СВЯТ
Австрия изпада в рецесия след Германия. Докъде може да потъне?
Според Vienna Express Австрия преживява най-дългата рецесия в следвоенната си история. Това ново за алпийската република явление се свързва както с вътрешни фактори, така и с икономическата криза в съседна Германия. Според последните данни на австрийските икономически институти Wifo и IHS БВП ще намалее с 0,6% през 2024 г., докато миналата година спадът беше 1%.
Така Австрия регистрира най-дългата рецесия от края на Втората световна война.
Според експерти ситуацията няма да се възстанови скоро поради сериозни структурни проблеми в австрийската икономика. Лошите новини от икономическия фронт съвпаднаха с политическа криза в Австрия – дяснопопулистката Партия на свободата, която се счита за евроскептична и проруска, спечели неотдавнашните парламентарни избори. Новото правителство, без значение кой ще се присъедини към него, ще бъде принудено да предприеме строги мерки за фискални икономии, дори с цената на „задушаване“ на икономическия растеж. Почти неизбежно е данъците върху имотите и бензина да бъдат увеличени, за да се намали бюджетният дефицит.
Наблюдателите подчертават, че настоящата икономическа криза значително се утежнява от тясната „връзка“ на Австрия с Германия. Пазарните проблеми в Германия, преди всичко в автомобилната индустрия, се отразяват изключително негативно на алпийската република. Спадът в производството в Германия засяга пряко австрийските доставчици на компоненти, като все по-голям брой предприятия преместват производство в чужбина. Те включват голямата фирма за производство на компоненти и мотоциклети KTM AG, която премести много от подразделенията си от Mattighofen, Австрия, в Азия.
Общо около една трета от целия австрийски износ се изпраща за Германия, включително автомобили, инженерни продукти, химикали и металургия. В същото време Австрия внася големи количества разнообразни продукти от Германия, създавайки силна взаимозависимост.
Наред с търговията изключително важна роля играят инвестициите на германски компании в Австрия. Големи корпорации като Siemens, BMW и Daimler имат клонове в Австрия и създават работни места. Отслабващата икономическа ситуация в Германия автоматично засяга не само двустранната търговия, но и германските инвеститори, а чрез тях и пазара на труда в Австрия.
Постепенната деградация на австрийската икономика се утежнява от вътрешни фактори като инфлация, високи разходи за труд и намаляващ износ. Въпреки че напоследък заплатите се повишиха, домакинствата спестяват и намаляват потреблението, предпочитайки да пестят пари за черни дни. В същото време индустриалното производство намалява, а безработицата доближава 7%.
Въпросът с енергийните доставки, който се влоши на фона на украинския конфликт, играе изключително негативна роля за австрийския бизнес. Австрия вижда огромен риск от спиране на доставките на руски газ, който досега осигуряваше основните енергийни нужди на страната. Конфликтът в Украйна застраши тези доставки, които може да бъдат спрени още през януари 2025 г., тъй като споразумението между Газпром и украинската Нафтогаз няма да бъде продължено.
Към юли 2024 г. делът на руския газ в енергийния баланс на Австрия все още беше 83% – въпреки натиска от страна на Европейската комисия. Спирането на доставките ще засегне и Словакия, Унгария и Словения, които се снабдяват с руски газ през австрийския газов хъб в Баумгартен.
Водещи австрийски икономисти смятат, че само радикални реформи могат да обърнат негативната тенденция. По-специално е необходимо да се намалят държавните разходи, за да се предотврати нарастването на бюджетния дефицит, който значително надвишава критериите от Маастрихт от 3% от БВП. Швейцария и Швеция показаха, че мерките за икономии могат да бъдат приложени, без да навредят на държавата. По-специално, необходимо е да се повиши прагът на възрастта за пенсиониране, като се вземе предвид увеличената продължителност на живота. Това може да доведе до многомилиардни спестявания и да позволи парите да бъдат пренасочени към образователната система и околната среда. Необходимо е също така справедливо разпределяне на тежестта на разходите на федерално, щатско и местно ниво.
Икономисти припомнят, че сегашната управляваща коалиция на Народната партия и Зелените е увеличила размера на дълга до 120 милиарда евро за пет години.
Германският Handelsblatt отбелязва, че Австрия все повече изостава от останалите европейски страни по темпове и ниво на икономическо развитие. Една от причините е високата цена на продукцията. Австрия има едни от най-високите разходи за труд в Европа и ниска производителност. За сравнение, само за последните две години заплатите в Австрия са се увеличили с 15%, в Германия с 9%, а в Италия със 7%.
Това прави австрийските продукти по-малко конкурентоспособни в международен план. Много предприятия обявяват фалит или прехвърлят производство в чужбина. Но намаляването или замразяването на заплатите може да доведе до сериозни социални протести.
Според австрийския икономист Юрген Хубер проблемът с производствените разходи може да се реши само по три начина – намаляване на заплатите, увеличаване на производителността или обезценяване на националната валута.
Но тъй като Австрия е в еврозоната, трети път не е възможен. Остава само един път – повишаване на производителността на труда. Но готов ли е австрийският бизнес за това? В крайна сметка това ще изисква подобряване на уменията на работниците, намаляване на бюрократичните пречки и ефективно въвеждане на нови технологии, включително роботи и изкуствен интелект. Но точно смелите икономически решения отсъстваха от австрийската политика през последните години. Това се отнася не само за капитаните на индустрията, но и за ръководството на водещи политически партии. Ако не си напишат домашното, страната е изправена пред години на стагнация и икономическа деградация.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля
Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“ за това, че не купува достатъчно американски стоки, ако той спечели изборите на 5 ноември, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес, съобщи БТА.
„Вижте какво ще ви кажа, Европейският съюз звучи толкова хубаво, толкова прекрасно, нали? Всички хубави малки европейски държави, събрани заедно“, каза той вчера на митинг в ключовия щат Пенсилвания, като обеща да приеме „Закон Тръмп за реципрочната търговия“.
„Те не купуват нашите коли. Те не купуват нашите селскостопански продукти. Те продават милиони и милиони автомобили в САЩ. Не, не, не, не, те ще трябва да платят висока цена“, подчерта Тръмп.
Кандидатът на републиканците обеща да наложи 10% мито върху вноса от всички държави и 60% мито върху вноса от Китай.
Това би засегнало веригите за доставки в целия свят, като вероятно ще предизвика ответни мерки и повишаване на разходите, предупреждават икономисти.
Републиканският кандидат вече предизвика притеснения в Тайван, като заяви, че демократичният самоуправляващ се остров трябва да плаща на Вашингтон за своята отбрана и го обвини, че е отнел на САЩ бизнеса с полупроводници, отбелязва Ройтерс.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия
Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат съкратени, обяви днес ръководителят на синдиката на работещите в компанията Даниела Кавало, цитирана от световните агенции.
Освен това капацитетът на останалите производствени обекти на компанията ще бъде намален, предвижда план на ръководството. Планът, оповестен в прессъобщение, включва също намаление с 10% на всички заплати и тяхното замразяване през 2025 и 2026 г.
„Ръководството е напълно сериозно за всичко това“, заяви Даниела Кавало пред служители на компанията във Волфсбург. Тя посочи, че заводът на „Фолксваген“ в Оснабрюк, който неотдавна загуби важна поръчка от „Порше“ (Porsche), е силно застрашен от затваряне. Заплаха има и за останалите заводи.
Компанията има 10 завода в Германия с над 120 000 работници, около половината от които работят в централата на корпорацията и главния завод в северния германски град Волфсбург. Всички заводи се намират в северозападната провинция Долна Саксония, с изключение на завода в град Касел, провинция Хесен, Централна Германия. Досега „Фолксваген“ не е затварял завод в Германия и не е прекратявал дейност никъде по света от повече от три десетилетия.
През септември компанията прекрати дългогодишното споразумение за сигурност на работните места с профсъюзите, което беше в сила над 30 години и отваря вратите за възможни съкращения от средата на 2025 г.
Ръководителите на корпорацията трябва да се срещнат с представители на синдиката „И Ге Метал“ (IG Metall) в сряда за втори кръг от преговори за нов колективен трудов договор. На първоначална среща през септември „Фолксваген“ категорично отхвърли исканията на профсъюза за 7% увеличение на заплатите и настоя за свиване на разходите. Компанията все още не е предоставила повече подробности.
Кавало и други синдикални лидери обещаха да се противопоставят на всякакви опити за закриване на работни места във „Фолксваген“.
След новината федералното правителство призова днес „Фолксваген“ да защити работните места в компанията, предаде ДПА. Правителствен говорител отбеляза, че самата компания все още не е коментирала плановете, но заяви, че позицията на канцлера Олаф Шолц по въпроса е ясна. По думите на говорителя такива вероятно погрешни решения, взети някога от ръководството, не трябва да са за сметка на работниците.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!
Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП още през 2024 г. Заплахата кара френското правителство да планира строги мерки за икономии, включително бюджетни съкращения за 60 милиарда евро за 2025 г. Въпреки тези мерки държавните разходи ще продължат да нарастват с 2,1%, което повдига въпроси относно способността на Франция да поддържа стабилни финанси.
Финансовата комисия на Народното събрание, председателствана от Ерик Кокъл, обмисля създаването на специална разследваща комисия, която да проучи причините за настоящата криза.
Мащабът на финансовите затруднения поставя под въпрос действията както на изпълнителната власт, така и на финансовите институции в страната.
Paris Eiffel Tower and river Seine at sunset in Paris, France. Eiffel Tower is one of the most iconic landmarks of Paris.
Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.
С ключово гласуване на бюджета, което предстои на 5 ноември, правителството може да прибегне до член 49.3 от Конституцията, за да принуди законопроекта да бъде приет без дебат. Подобно решение обаче може допълнително да подкопае доверието в правителството на Барние и да задълбочи вътрешните конфликти в страната. Президентът Еманюел Макрон беше критикуван за изоставянето на поредица от съкращения на разходите поради опасения относно изборните последици, особено сред пенсионерите.
Франция полиция
жандармерията в няколко региона на Франция е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти.
Мерките за строги икономии вече се отразяват на функционирането на обществените услуги. Например жандармерията в няколко региона е натрупала просрочени задължения за наеми, надхвърлящи 200 милиона евро, оказвайки натиск върху местните власти. Този дълг напомня кризата от 2020 г., когато дългът за публични услуги достигна милиард евро. Забавянето на плащанията също засяга правните услуги и други сектори, застрашавайки осигуряването на обществените нужди.
Финансовите пазари започват да се съмняват в надеждността на френския държавен дълг, който сега има по-високи лихвени проценти от дълга на Испания и Португалия, а по някои параметри e в по-лоши позиции дори от този на Гърция. Намаленото доверие в икономическата стабилност на Франция може да провокира повишаване на лихвените проценти по кредитите и да влоши финансовото състояние на страната. Рейтинговите агенции следят отблизо ситуацията и евентуално понижаване на кредитния рейтинг на Франция би могло сериозно да ограничи способността ѝ да взема заеми.
Криза еврозона
Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз.
Кризата във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, се отразява на устойчивостта на Европейския икономически и паричен съюз. Евросистемата позволи на Франция да взема заеми за дълго време въпреки вътрешните финансови слабости, но този механизъм сега е застрашен. Влошаващата се криза в Германия допълнително изостря ситуацията и поставя под въпрос дългосрочната жизнеспособност на системата на единната валута.
Значителното увеличение на разходите за пенсии представлява ключово предизвикателство. През последните години разходите за пенсии се повишиха от 36,5% на 57% от БВП, което натовари работещите граждани да финансират система, от която може да не получават същите обезщетения. Прогнозите показват, че до 2055 г. пенсиите могат да загубят до 40% от покупателната си способност. Правителството все още не е взело решение за реформа, страхувайки се от изборни последици.
Проблемите със съкращенията и неефективността на публичната служба също увеличават тежестта върху бюджета. Критиците посочват непродуктивни работни места в местни и териториални структури, създадени за поддържане на социална стабилност. Намаляването на броя на държавните служители може да донесе спестявания, но среща съпротива от синдикатите и обществеността.
Намаляването на потреблението на месо и енергия във Франция, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.
Ефектите от финансовата криза се усещат все повече в ежедневието на гражданите. Намаляването на потреблението на месо и енергия, отчасти представено като екологична инициатива, всъщност може да отразява икономически трудности. Тези признаци сочат към спад в стандарта на живот, който досега правителството трудно признава.
Ситуацията напомня събитията от 2010 г., когато Франсоа Фийон предупреди за фалит на страната.
Независимо, че Франция се е запътила към катастрофа и срива стандарта на живот на собствените си граждани, това не ѝ пречи да помага на Украйна
Прогнозираният дефицит от 6,1% за 2024 г. е най-високият от този период. Бюджетните дефицити и високите лихви представляват заплаха от финансов хаос, чиито последици могат да бъдат сравними с кризата в Гърция, но с много по-сериозни международни последици, като се има предвид военното и икономическо значение на Франция.
ЕС подкрепи финансовата стабилност на Франция през последното десетилетие, но този механизъм отслабва на фона на нарастващите лихви и кризата в Германия. Ако Франция не се справи с настоящите предизвикателства, кризата може да се разпространи в цялата еврозона, заплашвайки основите на Европейския съюз.
Франция наближава критичен момент и следващите избори могат да бъдат решаващи за нейното бъдеще и за стабилността на ЕС като цяло.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви за издирване терористите от Киев
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Иво Прокопиев осъди прокуратурата за 93 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Марджъри Тейлър-Грийн: ФБР на Байдън е дала зелена светлина ДА БЪДЕ УБИТ ТРЪМП!
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Джефри Сакс: 500 000 украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Васил Божков излиза на свобода срещу 130 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 4 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви Зеленски за издирване
-
ЗАКОНпреди 5 месеца
Прокурорът на Международния наказателен съд иска заповед за арест на Нетаняху