ПАРИ
Предпразнично: Ново поскъпване на млечните продукти
Пилешкото също се предлага на по-високи цени, но добрата новина е, че някои от плодовете поевтиняват
Млечните продукти поскъпват на борсите в страната през седмицата, докато плодовете продължават да поевтиняват, както и повечето зеленчуци, показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повиши с 0,32 процента до 2,204 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,197 пункта. Базовото равнище на ИТЦ – 1,000 пункта, е от 2005 г.
Цената на кравето сирене се вдига с 1,4 на сто до 11,76 лева за килограм, а на кашкавала тип „Витоша“ – с 0,5 на сто до 17,39 лева за килограм. Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) е нагоре с 2,9 на сто и се купува по 1,29 лева за кофичка от 400 гр., а прясното мляко (3 процента масленост) – с 2 на сто до 2,41 лева за литър. Кравето масло (пакетче от 125 грама) поскъпва с 0,1 на сто до 3,04 лева за брой.
Цената на пилешкото месо се качва с 0,9 на сто до 6,45 лева за килограм. С 0,6 на сто поевтиняват яйцата (размер М) до 0,34 лева за брой на едро.
Оризът е надолу с 2,3 на сто и достига 3,37 лева за килограм, лещата – с 2,5 на сто и е 4,28 лева за килограм, а зрелият фасул – с 3,6 на сто и се търгува по 4,30 лева за килограм.
Цената на олиото се понижава с 0,3 на сто до 3,18 лева за литър, а на брашното тип 500 – с 4,8 на сто до 1,30 лева за килограм. Захарта също поевтинява – с 0,5 на сто, и се предлага по 1,93 лева за килограм.
При плодовете портокалите поевтиняват с 5,7 на сто и се предлагат по 1,98 лева за килограм. Мандарините са надолу с 2,5 на сто до 2,26 лева за килограм, бананите – с 1,3 на сто до 2,65 лева за килограм, а лимоните – с 2,4 на сто до 2,23 лева за килограм. Ябълките поевтиняват с 5,5 на сто до 1,61 лева за килограм. Грейпфрутите увеличават цената си с 0,7 на сто и се търгуват по 2,32 лева за килограм.
Оранжерийните домати спадат с 2,4 на сто и се търгуват по 3,68 лева за килограм, а оранжерийните краставици – с 5,1 на сто до 3 лева за килограм. Зрелият кромид лук е по-евтин с 1,6 на сто и достига 1,10 лев за килограм. Цената на зелената салата пада с 2,8 на сто до 1,12 лева за брой, а на зрелия чесън – с 3,2 на сто до 5,63 лева за килограм.
Морковите поскъпват с 4,5 на сто до 1,20 лева за килограм, картофите – с 0,5 на сто до 1,24 лева за килограм, а зелето – с 6,1 на сто до 1,40 лева за килограм.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Русия започва да използва биткойн за международна търговия
Pycĸи ĸoмпaнии вeчe изпoлзвaт битĸoйн и дpyги ĸpиптoвaлyти зa мeждyнapoдни плaщaния блaгoдapeниe нa нoв зaĸoн, ĸoйтo лeгaлизиpa тoзи мeтoд ĸaтo мяpĸa cpeщy зaпaднитe caнĸции.
Toвa пoтвъpди финaнcoвият миниcтъp Aнтoн Cилyaнoв в интepвю зa тeлeвизиoнния ĸaнaл „Poccия 24“ вчepa. Cпopeд нeгo тoзи пoдxoд нe caмo пoмaгa нa cтpaнaтa дa зaoбиĸoли oгpaничeниятa, нo и oтĸpивa нoви възмoжнocти зa paзвитиe нa финaнcoвaтa и eнepгийнa индycтpия.
Cлeд въвeждaнeтo нa cтpoги мeждyнapoдни caнĸции, Pycия ce cблъcĸa cъc cepиoзни зaтpyднeния пpи извъpшвaнeтo нa мeждyнapoдни тpaнзaĸции, дopи c ĸлючoви тъpгoвcĸи пapтньopи ĸaтo Kитaй и Typция. Mecтнитe бaнĸи пpoявявaт изĸлючитeлнa пpeдпaзливocт пpи oбpaбoтĸaтa нa pycĸи тpaнcaĸции, зa дa избeгнaт пoтeнциaлни нaĸaзaния oт зaпaднитe финaнcoви peгyлaтopи. Toвa дoвeдe дo зaбaвянe и дopи блoĸиpaнe нa няĸoи вaжни cдeлĸи, ĸoeтo нaлoжи тъpceнeтo нa aлтepнaтивни мeтoди зa paзплaщaнe.
Hoвият зaĸoн, пpиeт тaзи гoдинa, пoзвoлявa нe caмo изпoлзвaнeтo нa ĸpиптoвaлyти в мeждyнapoднaтa тъpгoвия, нo и лeгaлизиpa дoбивa нa ĸpиптoвaлyти, вĸлючитeлнo битĸoйн. Pycия вeчe e eдин oт cвeтoвнитe лидepи в oблacттa нa битĸoйн ĸoпaeнeтo блaгoдapeниe нa изoбилнитe cи eнepгийни pecypcи и cpaвнитeлнo ниcĸитe paзxoди зa eлeĸтpoeнepгия. Cъздaвaнeтo нa зaĸoнoвa paмĸa зa тeзи дeйнocти e чacт oт cтpaтeгиятa нa Kpeмъл дa yĸpeпи иĸoнoмичecĸaтa cтaбилнocт нa cтpaнaтa.
„B paмĸитe нa eĸcпepимeнтaлния peжим e възмoжнo дa ce изпoлзвaт битĸoйни, ĸoитo cмe изĸoпaли тyĸ в Pycия, зa мeждyнapoдни тъpгoвcĸи oпepaции“, зaяви Cилyaнoв. „Taĸивa тpaнзaĸции вeчe ce ocъщecтвявaт и ниe cмятaмe, чe тe тpябвa дa ce paзшиpят и paзвият oщe пoвeчe. Убeдeн cъм, чe тoвa щe ce cлyчи пpeз cлeдвaщaтa гoдинa.“ Mиниcтъpът пoдчepтa, чe дигитaлнитe вaлyти пpeдлaгaт знaчитeлeн пoтeнциaл зa зaoбиĸaлянe нa финaнcoвитe бapиepи, нaлoжeни oт Зaпaдa.
Toвa нe caмo ocигypявa дoпълнитeлни пpиxoди зa eнepгийния ceĸтop, нo и пoдпoмaгa cтaбилизиpaнeтo нa вътpeшния пaзap нa eлeĸтpoeнepгия. Интepecът ĸъм ĸpиптoмaйнингa в Pycия pacтe знaчитeлнo, ĸaтo няĸoи ĸoмпaнии вeчe изгpaждaт гoлeми фepми зa дoбив нa битĸoйни в oтдaлeчeни paйoни c eвтин дocтъп дo eлeĸтpoeнepгия.
Πpeзидeнтът Bлaдимиp Πyтин нacĸopo пoдчepтa, чe изпoлзвaнeтo нa щaтcĸия дoлap ĸaтo пoлитичecĸи инcтpyмeнт пoдĸoпaвa дoвepиeтo в нeгo ĸaтo cвeтoвнa peзepвнa вaлyтa, ĸoeтo пpинyждaвa мнoгo cтpaни дa тъpcят aлтepнaтивни aĸтиви. Toй пocoчи битĸoйн ĸaтo пpимep, пoдчepтaвaйĸи, чe ниĸoй в cвeтa нe мoжe дa peгyлиpa тaзи ĸpиптoвaлyтa. Cпopeд Πyтин ĸpиптoвaлyтитe мoгaт дa игpaят ĸлючoвa poля в бъдeщeтo нa глoбaлнaтa финaнcoвa cиcтeмa.
Bъпpeĸи тoвa, eĸcпepти пpeдyпpeждaвaт, чe възмoжнocтитe зa изпoлзвaнe нa битĸoйн в мeждyнapoднaтa тъpгoвия вce oщe ca oгpaничeни oт peгyлaциитe нa дpyги дъpжaви и нaтиcĸa oт cтpaнa нa зaпaднитe финaнcoви инcтитyции. Mнoгo мeждyнapoдни бaнĸи ocтaвaт пpeдпaзливи пo oтнoшeниe нa ĸpиптoвaлyтитe, a няĸoи cтpaни дopи нaпълнo зaбpaнявaт изпoлзвaнeтo им в тъpгoвиятa.
Pycия oбaчe изглeждa peшeнa дa paзвивa тoзи eĸcпepимeнтaлeн мoдeл. C нapacтвaщия интepec ĸъм ĸpиптoвaлyтитe и зacилeния ĸoнтpoл нaд тpaдициoннитe финaнcoви мexaнизми, cтpaнaтa виждa в дигитaлнитe вaлyти вaжeн инcтpyмeнт зa иĸoнoмичecĸa нeзaвиcимocт. Kaĸ тoзи пoдxoд щe ce paзвиe пpeз cлeдвaщитe гoдини и ĸaĸ щe peaгиpaт мeждyнapoднитe peгyлaтopи ocтaвa въпpoc c глoбaлнo знaчeниe.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Държавата няма да се намесва в сделка между унгарската MOL и „Лукойл-Нефтохим“
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов потвърди в понеделник, че унгарската компания МОЛ смята да участва в процедурата за продажбата на бургаската рафинерия „Нефтохим“, където мажоритарен собственик в момента е руската компания „Лукойл“, българската държава има една „златна“ акция. Малинов каза, че от държавния представител в надзора на нефтопреработвателното предприятие е поискано да получава информация за хода на прорцедурата, но самата държава не може да се намесва в частна сделка.
Орбан потвърди, че унгарската MOL иска да купи „Лукойл-Нефтохим“ в Бургас
Когато има конкретна информация по въпроса, ще бъде изготвен доклад до парламента, но той не можа да се ангажира с коментар дали депутатите могат да предприемат нещо за сделката.
Макар че имаше предложение да се приеме законово задължение бъдеща смяна на собствеността на бургаската рафинерия да се одобрява с две трите мнозинство в парламента, в крайна сметка то не бе прието, защото приключи животът на Народното събрание, в чиито рамки бяха внесени конкретните текстове.
Българската държава следи отблизо процеса, но държавата не може да има пряка намеса в процеса по смяната на собствеността, коментира Малинов по време на посещението си с премиера Димитър Главчев в ПАВЕЦ „Чаира“.
Като правителство и като министър на енергетиката напълно уважаваме частната собственост, от тази гледна точка българската държава не може да има решаваща дума по отношение промяната на собствеността на рафинерията. Но от гледна точка на значимостта на рафинерията не само за националната сигурност, но и за енергийната сигурност на държавата, ние осъществяваме много близък мониторинг на тези процеси, каза енергийният министър.
Той допълни, че на заседание на Надзорния съвет на рафинерията, проведено на 18 декември с участието на държавния представител, е поискано правителството да бъде своевременно информирано за всеки един етап от процеса по отношение смяната на собствеността.
Той обясни, че по време на срещата му с външния министър на Унгария Петер Сиярто в София преди десетина дни е бил информиран, че МОЛ е един от участниците в процеса за подаване на оферти за закупуване на мажоритарния дял от собствеността на рафинерията.
Очаква се подаването на оферти да стане в началото на 2025 г.
„Лукойл“ обяви в началото на декември 2023 г. че смята да търси купувач за активите си в България. Това се случи след поредица от действия на държавно и политическо ниво срещу нефтопреработвателното предприятие, което от началото на 2024 г. спря да внася руски суров петрол за производство на горива.
През август 2023 г. правителството отне концесията на рафинерията за терминала за разтоварване на танкери „Росенец“ и инфраструктурата отново мина на подчинение на „Пристанищна администрация“. Политическият натиск над „Нефтохим“ продължи и през ноември 2023 г. след поредица политически разправии и заплахи управляващите от „Продължаваме промяната-Демократична България“, некоалиционният им партньор ГЕРБ и пришилото се ДПС се разбраха вносът на руски петрол в България да бъде прекратен „в срок не по-рано от 1 март 2024 г. и не по-късно от 15 март 2024 г.“. Реално вносът бе прекратен още в края на декември 2023 г.
Малко преди това от „Лукой“ обявиха, че започват да преразглеждат активите си в България и се оплакаха от „дискриминационни закони и други несправедливи, пристрастни политически решения спрямо рафинерията, които нямат нищо общо нито с цивилизованото регулиране на големия бизнес, нито с увеличаването на приходната част на бюджета на страната“.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Работодателите станали по-щедри: 74% дават коледни бонуси
Размерът на сумите по Коледа като цяло се запазва
И тази година делът на фирмите в България, които ще дадат коледни бонуси на служителите си, е съществено по-голям от тези, които ще се въздържат. Наблюдава се леко увеличение на компаниите, които ще мотивират коледно своите служители в сравнение с 2023 г., но пък бонусите, които ще се дадат, ще са по-скоро същите като размер.
Това показва традиционното проучване, проведено от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) в периода 9-13 декември 2024 г. за практиките на българските фирми по отношение на допълнителните възнаграждения (бонуси) около Коледа. Участвали са 236 организации и предприятия от различни сектори – производство, услуги, търговия, машини и оборудване, храни и напитки и други, предоставяйки задълбочен поглед върху динамиката на мотивационната политика в страната. В сравнение с предходното проучване през 2023 г. се наблюдава ръст от 46% на участвалите в анкетата мениджъри.
Две трети (73,7%) от фирмите предвиждат да дадат бонуси. Забелязва се обаче промяна в мотивацията за това. Делът на компаниите, които са мотивирани основно от подобрено финансово състояние, спада от 29,6% през 2023 на 19,5% през 2024 г.
Проучването за 2024 година отчита задържане и съвсем лек ръст на дела на фирмите, които планират коледните бонуси да бъдат част от тяхната мотивационна политика, а делът на фирмите, планиращи да не дадат бонуси, е почти 14% на фона на 17% през 2023 г. Наблюдава се обаче увеличаване на дела на фирмите, които все още не са взели решение и изчакват последните работни дни преди празниците, като този дял за 2024 г. е 12% на фона на почти 10% през 2023 г., което е една по-трайна тенденция на несигурна икономическа ситуация и липса на предвидимост за бизнеса.
Почти двойно скача делът на фирмите (10,6% за 2024 г.), които посочват като водеща причина да се въздържат от бонуси финансовото състояние на предприятието, 2% от компаниите са посочили именно очакваното повишаване на заплатите на персонала като причина да се въздържат от коледен бонус. Други вече са повишили заплатите на своите служители през текущата година или дават текущо през годината други видове бонуси, което е намалило потребността или желанието им да предоставят допълнително и коледни бонуси.
По отношение на начина на определяне на бонусите, проучването показва, че голям процент от работодателите предоставят еднакви бонуси за всички служители (50%), а тези, които определят бонусите индивидуално, в зависимост от представянето на служителя, са 34,13%. Не е малък процентът на фирмите (15,8%), които определят бонуса според йерархията и длъжността в компанията.
Относно размера на предвижданите от работодателите бонуси най-голям дял заемат тези, които ще определят сума в рамките 200-500 лв. (31,63%). Забелязва се спад в процента на фирмите, които ще дадат бонуси само до 200 лв. – от 34% през 2023 г. на 24% за тази година. В същото време се наблюдава и леко увеличение на по-големите бонуси над 1000 лв. (дори могат да се дефинират и в диапазона на 13-та заплата), които от 12% през 2023 г. се покачват до 12,56% през 2024 г.
Проучването показва, че 48% от фирмите запазват същия размер на бонусите си в сравнение с миналата година, докато 38% са увеличили размера на своите бонуси. Само 13,3% планират да предоставят по-ниски бонуси.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
БЪЛГАРИЯпреди 5 месеца
Изкривеният Джо Байдън не е бил годен да служи вече
-
LIFEпреди 6 месеца
Жега: Палома би шута на Жоро Инса, касичката на Бойко отпраши в Монако да дави любовната мъка
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
Цената: 10 милиона за нова партия, бомбата пред колата на Гешев е заложена от Христо Ковачки!
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
С избора на Даниил за патриарх върнаха надеждата и вярата в Бога на унижения ни и изстрадал народ
-
СВЯТпреди 6 месеца
Предишния лакей се оказа прекалено тъп, МИ 6 го смени с друг
-
ПОЛИТИКАпреди 6 месеца
Заради един вмирисан, алчен старец пак отиваме на избори
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
КС отменя до дни промените в Конституцията?
-
БЪЛГАРИЯпреди 5 месеца
България вече официална цел за ядрен удар