Свържете се с нас

ПАРИ

Антируските санкции задушават американския долар

Използването на долара като оръжие води до това, че американската валута вече няма да се използва в международните разплащания. Това мнение изрази на 25 април известният милиардер Илън Мъск. Руският финансов министър Антон Силуанов каза същото предния ден. Как става глобалното унижение на долара, кой е замесен в това – и какво идва да го замени?

Рублата и юанът вече изместват долара, поне във външната търговия на Русия, каза финансовият ѝ министър Антон Силуанов. Настоящето и бъдещето на финансовите разплащания, добави Силуанов, се основават на използването на рублата, валутите на приятелски страни, както и цифровите валути.

И това не е само мнението на руския министър. Тенденцията на спад на долара се отбелязва активно от анализатори по целия свят. „Кампанията срещу долара, която започна в Азия, сега се разпространи в Европа. Американската валута вече е застрашена от шест национални проекта“, е заглавието на “Инсайдър”. За какво точно говорим?

„Наказват Русия, но доларът страда“

Доминирането на долара в световните търговски и инвестиционни потоци е изправено пред нарастващ брой нови заплахи. Все повече страни разработват планове за разширяване на използването на алтернативни валути, се отбелязва в статията. Големите държави – от Китай и Индия до Бразилия и Русия – не само изразяват идеята за извършване на плащания в национални валути, но вече извършват разплащания в юани, реали, рубли и рупии.

Освен това имаше предложения, че може да се използва нова парична единица, създадена от страните, които са членки на БРИКС. А населението на държавите, включени в този съюз, надхвърля 40% от световното. В случай на въвеждане на валутата на БРИКС, щатският долар вече ще отговаря точно на езиковото значение на термина „резервен“. Ще се използва в случай, че участниците в търговската операция не успеят да се споразумеят как да плащат – в рубли или рупии – тогава в краен случай те ще прибягват до долара.

Незавидната съдба на долара предрича и “Файненшъл Таймс”, който включи в заглавието популярната в социалните мрежи символика: „Долар :-(”

Експертите от “Юризон” в своята аналитична бележка за състоянието на световния финансов пазар отбелязват, че „въпреки факта, че доларът запазва позицията си на доминираща валута, неговата ерозия рязко се ускори“.

Стратезите на компанията Джоана Фрейре и Стивън Джен изчислиха, че през 2003 г. доларът представлява около две трети от общите световни резерви. През 2021 г. тази цифра е спаднала до 55%, а през 2022 г. до 47%. Причината за такова рязко ускорение авторите виждат в „въвеждането от САЩ и техните партньори на наказателни мерки срещу Русия заради СВО”. Много държави, забелязвайки как върви процесът, на свой ред станаха по-малко склонни да се придържат към долара. Оттогава Кремъл допълнително увеличи участието си в търговията с китайски юани.

Посочените по-горе експерти смятат, че през следващата година и половина използването на „зелено“ в международните транзакции ще намалее с още 15%. Наблюдението, че доларът губи влиянието си именно заради санкциите срещу Русия, потвърди на 25 април известният американски предприемач и изобретател, милиардерът Илън Мъск. Да Мъск! Дори министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън призна опасността от санкциите за долара.

В продължение на десетилетия американската валута царува неоспоримо в търговските операции по света. Тя беше особено широко използвана при продажбата на такива стоки като петрол. Поради относителната стабилност на цените, инвеститорите го разглеждаха като актив-убежище за черни дни, тоест времена на повишена икономическа и геополитическа несигурност.

Сега обаче всичко се промени: има несигурност, но няма доверие в долара. Това се доказва от няколко сериозни проекта, които подкопават силата на долара.

Начало на петроюана

До края на миналата година Пекин започна да купува петрол от Москва с големи отстъпки, плащайки за покупки в юани, което доведе до появата на така наречения петроюан. Купуването за който е най-малкото по-евтино за Китай (тъй като фазата на конвертиране на юана в долари и допълнителните загуби за това се премахват от транзакцията), което означава, че е по-изгодно.

Анализаторът на “Кеплер” Виктор Катона казва, че Русия на практика се е превърнала в „страната, коятодонесе юана в широкомащабната търговия с петрол“. Инвеститорът милиардер Рей Далио също подкрепи антидоларовата кампания на Пекин, като каза, че глобалните централни банки са по-малко склонни да държат долара, тъй като Китай засилва световната търговия с юани.

„Наистина не изглежда като шега“, отбелязва онлайн изданието “Федералист”. „Това е предупреждение към света: ако китайските пари заменят американските, тогава световната търговия, не, дори цялата икономика ще бъде подчинена на комунистите”, допълва изданието.

Китай и Малайзия говорят за създаване на азиатски аналог на МВФ

Наскоро Малайзия започна преговори с Китай за създаването на Азиатски валутен фонд (подобен на МВФ) в опит да се откаже от обвързването с долара, съобщава “Блумбърг”. „Малайзия няма причина да продължава да зависи от долара“, каза премиерът Ануар Ибрахим по-рано този месец. Той добави, че Малайзия и Китай вече водят преговори за използване на рингит и юан за търговски сделки.

Идеята за АВФ се появява за първи път през 90-те години на миналия век, но тогава тази концепция не набира голяма популярност. „Но сега, когато икономиките на Китай, Япония и други страни са силни, мисля, че трябва да обсъдим това. И, което е много важно – използването на нашите национални валути в бъдещия АВФ“, каза малайзийският премиер.

Аржентина и Бразилия: Курс на юг

Бразилия и Аржентина обявиха миналата зима, че се готвят да пуснат обща валута, наречена сур (юг), която в крайна сметка може да стане валутата, използвана от цяла Южна Америка. Нещо като версия на еврото, само че от другата страна на планетата.

Единната валута, казаха лидерите на двете страни в съвместно изявление, може да стимулира търговията в Южна Америка чрез избягване на валутните разходи и несигурността на обменния курс. Това може да подкопае господството на долара в региона, според Федералния резерв, като се има предвид, че доларът представлява 96% от търговията между Северна и Южна Америка между 1999 г. и 2019 г.

Идеята за изоставяне на долара беше препотвърдена от Бразилия в скорошно изявление на президента Лула да Силва: „Кой реши, че нашите валути са слаби и нямат стойност в други страни? Кой реши доларът да стане основна валута след премахването на златния стандарт?”

Обединените арабски емирства и Индия предложиха идеята за плащане на стоки, доставени взаимно в рупии. Вярно е, че това ще се отнася до сделки, които не са свързани с петрол. Миналата година страните вече подписаха споразумение за свободна търговия, което има за цел да увеличи търговията между тях в непетролния сектор до 100 милиарда долара до 2027 г.

Идеята за изоставяне на долара дойде дори на истински приятел на САЩ – президента на Франция. В интервю за “Политико” Еманюел Макрон, който се завърна от пътуване до Китай, „се показа като различен човек“, като призова Европа да намали зависимостта си от „екстратериториалността на щатския долар“. Коментарите му следват широко разгласена сделка между френския конгломерат “Тотал” и китайската национална петролна компания КНООК. Това е първият китайски договор с Франция, сключен в юани.

Турция настройва лирата

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган изглежда има пълното право да цитира стиха на Пушкин „И още дълго време ще бъда любим на народа, събуждах добри чувства с моята лира“. Само че лирата му е финансов, а не музикален инструмент. Анкара разработи план за международна търговия за лири още през 2017 г., пише “Хабер-7”. Списъкът с потенциални партньори за разплащания с турски пари включва 13 държави: Китай, Русия, Иран, Азербайджан, Пакистан, Индия, Южна Корея, Грузия, Босна и Херцеговина, Катар, Кувейт, Украйна и Беларус.

Оттогава броят на предприятията, изнасящи стоки, използващи турската лира, достигна 7,2 хиляди, а броят на страните и регионите, участващи в такива транзакции, достигна почти 200. Обемът на доставките на турски стоки на външните пазари за лирата за периода от януари до средата на април 2023 година се е увеличил с близо 90% в сравнение с аналогичния период на миналата година. Вносът с използването на националната валута на страната е скочил със 170%.

* * *

Всъщност този процес тече навсякъде по света. Според МВФ „доминирането на долара като основно резервно разплащателно средство вече намалява, тъй като централните банки разнообразяват своите активи във валути като китайския юан, шведската крона и южнокорейския вон“. Това означава, че не е далеч появата на инициативи за нови валути, идващи от различни региони, държави и съюзи.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

ПАРИ

МЕЧ иска кабинет на анти-Борисов и анти-Пеевски мнозинство

Радостин Василев, чиято партия МЕЧ ще е най-новата формация в бъдещия парламент, предлага сформиране на анти-ГЕРБ-ДПС мнозинство с втория мандат за съставяне на правителство, но с условието, че получи mинистерството на вътрешните работи.

Според обработени 99.71% протоколи, МЕЧ влиза в 51-вото Народно събрание с 4,59% – 111 615 гласа.

Василев призова за анти-ГЕРБ мнозинство и анти-ДПС мнозинство в 51-вото Народно събрание, което да излъчи правителство с ясно разписано коалиционно споразумение.

„Истината трябва да се чува. Последователността в политиката, която аз отстоявам и ми е довела много страдание през годините, ще продължи. Още днес използвам възможността да поставя на масата с това да има антиГЕРБ мнозинство и антиДПС. Такова мнозинство ще има. То ще бъде между 140 и 150 народни представители и отговорност на ПП-ДБ е те да поканят всички останали, за да се формира мнозинство срещу Борисов, Пеевски и Доган. Това е битката, която трябва да бъде извървяна в България преди всички други реформи“, каза той на брифинг пред столичния храм-паметник „Св. Александър Невски“.

Лидерът на МЕЧ допълни, че това мнозинство ще се окомплектова с антикорупционно законодателство, с отстраняване на Борислав Сарафов, изпълняващ длъжността главен прокурор и с абсолютна атака към Висшия съдебен съвет. „Ние предлагаме това мнозинство. Всички останали без ГЕРБ и ДПС могат да формират такова мнозинство“, коментира Василев.

По думите му единственото условие на МЕЧ е да получи Министерството на вътрешните работи.

„Имаме едно единствено изискване и то е Министерство на вътрешните работи да бъде в МЕЧ, за да мога да въдворя обещанията, които съм дал в предизборната кампания – да бъде на колене моделът на Борисов и Пеевски, добави Василев и обясни, че когато МЕЧ управлява, ще има Министерство на справедливостта и то ще управлява всички силови структури – Главна дирекция „Борба с организирана“, Държавна агенция „Национална сигурност“.

На въпрос дали се вижда като бъдещ вътрешен министър, отговорът беше утвърдителен: „Нямам нищо против да поема тази отговорност“ .

Сред първите предложения, които МЕЧ ще направи като самостоятелна парламентарна сила, ще бъде премахване на депутатския имунитет, както и предложение за одържавяване на „Лукойл“, чиято печалба по думите му е в размер на 7 милиарда лева.

„Ето ви един План за възстановяване и устойчивост директно от българската държава“, каза Василев.

Относно войната в Украйна Радостин Василев посочи, че МЕЧ е за запазване от страна на България на абсолютен неутралитет.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

ПАРИ

12 компании са напълнили газохранилището в Чирен „до козирката“

Подземното газово хранилище “Чирен” вече е запълнено на 100% от техническия си капацитет, отчете операторът „Булгартрансгаз“. Това означава, че България е преизпълнила задачата за запасяване, поставена с еврорегламент (към 1 ноември всяка държава от ЕС трябва да е запълнила поне на 90 процента своите газови резерви).

В „Чирен“ е нагнетен природен газ от общо 12 компании – 7 български и 5 международни, посочва в съобщение до БТА „Булгартрансгаз“.

Единственото българско газово хранилище е от значение за енергийната сигурност не само на България, но и на цяла Югоизточна Европа. Постигнатото ниво на запълване допринася за гарантиране на сигурността на доставките на природен газ за предстоящия отоплителен сезон.

Бизнесът се оплака от нов административен тормоз

Отчитане на материалните запаси пред НАП на всеки три месеца ще натовари фирмите с прекомерни разходи

Работодателските организации остро възразяват срещу предложението на финансовото министерство от догодина фирмите на всеки три месеца да декларират дълготрайните си материални активи и материалните си запаси. Това представлява нова административна тежест за компаниите у нас, която ще доведе до допълнителни счетоводни и инвентарни разходи, обявиха представителите на бизнеса в становища до Министерството на финансите.

Тази нова мярка е включена в пакета данъчни изменения за 2025 г., като все още тече периодът на обществено обсъждане.

Целта на МФ е ясна – да затвори пробойните в хазната и да преустанови практики, с които недобросъвестни фирми си спестяват плащането на данъци, като отчитат складови наличности, които отдавна са продадени.

От Българска стопанска камара (БСК) обаче предлагат МФ да прилага новата мярка само за сектори, за които е известно, че създават подобни проблеми, вместо да бъдат тормозени всички останали редовни данъкоплатци.

„В мотивите на МФ към промените в Закона за ДДС е посочено, че това се прави с цел изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари. Ние не знаем дали тази мярка самостоятелно може ни извади от този списък, но тя ще принуди предприятията непрекъснато да правят ревизия на своите материално-стокови запаси – продукция, стоки, материали“, коментира пред „Блумбърг тв“ зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев.

Попдончев припомня, че преди една година по подобен начин е въведено изискване за деклариране на всеки три месеца пред НАП на наличните парични средства в касите на фирмите, както и размерът на вземанията от собственици и управители. „Нямаме информация доколко това допринася за приходите във фиска, не са предоставяни публично данни за ефекта от тази мярка, но сега се въвежда нова такава административна тежест“, каза зам.-председателят на БСК.

Според БСК трябва да се прецизира за кои предприятия да се отнася новото изискване, като се постави фокусът върху сектори, за които има данни, че прикриват продажби чрез отчитане на дълготрайно материални активи.

В публикувания вариант на промените в Закона за ДДС липсва оценка на въздействието от новата административна мярка. Нещо повече, твърди се, че тя няма да доведе до разходи за бизнеса. „Това изобщо не е така – фирмите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи най-малкото за счетоводно обслужване, но също и за вътрешно-организационни разходи за извършване на инвентаризацията“, посочват от БСК.

Проблемът вече е дискутиран във финансовата комисия към Съвета за тристранно сътрудничество, където работодателските организации остро са възразили срещу тримесечно отчитане на дълготрайни и краткотрайни материални активи. От БСК смятат, че в крайна сметка финансовото министерство ще представи по-мек вариант, така че да не се стига до допълнително отежняване на бизнес средата.

В същото време от БСК са доволни от друга предложена промяна в Закона за ДДС, която улеснява малките предприятия да извършват сделки в други държави от ЕС. В момента те трябва да се регистрират и да изпълняват задълженията по ДДС в държавата-членка, в която е дължим ДДС. Това е проблем за малките предприятия. МФ предлага възможност за ползване на специални режими за малките предприятия с по-прости правила с цел намаляване на разходите им за справяне със сложната системата на ДДС в ЕС.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

ПАРИ

Бизнесът се оплака от нов административен тормоз

Отчитане на материалните запаси пред НАП на всеки три месеца ще натовари фирмите с прекомерни разходи

Работодателските организации остро възразяват срещу предложението на финансовото министерство от догодина фирмите на всеки три месеца да декларират дълготрайните си материални активи и материалните си запаси. Това представлява нова административна тежест за компаниите у нас, която ще доведе до допълнителни счетоводни и инвентарни разходи, обявиха представителите на бизнеса в становища до Министерството на финансите.

Тази нова мярка е включена в пакета данъчни изменения за 2025 г., като все още тече периодът на обществено обсъждане.

Целта на МФ е ясна – да затвори пробойните в хазната и да преустанови практики, с които недобросъвестни фирми си спестяват плащането на данъци, като отчитат складови наличности, които отдавна са продадени.

От Българска стопанска камара (БСК) обаче предлагат МФ да прилага новата мярка само за сектори, за които е известно, че създават подобни проблеми, вместо да бъдат тормозени всички останали редовни данъкоплатци.

„В мотивите на МФ към промените в Закона за ДДС е посочено, че това се прави с цел изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари. Ние не знаем дали тази мярка самостоятелно може ни извади от този списък, но тя ще принуди предприятията непрекъснато да правят ревизия на своите материално-стокови запаси – продукция, стоки, материали“, коментира пред „Блумбърг тв“ зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев.

Попдончев припомня, че преди една година по подобен начин е въведено изискване за деклариране на всеки три месеца пред НАП на наличните парични средства в касите на фирмите, както и размерът на вземанията от собственици и управители. „Нямаме информация доколко това допринася за приходите във фиска, не са предоставяни публично данни за ефекта от тази мярка, но сега се въвежда нова такава административна тежест“, каза зам.-председателят на БСК.

Според БСК трябва да се прецизира за кои предприятия да се отнася новото изискване, като се постави фокусът върху сектори, за които има данни, че прикриват продажби чрез отчитане на дълготрайно материални активи.

В публикувания вариант на промените в Закона за ДДС липсва оценка на въздействието от новата административна мярка. Нещо повече, твърди се, че тя няма да доведе до разходи за бизнеса. „Това изобщо не е така – фирмите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи най-малкото за счетоводно обслужване, но също и за вътрешно-организационни разходи за извършване на инвентаризацията“, посочват от БСК.

Проблемът вече е дискутиран във финансовата комисия към Съвета за тристранно сътрудничество, където работодателските организации остро са възразили срещу тримесечно отчитане на дълготрайни и краткотрайни материални активи. От БСК смятат, че в крайна сметка финансовото министерство ще представи по-мек вариант, така че да не се стига до допълнително отежняване на бизнес средата.

В същото време от БСК са доволни от друга предложена промяна в Закона за ДДС, която улеснява малките предприятия да извършват сделки в други държави от ЕС. В момента те трябва да се регистрират и да изпълняват задълженията по ДДС в държавата-членка, в която е дължим ДДС. Това е проблем за малките предприятия. МФ предлага възможност за ползване на специални режими за малките предприятия с по-прости правила с цел намаляване на разходите им за справяне със сложната системата на ДДС в ЕС.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 6 дни

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

БЪЛГАРИЯпреди 1 седмица

Защо си журналист?

Защо взеха журналистите на подбив? Както във всичко останало в живота, така и в журналистиката, трябва да можеш да отговориш...

БЪЛГАРИЯпреди 3 седмици

Американските марионетки Борисов, Пеевски и техните лакеи на вкарват във вийна

България влиза във война, чакат ни атентати Конфликтът между Израел и Иран оформя Близкия изток в продължение на десетилетия. От...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент

Така одиозната мутра от Банкя смятал да приключи политическата си нарцистична кариера и да си осигури пълна неприкосновеност Простака мафиот...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци

Главчев подписа „споразумение“ за изпращане на наши войски във бандеровска Украйна Министерският съвет прие решение (по заповед на западните служби),...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 11 часа

Кирил Петков: Няма да приемем Борисов за премиер

Той уточни, че има няколко задачи, които могат да бъдат постигнати Отговорността да се направи правителство е на най-голямата политическа...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Пеевски: Новото начало е необратим факт! И това е окончателно! Благодаря за доверието!

Съзнавам каква огромна отговорност за мен и за новото начало е това доверие и ще я оправдая, казва той Оттук,...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Светът се разцепи на две зони на влияние

И светът се пропука наполовина: длъжниците атакуват кредиторите Десетки световни лидери, представляващи най-влиятелните държави в света, хиляди журналисти, стотици събития...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Ще признаят ли Путин и Русия най-накрая реалността, че запада няма да ги остави на мира?

Украинското нахлуване в Курск, което беше разгромено, промени правилата на играта и вероятно ще доведе до прекратяване на съществуването на...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

„Съкрушителен удар“ на Орбан в Брюксел, изобличи Урсула Фон Дер Лайн за лъжите и. Депутати пяха и аплодираха.

Депутатите в Европейския парламент аплодираха Виктор Орбан, който нанесе нов „удар“ след скандала с руснаци, работещи в европейски страни. Политологът...

СВЯТ

СВЯТпреди 10 часа

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“...

СВЯТпреди 3 дни

„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат...

СВЯТпреди 3 дни

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП...

СВЯТпреди 4 дни

Балансът на силите в световната икономика се измества от Г-7 към БРИКС

През следващите пет години световната икономика ще разчита повече на страните от БРИКС, отколкото на страните от Г-7, показват данни,...

СВЯТпреди 4 дни

Авиокомпаниите започват да напускат Германия

„Луфтханза“: Авиокомпаниите започват да напускат Германия Заради високите държавни такси и политиката за климата авиокомпаниите намаляват присъствието си в Германия....

Най-четени