Свържете се с нас

ПАРИ

Глобалната данъчна реформа, планирана от САЩ, заплашва света

„Това е исторически ден за икономическата дипломация.“ По този начин Министерството на финансите на САЩ коментира решението на 130 държави, които произвеждат 90% от глобалния БВП за присъединяване към международната данъчна реформа. Каква е същността на тази реформа, каква е ролята на Вашингтон в нея и как ще се обърне това споразумение за останалия свят, включително Русия?

В четвъртък 130 държави, включително всички държави от Г-20, обявиха решението си да се присъединят към нова рамка за международна данъчна реформа, която включва 15% данък върху цифровите корпорации. Съобщава “Уолстрийт Джърнъл”

„Пакетът от два стълба, излязъл от преговорите под егидата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) през последното десетилетие, има за цел да гарантира, че големите мултинационални компании плащат данъци навсякъде, където работят, и генерират печалба“, се казва в уебсайт на организацията.

ОИСР изчислява, че правителствата губят между 100 и 240 млрд. долара годишно поради недостиг на данъци. „След години на интензивна работа и преговори, това историческо споразумение ще гарантира, че големите мултинационални компании плащат справедливия си дял навсякъде“, каза генералният секретар на организацията Матиас Корман.

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън нарече този ден „исторически за икономическата дипломация“. „Днешното споразумение между 130 държави, които представляват над 90% от световния БВП, е ясен знак, че надпреварата към дъното в конкуренция между страните за инвестиции чрез данъчни облекчения е една крачка по-близо до края си“, каза тя.

Според “Уолстрийт Джърнъл” това споразумение е тясно свързано с данъчната програма на САЩ. „Съединените щати осигуриха международна подкрепа за глобална минимална данъчна ставка като част от по-широко преразглеждане на данъчните правила за международни компании, важна стъпка към постигане на окончателно споразумение по ключов елемент от вътрешните планове на администрацията на Байдън“, се казва в статията.

В същото време някои европейски държави продължават да възразяват срещу споразумението с аргумента, че това ще ги лиши от възможността да привличат чуждестранни инвестиции.

Тези държави включват Ирландия, която е европейската централа на повечето от големите технологични компании в САЩ, както и Унгария и Естония. Други противници включват Нигерия, най-многолюдната страна в Африка, както и Кения, Перу и Шри Ланка.

В същото време големите технологични компании подкрепят преразглеждането на данъчните правила, дори ако имат предвид по-високи данъци. Според тях споразумението ще премахне заплахите, свързани с националното данъчно облагане, особено данъчните системи на Франция и Великобритания. Това споразумение обаче ще засегне не само технологичните гиганти, но като цяло всички големи международни корпорации.

„От една страна, подобен ход изглежда като справедлива мярка, тъй като мултинационалните компании и големите дигитални компании търсят по-удобна данъчна юрисдикция за себе си. В резултат на това те получават предимства пред националните производители не поради ефективна дейност, а диверсификация на нейните етапи: производството на стоки и услуги се извършва на едно място, продажбата – на друго, съхранението на данни и пари – в третото, а плащането на данъци – в четвъртото. Целият глобален бизнес се основава на този модел “, обясни политологът и американист Дмитрий Дробницки.

От друга страна, до днес почти всички юрисдикции в света са национални. „И тук можете да разберете радостта на министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън – за първи път е направена стъпка за създаване на наднационална данъчна юрисдикция. Решението за въвеждане на глобален данък ще се превърне в прецедент в международната практика“, обяснява политологът.

„Проблемът обаче е, че появата на наднационална данъчна юрисдикция беше мечтата на „глобалното началство”“. Целта му е да премахне задължението за събиране на данъци от суверенните държави. И това е пример за десуверенизацията на националните държави – смята Дробницки. „Това е съмнителна мярка и до известна степен опасна тенденция.“ „Който събира данъци, задават тон за работа с корпорации“, обяснява експертът. „В този случай компанията може да каже на всяка държава:„ Слушайте, защо се нуждаем от вашите правила? Те се определят от тези, на които плащаме данъци ”.

Събеседникът признава, че все още не е възможно да се говори за незабавното прилагане на това споразумение. „Не мислете, че утре глобалният данък ще бъде събран. Нещо повече, не е известно каква ще бъде реакцията на американските „леви“. Подозирам, че някои от тях ще бъдат изключително недоволни от това решение, защото се застъпват за получаване на данъци в полза на националните държави. За тях новият данъчен модел изглежда по-малко справедлив “, казва източникът.

„И така доста големи средства ще попаднат в ръцете на международни бюрократи и регулирането на дейността на цифровите гиганти ще се извършва от тях“, обясни експертът. В тази връзка той припомни руския закон за „приземяването“ на ИТ гиганти, който ще задължи чуждестранните технологични корпорации да отворят официални представителства в Русия. Според политолога появата на юридическо лице на големи фирми ще гарантира, че те спазват руското законодателство.

„Добрата новина е, че решението на страните да се присъединят към такава реформа не означава, че такъв данък вече е въведен. Засега самата идея е само одобрена. След това ще бъде обсъдено на различни площадки”,отбеляза Дробницки. “Вярвам, че няма да има такъв общ корпоративен данък, но ще се правят опити за оттегляне от суверенни юрисдикции, включително данъчно облагане, в тази и други области”, допълни той.

„Мисля, че в крайна сметка това споразумение ще„ умре “много преди прилагането му, защото ни очаква определен вид суверенитет на дигиталната сфера. ИТ гигантите ще бъдат фиксирани и приведени в някакъв ред от големите силни национални държави, а не от наднационални структури “, каза експертът.

„Собствениците на корпорации се страхуват, че националните правителства ще действат самостоятелно срещу западните компании, събирайки данъци от тях. Затова на Запад решиха да се ограничат до данък от 15% – той ще защити корпорациите и ще им позволи да се откупят на ниска цена. Въпреки че цената може да бъде по-висока при различна политика на националните правителства“, каза Василий Колташов, ръководител на Центъра за политически и икономически изследвания на Института за ново общество.

„Но след това възникват нови въпроси: как да събираме тези данъци, как да ги разпределяме, кой ще формира данъчния апарат?”,пита експертът. “След известно време противоречията ще започнат да нарастват, което ще бъде продиктувано от факта, че западните корпорации са заели ниши, които могат да бъдат заети от руски, китайски, индийски, ирански, бразилски предприятия. В същото време САЩ, очевидно, претендира да бъде регулатор на този процес ”.

„Очевидно е също, че Вашингтон се страхува от настъпление от страна на националните правителства срещу западните корпорации, принуждавайки ги да спазват местните закони. Това естествено ще доведе до срив на американското присъствие в много области. Американците имат доста слаба позиция в това отношение и го разбират. Следователно – опит за защита на западните платформи чрез формиране на международен консенсус в областта на данъчното облагане “- обяснява експертът.

Що се отнася до интересите на Русия, „Москва официално може да получи правна причина за данъчно облагане на компании, намиращи се извън нашата страна“. „Но американците често предлагат някои правила на играта и след това ги променят. Най-вероятно САЩ ще предпишат споразумението по такъв начин, че американските корпорации да бъдат защитени от всякакви допълнителни данъци, а всички останали не. Това е техният стандартен номер – първо да обявяват красиво намеренията си, а след това да обърнат всичко в своя полза. Затова трябва внимателно да разгледаме този въпрос “, обобщи Колташов.

ПАРИ

МЕЧ иска кабинет на анти-Борисов и анти-Пеевски мнозинство

Радостин Василев, чиято партия МЕЧ ще е най-новата формация в бъдещия парламент, предлага сформиране на анти-ГЕРБ-ДПС мнозинство с втория мандат за съставяне на правителство, но с условието, че получи mинистерството на вътрешните работи.

Според обработени 99.71% протоколи, МЕЧ влиза в 51-вото Народно събрание с 4,59% – 111 615 гласа.

Василев призова за анти-ГЕРБ мнозинство и анти-ДПС мнозинство в 51-вото Народно събрание, което да излъчи правителство с ясно разписано коалиционно споразумение.

„Истината трябва да се чува. Последователността в политиката, която аз отстоявам и ми е довела много страдание през годините, ще продължи. Още днес използвам възможността да поставя на масата с това да има антиГЕРБ мнозинство и антиДПС. Такова мнозинство ще има. То ще бъде между 140 и 150 народни представители и отговорност на ПП-ДБ е те да поканят всички останали, за да се формира мнозинство срещу Борисов, Пеевски и Доган. Това е битката, която трябва да бъде извървяна в България преди всички други реформи“, каза той на брифинг пред столичния храм-паметник „Св. Александър Невски“.

Лидерът на МЕЧ допълни, че това мнозинство ще се окомплектова с антикорупционно законодателство, с отстраняване на Борислав Сарафов, изпълняващ длъжността главен прокурор и с абсолютна атака към Висшия съдебен съвет. „Ние предлагаме това мнозинство. Всички останали без ГЕРБ и ДПС могат да формират такова мнозинство“, коментира Василев.

По думите му единственото условие на МЕЧ е да получи Министерството на вътрешните работи.

„Имаме едно единствено изискване и то е Министерство на вътрешните работи да бъде в МЕЧ, за да мога да въдворя обещанията, които съм дал в предизборната кампания – да бъде на колене моделът на Борисов и Пеевски, добави Василев и обясни, че когато МЕЧ управлява, ще има Министерство на справедливостта и то ще управлява всички силови структури – Главна дирекция „Борба с организирана“, Държавна агенция „Национална сигурност“.

На въпрос дали се вижда като бъдещ вътрешен министър, отговорът беше утвърдителен: „Нямам нищо против да поема тази отговорност“ .

Сред първите предложения, които МЕЧ ще направи като самостоятелна парламентарна сила, ще бъде премахване на депутатския имунитет, както и предложение за одържавяване на „Лукойл“, чиято печалба по думите му е в размер на 7 милиарда лева.

„Ето ви един План за възстановяване и устойчивост директно от българската държава“, каза Василев.

Относно войната в Украйна Радостин Василев посочи, че МЕЧ е за запазване от страна на България на абсолютен неутралитет.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

ПАРИ

12 компании са напълнили газохранилището в Чирен „до козирката“

Подземното газово хранилище “Чирен” вече е запълнено на 100% от техническия си капацитет, отчете операторът „Булгартрансгаз“. Това означава, че България е преизпълнила задачата за запасяване, поставена с еврорегламент (към 1 ноември всяка държава от ЕС трябва да е запълнила поне на 90 процента своите газови резерви).

В „Чирен“ е нагнетен природен газ от общо 12 компании – 7 български и 5 международни, посочва в съобщение до БТА „Булгартрансгаз“.

Единственото българско газово хранилище е от значение за енергийната сигурност не само на България, но и на цяла Югоизточна Европа. Постигнатото ниво на запълване допринася за гарантиране на сигурността на доставките на природен газ за предстоящия отоплителен сезон.

Бизнесът се оплака от нов административен тормоз

Отчитане на материалните запаси пред НАП на всеки три месеца ще натовари фирмите с прекомерни разходи

Работодателските организации остро възразяват срещу предложението на финансовото министерство от догодина фирмите на всеки три месеца да декларират дълготрайните си материални активи и материалните си запаси. Това представлява нова административна тежест за компаниите у нас, която ще доведе до допълнителни счетоводни и инвентарни разходи, обявиха представителите на бизнеса в становища до Министерството на финансите.

Тази нова мярка е включена в пакета данъчни изменения за 2025 г., като все още тече периодът на обществено обсъждане.

Целта на МФ е ясна – да затвори пробойните в хазната и да преустанови практики, с които недобросъвестни фирми си спестяват плащането на данъци, като отчитат складови наличности, които отдавна са продадени.

От Българска стопанска камара (БСК) обаче предлагат МФ да прилага новата мярка само за сектори, за които е известно, че създават подобни проблеми, вместо да бъдат тормозени всички останали редовни данъкоплатци.

„В мотивите на МФ към промените в Закона за ДДС е посочено, че това се прави с цел изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари. Ние не знаем дали тази мярка самостоятелно може ни извади от този списък, но тя ще принуди предприятията непрекъснато да правят ревизия на своите материално-стокови запаси – продукция, стоки, материали“, коментира пред „Блумбърг тв“ зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев.

Попдончев припомня, че преди една година по подобен начин е въведено изискване за деклариране на всеки три месеца пред НАП на наличните парични средства в касите на фирмите, както и размерът на вземанията от собственици и управители. „Нямаме информация доколко това допринася за приходите във фиска, не са предоставяни публично данни за ефекта от тази мярка, но сега се въвежда нова такава административна тежест“, каза зам.-председателят на БСК.

Според БСК трябва да се прецизира за кои предприятия да се отнася новото изискване, като се постави фокусът върху сектори, за които има данни, че прикриват продажби чрез отчитане на дълготрайно материални активи.

В публикувания вариант на промените в Закона за ДДС липсва оценка на въздействието от новата административна мярка. Нещо повече, твърди се, че тя няма да доведе до разходи за бизнеса. „Това изобщо не е така – фирмите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи най-малкото за счетоводно обслужване, но също и за вътрешно-организационни разходи за извършване на инвентаризацията“, посочват от БСК.

Проблемът вече е дискутиран във финансовата комисия към Съвета за тристранно сътрудничество, където работодателските организации остро са възразили срещу тримесечно отчитане на дълготрайни и краткотрайни материални активи. От БСК смятат, че в крайна сметка финансовото министерство ще представи по-мек вариант, така че да не се стига до допълнително отежняване на бизнес средата.

В същото време от БСК са доволни от друга предложена промяна в Закона за ДДС, която улеснява малките предприятия да извършват сделки в други държави от ЕС. В момента те трябва да се регистрират и да изпълняват задълженията по ДДС в държавата-членка, в която е дължим ДДС. Това е проблем за малките предприятия. МФ предлага възможност за ползване на специални режими за малките предприятия с по-прости правила с цел намаляване на разходите им за справяне със сложната системата на ДДС в ЕС.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

ПАРИ

Бизнесът се оплака от нов административен тормоз

Отчитане на материалните запаси пред НАП на всеки три месеца ще натовари фирмите с прекомерни разходи

Работодателските организации остро възразяват срещу предложението на финансовото министерство от догодина фирмите на всеки три месеца да декларират дълготрайните си материални активи и материалните си запаси. Това представлява нова административна тежест за компаниите у нас, която ще доведе до допълнителни счетоводни и инвентарни разходи, обявиха представителите на бизнеса в становища до Министерството на финансите.

Тази нова мярка е включена в пакета данъчни изменения за 2025 г., като все още тече периодът на обществено обсъждане.

Целта на МФ е ясна – да затвори пробойните в хазната и да преустанови практики, с които недобросъвестни фирми си спестяват плащането на данъци, като отчитат складови наличности, които отдавна са продадени.

От Българска стопанска камара (БСК) обаче предлагат МФ да прилага новата мярка само за сектори, за които е известно, че създават подобни проблеми, вместо да бъдат тормозени всички останали редовни данъкоплатци.

„В мотивите на МФ към промените в Закона за ДДС е посочено, че това се прави с цел изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари. Ние не знаем дали тази мярка самостоятелно може ни извади от този списък, но тя ще принуди предприятията непрекъснато да правят ревизия на своите материално-стокови запаси – продукция, стоки, материали“, коментира пред „Блумбърг тв“ зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев.

Попдончев припомня, че преди една година по подобен начин е въведено изискване за деклариране на всеки три месеца пред НАП на наличните парични средства в касите на фирмите, както и размерът на вземанията от собственици и управители. „Нямаме информация доколко това допринася за приходите във фиска, не са предоставяни публично данни за ефекта от тази мярка, но сега се въвежда нова такава административна тежест“, каза зам.-председателят на БСК.

Според БСК трябва да се прецизира за кои предприятия да се отнася новото изискване, като се постави фокусът върху сектори, за които има данни, че прикриват продажби чрез отчитане на дълготрайно материални активи.

В публикувания вариант на промените в Закона за ДДС липсва оценка на въздействието от новата административна мярка. Нещо повече, твърди се, че тя няма да доведе до разходи за бизнеса. „Това изобщо не е така – фирмите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи най-малкото за счетоводно обслужване, но също и за вътрешно-организационни разходи за извършване на инвентаризацията“, посочват от БСК.

Проблемът вече е дискутиран във финансовата комисия към Съвета за тристранно сътрудничество, където работодателските организации остро са възразили срещу тримесечно отчитане на дълготрайни и краткотрайни материални активи. От БСК смятат, че в крайна сметка финансовото министерство ще представи по-мек вариант, така че да не се стига до допълнително отежняване на бизнес средата.

В същото време от БСК са доволни от друга предложена промяна в Закона за ДДС, която улеснява малките предприятия да извършват сделки в други държави от ЕС. В момента те трябва да се регистрират и да изпълняват задълженията по ДДС в държавата-членка, в която е дължим ДДС. Това е проблем за малките предприятия. МФ предлага възможност за ползване на специални режими за малките предприятия с по-прости правила с цел намаляване на разходите им за справяне със сложната системата на ДДС в ЕС.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 6 дни

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

БЪЛГАРИЯпреди 1 седмица

Защо си журналист?

Защо взеха журналистите на подбив? Както във всичко останало в живота, така и в журналистиката, трябва да можеш да отговориш...

БЪЛГАРИЯпреди 3 седмици

Американските марионетки Борисов, Пеевски и техните лакеи на вкарват във вийна

България влиза във война, чакат ни атентати Конфликтът между Израел и Иран оформя Близкия изток в продължение на десетилетия. От...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент

Така одиозната мутра от Банкя смятал да приключи политическата си нарцистична кариера и да си осигури пълна неприкосновеност Простака мафиот...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци

Главчев подписа „споразумение“ за изпращане на наши войски във бандеровска Украйна Министерският съвет прие решение (по заповед на западните служби),...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 13 часа

Кирил Петков: Няма да приемем Борисов за премиер

Той уточни, че има няколко задачи, които могат да бъдат постигнати Отговорността да се направи правителство е на най-голямата политическа...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Пеевски: Новото начало е необратим факт! И това е окончателно! Благодаря за доверието!

Съзнавам каква огромна отговорност за мен и за новото начало е това доверие и ще я оправдая, казва той Оттук,...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Светът се разцепи на две зони на влияние

И светът се пропука наполовина: длъжниците атакуват кредиторите Десетки световни лидери, представляващи най-влиятелните държави в света, хиляди журналисти, стотици събития...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Ще признаят ли Путин и Русия най-накрая реалността, че запада няма да ги остави на мира?

Украинското нахлуване в Курск, което беше разгромено, промени правилата на играта и вероятно ще доведе до прекратяване на съществуването на...

ПОЛИТИКАпреди 2 седмици

„Съкрушителен удар“ на Орбан в Брюксел, изобличи Урсула Фон Дер Лайн за лъжите и. Депутати пяха и аплодираха.

Депутатите в Европейския парламент аплодираха Виктор Орбан, който нанесе нов „удар“ след скандала с руснаци, работещи в европейски страни. Политологът...

СВЯТ

СВЯТпреди 12 часа

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“...

СВЯТпреди 3 дни

„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат...

СВЯТпреди 3 дни

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП...

СВЯТпреди 4 дни

Балансът на силите в световната икономика се измества от Г-7 към БРИКС

През следващите пет години световната икономика ще разчита повече на страните от БРИКС, отколкото на страните от Г-7, показват данни,...

СВЯТпреди 5 дни

Авиокомпаниите започват да напускат Германия

„Луфтханза“: Авиокомпаниите започват да напускат Германия Заради високите държавни такси и политиката за климата авиокомпаниите намаляват присъствието си в Германия....

Най-четени