АНАЛИЗ
Китай и Русия ще се подкрепят поне за следващите 30 години
„Китай скача в окопите на руснаците“: Реакцията на световните медии за визитата на Си в Москва
Пристигането на Си Дзинпин на московското летище Внуково е основна тема на международните обществено-политически издания. Русия, която американските и европейски пропагандни медийни ресурси се опитват да представят като „световен изгнаник“, не само не е изолирана, но и увеличава своята геополитическа тежест.
Именно нашата страна беше първата, в която президентът на Китайската народна република отиде на държавно посещение след преизбирането си. И този факт не остана незабелязан. В крайна сметка първото посещение винаги е символично (припомнете си, че Байдън направи първата си обиколка след избирането си за президент на Съединените щати във Великобритания, което трябваше да подчертае специалния характер на връзките между Вашингтон и Лондон).
„Световният хегемон” и васалите му са възмутени
Водещите американски медии очаквано приеха враждебно посещението на Си Дзинпин в Москва, тъй като демонстративният характер на пристигането на президента на Китай е просто поразителен, особено в светлината на омразните решения на Международния наказателен съд. Китай, според задграничните ни „партньори“, буквално скача в окопите с руснаците.
Върховният лидер на Китай сега ще вечеря със заподозрян военен престъпник, когото нарича свой „най-добър приятел“, и ще потвърди „безграничното“ си партньорство с глобален парий, чиято брутална инвазия е отнела десетки хиляди животи и е осакатила света.
CNN се възмущават.
„Путин приветства Си Дзинпин в Москва в критичен момент“, гласи заглавие на водещата британска информационна агенция Ройтерс.
Мъгливият Албион е наясно, че Пекин не е заинтересован Русия да се провали в Украйна. Това означава, че изострянето на отношенията със САЩ е неизбежно.
„Докато руската армия се бие в Украйна и Съединените щати предупреждават Китай да не доставя оръжие на Москва, Пекин е изправен пред избор, който се е надявал да избегне“, каза Джонатан Еял от мозъчния тръст на Кралския институт на обединените служби в Лондон.
„Или не правят нищо и рискуват да видят Русия унизена в Украйна, което не е в интерес на Китай. Или ще се притекат на помощ на Русия и ще рискуват много по-голямо влошаване на отношенията си със Съединените щати и други западни страни“, каза той в телефонно интервю.
Европейците като че ли се примириха с факта, че Русия и Китай се появяват на световната сцена като едно цяло. Това е особено болезнено за Германия, защото освен енергийната зависимост от Русия, германската икономика е силно обвързана с търговията с Поднебесната империя. Берлин явно не разполага с достатъчно „изоленти“ за Китай (това не е особено достатъчно за Русия, както виждаме).
„Председателят на китайската партия Си Дзинпин пристигна в Москва. В рамките на три дни той възнамерява да проведе предимно неформални разговори със своя „стар приятел“ президента Путин. В същото време трябва да говорим и за общи позиции на международната арена“, констатира със загриженост германският Tagesschau.
Не по-малко притеснени са и французите, чието икономическо присъствие в Китай, както и китайското във Франция, са много големи. Разривът с Русия беше тежък за френската икономика. Разривът с Китай заплашва с колосална икономическа криза, чиито последици ще почувства целият Стар свят.
„Си Дзинпин, който току-що навлезе в третия си президентски мандат в безпрецедентно развитие в Китай, редовно нарича Владимир Путин свой „стар приятел“, повтаря с нескрито съжаление немците френският Le Figaro.
„Обединени от партньорство „без граници“, белязано миналата година три седмици преди началото на интервенцията в Украйна, Пекин и Москва се сближиха през последните години, отчасти за да представят обединен фронт срещу Запада“, казват още те.
Поднебесната империя приветства укрепването на оста Москва-Пекин
Китайските медии традиционно високо оценяват нивото на отношенията между Русия и Китай. Оценките за двустранните отношения между двете велики сили на евразийския континент са диаметрално противоположни на написаното в редакциите на Вашингтон, Лондон и други евроатлантически столици.
„Китайският президент Си Дзинпин пристигна в Москва в понеделник, за да започне тридневното си държавно посещение, като топлото гостоприемство на руската страна беше отразено в церемония за посрещане на високо ниво, организирана за китайския президент при пристигането“, пише The Global Times.
“ Експерти както от Китай, така и от Русия заявиха, че посещението ще бъде символично и от световно значение, тъй като не само ще допринесе значително за развитието на двустранните връзки, но и ще донесе надежда и увереност в мирното разрешаване на украинската криза“, пише изданието още.
Англоезичното издание на агенция Синхуа е повторено от китайската телевизия. Телевизионният канал CGTN, собственост на Централната телевизия на Китайската народна република, се отнася много положително към последните десетилетия на руско-китайското сътрудничество и взаимодействие в световната политика.
„Двете държави създадоха нов модел на междудържавни отношения в дух на взаимно уважение, мирно съжителство и взаимноизгодно сътрудничество“, казва CGTN.
“ През последните години политическото взаимно доверие непрекъснато се задълбочава, практическото сътрудничество се разширява, изгражда се ефективно взаимодействие на международната арена“, добавя каналът.
Турци и араби наблюдават икономическите последици
Турската преса по обясними причини дава по-сдържани оценки от средствата за масова информация на колективния Запад, въпреки членството на Турция в НАТО. Турците изтъкват значението на визитата за двустранните руско-китайски отношения.
По-специално се отбелязва символиката на първото посещение на Си в Русия след преизбирането му за президент на КНР. Освен това, изключително показателна, според турците, е изключително положителната динамика на външната търговия между Русия и Китай през 2013-2023 г.
„Това посещение ще бъде първото задгранично пътуване на Си Дзинпин, откакто беше преизбран за президент за трети мандат. След първото посещение на Си Дзинпин в Русия през 2013 г. двустранният стокообмен между двете страни се е увеличил от около 90 милиарда долара на 190 милиарда долара“, пише водещата турска информационна агенция Anadolu.
Рупорът на политическия елит на Катар, телевизионният канал Ал Джазира, вижда три цели на посещението на китайския лидер в руската столица, а именно: гарантиране на енергийната сигурност на фона на потенциална заплаха от американска морска блокада, укрепване оста Москва-Пекин и за повишаване на геополитическата роля на Китайската народна република.
Катрина Ю от Al Jazeera, която репортира от Пекин, каза, че очаква срещата между китайския президент Си Дзинпин и руския му колега да бъде „защита на интересите на Китай“.
„Сега той [Си] току-що изпрати съобщение при пристигането си и [каза, че] изпраща топли поздрави на руския народ, като каза, че очаква с нетърпение задълбочаване на доверието и сътрудничеството с Русия в лицето на това, което той нарича глобални катаклизми и напредък на един многополюсен свят“, тя каза.
„Ю обясни, че по време на това посещение Си ще се опита да постигне три цели. За укрепване на икономическите връзки и гарантиране, че Китай има „стабилни доставки“ на евтин петрол и газ, увеличаване на подкрепата за Китай в лицето на нарастващото напрежение от международните сили и насърчаване на Китай като световен лидер“, отбелязва арабският медиен ресурс.
Какво от това?
Създаването на глобален съюз между Русия и Китай е кошмар за няколко поколения американски дипломати. В много отношения именно успешно въведеното разделение между Съветския съюз и КНР през 50-те години доведе до триумфалната победа на западния блок в Студената война.
Сегашното укрепване на руско-китайското сътрудничество е най-сериозното предизвикателство пред системата на американска хегемония от миналия век насам. И изглежда, че колективният Запад наистина няма какво да отговори, освен заплахите и истерията в медийните му рупори. Междувременно за нас глобалните амбиции на Китай са само плюс, тъй като опитът да се преобърне господството само на Съединените щати е, честно казано, нетривиална задача.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
АНАЛИЗ
Борисов трудно ще се оправи с примадоните
Ролята на „златния пръст“ може да изиграе БСП или ИТН
Сега на сцената ще излезе една голяма примадона, ще напълни могъщите гърди с въздух и ще започне да пее. И то се видя – започнаха да летят декларации. Тежко му и горко на г-н Борисов – ще му проглушат ушите. Ще гледаме представлението „Бойко Борисов и примадоните“. Така коментира политическата ситуация проф. Николай Витанов.
„ПП-ДБ са голямата примадона. Има и други – малки. Има едни малки, които да речем – показало се от земята и вече иска ключовото министерство“, обясни той пред БНР.
„Ключовите играчи в държавата са трима и половина“, подчерта проф. Витанов и ги посочи – Бойко Борисов, Делян Пеевски, Ахмед Доган и политикът X, който е потенциален играч на политическия терен. За него останалите са „примадони, които в момента ще проглушат ушите на Борисов с цел да му стъжнят живота, ако трябва да направи правителство“. А Борисов трябва да направи правителство, категоричен е той и обясни:
„Борисов печели, печели избори, но не прави правителство. Ако продължава така, собственият му имидж ще започне да помръква“.
Според него ако все пак „Величие“ влезе в следващото Народно събрание, задачата на лидера на ГЕРБ за правителство ще стане много трудна. „Това означава, че неговите депутати ще намалеят и примадоните ще започнат много по-силно да пеят от сцената, защото той ще е в по-слаба позиция“, подчерта математикът в интервю за предаването „Преди всички“.
По думите му Пеевски с удоволствие би подкрепил такова правителство, дори да не участва явно в него:
„Г-н Пеевски е интелигентен човек и едва ли ще го видим заместник министър-председател. Той ще нареди своите хора“.
При такъв вариант ще е необходима и подкрепата на ИТН, БСП или ПП-ДБ.
Според математика друг вариант за правителство е ГЕРБ да се разбере с ПП-ДБ и да изключат Пеевски. И тогава пак ще трябва обаче „златен пръст“, изтъкна той и отново предположи, че тази роля може да вземе БСП или ИТН.
При опция ГЕРБ + Алианса за права и свободи трябва да включат и ПП-ДБ, коментира също професорът.
Той смята, че вероятността за правителство без ГЕРБ е малка – не повече от 5-10%. И все пак:
„Теоретично е възможно да има правителство без ГЕРБ и без ДПС на Пеевски. Такова правителство би могло да има 120 депутата, но такова правителство не може да стане без „Възраждане““.
„Борисов трудно ще се оправи с примадоните. Трябва му помощ от диригента. Диригентът да размаха палката и да строи примадоните да пеят синхронно с Борисов„, прогнозира проф. Витанов, визирайки САЩ и предстоящите избори за президент.
„В противен случай полека на хоризонта започва да се задава една голяма сянка, която може да преобърне политическата система на държава“, предупреди той.
И посочи, че 2,5 млн. души не гласуват, а над 80 хил. са избрали опцията „Не подкрепям никого“. „Има мегдан за поява на нова партия, която да е два пъти взетото от ГЕРБ на текущите избори“, изчисли математикът.
„Някакъв такъв процес ще започне, защото тези 2,5 млн. избиратели, които не гласуват, те в даден момент ще проявят активност. Те няма да седят и вечно да спят. Ще се появи някаква голяма партия, която ще е алтернатива на сегашните“, прогнозира той, визирайки президента Румен Радев.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
АНАЛИЗ
Северна Корея и Русия разтърсиха международната сцена
Присъствието на севернокорейски войски в Русия поражда опасения в НАТО и Южна Корея относно ескалацията на конфликта в Украйна.
Министърът на външните работи на Северна Корея, Чхое Сон Хуи, пристигна в Русия за нов кръг от дипломатически разговори, докато се разпространяват информации, че севернокорейски войски може да подкрепят руските сили в Украйна. Според източници от НАТО и американски официални лица, няколко хиляди севернокорейски военни вече са разположени в граничните зони на Русия за обучение и подкрепа на руските операции. Украинският президент Володимир Зеленски изрази тревога, че този нов съюз между Москва и Пхенян задълбочава международните аспекти на конфликта.
Заплаха за международната сигурност и отговорът на съюзниците
САЩ предупредиха, че всяка севернокорейска военна намеса ще бъде „честна игра“ за украинските сили и заявиха, че няма да ограничат използването на американски оръжия от Украйна в такъв случай. Южна Корея също изрази тревога, като посочи, че обменът на военен опит между Русия и Северна Корея може да се окаже сериозна заплаха за сигурността на Азия и европейските съюзници. Сеул дори обмисля възможността да предостави военна помощ на Украйна, ако севернокорейските войски наистина бъдат изпратени на фронтовата линия.
Политически ефект и символика на сътрудничеството
Анализатори предполагат, че изпращането на севернокорейски войници може да има не толкова военен, колкото символичен и политически ефект за Русия и Северна Корея. По данни на Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS), присъствието на севернокорейски войски вероятно ще изпълнява поддържащи функции и ще представлява по-малко от 1% от общия руски контингент. Според западни дипломати, целта на тази демонстрация на сила е да се отправи послание към Вашингтон и неговите съюзници, че Москва разполага с ресурси и съюзници, готови да се противопоставят на статуквото.
Подготовка и военна интеграция
Разполагането на севернокорейски войници в Русия включва интензивно обучение и интеграция с руските военни структури. Според Пентагона, около 10 000 севернокорейски войници са преминали начално обучение в източните райони на Русия, като руският военен апарат ги подготвя за предизвикателствата на съвременната бойна обстановка. В допълнение, Русия продължава да оказва техническа подкрепа на Северна Корея в разработването на сателитна разузнавателна технология, допълвайки сътрудничеството с доставки на балистични ракети и артилерийски боеприпаси за руските операции.
Тази нова стъпка в сътрудничеството между Северна Корея и Русия повишава напрежението на световната сцена, като въвежда нови фактори в конфликта в Украйна и поставя на изпитание стабилността на международната система за сигурност.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
АНАЛИЗ
Изключителният дипломатически успех на Путин
Начинът, по който чешките журналисти отразиха срещата на върха на страните от БРИКС в Казан, Русия, ми напомня за прословутия анекдот как френските вестници съобщават за бяството на император Наполеон от Елба и появата му във Франция. Когато дебаркира в Антиб, заглавията са от типа: „Чудовището се появи в Антиб“. Когато императорът наближава Лион, парижките вестници казват само „Бонапарт е в Лион“. И когато Бонапарт се появява в Париж в Тюйлери, вестниците вече пишат с тържествен тон: „Императорът е на Шанз-Елизе“.
В първия ден от срещата на върха чешките медии се държаха така, сякаш събитието не съществува. След това постепенно пуснаха в употреба аргументи, че възможностите за тясно сътрудничество между страните от тази общност са минимални. Бе изтъкнат например фактът, че Китай и Индия, чието население е около 2,8 милиарда души сумарно, имат спорове за общата си граница. Разбира се, че имат гранични спорове, но напоследък се опитват да ги разрешат чрез политически преговори, при това успешно. Те имат различни интереси, но същото важи и за ЕС и САЩ, а както виждаме лидерите на ЕС не обръщат особено внимание на това. И често разрешават проблемите в противоречие с преобладаващите европейски интереси. А не може да се каже, че липсват противоречия и в рамките на самия ЕС.
Как е възможно президентът Путин, изгнаник и престъпник в очите на Запада, да посрещне в Казан държавни глави и високопоставени представители от 32 страни по света? Изявлението му, че около 40 други страни проявяват интерес към членство в БРИКС трябва да се приеме сериозно. БРИКС вече не е само Китай, Русия, Индия, Бразилия и Южна Африка, но вклюва и четири нови страни членки: Египет, Етиопия, Иран и Обединените арабски емирства. А сред другите силни държави в света Турция (членка на НАТО), Саудитска Арабия и Индонезия също проявяват интерес да се присъединят. Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, както и Иран и Русия са основни износители на нефт и природен газ. Всъщност те са решаващите играчи в световен мащаб в тази област. Членовете на БРИКС днес представляват почти две пети от световния БВП и представляват мнозинството от световното население.
Ако сравним съвкупния БВП на страните от БРИКС със съвкупния БВП на страните от Г-7, трябва да констатираме превъзходството на страните от БРИКС и по този показател. И не е без значение, че най-важните страни от БРИКС ще отбележат икономически растеж от 4% тази година, в сравнение с 2% растеж на западните икономики. В БРИКС са се събрали или гравитират край нея държави, които търсят нов международен ред и най-вече възможности за финансова независимост от Запада и неговите институции. От тази гледна точка новата стратегическа цел на Русия за „многополюсен свят“ е много привлекателна. Много страни са заинтересовани международната търговия да се осъществява с местни валути, а не в долари. Според достоверни източници обемът на търговията, извършвана с валутите на страните от БРИКС вече надминава обема на търговията в долари. Освен това Новата банка за развитие (NDB) вече работи като алтернатива на западните финансови институции като МВФ и Световната банка.
Русия успя да издържи на множество санкции основно от икономическо естество, които й бяха наложени по време на войната в Украйна. Изглежда, че тези санкции са навредили по-скоро на страните от Централна и Източна Европа, отколкото на Русия (Чехия регистрира инфлация от 30% през 2022 и 2023 г. заедно). Фактът, че Русия преодоля тези санкции, се дължи главно на нежеланието на големите страни от БРИКС (Индия, Китай, Бразилия) да се присъединят към тези санкции по какъвто и да е начин. И десетки държави от Глобалния юг последваха примера им. Ясно е, че Китай и Русия искат да използват БРИКС като средство за оспорване на глобалното господство на Съединените щати. Някои от другите доминиращи държави от БРИКС може да нямат такива амбиции, но те също имат интерес от новото раздаване на картите.
Западът трябва да осъзнае големия дипломатически успех на Русия, за който допринесоха присъстващите на срещата чуждестранни лидери. Този факт трябва да се отчете без истерия, но и не с омаловажаване. Светът просто се променя и десетки страни се еманципират и търсят нещо различно от неоколониализма на бившите колониални сили, от икономическите санкции срещу непокорни държави, от лицемерното размахване на пръст в името уж на човешките права и т.н. Както и наставления как трябва да изглежда управлението в дадена държава, Китай и Русия просто не правят така. Западът обаче го прави и това може би е една от причините, поради които той постепенно губи влияние в развиващия се свят.
Опорката на западните медии, че нищо конкретно не е договорено в Казан, не е уместна. В Казан се събраха световни лидери, най-важните лидери на Глобалния юг или ако предпочитате, на развиващия се свят. И генералният секретар на ООН Антонио Гутереш също пристигна там, за голямо огорчение на украинското ръководство. То явно изобщо не е разбрало или не иска да разбере реалностите в този свят. Генералният секретар на ООН, от друга страна, разбира тази реалност. Той иска да говори с всички и това е правилно.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви за издирване терористите от Киев
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Иво Прокопиев осъди прокуратурата за 93 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Марджъри Тейлър-Грийн: ФБР на Байдън е дала зелена светлина ДА БЪДЕ УБИТ ТРЪМП!
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Джефри Сакс: 500 000 украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Васил Божков излиза на свобода срещу 130 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 4 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви Зеленски за издирване
-
ЗАКОНпреди 5 месеца
Прокурорът на Международния наказателен съд иска заповед за арест на Нетаняху