Свържете се с нас

ПОЛИТИКА

Латинска Америка отхвърли клоуна Зе

Даже анархиста-ексцентрик Милей (вече издирван от Интерпол) също се отдръпна!

Срещата на високо равнище на Украйна и латиноамериканските държави беше отменена със скандал. Първоначално лидерите на региона не се страхуваха да обидят Владимир Зеленски, а след това самият той реши да обиди онези, които се отнасяха към него с разбиране. Какво стана? И защо съседите на САЩ се опитват да стоят далеч от Зеленски?

В съветски виц от периода на Перестройката и борбата с алкохола учените правят експеримент: окачват връзка банани високо, поставят дървена кутия и донасят маймуна. Маймуната неуспешно се опитва да скочи до плода, но след това се сеща как да премести кутията, да се покатери върху нея и да достигна целта си.

В съседната стая окачват бутилка водка от тавана, поставят шкаф и вкарват алкохолик. Алкохоликът започва да подскача безрезултатно. „Помислете“, съветват го експериментаторите. „Какво има да се мисли? Тук трябва да се скача“, отговаря той.

Този виц не е особено смешен, както повечето пропагандни вицове с претенции за морализаторство. Но описаната в него ситуация забавно дублира тази, която се разви в отношенията на Владимир Зеленски със страните от Латинска Америка. Връзката им, честно казано, не се получи.

Този, който се провъзгласява за президент на Украйна, отмени срещата на високо равнище с държавните глави на латиноамериканския регион. Срещата трябваше да се състои в края на тази седмица и преди „високата седмица“ на Общото събрание на ООН, където Зеленски ще представи своя „план за победа над Русия“.

Отмяната в случая не е негова приумица, а опит да прикрие срама.

Всички отказаха поканата за срещата, на която планираха да убедят латиноамериканските президенти в необходимостта да подкрепят „плана“ на Киев или поне „да участват във възстановяването на Украйна“, пише бразилският вестник “Фоля де Сао Пауло”. В материала се пояснява, че бразилският лидер Лула да Силва също е получил покана, но от самото начало не е било очаквано участието му в Киев поради открития конфликт между Лула и Зеленски, който нарича бразилските власти „проруски“.

Други президенти обаче също нямаха време и/или желание да се срещнат със Зеленски, с редки изключения в лицето, например, на президента на Гватемала Бернардо Аревало. Той дойде на власт едва в началото на годината, но вече успя да се прегърне със Зеленски и да посети президента на САЩ Джо Байдън и като цяло даде да се разбере, че е на провашингтонски курс, което е напълно нетипично за съвременна Латинска Америка.

Останалите не трябваше да бъдат канени на първо място. Упоритото желание на Зеленски да скочи до Латинска Америка е подобно на поведението на същия алкохолик, когото провалите не учат на нищо.

Подобна, но още по-срамна история за Зеленски се случи през юли миналата година, когато той планираше да говори като „специална гост-звезда“ на срещата на върха ЕС-СЕЛАК (Общност на латиноамериканските и карибските държави), където беше поканен от Испания и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. Лидерите на латиноамериканските държави се противопоставиха не само на участието на Зеленски, но и на всяко споменаване на Украйна в заключителната декларация, с което Брюксел трябваше да се примири.

Ако през 2023 г. отбягваха Зеленски дори като допълнение към ръководството на ЕС, защо през 2024 г. трябва да е различно, особено след като ЕС не повтори грешките си и избегна ролята на сватовник?

Но още по-рано, през пролетта на 2022 г., от първите гласувания в ООН, които се проведоха след началото на СВО, стана очевидно, че Латинска Америка няма да участва нито в сдържането на Русия, нито в подкрепата на Украйна. Това се обяснява с факта, че през последните 20 години Вашингтон загуби контрол над огромния латиноамерикански регион, някога „заден двор на Съединените щати“.

Минаха дни, когато по искане на Белия дом Колумбия изпрати свои войски да се бият в Корея. Настоящият президент на Колумбия Густаво Петро е дългогодишен и искрен противник на Вашингтонския империализъм и блока НАТО като негово творение.

Подобни настроения в политическия елит на Латинска Америка станаха доминиращи, вариращи от радикални форми на отхвърляне на украинския проект на Съединените щати, като сред лидерите на Боливия, Венецуела, Куба или Никарагуа, до доста търпеливото отношение на Лула да Силва , който искрено се опита да убеди Зеленски да се изправи пред реалността.

Официално от страна на Латинска Америка това обикновено се декларира като фундаментален неутралитет, но в Киев това не се счита за неутралитет – те го смятат за „проруска позиция“ и вероятно има основателна причина.

Вземете например Мексико, най-голямата испаноговоряща страна в света и пряк съсед на Съединените щати. Неговият разрив с Вашингтон настъпи при отиващия си президент Лопес Обрадор, а неговата наследничка, новоизбраният президент Клаудия Шейнбаум, публично отхвърли поканата на Зеленски да посети Украйна. Само по себе си това не изглежда да означава толкова много: Шейнбаум директно обеща на избирателите си да се съсредоточи върху вътрешните проблеми на страната и да остави външната политика настрана. Руският президент Владимир Путин обаче е поканен на нейната инаугурация, което показва, че Шейнбаум все пак има външнополитически предпочитания – и те са същите като тези на Обрадор.

Освен малките, макар и стратегически важни страни, над които Вашингтон запазва контрола независимо от всичко (например Панама с нейния канал), единствената държава в региона, на която Киев може да разчита (май), е Аржентина и нейният изключително ексцентричен президент Хавиер Милей.

Двамата със Зеленски веднага развиха нежни отношения, докато предишната платформа на Буенос Айрес беше разрушена. Например Милей оттегли вече одобрената молба на Аржентина за присъединяване към БРИКС и започна да приветства функционери на НАТО. Той дори обеща на Зеленски да организира и домакинства латиноамериканската среща на високо равнище, от която той беше толкова заинтересована, изцяло посветена на подкрепата на Украйна.

Въпреки това „нещо се обърка“. Какво точно е описано по-горе, но Милей успя да разочарова Зеленски сам. Защото си остана себе си.

Ексцентричността на аржентинеца отчасти се дължи на факта, че той е идеологичен човек – доста твърд монетарист и „пазарджия“. Икономическите санкции, включително антируските и дори тези, наложени на Русия от самата Украйна, не се вписват в неговата картина на света. В същото време Милей е обсебен от спестяването на публични средства – основната му икономическа мисия, което означава никакви подаръци за чужди държави, било то парични траншове или военно оборудване (ако имате нужда, купете го).

Така Милей, която въпреки всички представяния се оказа не безнадежден враг на Русия, стана безполезен за Зеленски и по трите основни въпроса: като източник на безплатни ресурси, като участник в антируския фронт и като организатор на латиноамериканската среща на високо равнище (което по начало беше разбираемо – Милей има трудни отношения със съседите си, защото те са предимно леви, а той е десен и освен това е грубиянин).

Внезапно новшят съюзник в лицето на гватемалеца Аревало Зеленски също вероятно ще разочарова, тъй като едва ли ще може да предложи повече от чисто политическа подкрепа и потупване по рамото (тоест не повече от Милей). Гватемала е най-голямата страна в Централна Америка, но е силно подкопана от основните проблеми на Централна Америка: бедността в гетата и огромното ниво на престъпност, където големите играчи под формата на наркокартели имат свои собствени малки армии .

Това означава, че властите имат хроничен недостиг на това, от което Зеленски се нуждае: оръжие и пари. Като цяло парите не са нещо, за което можете да се обърнете към Латинска Америка от Европа, но Зеленски не е силен в историята, икономиката и географията.

Поради тази причина той не разбира, че антиколониалният патос, насочен към Русия, с помощта на който Киев се надяваше да спечели благоволението на Глобалния Юг, не е в състояние да впечатли Латинска Америка. Тъй като нейният собствен колониален опит е свързан с основните съюзници на Украйна – САЩ и страните от ЕС, и няма какво да дели с Русия, напротив, под историческото си образувание, наречено СССР, Русия активно помагаше на латиноамериканците в антиколониалната борба.

Изглежда, че нищо не може да помогне на Зеленски в неговата борба и ситуацията, в която се оказа заради собствените си амбиции и упоритост, въпреки че той уверява, че има „напълно подготвен план за победа“.

По токсикологични причини е възможно неговият оптимизъм да е безграничен, а съзнанието му да не е възприемчиво дори към собствения му опит. Както уточнява вестник “Фоля де Сао Пауло” Зеленски все още се надява да проведе среща на върха с латиноамериканските държави от третия опит – през 2025 г.

„Какво има да се мисли? Тук трябва да се скача“

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

ПОЛИТИКА

Президентът за Пеевски: Не трябва да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае и ще изчезне от само себе си

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии в Конституционния съд.

Не трябва да сме наивни, че наглостта на стероиди в политиката ще се осъзнае, ще изчезне от само себе си или поради сблъсък с някакъв друг себеподобен, или под давление на някакъв нов санкционен списък. Развитието на България като демократична държава е изцяло наша отговорност. Това заяви президентът Румен Радев в отговор на журналистически въпрос за „разговори по мегафона“ с президентската институция по време на политическа демонстрация при свикването на Народното събрание. Държавният глава присъства днес на официалната церемония по полагане на клетва от новоизбраните и новоназначени съдии в Конституционния съд. На 1 ноември тази година Румен Радев подписа укази, с които назначава д-р Невин Фети и проф. Сашо Пенов за членове на КС от квотата на президента.

Помолен да коментира дали ще бъде намерен изход от създалата се ситуация по отношение на избора на председател на Народното събрание, държавният глава припомни, че е предоставил достатъчно време на депутатите преди свикването на парламента с надеждата да не се стигне до блокажа на политическата система, който се наблюдава в момента. „За съжаление те не използваха това време по най-добрия начин. Надявам се народните представители си дават сметка каква щета нанасят на парламентаризма, когато отстрани се вижда неговата поредна неефективност“, заяви президентът и призова за бързо решаване на въпроса с избора на председател, защото от това зависи и последващата процедура по съставяне на правителство.

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, посочи президентът, запитан дали ще сезира Конституционния съд за промените в Основния закон по отношение на назначаването на служебен министър-председател. „Този казус неминуемо ще бъде разгледан и всички виждаме какво означава да имаме правителство без ясна политическа отговорност“, подчерта Румен Радев.

В отговор на въпрос дали ще сезира Конституционния съд за решението на съдийската колегия и.ф. председател на Върховния административен съд Георги Чолаков да остане на поста си, президентът Радев посочи, че зачестява тревожната практика на подобни решения, които са в противоречие с конституционната целесъобразност, които по думите му се вписват в „негативната рамка на конституционна нетърпимост“. „Чрез назначаването на „временно изпълняващия“ се заобикалят изискванията, които идват с издаването на указ и нещо повече – по този начин се заобикалят принципите на мандатността и дори се отменят гаранции за независимост на някои органи“, посочи Румен Радев. Държавният глава подчерта също така, че по този начин се заобикалят и неговите правомощия и такива случаи има вече немалко, сред които изпълняващият функциите на главен прокурор, както и временно управляващият българското посолство в Украйна.

Продължи да четеш

ПОЛИТИКА

Борисов в пълна изолация в парламента

Народното събрание не успя да избере председател от първия път, Делян Пеевски не подкрепи Рая Назарян

За пореден път Народното събрание изпадна в патова ситуация при избора на своя председател. За поста се сражават Рая Назарян и Андрей Цеков, като и двамата разполагат с еднакъв брой гласове.

Петима депутати се кандидатираха за следващ председател на Народното събрание. Това са досегашният председател Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, бившият регионален министър Андрей Цеков от ПП-ДБ, Петър Петров от „Възраждане“, конституционалистът Наталия Киселова от БСП и Николета Кузманова от ИТН.

От ГЕРБ-СДС изрично настояват да бъде избран техният претендент с аргумента, че това им се дължи като първа политическа сила. ПП-ДБ пък смятат, че само техен кадър може да гарантира приоритета им – санитарен кордон около Делян Пеевски.

При първото гласуване не беше избран нито един от кандидатите. Най-добре се представиха Назарян и Цеков – съответно с подкрепата на 68 и 67 депутати. Гласовете за Назарян обаче дойдоха единствено и само от собствената й формация. Дори ДПС-НН на Делян Пеевски не я подкрепи. А Цеков получи подкрепата на ПП-ДБ, АПС и МЕЧ. Така излезе, че ГЕРБ-СДС е в пълна изолация.

Същото остана положението и на балотажа, в който участваха само двамата претенденти с най-висок резултат. И двамата получиха по 68 гласа. Зад Назарян застанаха отново само нейните съпартийци, а зад Цеков – отново десните, доганистите и хората на Радостин Василев.

Тошко Йорданов от ИТН излезе с предложение за изход от тази задънена улица – да се избере като временен председател най-възрастният народен представител. Това е неговият съпартиец Силви Кирилов. Според Йорданов това ще позволи на Народното събрание да заработи, докато се създаде мнозинство, което да си избере свой председател. Такава тактика беше използвана преди 2 години, когато тогавашният доайен сред депутатите – Вежди Рашидов, беше избран да води парламента, след като всички останали кандидатури дни наред не получаваха нужните гласове.

Сега депутатите направиха пауза, за да се събере председателският съвет на парламента, който да обсъди дали да подкрепи предложението на Йорданов.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Продължи да четеш

ПОЛИТИКА

Тръмп назначи Мъск за министър

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Илън Мъск и бившият кандидат за президент – републиканецът Вивек Рамасвами, ще оглавят министерство за правителствена ефективност, предаде Ройтерс.

Мъск и Рамасвами „ще проправят пътя на моята администрация да премахне правителствената бюрокрация, да намали излишните регулации, ще намалят разточителните разходи и ще преструктурират федералните агенции“, заяви Тръмп.

„Министерството за правителствена ефективност“ не е част от правителството, отбеляза Асошиейтед прес. Съкращението DOGE (Department of Government Efficiency ) пък е намек за любимата криптовалута на Мъск – Dogecoin.

Очаква се новоизбраният президент Тръмп да номинира сенатора Марко Рубио от Флорида за държавен секретар, съобщи Фокс Нюз. В първия мандат на Тръмп тази длъжност се заемаше от Майк Помпео, който бе спряган сега за военен министър, но се оказа, че ще остане извън управленския екип.

Рубио, син на кубински имигранти, беше избран за първи път в Сената през 2010 г. Той е известен в Капитолия като ястреб във външната политика, който поддържа американските съюзи в чужбина, включително НАТО. Рубио, който е член както на Сенатската комисия по разузнаване, така и на Комисията по външна политика, заема сходни позиции с Тръмп по международни конфликти, включително нахлуването на Русия в Украйна и войната на Израел с „Хамас“. През април 53-годишният сенатор гласува против 95-те милиарда долара американска помощ за Украйна и призова Киев да договори прекратяване на войната си с Русия. Очакваше се Рубио да бъде вицепрезидент на Тръмп, но той предпочете Джей Ди Ванс.

Тръмп ще назначи Стивън Милър за заместник-ръководител на администрацията си по политически въпроси. Милър е известен като основен идеолог на строгите мерки в областта на миграционната политика. Както отбелязва телевизионният канал, през следващите 4 години на власт Тръмп възнамерява да увеличи броя на депортациите на нелегални мигранти 10 пъти — до един милион души годишно.

През последните 24 часа Тръмп избра Елийз Стефаник от Ню Йорк за свой посланик в ООН, Том Хоман за новия „граничен господар“ – директор на Службата за имиграция и митнически контрол на САЩ, конгресмена Майкъл Уолц от Флорида за съветник по националната сигурност, а бившиятконгресмен Лий Зелдин от Ню Йорк ще ръководи агенцията за опазване на околната среда (СИП).

Всички назначения на Тръмп досега са очаквани, предсказуеми. Рубио, бивш кандидат за президент, е добре познат по целия свят и работи в комисиите по външни отношения и разузнаване на Сената. Стефаник е възпитаник на Харвард, бивш съветник на Западното крило на Джордж Буш и една от най-високопоставените републиканки, служили някога в Камарата на представителите. Уолц, който е служил на няколко бойни мисии в Афганистан, Близкия изток и Африка, е награден с четири бронзови звезди и работи за секретарите по отбраната Доналд Ръмсфелд и Робърт Гейтс. Хоман, като бивш и. д. директор по въпросите на имиграцията и митниците, е напълно очаквано назначение, въпреки че опонентите му смятат, че поведението му е малко коравосърдечно. Зелдин е ветеран от армията и бивш конгресмен, който се кандидатира по-близо от очакваното за губернатор на Ню Йорк.

Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп е посочил губернатора на щата Южна Дакота Кристи Ноем за министър на вътрешната сигурност, съобщи телевизия CNN, позовавайки се на двама източници. Ноем е във втория си четиригодишен мандат като губернатор на Южна Дакота след съкрушителна победа на изборите през 2022 година. Тя доби широка популярност в страната, след като отказа да въведе в щата си масово наложеното в САЩ задължение да се носят маски по време на пандемията от COVID-19. През април 2024-та тя написа мемоари, в който разказа как застреляла в семейното ранчо “невъзможно за дресиране” куче.

Новоизбраният президент Доналд Тръмп планира да назначи „енергиен цар“, който да намали регулациите в областта на енергетиката и климата, прилагани при администрацията на Байдън. Шест източника, запознати с преходния екип на Тръмп, заявиха пред „Ню Йорк Таймс“, че са изготвени поредица от изпълнителни заповеди и президентски прокламации, свързани с климата и енергетиката, насочени към отмяна на регулациите за чиста енергия от ерата на Байдън, които според някои критици са навредили на икономиката. Други планове, които Тръмп и неговият преходен екип обсъждат са за преместване на централата на Агенцията за опазване на околната среда (EPA) извън Вашингтон.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 1 седмица

Увеличават се населените места на воден режим в страната

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за...

БЪЛГАРИЯпреди 2 седмици

Възможен ли е гръцки сценарий с фалит на България?

Коментарът направи в социалната мрежа Facebook Владислав Панев Големият риск за България е след влизането ни в еврозоната. Причината е,...

БЪЛГАРИЯпреди 2 седмици

Нарушенията, допускани в изборния процес са системни, но в последните избори тяхната мащабност премина възможните граници

Румяна Ченалова: Нарушенията, допускани в изборния процес са системни, но в последните избори тяхната мащабност премина възможните граници на обществена...

БЪЛГАРИЯпреди 3 седмици

Как ще се спре трайната емиграция на лекари и медицински сестри към Европа, Австралия и Съединените щати?

Противниците на новите болници не могат, а новите депутати трябва да отговорят на ключовите въпроси Интересува ли ни високото качество...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 5 дни

Президентът за Пеевски: Не трябва да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае и ще изчезне от само себе си

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Борисов в пълна изолация в парламента

Народното събрание не успя да избере председател от първия път, Делян Пеевски не подкрепи Рая Назарян За пореден път Народното...

ПОЛИТИКАпреди 6 дни

Тръмп назначи Мъск за министър

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Илън Мъск и бившият кандидат за президент – републиканецът Вивек Рамасвами, ще...

ПОЛИТИКАпреди 7 дни

Тръмп е избрал губернаторката на Южна Дакота за министър на вътрешната сигурност

Губернаторката на щата Южна Дакота Кристи Ноем и Доналд Тръмп танцуват на песента „Уай Ем Си Ей“ („Y.M.C.A.“) на предизборна...

ПОЛИТИКАпреди 1 седмица

Мокрите сънища на дъртака Борисов: „Предлагам аз да бъда премиер, за да не допускам външна намеса“

Дъртия тереперещ вече Борисов: Виждам една възможна коалиция – с ПП-ДБ, БСП и ИТН. Предлагам аз да бъда премиер, за...

СВЯТ

СВЯТпреди 5 дни

В САЩ става забавно!!! Републиканецът, който публично унижи Зеленски, ще стане главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор...

СВЯТпреди 1 седмица

Вечните подлоги в Брюксел: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“

Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“ Заместник-председателят на руския Съвет за...

СВЯТпреди 1 седмица

На Орбан е поверено спасяването на Европа

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за...

СВЯТпреди 1 седмица

Илон Мъск: Олаф Шолц е глупак! Бившият финансов министър на канцлера: Разочарова ме. Оставя Германия в несигурност

Мултимилиардерът, който се очаква да бъде част от администрацията на Белия дом, когато новият президент на САЩ встъпи в длъжност...

СВЯТпреди 2 седмици

Търпеливите германци искат Шолц веднага да се маха. Радост от разпада на либералното правителство

Повече от половината граждани на ФРГ искат бързо провеждане на предсрочни избори за Бундестаг след разпадането на управляващата в Берлин...

Най-четени