Свържете се с нас

ФОКУС

Данъци, миграция, цифров долар… Какво да очакваме от Тръмп за световната икономика?

Валентин Катасонов: Данъци, миграция, цифров долар… Какво да очакваме от Тръмп за световната икономика?

В медиите на Съединените щати и други страни започна активна дискусия по въпроси, свързани с възможни промени в икономиката на Съединените щати и други страни поради „фактора на победата на Тръмп“. Тези дискусии обикновено предоставят преглед на въздействието на Тръмп върху американската и световната икономика по време на първия му мандат в Белия дом (2017-2021 г.).

Освен това внимателно се анализира наборът от обещания, които Доналд Тръмп даде по отношение на икономиката в предизборната кампания. А някои задълбочени анализатори също се опитват да изчислят икономическите последици от политическите обещания на Тръмп.

Що се отнася до предизборните обещания на Тръмп по отношение на икономиката, повечето експерти и журналисти обръщат внимание на първо място на плановете на новия президент да продължи курса на търговски протекционизъм, който започна през миналото десетилетие (по това време бяха въведени митнически тарифи за приблизително 10% от всички внос от САЩ).

Преглед на икономическата политика на САЩ за периода 2017-2021 г. показва, че действията на Тръмп подчертават особена активност като данъчна реформа (значително намаляване на данъците за граждани и корпорации), дерегулация на много сектори на американската икономика, пълен търговски протекционизъм (налагане на вносни мита от съображения за „национална сигурност“), началото на търговска война с Китай и нарастване на напрежението в търговско-икономическите отношения между САЩ и ЕС, затягане на вноса на работна ръка (и всъщност цялата миграционна политика) и др.

Що се отнася до предизборните обещания на Тръмп по отношение на икономиката, повечето експерти и журналисти обръщат внимание на първо място на плановете на новия президент да продължи курса на търговски протекционизъм, който започна през миналото десетилетие (по това време бяха въведени митнически тарифи за приблизително 10% от всички внос от САЩ). Тръмп обеща да въведе универсална митническа тарифа от 10-20% върху почти без изключение целия внос от други страни по света. Въпреки това, с изключение на вноса от Китай, с който той обеща, всъщност, да продължи търговската война; за стоки от Поднебесната империя вносните мита трябва да са 60% (за справка, отбелязвам: по време на президентството си Джо Байдън не отмени протекционистичните мита, въведени преди това от Тръмп върху китайски стоки).

Тръмп също така обеща да продължи данъчната реформа, която започна по време на първото си президентство (по-специално тогава данъкът върху корпоративния доход беше намален от 35 на 21%). Следващата стъпка в тази посока: намаляване на корпоративния данък върху доходите на американските производствени компании от 21% на 15%.

Що се отнася до имиграцията, Тръмп обеща да възстанови политиката си на строги ограничения. Но Джо Байдън успя да „развие винтовете“ по този въпрос, така че новият президент ще трябва да започне много отначало.

Просто казано, ще депортира милионите мигранти, които успяха да влязат в страната при Байдън.

Що се отнася до имиграцията, Тръмп обеща да възстанови политиката си на строги ограничения. Но Джо Байдън успя да „развие винтовете“ по този въпрос, така че новият президент ще трябва да започне много отначало. Просто казано, депортирайте милионите мигранти, които успяха да влязат в страната при Байдън.

Курсът към дерегулация на американската икономика ще бъде възстановен. Особено това се очаква от петролният и газовият сектор на САЩ, който пострада при Байдън поради въвеждането на голям брой „зелени“ ограничения в американската икономика (забрана за производство на нефт и газ в територии със специален екологичен статус, мораториум върху строителството на нови LNG терминали, строги стандарти за парникови газове и др.), както и преференции за „зелена“ икономика (например за производители на електрически превозни средства, производители на „чиста“, „без въглеродна“ енергия и др. ). „Зелените“ и „климатични“ теми, които бяха насърчавани по всякакъв възможен начин от Байдън и Демократическата партия като цяло, очевидно ще избледнеят на заден план или дори на трето място.

Климатични изменения, илюстративно изображение

„Зелените“ и „климатични“ теми, които бяха насърчавани по всякакъв възможен начин от Байдън и Демократическата партия като цяло, очевидно ще избледнеят на заден план или дори на трето място.

По време на президентството на Байдън бяха направени опити за затягане на изискванията за капиталова адекватност на кредитните институции (стандарти Базел 3). Американските банки имат определени надежди, че при Тръмп този регулаторен „натиск“ ще спре. Също така, в контекста на очаквания общ курс към икономическа дерегулация, големият бизнес разчита на отслабване на антимонополното регулиране.

Американските ИТ компании, които разработваха изкуствен интелект (AI), изпитаха известен дискомфорт през последните години. По времето на Байдън в Конгреса се подготвят законопроекти, които предвиждат определени ограничения върху работата в областта на ИИ. Но Илон Мъск, който се смята за лидер в тази област, открито и активно подкрепи Тръмп в настоящата му предизборна кампания, вече изрази увереност, че новият президент няма да допусне подобни ограничения.

Американските ИТ компании, които разработваха изкуствен интелект (AI), изпитаха известен дискомфорт през последните години. По времето на Байдън в Конгреса се подготвят законопроекти, които предвиждат определени ограничения върху работата в областта на ИИ.

В последната предизборна кампания имаше един проблем, който почти никой от кандидатите не можеше да избегне. Говорим за отношението към проекта на Федералния резерв за създаване на цифров долар (цифрова валута на централната банка). И Тръмп трябваше да се изкаже по този въпрос. Той може и да не се е противопоставил на дигиталния долар толкова енергично, колкото други кандидати, но все пак беше внимателен в изразяването на опозицията си. Привържениците на криптовалутите в САЩ тълкуват това несъгласие като готовност на Тръмп да подкрепи частните цифрови валути. Пазарът на криптовалути приветства избора на Тръмп, като цената на биткойна и редица други частни цифрови валути значително се повиши.

Мнозина се интересуват от позицията на Тръмп относно икономическите санкции срещу Руската федерация. Но по време на предизборната кампания той не се фокусира върху този въпрос, така че експертите трябва да се досещат, диапазонът от предположения по този въпрос е много широк.

Американците се интересуват особено от такива моменти като позицията на новия президент по въпроса за националния дълг, който при Джо Байдън расте с главоломна скорост.

Все още има редица ключови икономически въпроси, по които Тръмп не е изразил позицията си. Американците се интересуват особено от такива моменти като позицията на новия президент по въпроса за националния дълг, който при Джо Байдън расте с главоломна скорост. Също така позицията на Тръмп относно основния лихвен процент на Федералния резерв (нека ви напомня, че в предизборната си кампания през 2016 г. Тръмп обеща, че ще търси намаляване на основния процент).

Владимир Зеленски и Доналд Тръмп

Тръмп не направи никакви изявления, че САЩ ще намалят икономическата и особено военната помощ за Украйна. Но неговите обещания да прекрати войната в Украйна в рамките на 24 часа предполагат, че тази помощ ще бъде намалена или дори спряна.

Тръмп не изрази директно някои въпроси по време на предизборната кампания, но позицията на новия президент по тях е доста предвидима. Например Тръмп не направи никакви изявления, че САЩ ще намалят икономическата и особено военната помощ за Украйна. Но неговите обещания да прекрати войната в Украйна в рамките на 24 часа предполагат, че тази помощ ще бъде намалена или дори спряна.

Тръмп също не даде обещания, че ще увеличи помощта и доставките на оръжие за Израел. Зад гърба му много хора наричат ​​Тръмп „главният ционист на Америка“, така че няма съмнение, че икономическата и военна подкрепа за Израел ще бъдат рязко увеличени.

Сериозните наблюдатели посочват, че Тръмп не е имал последователна икономическа програма. Оказва се също така, че не са изчислени дългосрочните икономически последици от отделните предложения и обещания на бъдещия президент. И ако тези предложения и обещания действително бъдат реализирани, за Америка ще има повече негативни, отколкото позитивни последици.

Ето например изчисленията на американската организация „Комитет за отговорен федерален бюджет“. Няколко дни преди изборите тя публикува доклад „Фискалното въздействие на плановете за кампанията на Харис и Тръмп“. Обръща се внимание на факта, че предизборните обещания на Тръмп не казват нищо за възможно намаляване на разходите на федералния бюджет (съдейки по някои обещания, може да се предположи, че те, напротив, ще се увеличат). Но обещанията за намаляване на данъците означават намаляване на приходите в бюджета. Следователно бюджетните дефицити може да се увеличат още повече (в сравнение с това, което бяха при Байдън). Следователно растежът на държавния дълг на САЩ ще се ускори още повече. По време на първия мандат на Тръмп държавният дълг на САЩ се увеличи със 7,8 трилиона долара По време на президентството на Байдън държавният дълг се увеличи с още 8,2 трилиона долара (началото на ноември 2024 г.). Когато Тръмп спечели през 2016 г., държавният дълг на САЩ беше 19 трилиона долара, тогава Тръмп заяви, че след осем години (с очакването, че ще бъде в Белия дом два последователни мандата) ще успее да елиминира националния дълг. Не чрез намаляване на държавните разходи. И то не чрез увеличаване на данъците (напротив, той проведе реформа, за да ги намали). И поради въвеждането и увеличаването на вносните мита. И в резултат на това през четирите години президентство на Тръмп националният дълг се увеличи с повече от 40 процента.

Заслужава да се отбележи статията, озаглавена „Как да израснем от американските дългови проблеми“, публикувана на 5 ноември в The Wall Street Journal. Той е забележителен с факта, че е написан от Лари Финк, изпълнителен директор на най-големия инвестиционен фонд Black Rock не само в Америка, но и в света. Говори се, че Тръмп може да го назначи за министър на финансите.

Така че Финк вярва, че Америка ще успее да се измъкне от дълговия капан благодарение на рязкото увеличаване на темповете на икономическо развитие, което ще осигури мощен приток на пари в американската хазна. Вярно, статията не е много убедителна. В духа на предизборните обещания.

Финк вярва, че Америка ще успее да се измъкне от дълговия капан благодарение на рязкото увеличаване на темповете на икономическо развитие, което ще осигури мощен приток на пари в американската хазна

Базираните във Вашингтон специалисти от Peterson Institute for International Economics (PIIE) Пол Дейвидсън и Медора Лий се опитаха да изчислят последствията от практическото изпълнение на предизборните обещания на Тръмп. На 6 ноември те публикуваха статия в USA TODAY, „Как победата на Тръмп може да повлияе на икономиката на САЩ“. За разлика от Лари Финк, те, напротив, прогнозират забавяне на икономическия растеж на Америка. Така депортирането на няколко милиона мигранти може да лиши Америка от евтина работна ръка. А според авторите на статията до 2028 г. това може да доведе до загуба на 2,8% от БВП на САЩ.

Според авторите на статията установяването на универсални вносни мита от Вашингтон, дори и в размер на 10%, а за Китай в размер на 60%, неизбежно ще стане „спусък“ за търговски войни. Не само с Китай, но и с останалия свят. За Америка ще има ефект на бумеранга под формата на контрамитнически бариери. Америка в крайна сметка ще бъде губещият. Търговският баланс на САЩ, който вече е в тежък дефицит, ще стане още по-дефицитен.

Други експерти също говорят за негативните последици от вероятното въвеждане на вносни мита от Тръмп. Освен това някои от тях смятат, че ще има негативни последици не само за Америка, но и за цялата световна икономика. Включително и за Китай. Рязкото намаляване на китайския износ за САЩ може да провокира икономическа криза в Китай. И това от своя страна ще бъде усетено от търговските партньори на Китай. Включително Русия. Тъй като търсенето на руски петрол от Средното царство може да намалее значително.

Що се отнася до руско-американската търговия, обещаното от Тръмп въвеждане на вносни мита едва ли ще окаже съществено влияние върху нея. Той вече беше намален многократно при Байдън в резултат на антируските санкции, които започнаха да се въвеждат след 24 февруари 2024 г. През 2021 г. вносът на САЩ от Русия възлиза на 30 милиарда долара, износът на САЩ за Русия възлиза на 6,4 милиарда долара. В края на осемте месеца на 2024 г. тези цифри са намалели съответно до 2,26 и 0,33 милиарда долара Съединените щати са титан и уран. Тези стоки са стратегически важни за Америка и следователно Вашингтон може да освободи тези стоки от обещаното вносно мито.

Изключително труден въпрос е дали Тръмп ще отмени санкциите срещу Русия, въведени по времето на Байдън. Или Тръмп ще продължи да увеличава санкциите. Последното, според повечето американски и руски експерти, е малко вероятно.

Той също така няма просто да премахне санкциите. Първо, защото значителен брой санкции са формализирани под формата на закони. Те не могат да бъдат отменени бързо, под формата на президентски указ. Второ, Тръмп най-вероятно ще преговаря с Москва относно Украйна (и други въпроси), опитвайки се да окаже натиск върху Русия с обещания за премахване на определени санкции, ако Москва направи отстъпки. Трето, не всички санкции са в правомощията на САЩ и американския президент. Например повечето от валутните резерви на Русия са замразени не от Америка, а от Европа. И никак не й е удобно да размрази тези резерви, защото Европа вече е отпуснала заеми на Украйна срещу тях (предполага се, че обслужването на заемите ще бъде за сметка на приходите от замразените резерви).

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

ФОКУС

Всъщност Дълбоката държава продаде президенството на Тръмп за 60 млрд?

На фона на предизборните твърдения на консервативни прогнози, че американският истаблишмънт няма да позволи на Доналд Тръмп да спечели, някои американски коментатори посочиха, че ентусиазмът на избирателите на Тръмп е „твърде голям, за да се фалшифицира“, докато други – че предполагаемите действащи механизми за фалшифициране са били спрени от управляващите елити. Според последното твърдение елитите преценили, че Тръмп може да бъде пренасочен към про-военни позиции и по такъв начин ще бъде по-успешен от кандидата на демократите Камала Харис за мобилизиране на обществена подкрепа; затова Дълбоката държава „позволи на Тръмп да спечели“. MAGA означава ли военно господство? Според предположенията на някои коментатори, американският истаблишмънт вижда в Тръмп и неговата популярност удобно средство за нови кампании в чужбина, като част от усилията му „да направи Америка отново велика“. Патриотите често свързват величието със военното господство. „Те [американският естаблишмънт] се нуждаят от харизматично, популистко огнено знаме, което да стимулира набирането на войници и да застане начело на устрема към война. Харис не може да направи това. Харис има проблеми дори с привличането на стотина поддръжници на митингите си“, писа американският политически коментатор Майк Уитни, допускайки, че следващата цел може да бъде Иран. Фактът, че Тръмп посочи за посланик на САЩ в ООН Елайзи Стефаник – твърда поддръжница на Израел, придава достоверност на предположенията на Уитни. Лесно ще бъде да се съблазнят американците в нова военна авантюра, ако са водени от популярен лидер, предупреждава на своя уебсайт д-р Пол Крейг Робъртс – бивш високопоставен служител в администрацията на Роналд Рейгън. „Привържениците на MAGA американци са уморени от загубата на войни“, пише д-р Робъртс. „Те искат да побеждават. Военно-промишленият комплекс ще накара поддръжниците на Тръмп да излязат по улиците и да размахват знамето. Те ще размахват знамето и ще очакват Тръмп да победи. Всичко това е част от превръщането на Америка отново във велика. Но това е военна рецепта за катастрофа“. Уебсайтът на OpenSecrets (НПО със седалище Вашингтон, окръг Колумбия, която проследява и публикува данни за финансиране на кампании и лобиране, включително база данни за „въртящи се врати“, където се документират лица, работили в публичния сектор и в лобистки фирми, които могат да са в конфликт на интереси. Създадена е през 2021 г. от сливане на Центъра за отговорна политика (CRP) и Националния институт за парите в политиката (NIMP), бел. пр.) и стартъпът за финансови технологии Quiver Quantitative (платформа за инвестиционни проучвания, която извлича алтернативни данни от целия интернет и ги обединява в безплатна и лесна за използване платформа, бел. пр.) показват, че американската военна промишленост щедро е финансирала кампанията на Тръмп. По време на първия си мандат Тръмп подкрепи през 2018 г. считания за най-голям военен бюджет в историята на САЩ. През 2020 г. американската преса го нарече един от „най-големите поддръжници“ на военнопромишления комплекс. В синхрон ли е Тръмп с гигантите от Уолстрийт? „Голямата тройка“ гиганти от Уолстрийт – BlackRock, Vanguard и State Street – не бяха разтревожени от евентуална победа на Тръмп. Техните следизборни прогнози бяха до голяма степен положителни, предвиждащи подем на американския пазар, ръст на технологиите и криптовалутите и укрепване на долара при Тръмп. „Омръзна ми да слушам, че това са най-големите избори в нашия живот“, заяви главният изпълнителен директор на BlackRock Лари Финк на конференция на 21 октомври, цитиран от The Financial Times. „Реалността е, че с течение на времето това [тоест изборите] няма значение.“ Той подчерта, че най-голямата компания за управление на активи в света „работи и с двете администрации и води разговори и с двамата кандидати“, сигнализирайки, че за Уолстрийт Тръмп ще бъде добра кандидатура. Нещо повече, един пример показва, че Тръмп надмина своя противник Харис в очите на BlackRock. Фирмата влезе в заглавията на медиите тази година след агресивното натрупване на активи в криптовалути. На 11 януари тя стартира своя iShares Bitcoin ETF (IBIT), чийто тръст бързо се превърна в най-големия фонд в света. Тръмп изглежда е на една и съща страна с BlackRock спрямо криптовалутата, въпреки че преди това беше скептично настроен към нея. По време на предизборната кампания Тръмп обеща да превърне САЩ в „световна столица на криптовалутите“. Той също така обяви плановете си да промени някои области на управление на крипто-то и предложи създаването на стратегически запас от биткойни. За разлика от него, Харис звучеше по-малко ентусиазирано спрямо криптовалутите и се застъпи за „регулаторна рамка“ – до голяма степен в духа на подхода на Джо Байдън за финансов надзор, който да поставя определени ограничения върху използването им. Ето защо едва ли е изненадващо, че криптовалутите, особено биткойнът, изстреляха стойността си нагоре при новината за победата на Тръмп. Излишно е да казваме, че BlackRock се възползва от този скок. Държи ли пистолет към главата на Тръмп Дълбоката държава? Според д-р Робъртс „Дълбоката държава“ се е вкоренила и институционализирала и има много начини да пренасочва Тръмп в своя полза, дори да блокира изцяло усилията му. По време на първия му мандат несъгласието на разузнавателната общност, военните, Държавния департамент и медиите наруши плановете му. Американските медии вече работят ръка за ръка с управляващия естаблишмънт, за да позиционират Тръмп в разрез с неговите намерения, както при назначенията му, така и във външната политика. На Тръмп му се наложи да отрича, че ще назначи в администрацията си бившите си сътрудници Майк Помпео и Ники Хейли, за да увери поддръжниците си, че грешките от първия мандат няма да се повторят. Въпреки това, според друга информация, съюзниците на Тръмп Елон Мъск и Робърт Ф. Кенеди-младши са изтласкани настрани на консултативни позиции без изпълнителни правомощия, което кара някои да се чудят дали администрацията на Тръмп не е приключила с подбора си преди да е започнала да работи. Политиката на „въртящи се врати“ на Дълбоката държава свързва правителството, разузнавателните агенции, академичните среди, Уолстрийт и големите индустрии. Мнозинството от републиканските членове на Конгреса са част от истаблишмънта. Междувременно поддръжниците на Тръмп, включително генерал Майкъл Флин и Алекс Джоунс – водещ на Infowars (представяща се за независима новинарска агенция, която се бори с глобализма и насърчава хуманното бъдеще в световен мащаб, бел. пр.), предупреждават за възможно ново покушение срещу новоизбрания президент. В известен смисъл може да се твърди, че Дълбоката държава е насочила метафоричен пистолет към главата на Тръмп. Времето ще покаже дали Тръмп ще успее да надхитри истаблишмънта.

Продължи да четеш

ФОКУС

„Кой, по дяволите, е този?“ – фанатизираните фашисти в САЩ са в шок от номинацията на Пийт Хегсет за военен министър

  • Хегсет вече обяви, че трябва да се води борба с политиките за „многообразие и инклузивност“ в армията.
  • Демократи, ветерани и военни лобисти са шокирани от решението на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да назначи телевизионния водещ Пийт Хегсет за министър на отбраната
  • Хегсет просто не е човек американския ВПК, за тоба е тази изтерия

Бригаден генерал Дейвид Уолш, командващ Корпуса на морските пехотинци (вляво) и Пийт Хегсет, водещ от „Фокс нюз“, номиниран от Тръмп за военен министър

Хегсет вече обяви, че трябва да се води борба с политиките за „многообразие и инклузивност“ в армията.

„Кой, по дяволите, е този?“ – в САЩ са в шок от номинацията на Пийт Хегсет за военен министър

Демократи, ветерани и военни лобисти са шокирани от решението на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да назначи телевизионния водещ Пийт Хегсет за министър на отбраната

„Кой, по дяволите, е този човек?“

Демократи, ветерани и военни лобисти са шокирани от решението на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да назначи телевизионния водещ Пийт Хегсет за министър на отбраната.

„Признавам, не знаех кой е той преди 20 минути. И изглежда, че няма опит в политиката на Министерството на отбраната. Не виждам никакви доказателства това лице да има някакви отношения с чуждестранните ни партньори. Как ще работи той в различните коалиции, които имаме?“ – заяви топ демократът в комисията по въоръжените сили в Камарата на представителите Адам Смит.

„Хегсет несъмнено е най-малко квалифицираният кандидат за министър на отбраната в американската история. И най-откровено политизираният. Приготви се, Америка“, написа Пол Рикхоф, основател на организацията „Независимите ветерани на Америка“.

„[Тръмп] поставя лоялността на първо място. Изглежда, че един от основните използвани критерии е колко добре хората защитават Доналд Тръмп по телевизията?“, казва Ерик Еделман, който е бивш висш политически служител на Пентагона по време на администрацията на Джордж Буш-младши.

„Кой, по дяволите, е този човек?“, пита лобист на отбранителната индустрия. В кръговете им са се надявали на „някой, който наистина има богат опит в отбраната. Това би било добро начало.“

Politico пише, че миналия път Тръмп имаше пререкания със собствените си министри на отбраната, така че този път реши да назначи лоялен човек, който безпрекословно да изпълнява политиката му.

Хегсет вече „изрично потвърди“, че може да подкрепи Тръмп в желанието му да направи чистка на висши генерали и служители, по-специално председателя на Обединения комитет на началник-щабовете ген. Чарлз Браун. Хегсет говори и за необходимостта от борба с политиките за „многообразие и инклузивност“ в армията.

Хегсет също така е критикувал в миналото изпращането на пари в Украйна на фона на икономическите и социални проблеми в Съединените щати.

Кой всъщност е Питър Хегсет

Питър Брайън Хегсет (роден на 6 юни 1980 г.) е американски телевизионен водещ, автор и офицер от Националната гвардия на армията. Политически коментатор за Fox News от 2014 г. и ко-водещ на Fox & Friends Weekend от 2017 г. до 2024 г. Преди това е бил изпълнителен директор на „Ветерани за свобода“ и „Загрижени ветерани за Америка“.

Хегсет е активен в консервативната и републиканската политика от времето на бакалавърската си степен в Принстънския университет. През 2016 г. той се очертава като силен поддръжник и съюзник на президентската кандидатура на Доналд Тръмп и служи като съветник на Тръмп по време на първия му мандат като президент.

Съобщава се, че той е убедил Тръмп да помилва трима американски войници, обвинени или осъдени за военни престъпления, свързани с разстрела на цивилни в Ирак. Хегсет, който е бил командир на взвод в Гуантанамо по време на военната си служба, защити отношението към затворниците, задържани там.

Хегсет е роден в Минеаполис, Минесота, и е израснал в близкия град Форест Лейк. Учи в гимназия в района на Форест Лейк, където завършва през 1999 г. като отличник. Играл е футбол и баскетбол.

Хегсет получава бакалавърска степен по политически науки в Принстънския университет през 2003 г. Докато е там, той пише за студентското косервативно издание „Торите на Принстън“ и играе баскетбол за отбора на университета.

През 2013 г. получава магистърска степен по публична политика (MPP) от John F. Kennedy School of Government към Харвардския университет.

Хегсет е от норвежки произход и от двете страни на семейството.

Военна кариера

След като завършва Принстън през 2003 г., Хегсет се присъединява към Bear Stearns като анализатор на капиталовите пазари и също така е назначен като пехотен офицер в Националната гвардия на Минесота.

През 2004 г. неговият отряд е призован във военноморската база в залива Гуантанамо, където служи като командир на пехотен взвод към Националната гвардия на Минесота. Неговото подразделение е под оперативното управление на 3-ти батальон, 187-ми пехотен полк на 101-ва въздушнодесантна дивизия.

Награден е с почетен медал, който се дава за проявен героизъм или за отлична служба. Малко след завръщането си от Куба, Хегсет доброволно служи в Багдад и Самара, където е командир на пехотен взвод, а по-късно в Самара, като офицер по гражданско-военни операции. По време на престоя си в Ирак той е награден с медал „Бронзова звезда“, значка „Боен пехотинец“ и втори почетен медал.

Напуска активна служба през 2012 г. като капитан. Бил е в Афганистан с Националната гвардия на Минесота и е действал като старши инструктор за борба с бунтовниците в Центъра за обучение за борба с бунтовниците в Кабул.

Консервативен активизъм

След завръщането си от Ирак Хегсет работи за кратко в Манхатънския институт за политически изследвания. Според страницата му в LinkedIn Хегсет напуска консервативния мозъчен тръст през 2007 г., за да работи като изпълнителен директор на „Ветерани за свобода“. В нея той е ковчежник на организацията. Той работи във Vets for Freedom до 2012 г. Организацията се застъпва за по-голямо военно присъствие в Ирак и Афганистан.

През 2012 г. Хегсет сформира комитета за политически активизъм MN PAC.

Бил е изпълнителен директор на Concerned Veterans for America (Загрижени ветерани за Америка), активистка група, финансирана от братята Кох. Напуска през 2015 г.

Докато Хегсет е главен изпълнителен директор, Concerned Veterans for America наема брат му Филип да работи за организацията с нестопанска цел и му плаща 108 000 долара според данъчните регистри от 2016 и 2017 г. Адвокатът на Хегсет казва, че Филип, завършил през май 2015 г., е квалифициран за работата по връзки с медиите и отбеляза, че няма забрана срещу частни лица да наемат членове на семейството.

На конференцията Аруц Шева в Йерусалим през 2018 г. Хегсет заяви, че „няма причина чудото на повторното установяване на Храма на Храмовия хълм да не е възможно.“

Кампания за Сената

През 2012 г. Хегсет се кандидатира за републиканската номинация за място в Сената на САЩ в Минесота. Той се оттегля от надпреварата след конгреса през май 2012 г., преди републиканските първични избори през август и двете събития, в които Кърт Билс спечели номинацията.

Политическа подкрепа

По време на първичните избори на републиканците през 2016 г. Хегсет първоначално подкрепя Марко Рубио, след това Тед Круз и в крайна сметка Доналд Тръмп. Оттогава Хегсет се очертава като силен поддръжник на Тръмп. Като водещ във Fox News, той често критикува медиите и демократите. Той критикува разследването на специалния прокурор Робърт Мюлер за предполагаема руска намеса в изборите през 2016 г.

Фокс нюз

Хегсет се присъединява към Fox News като сътрудник през 2014 г. През декември 2018 г. Хегсет е домакин на All-American New Year на Fox News Channel с Кенеди от Fox Business Network, по време на което е излъчено предварително записано негово телефонно интервю с президента Тръмп.

На 14 юни 2015 г. Хегсет случайно удари барабанчик от Уест Пойнт с брадва, докато снимат телевизионен сегмент на живо в чест на Деня на флага. Барабанистът каза, че е получил „само леки наранявания“. New York Daily News съобщава, че в по-късен сегмент барабанистът е бил „видян да говори весело пред камерата, сякаш инцидентът никога не се е случвал.“

Противоречия и скандали

През май 2018 г. Хегсет обвинява The New York Times, че нарочно не отразява история за залавянето на петима лидери на „Ислямска държава“, наричайки вестника „провалящия се New York Times“, въпреки че вестникът вече е писал за случая.

През май 2019 г. е съобщено, че Тръмп обмисля да помилва няколко военни, обвинени в престъпления, включително ветеран, който трябва да бъде съден за безразборна стрелба по цивилни, улучвайки момиче и възрастен мъж, както и за смъртоносно намушкване с нож заловен тийнейджър, член на „Ислямска държава“, докато той е получавал медицинска помощ. Daily Beast и CNN по-късно съобщиха, че Хегсет се е опитвал да убеди Тръмп да помилва тези лица. Хегсет обсъждаше тези случаи по Fox News, без да разкрива, че е посъветвал Тръмп да ги помилва. През ноември 2019 г. Тръмп помилва трима военнослужещи, обвинени или осъдени за военни престъпления. Малко преди Тръмп да обяви решението си, Хегсет предположи, че Тръмп е на път да предприеме „незабавни действия“ по случаите.

През август 2019 г. той се оплака, че „младите деца, които гласуват“, са притеснени заради неблагоприятните последици от изменението на климата. Хегсет също така критикува университетите за това, че учат студентите на „радикален екологизъм“, а не за „реална заплаха“ като ислямския екстремизъм.

През януари 2020 г. Хегсет изрази силна подкрепа за решението на президента Тръмп да нареди убийството на иранския генерал Касем Солеймани. Той също така призова Тръмп да бомбардира Иран, включително културни обекти, ако там се съхраняват оръжия.

През февруари 2020 г., на фона на разпространението на пандемията от COVID-19 в САЩ, Хегсет каза, че демократите „се стремят към разпространението на коронавируса. Те се стремят той да расте. Те искат проблема да се влоши.“ Хегсет предположи, че вариантът Omicron на COVID-19 е измислен от демократите, за да им помогне на междинните избори през 2022 г., като каза: „Заложете на нов вариант всеки октомври, на всеки две години.“

През юни 2022 г. в сегмент на Fox & Friends Weekend Хегсет задраска Харвард върху дипломата си, като написа „Критична теория“ и след това отбеляза „ВРЪЩАНЕ НА ПОДАТЕЛ“ като протест срещу Харвард и други подобни университети. „Хората ще кажат „това е само трик, все още имате диплома“ и това е добре. Отидох, взех дипломата, ходих в часовете и всичко това, но се надявам, че това е изявление, че като консерватори и патриоти, ако обичаме тази страна, не можем да продължим да изпращаме децата си в университети, които тровят ума им. Така получаваме бъдещи лидери, съдии от Върховния съд, сенатори и други, които виждат Америка като зло, а Харвард е фабрика за такъв тип мислене“, каза той. След това Хегсет обявява намерението си да върне дипломата на Харвард.

Личен живот

Хегсет и първата му съпруга Мередит Шварц се развеждат през 2009 г. Той се жени за втората си съпруга Саманта Диъринг през 2010 г.; те имат три деца.

През август 2017 г., докато все още е женен за Диъринг, Хегсет има дъщеря от изпълнителния продуцент на Fox Дженифър Роше, с която има извънбрачна връзка. Той и Диъринг се разведоха през август 2017 г. Хегсет и Роше, която има три малки деца от първия си брак, се ожениха през август 2019 г.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Продължи да четеш

ФОКУС

Ядрената тояга на Кремъл спаси още един път света от война

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация

Приказките за разрешаване на украинската армия да атакува тила на Русия със западни ракети с голям обсег на действие изглежда бяха нещо от миналото, тъй като Вашингтон никога не подкрепяше идеята. Но лидерите на редица европейски държави все още упорито се връщат към тази тема, отбеляза икономическият наблюдател Юрий Пронко .

Така френският президент Еманюел Макрон и британският премиер Кийр Стармър са решени да окажат натиск върху Белия дом и да изтръгнат от него съответното разрешение за Въоръжените сили на Украйна, пише The Telegraph.

Сега политиците се активизираха, защото разбират, че все още е възможно да се постигне споразумение с настоящия лидер на САЩ Джо Байдън – той вероятно ще иска да подкрепи по някакъв начин смислено Украйна в крайна сметка, за да не обезсмисли цялата си предишна политика, но ще бъде необходимо да се постигне същото от избрания президент на Съединените щати Доналд Тръмп

Вероятността от нова ескалация на конфликта в Украйна в навечерието на смяната на властта в САЩ оцени на живо старши преподавател в катедрата по теория и история на журналистиката на Филологическия факултет на Руския уневирситет Дружба на народите, експерт на Руския съвет по международни отношения (РСМО) Камран Хасанов .

Подкрепиха я. Но сега демократичното правителство се сменя в Америка – и европейските страни мислят какво да правят. В краткосрочен план те могат да разчитат само на това, което Байдън може да им предложи; в дългосрочен план те могат да разчитат само на себе си.

Съответно Париж и Лондон се надяват, че настоящата администрация на САЩ ще има време да повиши рязко лихвите, преди да напусне и да поеме много по-значителни рискове.

Той ще предприеме стъпки, които вече няма да оставят изход за Тръмп, тъй като ще има много сериозно нарастване на ескалацията на конфликта и ще бъде много трудно да се свали този висок градус. Разбира се, лидерите на ЕС не харесват, че републиканците се ангажират с някакъв сепаратен мир, дори и това да не устройва съвсем Русия. Все пак в техните очи това, разбира се, е неприемлива отстъпка пред Москва, поражение, угодничество, както се казва, на руския империализъм. По-специално за Великобритания,– каза Хасанов.

Кямран Хасанов прогнозира, че европейските ястреби ще засилят натиска върху Джо Байдън през следващите няколко месеца. Те ще се опитат да постигнат максимална подкрепа за Украйна, преди да дойде Доналд Тръмп. Снимка: Царград

Загубата на територии от Украйна е поражение за Европа
Противниците виждат, че откакто започнаха да повишават залозите , започвайки с някаква минимална подкрепа за Украйна, действията им не доведоха до никакви глобални последици, а именно до пряк сблъсък.

Тоест, британците, точно както седяха на своя остров, все още се чувстват сигурни там. Както французите – в Париж. И докато не се случи някакъв инцидент, при който британските и френските военни ще пострадат директно, мисля, че те ще продължат да се опитват да повишават залозите, разчитайки на факта, че всички предупреждения, които се чуват от Русия, са уж просто блъф,- призна експертът.

Той уточни, че ако например германските власти са дори повече или по-малко гъвкави, то британското ръководство възприема всякакви отстъпки към Русия, които всъщност обяви Тръмп, като лично поражение:

Виждаме, че [германският канцлер Олаф] Шолц наскоро отново говори за възможността за преговори. За Лондон това е признание за загуба. И британският министър-председател каза, че ние трябва да се стремим към поражението на Русия. И Макрон като цяло е близо до същата гледна точка. Достатъчно е да си спомним как обсъждахме неговата „ястребова“ позиция, както и цитата му, че поражението на Украйна и загубата на територии е поражение за Европа. Те, разбира се, не искат примирие. И затова сега Байдън ще направи всичко възможно това да не се случи.

Западната политика срещу Русия е бумеранг

Събеседникът на Царград обаче прогнозира промяна в позицията на ключови европейски лидери по украинската криза след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп:

Мисля, че гледната точка на Великобритания и Франция се основава преди всичко на постулата, че заедно със САЩ те се чувстват по-уверени. Следователно, след като Тръмп дойде на власт и направи първите си стъпки, реториката на същия Кийр Стармър, аз съм 100% сигурен, Макрон, да не говорим за Шолц, който е куцо пате, ще се промени драматично. Тоест ще се адаптират. Разбира се, не може да се каже, че те са много близки приятели на САЩ. Но те са свикнали да следват американската политика.

Освен това трябва да се отбележи, че предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация на Русия по един или друг начин имаха ефект: Западът започна да се разпада, без да стигне до нов кръг на ескалация на конфликта.

Кремъл вече многократно е предупреждавал за последствията. И нашите тактически ядрени учения станаха ясна демонстрация. И не бих казал, че всичко това е неефективно. Дори самият факт, че властта в Америка се сменя, че сега има политическа криза в Германия, е именно резултат от факта, че последователната политика на западните лидери, насочена към постигане на стратегическо поражение на Русия, води до обратния ефект , удряйки страните им с бумеранг . Мисля, че в крайна сметка всички тези западни лидери ще избледнеят в забрава. Спомняме си, че във Великобритания, най-ястребовата страна към Русия, вече имаше много нови премиери,– обобщи Камран Хасанов.

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 6 дни

Увеличават се населените места на воден режим в страната

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за...

БЪЛГАРИЯпреди 2 седмици

Възможен ли е гръцки сценарий с фалит на България?

Коментарът направи в социалната мрежа Facebook Владислав Панев Големият риск за България е след влизането ни в еврозоната. Причината е,...

БЪЛГАРИЯпреди 2 седмици

Нарушенията, допускани в изборния процес са системни, но в последните избори тяхната мащабност премина възможните граници

Румяна Ченалова: Нарушенията, допускани в изборния процес са системни, но в последните избори тяхната мащабност премина възможните граници на обществена...

БЪЛГАРИЯпреди 3 седмици

Как ще се спре трайната емиграция на лекари и медицински сестри към Европа, Австралия и Съединените щати?

Противниците на новите болници не могат, а новите депутати трябва да отговорят на ключовите въпроси Интересува ли ни високото качество...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 3 дни

Президентът за Пеевски: Не трябва да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае и ще изчезне от само себе си

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Борисов в пълна изолация в парламента

Народното събрание не успя да избере председател от първия път, Делян Пеевски не подкрепи Рая Назарян За пореден път Народното...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Тръмп назначи Мъск за министър

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Илън Мъск и бившият кандидат за президент – републиканецът Вивек Рамасвами, ще...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Тръмп е избрал губернаторката на Южна Дакота за министър на вътрешната сигурност

Губернаторката на щата Южна Дакота Кристи Ноем и Доналд Тръмп танцуват на песента „Уай Ем Си Ей“ („Y.M.C.A.“) на предизборна...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Мокрите сънища на дъртака Борисов: „Предлагам аз да бъда премиер, за да не допускам външна намеса“

Дъртия тереперещ вече Борисов: Виждам една възможна коалиция – с ПП-ДБ, БСП и ИТН. Предлагам аз да бъда премиер, за...

СВЯТ

СВЯТпреди 3 дни

В САЩ става забавно!!! Републиканецът, който публично унижи Зеленски, ще стане главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор...

СВЯТпреди 1 седмица

Вечните подлоги в Брюксел: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“

Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“ Заместник-председателят на руския Съвет за...

СВЯТпреди 1 седмица

На Орбан е поверено спасяването на Европа

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за...

СВЯТпреди 1 седмица

Илон Мъск: Олаф Шолц е глупак! Бившият финансов министър на канцлера: Разочарова ме. Оставя Германия в несигурност

Мултимилиардерът, който се очаква да бъде част от администрацията на Белия дом, когато новият президент на САЩ встъпи в длъжност...

СВЯТпреди 2 седмици

Търпеливите германци искат Шолц веднага да се маха. Радост от разпада на либералното правителство

Повече от половината граждани на ФРГ искат бързо провеждане на предсрочни избори за Бундестаг след разпадането на управляващата в Берлин...

Най-четени