БЪЛГАРИЯ
Властта сурвака с шокиращи цени на водата
- Поскъпването на водата за домакинствата от 1 януари 2025 г. ще бъде по-голямо от първоначалния проект на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
- Одобреното от регулатора повишение е средно с близо 4 на сто, но в някои области новите цени са наистина шокиращи.
КЕВР реши в повечето областни градове поскъпването на водата да бъде с 0,5-0,6 на сто по-голямо от първоначалните разчети, без от регулатора да обявят официално защо това се налага. Но има няколко областни градове, в които поскъпването е значително по-голямо от първоначалния проект.
В Пазарджик в първоначалния доклад на КЕВР е предложено вдигане цената на водата за домакинствата с 0,3%. А крайното решение на КЕВР е за поскъпване с 5,1 на сто. В Кърджали също има значителна промяна от първоначалния проект. При предложено от КЕВР поевтиняване на водата с 1,2%, крайното решение на регулатора е за поскъпване с 2,3 на сто.
За София първоначалният проект на КЕВР беше за повишение на цената на водата за бита с 4,3 на сто до 3,674 лв. за кубик. А крайното решение е за поскъпване с 4,9 на сто до 3,6948 лв. за кубик. Това става след като от 1 октомври водата за домакинствата в столицата поскъпна с близо 20 на сто. Така общото поскъпване само в рамките на четири месеца е с близо 25 на сто.
Най-голямото поскъпване от 1 януари 2025 г. е за жителите на Сливен – с близо 20 на сто, като цената там ще достигне 4,674 лв. за кубик. На второ място по поскъпване е Перник, където КЕВР е одобрила повишение с 9,9 на сто. На трето място е Шумен с поскъпване от 9,6%, въпреки проблемите с водоснабдяването и качеството на водата в града.
С увеличението на цените не се решават проблемите във ВиК сектора, а се задълбочават, заяви Цветанка Илиева, главен експерт в отдел “Права на потребителите на административни и обществени услуги” към Омбудсмана на заседанието на КЕВР, на което беше разгледано повишението на цените.
През годините Омбудсманът е изразявал мнение, че предложеният механизъм за определяне на цените, разработен от КЕВР през 2015 г. и в сила от 2016 г., постига значително повишение на цените на ВиК услугите, без да се подобрява качеството на услугите. Според годишния доклад за ВиК сектора на КЕВР за 2023 г. общите загуби във водоснабдителната система средно за страната са 60,21%, което е колкото през 2015 г. – 60,34%, и през 2016 г. – 60,76%. По данни на МРРБ, към 26 ноември 255 хил. души в 13 града и 261 села са с нарушено водоснабдяване.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
БЪЛГАРИЯ
Орбан съобщи уникална новина за българската рафинерия на Лукойл
- Руската компания искала да продаде една от рафинериите си с открит търг
- Държавната унгарска компания MOL иска да купи рафинерията на „Лукойл“ в България, съобщи премиерът Виктор Орбан.
На брифинг в събота в Будапеща – ден след визитата му в София – Орбан обяви, че компанията е подала оферта за „Лукойл Нефтохим“ в Бургас и е един от седемте кандидати. В петък Орбан бе на среща с президента Румен Радев и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. В изявленията след двата разговора нито от страна на госта, нито от домакините му бе спомената офертата.
Унгарската новинарска агенция MTI и световната Ройтерс съобщиха новината и цитираха думите на премиера, че руската компания искала да продаде една от рафинериите си с открит търг, а MOL е единственият кандидат от страна от Европейския съюз.
- Името на MOL като кандидат за рафинерията се върти от месеци, но от „Лукойл“ настояват, че не са за продан. Компания обяви, че ако се стигне до решение да се търси нов собственик, ще бъде съобщено официално за това.
В началото на ноември „Файненшъл таймс“ написа, че имало фаворит за продажбата – консорциум с компаниите Oryx Global и DL Hudson. Това било посочено в писмо, изпратено до Кремъл, а до финалния кръг стигнали азербайджанската Socar, казахстанската KazMunayGa и турската Opet, пише „Дневник“. И цитира изданието oilprice.com, в което Сирил Видерсхофен – консултант и изследовател в Hill Tower Resource Advisors, написа в събота: „Съобщава се, че унгарската нефтена и газова компания MOL е в процес на придобиване на активите [на Лукойл в Бургас]. Унгарският президент Орбан настоява за сделката, както се вижда от посещенията му при български официални лица, включително президента Радев.“
Според него анализатори предупреждавали, че може да има руско финансиране, тъй като финансовият капацитет на MOL е ограничен. „Участието на Орбан трябва да предизвика безпокойство у европейските власти, които може да обмислят блокиране на сделката, ако се докажат руските връзки. Унгарската собственост върху активите на „Лукойл“ може допълнително да затвърди влиянието на Москва на Балканите“, казва още той.
„Решението ще вземат българите“, каза Орбан в събота на срещата с журналисти, посветена основно на международни теми.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
БЪЛГАРИЯ
БНБ взе важно решение за банките
Антицикличният капиталов буфер ще е 2% за първото тримесечие на 2026 г.
БНБ определи нивото на антицикличния капиталов буфер, приложим към кредитни рискови експозиции в Република България, на 2% през първото тримесечие на 2026 г. Той има за цел да запази способността на банковата система да посрещне неблагоприятните ефекти от проявленията на бизнес и финансовия цикъл чрез засилване на капиталовата позиция на банките.
При определянето му се вземат под внимание и допълнителни индикатори, фокусирани върху кредитния пазар, задлъжнялостта, пазара на недвижими имоти, както и общото състояние на икономическата среда.
От БНБ напомнят, че от 1 октомври 2024 г. банката въведе изисквания за показателите за кредитните стандарти при отпускане и предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Кредитната динамика в този сегмент и свързаните с нея потенциални системни рискове в средносрочен план са определящ фактор за въвеждането на изискванията. Мярката допълва приложените от БНБ капиталови буфери, като ефектът от прилагането й ще бъде част от регулярното наблюдение и анализ.
Поддържането на антицикличен капиталов буфер засилва капиталовата позиция на банковата система, като подсигурява повишена устойчивост срещу неблагоприятни тенденции в икономическата активност или други потенциални проявления на цикличните системни рискове.
През 2021 г. БНБ повиши нивото на антицикличния буфер, приложим към местни кредитни рискови експозиции, на 1% от 1 октомври 2022 г. и на 1,5% от 1 януари 2023 г., като през септември 2022 г. нивото на антицикличния капиталов буфер беше увеличено допълнително на 2% в сила от 1 октомври 2023 г.
Предвид трайно запазилите се високи темпове на кредитен растеж и несигурността в икономическата среда, антицикличният капиталов буфер на ниво от 2,0% през първото тримесечие на 2026 г. има за цел да засили устойчивостта на банковата система при натиск върху доходността и капиталовата позиция, предизвикан от потенциално нарастване на необслужваните кредити и обезценките.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
БЪЛГАРИЯ
Пенсионерите надхитряват скъпотията с майсторлък
Възрастните хора разчитат на домашните продукти и уменията си да ги приготвят и консервират, така че трапезите им за пранзиците да са обилни
Броени дни остават до Бъдни вечер, когато на трапезата трябва да сложим нечетен брой постни ястия. Според вярванията, колкото повече са те, толкова по-богата и обилна ще е следващата година. Затова и от най-стари времена българинът реди тежки софри с надеждата, че това, което предстои ще бъде по-добро.
За Цеца Белорешка държи на Бъдни вечер задължително да сложи вкусни постни сарми. „Плънката ми за сармите е следната – една чашка ориз, червен лук, малко праз лук, люти чушки, който обича, червен пипер и морков. Смесва се и се свиват сармичките”.
Има обаче и тайна съставка – зелев сок. Той е важен, за да станат сармите хем крехки, хем по-вкусни. „Редят се в гювеча и слагам от зелевия сок, за да са малко кисели”, казва Цеца.
Може да не е за вярване, но зелевият сок е газиран. И това обаче се прави с майсторлък. „В подаръчните торбички слагам ориз по 2 торбички, после в бидона и водата става като газирана. Конкуренция е на шампанското. Слагам и ябълки, за да е ароматно”, разкрива още жената.
Проста сметка обаче показва, че едно от основните блюда за Бъдни вечер може да се окаже доста скъпо. Килограм кисела зелка на пазара струва 2.50, а в търговската мрежа малка зелка със зелев сок в 5-литрова кофичка на промоция е 10 лева. А върху масата на Цеца буквално се е изсипал рогът на изобилието. И човек неминуемо си задава въпроса забогатяха ли пенсионерите в Северозапада или познават пазара в детайли така, че да надмогнат цените?
„Аз много, много не ходя по пазарите, защото не мога да се придвижвам и затова си отглеждам ябълките в градината. Имам 4-5 различни сортове”, добавя Цеца.
Има две огромни щайги, за които пенсионерката няма да плаща 1,50 лева за килограм. При цени на сухите чушки между 0,60 и 0,70 лева, Цеца си има наниз домашни. С труд си е спестила купуването на килограм боб на цени между 3,50 и 6 лева. Затова няма проблем да сготви традиционните 9, че и 11 постни ястия за Бъдни вечер.
„Туршията аз съм си я правила, зеленият боб аз съм си го произвела и си го консервирам. Градинката ми не е много голяма. Аз съм пенсионер-инвалид, но в градината си посаждам всичко – домати, чушки, краставички, зелен боб”, посочва още Цеца.
Въпреки, че това изобилие не е купено от магазина, тя не изхвърля храната, която традиционно остава след Бъдни вечер. Ползва я за гарнитура на месото или я прибира във фризера. „Всичко се съхранява. Няма начин сега на тия времена да се изхвърля храна. Хем е скъпо, хем не си заслужава да готвя пак втори, трети път”, казва още тя.
А на Бъдни вечер освен традиционната трапеза, най- важното нещо все пак е това, което си пожелаваме. „Здраве, работа, мир, спокойствие най-вече”, добавя Цеца.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
БЪЛГАРИЯпреди 5 месеца
Изкривеният Джо Байдън не е бил годен да служи вече
-
LIFEпреди 6 месеца
Жега: Палома би шута на Жоро Инса, касичката на Бойко отпраши в Монако да дави любовната мъка
-
БЪЛГАРИЯпреди 5 месеца
Цената: 10 милиона за нова партия, бомбата пред колата на Гешев е заложена от Христо Ковачки!
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
С избора на Даниил за патриарх върнаха надеждата и вярата в Бога на унижения ни и изстрадал народ
-
СВЯТпреди 5 месеца
Предишния лакей се оказа прекалено тъп, МИ 6 го смени с друг
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
Лукойл“ свали Валентин Златев от шефското място на компанията у нас, назначен е нов управител
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
Кметицата обяви 28-годишния си заместник за виновен за всички кражби по „Графа“…
-
ЗДРАВЕпреди 6 месеца
Никога не давайте телефон на детето, когато реве