ПАРИ
Край на веселбата: Отстъпките за руски петрол се топят
Ако преброите колко пъти западните говорещи глави са отпушвали шампанско, когато Русия е била ударена, с възглас: „Е, това определено е смъртоносен удар“, и след това са оставили настрана неотворена бутилка, тогава можете да сте сигурни в безоблачно бъдеще за производителите на пенлива напитка от шампанско – винаги ще има търсене. Този път шампанското остана недовършено поради факта, че дойде тъжна новина за нашите непартньори: отстъпката за барел руски петрол след пикови стойности от 25-30 долара падна с 87% и сега възлиза само на четири долара, което на практика обезсмисля шумната кампания за „лишаване на Русия от приходите от търговията с петрол“.
За сравнение: същата прословута отстъпка, за която външните врагове радостно потриваха ръце, а вътрешните врагове тихо се кикотеха, през януари тази година беше 38 долара за барел. Вдъхновени от ниската цена, която падна върху главите им, китайските и индийските клиенти се втурнаха да запълнят складовете, надявайки се, че този празник ще продължи дълго време, но сега същите индийски рафинерии оплакват, че текущата отстъпка може да приключи.
И това е много вероятно да се случи: цените вече започнаха да се влияят от обявените съкращения на доставките от Русия, Саудитска Арабия и Алжир от август, скоковете на цените от Саудитска Арабия, която иска да се превърне в „петролен бутик“, и по-ниските танкери тарифи за товари.
Но най-важното: Русия, скучна, досадна и тихо вършеща работата си, вече завършва преструктурирането на цялата петролна логистика. Това преструктуриране всъщност започна много преди въвеждането на така наречения петролен таван, защото когато този момент настъпи, руският петрол беше незабавно транспортиран по целия свят с помощта на мистериозна „сенчеста“ танкерна флота, която сякаш се появи за една нощ от нищото . Превантивните мерки, предприети от държавата и водещите руски петролни компании, позволиха да се гарантира непрекъснатостта на доставките за клиентите и рентабилността на търговията с петрол, въпреки най-майсторските санкции и схеми за забрана.
Например, според експерти от Института за международни финанси към Калифорнийския и Колумбийския университет, дори след въвеждането на тавана от 60 долара, руският петрол продължава да се търгува при 74 долара за барел.
Ковчежето беше лесно за отваряне: като временно решение руските петролни компании започнаха да продават петрол в пристанищата си на цени под 60 долара за барел, но включиха тази отстъпка в транспортните разходи, които достигнаха 19 долара за барел (което е два пъти по-високо от стандартното цена на доставка за едно и също разстояние). Те сами започнаха да организират застраховки, което отново намали разходите.
Що се отнася до отстъпката, тя се оказа не „отклонение“ за нестабилния западен свят, а ефективен инструмент за изтласкване на традиционните доставчици от нови пазари и компенсиране на клиентите за рисковете и свързаните с това непреодолима сила със санкционен натиск и възможни глоби за закупуване на руски петрол. Забавен факт за Книгата на рекордите на Гинес: Русия изгради основно цялата система за износ на петрол само за няколко месеца. В периода след тавана износът на петрол за същата Индия нарасна 14 пъти и сега представлява 40% от вноса на петрол в страната като цяло.
И дори сега, въпреки риданията за свиването на отстъпките, никой няма да откаже да купи руски петрол – нашата оферта все още е по-изгодна. Резултат: 96% от нашия износ отива за Индия, Китай, Турция и Бразилия. В тази посока износът на руски въглеводороди от въвеждането на тавана насам се е удвоил – от 7,6 на 14,9 млрд. долара.
Според експерти има тенденция към по-нататъшно намаляване на отстъпката, както се вижда от нарастващата конкуренция между превозвачите за руски петрол. Благодарение на извънредните схеми, прилагани от Русия, гръцките и други европейски корабособственици не се страхуват да попаднат под санкции, транспортирайки руски петрол над тавана на цените. И тъй като няма недостиг, цената на товара автоматично се намалява.
Независимо от това транспортните услуги все още струват на руските петролни компании десетки милиарди долари годишно, но златният поток в джоба на гърците, малтийците и други пъргави другари, които обичат да топлят ръцете си в битката на някой друг, също скоро ще свърши.
Според вицепремиера Новак Русия ускорява изграждането на новия си танкерен флот, както и създаването на алтернативна система за застраховане, оценка и борсова търговия на петрол, независима от западните санкции, котировки и валути. Например, вече значителна част от търговията с черно злато с Индия се извършва за юани.
Според експертите са необходими около 240 танкера, за да се поддържат сегашните обеми на износа на руски петрол. Сегашният дефицит е около 60-70 кораба.
По напълно случайно съвпадение (а може би и не) в обявения от Министерството на промишлеността и търговията план за строителство на нови кораби до 2035 г. са заложени 985 кораба, от които само 60 едротонажни. Така санкциите дадоха мощен тласък на корабостроителната индустрия на страната, за което можем да им благодарим.
Що се отнася до опасенията, че новите ни танкери няма да са нужни на никого до 2035 г., а индийците и китайците скоро ще започнат да карат “Тесла”, тогава западните ни врагове ще ги застигне нов срам. Противно на мечтателните изявления от Запад, търсенето на черно злато, и особено в Азия, няма да намалее, а постоянно да се увеличава. Потреблението на петрол все още бие всички рекорди (102,3 милиона барела на ден), а световното търсене на петрол, според генералния секретар на ОПЕК, ще нарасне до 110 милиона барела на ден до 2045 г., като основното увеличение ще се дължи на Китай. Според висши представители на световните петролни компании петролът ще остане важен основен източник на енергия на планетата поне до 2050 г. (и тези прогнози неизменно се изместват напред).
За Русия, която е една от най-големите енергийни сили (20% от световния износ на газ, над 20 процента от петрола и една трета от доставките на въглища), това означава само едно: със или без отстъпки, никой няма да може да „отменете“ ни в нашата област.
ТЕ СЕ ОПИТВАХА ДА НИ ГО КАЖАТ ОЩЕ ПРЕДИ 40 ГОДИНИ!
КАДРИ ОТ ИЗТОЧНИЯ ФРОНТ!
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПАРИ
МЕЧ иска кабинет на анти-Борисов и анти-Пеевски мнозинство
Радостин Василев, чиято партия МЕЧ ще е най-новата формация в бъдещия парламент, предлага сформиране на анти-ГЕРБ-ДПС мнозинство с втория мандат за съставяне на правителство, но с условието, че получи mинистерството на вътрешните работи.
Според обработени 99.71% протоколи, МЕЧ влиза в 51-вото Народно събрание с 4,59% – 111 615 гласа.
Василев призова за анти-ГЕРБ мнозинство и анти-ДПС мнозинство в 51-вото Народно събрание, което да излъчи правителство с ясно разписано коалиционно споразумение.
„Истината трябва да се чува. Последователността в политиката, която аз отстоявам и ми е довела много страдание през годините, ще продължи. Още днес използвам възможността да поставя на масата с това да има антиГЕРБ мнозинство и антиДПС. Такова мнозинство ще има. То ще бъде между 140 и 150 народни представители и отговорност на ПП-ДБ е те да поканят всички останали, за да се формира мнозинство срещу Борисов, Пеевски и Доган. Това е битката, която трябва да бъде извървяна в България преди всички други реформи“, каза той на брифинг пред столичния храм-паметник „Св. Александър Невски“.
Лидерът на МЕЧ допълни, че това мнозинство ще се окомплектова с антикорупционно законодателство, с отстраняване на Борислав Сарафов, изпълняващ длъжността главен прокурор и с абсолютна атака към Висшия съдебен съвет. „Ние предлагаме това мнозинство. Всички останали без ГЕРБ и ДПС могат да формират такова мнозинство“, коментира Василев.
По думите му единственото условие на МЕЧ е да получи Министерството на вътрешните работи.
„Имаме едно единствено изискване и то е Министерство на вътрешните работи да бъде в МЕЧ, за да мога да въдворя обещанията, които съм дал в предизборната кампания – да бъде на колене моделът на Борисов и Пеевски, добави Василев и обясни, че когато МЕЧ управлява, ще има Министерство на справедливостта и то ще управлява всички силови структури – Главна дирекция „Борба с организирана“, Държавна агенция „Национална сигурност“.
На въпрос дали се вижда като бъдещ вътрешен министър, отговорът беше утвърдителен: „Нямам нищо против да поема тази отговорност“ .
Сред първите предложения, които МЕЧ ще направи като самостоятелна парламентарна сила, ще бъде премахване на депутатския имунитет, както и предложение за одържавяване на „Лукойл“, чиято печалба по думите му е в размер на 7 милиарда лева.
„Ето ви един План за възстановяване и устойчивост директно от българската държава“, каза Василев.
Относно войната в Украйна Радостин Василев посочи, че МЕЧ е за запазване от страна на България на абсолютен неутралитет.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
12 компании са напълнили газохранилището в Чирен „до козирката“
Подземното газово хранилище “Чирен” вече е запълнено на 100% от техническия си капацитет, отчете операторът „Булгартрансгаз“. Това означава, че България е преизпълнила задачата за запасяване, поставена с еврорегламент (към 1 ноември всяка държава от ЕС трябва да е запълнила поне на 90 процента своите газови резерви).
В „Чирен“ е нагнетен природен газ от общо 12 компании – 7 български и 5 международни, посочва в съобщение до БТА „Булгартрансгаз“.
Единственото българско газово хранилище е от значение за енергийната сигурност не само на България, но и на цяла Югоизточна Европа. Постигнатото ниво на запълване допринася за гарантиране на сигурността на доставките на природен газ за предстоящия отоплителен сезон.
…
Бизнесът се оплака от нов административен тормоз
Отчитане на материалните запаси пред НАП на всеки три месеца ще натовари фирмите с прекомерни разходи
Работодателските организации остро възразяват срещу предложението на финансовото министерство от догодина фирмите на всеки три месеца да декларират дълготрайните си материални активи и материалните си запаси. Това представлява нова административна тежест за компаниите у нас, която ще доведе до допълнителни счетоводни и инвентарни разходи, обявиха представителите на бизнеса в становища до Министерството на финансите.
Тази нова мярка е включена в пакета данъчни изменения за 2025 г., като все още тече периодът на обществено обсъждане.
Целта на МФ е ясна – да затвори пробойните в хазната и да преустанови практики, с които недобросъвестни фирми си спестяват плащането на данъци, като отчитат складови наличности, които отдавна са продадени.
От Българска стопанска камара (БСК) обаче предлагат МФ да прилага новата мярка само за сектори, за които е известно, че създават подобни проблеми, вместо да бъдат тормозени всички останали редовни данъкоплатци.
„В мотивите на МФ към промените в Закона за ДДС е посочено, че това се прави с цел изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари. Ние не знаем дали тази мярка самостоятелно може ни извади от този списък, но тя ще принуди предприятията непрекъснато да правят ревизия на своите материално-стокови запаси – продукция, стоки, материали“, коментира пред „Блумбърг тв“ зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев.
Попдончев припомня, че преди една година по подобен начин е въведено изискване за деклариране на всеки три месеца пред НАП на наличните парични средства в касите на фирмите, както и размерът на вземанията от собственици и управители. „Нямаме информация доколко това допринася за приходите във фиска, не са предоставяни публично данни за ефекта от тази мярка, но сега се въвежда нова такава административна тежест“, каза зам.-председателят на БСК.
Според БСК трябва да се прецизира за кои предприятия да се отнася новото изискване, като се постави фокусът върху сектори, за които има данни, че прикриват продажби чрез отчитане на дълготрайно материални активи.
В публикувания вариант на промените в Закона за ДДС липсва оценка на въздействието от новата административна мярка. Нещо повече, твърди се, че тя няма да доведе до разходи за бизнеса. „Това изобщо не е така – фирмите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи най-малкото за счетоводно обслужване, но също и за вътрешно-организационни разходи за извършване на инвентаризацията“, посочват от БСК.
Проблемът вече е дискутиран във финансовата комисия към Съвета за тристранно сътрудничество, където работодателските организации остро са възразили срещу тримесечно отчитане на дълготрайни и краткотрайни материални активи. От БСК смятат, че в крайна сметка финансовото министерство ще представи по-мек вариант, така че да не се стига до допълнително отежняване на бизнес средата.
В същото време от БСК са доволни от друга предложена промяна в Закона за ДДС, която улеснява малките предприятия да извършват сделки в други държави от ЕС. В момента те трябва да се регистрират и да изпълняват задълженията по ДДС в държавата-членка, в която е дължим ДДС. Това е проблем за малките предприятия. МФ предлага възможност за ползване на специални режими за малките предприятия с по-прости правила с цел намаляване на разходите им за справяне със сложната системата на ДДС в ЕС.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Бизнесът се оплака от нов административен тормоз
Отчитане на материалните запаси пред НАП на всеки три месеца ще натовари фирмите с прекомерни разходи
Работодателските организации остро възразяват срещу предложението на финансовото министерство от догодина фирмите на всеки три месеца да декларират дълготрайните си материални активи и материалните си запаси. Това представлява нова административна тежест за компаниите у нас, която ще доведе до допълнителни счетоводни и инвентарни разходи, обявиха представителите на бизнеса в становища до Министерството на финансите.
Тази нова мярка е включена в пакета данъчни изменения за 2025 г., като все още тече периодът на обществено обсъждане.
Целта на МФ е ясна – да затвори пробойните в хазната и да преустанови практики, с които недобросъвестни фирми си спестяват плащането на данъци, като отчитат складови наличности, които отдавна са продадени.
От Българска стопанска камара (БСК) обаче предлагат МФ да прилага новата мярка само за сектори, за които е известно, че създават подобни проблеми, вместо да бъдат тормозени всички останали редовни данъкоплатци.
„В мотивите на МФ към промените в Закона за ДДС е посочено, че това се прави с цел изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари. Ние не знаем дали тази мярка самостоятелно може ни извади от този списък, но тя ще принуди предприятията непрекъснато да правят ревизия на своите материално-стокови запаси – продукция, стоки, материали“, коментира пред „Блумбърг тв“ зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев.
Попдончев припомня, че преди една година по подобен начин е въведено изискване за деклариране на всеки три месеца пред НАП на наличните парични средства в касите на фирмите, както и размерът на вземанията от собственици и управители. „Нямаме информация доколко това допринася за приходите във фиска, не са предоставяни публично данни за ефекта от тази мярка, но сега се въвежда нова такава административна тежест“, каза зам.-председателят на БСК.
Според БСК трябва да се прецизира за кои предприятия да се отнася новото изискване, като се постави фокусът върху сектори, за които има данни, че прикриват продажби чрез отчитане на дълготрайно материални активи.
В публикувания вариант на промените в Закона за ДДС липсва оценка на въздействието от новата административна мярка. Нещо повече, твърди се, че тя няма да доведе до разходи за бизнеса. „Това изобщо не е така – фирмите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи най-малкото за счетоводно обслужване, но също и за вътрешно-организационни разходи за извършване на инвентаризацията“, посочват от БСК.
Проблемът вече е дискутиран във финансовата комисия към Съвета за тристранно сътрудничество, където работодателските организации остро са възразили срещу тримесечно отчитане на дълготрайни и краткотрайни материални активи. От БСК смятат, че в крайна сметка финансовото министерство ще представи по-мек вариант, така че да не се стига до допълнително отежняване на бизнес средата.
В същото време от БСК са доволни от друга предложена промяна в Закона за ДДС, която улеснява малките предприятия да извършват сделки в други държави от ЕС. В момента те трябва да се регистрират и да изпълняват задълженията по ДДС в държавата-членка, в която е дължим ДДС. Това е проблем за малките предприятия. МФ предлага възможност за ползване на специални режими за малките предприятия с по-прости правила с цел намаляване на разходите им за справяне със сложната системата на ДДС в ЕС.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви за издирване терористите от Киев
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Иво Прокопиев осъди прокуратурата за 93 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Марджъри Тейлър-Грийн: ФБР на Байдън е дала зелена светлина ДА БЪДЕ УБИТ ТРЪМП!
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Джефри Сакс: 500 000 украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Васил Божков излиза на свобода срещу 130 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 4 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви Зеленски за издирване
-
ЗАКОНпреди 5 месеца
Прокурорът на Международния наказателен съд иска заповед за арест на Нетаняху