Свържете се с нас

ПОЛИТИКА

САЩ установяват фашизъм

Рядко в Камарата на представителите законопроект се подкрепя единодушно от едната партия и единодушно се отхвърля от другата. САЩ са страна на контрастите и на изборите там гласуват не за партийни листи, а за конкретни хора. В резултат на това възгледите на консервативния демократ от Алабама и на либералния републиканец от Масачузетс могат да бъдат много сходни по редица въпроси, като се различават от основните в тяхната партия.
Но този четвъртък на Капитолийския хълм гласуването беше сплотено: 220 демократи в подкрепа, 210 републиканци против. Само едно „магаре“ и един „слон“ отсъстваха от вота по лични причини, а още три места в 435-местната Камара на представителите са свободни.
Така беше приета реформата на избирателната система на САЩ с най-претенциозното и не особено подходящо име – „Закон в името на народа“. Предвид обстоятелствата, можем да говорим само за половината от народа.
Според демократите реформата ще засили доверието на американците в избирателната система, ще защити техните права и ще нанесе удар по политическата корупция. За да покажем републиканската гледна точка, ето този цитат:
„Това е катастрофа. Техният законопроект драстично ще ограничи политическата свобода, ще даде на федералното правителство правомощието да предприеме мерки срещу несъгласието и ще превърне федералната избирателна комисия в партийно политическо оръжие. Освен това на практика елиминира необходимостта от лични карти за избирателите в цялата страна … Това чудовище трябва да бъде спряно. Ние се борим за оцеляването на Америка, каквато я познаваме. Това е борба. Това е ужасна, трагична, болезнена борба. “
Това каза не кой да е, а бившият президент Доналд Тръмп като част от първата му публична изява след оттеглянето му. Според него, както и на много други американски консерватори, техните противници от ляво-либералния лагер се опитват да пренастроят политическата система на страната за себе си, превръщайки се в несменяема сила на власт.
Трябва да се признае, че това много прилича на истина. Писали сме многократно за стратегията на демократите да установят еднопартийно управление. Оттогава нещата стигнаха дори до опити за въвеждане на цензура на федерално ниво, което никога досега не се е случвало. И „Законът в името на народа“ със сигурност ще допринесе за това.
В същото време няма да бъде толкова лесно за наблюдател от континентална Европа (включително Русия) да разбере за какво е суматохата, както и да открие злонамерено намерение в действията на демократите. На първо място, защото много от нововъведенията на „Закона в името на народа“ не са просто приложени – в Европа отдавна сме забравили как е без тях. В резултат на това споровете относно тяхната значимост звучат не по-малко странно от самото американско законотворчество.
За важните документи, одобрени от Конгреса, се приема колективно творчество, когато в рамките на пазарлъка и поправките към тях към тях се пришиват и други инициативи. В това, което е обявено за бюджет на Пентагона, изведнъж може да се намерите изявление в подкрепа на индианците или линия за финансиране на някоя обществена инициатива в Литва.
„Законът в името на народа“, в допълнение към специфичните разпоредби на изборната реформа, съдържа и декларации, които не са пряко свързани със случая. Например има обещание да се дадат права на щат на Окръг Колумбия (тоест на град Вашингтон и околностите му). Това е важна стъпка в установяването на еднопартийна диктатура (демократите ще получат още два гласа в Сената), но Вашингтон няма да стане щат с този закон – въпросът ще бъде решен по-късно. Що се отнася не до прокламациите, а до конкретните промени в американските избори, няколко от тях са поразителни.
САЩ нямат собствен аналог на нашата ЦИК – единен орган, който да се занимава с надзор и организиране на федералните избори. Разбира се, има някои единни правила, но всеки щат гласува според своите собствени закони и традиции.
Сега Конгресът ще поеме тази роля. Той също така обединява редица аспекти, свързани с гласуването. За един консервативен американец това е непростимата намеса на държавните служители в щатските дела. За един европеец никак не е ясно за какво става въпрос в спора, защото почти навсякъде има ЦИК, а парламентът, избран от народа, обикновено се счита за идеалния надзорен орган.
Друг пример за своеобразна революция: сега кандидатите за места в Конгреса ще получават 1200 бюджетни долара за всеки двеста събрани под формата на дарения. В републиканската картина на света това е пилеене на пари. И в същото време костта, която Демократическата партия хвърля на своето радикална „ляво“ крило: кандидатите, които се наричат социалисти, никак не се харесват нито на големите спонсори, нито на демократите.
Европа обаче не може да бъде изненадана от такъв закон. Държавно финансиране, ако не на кандидати, то на партии, има на много места, това се счита за демократична, честна и антикорупционна политика. В Русия има подобна норма: 150 рубли за всеки глас, ако партията преодолее трите процента бариера при изборите за Държавна дума.
Като цяло това не е толкова откровена стъпка за разпалване на партийна война и обявяване на пристигането на „чудовище“, както направи Тръмп.
Но трябва да разберем, че ключовият въпрос на реформата се крие зад многото съвсем справедливи и значителни нововъведения. Това може да бъде описано с една фраза: държавните органи ще бъдат задължени да предложат на гражданите алтернативна възможност за гласуване – по пощата, докато ще им бъде забранено да изискват каквито и да било документи от избирателите за удостоверяване на самоличността.
Тук отново са необходими разяснения: да, като правило не е необходимо да представяте лична карта, за да се участва на американските избори. Първото изискване да се покаже поне библиотечна карта на място се появява в Южна Каролина през 1950 г. и щатът е уникален в това през следващите 20 години. И стриктното задължение на избирателите да имат документ с цветна снимка за първи път се въвежда от щата Индиана, и това се случва съвсем наскоро – през 2006 година.
Оттогава в някои щати е необходим документ със или без снимка, в други е желателен (но може да бъде заменен, например с лична гаранция или друго средство за идентификация), а в други се изисква избирателните комисии да вярват в честната им дума.
Демократите настояват: от гражданин на САЩ да не се изисква какъвто и да е документ за самоличност, чието изискване е дискриминация, която отрязва някои уязвими групи от населението да гласуват. В Съединените щати няма толкова много граждани без никакви лични документи, но те все пак съществуват – и те обикновено гласуват за демократите (това са най-често чернокожи, млади хора, латиноси )
Този аргумент е приет от републиканците, но идеята да се предоставят на всички жители специални удостоверения за сметка на държавата по някаква причина не устройва демократите, но защо? Съществува мнение, че въпросът не е само в борбата срещу дискриминацията, но и в прикриването на възможни фалшификации – гласуване „за правилния човек“ от нелегалните мигранти и от особено мотивираните партийни активисти, които имат и достъп до базите данни с избирателите.
Това също е важно да се изясни: гласуването се извършва въз основа на бази данни, които отчитат данъкоплатците, тоест да се получи бюлетина, не е достатъчно желанието – трябва името, което сте споменали, да присъства в базата данни. Следователно или не, но доказаните случаи, когато някой в САЩ е гласувал, без да има право на това, са само тридесетина за двадесет години.
Но фактът, че масовите фалшификации, например, не са съществували преди, не убеждава републиканците, че няма да има в бъдеще. Страната е разделена, двете основни партии си нямат доверие и всъщност законът, приет от демократите, прави политическата машина, която гарантира победата на Байдън над Тръмп, част от федералната система. Някой го нарича фалшификации, но по-правилно е да се говори за политическата машина.
Под предлог на пандемия в някои (обикновено демократични и „колебливи“) щати по подразбиране бяха изпратени бюлетини до всички жители. Следователно, такава висока избирателна активност в сравнение, например, с 2016 г. Байдън не вдъхнови гласоподавателите с ентусиазъм, но пощата му осигури милиони допълнителни гласове и в същото време породи скандали, злоупотреби и подозрителни ситуации, които поставиха под въпрос честността на миналите избори.
Но при наличието на Тръмп, тоест на действащия президент, на Сената, Министерството на правосъдието, ФБР, властите на тези много скандални щати и консервативното мнозинство във всемогъщия Върховен съд на САЩ отново няма доказателства за значителни фалшификации, тогава трябва да се приеме, че фалшификации не е имало.
Наистина обаче има опити на демократите да се превърнат в несменяема партия. Те са очевидни и вече имат многобройни защитници на това, чиито обяснения се свеждат до това, че всички средства са разрешени за победата на доброто над злото (расизъм, сексизъм, корупция). Те казват, че увеличаването на броя на щатите и съдиите във Върховния съд, федералното финансиране на кандидатите и удобното гласуване по пощата на избирателите – са в името на демокрацията, а не на диктатура.
Няма нужда да обясняваме това на руснаците. Как изглежда демокрацията, когато водещата и ръководната роля принадлежи на една партия, те си го знаят по-добре от мнозина други. Но американците тепърва ще го разберат.

ПОЛИТИКА

Президентът за Пеевски: Не трябва да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае и ще изчезне от само себе си

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии в Конституционния съд.

Не трябва да сме наивни, че наглостта на стероиди в политиката ще се осъзнае, ще изчезне от само себе си или поради сблъсък с някакъв друг себеподобен, или под давление на някакъв нов санкционен списък. Развитието на България като демократична държава е изцяло наша отговорност. Това заяви президентът Румен Радев в отговор на журналистически въпрос за „разговори по мегафона“ с президентската институция по време на политическа демонстрация при свикването на Народното събрание. Държавният глава присъства днес на официалната церемония по полагане на клетва от новоизбраните и новоназначени съдии в Конституционния съд. На 1 ноември тази година Румен Радев подписа укази, с които назначава д-р Невин Фети и проф. Сашо Пенов за членове на КС от квотата на президента.

Помолен да коментира дали ще бъде намерен изход от създалата се ситуация по отношение на избора на председател на Народното събрание, държавният глава припомни, че е предоставил достатъчно време на депутатите преди свикването на парламента с надеждата да не се стигне до блокажа на политическата система, който се наблюдава в момента. „За съжаление те не използваха това време по най-добрия начин. Надявам се народните представители си дават сметка каква щета нанасят на парламентаризма, когато отстрани се вижда неговата поредна неефективност“, заяви президентът и призова за бързо решаване на въпроса с избора на председател, защото от това зависи и последващата процедура по съставяне на правителство.

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, посочи президентът, запитан дали ще сезира Конституционния съд за промените в Основния закон по отношение на назначаването на служебен министър-председател. „Този казус неминуемо ще бъде разгледан и всички виждаме какво означава да имаме правителство без ясна политическа отговорност“, подчерта Румен Радев.

В отговор на въпрос дали ще сезира Конституционния съд за решението на съдийската колегия и.ф. председател на Върховния административен съд Георги Чолаков да остане на поста си, президентът Радев посочи, че зачестява тревожната практика на подобни решения, които са в противоречие с конституционната целесъобразност, които по думите му се вписват в „негативната рамка на конституционна нетърпимост“. „Чрез назначаването на „временно изпълняващия“ се заобикалят изискванията, които идват с издаването на указ и нещо повече – по този начин се заобикалят принципите на мандатността и дори се отменят гаранции за независимост на някои органи“, посочи Румен Радев. Държавният глава подчерта също така, че по този начин се заобикалят и неговите правомощия и такива случаи има вече немалко, сред които изпълняващият функциите на главен прокурор, както и временно управляващият българското посолство в Украйна.

Продължи да четеш

ПОЛИТИКА

Борисов в пълна изолация в парламента

Народното събрание не успя да избере председател от първия път, Делян Пеевски не подкрепи Рая Назарян

За пореден път Народното събрание изпадна в патова ситуация при избора на своя председател. За поста се сражават Рая Назарян и Андрей Цеков, като и двамата разполагат с еднакъв брой гласове.

Петима депутати се кандидатираха за следващ председател на Народното събрание. Това са досегашният председател Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, бившият регионален министър Андрей Цеков от ПП-ДБ, Петър Петров от „Възраждане“, конституционалистът Наталия Киселова от БСП и Николета Кузманова от ИТН.

От ГЕРБ-СДС изрично настояват да бъде избран техният претендент с аргумента, че това им се дължи като първа политическа сила. ПП-ДБ пък смятат, че само техен кадър може да гарантира приоритета им – санитарен кордон около Делян Пеевски.

При първото гласуване не беше избран нито един от кандидатите. Най-добре се представиха Назарян и Цеков – съответно с подкрепата на 68 и 67 депутати. Гласовете за Назарян обаче дойдоха единствено и само от собствената й формация. Дори ДПС-НН на Делян Пеевски не я подкрепи. А Цеков получи подкрепата на ПП-ДБ, АПС и МЕЧ. Така излезе, че ГЕРБ-СДС е в пълна изолация.

Същото остана положението и на балотажа, в който участваха само двамата претенденти с най-висок резултат. И двамата получиха по 68 гласа. Зад Назарян застанаха отново само нейните съпартийци, а зад Цеков – отново десните, доганистите и хората на Радостин Василев.

Тошко Йорданов от ИТН излезе с предложение за изход от тази задънена улица – да се избере като временен председател най-възрастният народен представител. Това е неговият съпартиец Силви Кирилов. Според Йорданов това ще позволи на Народното събрание да заработи, докато се създаде мнозинство, което да си избере свой председател. Такава тактика беше използвана преди 2 години, когато тогавашният доайен сред депутатите – Вежди Рашидов, беше избран да води парламента, след като всички останали кандидатури дни наред не получаваха нужните гласове.

Сега депутатите направиха пауза, за да се събере председателският съвет на парламента, който да обсъди дали да подкрепи предложението на Йорданов.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Продължи да четеш

ПОЛИТИКА

Тръмп назначи Мъск за министър

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Илън Мъск и бившият кандидат за президент – републиканецът Вивек Рамасвами, ще оглавят министерство за правителствена ефективност, предаде Ройтерс.

Мъск и Рамасвами „ще проправят пътя на моята администрация да премахне правителствената бюрокрация, да намали излишните регулации, ще намалят разточителните разходи и ще преструктурират федералните агенции“, заяви Тръмп.

„Министерството за правителствена ефективност“ не е част от правителството, отбеляза Асошиейтед прес. Съкращението DOGE (Department of Government Efficiency ) пък е намек за любимата криптовалута на Мъск – Dogecoin.

Очаква се новоизбраният президент Тръмп да номинира сенатора Марко Рубио от Флорида за държавен секретар, съобщи Фокс Нюз. В първия мандат на Тръмп тази длъжност се заемаше от Майк Помпео, който бе спряган сега за военен министър, но се оказа, че ще остане извън управленския екип.

Рубио, син на кубински имигранти, беше избран за първи път в Сената през 2010 г. Той е известен в Капитолия като ястреб във външната политика, който поддържа американските съюзи в чужбина, включително НАТО. Рубио, който е член както на Сенатската комисия по разузнаване, така и на Комисията по външна политика, заема сходни позиции с Тръмп по международни конфликти, включително нахлуването на Русия в Украйна и войната на Израел с „Хамас“. През април 53-годишният сенатор гласува против 95-те милиарда долара американска помощ за Украйна и призова Киев да договори прекратяване на войната си с Русия. Очакваше се Рубио да бъде вицепрезидент на Тръмп, но той предпочете Джей Ди Ванс.

Тръмп ще назначи Стивън Милър за заместник-ръководител на администрацията си по политически въпроси. Милър е известен като основен идеолог на строгите мерки в областта на миграционната политика. Както отбелязва телевизионният канал, през следващите 4 години на власт Тръмп възнамерява да увеличи броя на депортациите на нелегални мигранти 10 пъти — до един милион души годишно.

През последните 24 часа Тръмп избра Елийз Стефаник от Ню Йорк за свой посланик в ООН, Том Хоман за новия „граничен господар“ – директор на Службата за имиграция и митнически контрол на САЩ, конгресмена Майкъл Уолц от Флорида за съветник по националната сигурност, а бившиятконгресмен Лий Зелдин от Ню Йорк ще ръководи агенцията за опазване на околната среда (СИП).

Всички назначения на Тръмп досега са очаквани, предсказуеми. Рубио, бивш кандидат за президент, е добре познат по целия свят и работи в комисиите по външни отношения и разузнаване на Сената. Стефаник е възпитаник на Харвард, бивш съветник на Западното крило на Джордж Буш и една от най-високопоставените републиканки, служили някога в Камарата на представителите. Уолц, който е служил на няколко бойни мисии в Афганистан, Близкия изток и Африка, е награден с четири бронзови звезди и работи за секретарите по отбраната Доналд Ръмсфелд и Робърт Гейтс. Хоман, като бивш и. д. директор по въпросите на имиграцията и митниците, е напълно очаквано назначение, въпреки че опонентите му смятат, че поведението му е малко коравосърдечно. Зелдин е ветеран от армията и бивш конгресмен, който се кандидатира по-близо от очакваното за губернатор на Ню Йорк.

Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп е посочил губернатора на щата Южна Дакота Кристи Ноем за министър на вътрешната сигурност, съобщи телевизия CNN, позовавайки се на двама източници. Ноем е във втория си четиригодишен мандат като губернатор на Южна Дакота след съкрушителна победа на изборите през 2022 година. Тя доби широка популярност в страната, след като отказа да въведе в щата си масово наложеното в САЩ задължение да се носят маски по време на пандемията от COVID-19. През април 2024-та тя написа мемоари, в който разказа как застреляла в семейното ранчо “невъзможно за дресиране” куче.

Новоизбраният президент Доналд Тръмп планира да назначи „енергиен цар“, който да намали регулациите в областта на енергетиката и климата, прилагани при администрацията на Байдън. Шест източника, запознати с преходния екип на Тръмп, заявиха пред „Ню Йорк Таймс“, че са изготвени поредица от изпълнителни заповеди и президентски прокламации, свързани с климата и енергетиката, насочени към отмяна на регулациите за чиста енергия от ерата на Байдън, които според някои критици са навредили на икономиката. Други планове, които Тръмп и неговият преходен екип обсъждат са за преместване на централата на Агенцията за опазване на околната среда (EPA) извън Вашингтон.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 7 дни

Увеличават се населените места на воден режим в страната

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за...

БЪЛГАРИЯпреди 2 седмици

Възможен ли е гръцки сценарий с фалит на България?

Коментарът направи в социалната мрежа Facebook Владислав Панев Големият риск за България е след влизането ни в еврозоната. Причината е,...

БЪЛГАРИЯпреди 2 седмици

Нарушенията, допускани в изборния процес са системни, но в последните избори тяхната мащабност премина възможните граници

Румяна Ченалова: Нарушенията, допускани в изборния процес са системни, но в последните избори тяхната мащабност премина възможните граници на обществена...

БЪЛГАРИЯпреди 3 седмици

Как ще се спре трайната емиграция на лекари и медицински сестри към Европа, Австралия и Съединените щати?

Противниците на новите болници не могат, а новите депутати трябва да отговорят на ключовите въпроси Интересува ли ни високото качество...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Президентът за Пеевски: Не трябва да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае и ще изчезне от само себе си

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на...

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Борисов в пълна изолация в парламента

Народното събрание не успя да избере председател от първия път, Делян Пеевски не подкрепи Рая Назарян За пореден път Народното...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Тръмп назначи Мъск за министър

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Илън Мъск и бившият кандидат за президент – републиканецът Вивек Рамасвами, ще...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Тръмп е избрал губернаторката на Южна Дакота за министър на вътрешната сигурност

Губернаторката на щата Южна Дакота Кристи Ноем и Доналд Тръмп танцуват на песента „Уай Ем Си Ей“ („Y.M.C.A.“) на предизборна...

ПОЛИТИКАпреди 7 дни

Мокрите сънища на дъртака Борисов: „Предлагам аз да бъда премиер, за да не допускам външна намеса“

Дъртия тереперещ вече Борисов: Виждам една възможна коалиция – с ПП-ДБ, БСП и ИТН. Предлагам аз да бъда премиер, за...

СВЯТ

СВЯТпреди 4 дни

В САЩ става забавно!!! Републиканецът, който публично унижи Зеленски, ще стане главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор...

СВЯТпреди 1 седмица

Вечните подлоги в Брюксел: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“

Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“ Заместник-председателят на руския Съвет за...

СВЯТпреди 1 седмица

На Орбан е поверено спасяването на Европа

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за...

СВЯТпреди 1 седмица

Илон Мъск: Олаф Шолц е глупак! Бившият финансов министър на канцлера: Разочарова ме. Оставя Германия в несигурност

Мултимилиардерът, който се очаква да бъде част от администрацията на Белия дом, когато новият президент на САЩ встъпи в длъжност...

СВЯТпреди 2 седмици

Търпеливите германци искат Шолц веднага да се маха. Радост от разпада на либералното правителство

Повече от половината граждани на ФРГ искат бързо провеждане на предсрочни избори за Бундестаг след разпадането на управляващата в Берлин...

Най-четени