ПАРИ
Става по лошо от турско, пригответе се да плащате, че дишате в България
- Населението трябва да се подготви за повишаване на данъчната тежест
- Планираните бюджетни разходи през 2025 г. са 98,9 млрд. лв.
Разходите не са съобразени с възможностите на българската икономика
Дефицитите и нарастването на дълга означават повишаване на данъчните ставки рано или късно
В Германия проблемите се задълбочават
На свое заседание на 11 декември Министерският съвет прие проекта за държавен бюджет за 2025 г. Планираните приходи, помощи и дарения са почти 92,5 млрд. лв., разходите заедно с вноската в бюджета на Европейския съюз са 98,9 млрд. лв., а дефицитът е 6,4 млрд. лв. В няколко последователни статии ще представя основните му параметри и моята оценка за тях.
Общи положения
През последните години (от COVID-19 кризата насам) е налице промяна в модела на управление на държавния бюджет – първо се определя колко разходи ще бъдат направени и след това се търси начин необходимите средства да бъдат осигурени, но при условие че основните данъчни ставки (уж) не се променят. Нарастването на разходите обаче не е съобразено с възможностите на българската икономика и това налага използването на мерки с еднократен характер или такива, които се изразяват в трайно източване на ресурсите от държавни и общински предприятия най-вече в енергетиката, от Българската народна банка, добивната промишленост и т.н. Тъй като неизменно се оказва, че и това не е достатъчно, се прибягва към по-традиционното решение – свиването на капиталовите разходи, които изведнъж вече не са толкова необходими. Само че в резултат от тази политика нито потенциалът за икономическо развитие нараства, нито бюджетът е балансиран, а се формира дефицит от около 3% от брутния вътрешен продукт и се натрупва допълнителен държавен дълг.
Всъщност предприетите през годините мерки включват увеличаване на максималния осигурителен доход и повишаване на данъка върху печалбите за предприятията с оборот над 1,5 млрд. лв. от 10% на 15%. Първата мярка се обосновава с по-големите права, които щели да получат осигурените на максималния праг лица, но същевременно не се отчита, че вероятността голяма част от тях да имат нужда от обезщетения за безработица е много ниска, че здравните права са еднакви за всички осигурени, независимо дали са на минимален или максимален осигурителен доход и че всъщност максималната пенсия далеч надхвърля получения размер според коректното прилагане на формулата в Кодекса за обществено осигуряване.
В крайна сметка благоразумната фискална политика би следвало да отчита какви са възможностите на икономиката и колко приходи ще се получат при действащото законодателство, кои са приоритетните области за използване на средствата и така да определя размера и разпределението на разходите. Правилният модел е да се спазва бюджетната дисциплина и да се намаляват пречките пред икономическия растеж. Това означава строг контрол върху разходната част и спазване на принципите, заложени в Закона за публичните финанси – адекватност, икономичност, ефективност, ефикасност, прозрачност, отчетност, отговорност и устойчивост.
Използването на капиталовото бюджетиране е инструментът, който да се използва, за да се покаже, че дадена инвестиция носи нетни ползи за обществото и позволява подредбата им. Преди да се пристъпи към заемно финансиране обаче първо трябва да се търси вариант за търсене поне на икономия при съществуващите разходи – дали е възможно същите резултати да се постигнат с по-малък ресурс и тогава да се преминава към дефицит и поемане на допълнителен дълг.
Бюджетната дисциплина е необходима, защото дефицитите и нарастването на дълга през дадена година или период всъщност означават неизменно повишаване на данъчните ставки рано или късно, особено когато исканията за повишения за бюджетни заплати почти винаги се изпълняват и са свързани с ангажимент за трайно увеличаване на разходите. Колкото повече се отлага тази мярка обаче, толкова по-голям ще бъде скокът на данъчните ставки.
При настоящата ситуация с големи постоянни дефицити и растящ държавен дълг населението трябва да се подготви за повишаване на данъчната тежест и – доколкото е възможно – да се опита да повиши дела от доходите си, който спестява. Или ако използвам популярния израз – „да се стягат коланите“.
Тук отново трябва да обърна внимание на факта, че тази политика засяга населението по различен начин. Проблемът ще възникне за хората, които са нетни вносители в бюджета (имат по-голям принос, отколкото получават от там) – тези, които не са на бюджетна издръжка и не разчитат на държавни поръчки за своите доходи. За тази група данъчната тежест и в момента е (много) висока, но ще се повиши и те трябва да се подготвят за това.
Макрорамка
За разлика от проекта за бюджет за 2024 г., когато дори оценката за размера на БВП през базовата (2023) година беше погрешна (и аз нееднократно предупредих за това), а реалният растеж на този показател според очакванията се оказа по-нисък от планирания, прогнозата в настоящия проект изглежда по-реалистична. Разбира се, при условие че не се случи някаква непредвидена в базовия сценарий ситуация в национален и в международен аспект.
Очаква се леко ускоряване на реалния икономически растеж до 2,8%, БВП в стойностно изражение да достигне 215,2 млрд. лв. и да нарасне номинално с 6,8%, средногодишната инфлация да се забави малко до 2,4%, нормата на безработица да се понижи леко до 4,1%, а средната месечна заплата да се увеличи с 9,1%. Тази положителна картина се получава при допускания за по-висок растеж на световната и на икономиката на ЕС, леко поскъпване на еврото спрямо щатския долар, поевтиняване на петрола на международните пазари, запазване на цените на неенергийните ресурси и понижаване на пазарните лихвени проценти спрямо 2024 г.
Рисковете пред тази прогноза са свързани с развитието на част от най-важните за българската икономика партньори. Германия е изправена пред задълбочаване на проблемите, произтичащи от „зеления“ преход, които предизвикаха както спад в икономиката, така и политическа нестабилност. Това заедно с повишаването на минималната работна заплата в България се отрази негативно на част от фирмите, които работят с германски партньори, и те затварят производства и освобождават работници. Проблеми са налице и във Франция, които могат да застрашат стабилността в еврозоната като цяло.
Растежът през 2025 г. ще бъде движен от потреблението и инвестициите. Повишението на заплатите в бюджетната сфера и увеличаването на минималната работна заплата ще допринесат за по-високо крайно потребление. При инвестициите съществува риск прогнозата да не се изпълни, както се случи през 2024 г. заради неполучените траншове по Плана за възстановяване и устойчивост. Прогнозата за преките чуждестранни инвестиции също изглежда завишена особено предвид спада през настоящата година. Положителен импулс може да се очаква от членството в Шенген, но то ще се отрази както върху вноса, така и върху износа на стоки, както и върху изходящите и входящите туристически потоци.
В прогнозата прави впечатление, че разходите (без вноската в бюджета на ЕС) се увеличават с 19,7 млрд. лв. спрямо очакваното изпълнение за 2024 г., докато БВП ще нарасне само с 13,8 млрд. лв. Това означава, че в прогнозата се предвижда част от тези разходи да се насочат основно към внос и към междинно потребление и да не допринесат за растежа на икономиката. Освен това през 2027 г. и 2028 г. реалният растеж според проекта ще се забави до 2%. Тези развития се явяват потвърждение на тезата, че надхвърлянето на определен праг за съотношението между държавните разходи и БВП всъщност не допринася, а дори пречи на растежа. Наблюдава се т.нар. ефект на изтласкване на частните инвестиции, тъй като повишава неефективността заради необходимостта от повишаване на данъците, както ще се случи в България.
Фискални правила
Основно положение за държавния бюджет и всеки друг управленски акт или план е да се съобразява с Конституцията и действащото законодателство. Министерският съвет отговаря за съставянето, приемането и изпълнението на бюджета и при изпълнението им той трябва да се съобразява конкретно и със Закона за публични финанси (ЗПФ), където са дефинирани фискалните правила. Това са числови ограничения за опредени показатели, които трябва да бъдат съблюдавани. Недостатък на ЗПФ е липсата на санкции при неспазването на разпоредбите от страна на МС.
Правилото за консолидирания бюджет, което се изпълнява в проекта, ограничава съотношението между държавния дълг и БВП до 60%.
В проекта за 2025 г. обаче не са спазени няколко фискални правила. Първото от тях се отнася до средносрочната бюджетна цел за структурния дефицит, който не би следвало да надвишава 1% от брутния вътрешен продукт. Структурен баланс е годишното салдо на сектор „Държавно управление“, коригиран спрямо икономическия цикъл без отчитане на еднократните и временните мерки. Според проекта през 2025 г. ще бъде реализиран структурен дефицит в размер 5,5% от БВП. Тази стойност значително се отклонява от средносрочната цел. Освен това дефицитът се разширява спрямо предходната година, въпреки че е било необходимо да бъдат предприети коригиращи мерки и не са налице извънредни обстоятелства, които биха позволили такова отклонение.
Подобна е ситуацията по отношение на ограниченията за бюджетните салда, отчитани на касова и на начислена основа. Целта за тях е постигане и/или поддържане на нулево или положително салдо. Видимо от предложения проект е, че както през настоящата, така и през следващите 4 години ще са налице дефицити и по двете методологии.
Нещо повече – според мотивите към проекта очакваният от Министерството на финансите бюджетен дефицит за 2024 г. ще възлиза на 6,55 млрд. лв. При очакван размер на БВП за тази година в размер 201,5 млрд. лв. дефицитът на касова основа ще бъде 3,25% от БВП!
Освен това в проекта не се спазват правилата и за растежа, и за размера на разходите. Техният реален растеж не трябва да превишава този на потенциалния БВП, а размерът им не трябва да бъде по-висок от 40% от БВП. И двете изисквания не са изпълнени, защото номиналният растеж на разходите е 25,5% (т.е. реалният е над 20%), а разходите ще са 46% от БВП през 2025 г. и ще се понижават постепенно до 42% в края на прогнозния период.
По този начин с приемането на проекта Министерският съвет категорично не спазва разпоредбите на Закона за публичните финанси.
Автор: Димитър Чобанов, финансист
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Какво е възнаграждението за 1 час труд с новата минимална заплата?
Размерът на минималната работна заплата от 1 януари 2025 г. вече е 1077 лв.
Размерът на минималната работна заплата от днес (1 януари 2025 г.) вече трябва да бъде 1077 лв. Така МРЗ нарасна с 15,4% в сравнение с досегашните 933 лв., след като в началото на 2024 г. беше увеличена с близо 20%.
Въпреки това до приемането на бюджета за 2025 г. заплатите на държавните чиновници у нас ще останат 933 лв., докато частните фирми са длъжни да увеличат прага на 1077 лв. Това разясни служебния министър на финансите Людмила Петкова, дни преди 1 януари. По нейни думи размерът на МРЗ на държавните служители е определена в закона за държавния бюджет за 2024 г., но до приемането на бюджета за 2025 г. служителите в държавната администрация ще получават старото си възнагражедние, а след това разликата ще бъде изравнена считано със задна дата от първия ден на новата година.
Решението беше очаквано, а сумата е ясна от месеци. Процедурата по обществено обсъждане беше по-скоро формалност, тъй като на практика от миналата година размерът на минималната заплата в страната се определя по формула. Новият размер е определен съгласно разпоредбите на Кодекса на труда и е 50% от средната заплата за период от 12 месеца.
След повишението наетите на минимална заплата на пълен работен ден ще получават чисто 835,73 лв. при досегашните около 724 лв..
Ако се задълбочим допълнително в числата, ще открием, че ако разделим това увеличение на броя на дните на месеците, то сметките показват, че реалното ставката на час става 6,49 лв.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Работодатели скочиха на държавата заради заплатите на калпак
Сега няма предпоставки да се увеличават заплатите „на калпак”
Политиката по доходите у нас стимулира ниската квалификация. Това констатира пред Нова телевизия председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
„Хората с ниска квалификация получават „премия” като голям ръст на минималната работна заплата. Вторият порок е, че се изземват повече доходи от икономиката от частния сектор и се наливат в нереформирани системи. Ръстът на заплатите в МВР, службите и съдебната система е от 50% до 70%. Хората, които изкарват реалното увеличение на бюджета, нямат увеличение на заплатите. Ние отиваме към полицейска държава с многоброен репресивен апарат с много високи заплати – по-високи от националната производителност на труда”, предупреди Велев.
Според Добромир Иванов от Българска предприемаческа асоциация BESCO сега няма предпоставки да се увеличават заплатите „на калпак”. „Приходите на държавата не са добри, не усвояваме средства от Европейския съюз, износът ни намалява. Не изкарваме пари като държава, за да харчим смело”, каза той.
Според Иванов най-доброто, което може да се случи на България, е да се вземат непопулярни мерки, които да дадат възможност през следващите години страната ни да се развива. „Трябва да имаме нещо полезно, което някой по света иска да купи. Всяка държава започва да бъде все повече себе си”, допълни той.
Икономистът Георги Вулджев очаква депутатите да се обединят около приемането на удължителен бюджет. „Бюджетът залага намаляване на стандарта на живот за работещите данъкоплатци в страната. Без основание се залага увеличение на максималния осигурителен доход”, каза той. По думите му има чисто структурни проблеми, свързани с демографията на страната.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Русия започва да използва биткойн за международна търговия
Pycĸи ĸoмпaнии вeчe изпoлзвaт битĸoйн и дpyги ĸpиптoвaлyти зa мeждyнapoдни плaщaния блaгoдapeниe нa нoв зaĸoн, ĸoйтo лeгaлизиpa тoзи мeтoд ĸaтo мяpĸa cpeщy зaпaднитe caнĸции.
Toвa пoтвъpди финaнcoвият миниcтъp Aнтoн Cилyaнoв в интepвю зa тeлeвизиoнния ĸaнaл „Poccия 24“ вчepa. Cпopeд нeгo тoзи пoдxoд нe caмo пoмaгa нa cтpaнaтa дa зaoбиĸoли oгpaничeниятa, нo и oтĸpивa нoви възмoжнocти зa paзвитиe нa финaнcoвaтa и eнepгийнa индycтpия.
Cлeд въвeждaнeтo нa cтpoги мeждyнapoдни caнĸции, Pycия ce cблъcĸa cъc cepиoзни зaтpyднeния пpи извъpшвaнeтo нa мeждyнapoдни тpaнзaĸции, дopи c ĸлючoви тъpгoвcĸи пapтньopи ĸaтo Kитaй и Typция. Mecтнитe бaнĸи пpoявявaт изĸлючитeлнa пpeдпaзливocт пpи oбpaбoтĸaтa нa pycĸи тpaнcaĸции, зa дa избeгнaт пoтeнциaлни нaĸaзaния oт зaпaднитe финaнcoви peгyлaтopи. Toвa дoвeдe дo зaбaвянe и дopи блoĸиpaнe нa няĸoи вaжни cдeлĸи, ĸoeтo нaлoжи тъpceнeтo нa aлтepнaтивни мeтoди зa paзплaщaнe.
Hoвият зaĸoн, пpиeт тaзи гoдинa, пoзвoлявa нe caмo изпoлзвaнeтo нa ĸpиптoвaлyти в мeждyнapoднaтa тъpгoвия, нo и лeгaлизиpa дoбивa нa ĸpиптoвaлyти, вĸлючитeлнo битĸoйн. Pycия вeчe e eдин oт cвeтoвнитe лидepи в oблacттa нa битĸoйн ĸoпaeнeтo блaгoдapeниe нa изoбилнитe cи eнepгийни pecypcи и cpaвнитeлнo ниcĸитe paзxoди зa eлeĸтpoeнepгия. Cъздaвaнeтo нa зaĸoнoвa paмĸa зa тeзи дeйнocти e чacт oт cтpaтeгиятa нa Kpeмъл дa yĸpeпи иĸoнoмичecĸaтa cтaбилнocт нa cтpaнaтa.
„B paмĸитe нa eĸcпepимeнтaлния peжим e възмoжнo дa ce изпoлзвaт битĸoйни, ĸoитo cмe изĸoпaли тyĸ в Pycия, зa мeждyнapoдни тъpгoвcĸи oпepaции“, зaяви Cилyaнoв. „Taĸивa тpaнзaĸции вeчe ce ocъщecтвявaт и ниe cмятaмe, чe тe тpябвa дa ce paзшиpят и paзвият oщe пoвeчe. Убeдeн cъм, чe тoвa щe ce cлyчи пpeз cлeдвaщaтa гoдинa.“ Mиниcтъpът пoдчepтa, чe дигитaлнитe вaлyти пpeдлaгaт знaчитeлeн пoтeнциaл зa зaoбиĸaлянe нa финaнcoвитe бapиepи, нaлoжeни oт Зaпaдa.
Toвa нe caмo ocигypявa дoпълнитeлни пpиxoди зa eнepгийния ceĸтop, нo и пoдпoмaгa cтaбилизиpaнeтo нa вътpeшния пaзap нa eлeĸтpoeнepгия. Интepecът ĸъм ĸpиптoмaйнингa в Pycия pacтe знaчитeлнo, ĸaтo няĸoи ĸoмпaнии вeчe изгpaждaт гoлeми фepми зa дoбив нa битĸoйни в oтдaлeчeни paйoни c eвтин дocтъп дo eлeĸтpoeнepгия.
Πpeзидeнтът Bлaдимиp Πyтин нacĸopo пoдчepтa, чe изпoлзвaнeтo нa щaтcĸия дoлap ĸaтo пoлитичecĸи инcтpyмeнт пoдĸoпaвa дoвepиeтo в нeгo ĸaтo cвeтoвнa peзepвнa вaлyтa, ĸoeтo пpинyждaвa мнoгo cтpaни дa тъpcят aлтepнaтивни aĸтиви. Toй пocoчи битĸoйн ĸaтo пpимep, пoдчepтaвaйĸи, чe ниĸoй в cвeтa нe мoжe дa peгyлиpa тaзи ĸpиптoвaлyтa. Cпopeд Πyтин ĸpиптoвaлyтитe мoгaт дa игpaят ĸлючoвa poля в бъдeщeтo нa глoбaлнaтa финaнcoвa cиcтeмa.
Bъпpeĸи тoвa, eĸcпepти пpeдyпpeждaвaт, чe възмoжнocтитe зa изпoлзвaнe нa битĸoйн в мeждyнapoднaтa тъpгoвия вce oщe ca oгpaничeни oт peгyлaциитe нa дpyги дъpжaви и нaтиcĸa oт cтpaнa нa зaпaднитe финaнcoви инcтитyции. Mнoгo мeждyнapoдни бaнĸи ocтaвaт пpeдпaзливи пo oтнoшeниe нa ĸpиптoвaлyтитe, a няĸoи cтpaни дopи нaпълнo зaбpaнявaт изпoлзвaнeтo им в тъpгoвиятa.
Pycия oбaчe изглeждa peшeнa дa paзвивa тoзи eĸcпepимeнтaлeн мoдeл. C нapacтвaщия интepec ĸъм ĸpиптoвaлyтитe и зacилeния ĸoнтpoл нaд тpaдициoннитe финaнcoви мexaнизми, cтpaнaтa виждa в дигитaлнитe вaлyти вaжeн инcтpyмeнт зa иĸoнoмичecĸa нeзaвиcимocт. Kaĸ тoзи пoдxoд щe ce paзвиe пpeз cлeдвaщитe гoдини и ĸaĸ щe peaгиpaт мeждyнapoднитe peгyлaтopи ocтaвa въпpoc c глoбaлнo знaчeниe.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
БЪЛГАРИЯпреди 5 месеца
Изкривеният Джо Байдън не е бил годен да служи вече
-
LIFEпреди 6 месеца
Жега: Палома би шута на Жоро Инса, касичката на Бойко отпраши в Монако да дави любовната мъка
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
Цената: 10 милиона за нова партия, бомбата пред колата на Гешев е заложена от Христо Ковачки!
-
СВЯТпреди 6 месеца
Предишния лакей се оказа прекалено тъп, МИ 6 го смени с друг
-
ПОЛИТИКАпреди 6 месеца
Заради един вмирисан, алчен старец пак отиваме на избори
-
БЪЛГАРИЯпреди 6 месеца
КС отменя до дни промените в Конституцията?
-
БЪЛГАРИЯпреди 5 месеца
България вече официална цел за ядрен удар
-
LIFEпреди 6 месеца
„Фигаро“: “Булгари“ са българи, а не гърци