ПАРИ
Америка спира газта за Европа
“Гаранция повече не даваме”. САЩ и Европа се сблъскаха с неизбежното
Министерството на енергетиката на САЩ успокоява ЕС: спирането на одобрението на нови проекти за ВПГ няма да засегне доставките на газ. Поради желанието на САЩ да измести Русия от пазара и нежеланието да сключват дългосрочни договори, европейците започнаха да се съмняват в надеждността на своя партньор. Защо отношенията между съюзниците са се влошили?
На куката
След като изостави тръбопроводния газ, Европейският съюз беше принуден да премине към втечнен. Така американците придобиха голям пазар за своя продукт и поради острия недостиг на гориво цените се увеличиха.
Въпреки че обемите варират, САЩ остават основният износител на ВПГ. По данни на Европейската комисия – 46% през миналата година. А през първото тримесечие на 2024 г. – почти 70% (21 от 32 млрд. куб. м) от доставките за ЕС, Великобритания и Турция, отбелязва заместник-ръководителят на Фонда за национална енергийна сигурност Алексей Гривач.
Ето защо решението на Джо Байдън да постави на пауза одобрението на нови проекти за втечнен природен газ разтревожи индустриалците в Европа. Анализаторите подчертават: това е предизборен ход. В края на януари американският президент отдаде паузата с климатичната криза. „Производителите се интересуват от нови проекти, но в политическата надпревара „зелените“ задължения надделяват“, казва Тамара Сафонова, генерален директор на Независимата аналитична агенция на петролния и газов сектор.
ЕС обаче не е доволен. Щефен Котре, член на комисията по опазване на климата и енергетика на германския парламент от партията „Алтернатива за Германия“, смята Вашингтон за ненадежден партньор. „За сегашния президент екосоциалистическата истерия на климата е по-важна от международните търговски отношения. “Това съществено се различава от проверените с времето германско-руски сделки, които бяха стабилни дори по време на Студената война“, каза той.
Търговската асоциация “Еврогаз” прогнозира връщане към „рекордно високите цени на горивата, предизвикани от намаляващите доставки от Русия“ и призовава Белия дом да оттегли заповедта.
Водещият анализатор в Института по енергийна икономика и финансов анализ Ана-Мария Ялер-Макаревич смята, че не може да се разчита изцяло на един източник. „След като е изпитала заплахата за енергийната сигурност поради прекомерната зависимост от един партньор, Европа трябва да се поучи от минали грешки и да избегне подобна ситуация със Съединените щати“, пише тя.
Няма повод за притеснение
В чужбина се опитват да успокоят нещата. Първият заместник-министър на енергетиката Дейвид Търк каза, че указът няма да засегне маршрутите за доставка или „текущите строителни работи за създаване на експортни вериги за още по-големи обеми гориво“. Той уточни, че износът възлиза на около 400 млн. куб. м на ден, като около 1,3 млрд. куб. м са запазени за бъдещи проекти.
Наистина няма забрана за износ – спряха да издават разрешителни за изграждане на заводи за втечнен природен газ, които могат да бъдат пуснати до 2030 г. „Говорим за проекти, които не са имали време да получат одобрение, но всичко договорено е в сила – изграждат се линии, които ще удвоят производствения капацитет на ВПГ до края на десетилетието“, подчертава Гривач.
Според него решението за замразяване има за цел да изпрати ясен сигнал към купувачите: ключовете на газовия пазар вече са в ръцете на Вашингтон.
Ръстът на световното търсене също буди безпокойство. Европа разбира, че САЩ действайки единствено в собствените си интереси, ще продадат ВПГ на предложилия най-висока цена.
„Американският износ е в частни ръце, така че политиците не избират посоката си. Пазарите на продажбите се определят от тарифите – където е по-скъпо, там се изпращат“, обяснява Игор Юшков, водещ експерт във Фона за национална енергийна сигурност.
Реални цели
Експертите смятат, че САЩ балансират между желанието да правят пари и запазването на евтиния газ е единствено тяхна привилегия. Ако допуснат масово строителство на заводи, американската икономика ще загуби конкурентното си предимство, добавя Юшков.
Свръхпредлагането на пазара ще понижи външните цени и ще позволи на европейците да започнат да възстановяват индустрията и да намалят зависимостта от износа.
По отношение на приходите Вашингтон спечели от деиндустриализацията на Европа и завладя голям пазар, посочва Сафонова. Сега, за да го задържат, е необходимо окончателно да изтласкат втория доставчик – Русия. „Половината от обемите на руския износ на ВПГ завършват в ЕС“, пояснява тя.
За да се отърват от конкурента, бяха въведени санкции срещу проекта “Арктик ВПГ-2”, което на практика забранява на партньорите да купуват този газ. Планът проработи. Въпреки че всичко е готово, “Новатек” не може да започне корабоплаването – няма танкери. Френската “Тотал” отказа да изпълни договорите, позовавайки се на форсмажорни обстоятелства.
Германия и Чехия са за пълен отказ от руските енергийни ресурси, съобщава “Блумбърг”, позовавайки се на писмо от германския министър на икономиката Роберт Хабек и чешкия министър на търговията Йозеф Зикел. „В името на нашия енергиен суверенитет и сигурност трябва да продължим систематично да намаляваме вноса на газ, нефт и радиоактивни материали от Русия“, настояват политиците. Докладът на МВФ посочва, че пълното спиране е възможно до 2030 г.
Има малко алтернативи. Миналата година основният дял беше изместен от САЩ. Преходът към зелена енергия изисква субсидии и резервен капацитет за традиционните горива.
Освен това зелената енергия е силно зависима от износа на оборудване и редки земни метали от Китай, добавя Гривач. Така, поддавайки се на натиска отвъд океана, Европа се оказа в безизходица и без гаранции.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
МЕЧ иска кабинет на анти-Борисов и анти-Пеевски мнозинство
Радостин Василев, чиято партия МЕЧ ще е най-новата формация в бъдещия парламент, предлага сформиране на анти-ГЕРБ-ДПС мнозинство с втория мандат за съставяне на правителство, но с условието, че получи mинистерството на вътрешните работи.
Според обработени 99.71% протоколи, МЕЧ влиза в 51-вото Народно събрание с 4,59% – 111 615 гласа.
Василев призова за анти-ГЕРБ мнозинство и анти-ДПС мнозинство в 51-вото Народно събрание, което да излъчи правителство с ясно разписано коалиционно споразумение.
„Истината трябва да се чува. Последователността в политиката, която аз отстоявам и ми е довела много страдание през годините, ще продължи. Още днес използвам възможността да поставя на масата с това да има антиГЕРБ мнозинство и антиДПС. Такова мнозинство ще има. То ще бъде между 140 и 150 народни представители и отговорност на ПП-ДБ е те да поканят всички останали, за да се формира мнозинство срещу Борисов, Пеевски и Доган. Това е битката, която трябва да бъде извървяна в България преди всички други реформи“, каза той на брифинг пред столичния храм-паметник „Св. Александър Невски“.
Лидерът на МЕЧ допълни, че това мнозинство ще се окомплектова с антикорупционно законодателство, с отстраняване на Борислав Сарафов, изпълняващ длъжността главен прокурор и с абсолютна атака към Висшия съдебен съвет. „Ние предлагаме това мнозинство. Всички останали без ГЕРБ и ДПС могат да формират такова мнозинство“, коментира Василев.
По думите му единственото условие на МЕЧ е да получи Министерството на вътрешните работи.
„Имаме едно единствено изискване и то е Министерство на вътрешните работи да бъде в МЕЧ, за да мога да въдворя обещанията, които съм дал в предизборната кампания – да бъде на колене моделът на Борисов и Пеевски, добави Василев и обясни, че когато МЕЧ управлява, ще има Министерство на справедливостта и то ще управлява всички силови структури – Главна дирекция „Борба с организирана“, Държавна агенция „Национална сигурност“.
На въпрос дали се вижда като бъдещ вътрешен министър, отговорът беше утвърдителен: „Нямам нищо против да поема тази отговорност“ .
Сред първите предложения, които МЕЧ ще направи като самостоятелна парламентарна сила, ще бъде премахване на депутатския имунитет, както и предложение за одържавяване на „Лукойл“, чиято печалба по думите му е в размер на 7 милиарда лева.
„Ето ви един План за възстановяване и устойчивост директно от българската държава“, каза Василев.
Относно войната в Украйна Радостин Василев посочи, че МЕЧ е за запазване от страна на България на абсолютен неутралитет.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
12 компании са напълнили газохранилището в Чирен „до козирката“
Подземното газово хранилище “Чирен” вече е запълнено на 100% от техническия си капацитет, отчете операторът „Булгартрансгаз“. Това означава, че България е преизпълнила задачата за запасяване, поставена с еврорегламент (към 1 ноември всяка държава от ЕС трябва да е запълнила поне на 90 процента своите газови резерви).
В „Чирен“ е нагнетен природен газ от общо 12 компании – 7 български и 5 международни, посочва в съобщение до БТА „Булгартрансгаз“.
Единственото българско газово хранилище е от значение за енергийната сигурност не само на България, но и на цяла Югоизточна Европа. Постигнатото ниво на запълване допринася за гарантиране на сигурността на доставките на природен газ за предстоящия отоплителен сезон.
…
Бизнесът се оплака от нов административен тормоз
Отчитане на материалните запаси пред НАП на всеки три месеца ще натовари фирмите с прекомерни разходи
Работодателските организации остро възразяват срещу предложението на финансовото министерство от догодина фирмите на всеки три месеца да декларират дълготрайните си материални активи и материалните си запаси. Това представлява нова административна тежест за компаниите у нас, която ще доведе до допълнителни счетоводни и инвентарни разходи, обявиха представителите на бизнеса в становища до Министерството на финансите.
Тази нова мярка е включена в пакета данъчни изменения за 2025 г., като все още тече периодът на обществено обсъждане.
Целта на МФ е ясна – да затвори пробойните в хазната и да преустанови практики, с които недобросъвестни фирми си спестяват плащането на данъци, като отчитат складови наличности, които отдавна са продадени.
От Българска стопанска камара (БСК) обаче предлагат МФ да прилага новата мярка само за сектори, за които е известно, че създават подобни проблеми, вместо да бъдат тормозени всички останали редовни данъкоплатци.
„В мотивите на МФ към промените в Закона за ДДС е посочено, че това се прави с цел изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари. Ние не знаем дали тази мярка самостоятелно може ни извади от този списък, но тя ще принуди предприятията непрекъснато да правят ревизия на своите материално-стокови запаси – продукция, стоки, материали“, коментира пред „Блумбърг тв“ зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев.
Попдончев припомня, че преди една година по подобен начин е въведено изискване за деклариране на всеки три месеца пред НАП на наличните парични средства в касите на фирмите, както и размерът на вземанията от собственици и управители. „Нямаме информация доколко това допринася за приходите във фиска, не са предоставяни публично данни за ефекта от тази мярка, но сега се въвежда нова такава административна тежест“, каза зам.-председателят на БСК.
Според БСК трябва да се прецизира за кои предприятия да се отнася новото изискване, като се постави фокусът върху сектори, за които има данни, че прикриват продажби чрез отчитане на дълготрайно материални активи.
В публикувания вариант на промените в Закона за ДДС липсва оценка на въздействието от новата административна мярка. Нещо повече, твърди се, че тя няма да доведе до разходи за бизнеса. „Това изобщо не е така – фирмите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи най-малкото за счетоводно обслужване, но също и за вътрешно-организационни разходи за извършване на инвентаризацията“, посочват от БСК.
Проблемът вече е дискутиран във финансовата комисия към Съвета за тристранно сътрудничество, където работодателските организации остро са възразили срещу тримесечно отчитане на дълготрайни и краткотрайни материални активи. От БСК смятат, че в крайна сметка финансовото министерство ще представи по-мек вариант, така че да не се стига до допълнително отежняване на бизнес средата.
В същото време от БСК са доволни от друга предложена промяна в Закона за ДДС, която улеснява малките предприятия да извършват сделки в други държави от ЕС. В момента те трябва да се регистрират и да изпълняват задълженията по ДДС в държавата-членка, в която е дължим ДДС. Това е проблем за малките предприятия. МФ предлага възможност за ползване на специални режими за малките предприятия с по-прости правила с цел намаляване на разходите им за справяне със сложната системата на ДДС в ЕС.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
Бизнесът се оплака от нов административен тормоз
Отчитане на материалните запаси пред НАП на всеки три месеца ще натовари фирмите с прекомерни разходи
Работодателските организации остро възразяват срещу предложението на финансовото министерство от догодина фирмите на всеки три месеца да декларират дълготрайните си материални активи и материалните си запаси. Това представлява нова административна тежест за компаниите у нас, която ще доведе до допълнителни счетоводни и инвентарни разходи, обявиха представителите на бизнеса в становища до Министерството на финансите.
Тази нова мярка е включена в пакета данъчни изменения за 2025 г., като все още тече периодът на обществено обсъждане.
Целта на МФ е ясна – да затвори пробойните в хазната и да преустанови практики, с които недобросъвестни фирми си спестяват плащането на данъци, като отчитат складови наличности, които отдавна са продадени.
От Българска стопанска камара (БСК) обаче предлагат МФ да прилага новата мярка само за сектори, за които е известно, че създават подобни проблеми, вместо да бъдат тормозени всички останали редовни данъкоплатци.
„В мотивите на МФ към промените в Закона за ДДС е посочено, че това се прави с цел изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари. Ние не знаем дали тази мярка самостоятелно може ни извади от този списък, но тя ще принуди предприятията непрекъснато да правят ревизия на своите материално-стокови запаси – продукция, стоки, материали“, коментира пред „Блумбърг тв“ зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев.
Попдончев припомня, че преди една година по подобен начин е въведено изискване за деклариране на всеки три месеца пред НАП на наличните парични средства в касите на фирмите, както и размерът на вземанията от собственици и управители. „Нямаме информация доколко това допринася за приходите във фиска, не са предоставяни публично данни за ефекта от тази мярка, но сега се въвежда нова такава административна тежест“, каза зам.-председателят на БСК.
Според БСК трябва да се прецизира за кои предприятия да се отнася новото изискване, като се постави фокусът върху сектори, за които има данни, че прикриват продажби чрез отчитане на дълготрайно материални активи.
В публикувания вариант на промените в Закона за ДДС липсва оценка на въздействието от новата административна мярка. Нещо повече, твърди се, че тя няма да доведе до разходи за бизнеса. „Това изобщо не е така – фирмите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи най-малкото за счетоводно обслужване, но също и за вътрешно-организационни разходи за извършване на инвентаризацията“, посочват от БСК.
Проблемът вече е дискутиран във финансовата комисия към Съвета за тристранно сътрудничество, където работодателските организации остро са възразили срещу тримесечно отчитане на дълготрайни и краткотрайни материални активи. От БСК смятат, че в крайна сметка финансовото министерство ще представи по-мек вариант, така че да не се стига до допълнително отежняване на бизнес средата.
В същото време от БСК са доволни от друга предложена промяна в Закона за ДДС, която улеснява малките предприятия да извършват сделки в други държави от ЕС. В момента те трябва да се регистрират и да изпълняват задълженията по ДДС в държавата-членка, в която е дължим ДДС. Това е проблем за малките предприятия. МФ предлага възможност за ползване на специални режими за малките предприятия с по-прости правила с цел намаляване на разходите им за справяне със сложната системата на ДДС в ЕС.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви за издирване терористите от Киев
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Иво Прокопиев осъди прокуратурата за 93 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Марджъри Тейлър-Грийн: ФБР на Байдън е дала зелена светлина ДА БЪДЕ УБИТ ТРЪМП!
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Джефри Сакс: 500 000 украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Васил Божков излиза на свобода срещу 130 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 4 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви Зеленски за издирване
-
ЗАКОНпреди 5 месеца
Прокурорът на Международния наказателен съд иска заповед за арест на Нетаняху