ПАРИ
Ключови продукти скачат с 20% у нас?
Цените на ключови продукти за домакинството, включително храни и напитки, може да се увеличат с до 20 процента през настоящата година, ако проблемите с доставянето и транспортирането на стоки продължат. За това предупреди водеща експертна организация.
Стойността на електрониката, машините, химикалите и петролните продукти може също да нарасне в резултат на геополитическа нестабилност като напрежението в Близкия изток, прекъсването на веригите за доставки, както и проблемите с кибер сигурността. Това обявиха от Акредитирания институт по поръчки и доставки.
Купуването и доставянето на продукти, включително храни и напитки, може да струва до една пета повече тази година – увеличение, което ще достигне до потребителите, предупреди международната търговска асоциация, в която членуват 64 хиляди организации в 150 държави.
Цените на стоки от първа необходимост може да скочат дори повече, ако Доналд Тръмп изпълни заплахите си и наложи тарифи на продукцията, която бива внасяна в Съединените щати, след като встъпи в длъжност на 20 януари, допълват още от института.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Казахстан иска да купи „Лукойл Нефтохим“ за $1 млрд.
Казахстан иска да купи „Лукойл Нефтохим“ за $1 млрд., въпреки че само системата за нефтени остатъци струва $1,5 млрд.
Казахстанската държавна компания „КазМунайГаз“ наддава за закупуването на българската рафинерия „Лукойл Нефтохим Бургас“, собственост на руската „Лукойл“, съобщи Bloomberg.
Litasco SA, основният акционер в „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД, и нейното дъщерно дружество вече са приели обвързващи оферти от няколко потенциални купувача, сред които и „КазМунайГаз“. Казахската държавна компания обсъжда финансиране за потенциалното придобиване с Vitol Group, най-големият независим търговец на петрол в света и основен играч в Казахстан.
След ескалацията на конфликта в Украйна през 2022 г. европейските рафинерии увеличиха вноса на казахстански суров петрол. В момента те купуват около 80% от петрола, доставян чрез Caspian Pipeline Consortium, в сравнение с количествата преди войната, които са били 50%, според данни от онлайн платформите за проследяване на кораби.
През 2024 г. България реши да забрани вноса на руски петрол, който се преработва в „Лукойл Нефтохим Бургас“, въпреки че Брюксел разреши страната ни да ползва дерогация заради географското си положение близо до Русия и невъзможността да се снабдява с по-евтини горива от друг aлтeрнативен източник. Управляващите обаче решиха да не се възползват от тази дерогация и наложиха забрана на руския внос по-рано от предвиденото в дерогацията от Брюксел. В резултат на това делът на суровия петрол от Казахстан, преработен в страната, нарасна до около 40%, а останалата част идва от Близкия Изток.
„КазМунайГаз“, която вече обработва казахстански суров петрол в своята рафинерия „Петромидия“ в съседна Румъния, очаква процесът на продажба да отнеме около месец. Цената може да бъде около 1 милиард долара и въпреки че дружеството Litasco не е под санкции, условието за продажбата е да има гаранция, че парите няма да бъдат прехвърлени в Русия.
„КазМунайГаз“, „Лукойл“ и Министерството на енергетиката на България не отговориха на искания за коментар. Говорител на Vitol също отказа коментар.
Сделката ще удвои повече от два пъти европейския рафиниращ капацитет на казахстанската компания, заедно с румънската й рафинерия „Петромидия“. Отчетената продажна цена от около 1 милиард долара „изглежда евтина“, коментира Джонатън Ламб, анализатор в Wood & Co, добавяйки, че петролната рафинерия в Бургас разполага с хидрокрекинг за нефтени остатъци, пуснат в експлоатация през 2015 г. след модернизация на стойност 1,5 милиарда долара.
„Лукойл“, втората по големина петролна компания в Русия, обмисля продажбата на най-голямата рафинерия в Югоизточна Европа и свързания с нея бизнес за търговия на дребно с горива в България от 2023 г., позовавайки се на „дискриминационни закони и други несправедливи, предубедени политически решения спрямо рафинерията“.
Унгарската компания „Мол“ също наддава за българската рафинерия, каза унгарският премиер Виктор Орбан през декември при посещението си в София и след срещата си с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и президента Румен Радев. „Мол“ отказа да коментира изявлението му.
„КазМунайГаз“ търси подкрепа за кандидатурата си от българското правителство с аргумента, че рафинерията е проектирана да преработва руски петрол с качество, подобно на казахстанския суров петрол. Ако офертата й бъде успешна, компанията казва, че ще предостави казахстански петрол на рафинерията при най-добрите възможни условия, като твърди, че други предложения не могат да предложат толкова стабилни доставки.
Българското правителство „следи отблизо процеса, но не може да има пряко участие в смяната на собствеността, тъй като в момента има един мажоритарен частен собственик“, каза министърът на енергетиката Владимир Малинов пред репортери.
„КазМунайГаз“ и „Лукойл“ по-рано се договориха да инвестират в разработването на петролни находища в Каспийско море. „Лукойл“ също така притежава 5% дял в ръководеното от „Шеврон“ петролно предприятие Tengiz Tengizchevroil и 13,5% дял в Karachaganak Petroleum Operating BV в Казахстан.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Корпоративните фалити в Германия достигат нива, сравними с финансовата криза през 2009
Броят на компаниите в Германия, изпаднали в несъстоятелност през миналата година, са се покачили до нива, сравними с финансовата криза през 2009 г.,
… заяви днес Щефен Мюлер, ръководител на изследванията на несъстоятелността в Института за икономически изследвания в Хале (IWH), цитиран от ДПА.
„Намираме се в диапазона, в който отделните месеци лесно могат да достигнат 20-годишни върхове. По време на финансовата криза през 2009 г. имахме около 1400 случаи на компании, изпаднали в несъстоятелност на месец. Сега отново достигнахме това ниво“, добави Мюлер.
Тогава обаче това ниво обхващаше приблизително същият брой неплатежоспособни микропредприятия.
В момента около 500 фирми, тези с до 10 служители, са изправени пред несъстоятелност.
Неплатежоспособността сред германските компании през миналата година е достигнала най-високото си ниво от 2015 г., потвърждава тази тенденция проучване от декември месец на кредитната агенция „Кредитреформ“ (Creditreform).
През 2024 г. общо са регистрирани около 121 300 производства по несъстоятелност, което представлява ръст от 10,6 на сто на годишна база спрямо 2023 г..
„Кризите от последните години сега засягат компаниите с известно забавяне във времето под формата на неплатежоспособност“, заяви Патрик-Лудвиг Хантч, ръководител на икономическите изследвания в „Кредитреформ“.
„Това означава, че данните за неплатежоспособността скоро може да се изравнят с рекордните нива от 2009 и 2010 г., когато над 32 000 компании фалираха“, допълни той.
Някои от тези фалити се дължат на догонващи ефекти от времето на КОВИД-19 и години на много ниски лихвени проценти, определени от Европейската централна банка, заяви от своя страна Щефан Мюлер.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Народа шокиран при вида на цените на хляба в първите дни на новата година
- Шок! Хлябът поскъпва с 20-40 % в цяла България и цената ще продължи да расте
- Най-масовият хляб по магазините в Шумен вече струва над 2 лв.
- Дори има цени, надвишаващи 2,20 лв. за 700 грама. По-евтиният, който струваше между 1,50 и 1,70 лв., вече е с цена 1,80-1,90 лв.
Поскъпване на хляба с 20-40% отчитат потребителите в различни градове на страната. Търговци обясняват, че това се дължи на връщането на ставката на ДДС на 20%, която до края на миналата година беше нулева. Като причини изтъкват и поскъпването на тока и водата.
В търговската мрежа на Стара Загора най-малкото увеличение е 30 ст., съобщи БНР. От 1 януари най-големият хлебозавод в Стара Загора доставя на търговските фирми на цени между 1,56 лв. и 1,60 лв. за стандартния хляб от 600 грама, обясни Гергина Димитрова, зам.-управител на предприятието.
Тя добави, че сега стойността на хляба излиза с 20% отгоре. В някои магазини увеличението на хляба е с 30 ст., а на места и с 50 ст.
С около 30 ст. поскъпва хлябът в Бургаско, каза един от големите производители в региона – Красен Хлебаров.
“Доставяме хляба на същата цена, но с 20% отгоре. Ако някой е продавал на 1,50 лв., става горе-долу 1,80 лв. Други продават на по-ниска цена. В моята фирма хлябът е увеличен с около 30 ст.”, обясни той.
Между 20 и 30 стотинки е поскъпването в Пазарджик на най-масовите видове хляб. В Шумен вече има увеличение и на цените на тестените изделия.
Проверки, извършени на 31 декември и на 3 януари, показват, че разликата в цената за хляб тип „Добруджа“ вече е поне 40 ст. Но също като сладкарите, и хлебопроизводителите планират още едно повишаване на цените заради по-високите разходи за заплати и сметки от началото на годината.
„Ще имаме реципрочно повече от 20% увеличение, защото заплатите скачат, както и разходите за електричество. Може би около 30 на сто нагоре ще отидат цените на хляб, закуски, кроасани и други изделия от брашно, на които се увеличава ДДС. Това винаги води до стрес, защото хлябът е най-важното в една къща. Голяма част от клиентите реагират остро, когато поскъпва“, заяви хлебопроизводителят Александър Йосифов.
Най-масовият хляб по магазините в Шумен вече струва над 2 лв., съобщава БНР. В голяма хранителна верига в града от тази сутрин хляб, който до вчера е струвал 1,80 лв., вече е с цена между 2,05 и 2,09 лв. Дори има цени, надвишаващи 2,20 лв. за 700 грама. По-евтиният, който струваше между 1,50 и 1,70 лв., вече е с цена 1,80-1,90 лв.
От днес вече има увеличение и на цените на тестените изделия.
С 30 стотинки поскъпна хлябът и в Хасково от днес, показа проверка на БТА в търговската мрежа. Променена е цената на две от фирмите, които са произвели тестени изделия през последното денонощие – Хлебозавод „Хасково“ и Хлебозавод „Харманли“.
Разфасовката от 650 грама на белия хляб „Карина“ вече е 1,75 лева при предишна цена 1,45 лева. Самунът от 500 грама вече се предлага за 1,65 лева, като предишната бе 1,35 лева.
Цената на хляба хвръква нагоре. pic.twitter.com/2XFHJEax1X
— The Sofia Times (@thesofiatimes) January 2, 2025
Повишението е точно 20 процента и нито стотинка повече, с колкото законодателно от първи януари се промени ставката на ДДС от нула на 20 на сто, коментира прокуристът на най-големия производител в региона – Хлебозавод „Хасково“ Ясен Бозуков.
Той подчерта, че цената на хляба в Хасковска област, въпреки мярката, остава най-евтината в цялата страна, което потребителите могат лесно да установят, когато посетят други населени места извън региона.
Производители в Ловешко също предлагат хляб на по-висока цена заради увеличени разходи.
„Ние не искахме да повишаваме цената на хляба, но държавата ни го наложи, след като от 1 януари ДДС ставката се вдигна от 0 на 20 процента. Това автоматично доведе до повишение от 20 на сто“, заяви Аделин Дермански, управител на „Мелиса“ ООД – Ловеч. Дружеството е един от най-големите хлебопроизводители в региона. Основано е през 1998 г., има две собствени производствени бази.
От началото на 2025 г. доставната цена на 650-грамовия хляб „Добруджа“ – най-масовия вид, произвеждан от ловешката фирма, е 1,56 лв. До края на 2024 г. производителят го е предлагал на търговците за 1,30 лв. „Увеличението е точно с 26 стотинки, колкото е 20-процентният ДДС“, обясни Дермански.
По думите му в цяла Европа, с изключение на Дания, една от страните с най-висок ДДС – 25 на сто, няма държава с данък от 20 процента на храни, лекарства и книги. „В една Турция, която се твърди, че е изостанала страна, налогът е 9 на сто. А в България, понеже е много напреднала, е 20 процента“, направи сравнение хлебопроизводителят.
Според него предстои ново нарастване на цената на хляба заради още две увеличения, влезли в сила от 1 януари т.г. – на електроенергията и на минималната работна заплата. Засега Дермански не се ангажира да прогнозира точно с колко, тъй като дружеството му все още не е направило необходимите изчисления.
Боян Цветанов, собственик на закусвалня в Ловеч, каза, че няма да вдига цената на тестените изделия, защото ако стане твърде висока, ще загуби от своите клиенти.
С по 30 до 50 стотинки е повишението на цената на хляба от днес в един от кварталните хранителни магазини в Ловеч. Това съобщи магазинерът Росица Колева, цитирана от БТА. По думите й хората продължават да купуват хляб, коментирайки повишението на цената, но казват: „Гладни ли да стоим?!“.
Колева като магазинер засега няма да намали обема на заявките, но смята да го направи, ако види, че има отлив на купувачи.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
Изкривеният Джо Байдън не е бил годен да служи вече
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
Цената: 10 милиона за нова партия, бомбата пред колата на Гешев е заложена от Христо Ковачки!
-
СВЯТпреди 6 месеца
Предишния лакей се оказа прекалено тъп, МИ 6 го смени с друг
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
КС отменя до дни промените в Конституцията?
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
България вече официална цел за ядрен удар
-
LIFEпреди 1 месец
Босът на Биомет изхвърли от дома си Цвети Василева, спря и всички банкови карти
-
СВЯТпреди 5 месеца
Собственикът на независимата платформа Rumble Крис Павловски избяга от Франция и Европа!
-
EXPRESS TVпреди 3 месеца
Kакво ще остане от Лондон при ядрен удар в ценътра му.