като все още тече периодът на обществено обсъждане.
Целта на МФ е ясна – да затвори пробойните в хазната и да преустанови практики, с които недобросъвестни фирми си спестяват плащането на данъци, като отчитат складови наличности, които отдавна са продадени.
От Българска стопанска камара (БСК) обаче предлагат МФ да прилага новата мярка само за сектори, за които е известно, че създават подобни проблеми, вместо да бъдат тормозени всички останали редовни данъкоплатци.
„В мотивите на МФ към промените в Закона за ДДС е посочено, че това се прави с цел изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари. Ние не знаем дали тази мярка самостоятелно може ни извади от този списък, но тя ще принуди предприятията непрекъснато да правят ревизия на своите материално-стокови запаси – продукция, стоки, материали“, коментира пред „Блумбърг тв“ зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев.
Попдончев припомня, че преди една година по подобен начин е въведено изискване за деклариране на всеки три месеца пред НАП на наличните парични средства в касите на фирмите, както и размерът на вземанията от собственици и управители. „Нямаме информация доколко това допринася за приходите във фиска, не са предоставяни публично данни за ефекта от тази мярка, но сега се въвежда нова такава административна тежест“, каза зам.-председателят на БСК.
Според БСК трябва да се прецизира за кои предприятия да се отнася новото изискване, като се постави фокусът върху сектори, за които има данни, че прикриват продажби чрез отчитане на дълготрайно материални активи.
В публикувания вариант на промените в Закона за ДДС липсва оценка на въздействието от новата административна мярка. Нещо повече, твърди се, че тя няма да доведе до разходи за бизнеса. „Това изобщо не е така – фирмите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи най-малкото за счетоводно обслужване, но също и за вътрешно-организационни разходи за извършване на инвентаризацията“, посочват от БСК.
Проблемът вече е дискутиран във финансовата комисия към Съвета за тристранно сътрудничество, където работодателските организации остро са възразили срещу тримесечно отчитане на дълготрайни и краткотрайни материални активи. От БСК смятат, че в крайна сметка финансовото министерство ще представи по-мек вариант, така че да не се стига до допълнително отежняване на бизнес средата.
В същото време от БСК са доволни от друга предложена промяна в Закона за ДДС, която улеснява малките предприятия да извършват сделки в други държави от ЕС. В момента те трябва да се регистрират и да изпълняват задълженията по ДДС в държавата-членка, в която е дължим ДДС. Това е проблем за малките предприятия. МФ предлага възможност за ползване на специални режими за малките предприятия с по-прости правила с цел намаляване на разходите им за справяне със сложната системата на ДДС в ЕС.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Бизнесът се оплака от нов административен тормоз
Отчитане на материалните запаси пред НАП на всеки три месеца ще натовари фирмите с прекомерни разходи
Работодателските организации остро възразяват срещу предложението на финансовото министерство от догодина фирмите на всеки три месеца да декларират дълготрайните си материални активи и материалните си запаси. Това представлява нова административна тежест за компаниите у нас, която ще доведе до допълнителни счетоводни и инвентарни разходи, обявиха представителите на бизнеса в становища до Министерството на финансите.
Тази нова мярка е включена в пакета данъчни изменения за 2025 г., като все още тече периодът на обществено обсъждане.
Целта на МФ е ясна – да затвори пробойните в хазната и да преустанови практики, с които недобросъвестни фирми си спестяват плащането на данъци, като отчитат складови наличности, които отдавна са продадени.
От Българска стопанска камара (БСК) обаче предлагат МФ да прилага новата мярка само за сектори, за които е известно, че създават подобни проблеми, вместо да бъдат тормозени всички останали редовни данъкоплатци.
„В мотивите на МФ към промените в Закона за ДДС е посочено, че това се прави с цел изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари. Ние не знаем дали тази мярка самостоятелно може ни извади от този списък, но тя ще принуди предприятията непрекъснато да правят ревизия на своите материално-стокови запаси – продукция, стоки, материали“, коментира пред „Блумбърг тв“ зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев.
Попдончев припомня, че преди една година по подобен начин е въведено изискване за деклариране на всеки три месеца пред НАП на наличните парични средства в касите на фирмите, както и размерът на вземанията от собственици и управители. „Нямаме информация доколко това допринася за приходите във фиска, не са предоставяни публично данни за ефекта от тази мярка, но сега се въвежда нова такава административна тежест“, каза зам.-председателят на БСК.
Според БСК трябва да се прецизира за кои предприятия да се отнася новото изискване, като се постави фокусът върху сектори, за които има данни, че прикриват продажби чрез отчитане на дълготрайно материални активи.
В публикувания вариант на промените в Закона за ДДС липсва оценка на въздействието от новата административна мярка. Нещо повече, твърди се, че тя няма да доведе до разходи за бизнеса. „Това изобщо не е така – фирмите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи най-малкото за счетоводно обслужване, но също и за вътрешно-организационни разходи за извършване на инвентаризацията“, посочват от БСК.
Проблемът вече е дискутиран във финансовата комисия към Съвета за тристранно сътрудничество, където работодателските организации остро са възразили срещу тримесечно отчитане на дълготрайни и краткотрайни материални активи. От БСК смятат, че в крайна сметка финансовото министерство ще представи по-мек вариант, така че да не се стига до допълнително отежняване на бизнес средата.
В същото време от БСК са доволни от друга предложена промяна в Закона за ДДС, която улеснява малките предприятия да извършват сделки в други държави от ЕС. В момента те трябва да се регистрират и да изпълняват задълженията по ДДС в държавата-членка, в която е дължим ДДС. Това е проблем за малките предприятия. МФ предлага възможност за ползване на специални режими за малките предприятия с по-прости правила с цел намаляване на разходите им за справяне със сложната системата на ДДС в ЕС.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви за издирване терористите от Киев
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Иво Прокопиев осъди прокуратурата за 93 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Марджъри Тейлър-Грийн: ФБР на Байдън е дала зелена светлина ДА БЪДЕ УБИТ ТРЪМП!
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Джефри Сакс: 500 000 украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Васил Божков излиза на свобода срещу 130 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 4 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви Зеленски за издирване
-
СПОРТпреди 6 месеца
Макрон готви най лайняната (буквално) в историята Олимпиада