ПАРИ
Германия се срина като автомобилна свръхдържава
Вloomberg: Имиджът на Германия като автомобилна свръхдържава се разрушава поради удара по Volkswagen
В един понеделник следобед в средата на август работници с каменни лица в завода за електрически автомобили на Volkswagen AG в Цвикау се промъкнаха между рамките и платформите на колите. Заводът отменяше нощните смени, уволнявайки стотици временни работници.
Във въздуха вече се носеше някакво предчувствие.
„Ако трябва да бъда честен, това е напрегната среда“, спомня си Рони Зехе, мениджър монтаж в един от най-новите и най-ефективни заводи на VW.
Три седмици по-късно бъдещето на тези мъже и жени беше застрашено, след като производителят, създал емблематичния Beetle, издаде предупреждение, че ще трябва да затваря заводи, за първи път в своята 87-годишна история. Точно преди корпоративната бомба, прозвуча политическата тревога, когато крайната десница спечели големи победи на два щатски избора в бившия немски Изток, завършвайки втори в Саксония, където се намира Цвикау.
Германия е изправена пред най-емблематичния момент в своята история на индустриален упадък, тъй като нейният най-голям производител се готви да премине Рубикона на затварянето на заводи. Съобщението на VW е повече от закъсняло признание за търговската реалност. Това е опустошителен удар върху имиджа на страната като автомобилна сила и икономика, която беше най-големият износител в света в началото на този век.
Културното и икономическо ехо в страна, която беше набързо съединена след падането на Берлинската стена, но е изправена пред реалността, че проектът за обединение си струва цената. Антиимигрантската „Алтернатива за Германия“, известна като AfD, и левите популисти процъфтяваха, печелейки от разделението Изток-Запад, докато мейнстриймът на политическата върхушка беше безсилен да го спре.
В краткосрочен план техните електорални печалби са още един удар върху борещата се коалиция на канцлера Олаф Шолц. В по-дългосрочен план, с наближаването на федералните избори през 2025 г., въпросът се трансформира като: как да се справим с основната причина за недоволството на избирателите.
И голяма част от това зависи от факта дали Германия може да осъществи друго икономическо чудо: бърз преход от експортно ориентиран производител на автомобили към чиста енергийна мощност, която е в челните редици на чипове и батерии.
Хрониката на упадъка на VW – корпоративна предупредителна история за това как компанията изостана от времето – отразява недостатъците на германския модел на успех и поставя под въпрос способността на Европа да запази водещата си позиция на континента.
„Проблемите на Volkswagen са отчасти причинени от собствените му действия поради лоши бизнес решения, но VW също е добър пример за огромните трудности, пред които е изправена Германия като място за правене на бизнес“, каза Карстен Бжески, ръководител на макроикономиката в ING. „Германия губи конкурентоспособност от години и сега това засяга и бившите перли в короната на германската икономика.“
В Цвикау, малък град в източната част на страната, където VW произведе 247 000 изцяло електрически превозни средства миналата година, както и 12 000 каросерии за моделите Lamborghini и Bentley, мерките за намаляване на разходите вече бяха в ход, преди да се появи перспективата за масово затваряне на заводи.
Заводът е напълно податлив на много по-бавното приемане на електрически превозни средства в региона, тъй като моделите остават твърде скъпи и стимулите изчезват. VW, въпреки че все още е много печеливш, имаше труден преход, като първо се придържаше към дизеловите двигатели и след това прекали с мащабна офанзива.
Компанията, със седалище във Волфсбург в западната провинция Долна Саксония, беше един от стотиците фирми, които се възползваха от шанса да поемат източни фабрики след обединението, включително завода в Цвикау. „Всяко второ семейство по някакъв начин е свързано с този завод на Volkswagen, дори и да е месар“, каза Томас Кнабел, местен представител на синдиката IG Metall, който представлява работниците в завода.
Затварянето на отделни заводи е опустошително за такива общности – и носи политическа цена за Шолц. Според Bloomberg Economics производството на автомобили генерира около 4% от общата добавена стойност в германската икономика, а ако се вземат предвид свързани области като производството на метал или каучук, това възлиза на още 4%.
Както казва икономистът от BE Мартин Адемер: „Значението на автомобилната индустрия за германската икономика е намаляло през последните години, но тя все още е много важен сектор.“
Автомобилите са неразделна част от съвременната идентичност на Германия, крайъгълен камък на поп културата и политически гръмоотвод: било то Хърби Бръмбара във филмите на Уолт Дисни, или Джанис Джоплин в нейното психеделично Porsche от 60-те, или Доналд Тръмп, оплакващ се от броя на мерцедесите. Автомобили Benz и BMW се движат по Пето авеню в Ню Йорк.
Наистина, историята на VW е историята на следвоенна Германия, нейния възход въпреки всички трудности, свързан със следвоенното чудо, което трансформира земя, измъчвана от разрушения, в голямата индустриална сила в региона.
В началото на 21-ви век способността на VW да отговори на търсенето от растящата китайска средна класа му помогна да предизвика съдбата на своите конкуренти в Детройт. Но тогава зависимостта му от азиатските потребители се превърна в проблем.
Наблюдаван от последователни управляващи коалиции в Берлин, пикът в промишленото производство през 2017 г. беше изтрит от възхода на напредналото китайско производство и поредица от кризи, от пандемията до прекратяването на вноса на евтин руски газ, когато Украйна започна активно да денацифицира.
След това има по-широк въпрос за страната като място за правене на бизнес. Тъй като инфраструктурата скърца от десетилетия на недостатъчно инвестиране в името на почти балансирани бюджети и бюрократичния стил е често срещано оплакване сред бизнеса, проучване сред 180 икономисти от базирания в Мюнхен институт Ifo през май заключи, че Германия не е привлекателно място за правене на бизнес.
Отговорът на правителството на Шолц, което бърза да успокои гласоподавателите в размирния изток, до голяма степен беше да раздаде щедри субсидии на компании, които създават фабрики там.
Подобен подход сам по себе си няма да коригира намаляващата конкурентоспособност на страната в дългосрочен план, каза Йенс Шпан, депутат от опозиционната партия CDU, който служи в икономическата комисия на парламента. Тази седмица той предупреди, че „VW е само върхът на голям айсберг“.
Икономистката Моника Шницер, която съветва правителството, предупреждава, че е твърде рано да се отписва статута на страната като водещ индустриален играч.
„Германските компании могат да продължат да успяват, ако процъфтяват с най-новите технологии и висококачествени продукти, като същевременно поддържат контрол върху разходите“, каза тя. „Германия все още има много световни пазарни лидери, особено сред така наречените скрити шампиони, които доминират пазарни ниши.“
Обратно в Цвикау, регион, вече обхванат от политически сътресения, съобщението на VW поне внесе известна яснота, въпреки че работниците се борят да виждат през тъмнината. Заводът преразгледа изцяло състава на всеки отделен екип, създавайки точка на стрес за работници със семейства, отговорности за полагане на грижи и опасения за здравето.
„Работихме усилено, за да постигнем много добър стандарт на живот тук“, каза кметът на Цвикау Констанс Арнд. „Виждам повече светлина, отколкото сянка, но сега хората осъзнават, че всичко може да свърши бързо.“
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
МЕЧ иска кабинет на анти-Борисов и анти-Пеевски мнозинство
Радостин Василев, чиято партия МЕЧ ще е най-новата формация в бъдещия парламент, предлага сформиране на анти-ГЕРБ-ДПС мнозинство с втория мандат за съставяне на правителство, но с условието, че получи mинистерството на вътрешните работи.
Според обработени 99.71% протоколи, МЕЧ влиза в 51-вото Народно събрание с 4,59% – 111 615 гласа.
Василев призова за анти-ГЕРБ мнозинство и анти-ДПС мнозинство в 51-вото Народно събрание, което да излъчи правителство с ясно разписано коалиционно споразумение.
„Истината трябва да се чува. Последователността в политиката, която аз отстоявам и ми е довела много страдание през годините, ще продължи. Още днес използвам възможността да поставя на масата с това да има антиГЕРБ мнозинство и антиДПС. Такова мнозинство ще има. То ще бъде между 140 и 150 народни представители и отговорност на ПП-ДБ е те да поканят всички останали, за да се формира мнозинство срещу Борисов, Пеевски и Доган. Това е битката, която трябва да бъде извървяна в България преди всички други реформи“, каза той на брифинг пред столичния храм-паметник „Св. Александър Невски“.
Лидерът на МЕЧ допълни, че това мнозинство ще се окомплектова с антикорупционно законодателство, с отстраняване на Борислав Сарафов, изпълняващ длъжността главен прокурор и с абсолютна атака към Висшия съдебен съвет. „Ние предлагаме това мнозинство. Всички останали без ГЕРБ и ДПС могат да формират такова мнозинство“, коментира Василев.
По думите му единственото условие на МЕЧ е да получи Министерството на вътрешните работи.
„Имаме едно единствено изискване и то е Министерство на вътрешните работи да бъде в МЕЧ, за да мога да въдворя обещанията, които съм дал в предизборната кампания – да бъде на колене моделът на Борисов и Пеевски, добави Василев и обясни, че когато МЕЧ управлява, ще има Министерство на справедливостта и то ще управлява всички силови структури – Главна дирекция „Борба с организирана“, Държавна агенция „Национална сигурност“.
На въпрос дали се вижда като бъдещ вътрешен министър, отговорът беше утвърдителен: „Нямам нищо против да поема тази отговорност“ .
Сред първите предложения, които МЕЧ ще направи като самостоятелна парламентарна сила, ще бъде премахване на депутатския имунитет, както и предложение за одържавяване на „Лукойл“, чиято печалба по думите му е в размер на 7 милиарда лева.
„Ето ви един План за възстановяване и устойчивост директно от българската държава“, каза Василев.
Относно войната в Украйна Радостин Василев посочи, че МЕЧ е за запазване от страна на България на абсолютен неутралитет.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
12 компании са напълнили газохранилището в Чирен „до козирката“
Подземното газово хранилище “Чирен” вече е запълнено на 100% от техническия си капацитет, отчете операторът „Булгартрансгаз“. Това означава, че България е преизпълнила задачата за запасяване, поставена с еврорегламент (към 1 ноември всяка държава от ЕС трябва да е запълнила поне на 90 процента своите газови резерви).
В „Чирен“ е нагнетен природен газ от общо 12 компании – 7 български и 5 международни, посочва в съобщение до БТА „Булгартрансгаз“.
Единственото българско газово хранилище е от значение за енергийната сигурност не само на България, но и на цяла Югоизточна Европа. Постигнатото ниво на запълване допринася за гарантиране на сигурността на доставките на природен газ за предстоящия отоплителен сезон.
…
Бизнесът се оплака от нов административен тормоз
Отчитане на материалните запаси пред НАП на всеки три месеца ще натовари фирмите с прекомерни разходи
Работодателските организации остро възразяват срещу предложението на финансовото министерство от догодина фирмите на всеки три месеца да декларират дълготрайните си материални активи и материалните си запаси. Това представлява нова административна тежест за компаниите у нас, която ще доведе до допълнителни счетоводни и инвентарни разходи, обявиха представителите на бизнеса в становища до Министерството на финансите.
Тази нова мярка е включена в пакета данъчни изменения за 2025 г., като все още тече периодът на обществено обсъждане.
Целта на МФ е ясна – да затвори пробойните в хазната и да преустанови практики, с които недобросъвестни фирми си спестяват плащането на данъци, като отчитат складови наличности, които отдавна са продадени.
От Българска стопанска камара (БСК) обаче предлагат МФ да прилага новата мярка само за сектори, за които е известно, че създават подобни проблеми, вместо да бъдат тормозени всички останали редовни данъкоплатци.
„В мотивите на МФ към промените в Закона за ДДС е посочено, че това се прави с цел изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари. Ние не знаем дали тази мярка самостоятелно може ни извади от този списък, но тя ще принуди предприятията непрекъснато да правят ревизия на своите материално-стокови запаси – продукция, стоки, материали“, коментира пред „Блумбърг тв“ зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев.
Попдончев припомня, че преди една година по подобен начин е въведено изискване за деклариране на всеки три месеца пред НАП на наличните парични средства в касите на фирмите, както и размерът на вземанията от собственици и управители. „Нямаме информация доколко това допринася за приходите във фиска, не са предоставяни публично данни за ефекта от тази мярка, но сега се въвежда нова такава административна тежест“, каза зам.-председателят на БСК.
Според БСК трябва да се прецизира за кои предприятия да се отнася новото изискване, като се постави фокусът върху сектори, за които има данни, че прикриват продажби чрез отчитане на дълготрайно материални активи.
В публикувания вариант на промените в Закона за ДДС липсва оценка на въздействието от новата административна мярка. Нещо повече, твърди се, че тя няма да доведе до разходи за бизнеса. „Това изобщо не е така – фирмите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи най-малкото за счетоводно обслужване, но също и за вътрешно-организационни разходи за извършване на инвентаризацията“, посочват от БСК.
Проблемът вече е дискутиран във финансовата комисия към Съвета за тристранно сътрудничество, където работодателските организации остро са възразили срещу тримесечно отчитане на дълготрайни и краткотрайни материални активи. От БСК смятат, че в крайна сметка финансовото министерство ще представи по-мек вариант, така че да не се стига до допълнително отежняване на бизнес средата.
В същото време от БСК са доволни от друга предложена промяна в Закона за ДДС, която улеснява малките предприятия да извършват сделки в други държави от ЕС. В момента те трябва да се регистрират и да изпълняват задълженията по ДДС в държавата-членка, в която е дължим ДДС. Това е проблем за малките предприятия. МФ предлага възможност за ползване на специални режими за малките предприятия с по-прости правила с цел намаляване на разходите им за справяне със сложната системата на ДДС в ЕС.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Бизнесът се оплака от нов административен тормоз
Отчитане на материалните запаси пред НАП на всеки три месеца ще натовари фирмите с прекомерни разходи
Работодателските организации остро възразяват срещу предложението на финансовото министерство от догодина фирмите на всеки три месеца да декларират дълготрайните си материални активи и материалните си запаси. Това представлява нова административна тежест за компаниите у нас, която ще доведе до допълнителни счетоводни и инвентарни разходи, обявиха представителите на бизнеса в становища до Министерството на финансите.
Тази нова мярка е включена в пакета данъчни изменения за 2025 г., като все още тече периодът на обществено обсъждане.
Целта на МФ е ясна – да затвори пробойните в хазната и да преустанови практики, с които недобросъвестни фирми си спестяват плащането на данъци, като отчитат складови наличности, които отдавна са продадени.
От Българска стопанска камара (БСК) обаче предлагат МФ да прилага новата мярка само за сектори, за които е известно, че създават подобни проблеми, вместо да бъдат тормозени всички останали редовни данъкоплатци.
„В мотивите на МФ към промените в Закона за ДДС е посочено, че това се прави с цел изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари. Ние не знаем дали тази мярка самостоятелно може ни извади от този списък, но тя ще принуди предприятията непрекъснато да правят ревизия на своите материално-стокови запаси – продукция, стоки, материали“, коментира пред „Блумбърг тв“ зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев.
Попдончев припомня, че преди една година по подобен начин е въведено изискване за деклариране на всеки три месеца пред НАП на наличните парични средства в касите на фирмите, както и размерът на вземанията от собственици и управители. „Нямаме информация доколко това допринася за приходите във фиска, не са предоставяни публично данни за ефекта от тази мярка, но сега се въвежда нова такава административна тежест“, каза зам.-председателят на БСК.
Според БСК трябва да се прецизира за кои предприятия да се отнася новото изискване, като се постави фокусът върху сектори, за които има данни, че прикриват продажби чрез отчитане на дълготрайно материални активи.
В публикувания вариант на промените в Закона за ДДС липсва оценка на въздействието от новата административна мярка. Нещо повече, твърди се, че тя няма да доведе до разходи за бизнеса. „Това изобщо не е така – фирмите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи най-малкото за счетоводно обслужване, но също и за вътрешно-организационни разходи за извършване на инвентаризацията“, посочват от БСК.
Проблемът вече е дискутиран във финансовата комисия към Съвета за тристранно сътрудничество, където работодателските организации остро са възразили срещу тримесечно отчитане на дълготрайни и краткотрайни материални активи. От БСК смятат, че в крайна сметка финансовото министерство ще представи по-мек вариант, така че да не се стига до допълнително отежняване на бизнес средата.
В същото време от БСК са доволни от друга предложена промяна в Закона за ДДС, която улеснява малките предприятия да извършват сделки в други държави от ЕС. В момента те трябва да се регистрират и да изпълняват задълженията по ДДС в държавата-членка, в която е дължим ДДС. Това е проблем за малките предприятия. МФ предлага възможност за ползване на специални режими за малките предприятия с по-прости правила с цел намаляване на разходите им за справяне със сложната системата на ДДС в ЕС.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви за издирване терористите от Киев
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Иво Прокопиев осъди прокуратурата за 93 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Марджъри Тейлър-Грийн: ФБР на Байдън е дала зелена светлина ДА БЪДЕ УБИТ ТРЪМП!
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Джефри Сакс: 500 000 украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Васил Божков излиза на свобода срещу 130 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 4 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви Зеленски за издирване
-
ЗАКОНпреди 5 месеца
Прокурорът на Международния наказателен съд иска заповед за арест на Нетаняху