Свържете се с нас

АНАЛИЗ

Азърбейджан не коленичи на Вашингтон, вече не е от добрите

През последните дни САЩ и Азербайджан неочаквано си размениха поредица от остри изявления. Това се случи на фона на редица антируски стъпки на арменския премиер Пашинян и приемането на „закон за отбраната на Армения“ в САЩ. Предисторията на случващото се е пряко свързана с това как Вашингтон разбира бъдещите планове на Азербайджан по отношение на прилежащите територии.

Всичко започна с това, че Баку отказа среща между външните министри на Армения и Азербайджан във Вашингтон. „Едностранният подход на САЩ може да доведе до загуба на посредническата им роля. Със своите действия и изявления САЩ вредят на усилията за сигурност на транспорта“, каза азербайджанското външно министерство. По-рано Илхам Алиев също отказа среща с лидерите на Европейския съюз в Испания.

Някаква „сигурност на транспорта“, спомената от азербайджанското външно министерство, не е намек за хипотетичния Зангезурски коридор, а просто претекст. Баку твърди, че рязкото влошаване на отношенията със САЩ е инициирано от Вашингтон. Това са нещо като „санкции“. Форма на принуждаване на Азербайджан да се държи по начин, който в момента се смята за „демократичен“ във Вашингтон. Помощник държавният секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Джеймс О’Брайън заяви, че „САЩ могат да нормализират отношенията с Азербайджан само ако има напредък в мирните преговори между Баку и Ереван“.

Почти едновременно с това арменският премиер Никол Пашинян, който е зает основно с международни пътувания (с изключение на Русия и срещи в рамките на постсъветските международни организации), започна да говори, че подписването на мирен договор с Азербайджан е възможно само ако се спазват редица „съгласувани принципи“. МВнР на Азербайджан отговори, че „отношенията между страните не могат да бъдат едностранчиви“. В резултат на това Баку заяви, че „в такива условия смятаме възможността за посещения на високо ниво на САЩ в Азербайджан за неуместна“.

Трябва да се признае, че О’Брайън пръв каза, че при сегашната ситуация посещенията на високопоставени американски служители в Баку са невъзможни. Помощник-държавният секретар неочаквано се появи в Сената като безпрецедентен апологет на Армения. О’Брайън каза: „Ние многократно сигнализирахме, че използването на сила в Армения е напълно неприемливо. Властите в Баку ни увериха, че нямат такива намерения. И ние следим много внимателно за движение на войски и всякакви признаци, че може да имат други планове.“ И това беше предшествано от странни публикации в американската преса, че Баку може да нападне Армения едва ли не в близките дни.

В резултат на това Сенатът на САЩ прие „Закона за отбраната на Армения от 2023 г.“. Същността му е, че всяка „военна или друга помощ“ на Азербайджан вече е невъзможна, тя е замразена, докато Баку не изпълни исканията на Вашингтон. И обратното – отворен е пътят на Армения да получава военни средства от чужбина. Случващото се е още по-фрапантно, тъй като само преди шест месеца, през март 2023 г., ръководителят на Държавния департамент Блинкен заяви, че Азербайджан се нуждае от защита, имайки предвид необходимостта да го зареждат с оръжия от чужбина.

Въпросът тук не е, че Сенатът на САЩ смята, че всяка военна помощ от чужбина за трета страна е възможна само с нейно разрешение. Такъв неочакван обрат на САЩ към Армения се свързва с демонстративното поведение на Пашинян спрямо Москва и постсъветските организации. Веднага след като министър-председателят на Армения започна да саботира различни видове срещи в рамките на ОДКБ и икономическите организации, арменците се превърнаха за американските законодатели в „демократична нация“, която трябва да бъде подкрепяна по всякакъв начин.

Азербайджан е друг въпрос. В Баку още не е отминала еуфорията от военния успех. Там демонстративно отхвърлят всякакви опити за натиск отвън. Те победиха, те са на върха на силата си в региона, кои са тези европейци или американци да поставят някакви условия.

Баку е вбесен от самия факт на въвеждането на косвени санкции срещу Азербайджан под формата на отказ от военна помощ. Реално това няма да се отрази на боеспособността на Азербайджан, тъй като основният поток от съвременни оръжия идва от Турция и Израел, на които от своя страна не им пукаше за законите, приети от американския Сенат. Това е принципен въпрос.

На Запад никой не вярва на уверенията, че никога няма да има нахлуване на Азербайджан в територията на същинска Армения. Засега говорим само за предполагаемото прокарване на Зангезурския коридор с участието на азербайджанската армия и полиция за защитата му.

Руската страна лобира за участието на руски граничари в охраната на транспортния коридор. Пашинян на свой ред предлага разширяване на мисията на ЕС до 500 души и обявява създаването на специално подразделение на специалните сили за Зангезур. Прави впечатление, че всички участници в тази задкулисна игра като че ли предварително осъзнават самото появяване на Зангезурския коридор като неизбежно. Той вече съществува в политическото поле и се говори само за подробности.

Колкото и да е странно, в неочаквания конфликт между Вашингтон и Баку са заинтересовани и двете страни. Съединените щати са поели курс за „демократизация“ на Армения и отделянето ѝ от Русия. А това изисква демонстрация на добронамереност както лично към Никол Пашинян, така и към арменците като цяло. Оттук и законът, приет от Сената, и различните посещения на американски служители и дипломати в Ереван.

Освен това Вашингтон започна да противопоставя „демократичното“ правителство в Армения на „тоталитарния режим“ в Баку. А това вече е сериозно обвинение, тъй като извежда регионалния, териториален и междуетнически конфликт на нивото на американската идеология.

Реакцията на Азербайджан е предвидима и разбираема. Освен това все повече и повече доказателства сочат, че Баку наистина възнамерява да постигне успех на място с всички налични средства, като основното от тях са военните.

Нека припомним, че съвременната Азербайджанска република се счита, според собствената си конституция, за правоприемник не на АзССР, а на Мусаватистката Азербайджанска демократична република от 1918-1920 г. И наистина има други граници. А темата „Азербайджански Зангезур” отдавна се е превърнала в обичайна тема в азербайджанските медии. Експанзията чрез отричане на териториалните промени от съветската епоха е сегашният външнополитически вектор на съвременен Баку. Може би точно това имат предвид във Вашингтон, когато предупреждават Баку да не използва сила.

Що се отнася до отношенията между Москва и Ереван, арменското ръководство все още не е предприело радикални антируски стъпки. Москва си взе почивка, слагайки „пауза“ на повечето от тези съвместни програми, които изискват висока степен на политическа адаптация. Но на практика се запазват почти всички преференции, които Армения получи от участие, например, в евразийското пространство. Изпълняват се и договорите за доставка на военна продукция.

Може би прословутата „червена линия“ може да бъде теоретичното прехвърляне на оръжия от арменски арсенали в Украйна. Например, става дума за 600 ракети „Точка-У“. ВСУ отдавна ги изчерпаха, но пусковите установки останаха. Ако дори един патрон от арменските арсенали попадне в Украйна, просто няма да има за какво да говорим с нашите арменски другари. Ако Пашинян сериозно води към отделянето на Армения от Русия, то това е най-краткият път. При такива обстоятелства Азербайджан може да си позволи открит конфликт с Вашингтон, дори до забрана на дипломатическа комуникация на високо ниво.

Азербайджан може да не нахлуе в Зангезур и Гегартуник през следващите дни или месеци, но в дългосрочен план Баку ще продължи да затяга хватката си, превръщайки Армения в изолиран остров. В Ереван през последните дни, подбудени от държавната пропаганда, започнаха да се разпространяват видеоклипове, че Армения трябва да се превърне в „транзитен кръстопът“. Не става въпрос дори за това, че тази странна идея пренебрегва географията на региона. Тя пренебрегва политическата реалност и стратегическите стремежи на своите съседи. Никой от съседите на Армения няма нужда от „транзитни кръстовища“. Армения изобщо не им трябва.

И, за съжаление, никой в Ереван не иска да разбере това. За това говори и конфликтът между САЩ и Азербайджан.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

АНАЛИЗ

Борисов трудно ще се оправи с примадоните

Ролята на „златния пръст“ може да изиграе БСП или ИТН

Сега на сцената ще излезе една голяма примадона, ще напълни могъщите гърди с въздух и ще започне да пее. И то се видя – започнаха да летят декларации. Тежко му и горко на г-н Борисов – ще му проглушат ушите. Ще гледаме представлението „Бойко Борисов и примадоните“. Така коментира политическата ситуация проф. Николай Витанов.

„ПП-ДБ са голямата примадона. Има и други – малки. Има едни малки, които да речем – показало се от земята и вече иска ключовото министерство“, обясни той пред БНР.

„Ключовите играчи в държавата са трима и половина“, подчерта проф. Витанов и ги посочи – Бойко Борисов, Делян Пеевски, Ахмед Доган и политикът X, който е потенциален играч на политическия терен. За него останалите са „примадони, които в момента ще проглушат ушите на Борисов с цел да му стъжнят живота, ако трябва да направи правителство“. А Борисов трябва да направи правителство, категоричен е той и обясни:

„Борисов печели, печели избори, но не прави правителство. Ако продължава така, собственият му имидж ще започне да помръква“.

Според него ако все пак „Величие“ влезе в следващото Народно събрание, задачата на лидера на ГЕРБ за правителство ще стане много трудна. „Това означава, че неговите депутати ще намалеят и примадоните ще започнат много по-силно да пеят от сцената, защото той ще е в по-слаба позиция“, подчерта математикът в интервю за предаването „Преди всички“.

По думите му Пеевски с удоволствие би подкрепил такова правителство, дори да не участва явно в него:

„Г-н Пеевски е интелигентен човек и едва ли ще го видим заместник министър-председател. Той ще нареди своите хора“.

При такъв вариант ще е необходима и подкрепата на ИТН, БСП или ПП-ДБ.

Според математика друг вариант за правителство е ГЕРБ да се разбере с ПП-ДБ и да изключат Пеевски. И тогава пак ще трябва обаче „златен пръст“, изтъкна той и отново предположи, че тази роля може да вземе БСП или ИТН.

При опция ГЕРБ + Алианса за права и свободи трябва да включат и ПП-ДБ, коментира също професорът.

Той смята, че вероятността за правителство без ГЕРБ е малка – не повече от 5-10%. И все пак:

„Теоретично е възможно да има правителство без ГЕРБ и без ДПС на Пеевски. Такова правителство би могло да има 120 депутата, но такова правителство не може да стане без „Възраждане““.

„Борисов трудно ще се оправи с примадоните. Трябва му помощ от диригента. Диригентът да размаха палката и да строи примадоните да пеят синхронно с Борисов„, прогнозира проф. Витанов, визирайки САЩ и предстоящите избори за президент.

„В противен случай полека на хоризонта започва да се задава една голяма сянка, която може да преобърне политическата система на държава“, предупреди той.

И посочи, че 2,5 млн. души не гласуват, а над 80 хил. са избрали опцията „Не подкрепям никого“. „Има мегдан за поява на нова партия, която да е два пъти взетото от ГЕРБ на текущите избори“, изчисли математикът.

„Някакъв такъв процес ще започне, защото тези 2,5 млн. избиратели, които не гласуват, те в даден момент ще проявят активност. Те няма да седят и вечно да спят. Ще се появи някаква голяма партия, която ще е алтернатива на сегашните“, прогнозира той, визирайки президента Румен Радев.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

АНАЛИЗ

Северна Корея и Русия разтърсиха международната сцена

Присъствието на севернокорейски войски в Русия поражда опасения в НАТО и Южна Корея относно ескалацията на конфликта в Украйна.

Министърът на външните работи на Северна Корея, Чхое Сон Хуи, пристигна в Русия за нов кръг от дипломатически разговори, докато се разпространяват информации, че севернокорейски войски може да подкрепят руските сили в Украйна. Според източници от НАТО и американски официални лица, няколко хиляди севернокорейски военни вече са разположени в граничните зони на Русия за обучение и подкрепа на руските операции. Украинският президент Володимир Зеленски изрази тревога, че този нов съюз между Москва и Пхенян задълбочава международните аспекти на конфликта.

Заплаха за международната сигурност и отговорът на съюзниците

САЩ предупредиха, че всяка севернокорейска военна намеса ще бъде „честна игра“ за украинските сили и заявиха, че няма да ограничат използването на американски оръжия от Украйна в такъв случай. Южна Корея също изрази тревога, като посочи, че обменът на военен опит между Русия и Северна Корея може да се окаже сериозна заплаха за сигурността на Азия и европейските съюзници. Сеул дори обмисля възможността да предостави военна помощ на Украйна, ако севернокорейските войски наистина бъдат изпратени на фронтовата линия​.

Политически ефект и символика на сътрудничеството

Анализатори предполагат, че изпращането на севернокорейски войници може да има не толкова военен, колкото символичен и политически ефект за Русия и Северна Корея. По данни на Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS), присъствието на севернокорейски войски вероятно ще изпълнява поддържащи функции и ще представлява по-малко от 1% от общия руски контингент. Според западни дипломати, целта на тази демонстрация на сила е да се отправи послание към Вашингтон и неговите съюзници, че Москва разполага с ресурси и съюзници, готови да се противопоставят на статуквото​.

Подготовка и военна интеграция

Разполагането на севернокорейски войници в Русия включва интензивно обучение и интеграция с руските военни структури. Според Пентагона, около 10 000 севернокорейски войници са преминали начално обучение в източните райони на Русия, като руският военен апарат ги подготвя за предизвикателствата на съвременната бойна обстановка. В допълнение, Русия продължава да оказва техническа подкрепа на Северна Корея в разработването на сателитна разузнавателна технология, допълвайки сътрудничеството с доставки на балистични ракети и артилерийски боеприпаси за руските операции​.

Тази нова стъпка в сътрудничеството между Северна Корея и Русия повишава напрежението на световната сцена, като въвежда нови фактори в конфликта в Украйна и поставя на изпитание стабилността на международната система за сигурност.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

АНАЛИЗ

Изключителният дипломатически успех на Путин

Начинът, по който чешките журналисти отразиха срещата на върха на страните от БРИКС в Казан, Русия, ми напомня за прословутия анекдот как френските вестници съобщават за бяството на император Наполеон от Елба и появата му във Франция. Когато дебаркира в Антиб, заглавията са от типа: „Чудовището се появи в Антиб“. Когато императорът наближава Лион, парижките вестници казват само „Бонапарт е в Лион“. И когато Бонапарт се появява в Париж в Тюйлери, вестниците вече пишат с тържествен тон: „Императорът е на Шанз-Елизе“.

В първия ден от срещата на върха чешките медии се държаха така, сякаш събитието не съществува. След това постепенно пуснаха в употреба аргументи, че възможностите за тясно сътрудничество между страните от тази общност са минимални. Бе изтъкнат например фактът, че Китай и Индия, чието население е около 2,8 милиарда души сумарно, имат спорове за общата си граница. Разбира се, че имат гранични спорове, но напоследък се опитват да ги разрешат чрез политически преговори, при това успешно. Те имат различни интереси, но същото важи и за ЕС и САЩ, а както виждаме лидерите на ЕС не обръщат особено внимание на това. И често разрешават проблемите в противоречие с преобладаващите европейски интереси. А не може да се каже, че липсват противоречия и в рамките на самия ЕС.

Как е възможно президентът Путин, изгнаник и престъпник в очите на Запада, да посрещне в Казан държавни глави и високопоставени представители от 32 страни по света? Изявлението му, че около 40 други страни проявяват интерес към членство в БРИКС трябва да се приеме сериозно. БРИКС вече не е само Китай, Русия, Индия, Бразилия и Южна Африка, но вклюва и четири нови страни членки: Египет, Етиопия, Иран и Обединените арабски емирства. А сред другите силни държави в света Турция (членка на НАТО), Саудитска Арабия и Индонезия също проявяват интерес да се присъединят. Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, както и Иран и Русия са основни износители на нефт и природен газ. Всъщност те са решаващите играчи в световен мащаб в тази област. Членовете на БРИКС днес представляват почти две пети от световния БВП и представляват мнозинството от световното население.

Ако сравним съвкупния БВП на страните от БРИКС със съвкупния БВП на страните от Г-7, трябва да констатираме превъзходството на страните от БРИКС и по този показател. И не е без значение, че най-важните страни от БРИКС ще отбележат икономически растеж от 4% тази година, в сравнение с 2% растеж на западните икономики. В БРИКС са се събрали или гравитират край нея държави, които търсят нов международен ред и най-вече възможности за финансова независимост от Запада и неговите институции. От тази гледна точка новата стратегическа цел на Русия за „многополюсен свят“ е много привлекателна. Много страни са заинтересовани международната търговия да се осъществява с местни валути, а не в долари. Според достоверни източници обемът на търговията, извършвана с валутите на страните от БРИКС вече надминава обема на търговията в долари. Освен това Новата банка за развитие (NDB) вече работи като алтернатива на западните финансови институции като МВФ и Световната банка.

Русия успя да издържи на множество санкции основно от икономическо естество, които й бяха наложени по време на войната в Украйна. Изглежда, че тези санкции са навредили по-скоро на страните от Централна и Източна Европа, отколкото на Русия (Чехия регистрира инфлация от 30% през 2022 и 2023 г. заедно). Фактът, че Русия преодоля тези санкции, се дължи главно на нежеланието на големите страни от БРИКС (Индия, Китай, Бразилия) да се присъединят към тези санкции по какъвто и да е начин. И десетки държави от Глобалния юг последваха примера им. Ясно е, че Китай и Русия искат да използват БРИКС като средство за оспорване на глобалното господство на Съединените щати. Някои от другите доминиращи държави от БРИКС може да нямат такива амбиции, но те също имат интерес от новото раздаване на картите.

Западът трябва да осъзнае големия дипломатически успех на Русия, за който допринесоха присъстващите на срещата чуждестранни лидери. Този факт трябва да се отчете без истерия, но и не с омаловажаване. Светът просто се променя и десетки страни се еманципират и търсят нещо различно от неоколониализма на бившите колониални сили, от икономическите санкции срещу непокорни държави, от лицемерното размахване на пръст в името уж на човешките права и т.н. Както и наставления как трябва да изглежда управлението в дадена държава, Китай и Русия просто не правят така. Западът обаче го прави и това може би е една от причините, поради които той постепенно губи влияние в развиващия се свят.

Опорката на западните медии, че нищо конкретно не е договорено в Казан, не е уместна. В Казан се събраха световни лидери, най-важните лидери на Глобалния юг или ако предпочитате, на развиващия се свят. И генералният секретар на ООН Антонио Гутереш също пристигна там, за голямо огорчение на украинското ръководство. То явно изобщо не е разбрало или не иска да разбере реалностите в този свят. Генералният секретар на ООН, от друга страна, разбира тази реалност. Той иска да говори с всички и това е правилно.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 2 дни

Как ще се спре трайната емиграция на лекари и медицински сестри към Европа, Австралия и Съединените щати?

Противниците на новите болници не могат, а новите депутати трябва да отговорят на ключовите въпроси Интересува ли ни високото качество...

БЪЛГАРИЯпреди 2 седмици

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

БЪЛГАРИЯпреди 2 седмици

Защо си журналист?

Защо взеха журналистите на подбив? Както във всичко останало в живота, така и в журналистиката, трябва да можеш да отговориш...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Американските марионетки Борисов, Пеевски и техните лакеи на вкарват във вийна

България влиза във война, чакат ни атентати Конфликтът между Израел и Иран оформя Близкия изток в продължение на десетилетия. От...

БЪЛГАРИЯпреди 1 месец

Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент

Така одиозната мутра от Банкя смятал да приключи политическата си нарцистична кариера и да си осигури пълна неприкосновеност Простака мафиот...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 2 дни

ИТН искат частично касиране на изборите, ще събират подписи за внасяне на жалба в КС

Хаосът в държавата се задълбочава, пише във Фейсбук Слави Трифонов, лидер на партията Според него трябва „да се провери вота...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Пеевски свиква национална конференция, за да изключи Доган и привържениците му

Тя ще се състои на 22 декември в зала 3 на НДК Лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски заяви в...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Иван Иванов: Поведението на ПП-ДБ с ултиматума буди насмешка! Да не се държат сякаш имат 100%

БСП за първи път повиши резултата си от 2021 г. насам, подчерта водачът на червената листа в Русе Основната задача...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Костадинов с контрадекларация към ПП-ДБ:Да се подпишат за запазване на българския лев и на ТЕЦ-овете

Най-логично е „Възраждане“ да не влязат”, заяви лидерът на „Възраждане“. В парламента „Величие“ се разцепиха, имаха напускания на цели структури,...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Окончателно! ЦИК обяви по колко депутати ще имат партиите. „Величие” остава извън парламента

Поименният състав на новото 51-во Народно събрание трябва да бъде оповестен до неделя ГЕРБ-СДС има 69 депутати, ПП-ДБ – 37,...

СВЯТ

СВЯТпреди 2 дни

Американски богаташи масово планират да бягат от страната! Търсят втори паспорт и жилища извън САЩ

Богатите граждани на САЩ възнамеряват да напуснат страната след президентските избори. Сега те активно търсят втори паспорти и жилища извън...

СВЯТпреди 7 дни

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“...

СВЯТпреди 1 седмица

„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат...

СВЯТпреди 1 седмица

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП...

СВЯТпреди 2 седмици

Балансът на силите в световната икономика се измества от Г-7 към БРИКС

През следващите пет години световната икономика ще разчита повече на страните от БРИКС, отколкото на страните от Г-7, показват данни,...

Най-четени