ЗАКОН
МВР се хвали, че иска да се изчисти корупцията, но няма желание
Колкото и скандали да има с полицейски служители, действията им остават безнаказани
Въпреки че призванието и задължението на полицая е да гарантира обществения ред и сигурност, не е рядкост да премине от другата страна на закона. Корупцията в Министерството на вътрешните работи се превърна в масово явление, което в повечето случаи остава безнаказано. По нищо не личи държавата да полага реални усилия за изчистване на системата от служителите, които вместо да ни пазят, извършват престъпления.
Прокуратурата и МВР се ослушват
Все още няма никакъв резултат от започналото разследване за корупция в полицията след жестоката катастрофа на столичния булевард „Черни връх“ през юли, когато загинаха две млади жени. След трагичния инцидент стана ясно, че подсъдимият Георги Семерджиев години наред е извършвал тежки нарушения на пътя, които са оставали ненаказани. Въпреки че шофьорската му книжка е отнета още през 2005 г., той е продължавал да шофира необезпокояван с фалшиви регистрационни номера. В нито един от случаите – цели 6 пъти, когато е бил залавян да управлява автомобила си без документи, не е образувано досъдебно производство от прокуратурата. Освен това само месец преди фаталната катастрофа Семерджиев е хванат да шофира след употреба на наркотици, но по неизвестна и до момента причина не е бил задържан от полицейския патрул.
Всичко това говори за полицейски чадър. В колата си той е разполагал с полицейска палка и синя лампа, а минути след катастрофата звъни на служителка на МВР, която му помага да се укрие. Бившият вътрешен министър Бойко Рашков потвърди, че полицайката Симона Радева от 1-во РПУ в София е била във връзка с подсъдимия. Според неофициална информация тя разказала, че след катастрофата полицаи от 4-то Районно управление са отишли до автомивката на Семерджиев, откъдето са взели стълба и са я занесли до апартамента в „Лозенец“, където е живеел.
Нищо от това обаче не намери място в делото срещу Георги Семерджиев. Софийската градска прокуратура съобщи, че е отделила материалите в отделно досъдебно производство, което трябва да установи дали е имало полицейски чадър над Семерджиев. Половин година по-късно разследването продължава, но до момента няма повдигнати обвинения срещу служители на МВР. Дори полицайката Симона Радева, която беше уволнена, не е привлечена към наказателна отговорност за помагачество. Разминаха се и полицаите, които са занесли стълбата на Семерджиев, за да влезе в жилището си след катастрофата.
Вътрешното министерство пък се ограничи до дисциплинарни производства и кадрови рокади. По информация на bTV се извършва проверка спрямо 19 младши автоконтрольори, двама полицейски инспектори, седем старши инспектори и двама началници на сектори. Всички те са спирали на пътя Семерджиев преди да стане трагедията. Междувременно през октомври служебният вътрешен министър обяви, че сменя шефовете на 7 столични РПУ-та, защото не са създали необходимата организация на работа, за да не се стига до случая „Семерджиев“.
Изглежда, че със същата безнаказаност ще приключи и
разследването за действията на полицаите спрямо Димитър Любенов,
който през септември с поршето си причини катастрофа на Околовръстното шосе в София, убивайки френски гражданин и ранявайки още двама души. В нощта на инцидента обвиняемият е шофирал под въздействието на алкохол и наркотици. Мъжът заяви пред разследващите, че преди катастрофата бил спрян от полицаи, на които е дал 200 лв. подкуп, за да го придружат като ескорт. Вътрешният министър Иван Демерджиев потвърди, че патрул с двама служители на МВР се е движил зад автомобила на Любенов. Те станали свидетели на тежката катастрофа, но веднага са напуснали мястото на местопроизшествието. На тези полицаи все още няма повдигнати обвинения от Софийската градска прокуратура за неизпълнение на служебните им задължения. МВР обяви единствено, че въпросните служители са отстранени от длъжност.
Разследвания на килограм
Въпреки че не се стига до обвинения срещу полицаи, трудно може да се упрекне ГД „Вътрешна сигурност“, която разследва корупция в МВР, че стои без работа. Според статистика на вътрешното министерство от 1 юли 2021 до 1 юли 2022 г. са образувани досъдебни производства срещу 240 полицаи. Образуваните разследвания и изпратените сигнали на компетентните прокуратури през този период са срещу 140 служители от направления „Пътна полиция“ и „Охранителна полиция“, срещу 37 служители от „Гранична полиция“, както и срещу 63-ма служители на „Криминална и икономическа полиция“, съобщи министър Демерджиев. Въпросът е защо след такъв голям брой сигнали и досъдебни производства не се стига до обвинения и присъди?
През последния месец вътрешното министерство се похвали също с няколко ареста на свои служители. За подкуп бяха задържани двама полицаи, които са били командировани в Благоевградска област с антикорупционна цел. Задачата им била да се рутират с колегите си, за да се намали корупционният риск. От прокуратурата съобщиха, че на двамата служители на МВР са повдигнати обвинения, след като е установено, че са поискали 500 лв. от шофьори, извършили нарушения. Ден по-късно още трима гранични полицаи бяха арестувани в района на Малко Търново след разработка на дирекция „Вътрешна сигурност“. Причината е „нерегламентирана дейност по време на дежурство“. Тримата обаче бяха освободени, без прокуратурата да им повдигне обвинения.
На този фон служебният министър се хвали, че МВР бори корупцията в Гранична полиция, която осигурява чадър над каналджиите на нелегални мигранти. „В момента текат вътрешни проверки. Събрали сме всички данни от ДАНС и от нашата вътрешна сигурност за случаи, в които имаме съмнения, че са замесени наши полицаи в трафик на мигранти. Работим по тези мерки и ще бъдат предприети мерки следващите дни“, заяви Демерджиев още през септември. Думите му обаче не се потвърдиха с факти и досега няма повдигнати обвинения спрямо тези служители. Вместо това беше сменен шефът на Гранична полиция Деян Моллов.
За кокошка няма прошка
От време на време се хваща и някоя дребна полицейска риба в мрежите на разследващите. Обикновено става дума за полицаи, които са поискали подкуп в размер на 50-100 лв., за да си затворят очите за някое нарушение на пътя. Последно осъден беше столичен катаджия, който беше заснет преди 4 години в центъра на София да иска „почерпка“ от млад шофьор, спрял неправилно на бул. „Васил Левски“. Мъжът паркирал на аварийни светлини за кратко на булеварда, за да си купи сандвич от близък магазин. „Спестил съм ти спиране от движение. Разбираш ли за какво иде реч? Щях да те разкатая. Пиша ти един фиш и трябва да почерпиш. Баща ти щеше да го отнесе яко, мисли бързо к‘во ще черпиш, щот‘ съм ти спестил поне триста лева. Бързичко, че изгаряш“, са записаните реплики на катаджията. В крайна сметка той получи условна присъда от 2 години затвор за подкуп от 50 лева.
За същата сума беше осъден тази година и катаджия от Варна, който поискал парите от шофьор на товарен камион, за да не констатира нарушения, за което получи наказание „лишаване от свобода“ за срок от 3 години с 5 години изпитателен срок. Преди месец пък Софийският районен съд даде 6 месеца затвор на служител в столичното 8-о РПУ за това, че е шофирал пиян и дрогиран. Успех тази година имаше и по дело на Софийската градска прокуратура срещу трима полицаи, откраднали цигари от склад за веществени доказателства. Те бяха осъдени на 10 г. затвор. Тези присъди обаче са на първа инстанция и могат да бъдат обжалвани.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ЗАКОН
Скандал! Чолаков си постила за шефското място във ВАС след края на мандата
Пленумът на върховния съд го подкрепи да остане и.ф. председател след 22 ноември
Председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков се гласи да остане на поста и след края на мандата си. Това научи „Сега“ от свои източници във ВАС. Днес е бил проведен пленум, на който председателят е получил почти пълна подкрепа (само 1 глас против) да даде съгласието си Висшият съдебен съвет да го избере за изпълняващ функциите председател до избор на следващия.
Мандатът на Чолаков изтича на 22 ноември, а изборът е насрочен за 20 март. Няма никакви гаранции обаче, че тогава ще бъде избран титуляр. Така че Чолаков може да се окаже на поста неопределено дълго.
Този сценарий стана известен още през лятото. Така или иначе посочването на Чолаков за и.ф. би било твърде спорно, като се има предвид едно решение на КС от 2005 г., че мандатите на тримата големи в системата – това са главният прокурор и председателите на двете върховни съдилища, не могат да се удължават и с ден извън седемте им години. За тази хипотеза обаче може би се постила от месеци. Когато Атанас Славов като правосъден министър оспори избора на Сарафов за и.д. главен прокурор, ВАС прие жалбата му за недопустима. Въпреки това обаче се произнесе с мотиви по съществото ѝ, което сигурно се е сторило странно дори на студентите по право. В тези мотиви се казваше, че Прокурорската колегия на ВСС е имала право да избере и.д. и това не е работа на Пленума на съвета. Сега по тази аналогия Чолаков може да стане и.д. само с гласовете в Съдийската колегия, без да се търси мнозинство от 17 души в Пленума на ВСС.
Процедурата за избор на председател на ВАС беше открита на 17 октомври, въпреки всички призиви това да не се случва заради изтеклия мандат на Висшия съдебен съвет, който провежда процедурата. (По същия безпардонен начин преди това ВСС възобнови и процедурата за избор на главен прокурор, в която единствен кандидат е и.ф. Борислав Сарафов.) Номинации за шеф на ВАС могат да се правят в четирите заседания, следващи откриването на процедурата – на 24 и 31 октомври, както и на 7 и 14 ноември. На 24 октомври нямаше номинации. Според Закона за съдебната власт предложения за председател на ВАС може да правят поне трима членове на Съдийската колегия, министърът на правосъдието и Пленумът на Върховния административен съд. За да има избран, са необходими 17 гласа.
Днес е имало възможност във ВАС да бъдат издигнати и кандидатури, но това не се е случило, научи „Сега“. Все пак се очаква до 14 ноември да бъде свикан още един пленум.
Неотдавна пред депутатите от комисията, разследваща случаите „Нотариуса“ и „Пепи Европо“, Христо Иванов (ДБ) говори за евентуални отношения между санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и Чолаков. Иванов разказа колко загрижен е бил Пеевски за кариерата на Чолаков, чийто мандат начело на ВАС изтича. Самият Чолаков отрича да има връзки с Пеевски.
„Г-н Чолаков вече е измислил как да остане почетен председател на съда и да запази своето влияние. Тече операция за предаване на щафетата, така че да бъде запазено влиянието на Делян Пеевски в съдебната власт. Тези решения се вземат от Висшия съдебен съвет, който абсолютно скандално избра Гешев и уволни Гешев, когато му каза Пеевски. Същият ВСС сега ще избере на поста главен прокурор този, когото Делян Пеевски посочи“, каза още преди месеци лидерът на „Да, България“ в оставка в интервю за bTV.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ЗАКОН
Да пази Господ: Ето ги кандидатите за шеф на ВАС
Дано да е слух! Съдията от Окръжния съд в Плевен Владислава Цариградска ще бъде сред номинираните кандидати за нов председател на Върховния административен съд от настоящия състав на Висшия съдебен съвет, научи „Уикенд“ от информиран свой източник от магистратските среди.
По думите му именно заради предстоящата номинация на Цариградска за шефка на институцията, която осъществява върховен съдебен надзор в държавата по прилагане на законите в административното правораздаване, съдийката от Плевен е изразила публично съмненията си, че все още е обект на натиск и заплахи от страна на мрежата за влияние в съдебната система, ръководена от застреляния в края на януари т.г. Мартин Божанов –Нотариуса.
В началото на седмицата Цариградска внесе напрежение сред членовете на съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС), пред които се ожали, че денонощната полицейска охрана пред дома й е била свалена през лятото, а подсъдимият за отправените серия от заплахи срещу нея скитник Илко Захариев е бил маша в ръцете на наследниците на престъпната империя на Мартин Нотариуса.
Цариградска все още е охранявана от цивилни полицаи, но само през деня, когато изпълнява служебните си задължения на магистрат. Нейният душманин Илко Захариев, придобил популярност с прозвището Червения пират, беше задържан в края на февруари, но впоследствие беше пуснат от ареста.
Срещу Захариев, който е диагностициран с психическо разстройство и който е бил задържан и преди за отправяни заплахи по интернет, се води дело по чл. 144, ал. 3 от Наказателния кодекс – за закани за убийства, разпратени до стотици адресати, сред които общини, съдилища, държавни ведомства, премиер и други с общи политически послания.
„Притеснително е какво прави прокуратурата, за да разследва мрежите за влияние. Бях заплашвана и смятам, че зад Червения пират се крият хора и мрежи, които заплашват редица съдии.
Може да подозираме, че тези мрежи опитват да оказват влияние върху съдии“, алармира Владислава Цариградска пред съдийската колегия на Висшия съдебен съвет. Изказването й предизвика светкавична реакция от главния прокурор Борислав Сарафов, който поиска от МВР справка за всички заплахи срещу съдията от Окръжния съд в Плевен и нейните близки.
Според усилен слух, който вече обикаля магистратските среди, набралата популярност съдийка ще бъде номинирана за председател на Върховния администратиен съд от Атанаска Дишева и от още двама настоящи членове на Висшия съдебен съвет.
След изслушването си пред съдийската колегия на ВСС в началото на седмицата Цариградска беше засечена заедно с Атанаска Дишева в кафене в центъра на София. Двете дами са обсъждали предстоящата номинация на Цариградска за шефка на Върховния административен съд.
Мандатът на настоящия председател Георги Чолаков, юрист с добро име в гилдията, изтича на 22 ноември, а очакванията са ВСС съвсем скоро да открие процедура по нов избор.
Твърди се, че сред кандидатите за нов шеф на Върховния административен съд освен Владислава Цариградска ще бъдат бившият шеф на Върховния касационен съд Лозан Панов, в момента съдия във ВАС, както и служебният министър на правосъдието Мария Павлова.
„Шансовете на Владислава Цариградска за шефка на ВАС не са особено големи заради изискването да бъде избрана с гласовете на поне 13 членове на Висшия съдебен съвет. Нейната предизборна стратегия е да предизвиква скандали, използвайки името на Мартин Божанов – Нотариуса и внушението, че задкулисен криминален кръг държи в подчинение съдиите и прокурорите в България“, твърдят противници на Цариградска, според които нейната психика е сериозно разклатена, но за сметка на това кариерната й амбиция е на висота.
Самата Владислава Цариградска обвини полицаи от ГДБОП, че са се опитали да я изкарат луда по време на разпит във връзка със заплахите срещу нея, проведен на 1 март т.г. „Бях помолена да отида при специалист, за да ми бъде направена оценка на психическото състояние. Отказах категорично“, разказа Владислава Цариградска.
Главният прокурор Борислав Сарафов пък обяви в интервю, че тази пролет съдийката от Окръжния съд в Плевен му предложила да я назначи за негов заместник. Според разказа на Сарафов, изненадващата оферта към него дошла тази пролет, в кулоарите на сградата на Висшия съдебен съвет, където двамата трябвало да бъдат изслушани по аферата „Мартин Нотариуса“.
„Защо не ме направиш твой заместник, да видиш какво ще стане…“, мисля бяха точните думи на съдия Цариградска. Отговорих й, че ще го обмисля. Знаете, че и в момента мой заместник е доскорошен върховен съдия“, разказа за амбициите на Владислава Цариградска главния прокурор Борислав Сарафов.
Съдия Владислава Цариградска стана публично известна покрай конфликта си с убития в началото на годината съдебен лобист Мартин Божанов – Нотариуса, срещу когото през 2019 г. подаде сигнал в прокуратурата, че е заплашвана.
В онзи момент Цариградска правораздава в Районния съд в Луковит и едно от делата, които разглежда, се оказва за имотен спор, по който страна е тогавашната интимна приятелка на убития Божанов. Съдия Цариградска е притискана да си направи отвод от делото, като в замяна получава предложение чрез посредник, че ако не се отведе от имотното дело, „ще стане неспособна да работи, но не само като съдия, а въобще“.
Черно петно в биографията на Владислава Цариградска е нейният съпруг Марио Бировски, който е брат на популярния в плевенския ъндърграунд бандит Ивайло Бировски – Иво Бокса. През 90-те години на миналия век Марио е закопчан заедно с брат си и с Камен Балбузанов – Куката като част от банда, рекетираща за пари собствениците на оборотни заведения в Плевен.
През 2017 г. деверът на Цариградска Иво Бокса отново беше закопчан заедно с кумеца на съдийката Валентин Георгиев – Жълтия и Камен Куката по обвинения, че е принуждавал силово земеделци от плевенските села да му прехвърлят земите си. При ареста на Иво Бокса в автомобила му беше открит сак с 370 000 евро в брой.
Владислава Цариградска никога не е коментирала публично криминалните изяви на мъжа си и своя шурей, нито информацията, че Валентин Георгиев – Жълтия е кумувал на сватбата й. Вместо това обобщено казва, че е жертва на „клеветническа кампания в медиите”. Миналата пролет името на Вальо Жълтия беше споменато във връзка с бомбения атентат срещу лимузината на тогавашния главен прокурор Иван Гешев.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ЗАКОН
Съдебната система в момента е самолет без пилот
ВСС и Инспекторатът от години работят с изтекъл мандат и ще продължат да го правят, предположи Даниел Божилов
Няма партия в парламента, която иска съдебна реформа. Борбата е кой да овладее съдебната система. Мандатът на ВСС изтече още през 2022 г., а на Инспекторатът към ВСС преди 4 г. Няма кой да се заеме с това в парламента. Костадин Костадинов ли, който виси с 5 дела? Кирил Петков и Асен Василев, които ги държат с корупционни сделки? Или Нинова, която е готова за пет присъди? Това посочи юристът Даниел Божилов.
„Практически съдебната система в момента е самолет без пилот. Това устройва прекрасно политическия елит, но страшно много вреди на обикновения човек, тъй като съдебната система не работи и не решава неговите проблеми. В момента може да се постави въпросът дали съдебната система в този вид изобщо е легитимна по отношение на Конституцията. НС обаче не избира в пореден парламент хора от тяхната квота. Съдиите и прокурорите бяха избрали свои представители, но без представители на парламента не може да се сформира ново ВСС. Изобщо главният проблем е в НС”, обясни Божилов.
„Христо Иванов с предходните изменения в Конституцията заложи мнозинство от две трети за избор на членове на ВСС. Този човек съсипа съдебната система и я превърна в това неадекватно нещо, което е в момента”, смята юристът.
„Когато махнаха Иван Гешев анонсът беше, че слагат Борислав Сарафов временно за няколко месеца, колкото парламентът да избере новите членове на ВСС и да бъде избран главен прокурор. Както вървят нещата Сарафов може да изкара и 5 години, т.е. цял мандат, а ВСС още един от 4 години”, предположи Божилов.
Припомняме, че мандатът на настоящия съвет изтече още на 3 октомври 2022 г. Членовете му обаче не напуснаха постовете си, тъй като Конституционният съд прие, че те трябва да продължат дейността си, защото в противен случай с бездействието си парламентът на практика ще закрие ВСС . Самите членове на ВСС няколко пъти отправяха призив към Народното да избере своите представители в кадровия орган.
В момента представителите на съдиите във ВСС са само четирима – Атанаска Дишева, Олга Керелска, Севдалин Мавров и Цветинка Пашкунова (Боряна Димитрова и Красимир Шекерджиев подадоха оставки още през юни 2021 г.). Тези на прокурорите са Георги Кузманов, Огнян Дамянов, Пламен Найденов и Евгени Иванов, а следователите представлява Стефан Петров.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви за издирване терористите от Киев
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Иво Прокопиев осъди прокуратурата за 93 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 5 месеца
Марджъри Тейлър-Грийн: ФБР на Байдън е дала зелена светлина ДА БЪДЕ УБИТ ТРЪМП!
-
EXPRESS TVпреди 5 месеца
Джефри Сакс: 500 000 украинци умряха заради глупостта и арогантността на САЩ. Няколко луди във Вашингтон ни излагат на ядрен риск
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Васил Божков излиза на свобода срещу 130 000 лв.
-
КОНСПИРАЦИЯпреди 4 месеца
Брутално източване на милиарди от Борисов и неговия авер Валентин Златев чрез строителната фирма
-
ЗАКОНпреди 6 месеца
Русия обяви Зеленски за издирване
-
СПОРТпреди 6 месеца
Макрон готви най лайняната (буквално) в историята Олимпиада