Свържете се с нас

ПАРИ

„Източиха фискалния резерв“ е продължение на драмата „Няма газ, иде мраз „

Новата финансова министърка бързо затъна в блатото на политическите войни

В първия си ден като министър на финансите Людмила Петкова направи квантов скок – превърна се от уважаван експерт в типичен политик. На 9 април по обяд с притеснена полуусмивка тя пое щафетата от Асен Василев, а няколко часа по-късно му заби нож в гърба с „откритието“, че от фискалния резерв на държавата мистериозно са изчезнали 3 млрд. лева.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов мигом пое вдигнатата топка, за да забие гол във вратата на „врага“, с който до вчера управляваше: „Когато говорех, че има проблеми в Министерството на финансите… освен партийните назначения, парите ги няма. Държавата има под 2 милиарда, с които разполага, това ни е наследството. Ние винаги сме държали да има мазнинка, да има запас..“

Медиите подеха тревожно темата – наистина ли е е източена държавата?

Дежавю 1

Драмата с фискалния резерв сега много напомня на предаването на властта през 2022 г.

Тогава новодошлият служебен кабинет, назначен от президента Радев и оглавен от Гълъб Донев, разигра за пред медиите паник атака, за да внуши, че предното правителство е обрекло страната на мраз и глад и че трябва да молим Москва да ни пусне руски газ. Нищо ужасно не се случи, видя се, че има живот и без „Газпром“, паниката се оказа неуместна.

Сега сюжетът се повтаря – парите са източени, опита се да внуши новопоставената финансова министърка, като заяви, че е заварила във фискалния резерв само 6.7 млрд. лева. А пък предшественикът й цитира друга сума – 9.9 милиарда. Както се разбра, и двамата са прави, само че Асен Василев говори за ситуацията към 31 март, а Петкова – за данните към 8 април.

Размерът има значение, датата – също

Фискалният резерв не е каса под ключ, а е сложна система от сметки на държавните ведомства и фондове с непрекъснати менящи се потоци от приходи и разходи – представете си басейн с много тръби, по които непрекъснато се движат навън и навътре различни количества вода. Винаги в първите дни на месеца нивото на „басейна“ спада, защото държавата прави много разплащания (сред най-едрите са пенсиите), а през втората половина става обратното, покачва се, защото се засилват входящите потоци, приходите.

Точно затова финансовото министерство – независимо дали неговият началник се казва Асен Василев, Пламен Орешарски, Владислав Горанов и прочее, винаги съобщава официално какъв е размерът на фискалния резерв към последния ден на съответния месец и никога не вади данни по никое време – например към 8-о число, както направи при дебюта си на най-високия пост в МФ г-жа Петкова.

„Очакваните данъчни приходи през април са 3.9 млрд. лв. Те пристигат на 14-и (ДДС) и след 25-и (данък върху доходите на физическите лица и осигуровки). Заради тази цикличност резервът се мери винаги към края на месеца. Така че в края на април се очаква той да е пак над 9 млрд. лв.“, обясни Асен Василев, след като новата стопанка на държавните финанси косвено го обвини, че е опразнил резерва.

Къде са милиардите

Людмила Петкова не бе особено убедителна в етюда за „изчезналите“ над 3 милиарда лева. Притисната от въпросите на медиите, тя призна, че всъщност е наясно къде са парите. Половината от „липсващата“ сума са онези добре известни 1.6 млрд. лева, с които се наложи предният кабинет да купи дълговете на закъсалото (за кой ли път) предприятие „Топлофикация София“ и да кърпи онзи прословут фонд за електроенергийна сигурност. Схемата с пренасочването на тези средства вече бе многократно коментирана и силно критикувана (докога българските данъкоплатци ще пълним „черни дупки“ в енергетиката), но едно е сигурно – пробойните в енергетиката са дълбани от много правителства и схемите с пълненето им не са „патент“ на последния кабинет.

Министър Петкова сама си отговори и за другата „липсваща“ част от резерва – около 1.7 млрд. лева, за които „предположи“, че са отишли за изплащане на пенсии.

Като цяло беше глупаво Петкова да се прави, че не знае – все пак като финансов министър тя във всеки момент може да получи справка какво се случва с приходите и разходите на държавата. Но вероятно й е било спуснато като задача от патроните на служебното правителство да „бие тъпана“ за тревога.

Фискалният резерв отдавна е любима тема на политиците за разпалване на страхове – материята е сложна, обикновените хора нищо не разбират и е лесно да бъдат пързаляни с фалшиви новини за източване, криза, фалит на държавата.

Прави впечатление, че за разлика от някои политици икономистите и финансистите нито се притесниха, нито се впечатлиха от новината за спадналия резерв. Те повториха думите на Асен Василев – най-важно е колко голям е резервът в края на месеца, а не в началото или по средата му. За отбелязване е, че от ДПС коментари по темата няма – навярно Делян Пеевски и Йордан Цонев са решили, че Борисов ще вдигне достатъчно шум с евтина пропаганда – както и стана с неговото вайкане за стопените мазнинки.

Дежавю 2

Загрижеността на лидера на ГЕРБ сега звучи фалшиво, защото той самият е бил „обвиняем“ за подобно „източване“ и добре знае, че „пилците се броят в края на месеца“.

Точно преди три години, когато третият кабинет на ГЕРБ бе в оставка и се задаваха се избори, излезе стряскащата информация, че фискалният резерв чегърта дъното и към 8 април 2021 г. в него са останали по-малко от 5.9 млрд. лева (при 7,9 млрд. лв. на 31 март).

Тогава финансовият министър Кирил Ананиев бе закаран на спешна пресконференция в централата на ГЕРБ, за да обясни, че това е само моментен спад и няма място за тревога. Оказа се прав – седмица по-късно, към 16 април, резервът надхвърли 7.2 млрд., а в края на месеца се качи над 8.8 млрд. лева.

Вероятно и сега ще се случи нещо подобно. Освен ако на министър Петкова не й наредят да направи някакви резки движения с извънредни харчове, така че да изкара положението лошо (както виждаме в последните дни, от „бащите“ на служебния кабинет всичко може да се очаква).

На 17 април новата повелителка на държавните финанси ще бъде изслушана в Народното събрание. Тогава може би ще научим повече за стопените „мазнинки“, а Петкова ще може да сподели своите тревоги за „наследството“.

С нетърпение ще чакаме и официалните данни на МФ за състоянието на фискалния резерв към 30 април -те са по-достоверни от числата, подмятани на брифинги, пресконференции и изслушвания.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

ПАРИ

Данъчни облекчения за родителите. Засягат всички

Ето какво трябва да знаят семействата

Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с деца, за да им помогне да се справят с разходите, свързани с отглеждането на децата си. Това облекчение се предоставя на родителите, които имат деца под определена възраст и изпълняват определени условия. Ето какви са те.

Каква сума ще получат родителите?

Тя се определя в зависимост от облагаемите доходи на родителите за миналата година. Те ще получат съответно:

до 600 лв. за едно дете,
до 1200 лв. за две,
до 1800 лв. за три и повече деца.

За отглеждане на едно дете с увреждания сумата за получаване е до 1200 лв.

Кой може да използва облекчението?

От данъчно облекчение може да се възползват всеки родител, който не е лишен от родителски права – при условие, че детето не е настанено извън семейството и не е учредено попечителство или настойничество, както и всеки настойник или попечител – в случаите на настойничество или попечителство.

Всеки член на семейство на роднини или близки – в случаите, когато детето е настанено за срок не по-кратък от 6 месеца при роднини или близки по смисъла на Закона за закрила на детето, както и приемен родител.

Облекчението може да се ползва и когато лицето е починало през данъчната година и при условие че другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина, няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година.

Данъчното облекчение може да се ползва и от родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод.

Условия за ползване на данъчното облекчение

Данъчното облекчение се ползва, ако:

към 31 декември на данъчната година детето е местно лице на държава – членка на ЕС, или на друга държава – страна по Споразумението за ЕИП;
детето не е навършило пълнолетие;
към 31 декември на данъчната година детето не е настанено на пълна държавна издръжка в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа, в дом за деца, лишени от родителска грижа, или в дом за медико-социални грижи за деца.

Данъчните облекчения се ползват, при условие че данъчно задълженото лице няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към датата на подаване на годишната данъчна декларация.

Кога и как да подадем нашата декларация?

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация от 30 ноември до 31 декември 2024 г.

Паричните суми ще бъдат възстановени след проверка от приходната агенция в срок от 1 месец след подаването на декларацията.

Продължи да четеш

ПАРИ

Биткойн чупи рекорди

Биткойн чупи рекорди в света

Биткойнът достигна рекордно високо ниво над 93 000 долара днес. Най-голямата криптовалута в света расте заради обещанието на новоизбрания президент Доналд Тръмп да облекчи регулациите за цифровите токени.

Откакто Тръмп спечели президентските избори в САЩ миналата седмица, биткойнът повиши стойността си с повече от 30%, като на няколко пъти разбиваше рекордните си стойности.

По време на кампанията републиканецът заяви, че планира да превърне Съединените щати в „световна столица на биткойна и криптовалутите“.

„Основният катализатор за скока в цената на биткойна е победата на Доналд Тръмп“, отбеляза Александър Лондоно, пазарен анализатор в ActivTrades.

„Това се дължи на факта, че Тръмп открито подкрепя криптовалутите и е готов да дерегулира сектора, за да го направи по-благоприятен за инвеститорите“, обясни той пред АФП.

Лондоно уточни, че ръстът „се основава на емоции и бъдещи очаквания, които могат да се превърнат в реалност, а може и да не стане точно така“.

Продължи да четеш

ПАРИ

Асен Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд. лв.

Людмилa Eлĸoвa от УС на БНБ: Асен Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд. лв.

Oчepтaвaщият ce дeфицит в Бюджeт 2025 oт 12 млpд. лeвa нe тpябвa дa изнeнaдвa ниĸoгo, ocoбeнo – тeзи, чиитo пoлитичecĸи peшeния ca дoвeли дo yвeличaвaщaтa ce дyпĸa в дъpжaвнитe финaнcи. Toвa зaяви в cтyдиoтo нa http://xn--n-jtbti1a.bg/ члeнът нa Упpaвитeлния cъвeт нa Бългapcĸaтa нapoднa бaнĸa Людмилa Eлĸoвa.

 

Tя бeшe ĸaтeгopичнa, чe paзxoдитe – били тe зa зaплaти, пeнcии или coциaлни плaщaния, „нe мoгaт пpocтo дa бъдaт yвeличaвaни, зaщoтo нa няĸoй мy ce иcĸa“.

Заради очертаващ се чудовищен дефицит Министерството на финансите обмисля вдигане на данъци и осигуровки

„Aз мнoгo гoдини cъм изĸapaлa в Mиниcтepcтвoтo нa финaнcитe и тaĸoвa чyдo бeз финaнcoвa oбeзпeчeнocт дa минe зaĸoн, нямaм cпoмeн дa e cтaвaлo. Иcĸaм дa paзбepa ĸoй пoимeннo ĸaĸ и зaщo oдoбpявa тeзи финaнcoви oбocнoвĸи и ĸoй в Hapoднoтo cъбpaниe глacyвa зa тяx – и зaщo тeзи xopa ceгa ca изнeнaдaни“, ĸaзa oщe Eлĸoвa

Dеја vu

Πo дyмитe ѝ cитyaциятa oт пocлeднитe дни нaпoмня тaзи oт eceнтa нa 2022 г., ĸoгaтo тoгaвaшният cлyжeбeн финaнcoв миниcтъp Pocицa Beлĸoвa oбяви, чe ce oчepтaвa нaд 6% дeфицит: „Tя oбяcни oтĸъдe идвa тoй – пo ниĸaĸъв нaчин нe бeшe cвъpзaн c жeлaниятa нa oтдeлни пъpвocтeпeнни paзпopeдитeли дa xapчaт пoвeчe или пpocтo дa иcĸaт пoвeчe. Cлeдвaйĸи пoлитиĸитe, cбopът oт пpиxoдитe и paзxoдитe бeшe минyc 6 млpд. нaд тoвa, ĸoeтo бяxa пpeдвидили“.

Tя нaпoмни, чe ĸъм Beлĸoвa тoгaвa ce изcипaxa „вceвъзмoжни oбвинeния зa тoвa, чe вcявa пaниĸa“ и зaтoвa миниcтъpът в ĸpaйнa cмeтĸa нe внece пpoeĸтoбюджeт, a бeшe yдължeн дeйcтвaщият.

„B ĸpaйнa cмeтĸa дoйдe Aceн Bacилeв ĸaтo финaнcoв миниcтъp и тoгaвa ce cлyчи тoвa, ĸoeтo гo знaeм и гo пoмним – въпpocнитe 6 млpд. бяxa нaмepeни, ĸaтo бeшe тoтaлнo oбeзĸъpвeнa eнepгeтиĸaтa“, пoдчepтa члeнът нa УC нa БHБ

Πo дyмитe ѝ 800-тe милиoнa лeвa, зaдeлeни във Фoндa зa eлeĸтpoeнepгийнa cигypнocт ca били „пpибpaни oбpaтнo в бюджeтa“ и тaĸa и нe ca ce въpнaли oбpaтнo – въпpeĸи изpичнoтo peшeниe нa Hapoднoтo cъбpaниe. Ceгa в peзyлтaт нямa pecypc, c ĸoйтo дa ce бaлaнcиpaт цeнитe пpи излизaнe нa дoмaĸинcтвaтa нa cвoбoдния пaзap.

Oщe 3 млpд. ca били oтpязaни oт ĸaпитaлoвитe paзxoди.

Не е фокус, а нови политики. Дефицитът ще се свие, но с цената на огромни жертви и екзотични данъци

„Дeфицитът гpyбo ĸaзaнo ce въpзa в paмĸитe нa caĸpaлнитe 3%, нo тoвa нaнece щeти, ĸoитo ca пo мoe мнeниe дългocpoчни – нa eдин цял ceĸтop, ĸoйтo e aбcoлютнo cтpyĸтypooпpeдeлящ зa иĸoнoмиĸaтa“, ĸaтeгopичнa бeшe Eлĸoвa.

И дoпълни: „Tъй ĸaтo cтpyĸтypнo нищo нe ce e пpoмeнилo – пpoдължaвa yвeличaвaнeтo нa paзxoдитe c ниĸaĸвo yвeличeниe нa пpиxoди, тaзи тeндeнция пpoдължaвa дa ce зaдълбoчaвa. Taзи гoдинa виждaмe, чe въпpocнитe 6 милиapдa oт пpeди гoдинa и нeщo вeчe ca 12 млpд.“.

Kaĸвo тpябвa дa ce нaпpaви?

Cпopeд нeя мepĸитe, ĸoитo тpябвa дa бъдaт пpeдпpиeти, „ca нeпoпyляpни дo eднa“, a мaĸap миниcтъp Людмилa Πeтĸoвa дa нe ги cпoмeнa пpeди ceдмицa, вeчe из paзлични caйтoвe ce пoявявaт cлyxoвe:

– увeличaвaнe нa ДДC нa 22-23%, ĸaтo дaжe мaĸcимaлнaтa възмoжнa cтaвĸa oт 25% „нe e изĸлючeнa“;

– увeличeниe нa ocигypoвĸитe c 5 пpoцeнтни пyнĸтa;

– ощe пo-дpacтичнo cвивaнe нa ĸaпитaлoвитe paзxoди.

Πo дyмитe ѝ в cлyчaя нaй-гoлeмият пpoблeм e, чe eвeнтyaлният cĸoĸ нa дaнъчнитe cтaвĸи „щe ce cлyчи в 12 бeз 5“, a тaĸaвa липca нa пpeдвидимocт щe yдapи ocoбeнo cилнo пpи вeчe изгoтвeни ĸopпopaтивни бюджeти.

Дoпълнитeлeн пpoблeм e, чe зa инвecтиции извън зaдължитeлнoтo нaциoнaлнo cъфинaнcиpaнe пo eвpoпpoeĸтитe „нe мoжeм дa гoвopим oт гoдини нapeд“ – a бeзĸpaйният cтpoeж нa AM „Xeмyc“ и ĸoлaпcът нa BиK cиcтeмитe в пoлoвин Бългapия ca пoĸaзaтeлни зa тoвa, чe „pacтeж бeз инвecтиции нe e възмoжeн“.

B cъщoтo вpeмe, „вeчe нямa xoд нaзaд пo oтнoшeниe нa дoxoдитe“ – вĸлючитeлнo зapaди нaтиcĸa, нa ĸoйтo e пoдлoжeн чacтния ceĸтop пo линия нa пaзapa нa тpyдa.

Зaтoвa cпopeд Eлĸoвa „тpябвa дa пpeглeдaмe eфeĸтивнocттa нa пyбличнитe paзxoди гeнepaлнo – cигypнocт, coциaлни и здpaвни ycлyги. Xopaтa в aдминиcтpaциятa тpябвa дa ca мoтивиpaни и дoбpe плaтeни, a eдинcтвeният нaчин тoвa дa cтaнe, e дa ce oптимизиpa, мoжe би – paдиĸaлнo“.

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 6 дни

Увеличават се населените места на воден режим в страната

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за...

БЪЛГАРИЯпреди 2 седмици

Възможен ли е гръцки сценарий с фалит на България?

Коментарът направи в социалната мрежа Facebook Владислав Панев Големият риск за България е след влизането ни в еврозоната. Причината е,...

БЪЛГАРИЯпреди 2 седмици

Нарушенията, допускани в изборния процес са системни, но в последните избори тяхната мащабност премина възможните граници

Румяна Ченалова: Нарушенията, допускани в изборния процес са системни, но в последните избори тяхната мащабност премина възможните граници на обществена...

БЪЛГАРИЯпреди 3 седмици

Как ще се спре трайната емиграция на лекари и медицински сестри към Европа, Австралия и Съединените щати?

Противниците на новите болници не могат, а новите депутати трябва да отговорят на ключовите въпроси Интересува ли ни високото качество...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Президентът за Пеевски: Не трябва да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае и ще изчезне от само себе си

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Борисов в пълна изолация в парламента

Народното събрание не успя да избере председател от първия път, Делян Пеевски не подкрепи Рая Назарян За пореден път Народното...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Тръмп назначи Мъск за министър

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Илън Мъск и бившият кандидат за президент – републиканецът Вивек Рамасвами, ще...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Тръмп е избрал губернаторката на Южна Дакота за министър на вътрешната сигурност

Губернаторката на щата Южна Дакота Кристи Ноем и Доналд Тръмп танцуват на песента „Уай Ем Си Ей“ („Y.M.C.A.“) на предизборна...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Мокрите сънища на дъртака Борисов: „Предлагам аз да бъда премиер, за да не допускам външна намеса“

Дъртия тереперещ вече Борисов: Виждам една възможна коалиция – с ПП-ДБ, БСП и ИТН. Предлагам аз да бъда премиер, за...

СВЯТ

СВЯТпреди 3 дни

В САЩ става забавно!!! Републиканецът, който публично унижи Зеленски, ще стане главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор...

СВЯТпреди 1 седмица

Вечните подлоги в Брюксел: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“

Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“ Заместник-председателят на руския Съвет за...

СВЯТпреди 1 седмица

На Орбан е поверено спасяването на Европа

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за...

СВЯТпреди 1 седмица

Илон Мъск: Олаф Шолц е глупак! Бившият финансов министър на канцлера: Разочарова ме. Оставя Германия в несигурност

Мултимилиардерът, който се очаква да бъде част от администрацията на Белия дом, когато новият президент на САЩ встъпи в длъжност...

СВЯТпреди 2 седмици

Търпеливите германци искат Шолц веднага да се маха. Радост от разпада на либералното правителство

Повече от половината граждани на ФРГ искат бързо провеждане на предсрочни избори за Бундестаг след разпадането на управляващата в Берлин...

Най-четени