Свържете се с нас

ПАРИ

Русия преминава на ирански схеми за продажба на петрол

Западът се опитва да разбере колко е намалял износът на руски петрол. Москва скри тази статистика, за да не даде лост на САЩ и ЕС. Западът няма друг избор, освен да проследи движението на танкерите с петрол и да отчете спада на руския износ. Изглежда, че Москва вече изпитва сиви схеми за доставки на петрол в чужбина. Какви са тези схеми и какво е тяхното значение?

Докато ЕС трескаво обсъжда петролното ембарго, Русия класифицира всички възможни данни за производството и износа на петрол. Западните анализатори се опитват да проследят на специални сайтове с движение на танкери колко са паднали продажбите на руски петрол.
“Блумбърг”, позовавайки се на данни за проследяване на кораби, изчисли, че доставките на руски петрол по море през седмицата до 15 април са намалели с 25% и са средно 3,12 милиона барела на ден. И това е въпреки факта, че все още не е приета официална забрана за закупуване на петрол от Русия за ЕС и е изключително изгодно да се купи сега. Руският петрол “Урал” се продава с отстъпка от 20-30 долара спрямо “Брент”, което е значителна отстъпка. Преди това разликата беше само един или два долара.
Реалните обеми на руския внос на петрол обаче може да се различават от данните на уебсайтове, които проследяват движението на петролни танкери. Защото руските продавачи вече започнаха да използват заобиколни решения, за да скрият произхода на петрола, както правят Иран и Венецуела.
Сега се формира сенчест пазар: петролът все по-често напуска руските пристанища, без да посочва конкретна дестинация. Според специализираните сайтове повече от 11,1 милиона барела са били натоварени на танкери без конкретно зададен маршрут през април, повече от всяка друга страна, отбелязва “Уолстрийт Джърнъл”. Така около 40% от доставките на руски петрол през април са отишли в „неизвестни дестинации“, пише вестникът. Преди началото на руската специална операция в Украйна това не беше така.
Продължава след рекламата…
Практикуват се две „сиви“ схеми за доставка на руски петрол до европейските купувачи, казва Игор Юшков, специалист от Фонда за национална енергийна сигурност.
Първата схема е следната. Танкер в Балтийско море изключва транспондера и отива към руското пристанище Уст-Луга или Приморск. Там зарежда руски петрол и влиза в морето, където го чака по-голям танкер, където се претоварва руски петрол. След това танкерът се връща на първоначалната си точка и включва транспондера, тоест отново се появява на радара.
„Официално танкерът, тъй като е в средата на Балтийско море, остава там, само временно изключва транспондера. Но всъщност той прави пътуване за петрол до руско пристанище“, казва Юшков.
Невъзможно е да се проследи движението му според уебсайтовете, които проследяват петролни танкери. Никой не може да определи количествата руски петрол, доставяни по този начин. Те дори не попадат под радара на западните анализатори, които проследяват доставките на руски петрол. Русия, поради санкционния натиск, спря да публикува данни както за производството, така и за износа на руски въглеводороди, за да не даде поводи на САЩ и ЕС да атакуват.
Втората схема, казва експертът, в много отношения е подобна на предишната. Само в този случай танкерът не се крие, когато влиза в руското пристанище и напуска (вече с руски петрол). Той прави това с включен транспондер, движенията му могат да бъдат проследени в специализирани сайтове. Но този танкер просто върви без посочване на конкретна дестинация, както пише “Уолстрийт Джърнъл”. Ще бъде невъзможно да се види как този танкер идва с руски петрол в европейско пристанище, например в холандско. Защото в открито море той изключва транспондера, тайно се приближава до по-голям танкер, в който се излива руския петрол. И вече големия танкер доставя черно злато до европейските пристанища.

Така западните анализатори, които следят движението на руския петрол, могат да включат в статистиката освен официални доставки и доставки по втората, сива, схема. Но износът на руски петрол, който следва първата схема, не може да бъде взет предвид по никакъв начин. Това означава, че в действителност спадът в доставките може да бъде значително по-нисък от оценките на или дори да отсъства напълно. „Невъзможно е да се каже със сигурност, но ми се струва, че не изнасяме толкова малко, за да бъдат намалени доставките с цели 25%. Ситуацията се променя почти всеки ден. Като цяло, ако няма затягане на санкциите, ситуацията ще се изправи и обемите на износа ще се нормализират, а отстъпката ще намалее. С изтичането на договорите с европейци ще бъдат сключени споразумения с азиатски доставчици, по-специално с Индия и Китай“, каза Юшков.
Защо танкер-совалка (скрит или не скрит) сам по себе си не доставя руски петрол до европейските пристанища, а го прехвърля на голям танкер? Все пак ЕС все още не е въвел петролно ембарго, влизането в европейските пристанища е ограничено само частично, а изключение е направено за въглеводородите?
Според Юшков не е случайно, че танкерът-совалка претоварва руски петрол в морето на танкер с голяма водоизместимост.

„Такива танкери могат да се използват за смесване на руски петрол вътре с друг нефт и да получат трети клас, който не попада под санкции“, казва Юшков. Ако смесите петрол от руски произход с друг петрол в съотношение 49% към 51%, тогава според документите петролът се превръща в „латвийски”, „узбекски” или всякакъв друг бленд. Става почти невъзможно да се докаже, че там има руски петрол.
„Не е забранено прехвърлянето на петрол от една страна на друга. И в този случай няма никакви рискове за компанията, която доставя руски петрол на купувача като част от друга“, казва Юшков. От какво се страхуват транспортните фирми? Първият риск е репутационният, за който говорят западните медии. Политиците бяха първите, които смъмриха “Шел”, че купува руски петрол с отстъпка и компанията трябваше да се оправдае. В резултат на това тя е тази, която е обвинявана за схемата за закупуване на руски петрол под формата на смес. Украйна се опита да упрекне “Шел” и за тази смес, но формално тази схема е абсолютно законна и според вестниците не се говори за руски петрол.
Но вторият фактор е по-важен. „Има проблеми, свързани със застраховката на танкер с руски петрол поради санкциите. Транспортните компании трябва да сключат застраховка при влизане в пристанището. Това е отделна операция. Това създава допълнителни рискове от санкции и допълнителни разходи“, казва експертът на ФНЕС. Има проблеми с факта, че банките са спрели да финансират транзакции с руски петрол, плюс цената за застраховане на танкери с руски петрол се е повишила до небето, отбелязва “Уолстрийт Джърнъл”.

Ако ЕС реши да наложи петролно ембарго, тогава тези „ирански“ схеми ще се превърнат в начин за заобикаляне на санкциите. „Ще възникне въпросът дали ще имаме достатъчно танкери, за да транспортираме целия обем петрол по море в случай на официална забрана от Брюксел? В крайна сметка ще трябва да изнасяме и по море онези обеми, които минаваха през нефтопровода „Дружба“. И тогава ще са необходими още танкери“, казва Юшков.
Според него Русия ще бъде принудена да използва подобни сиви схеми по-скоро в Балтийско море, защото наоколо няма приятелски страни. Но в Черно море положението е различно.
„В Черно море има Турция, която може да стане посредник за Русия при продажбата на нашия петрол на световния пазар, но, разбира се, не безплатно. Турция също може да смесва нашия петрол с азербайджански или друг петрол“, смята Игор Юшков.
Друг партньор на Русия на юг може да бъде България, освен ако, разбира се, ЕС не наложи петролно ембарго. София има шанс да стане входна точка за руския петрол на европейския пазар под прикритието на друг петрол, от което българският бизнес може да печели добри пари.
„Турция може да стане сложен играч. Тя може не само да легализира руския петрол и нефтопродукти, но и абсолютно всички стоки от Европа могат да минават през Турция, която сега не може директно да достигне до Русия по автомобилни и морски артерии “, казва експертът на ФНЕС.

Интересното е, че не само Китай и Индия са заинтересовани Русия да не спре производството си в случай на петролно ембарго от ЕС и да може да го пренасочи към други пазари. Самата Европа се интересува от това и дори САЩ, които страдат от кризата с горивата заради покачването на световните цени на петрола. „Ако Русия намали производството на петрол, всички страни вносителки ще пострадат. Защото целият петрол, който остава на пазара, ще поскъпне още повече“, заключава източникът.

ПАРИ

МЕЧ иска кабинет на анти-Борисов и анти-Пеевски мнозинство

Радостин Василев, чиято партия МЕЧ ще е най-новата формация в бъдещия парламент, предлага сформиране на анти-ГЕРБ-ДПС мнозинство с втория мандат за съставяне на правителство, но с условието, че получи mинистерството на вътрешните работи.

Според обработени 99.71% протоколи, МЕЧ влиза в 51-вото Народно събрание с 4,59% – 111 615 гласа.

Василев призова за анти-ГЕРБ мнозинство и анти-ДПС мнозинство в 51-вото Народно събрание, което да излъчи правителство с ясно разписано коалиционно споразумение.

„Истината трябва да се чува. Последователността в политиката, която аз отстоявам и ми е довела много страдание през годините, ще продължи. Още днес използвам възможността да поставя на масата с това да има антиГЕРБ мнозинство и антиДПС. Такова мнозинство ще има. То ще бъде между 140 и 150 народни представители и отговорност на ПП-ДБ е те да поканят всички останали, за да се формира мнозинство срещу Борисов, Пеевски и Доган. Това е битката, която трябва да бъде извървяна в България преди всички други реформи“, каза той на брифинг пред столичния храм-паметник „Св. Александър Невски“.

Лидерът на МЕЧ допълни, че това мнозинство ще се окомплектова с антикорупционно законодателство, с отстраняване на Борислав Сарафов, изпълняващ длъжността главен прокурор и с абсолютна атака към Висшия съдебен съвет. „Ние предлагаме това мнозинство. Всички останали без ГЕРБ и ДПС могат да формират такова мнозинство“, коментира Василев.

По думите му единственото условие на МЕЧ е да получи Министерството на вътрешните работи.

„Имаме едно единствено изискване и то е Министерство на вътрешните работи да бъде в МЕЧ, за да мога да въдворя обещанията, които съм дал в предизборната кампания – да бъде на колене моделът на Борисов и Пеевски, добави Василев и обясни, че когато МЕЧ управлява, ще има Министерство на справедливостта и то ще управлява всички силови структури – Главна дирекция „Борба с организирана“, Държавна агенция „Национална сигурност“.

На въпрос дали се вижда като бъдещ вътрешен министър, отговорът беше утвърдителен: „Нямам нищо против да поема тази отговорност“ .

Сред първите предложения, които МЕЧ ще направи като самостоятелна парламентарна сила, ще бъде премахване на депутатския имунитет, както и предложение за одържавяване на „Лукойл“, чиято печалба по думите му е в размер на 7 милиарда лева.

„Ето ви един План за възстановяване и устойчивост директно от българската държава“, каза Василев.

Относно войната в Украйна Радостин Василев посочи, че МЕЧ е за запазване от страна на България на абсолютен неутралитет.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

ПАРИ

12 компании са напълнили газохранилището в Чирен „до козирката“

Подземното газово хранилище “Чирен” вече е запълнено на 100% от техническия си капацитет, отчете операторът „Булгартрансгаз“. Това означава, че България е преизпълнила задачата за запасяване, поставена с еврорегламент (към 1 ноември всяка държава от ЕС трябва да е запълнила поне на 90 процента своите газови резерви).

В „Чирен“ е нагнетен природен газ от общо 12 компании – 7 български и 5 международни, посочва в съобщение до БТА „Булгартрансгаз“.

Единственото българско газово хранилище е от значение за енергийната сигурност не само на България, но и на цяла Югоизточна Европа. Постигнатото ниво на запълване допринася за гарантиране на сигурността на доставките на природен газ за предстоящия отоплителен сезон.

Бизнесът се оплака от нов административен тормоз

Отчитане на материалните запаси пред НАП на всеки три месеца ще натовари фирмите с прекомерни разходи

Работодателските организации остро възразяват срещу предложението на финансовото министерство от догодина фирмите на всеки три месеца да декларират дълготрайните си материални активи и материалните си запаси. Това представлява нова административна тежест за компаниите у нас, която ще доведе до допълнителни счетоводни и инвентарни разходи, обявиха представителите на бизнеса в становища до Министерството на финансите.

Тази нова мярка е включена в пакета данъчни изменения за 2025 г., като все още тече периодът на обществено обсъждане.

Целта на МФ е ясна – да затвори пробойните в хазната и да преустанови практики, с които недобросъвестни фирми си спестяват плащането на данъци, като отчитат складови наличности, които отдавна са продадени.

От Българска стопанска камара (БСК) обаче предлагат МФ да прилага новата мярка само за сектори, за които е известно, че създават подобни проблеми, вместо да бъдат тормозени всички останали редовни данъкоплатци.

„В мотивите на МФ към промените в Закона за ДДС е посочено, че това се прави с цел изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари. Ние не знаем дали тази мярка самостоятелно може ни извади от този списък, но тя ще принуди предприятията непрекъснато да правят ревизия на своите материално-стокови запаси – продукция, стоки, материали“, коментира пред „Блумбърг тв“ зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев.

Попдончев припомня, че преди една година по подобен начин е въведено изискване за деклариране на всеки три месеца пред НАП на наличните парични средства в касите на фирмите, както и размерът на вземанията от собственици и управители. „Нямаме информация доколко това допринася за приходите във фиска, не са предоставяни публично данни за ефекта от тази мярка, но сега се въвежда нова такава административна тежест“, каза зам.-председателят на БСК.

Според БСК трябва да се прецизира за кои предприятия да се отнася новото изискване, като се постави фокусът върху сектори, за които има данни, че прикриват продажби чрез отчитане на дълготрайно материални активи.

В публикувания вариант на промените в Закона за ДДС липсва оценка на въздействието от новата административна мярка. Нещо повече, твърди се, че тя няма да доведе до разходи за бизнеса. „Това изобщо не е така – фирмите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи най-малкото за счетоводно обслужване, но също и за вътрешно-организационни разходи за извършване на инвентаризацията“, посочват от БСК.

Проблемът вече е дискутиран във финансовата комисия към Съвета за тристранно сътрудничество, където работодателските организации остро са възразили срещу тримесечно отчитане на дълготрайни и краткотрайни материални активи. От БСК смятат, че в крайна сметка финансовото министерство ще представи по-мек вариант, така че да не се стига до допълнително отежняване на бизнес средата.

В същото време от БСК са доволни от друга предложена промяна в Закона за ДДС, която улеснява малките предприятия да извършват сделки в други държави от ЕС. В момента те трябва да се регистрират и да изпълняват задълженията по ДДС в държавата-членка, в която е дължим ДДС. Това е проблем за малките предприятия. МФ предлага възможност за ползване на специални режими за малките предприятия с по-прости правила с цел намаляване на разходите им за справяне със сложната системата на ДДС в ЕС.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

ПАРИ

Бизнесът се оплака от нов административен тормоз

Отчитане на материалните запаси пред НАП на всеки три месеца ще натовари фирмите с прекомерни разходи

Работодателските организации остро възразяват срещу предложението на финансовото министерство от догодина фирмите на всеки три месеца да декларират дълготрайните си материални активи и материалните си запаси. Това представлява нова административна тежест за компаниите у нас, която ще доведе до допълнителни счетоводни и инвентарни разходи, обявиха представителите на бизнеса в становища до Министерството на финансите.

Тази нова мярка е включена в пакета данъчни изменения за 2025 г., като все още тече периодът на обществено обсъждане.

Целта на МФ е ясна – да затвори пробойните в хазната и да преустанови практики, с които недобросъвестни фирми си спестяват плащането на данъци, като отчитат складови наличности, които отдавна са продадени.

От Българска стопанска камара (БСК) обаче предлагат МФ да прилага новата мярка само за сектори, за които е известно, че създават подобни проблеми, вместо да бъдат тормозени всички останали редовни данъкоплатци.

„В мотивите на МФ към промените в Закона за ДДС е посочено, че това се прави с цел изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари. Ние не знаем дали тази мярка самостоятелно може ни извади от този списък, но тя ще принуди предприятията непрекъснато да правят ревизия на своите материално-стокови запаси – продукция, стоки, материали“, коментира пред „Блумбърг тв“ зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев.

Попдончев припомня, че преди една година по подобен начин е въведено изискване за деклариране на всеки три месеца пред НАП на наличните парични средства в касите на фирмите, както и размерът на вземанията от собственици и управители. „Нямаме информация доколко това допринася за приходите във фиска, не са предоставяни публично данни за ефекта от тази мярка, но сега се въвежда нова такава административна тежест“, каза зам.-председателят на БСК.

Според БСК трябва да се прецизира за кои предприятия да се отнася новото изискване, като се постави фокусът върху сектори, за които има данни, че прикриват продажби чрез отчитане на дълготрайно материални активи.

В публикувания вариант на промените в Закона за ДДС липсва оценка на въздействието от новата административна мярка. Нещо повече, твърди се, че тя няма да доведе до разходи за бизнеса. „Това изобщо не е така – фирмите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи най-малкото за счетоводно обслужване, но също и за вътрешно-организационни разходи за извършване на инвентаризацията“, посочват от БСК.

Проблемът вече е дискутиран във финансовата комисия към Съвета за тристранно сътрудничество, където работодателските организации остро са възразили срещу тримесечно отчитане на дълготрайни и краткотрайни материални активи. От БСК смятат, че в крайна сметка финансовото министерство ще представи по-мек вариант, така че да не се стига до допълнително отежняване на бизнес средата.

В същото време от БСК са доволни от друга предложена промяна в Закона за ДДС, която улеснява малките предприятия да извършват сделки в други държави от ЕС. В момента те трябва да се регистрират и да изпълняват задълженията по ДДС в държавата-членка, в която е дължим ДДС. Това е проблем за малките предприятия. МФ предлага възможност за ползване на специални режими за малките предприятия с по-прости правила с цел намаляване на разходите им за справяне със сложната системата на ДДС в ЕС.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Продължи да четеш

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯпреди 6 дни

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

БЪЛГАРИЯпреди 1 седмица

Защо си журналист?

Защо взеха журналистите на подбив? Както във всичко останало в живота, така и в журналистиката, трябва да можеш да отговориш...

БЪЛГАРИЯпреди 3 седмици

Американските марионетки Борисов, Пеевски и техните лакеи на вкарват във вийна

България влиза във война, чакат ни атентати Конфликтът между Израел и Иран оформя Близкия изток в продължение на десетилетия. От...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент

Така одиозната мутра от Банкя смятал да приключи политическата си нарцистична кариера и да си осигури пълна неприкосновеност Простака мафиот...

БЪЛГАРИЯпреди 4 седмици

Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци

Главчев подписа „споразумение“ за изпращане на наши войски във бандеровска Украйна Министерският съвет прие решение (по заповед на западните служби),...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКАпреди 4 часа

Иван Иванов: Поведението на ПП-ДБ с ултиматума буди насмешка! Да не се държат сякаш имат 100%

БСП за първи път повиши резултата си от 2021 г. насам, подчерта водачът на червената листа в Русе Основната задача...

ПОЛИТИКАпреди 6 часа

Костадинов с контрадекларация към ПП-ДБ:Да се подпишат за запазване на българския лев и на ТЕЦ-овете

Най-логично е „Възраждане“ да не влязат”, заяви лидерът на „Възраждане“. В парламента „Величие“ се разцепиха, имаха напускания на цели структури,...

ПОЛИТИКАпреди 12 часа

Окончателно! ЦИК обяви по колко депутати ще имат партиите. „Величие” остава извън парламента

Поименният състав на новото 51-во Народно събрание трябва да бъде оповестен до неделя ГЕРБ-СДС има 69 депутати, ПП-ДБ – 37,...

ПОЛИТИКАпреди един ден

Кирил Петков: Няма да приемем Борисов за премиер

Той уточни, че има няколко задачи, които могат да бъдат постигнати Отговорността да се направи правителство е на най-голямата политическа...

ПОЛИТИКАпреди 4 дни

Пеевски: Новото начало е необратим факт! И това е окончателно! Благодаря за доверието!

Съзнавам каква огромна отговорност за мен и за новото начало е това доверие и ще я оправдая, казва той Оттук,...

СВЯТ

СВЯТпреди един ден

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да „плати голяма цена“...

СВЯТпреди 4 дни

„Фолксваген“ планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител „Фолксваген“ (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат...

СВЯТпреди 4 дни

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП...

СВЯТпреди 5 дни

Балансът на силите в световната икономика се измества от Г-7 към БРИКС

През следващите пет години световната икономика ще разчита повече на страните от БРИКС, отколкото на страните от Г-7, показват данни,...

СВЯТпреди 5 дни

Авиокомпаниите започват да напускат Германия

„Луфтханза“: Авиокомпаниите започват да напускат Германия Заради високите държавни такси и политиката за климата авиокомпаниите намаляват присъствието си в Германия....

Най-четени