Свържете се с нас

ПАРИ

САЩ хвърлят огромни количества доларова хартия без покритие на пазара

Един от важните макроикономически показатели е паричният агрегат М2. Изразява количеството пари в икономиката – налични и безналични. М2 е един от параметрите на паричната политика. Това е и един от индикаторите, който показва текущото състояние на икономиката и възможното й състояние в бъдеще.

Сега искам да говоря за този показател в САЩ. Федералната резервна банка на Сейнт Луис редовно предоставя статистика за паричния агрегат М2. По неговите данни, през януари 1959 г. паричното предлагане на М2 е било 286,6 млрд. долара, а през декември 1975 г. стойността на този показател за първи път надвишава летвата от 1 трлн. Накрая през юли 2022 г. паричното предлагане M2 достигна $21,70 трилиона. БВП на Съединените щати в края на миналата година възлиза на $25,46 трилиона Така паричното предлагане възлиза на стойност, еквивалентна на 85,2% от БВП. Това е показател, който се нарича „ниво на монетизация на икономиката“.

През последните десетилетия паричното предлагане M2 и нивото на монетизация на икономиката на САЩ постоянно нарастват. Растежът се ускори особено след премахването на златно-доларовия стандарт през 70-те години. Финансовата криза от 2008-2009 г. даде допълнителен тласък за нарастване на паричното предлагане. В разгара на кризата Фед обяви за преминаването към политика на „количествени облекчения“.

Неговата същност е проста: Американската централна банка започна активно да помпа икономиката на САЩ с пари, които излизат от нейната „печатна преса“ и които тя хвърля в обращение чрез закупуване на съкровищни и ипотечни ценни книжа.

Значителна (дори понякога по-голямата) част от безналичните пари се създават от търговските банки (чрез издаване на заеми). Федералният резерв насърчи търговските банки да увеличат емисиите на безналични пари чрез намаляване на нормите за приспадане на резерви по техните депозитни задължения.

Необходимостта от увеличаване на паричното предлагане беше обоснована с желанието за бързо преодоляване на кризата. Политиката на количествено облекчаване започна да се ограничава едва през 2014 г. След това имаше по-скоро символични намаления в портфолиото от ценни книжа на Федералния резерв и съответно намаление на предлагането на долари, емитирани от Централната банка на САЩ.

Но тези намаления бяха компенсирани от увеличения в емисиите на безналични пари, извършени от търговските банки. Доста осезаем тласък причини „пандемията на covid“, която тласна растежа на паричното предлагане, поради необходимостта от засилване на финансовата помощ за американския бизнес и населението. Паричното предлагане M2 продължи да расте стабилно до миналото лято. Юли беше апогеят.

А през август миналата година беше отчетен лек спад на М2. Експертите лесно обясниха този феномен: паричните власти на САЩ са загрижени за нарастващата инфлация. Традиционното средство за борба с инфлацията е компресирането на паричното предлагане. Шефът на Фед Джером Пауъл още през пролетта на миналата година обяви прехода към политика на количествено затягане, което включва намаляване на паричното предлагане и увеличаване на основния лихвен процент.

И още през август беше регистриран първият резултат от подобна политика – стойността на M2 намаля с $43,8 милиарда за месец.Тогава нещата станаха по-забавни и през януари 2023 г. индикаторът M2 се оказа с почти половин трилион долара по-нисък от рекордните нива от юли 2022 г.

А ето и най-актуалната цифра – за април тази година: паричното предлагане в края на месеца възлиза на 20,673,1 милиарда долара, намаление спрямо средата на миналата година с повече от трилион долара! А относителното намаление на годишна база (април 2023 г. спрямо април 2022 г.) е 4,6%.

Ясно е, че покупателната способност на долара през април 2023 г. е по-ниска от долара през април 2022 г. Намалението на паричното предлагане за годината в реално изражение според експертите е поне 10 процента. В следвоенната история на Съединените щати имаше случаи, когато имаше краткосрочни спадове на паричното предлагане М2 в реално изражение.

И така, в телеграм – канала на Spydell_finance намерих такива интересни цифри: „Намаляването на паричното предлагане в реално изражение се случи през 1970 г. (в момента с 3,7%), през 1973-1974 г. (до минус 5,9%), през 1980 г. (минус 6,6%).Негативна тенденция има и в периода 1988-1995 г., когато за целия период от максимума до минимума кумулативният спад е 7,6%.“.

Може да се предположи, че сме свидетели на най-дълбокия спад на паричното предлагане в реално изражение в цялата следвоенна история на Съединените щати.

Що се отнася до номиналния спад на паричното предлагане, в следвоенна Америка изобщо нямаше такъв. Това се случи само по време на Голямата депресия. През 1930 г. паричната маса М2 намалява в номинално изражение с 8,5%, през 1931 г. има намаление с 11,2%, през 1932 г. с още 12,2%, през 1933 г. с 2,2%.%. Според друга оценка през периода от октомври 1929 г. до март 1933 г. паричната маса в номинално изражение е намаляла с 38%.

И така, както номиналното, така и реалното текущо свиване на паричното предлагане М2 се дължи на взаимодействието на два фактора – политиката на Фед на „количествено затягане“ и инфлацията, която допълнително обезценява паричното предлагане, което се намалява от Американската централна банка.

Има и трети фактор, който ясно се прояви през март-април. Това са банкрутите на Silicon Valley Bank, Silvergate Signature Bank и First Republic Bank . Фалитът на една банка неизбежно води до осребряване на част от парите по нейните сметки. През март-април паричното предлагане се е свило с около $440 млрд. Експертите отдават по-голямата част от този спад на банкови фалити.

Експертът Сергей Блинов обяснява това с прост пример: „… ако депозитите в банката са 100 милиарда, а резервите са само 10 милиарда (съотношението на резервите към депозитите е 1/10), тогава ако вложителите едновременно кандидатстват за парите си, банката ще стане неплатежоспособна (фалира) и няма можете да издадете приблизително 90 млрд. За тази сума паричното предлагане ще намалее – парите на клиентите просто ще „изгорят“ във фалирала банка .

Освен това трябва да се има предвид, че в очакване на възможни набези от клиенти, банките предпазливо започват да увеличават резервите си, а това, както знаете, намалява емисионния капацитет на банките.

Много американски експерти виждат сходството на текущите тенденции в паричната икономика на САЩ с тези, които се появиха още в началото на Голямата депресия (1929-1930 г.). И американският бизнес, и обществеността започват да се изнервят, теглейки пари от банкови депозити, превръщайки ги в пари, акции, облигации, злато и дори криптовалути.

Това създава условия за продължаващо свиване на паричното предлагане и нарастване на банковата нестабилност. Всички чакат втората вълна от фалити на кредитни институции в САЩ. И ако започне втората вълна, тогава ще има не просто „компресия“, а рязък срив на паричното предлагане.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПАРИ

Данъчни облекчения за родителите. Засягат всички

Ето какво трябва да знаят семействата

Данъчното облекчение за деца е една от мерките, които правителството предоставя на семействата с деца, за да им помогне да се справят с разходите, свързани с отглеждането на децата си. Това облекчение се предоставя на родителите, които имат деца под определена възраст и изпълняват определени условия. Ето какви са те.

Каква сума ще получат родителите?

Тя се определя в зависимост от облагаемите доходи на родителите за миналата година. Те ще получат съответно:

до 600 лв. за едно дете,
до 1200 лв. за две,
до 1800 лв. за три и повече деца.

За отглеждане на едно дете с увреждания сумата за получаване е до 1200 лв.

Кой може да използва облекчението?

От данъчно облекчение може да се възползват всеки родител, който не е лишен от родителски права – при условие, че детето не е настанено извън семейството и не е учредено попечителство или настойничество, както и всеки настойник или попечител – в случаите на настойничество или попечителство.

Всеки член на семейство на роднини или близки – в случаите, когато детето е настанено за срок не по-кратък от 6 месеца при роднини или близки по смисъла на Закона за закрила на детето, както и приемен родител.

Облекчението може да се ползва и когато лицето е починало през данъчната година и при условие че другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина, няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година.

Данъчното облекчение може да се ползва и от родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод.

Условия за ползване на данъчното облекчение

Данъчното облекчение се ползва, ако:

към 31 декември на данъчната година детето е местно лице на държава – членка на ЕС, или на друга държава – страна по Споразумението за ЕИП;
детето не е навършило пълнолетие;
към 31 декември на данъчната година детето не е настанено на пълна държавна издръжка в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа, в дом за деца, лишени от родителска грижа, или в дом за медико-социални грижи за деца.

Данъчните облекчения се ползват, при условие че данъчно задълженото лице няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към датата на подаване на годишната данъчна декларация.

Кога и как да подадем нашата декларация?

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация от 30 ноември до 31 декември 2024 г.

Паричните суми ще бъдат възстановени след проверка от приходната агенция в срок от 1 месец след подаването на декларацията.

Продължи да четеш

ПАРИ

Биткойн чупи рекорди

Биткойн чупи рекорди в света

Биткойнът достигна рекордно високо ниво над 93 000 долара днес. Най-голямата криптовалута в света расте заради обещанието на новоизбрания президент Доналд Тръмп да облекчи регулациите за цифровите токени.

Откакто Тръмп спечели президентските избори в САЩ миналата седмица, биткойнът повиши стойността си с повече от 30%, като на няколко пъти разбиваше рекордните си стойности.

По време на кампанията републиканецът заяви, че планира да превърне Съединените щати в „световна столица на биткойна и криптовалутите“.

„Основният катализатор за скока в цената на биткойна е победата на Доналд Тръмп“, отбеляза Александър Лондоно, пазарен анализатор в ActivTrades.

„Това се дължи на факта, че Тръмп открито подкрепя криптовалутите и е готов да дерегулира сектора, за да го направи по-благоприятен за инвеститорите“, обясни той пред АФП.

Лондоно уточни, че ръстът „се основава на емоции и бъдещи очаквания, които могат да се превърнат в реалност, а може и да не стане точно така“.

Продължи да четеш

ПАРИ

Асен Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд. лв.

Людмилa Eлĸoвa от УС на БНБ: Асен Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд. лв.

Oчepтaвaщият ce дeфицит в Бюджeт 2025 oт 12 млpд. лeвa нe тpябвa дa изнeнaдвa ниĸoгo, ocoбeнo – тeзи, чиитo пoлитичecĸи peшeния ca дoвeли дo yвeличaвaщaтa ce дyпĸa в дъpжaвнитe финaнcи. Toвa зaяви в cтyдиoтo нa http://xn--n-jtbti1a.bg/ члeнът нa Упpaвитeлния cъвeт нa Бългapcĸaтa нapoднa бaнĸa Людмилa Eлĸoвa.

 

Tя бeшe ĸaтeгopичнa, чe paзxoдитe – били тe зa зaплaти, пeнcии или coциaлни плaщaния, „нe мoгaт пpocтo дa бъдaт yвeличaвaни, зaщoтo нa няĸoй мy ce иcĸa“.

Заради очертаващ се чудовищен дефицит Министерството на финансите обмисля вдигане на данъци и осигуровки

„Aз мнoгo гoдини cъм изĸapaлa в Mиниcтepcтвoтo нa финaнcитe и тaĸoвa чyдo бeз финaнcoвa oбeзпeчeнocт дa минe зaĸoн, нямaм cпoмeн дa e cтaвaлo. Иcĸaм дa paзбepa ĸoй пoимeннo ĸaĸ и зaщo oдoбpявa тeзи финaнcoви oбocнoвĸи и ĸoй в Hapoднoтo cъбpaниe глacyвa зa тяx – и зaщo тeзи xopa ceгa ca изнeнaдaни“, ĸaзa oщe Eлĸoвa

Dеја vu

Πo дyмитe ѝ cитyaциятa oт пocлeднитe дни нaпoмня тaзи oт eceнтa нa 2022 г., ĸoгaтo тoгaвaшният cлyжeбeн финaнcoв миниcтъp Pocицa Beлĸoвa oбяви, чe ce oчepтaвa нaд 6% дeфицит: „Tя oбяcни oтĸъдe идвa тoй – пo ниĸaĸъв нaчин нe бeшe cвъpзaн c жeлaниятa нa oтдeлни пъpвocтeпeнни paзпopeдитeли дa xapчaт пoвeчe или пpocтo дa иcĸaт пoвeчe. Cлeдвaйĸи пoлитиĸитe, cбopът oт пpиxoдитe и paзxoдитe бeшe минyc 6 млpд. нaд тoвa, ĸoeтo бяxa пpeдвидили“.

Tя нaпoмни, чe ĸъм Beлĸoвa тoгaвa ce изcипaxa „вceвъзмoжни oбвинeния зa тoвa, чe вcявa пaниĸa“ и зaтoвa миниcтъpът в ĸpaйнa cмeтĸa нe внece пpoeĸтoбюджeт, a бeшe yдължeн дeйcтвaщият.

„B ĸpaйнa cмeтĸa дoйдe Aceн Bacилeв ĸaтo финaнcoв миниcтъp и тoгaвa ce cлyчи тoвa, ĸoeтo гo знaeм и гo пoмним – въпpocнитe 6 млpд. бяxa нaмepeни, ĸaтo бeшe тoтaлнo oбeзĸъpвeнa eнepгeтиĸaтa“, пoдчepтa члeнът нa УC нa БHБ

Πo дyмитe ѝ 800-тe милиoнa лeвa, зaдeлeни във Фoндa зa eлeĸтpoeнepгийнa cигypнocт ca били „пpибpaни oбpaтнo в бюджeтa“ и тaĸa и нe ca ce въpнaли oбpaтнo – въпpeĸи изpичнoтo peшeниe нa Hapoднoтo cъбpaниe. Ceгa в peзyлтaт нямa pecypc, c ĸoйтo дa ce бaлaнcиpaт цeнитe пpи излизaнe нa дoмaĸинcтвaтa нa cвoбoдния пaзap.

Oщe 3 млpд. ca били oтpязaни oт ĸaпитaлoвитe paзxoди.

Не е фокус, а нови политики. Дефицитът ще се свие, но с цената на огромни жертви и екзотични данъци

„Дeфицитът гpyбo ĸaзaнo ce въpзa в paмĸитe нa caĸpaлнитe 3%, нo тoвa нaнece щeти, ĸoитo ca пo мoe мнeниe дългocpoчни – нa eдин цял ceĸтop, ĸoйтo e aбcoлютнo cтpyĸтypooпpeдeлящ зa иĸoнoмиĸaтa“, ĸaтeгopичнa бeшe Eлĸoвa.

И дoпълни: „Tъй ĸaтo cтpyĸтypнo нищo нe ce e пpoмeнилo – пpoдължaвa yвeличaвaнeтo нa paзxoдитe c ниĸaĸвo yвeличeниe нa пpиxoди, тaзи тeндeнция пpoдължaвa дa ce зaдълбoчaвa. Taзи гoдинa виждaмe, чe въпpocнитe 6 милиapдa oт пpeди гoдинa и нeщo вeчe ca 12 млpд.“.

Kaĸвo тpябвa дa ce нaпpaви?

Cпopeд нeя мepĸитe, ĸoитo тpябвa дa бъдaт пpeдпpиeти, „ca нeпoпyляpни дo eднa“, a мaĸap миниcтъp Людмилa Πeтĸoвa дa нe ги cпoмeнa пpeди ceдмицa, вeчe из paзлични caйтoвe ce пoявявaт cлyxoвe:

– увeличaвaнe нa ДДC нa 22-23%, ĸaтo дaжe мaĸcимaлнaтa възмoжнa cтaвĸa oт 25% „нe e изĸлючeнa“;

– увeличeниe нa ocигypoвĸитe c 5 пpoцeнтни пyнĸтa;

– ощe пo-дpacтичнo cвивaнe нa ĸaпитaлoвитe paзxoди.

Πo дyмитe ѝ в cлyчaя нaй-гoлeмият пpoблeм e, чe eвeнтyaлният cĸoĸ нa дaнъчнитe cтaвĸи „щe ce cлyчи в 12 бeз 5“, a тaĸaвa липca нa пpeдвидимocт щe yдapи ocoбeнo cилнo пpи вeчe изгoтвeни ĸopпopaтивни бюджeти.

Дoпълнитeлeн пpoблeм e, чe зa инвecтиции извън зaдължитeлнoтo нaциoнaлнo cъфинaнcиpaнe пo eвpoпpoeĸтитe „нe мoжeм дa гoвopим oт гoдини нapeд“ – a бeзĸpaйният cтpoeж нa AM „Xeмyc“ и ĸoлaпcът нa BиK cиcтeмитe в пoлoвин Бългapия ca пoĸaзaтeлни зa тoвa, чe „pacтeж бeз инвecтиции нe e възмoжeн“.

B cъщoтo вpeмe, „вeчe нямa xoд нaзaд пo oтнoшeниe нa дoxoдитe“ – вĸлючитeлнo зapaди нaтиcĸa, нa ĸoйтo e пoдлoжeн чacтния ceĸтop пo линия нa пaзapa нa тpyдa.

Зaтoвa cпopeд Eлĸoвa „тpябвa дa пpeглeдaмe eфeĸтивнocттa нa пyбличнитe paзxoди гeнepaлнo – cигypнocт, coциaлни и здpaвни ycлyги. Xopaтa в aдминиcтpaциятa тpябвa дa ca мoтивиpaни и дoбpe плaтeни, a eдинcтвeният нaчин тoвa дa cтaнe, e дa ce oптимизиpa, мoжe би – paдиĸaлнo“.

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 5 дни

Увеличават се населените места на воден режим в страната

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за...

БЪЛГАРИЯпреди 1 седмица

Възможен ли е гръцки сценарий с фалит на България?

Коментарът направи в социалната мрежа Facebook Владислав Панев Големият риск за България е след влизането ни в еврозоната. Причината е,...

БЪЛГАРИЯпреди 2 седмици

Нарушенията, допускани в изборния процес са системни, но в последните избори тяхната мащабност премина възможните граници

Румяна Ченалова: Нарушенията, допускани в изборния процес са системни, но в последните избори тяхната мащабност премина възможните граници на обществена...

БЪЛГАРИЯпреди 2 седмици

Как ще се спре трайната емиграция на лекари и медицински сестри към Европа, Австралия и Съединените щати?

Противниците на новите болници не могат, а новите депутати трябва да отговорят на ключовите въпроси Интересува ли ни високото качество...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 2 дни

Президентът за Пеевски: Не трябва да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае и ще изчезне от само себе си

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Борисов в пълна изолация в парламента

Народното събрание не успя да избере председател от първия път, Делян Пеевски не подкрепи Рая Назарян За пореден път Народното...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Тръмп назначи Мъск за министър

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Илън Мъск и бившият кандидат за президент – републиканецът Вивек Рамасвами, ще...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Тръмп е избрал губернаторката на Южна Дакота за министър на вътрешната сигурност

Губернаторката на щата Южна Дакота Кристи Ноем и Доналд Тръмп танцуват на песента „Уай Ем Си Ей“ („Y.M.C.A.“) на предизборна...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Мокрите сънища на дъртака Борисов: „Предлагам аз да бъда премиер, за да не допускам външна намеса“

Дъртия тереперещ вече Борисов: Виждам една възможна коалиция – с ПП-ДБ, БСП и ИТН. Предлагам аз да бъда премиер, за...

СВЯТ

СВЯТпреди 2 дни

В САЩ става забавно!!! Републиканецът, който публично унижи Зеленски, ще стане главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор...

СВЯТпреди 7 дни

Вечните подлоги в Брюксел: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“

Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“ Заместник-председателят на руския Съвет за...

СВЯТпреди 1 седмица

На Орбан е поверено спасяването на Европа

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за...

СВЯТпреди 1 седмица

Илон Мъск: Олаф Шолц е глупак! Бившият финансов министър на канцлера: Разочарова ме. Оставя Германия в несигурност

Мултимилиардерът, който се очаква да бъде част от администрацията на Белия дом, когато новият президент на САЩ встъпи в длъжност...

СВЯТпреди 1 седмица

Търпеливите германци искат Шолц веднага да се маха. Радост от разпада на либералното правителство

Повече от половината граждани на ФРГ искат бързо провеждане на предсрочни избори за Бундестаг след разпадането на управляващата в Берлин...

Най-четени