СВЯТ
Първо ще започне с разбиването на Европейския съюз
Тайният план на Тръмп? Първо ще започне с разбиването на Европейския съюз.
Тайният план на Тръмп? Първо ще започне с разбиването на Европейския съюз: Основната цел на Тръмп е да разбие Европейския съюз на отделни части. Той ще се договаря икономически с всяка страна поотделно, а не като цяло. Това заяви в програмата на Царград „Главното“ руският американист Владимир Василиев, главен научен сътрудник в Института за САЩ и Канада на Руската академия на науките, доктор на икономическите науки.
По думите му през 20-е години на 20-и век на власт във Вашингтон е дошъл крупният капитал – това е „директоратът“ или диктатурата на крупния капитал. По същество и днес той и днес управлява (Съединените щати). Икономическите им министри са от този кръг – това са милиардери, представители на деловото общество. Ярък представител на този елит е мултимилиарделът Илон Мъск.
На въпрос, ако се приеме, че с идването на Мъск на власт на върха на корпоративна власт, не възлага ли светът твърде много надежди на него, Василев отговори, че разбирането на тази власт за налагане на демокрация е като „чупи колената“ на непокорните.
По думите му, онази Америка, която е наложена като образ в съзнанието на хората, зародил се още в 20-е години на миналия век, е приключила около 50-е години на миналия век при управлението на президента на САЩ Айзенхауер. „Днес съществува някаква носталгия по Америка от 50-е години. Мнозина твърдят, че страната е била велика и през 80-е години по времето на президента Роналд Рейгън, но тогава бе направен опит да бъде върната славата на Америка от 50-е, ала неудачен. Той също (като Доналд Тръмп) дойде с желание за големи реформи, но не му позволиха“, обясни Василев.
70% от разходите на американския бюджет се състоят в такива, които са насочени за социални нужди – медицинско обслужване, средства за пенсионерите и пр. Това е наследството завещано от Рузвелт, което той нарече „Държава на всеобщото благосъстояние“
Експертът обясни, че 70% от разходите на американския бюджет се състоят в такива, които са насочени за социални нужди – медицинско обслужване, средства за пенсионерите, такива насочени към социално слабите или граждани с невисоки доходи. Това е наследството завещано от Рузвелт, което той нарече „Държава на всеобщото благосъстояние“. По думите му, доскоро е бил включен допълнителен елемент с насочване на големи ресурси в отбраната и външната политика. Рейгън си постави задачата да строши тази насоченост (за изливане на огромни масиви от бюджета към социалната политика и приключване на социалната държава), но не му се получи.
Какво ни предстои сега с Доналд Тръмп? Предстои ни периодът на 100-те дни
„Какво ни предстои сега с Доналд Тръмп? Предстои ни периодът на 100-те дни. В Америка така се говори, че „магията“ на президента се решава в (първите) 100 дни на неговото управление (тази политика на 100-те дни се наложи в целия Запад. Това са първите малко над 3 месеца управление на всяка нова власт, в които има възможност да извърши или да заяви път на сериозни промени, които не са популярни и са рискови. През това време рейтингът на всяка нова власт е висок и може да си го позволи. В средата или в края на управлението си, доверието в нея е снижено и тя не може да си позволи да направи тежки реформи, бел на Критично).“
Василев обясни, че Доналд Тръмп не се готви да управлява Съединените щати само през следващите четири години, а за значително по-дълго време. В този смисъл, дори да не е президент той, страната ще управлява след него от последователи на „тръмпизма“. „Той се стреми да демонтира от управлението на страната ролята на държавата. Според мен, в лицето на Доналд Тръмп, дойде на власт и реалния капитал (индустриалният), и финансовият капитал.
Резултатите от териториалното разделение на света, което беше завършено по-рано, вече не са актуални. Води се борба за новото му преразпределение
„Днес, когато нашият научно-технически прогрес, както се казва, намалява пространствените параметри на земното кълбо, възникна проблем. Резултатите от териториалното разделение на света, което беше завършено по-рано, вече не са актуални. Води се борба за новото му преразпределение. Това е. Започна новото преразпределяне на границите на света.
„Ето защо Тръмп бърза да набележи районите за предстоящата експанзия на САЩ. Той сериозно претендира за Канада, Мексико, част от Централна Америка и Гренландия. Но засега той крие намеренията си зад иронията.“
Ако Америка може да промени границите си днес, значи и ние можем. Наистина ли (хората си мислят), че разпадането на СССР е завинаги? Границите могат да се променят. В навечерието на идващата нова ера човек трябва да бъде, както понякога се казва, в тренда на събитията, заяви събеседникът на Царград.“
Президентите на САЩ и Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин
На фона на търсенето на решение на украинската криза Русия и САЩ може да се сближат след встъпването в длъжност на избрания президент на САЩ Доналд Тръмп и да започнат да изграждат отново отношенията си на тази основа
На фона на търсенето на решение на украинската криза Русия и САЩ може да се сближат след встъпването в длъжност на избрания президент на САЩ Доналд Тръмп и да започнат да изграждат отново отношенията си на тази основа. И от това „европейците много се страхуват“, подчерта експертът по програмата на Царград. По думите му новият американски президент няма да даде повече и цент на Украйна и ще я прехвърли изцяло на Европа – да я възстановява, ако иска да я въоръжава, ако иска да воюва с Русия, но никакво съдействие от САЩ. По-думите му, републиканците ще започнат веднага след встъпването му във власт (на Доналд Тръмп) пълно разследване на похарчените американски пари от Украйна с повдигане на отговорност.
Освен това американистът разкри тайния проект на Тръмп. Той припомни, че републиканецът навремето горещо е приветствал Брекзит, тъй като разпадането на единството на Европейския съюз е в негова полза:
…икономическата задача на американците като цяло винаги е била да разбият Европейския съюз…
Така започна всичко. Така или иначе икономическата задача на американците като цяло винаги е била да разбият Европейския съюз. Тя вече малко избледня на заден план. Но всъщност все още има такава цел, тази идея е видима. Тръмп не се нуждае от ЕС като икономически субект. Експертът смята, че разпадането на ЕС ще позволи на Вашингтон да завладее по-бързо европейския пазар на петрол и газ. Особено сега, когато Брюксел лично отхвърли значителна част от евтините енергийни доставки от Русия.
По-лесно е да се налагат договори не на обща основа, а като се действа с всяка страна поотделно. Е, това вече е класика. Днес американците като цяло са започнали да се отдалечават от глобалните неща. Те започнаха да се фокусират отново върху местните търговски споразумения. Те изграждат отношенията си на двупосочна основа, обясни събеседникът на „Първи руски“.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
След Twitter, Мъск се кани да купи и TikTok.
След Twitter, Мъск се кани да купи и TikTok. Тогава ще има огромен ресурс за пропаганда
В разгара на напрежението около бъдещето на TikTok в САЩ се появиха слухове за възможна продажба на американското подразделение на приложението на Илон Мъск. За Китай подобен сценарий може да бъде приемлив компромис, отбелязва известният руски анализатор Малек Дудаков. Той подчертава, че Мъск е ключова фигура в подкрепата за сътрудничеството с Китай и често се противопоставя на митническата война между Вашингтон и Пекин.
Официално основният интерес на Мъск към поддържане на добри отношения с Китай е свързан със завода на Tesla в Шанхай, който произвежда 40% от глобалното производство на автомобилите на компанията
Официално основният интерес на Мъск към поддържане на добри отношения с Китай е свързан със завода на Tesla в Шанхай, който произвежда 40% от глобалното производство на автомобилите на компанията. Според Дудаков, Мъск работи активно за предотвратяване на мащабна конфронтация между САЩ и Поднебесната империя. Като част от усилията си, той предлага компромисни решения на геополитически кризи, като например разрешаване на тайванския въпрос по модела на Хонконг. Благодарение на тези действия, Мъск е възприеман от Пекин като потенциална алтернатива на „ястребите“ във Вашингтон.
Финансови и регулаторни предизвикателства
Въпреки че подобна сделка изглежда възможна, Дудаков отбелязва, че тя ще бъде предизвикателство. Американските власти или Мъск ще трябва да извадят между 40 и 50 милиарда долара за закупуването на TikTok, както и да осигурят одобрение от антимонополните органи. Ако покупката се реализира, тя ще засили позициите на Мъск в пазара на социалните медии – сектор, към който той очевидно има дългосрочни амбиции.
Политическа перспектива
По време на предизборната си кампания Тръмп обеща да отмени забраната на приложението, което има аудитория от 160 милиона души в САЩ
Доналд Тръмп, който се очаква да поеме президентския пост, също има интерес към разрешаването на казуса с TikTok. По време на предизборната си кампания той обеща да отмени забраната на приложението, което има аудитория от 160 милиона души в САЩ. Сред потребителите на TikTok са предимно млади хора, голяма част от които принадлежат към поколението Zoomer. Забраната на TikTok по-рано бе силно непопулярна, като според някои анализатори тя дори допринесе за поражението на Камала Харис, пише Дудаков.
TikTok като политически инструмент
Според анализа на Дудаков, TikTok вече е станал важен инструмент за провеждане на политически кампании, особено от десни сили от двете страни на Атлантическия океан
Според анализа на Дудаков, TikTok вече е станал важен инструмент за провеждане на политически кампании, особено от десни сили от двете страни на Атлантическия океан. Доналд Тръмп и Найджъл Фараж активно използват платформата за своите послания, а в Европейския съюз TikTok се превръща в средство за подкрепа на евроскептиците. И вероятно тук е разковничето на интереса на мултимилиардера. Мъск, който вече подкрепя десните движения, би могъл да използва алгоритмите и ресурсите на TikTok, за да засили влиянието си и да предизвика промяна в политическите елити на Запад.
Китайската перспектива
Според източници на Bloomberg, китайски официални лица вече обсъждат различни планове за бъдещето на TikTok в САЩ. Сред тях е и идеята за продажба на приложението на Мъск. Потенциалната сделка с Мъск, който е сред близките съюзници на Тръмп, изглежда привлекателна за китайското правителство. Счита се, че Пекин ще има последната дума по въпроса за продажбата на TikTok.
Финансовата реалност
Сделка за TikTok би изисквала значителен финансов ресурс, изчислен на около 40-50 милиарда долара според анализаторите на Bloomberg Intelligence Мандип Синх и Деймиън Реймерц. Въпросът как Мъск би осигурил тези средства остава неясен. Някои спекулират, че това би наложило продажба на други негови активи. Освен това сделката трябва да получи одобрение от американското правителство, което би било сложен процес.
Мъск вече плати 44 милиарда долара за Twitter през 2022 г., като част от сумата все още се изплаща чрез заеми. Това поставя под съмнение дали милиардерът има капацитет за още една толкова мащабна покупка.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
Хиляди излязоха на протест в Румъния срещу анулирането на изборите
Десетки хиляди излязоха по улиците на румънската столица Букурещ в неделя, за да протестират срещу анулирането на президентските избори от Конституционния съд на Румъния.
Магистратите анулираха резултатите от първия тур през декември, след като независимият кандидат Калин Георгеску надмина всички останали кандидати.
Румънците настояват за оставката на Клаус Йоханис, който незаконно заема поста президент на Румъния, както и на цялото правителство
Калин Джорджеску е легитимният президент на Румъния, подкрепян от повече от 70% от населението. pic.twitter.com/Gym2OhfwQk
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 13, 2025
По-рано миналата седмица бившият еврокомисар Тиери Бретон шокира зрителите на телевизия RMC с признанието си. „Анулирахме изборите в Румъния и очевидно ще го направим и в Германия, ако е необходимо“, заяви Бретон, посочвайки че ЕС имамеханизми да са намеси, ако опозиционната „Алтернатива за Германия“ спечели вота на избирателите.
Видеоклипове, разпространявани в социалните мрежи, показват многохилядни демонстрации в Букурещ. Протестиращите развяват румънските знамена, скандирайки „свобода“ и „върнете втория тур“. Някои носят портрети на Джорджеску или православни християнски икони, а други – плакати с лозунги: „Демокрацията не е по избор“ и „Искаме свободни избори“.
Ще пуснеме отново Nordstream, енергийна политика и „ремиграция“ – Алис Вайдел като кандидат за канцлер на Германия AfD
Партийната среща се предаваше на живо в платформата X на Илон Мъск.
В речта на Вайдел на конгреса на партията тя обеща да затвори границите, да сложи край на… pic.twitter.com/pVhlCBaItt
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 12, 2025
Повече от 100 000 души взеха участие в протеста, съобщиха организаторите на събитието. Полицията представи значително по-ниска цифра.
Джорджеску настоя, че властта на народа е основата на демократичната държава и че властите са длъжни да уважават резултатите от националния вот. Сегашното румънско правителство се страхува да не загуби властта, заяви той.
Десетки хиляди хора протестират днес в Румъния срещу отмяната на съда на резултатите от президентските избори.
Ще съобщят ли медиите за това? pic.twitter.com/KKt2yI2cff
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 12, 2025
Анулирането дойде на фона на обвиненията, че Москва е подпомагала кампанията на Джорджеску, които бяха отхвърлени като „абсолютно неоснователни“ от говорителя на руското външно министерство Мария Захарова. Тя отбеляза, че румънските избори са проведени на фона на „безпрецедентен прилив на антируска истерия“, който е настроен „да повлияе на съзнанието и волята на гражданите на страната“.
Националист и ревностен християнин, Джорджеску критикува както НАТО, така и ЕС и се противопоставя на участието на Румъния в руско-украинския конфликт. Той обеща да прекрати всякаква военна и политическа помощ за Киев, ако бъде избран за президент.
Джорджеску твърди, че НАТО използва Румъния като „врата за война“, целяща да започне голяма офанзива срещу Русия. Той изрази загриженост относно струпването на военни сили във военновъздушната база „Михаил Когълничану“, най-голямото съоръжение на НАТО близо до Черно море.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
Защо да нападаме Гренландия? Нашите войски вече са там и налагат контрол
Джей Д. Ванс: Защо да нападаме Гренландия? Нашите войски вече са там и налагат контрол
Джей Д. Ванс: Защо да нападаме Гренландия? Нашите войски вече са там: Бъдещият вицепрезидент на САЩ Джей Д. Ванс, който ще заеме поста си в администрацията на Доналд Тръмп, заяви, че няма необходимост Америка да използва военна сила, за да увеличи влиянието си върху Гренландия.
Според него присъствието на американски военни на острова вече гарантира ефективен контрол върху ключови аспекти на ситуацията. Той подчерта, че местните жители проявяват желание за засилено сътрудничество със САЩ, което допълнително намалява нуждата от конфронтационни подходи.
Гренландия в геополитическия контекст
Според Ванс Гренландия има изключителна стратегическа важност, особено в контекста на нарастващото значение на Арктика. Регионът, богат на природни ресурси и със стратегическо разположение, става ключова зона на съперничество между глобалните сили. Ванс посочи, че посещението на Доналд Тръмп младши в Гренландия е демонстрирало подкрепата на местното население за по-тясно взаимодействие с Вашингтон. Много жители изразяват желание сами да разработват природните ресурси на острова, като същевременно изразяват недоволство от липсата на ефективни действия от страна на Дания по ключови въпроси.
Тръмп баща вече убеждава лично Грендландците по видеовръзка за присъединяване … pic.twitter.com/UhDfpX4eDv
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 8, 2025
Джей Д. Ванс: Датското правителство не успява да осигури достатъчно сигурност и развитие за Гренландия, което е обезпокоително, предвид стратегическото значение на острова
„Датското правителство не успява да осигури достатъчно сигурност и развитие за Гренландия, което е обезпокоително, предвид стратегическото значение на острова“, отбеляза Ванс. Той също така подчерта, че САЩ предпочитат да използват дипломатически и икономически инструменти за засилване на влиянието си в региона, вместо да прибягват до силови сценарии.
Подкрепа от местното население
Проучване, проведено между 6 и 11 януари от американската агенция Patriot Polling, показва, че 57,3% от анкетираните гренландци подкрепят присъединяването на острова към САЩ, докато 37,4% се противопоставят. Това проучване е значимо, като се има предвид малкото население на Гренландия – около 56 000 души, и обхвата му – 416 интервюирани.
🇺🇸🇬🇱 Днес Тръмп пусна видео на гренландци, които го молят да купи острова. И сега датската телевизия твърди, че екипът на републиканците е подкупвал бездомни хора за тази цел – срещу храна. pic.twitter.com/oednGdVhkc
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 11, 2025
Доналд Тръмп – младши
Проучването съвпада с посещението на Доналд Тръмп младши на острова, което допълнително подчертава интереса на Вашингтон към този регион.
Проучването съвпада с посещението на Доналд Тръмп – младши на острова, което допълнително подчертава интереса на Вашингтон към този регион. Резултатите ясно показват, че значителна част от местното население подкрепя идеята за интеграция със Съединените щати, което създава предпоставки за нов етап в отношенията между Гренландия и Америка.
Ресурси и стратегически обекти
Гренландия разполага със значителни залежи от редкоземни елементи, нефт и газ, които я правят особено привлекателна за големите икономики. Освен това американската военна база в Тула играе ключова роля в глобалната система за сигурност, включително за наблюдение на ракетни изстрелвания.
Интересът на САЩ към острова не е нов. През 2019 г. Доналд Тръмп изрази желание да придобие Гренландия от Дания, което предизвика остра реакция от Копенхаген. Въпреки отказа на Дания, САЩ продължават да укрепват своето влияние чрез различни проекти и инициативи на острова.
Арктическо съперничество
Един от основните мотиви за засиления интерес на САЩ към Гренландия е глобалното съперничество в Арктика, където Русия и Китай увеличават своето присъствие. Вашингтон разглежда острова като важен стратегически елемент за противодействие на тези сили.
НАТО Арктика
Един от основните мотиви за засиления интерес на САЩ към Гренландия е глобалното съперничество в Арктика, където Русия и Китай увеличават своето присъствие.
Ванс отбеляза, че ангажиментът на САЩ към Гренландия не само укрепва позициите на Америка в региона, но и предлага на гренландците нови икономически и социални перспективи. Според него бъдещето на острова ще се решава от местното население, като Вашингтон ще продължи да работи за разширяване на партньорството и подкрепата си към тях.
Тръмп е вече в Гренландия 😯😀🤣 pic.twitter.com/o6oq9ymQcR
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 7, 2025
Гренландия се оформя като ключов геополитически обект в глобалния ред. САЩ се стремят да укрепят своето влияние чрез дипломатически и икономически подходи, като същевременно отговарят на нарастващото желание на гренландците за по-голямо взаимодействие. Докато Дания изглежда изправена пред предизвикателства при управлението на острова, Вашингтон продължава да демонстрира, че възприема Гренландия като стратегически приоритет в Арктика.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
Изкривеният Джо Байдън не е бил годен да служи вече
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
България вече официална цел за ядрен удар
-
LIFEпреди 1 месец
Босът на Биомет изхвърли от дома си Цвети Василева, спря и всички банкови карти
-
EXPRESS TVпреди 4 месеца
Kакво ще остане от Лондон при ядрен удар в ценътра му.
-
СВЯТпреди 5 месеца
Собственикът на независимата платформа Rumble Крис Павловски избяга от Франция и Европа!
-
EXPRESS TVпреди 4 месеца
Пеевски има поръчка от янките да унищожи ДПС
-
СПОРТпреди 5 месеца
Световни звезди подкрепиха Гришо, Серина Уилямс му помага
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Стоян Мавродиев изчезнал в Дубай през Истанбул заради 15 млн. „бонус“ от Румен Вълка