Свържете се с нас

ПАРИ

Франция отбеляза успехите на Русия по отказа от долара

Следвайки германците, които бяха изненадани от силата на руската рубла, френско издание обърна внимание на това как Русия целенасочено се движи по пътя на независимостта от щатския долар. Изоставянето на тази валута се превръща в инструмент за сближаване на страните от БРИКС срещу САЩ, посочва френското издание. Какво вече успя да постигне Русия по този път?

Русия е на път към независимост от щатския долар, пише френското издание Les Echos. Според автора, след като Централната банка обърна гръб на долара, ще последва руският държавен фонд, Националният фонд за богатство. Сега американската валута представлява малко над една трета от всички активи на резервния фонд, или 125 милиарда долара. Каква валута ще предпочете Москва пред долара? Френското издание смята, че китайският юан или еврото ще бъдат избрани за разнообразяване на резервите.

Също така френското издание посочва, че Москва успя да стабилизира рублата, след като падна със 17% през 2018 година. Силата на руската рубла беше забелязана преди това в Германия. Наблюдателят на германското издание Focus Герхард Шарингер наскоро с изненада написа, че политическото напрежение в света оказва все по-малко влияние върху националната валута на Русия: рублата се засилва, въпреки годините на дипломатически кризи и санкции. Рублата остава една от най-силните валути сред развиващите се страни през 2019 г.

Така че сред всички повече или по-малко ликвидни валути на развиващите се пазари тази година само рублата поскъпна спрямо долара, заяви Владимир Рожанковски, експерт от Международния финансов център.

Като причина за избягването на долара френското издание посочва и геополитически мотиви. Русия започна да изоставя американската валута преди пет години, през 2014 г., на фона на влошаващите се отношения със САЩ. „Дедоларизацията остава инструмент в услуга на дипломацията, като помага за обединяването на страните от БРИКС срещу Съединените щати“, казва френското издание. „За Москва това е средство за отмъщение и протест срещу американската хегемония“, добавят те. Неслучайно Централната банка на Русия сключва споразумения за обмен на валута със страни, „в деликатни отношения“ със САЩ, като Иран, Китай и Турция.

През последните години Русия наистина направи много, за да намали зависимостта си от долара. Всъщност пред очите ни има пример с Иран, чиито доларови запаси бяха блокирани от Федералния резерв и Министерството на финансите на САЩ.

Първо, Руската централна банка наистина направи структурата на златните и валутните резерви по-разнообразна. Така според Централната банка към 31 март 2019 г. делът на долара през последната година (от март 2018 г.) е намален от 43,7% на 23,6%, докато делът на еврото се е увеличил от 22,2% на 30%, и Делът на юана – от 5% до 14.2%. Делът на британската лира е 6,6%, японската йена е 3,9%, канадският долар е 2,5%, австралийският долар е 0,8%.

Разнообразяване очаква през 2020 г. и портфолиото на Националния фонд за богатство. Сега, съгласно правилата на Министерството на финансите, делът на долара в НФБ трябва да бъде 45%, в евро – същото, останалите 10% – в лири. Министерството на финансите на РФ обаче заяви, че възнамерява да намали дела на долара и да направи структурата на НФБ подобна на структурата на златно-валутните резерви, въпреки че не е непременно идентична. Следователно, логично е да се предположи, че намаляването на дела на долара ще бъде последвано от появата на юана в НФБ, както и, вероятно, други на валути – японската, канадската и австралийска.

Освен това Банката на Русия купува злато за резерва си от 10 години. През последните години обемите на обществени поръчки са рекордни – почти 300 тона годишно. В резултат приблизително 20% от всички руски резерви се държат в злато, което показва добро увеличение на цената. Това също е добър начин за застраховане на резервите срещу рисковете, свързани със санкциите и търговските войни. Първо, златото се намира физически в Русия и е трудно за друга държава да го блокира или отнеме. Второ, златото също се покачва в цената, особено в период на нестабилност и турбуленция и може да се спечелят добри пари от него. За разлика от, например, юана, който може да се обезцени спрямо долара, както се случи наскоро.

„Златно-валутните резерви загубиха, според изчисленията, 1,5 милиарда долара при тази девалвация на юана. От друга страна, те спечелиха от златото. Тоест, това е толкова динамичен модел – някъде се губи, някъде се печели “, заяви вицепрезидентът на „Златно-монетен дом“ Алексей Вязовски.

Въпреки това, не само Русия намалява дела на долара в резервите си, много други страни правят това, както е видно от световната статистика на МВФ. Затова те считат, че делът на долара в световните резерви е паднал до 61,63%, или 6,79 трилиона долара. Това е най-ниското ниво на долара във всички резерви от 2013 г. насам.

По-рано Москва почти бе престанала да дава заеми на американците. Миналата година Русия проведе мащабна продажба на дългови ценни книжа в САЩ. През годината Русия отпусна общо малко над 100 милиарда долара, които се съхраняваха в хазната. Делът на американските документи падна до по-малко от 11 милиарда долара. За сравнение: през 2010 г. Русия съхранява до 170 милиарда долара държавни ценни книжа на САЩ. Между другото, Китай също последва примера на Русия и започна да намалява дела на долара в хазната. В резултат Китай загуби лидерството пред Япония като най-голям притежател на дългови облигации в САЩ.

Най-дългият процес на дедоларизация е в областта на търговията. Изключително трудно е напълно да преминете към взаимни разплащания с други държави в национални валути за толкова кратък период от време. Първо, не всички партньори са подготвени за рисковете от загуби поради слабостта на националната валута. Второ, има стоки, чието ценообразуване зависи от долара. Русия обаче прави първите стъпки в тази посока, които вече станаха забележими.

Дуото рубли и юани, както и рубла и турска лира вече се търгуват на Московската борса. Според Пекин през последните години обемът на двустранните разплащания в национални валути непрекъснато се разраства. Така през 2018 г. разплащанията в рубли и юани заемат приблизително 15% от общата двустранна търговия. Делът на търговските селища между Русия и Турция през миналата година възлиза на 21% в рубли, 65% в долари и около 13% в евро (данни на Министерството на финансите на РФ). Турският президент Реджеп Ердоган планира след две години (до 2021 г.) да премине към използването на национални валути в търговията с 12 държави, включително Китай, Мексико и Русия.

„Някои стоки се търгуват повече в долари, особено хомогенни продукти от въглеводородна група – нефт, нефтопродукти, газ. Но, да речем, в разплащанията със страните от ОНД и със страни в рамките на ЕАИС сега активно използваме рублата. Според мен в приходите от износ (с тези страни) това е вече 71%, в приходите от внос – 79% в рубли са фиксирани “, заяви Владимир Путин на Източния икономически форум през 2018 г. „Като се има предвид фактът, че сме изправени пред разплащания в долари, все повече и повече страни имат желание да търгуват с национални валути“, допълни президентът.

Русия продължава да работи в тази посока със съседите си. Така Русия и Казахстан възнамеряват да увеличат дела на разплащанията в национални валути до 75% през следващите две години от сегашните 63%, заяви наскоро руският заместник-министър на икономическото развитие Сергей Горков на заседание на междуправителствената комисия за сътрудничество между Русия и Казахстан.

„Приветстваме изявлението на бившия президент на Казахстан Нурсултан Абишевич Назарбаев относно разработването на пътна карта за преминаване към разплащания в национална валута в рамките на ШОС“, каза първият вицепремиер и министър на финансите на Руската федерация Антон Силуанов.

Тази седмица, на срещата на върха на БРИКС в Бразилия, Владимир Путин призова страните от БРИКС да използват по-активно рублата във взаимните разплащания, като се има предвид, че руската рубла е свободно конвертируема във всички световни валути. „Имайки предвид стабилната макроикономическа ситуация у нас, рублата може да бъде допълнително средство за разплащания между нашите страни и напълно да отговаря на всички тези изисквания“, предложи Путин.

Разплащанията в долари в световната търговия вече намаляват. Както отбеляза президентът, ако по-рано нивото им е над 50%, сега е 45%.

През лятото Русия отново се съгласи с Китай да премине към търговия с рубли и юани. Става дума преди всичко за най-големите компании с държавно участие, които могат да продават селскостопански продукти и дори петрол не в долари, а в рубли и юани. Проблемът с продажбата на енергийни ресурси е, че тяхната стойност е деноминирана в долари. Финансовият министър Антон Силуанов обаче не изключва, че Русия може да определи доларовия еквивалент, но да получи евро или други свободно конвертируеми валути, включително национална валута, за доставки на петрол.

„Преходът в разплащанията към националната валута е една от областите, в които работим. По принцип тя се подкрепя и от руското правителство “, каза през пролетта Андрей Круглов, заместник-председател на управителния съвет на компанията. Русия далеч не е единствената страна, която заради собствената си безопасност реши да върви срещу долара.

„В света се появи клуб от държави – растящ клуб от много силни страни. Това са основни играчи като Китай, Русия и Европейския съюз, които са много мотивирани от дедоларизацията – и те самите публично заявяват това. Отчасти това се дължи на екстериториалното прилагане на законодателството от Съединените щати. Ако извършвате транзакции през американска банка и използвате долари, тогава дори ако вашата компания не е американска и няма отношение към САЩ, вие сте изложени на рисковете, свързани с прилагането на американското законодателство“, коментира Ан Ин Корин, съдиректор на Института за глобален анализ на сигурността.

Според Министерството на финансите на Руската федерация около една трета от разплащанията в долари на руски компании с чуждестранни партньори се забавят до три месеца поради координация с Министерството на финансите на САЩ OFAC (Служба за контрол на чуждестранни активи). Най-често разплащанията в долари се забавят за компании, опериращи във военно-индустриалния комплекс.

Ръководителят на Федералната служба за военно-техническо сътрудничество (ФСВТС) на Руската федерация Дмитрий Шугаев заяви миналата година, че „работата с долара във военно-техническото сътрудничество е практически невъзможна поради една проста причина, че банковата система не пропуска тези плащания в долари – блокира, замразява и т.н.“ Всъщност основният риск е, че ако САЩ искат, ще бъде невъзможно да се работи с долара не само чрез военно-техническото сътрудничество, но и във всяка друга област, независимо дали става дума за петрол, газ или за селскостопански износ. Отрицателните последици от такъв сценарий са трудни за преувеличаване.

ПАРИ

Важно за всички работещи пенсионери: Преизчислиха служебно парите им

Почти 351 000 пенсии са преизчислени служебно от Националния осигурителен институт, смятано от 1 април тази година, като е взет предвид допълнителният стаж, придобит през миналата година.

Спрямо 2023 г. броят на т. нар. работещи пенсионери се увеличава с почти 15 хиляди души.

На служебно преизчисляване ежегодно подлежат пенсиите на хората, които продължават да работят след отпускането на пенсия за стаж и възраст, пенсия поради общо заболяване или такава за трудова злополука.

Автоматичното преизчисляване се извършва дори при един ден допълнителен стаж през предходната година.

Действителният месечен размер на преизчислените пенсии за осигурителен стаж и възраст се увеличава средно с около 15 лева, а при тези, отпуснати за общо заболяване, с 10 лева. Най-голямото регистрирано увеличение в абсолютна стойност е нарастване с 297 лв. и 70 ст.

Данните на НОИ сочат, че между 1 и 10 лева увеличение са получили една четвърт от преизчислените пенсии, като за 33 хиляди допълнително зачетен осигурителен стаж е под 1 месец.

Между 10 и 20 лева увеличение получават 66 хиляди, а други 44 хиляди – над 20 лева. С до 1 лев или стотинки допълнително са получили 3700 от работещите пенсионери.

Въпреки извършеното служебно преизчисляване и увеличаване в действителния размер на пенсията изплащаният при 103 000 остава без промяна.

При по-голямата част от тях това се дължи на обстоятелството, че действителният размер и след преизчисляването остава под минималния за съответната пенсия.

Най-често се преизчисляват пенсии, отпуснати между 2021 и 2023 г. – те са 120 000 от всички, следват тези, отпуснати между 2015 и 2020 година, те са 111 000.

Извън служебното преизчисляване с допълнителен стаж почти 80 хиляди пенсионери са поискали преизчисляване на пенсиите и с осигурителния доход, като са заявили това еднократно с подадена декларация.

Обикновено това са хора, които получават доход, по-висок от този преди пенсионирането и при тях ефектът е по-голям, отколкото само ако се вземе предвид допълнителният стаж.

Продължи да четеш

ПАРИ

МЕЧ иска кабинет на анти-Борисов и анти-Пеевски мнозинство

Радостин Василев, чиято партия МЕЧ ще е най-новата формация в бъдещия парламент, предлага сформиране на анти-ГЕРБ-ДПС мнозинство с втория мандат за съставяне на правителство, но с условието, че получи mинистерството на вътрешните работи.

Според обработени 99.71% протоколи, МЕЧ влиза в 51-вото Народно събрание с 4,59% – 111 615 гласа.

Василев призова за анти-ГЕРБ мнозинство и анти-ДПС мнозинство в 51-вото Народно събрание, което да излъчи правителство с ясно разписано коалиционно споразумение.

„Истината трябва да се чува. Последователността в политиката, която аз отстоявам и ми е довела много страдание през годините, ще продължи. Още днес използвам възможността да поставя на масата с това да има антиГЕРБ мнозинство и антиДПС. Такова мнозинство ще има. То ще бъде между 140 и 150 народни представители и отговорност на ПП-ДБ е те да поканят всички останали, за да се формира мнозинство срещу Борисов, Пеевски и Доган. Това е битката, която трябва да бъде извървяна в България преди всички други реформи“, каза той на брифинг пред столичния храм-паметник „Св. Александър Невски“.

Лидерът на МЕЧ допълни, че това мнозинство ще се окомплектова с антикорупционно законодателство, с отстраняване на Борислав Сарафов, изпълняващ длъжността главен прокурор и с абсолютна атака към Висшия съдебен съвет. „Ние предлагаме това мнозинство. Всички останали без ГЕРБ и ДПС могат да формират такова мнозинство“, коментира Василев.

По думите му единственото условие на МЕЧ е да получи Министерството на вътрешните работи.

„Имаме едно единствено изискване и то е Министерство на вътрешните работи да бъде в МЕЧ, за да мога да въдворя обещанията, които съм дал в предизборната кампания – да бъде на колене моделът на Борисов и Пеевски, добави Василев и обясни, че когато МЕЧ управлява, ще има Министерство на справедливостта и то ще управлява всички силови структури – Главна дирекция „Борба с организирана“, Държавна агенция „Национална сигурност“.

На въпрос дали се вижда като бъдещ вътрешен министър, отговорът беше утвърдителен: „Нямам нищо против да поема тази отговорност“ .

Сред първите предложения, които МЕЧ ще направи като самостоятелна парламентарна сила, ще бъде премахване на депутатския имунитет, както и предложение за одържавяване на „Лукойл“, чиято печалба по думите му е в размер на 7 милиарда лева.

„Ето ви един План за възстановяване и устойчивост директно от българската държава“, каза Василев.

Относно войната в Украйна Радостин Василев посочи, че МЕЧ е за запазване от страна на България на абсолютен неутралитет.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

ПАРИ

12 компании са напълнили газохранилището в Чирен „до козирката“

Подземното газово хранилище “Чирен” вече е запълнено на 100% от техническия си капацитет, отчете операторът „Булгартрансгаз“. Това означава, че България е преизпълнила задачата за запасяване, поставена с еврорегламент (към 1 ноември всяка държава от ЕС трябва да е запълнила поне на 90 процента своите газови резерви).

В „Чирен“ е нагнетен природен газ от общо 12 компании – 7 български и 5 международни, посочва в съобщение до БТА „Булгартрансгаз“.

Единственото българско газово хранилище е от значение за енергийната сигурност не само на България, но и на цяла Югоизточна Европа. Постигнатото ниво на запълване допринася за гарантиране на сигурността на доставките на природен газ за предстоящия отоплителен сезон.

Бизнесът се оплака от нов административен тормоз

Отчитане на материалните запаси пред НАП на всеки три месеца ще натовари фирмите с прекомерни разходи

Работодателските организации остро възразяват срещу предложението на финансовото министерство от догодина фирмите на всеки три месеца да декларират дълготрайните си материални активи и материалните си запаси. Това представлява нова административна тежест за компаниите у нас, която ще доведе до допълнителни счетоводни и инвентарни разходи, обявиха представителите на бизнеса в становища до Министерството на финансите.

Тази нова мярка е включена в пакета данъчни изменения за 2025 г., като все още тече периодът на обществено обсъждане.

Целта на МФ е ясна – да затвори пробойните в хазната и да преустанови практики, с които недобросъвестни фирми си спестяват плащането на данъци, като отчитат складови наличности, които отдавна са продадени.

От Българска стопанска камара (БСК) обаче предлагат МФ да прилага новата мярка само за сектори, за които е известно, че създават подобни проблеми, вместо да бъдат тормозени всички останали редовни данъкоплатци.

„В мотивите на МФ към промените в Закона за ДДС е посочено, че това се прави с цел изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари. Ние не знаем дали тази мярка самостоятелно може ни извади от този списък, но тя ще принуди предприятията непрекъснато да правят ревизия на своите материално-стокови запаси – продукция, стоки, материали“, коментира пред „Блумбърг тв“ зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев.

Попдончев припомня, че преди една година по подобен начин е въведено изискване за деклариране на всеки три месеца пред НАП на наличните парични средства в касите на фирмите, както и размерът на вземанията от собственици и управители. „Нямаме информация доколко това допринася за приходите във фиска, не са предоставяни публично данни за ефекта от тази мярка, но сега се въвежда нова такава административна тежест“, каза зам.-председателят на БСК.

Според БСК трябва да се прецизира за кои предприятия да се отнася новото изискване, като се постави фокусът върху сектори, за които има данни, че прикриват продажби чрез отчитане на дълготрайно материални активи.

В публикувания вариант на промените в Закона за ДДС липсва оценка на въздействието от новата административна мярка. Нещо повече, твърди се, че тя няма да доведе до разходи за бизнеса. „Това изобщо не е така – фирмите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи най-малкото за счетоводно обслужване, но също и за вътрешно-организационни разходи за извършване на инвентаризацията“, посочват от БСК.

Проблемът вече е дискутиран във финансовата комисия към Съвета за тристранно сътрудничество, където работодателските организации остро са възразили срещу тримесечно отчитане на дълготрайни и краткотрайни материални активи. От БСК смятат, че в крайна сметка финансовото министерство ще представи по-мек вариант, така че да не се стига до допълнително отежняване на бизнес средата.

В същото време от БСК са доволни от друга предложена промяна в Закона за ДДС, която улеснява малките предприятия да извършват сделки в други държави от ЕС. В момента те трябва да се регистрират и да изпълняват задълженията по ДДС в държавата-членка, в която е дължим ДДС. Това е проблем за малките предприятия. МФ предлага възможност за ползване на специални режими за малките предприятия с по-прости правила с цел намаляване на разходите им за справяне със сложната системата на ДДС в ЕС.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 7 дни

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

БЪЛГАРИЯпреди 2 седмици

Защо си журналист?

Защо взеха журналистите на подбив? Както във всичко останало в живота, така и в журналистиката, трябва да можеш да отговориш...

БЪЛГАРИЯпреди 3 седмици

Американските марионетки Борисов, Пеевски и техните лакеи на вкарват във вийна

България влиза във война, чакат ни атентати Конфликтът между Израел и Иран оформя Близкия изток в продължение на десетилетия. От...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент

Така одиозната мутра от Банкя смятал да приключи политическата си нарцистична кариера и да си осигури пълна неприкосновеност Простака мафиот...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци

Главчев подписа „споразумение“ за изпращане на наши войски във бандеровска Украйна Министерският съвет прие решение (по заповед на западните служби),...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 11 часа

Иван Иванов: Поведението на ПП-ДБ с ултиматума буди насмешка! Да не се държат сякаш имат 100%

БСП за първи път повиши резултата си от 2021 г. насам, подчерта водачът на червената листа в Русе Основната задача...

ПОЛИТИКАпреди 13 часа

Костадинов с контрадекларация към ПП-ДБ:Да се подпишат за запазване на българския лев и на ТЕЦ-овете

Най-логично е „Възраждане“ да не влязат”, заяви лидерът на „Възраждане“. В парламента „Величие“ се разцепиха, имаха напускания на цели структури,...

ПОЛИТИКАпреди 19 часа

Окончателно! ЦИК обяви по колко депутати ще имат партиите. „Величие” остава извън парламента

Поименният състав на новото 51-во Народно събрание трябва да бъде оповестен до неделя ГЕРБ-СДС има 69 депутати, ПП-ДБ – 37,...

ПОЛИТИКАпреди 2 дни

Кирил Петков: Няма да приемем Борисов за премиер

Той уточни, че има няколко задачи, които могат да бъдат постигнати Отговорността да се направи правителство е на най-голямата политическа...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Пеевски: Новото начало е необратим факт! И това е окончателно! Благодаря за доверието!

Съзнавам каква огромна отговорност за мен и за новото начало е това доверие и ще я оправдая, казва той Оттук,...

СВЯТ

СВЯТпреди 2 дни

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“...

СВЯТпреди 4 дни

„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат...

СВЯТпреди 4 дни

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП...

СВЯТпреди 5 дни

Балансът на силите в световната икономика се измества от Г-7 към БРИКС

През следващите пет години световната икономика ще разчита повече на страните от БРИКС, отколкото на страните от Г-7, показват данни,...

СВЯТпреди 6 дни

Авиокомпаниите започват да напускат Германия

„Луфтханза“: Авиокомпаниите започват да напускат Германия Заради високите държавни такси и политиката за климата авиокомпаниите намаляват присъствието си в Германия....

Най-четени